Sellam brate i Ahbab Stela

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#26 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by amrica »

seka
hvala za ovo objasnjenje za bok :-D
phadzic
Posts: 38
Joined: 13/05/2009 09:59

#27 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by phadzic »

BarbaDue wrote:gade mi se vise ovakve teme,
islamisti vaki, bradonje naki... ...ili komantari tipa "dok islamisti šerijatskim vjencanjem ruse sekularnu BiH"...pa jebo te dokle ovo ide...u 3pm :x
pustite ljudi da svak radi ono sto mu je volja, da se izrazava onako kao mu dusa ište...neka i vas niko ne dira...radite sta hocete al' ne podapinjite drugima.

cuj smeta mu sto ga je neko nazvao bratom???
Jel se kaže u 3pm ili u mp3?
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#28 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by patrius »

ostby BarbaDue on 18/05/2009 09:21
gledaj ba svoja posla, zivi zarađu sebe unapređuj...sebi stvaraj bolji ambijent...nemoj druge nosati po ustima...to je bit zivota, slobode, tolerancije, ljubavi...

fala Alahu sto on određuje mimo ljudi

Vrlo dobro!Jos bolje bi bilo kad bi,recimo upravo ti,ovo ljubazno saopstio,recimo npr."strucnjaku za ustavna pitanja" reis-efendiji.
Sto se tice "Allahovog odredjivanja",to je vrlo diskutabilno.Od toga sta,gdje,kada,kako i kome odredjuje pa do toga ZASTO sve to bas tako odredjuje :? Posto Allah sve odredjuje,onda je vjerovatno odredio da i mi danas ovako zivimo.Oprostit cete,ali ja u to ni najmanje ne vjerujem.Ako pak zaista jeste On tako odredio,onda za NJ "nista lipo nimam rec".Pa i sama recenica da "odredjuje mimo ljudi" je konfuzna.No dobro...Vaznije je ipak shvatiti to da je sve ovo danas sto imamo ili nemamo ljudkih ruku (ne)djelo,pa ma po cijoj volji to bilo.
almin-78
Posts: 308
Joined: 21/01/2009 09:05

#29 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by almin-78 »

joj glupe teme,postavljac ocito nema drugog posla do ovog

svasta :-)
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#30 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by BarbaDue »

phadzic wrote:
BarbaDue wrote:gade mi se vise ovakve teme,
islamisti vaki, bradonje naki... ...ili komantari tipa "dok islamisti šerijatskim vjencanjem ruse sekularnu BiH"...pa jebo te dokle ovo ide...u 3pm :x
pustite ljudi da svak radi ono sto mu je volja, da se izrazava onako kao mu dusa ište...neka i vas niko ne dira...radite sta hocete al' ne podapinjite drugima.

cuj smeta mu sto ga je neko nazvao bratom???
Jel se kaže u 3pm ili u mp3?
sta ima, formalisto? jel bitno kako se kaze? vidim da si me shvatio..
Last edited by BarbaDue on 18/05/2009 10:52, edited 1 time in total.
almin-78
Posts: 308
Joined: 21/01/2009 09:05

#31 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by almin-78 »

patrius wrote:ostby BarbaDue on 18/05/2009 09:21
gledaj ba svoja posla, zivi zarađu sebe unapređuj...sebi stvaraj bolji ambijent...nemoj druge nosati po ustima...to je bit zivota, slobode, tolerancije, ljubavi...

fala Alahu sto on određuje mimo ljudi

Vrlo dobro!Jos bolje bi bilo kad bi,recimo upravo ti,ovo ljubazno saopstio,recimo npr."strucnjaku za ustavna pitanja" reis-efendiji.
Sto se tice "Allahovog odredjivanja",to je vrlo diskutabilno.Od toga sta,gdje,kada,kako i kome odredjuje pa do toga ZASTO sve to bas tako odredjuje :? Posto Allah sve odredjuje,onda je vjerovatno odredio da i mi danas ovako zivimo.Oprostit cete,ali ja u to ni najmanje ne vjerujem.Ako pak zaista jeste On tako odredio,onda za NJ "nista lipo nimam rec".Pa i sama recenica da "odredjuje mimo ljudi" je konfuzna.No dobro...Vaznije je ipak shvatiti to da je sve ovo danas sto imamo ili nemamo ljudkih ruku (ne)djelo,pa ma po cijoj volji to bilo.
sta ti je bolan? na svakoj ovakvoj temi dodjes da provociras,srami se..a ovamo glumis neku toleranciju,,jadna li je ta tolerancija koju ti propagiras

jos jednom bezze tema koja je osudjena na propast.pravo provokativno
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#32 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by madner »

