Selidba ličnog automobila u Austriju

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
d3lboy
Posts: 1
Joined: 19/10/2010 12:24

#1 Selidba ličnog automobila u Austriju

Post by d3lboy »

Pozdrav,

zivim u Austriji od 1.7.2015. Dobio sam Rot Weiss Rot vizu.

Na koji način megu preseliti auto koji je trenutno kuci u Bosni i registrovati ga u AUT. Pronašao sam ovaj link
https://www.bmf.gv.at/zoll/uebersiedlun ... staat.html
, gdje kažu da je auto lična imovina i izuzeto je od plaćanja carine i PDV. Naravno, postoji mogućnost i da sam loše preveo, pošto ne govorim njemački :(

Ima li neko iskustva sa ovim? Šta sve treba da uradim/izvadim od papira u Bosni, treba li nešto na granici, a šta treba da uradim u AUT?

Pomoć bi mi jako značila. Hvala.
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#2 Re: Selidba ličnog automobila u Austriju

Post by ActionWoman »

nasla sam ovo kad UK gradjani dovoze svoje auto u Austriju. Žara. Ako živiš u Beču auto ti apsolutno ne treba. Troskovi registracije su preveliki, a godisnju kartu za podrucje grada Beca za odrasle (koja kosta 365 EUra) mozes otplacivati mjesecno po 30 eura, a saobracaj je fenomenalan. Ne znam sta radis i kolika ti je plata, ali mnogi ljudi i kad imaju auto koriste ga samo za neka daljnja putovanja. Na onom linku sto si ti postavio pise da samo ono sto je polovno i za licnu upotrebu u Austriji u koju se selis jeste duty free, izmedju ostalog i auto.

Ovaj link je taj u vezi prenosa vozila iz UK u Austriju.

http://www.expat-blog.com/forum/viewtopic.php?id=43714


Evo jedan, novcano najbolniji, primjer sa ovog linka

"Wow seems like unexpected costs are the problem.

Well now I am getting worried about the car I brought with me.

Here is my situation and lets see if anyone can tell me if I am thinking in a naive manner.

I was last year in england for about a year and bought a 2001 BMW Z3 1.9. I brought it over here last May but have yet to register is. Is there some kind of time limit for being able to register it here?, the way I see it is I have to pay an emission tax of about 1000 euros and a tax rate of 10% based on a Austrian sale value of 10k euros. So as I see it I should be able to register the car here for about 2300 euros, does that sound realistic?

From what I understand I have to do these steps:

1. Go to BMW and get a paper giving all the cars details, weight, CO2 emissions, etc

2. Go to the ATU in Graz with this piece of paper and the car and get it registered 50€.

3. Pay the tax against the Austrian car value to the finanzamt 1000€.

4. Pay the tax agains the emissions, approx 950€.

5. Get a pickerl, saftey test etc €30 if nothing is wrong.

6. Get insurance and car plate 850€ per year + plate €120.

Is this correct?

Please let me know
Cheers
Gerald"
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#3 Re: Selidba ličnog automobila u Austriju

Post by MrShadow »

provjeri koliko dugo smijes auto na nasim tablama voziti u EU, registrujes ga kada dodjes u BiH jednom godisnjem,a vozaj po EU.
Ne isplati ti se ovo, treba ti min. 3000 eur da ga prevedes.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#4 Re: Selidba ličnog automobila u Austriju

Post by antonija »

il jos bolja opcija prodaj taj, a kupi drugi registrovan u Austriji.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#5 Re: Selidba ličnog automobila u Austriju

Post by Danguba »

:jbt:

ne mogu da shvatim kako ljudi naopako razmisljaju. :roll:
auto prebaciti u inostranstvo.
_dreamer_
Posts: 134
Joined: 01/09/2006 21:45

#6 Re: Selidba ličnog automobila u Austriju

Post by _dreamer_ »

Danguba wrote::jbt:

ne mogu da shvatim kako ljudi naopako razmisljaju. :roll:
auto prebaciti u inostranstvo.
Ja sam to radio, mozda ti ne izgleda logicno, ali evo ti slijedeca racunica.

Ja sam Astru novu kupio u bosni za 29.000 maraka koja je tada u austriji kostala 20.000 eura.

Vozio je na nasim tablicama neko vrijeme i onda nakon odredjenog vremena prebacio na becke table. Sa svim troskovima me izasao prevod 3.000 eura. Izracunaj sada jesam li ustedio ili nisam.

za momka gore:

ako nisi to jos odradio, javi se pa cu ti objasniti sta i kako, da ne pisem u prazno.
pyraha
Posts: 1
Joined: 24/04/2022 23:03

#7 Re: Selidba ličnog automobila u Austriju

Post by pyraha »

ActionWoman wrote: 17/09/2015 23:28 nasla sam ovo kad UK gradjani dovoze svoje auto u Austriju. Žara. Ako živiš u Beču auto ti apsolutno ne treba. Troskovi registracije su preveliki, a godisnju kartu za podrucje grada Beca za odrasle (koja kosta 365 EUra) mozes otplacivati mjesecno po 30 eura, a saobracaj je fenomenalan. Ne znam sta radis i kolika ti je plata, ali mnogi ljudi i kad imaju auto koriste ga samo za neka daljnja putovanja. Na onom linku sto si ti postavio pise da samo ono sto je polovno i za licnu upotrebu u Austriji u koju se selis jeste duty free, izmedju ostalog i auto.

Ovaj link je taj u vezi prenosa vozila iz UK u Austriju.

http://www.expat-blog.com/forum/viewtopic.php?id=43714


Evo jedan, novcano najbolniji, primjer sa ovog linka

"Wow seems like unexpected costs are the problem.

Well now I am getting worried about the car I brought with me.

Here is my situation and lets see if anyone can tell me if I am thinking in a naive manner.

I was last year in england for about a year and bought a 2001 BMW Z3 1.9. I brought it over here last May but have yet to register is. Is there some kind of time limit for being able to register it here?, the way I see it is I have to pay an emission tax of about 1000 euros and a tax rate of 10% based on a Austrian sale value of 10k euros. So as I see it I should be able to register the car here for about 2300 euros, does that sound realistic?

From what I understand I have to do these steps:

1. Go to BMW and get a paper giving all the cars details, weight, CO2 emissions, etc

2. Go to the ATU in Graz with this piece of paper and the car and get it registered 50€.

3. Pay the tax against the Austrian car value to the finanzamt 1000€.

4. Pay the tax agains the emissions, approx 950€.

5. Get a pickerl, saftey test etc €30 if nothing is wrong.

6. Get insurance and car plate 850€ per year + plate €120.

Is this correct?

Please let me know
Cheers
Gerald"
perfect...
Post Reply