Selo Govza

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#26 Re: Selo Govza

Post by breuer »

Prolaznik wrote:Kada drenjak sazrije išlo se u berbu. Znali smo kante i kante drenjka da neberemo pored puta prema Miljevini. Bilo je jako puno kupine i maline. Sve divlje raste. Poslije se od drenjka pravio sok. Česmi je bilo na svakom koraku. Studena planinska voda na sve strane. Merak mi je bio da se popnem na Gradinu. Uvijek su mi bili interesantni stečci iza Gradine i ostaci nekakve srednjevjekovne tvrđave. To je još Evlija Čelebija spominjao u svojim putpopisima.
poštovani Prolaznik, ako ste još uvijek aktivni na forumu, molio bih Vas da mi objasnite da li je odlazak na Stari grad Jeleč ("ostaci nekakve sredjevjekovne tvrđave") moguć i koliko je zahtjevan uspon, naravno pješke i ako Vam ne bude mrsko da malo pobliže pojasnite gdje se tačno nalazi.

obilazim sve srednjovjekovne bosanske tvrđave :-) njih 147, i Jeleč mora past'!

hvala unaprijed :)

p.s. pitao bih za pomoć i oko Tođevca i još pokojeg grada okolo, ali to je već drugi reon
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#27 Re: Selo Govza

Post by UterivacDugoga »

Nemas jarane gore nista.Mjesto se zove Gradina iznad Jeleca,desno od brda Gradac. Inace i ne pomisljaj da ides dalje jer ima posijano tonu mina.Cetnici su to sijali 92ge kad je nas narod bjezao preko Husada prema Bjelasnici i Igmanu. Imas nesto sto lici na jednu rupu/pecinu u stijeni ,za koju se tvrdi da je navodno bila tamnica-zatvor u doba Rimskog carstva,mada slaba teorija od toga. Zmija ima i previse pogotovo ove godine,tako da moj ti je savjet,neka te gdje si nek si. Nemas sta da vidis...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#28 Re: Selo Govza

Post by Ommadawn »

Ja kontam za koji dan u Jeleč, moram obići mezarje (amidža i dedo) pa onda obići zemlju.

Ima li kakav granap ili kafana da se možemo okrijepiti u Jeleču?
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#29 Re: Selo Govza

Post by UterivacDugoga »

Nista nakon Miljevine.Odnosno moras do Miljevine pa nazad...
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#30 Re: Selo Govza

Post by breuer »

UterivacDugoga wrote:Nemas jarane gore nista.Mjesto se zove Gradina iznad Jeleca,desno od brda Gradac. Inace i ne pomisljaj da ides dalje jer ima posijano tonu mina.Cetnici su to sijali 92ge kad je nas narod bjezao preko Husada prema Bjelasnici i Igmanu. Imas nesto sto lici na jednu rupu/pecinu u stijeni ,za koju se tvrdi da je navodno bila tamnica-zatvor u doba Rimskog carstva,mada slaba teorija od toga. Zmija ima i previse pogotovo ove godine,tako da moj ti je savjet,neka te gdje si nek si. Nemas sta da vidis...
Hvala mnogo na savjetima. Da li je opasno i minirano to samo područje Starog grada ili je prilazak njemu siguran? Nisam mislio ići dalje svakako, ali Grad, makar da su ostala dva kamena, moram obići.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#31 Re: Selo Govza

Post by Ommadawn »

UterivacDugoga wrote:Nista nakon Miljevine.Odnosno moras do Miljevine pa nazad...
Jebiga, ne uspjeh otići... :( Zadržah se mnogo kraće nego planirano u Sarajevu a i prehlada me spičila pa nisam mogao voziti.
Vala u Miljevinu mi se ne ide nikako. Ništa, ponijet ću roštilj i materijal - pa ili Plandište ili Gradišta. Ili na svoju luku ali valja mi je pokositi :)

Ko se sjeća teferiča na Gradištu?
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#32 Re: Selo Govza

Post by UterivacDugoga »

JA :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#33 Re: Selo Govza

Post by Ommadawn »

UterivacDugoga wrote:JA :D
I ja :)
Pa kad se pomarišu... :D
User avatar
ing-ecc
Posts: 18120
Joined: 31/03/2013 09:58

#34 Re: Selo Govza

Post by ing-ecc »

Ja odrastao na Miljevini i kontam da znam nešto od ovoga al kad pročitam šta pišete haman uzvratim svaki put pitanjima šta je ovo, gdje je ovo, ... :?
Al eto bar se Govze sjećam :)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#35 Re: Selo Govza

Post by Ommadawn »

ing-ecc wrote:Ja odrastao na Miljevini i kontam da znam nešto od ovoga al kad pročitam šta pišete haman uzvratim svaki put pitanjima šta je ovo, gdje je ovo, ... :?
Al eto bar se Govze sjećam :)
U Miljevini mi popravljali zub jednog ljeta. Kad mi tad nisu iskočile oči od boli, neće nikad.
Tatina rahmetli tetka stanovala u zgradama pored ambulante i rahmetli amidža me odvede kod nje, da malo odmorim. Joj meni vilica puca od boli i mi opet nazad u ambulantu. Kad oni imaju pauzu. I čekaj, i čekaj, i čekaj ali niko ne izlazi. Pacijenti se malo uznemirili, govore pa prošla je pauza davno.
Kad eto rahmetli tetke "Šta je bilo?" "Ma imaju pauzu ali izgleda na produžetke" reče neko. Tad sam prvi put skontao šta znači "na produžetak" (bilo mi je 9 godina).
Kad tetka im uleti u kancelariju i diže frku. Te šta je ovo, te ovo mi dijete hoće da se onesvijesti od boli, te pauza je davno gotova... Ma diže hampu žešću.
Primiše me opet, kad ispade da mi nisu zub sredili kako treba te opet bušilica i udri... Ja već triput umro.
Dali mi neke tablete protiv bolova i ja kod tetke legnem i malo odspavam - već je bilo lakše.
Kasnije se pokupimo svi pa u Jeleč kod dede i nene. Zasjelo se tu večer plaho pored rijeke Krupice :) Ljeto bilo a se moglo.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#36 Re: Selo Govza

Post by Toto »

Post Reply