Meni je gore ono brate. Cuj brate. Odma bi ga nogom u glavu sastavio sto mi udara na cast starom :D
Last edited by madner on 18/05/2009 10:52, edited 1 time in total.
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#33 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by Altsa »

Magarece_godine wrote:- Dje ste sta ima ?
- Eeee sellam,brate. Sta ima ?
- Odkad ti nazivas sellam ? Jesil’ dobar ?
- Znas mene, da ja to oduvijek …

Ovako me iznenadio jedan prijatelj. Covjek iz cijih usta nikada nisam cuo rijeci: Allah, Bog, islam, reis, vjera, dzamija, dzuma, ramazan, kurban (i sve ostale rijeci kojim nas bombarduju sa svih strana za vrijeme vjerskih blagdana i predizbornih aktivnosti odredjenih politickih subjekata) mi je mrtav ozbiljan nazvao sellam i jos me nazvao bratom. Doduse slagao sam nesto, on mi nije prijatelj, vise poznanik s kojim sam osudjen ponekad raditi. Zapravo, saradjivati. Dakle taj covjek me uspio za dvije sekunde i tri desetinke, koliko treba vremena da se izgovore rijeci sellam brate (onako po istilahu), uspio dvostruko sokirati. Prvo sellam pa onda i brate. A sve zbog ljudi koji su bili u nasem (tj. njegovom) drustvu.
Postaje mi ogavna sredina i drustvo u kojem zivmi. Bolest dodvoravanja (ili preciznije pandemija) se siri oko mene kako bi se na neiskren nacin doslo do jasnog cilja: Poboljsati drustvenosocijalni polozaj. Ono za sto sam naucio da treba doci iz srca, duse ili bilo cega sto nije tjelesno na nama a cini nas ljudima, danas je postalo trend, furka, inat, precica do cilja, olaksanje, dokazivanje…sve ono sto valjda ne bi trebalo biti.
Tesko mi je razumijeti covjeka koji ce se prestaviti za ono sto nije, samo da bi dokazao nekom nesto. A taj neko je ulaznica za bolji zivot. Taj neko je u mnogim slucajevima poznat pod nadimkom STELA ili NAS C’OJEK. Gospodin Stela ne poznaje vjeru ni naciju. On je po potrebi ahbab, po potrebi gospon, nekad brat…Stela je univerzalac koji sve cuje, vidi i sve moze “zavrsiti”. On cak moze zavrsiti i prijateljstvo s mojim suradnikom koji me poselamio na pocetku ove price.

- Znas i mene da se volim saliti s tobom, vise nego s nekim drugim. Alejkumuselam brate. Kako si mi ?
- Masalah dobro je. Jesil mi zavrsio ono ?
- Jesam, jesam brate (ne znam kako sam izgovorio ovu rijec jer ako mi mater nikada nije rodila brata, nece ga vala roditi ni zajednica u kojoj boravim) donijet cu ti u dzamiju.
- Fala
Ne trebam napominjati da je suradnik nekoliko svjetlosnih godina godinama daleko od dzamije. Ali to mu je za ono: brate. Ahbab Stela je zadovoljno ceskao bradu i nesto mrmljao, a moj suradnik je bukvalno odskakutao za njim. Neka, treba covjeku. Da ne treba ne bi. Zena ce mu se porodit’ uskoro. Garant ahbaba Stelu zeli angazovati da dio svog nadimka ugradi u njegov buduci posao, ili mu pak bude zirant. (nema pozeljnijeg i kreditno jaceg ziranta od gospona-ahbaba Stele).
Tako shvatim da se danas iza banalnog, bezazlenog pozdrava krije neka namjera. Samo nije mi jasno krije li se neka namjera u pozdravu jednog sarajevskog prvacica- osnovca (devetogodisnjaka) koji je nakon sto je jedva nasao svoju ucionicu, zakasnio i svojoj uciteljici rekao DJE SI JEBO TE JA, JEDVA TE NADJ’O. Djecije i iskreno. Iz duse i nematerijalnog. Vjerovatno bez namjere. A ako je i bilo namjere, iskrenija je i prirodnija od one mog suradnika.
e takvi su mi najgori. do jucer lokali i jeli svinjetinu a onda preko noci postali veliki muslimani.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#34 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by Latina »

Arguing on the Internet is like trying to prove the point to ... :arrow:

Image
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#35 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by Latina »

madner wrote:Meni je gore ono brate. Cuj brate. Odma bi ga nogom u glavu sastavio sto mi udara na cast starom :D
Evo nam i Cyber gazije. :D DZe si, sta mai ? :roll:
fuse
Posts: 86
Joined: 25/04/2005 08:44

#36 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by fuse »

Ja uvijek odgovorim sa djesi brate, kad mi neko kaze djesi konju! :D
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#37 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by Pietje_Bel »

Ja volim kada je neko vjernik bio i ostao a kada uz to ne opterecuje druge. Znam dosta takvih ljudi. I ja sam vjernik, vjerujem u Boga srcem ali ne klanjam i to. A oni koji klanjaju, poste i koji znaju dosta o vjeri ali koji su uz to skormni pa da ih skoro i ne primjetis; za takve ljude ja imam ogromno postovanje. I kad bi mi takav covijek rekao selam brate ja bih ga poljubio i rekao :"selam brate i tebi."

One koje ne volim a znam ih par takvih u Sarajevu; su oni koji su do jucer bukvalno jeli svinjetinu. A kada smo ih 98,99. sretnali za novu godinu onda su govorili:"Ma kako ovaj narod slavi ovu novu godinu Vlasku." I nisu pili alkohol, nedaj Boze. Ali danas opet i piju alkohol i smijem se kladiti da nekada okuse i malo slanine. Ali zato imaju dobre poslove jer znaju gdje se treba selam nazvati i na vrijeme su to skontali odmah posle rata. :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#38 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by madner »

Latina wrote:
madner wrote:Meni je gore ono brate. Cuj brate. Odma bi ga nogom u glavu sastavio sto mi udara na cast starom :D
Evo nam i Cyber gazije. :D DZe si, sta mai ? :roll:
Evo baaate, ovaj sestroooo.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#39 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by patrius »

almin-78 wrote:
patrius wrote:ostby BarbaDue on 18/05/2009 09:21
gledaj ba svoja posla, zivi zarađu sebe unapređuj...sebi stvaraj bolji ambijent...nemoj druge nosati po ustima...to je bit zivota, slobode, tolerancije, ljubavi...

fala Alahu sto on određuje mimo ljudi

Vrlo dobro!Jos bolje bi bilo kad bi,recimo upravo ti,ovo ljubazno saopstio,recimo npr."strucnjaku za ustavna pitanja" reis-efendiji.
Sto se tice "Allahovog odredjivanja",to je vrlo diskutabilno.Od toga sta,gdje,kada,kako i kome odredjuje pa do toga ZASTO sve to bas tako odredjuje :? Posto Allah sve odredjuje,onda je vjerovatno odredio da i mi danas ovako zivimo.Oprostit cete,ali ja u to ni najmanje ne vjerujem.Ako pak zaista jeste On tako odredio,onda za NJ "nista lipo nimam rec".Pa i sama recenica da "odredjuje mimo ljudi" je konfuzna.No dobro...Vaznije je ipak shvatiti to da je sve ovo danas sto imamo ili nemamo ljudkih ruku (ne)djelo,pa ma po cijoj volji to bilo.
sta ti je bolan? na svakoj ovakvoj temi dodjes da provociras,srami se..a ovamo glumis neku toleranciju,,jadna li je ta tolerancija koju ti propagiras

jos jednom bezze tema koja je osudjena na propast.pravo provokativno
Decko,ajde oladi :zjev:
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#40 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by Latina »

fuse wrote:Ja uvijek odgovorim sa djesi brate, kad mi neko kaze djesi konju! :D
:lol: :lol: :lol:

Kuulj. :D
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#41 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by Latina »

madner wrote:
Evo baaate, ovaj sestroooo.
Samo ti. :D Ali ne zaboravi da ne znas kolk'o imam brace. :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#42 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by madner »

Latina wrote:
madner wrote:
Evo baaate, ovaj sestroooo.
Samo ti. :D Ali ne zaboravi da ne znas kolk'o imam brace. :D
Pa sad ti kazem, odkako pozdravljaju sa brate (ne baaate) ne znam ni ja.

Problematicno skroz pa se covjek zbuni. :D
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#43 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by black »

madner wrote:
Pa sad ti kazem, odkako pozdravljaju sa brate (ne baaate) ne znam ni ja.

Problematicno skroz pa se covjek zbuni. :D
selam brate :mrgreen:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#44 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by BarbaDue »

Pietje_Bel wrote:Ja volim kada je neko vjernik bio i ostao a kada uz to ne opterecuje druge. Znam dosta takvih ljudi. I ja sam vjernik, vjerujem u Boga srcem ali ne klanjam i to. A oni koji klanjaju, poste i koji znaju dosta o vjeri ali koji su uz to skormni pa da ih skoro i ne primjetis; za takve ljude ja imam ogromno postovanje. I kad bi mi takav covijek rekao selam brate ja bih ga poljubio i rekao :"selam brate i tebi."

One koje ne volim a znam ih par takvih u Sarajevu; su oni koji su do jucer bukvalno jeli svinjetinu. A kada smo ih 98,99. sretnali za novu godinu onda su govorili:"Ma kako ovaj narod slavi ovu novu godinu Vlasku." I nisu pili alkohol, nedaj Boze. Ali danas opet i piju alkohol i smijem se kladiti da nekada okuse i malo slanine. Ali zato imaju dobre poslove jer znaju gdje se treba selam nazvati i na vrijeme su to skontali odmah posle rata. :D
Ne sviđaju se i meni neki ljudi, imam i ja slucajeva kada su se ljudi bukvalno preko noci promjenili...ali ja necu da sudim da li je taj njihov nijet iskren, ja nemam na to pravo niti cu to raditi.
Sta ce on raditi za mjesec, godinu, deset mene ne interesuje...da li se zaraditi dženet ili džehenem takođe me neiteresuje...gledam svoja posla i pokusavam da budem sto bolji za sebe i druge,
kakv je neko drugi to je njegova stvar. moja nije sve dok se licno mene ne tice, e tu je bit svega.
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#45 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by black »

BarbaDue wrote:
Ne sviđaju se i meni neki ljudi, imam i ja slucajeva kada su se ljudi bukvalno preko noci promjenili...ali ja necu da sudim da li je taj njihov nijet iskren, ja nemam na to pravo niti cu to raditi.
Sta ce on raditi za mjesec, godinu, deset mene ne interesuje...da li se zaraditi dženet ili džehenem takođe me neiteresuje...gledam svoja posla i pokusavam da budem sto bolji za sebe i druge,
kakv je neko drugi to je njegova stvar. moja nije sve dok se licno mene ne tice, e tu je bit svega.
ma sve to oni znaju (mislim ovi kojima pojasnjavas), ali hebe ih iskljucivost :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#46 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by madner »

black wrote:
BarbaDue wrote:
Ne sviđaju se i meni neki ljudi, imam i ja slucajeva kada su se ljudi bukvalno preko noci promjenili...ali ja necu da sudim da li je taj njihov nijet iskren, ja nemam na to pravo niti cu to raditi.
Sta ce on raditi za mjesec, godinu, deset mene ne interesuje...da li se zaraditi dženet ili džehenem takođe me neiteresuje...gledam svoja posla i pokusavam da budem sto bolji za sebe i druge,
kakv je neko drugi to je njegova stvar. moja nije sve dok se licno mene ne tice, e tu je bit svega.
ma sve to oni znaju (mislim ovi kojima pojasnjavas), ali hebe ih iskljucivost :mrgreen:
Nema to veze sa iskljucivanjem nego sa licemjerstvom.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#47 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by Pietje_Bel »

BarbaDue wrote:
Pietje_Bel wrote:Ja volim kada je neko vjernik bio i ostao a kada uz to ne opterecuje druge. Znam dosta takvih ljudi. I ja sam vjernik, vjerujem u Boga srcem ali ne klanjam i to. A oni koji klanjaju, poste i koji znaju dosta o vjeri ali koji su uz to skormni pa da ih skoro i ne primjetis; za takve ljude ja imam ogromno postovanje. I kad bi mi takav covijek rekao selam brate ja bih ga poljubio i rekao :"selam brate i tebi."

One koje ne volim a znam ih par takvih u Sarajevu; su oni koji su do jucer bukvalno jeli svinjetinu. A kada smo ih 98,99. sretnali za novu godinu onda su govorili:"Ma kako ovaj narod slavi ovu novu godinu Vlasku." I nisu pili alkohol, nedaj Boze. Ali danas opet i piju alkohol i smijem se kladiti da nekada okuse i malo slanine. Ali zato imaju dobre poslove jer znaju gdje se treba selam nazvati i na vrijeme su to skontali odmah posle rata. :D
Ne sviđaju se i meni neki ljudi, imam i ja slucajeva kada su se ljudi bukvalno preko noci promjenili...ali ja necu da sudim da li je taj njihov nijet iskren, ja nemam na to pravo niti cu to raditi.
Sta ce on raditi za mjesec, godinu, deset mene ne interesuje...da li se zaraditi dženet ili džehenem takođe me neiteresuje...gledam svoja posla i pokusavam da budem sto bolji za sebe i druge,
kakv je neko drugi to je njegova stvar. moja nije sve dok se licno mene ne tice, e tu je bit svega.
Da slazem se. To je njihov problem. Ja se ne mjesam u to. Samo kazem da mi je to sve skupa malo cudno kada sretnem takve ljude. Jos kada odvale:

Seeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelaaaaaaaaaaaaaaaam Maleeeeeeeeeeeeeeeeeeejk OoooooOOOOOOOOoooooooo

A do jucer im janbolji drugovi i kumovi bili Milos i Ilija te redovno sa njima jeli slaninu i pili rakiju.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#48 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by atko »

BarbaDue wrote: Ne sviđaju se i meni neki ljudi, imam i ja slucajeva kada su se ljudi bukvalno preko noci promjenili...ali ja necu da sudim da li je taj njihov nijet iskren, ja nemam na to pravo niti cu to raditi.
Sta ce on raditi za mjesec, godinu, deset mene ne interesuje...da li se zaraditi dženet ili džehenem takođe me neiteresuje...gledam svoja posla i pokusavam da budem sto bolji za sebe i druge,
kakv je neko drugi to je njegova stvar. moja nije sve dok se licno mene ne tice, e tu je bit svega.
Sve to stoji i kamo srece da je stanje na terenu takvo ... ali pocne da me se tice ... jer ja placam porez, radim od jutra do sutra ... a "brat" drzi stand pred dzamijom i sverca tespihe i marame i meni prica o nafaki a sisa socijalu ...
"Brat" u opstini se busa u prsa a porodica Klovo ili mali Edis iz Podcausa zeljni hljeba ...


Nikad vise selama, mita i korupcije nije bilo na terenu ... nikad .. zar to nije dvolicnoo?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#49 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by arzuhal »

Pietje_Bel wrote: Seeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelaaaaaaaaaaaaaaaam Maleeeeeeeeeeeeeeeeeeejk OoooooOOOOOOOOoooooooo

A do jucer im janbolji drugovi i kumovi bili Milos i Ilija te redovno sa njima jeli slaninu i pili rakiju.
Merhaba, kardešu moj...Image..da naspem jednu ljutu, peke?
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#50 Re: Sellam brate i Ahbab Stela

Post by Pietje_Bel »

Selam je u redu ljudi. Ali merhaba je vec odvratno. A isto tako kada kaze Selam, pa ga pitas sta ce popiti a on kaze:"Ma ajd daj pivo." :lol:
Post Reply