Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#51 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Ozimician »

problemnatravunu wrote: 18/09/2021 09:34
seoBIH wrote: 17/09/2021 15:01

Apsolutno, BIH je zemlja za požejeti, bez imalo sarkazma...uz veliko ALI...ali sve dok ti ne zatreba neka instutcija, onda ide patnja i nisi siguran hoces li dobiti svoja prava.
Uslov je da imaš dovoljno da živiš po svojim željama-prohtjevima , ako tu dolazi do velike razlike, ono primanja-izdaci ,
onda slabo, ali tako je u principu svugdje..... i da, ako je taj prvi uvjet ispunjen, moraš biti sposoban totalno ignorirati kriminalno nacionalističke svađe ovdašnjih političara...
I opet, nisam siguran kako će to sve izgledati kad ti prvi put zatreba neki "papir" , dozvola , regularna zdravstvena zaštita za koju ti uzimaju pare, bez da te pitaju... morebit ti se tad sve zgadi
Druže, jesil ti ikad živio u Njemačkoj, čitao njemačke vijesti? Evo ja sam u Njemačkoj i vjeruj da su iste stvari problematične i ovdje. Za sve papire, termine se jako dugo čeka i jako puno koštaju. Ja sam se tome baš iznenadio. I ovdje se čeka na doktore po pola godine ili više, ako nećeš tako - onda možeš ići privatno i papreno plaćati. Ja sam se u taj dio baš razočarao, jer sam mislio da su te stvari karakteristične za BiH i Balkan, ali vjeruj da je to u Njemačkoj samo za nijansu bolje.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#52 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by oruzana_pobuna »

ako je coek fasovo penziju bilo bi smijesno da ostane u njemackoj jer bi u svabiji bio prosjak sa penzijom a u bih gospodin.... tako da sve svoje ima zasto i zato....

no sto se tice zdravstvene njege - tu ce se 300% zajebat kad tad....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65617
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by _BataZiv_0809 »

Frajera zanima spedicija a ne da mu vi preispitujete zivotne odluke.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#54 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Thorgerson »

oruzana_pobuna wrote: 20/09/2021 00:55 ako je coek fasovo penziju bilo bi smijesno da ostane u njemackoj jer bi u svabiji bio prosjak sa penzijom a u bih gospodin.... tako da sve svoje ima zasto i zato....

no sto se tice zdravstvene njege - tu ce se 300% zajebat kad tad....
Zasto, pa upravo u Sarajevu je izgradjena jedna super moderna bolnica. A druga se upravo gradi. Istin, privatne.

Imat ce novac, ako mu se ne svidi javno zdravstvo, imat ce opciju privatnog. Koje je 10x jeftinije nego u Njemackoj. Bit ce tretiran ko beg.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#55 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Seyfo »

Možda nije prava tema ali da podijelim, skonto sam nešto vezano za još jedan jak razlog za ići vani kod nekih ljudi.

Ako je djelatnost usko vezana za državne instiutucije na bilo koji način, ljudi koji tamo ili konkurišu ili već rade pa su na bilo koji način vezani za procedure zapošljavanja na stalno ili određeno, znaju se nagledati toliko nepravde, zla, gadosti, nikakvih kriterija i ko zna čega sve još, da im to ostavi takav trag u psihi da je to nevjerovatno. Ili puknu ili odu. Ili trpe dok im se ne ukaže prilika.

Znam par primjera, ljudi ili ne mogu upasti ili rade ali gledaju sve to, i to im razara psihu tako da vremenom su za ludare.

Nakon toga, Njemačka im je dobra kakva god da je.

PS Da me neko pogrešno ne shvati, ima ljudi čija djelatnost nema veze s tim scenama, tipa IT industrija, arhitekti, inženjeri,ako ima dobrog posla u realnom sektoru i ovdje, oni te strahote ne dožive pa tako i ne misle. Njima nije jasno zašto narod ide.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#56 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by oruzana_pobuna »

Seyfo wrote: 20/09/2021 12:41 Možda nije prava tema ali da podijelim, skonto sam nešto vezano za još jedan jak razlog za ići vani kod nekih ljudi.

Ako je djelatnost usko vezana za državne instiutucije na bilo koji način, ljudi koji tamo ili konkurišu ili već rade pa su na bilo koji način vezani za procedure zapošljavanja na stalno ili određeno, znaju se nagledati toliko nepravde, zla, gadosti, nikakvih kriterija i ko zna čega sve još, da im to ostavi takav trag u psihi da je to nevjerovatno. Ili puknu ili odu. Ili trpe dok im se ne ukaže prilika.

Znam par primjera, ljudi ili ne mogu upasti ili rade ali gledaju sve to, i to im razara psihu tako da vremenom su za ludare.

Nakon toga, Njemačka im je dobra kakva god da je.

PS Da me neko pogrešno ne shvati, ima ljudi čija djelatnost nema veze s tim scenama, tipa IT industrija, arhitekti, inženjeri,ako ima dobrog posla u realnom sektoru i ovdje, oni te strahote ne dožive pa tako i ne misle. Njima nije jasno zašto narod ide.

nisam te ja skonto... je l ti to hoces da kazes da u budzetskim institucijama i drzavnim firmama postoje empaticni ljudi koji razumiju tragediju ljudi bez posla nade i sudbine pa napustaju BIH zbog toga sto gledaju tu nepravdu....

nemoj me nasmijavat matere ti :lol:

imam bivseg jarana koji je od dobrog druga postao direktor banke pa sad kad me vidi izbjegava da stoji duze od koje minute da mu slucajno ne bi sta trazio.... umre coek od empatije....

ili profesora kojeg sam volio u skoli pa je sad postao civija u domu zdravlja kad me vidio u kafani jednom tako se pozdravimo i kao vrati se da mi uzme broj posto sam mu reko da sam nezaposlen / kao ne obecava nista ali ce mi se javit / ja se uhvatim ko debil za slamku kontam civija je mogo bi nesto i sredit / nikad me tip nije nazvo :lol:

pokrepase od empatije....

sreca pa jos uvijek imam 10 prsta i nesto malo mozga..... pa mi uhljupski svabo dade priliku
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#57 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Seyfo »

Imam jarana, IT-evac, stalno mijenja posao, može mu se. Jedan od tih poslova bio u nekoj državnoj instituciji, nije dugo bio, brzo produžio dalje. Godinama poslije priča o užasima kojima je svjedočio. Nije ga kačilo, ali vidio.

Ne mislim na empatiju nego na one ljude koji su recimo u komisijama za prijem a naređeno im nešto. Odrade ali ostavi u nekima trag. Ne u svima. Ali u kojima ostavi, ostavi baš.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#58 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by foxlife »

nije problem ni posao ni administracija na kraju krajeva
problem je i neprovodjenje zakona
da se dotaknemo samo onoga sto vidimo saobracaj dovoljno je reci zasto ljudi sa dobrim ledjima da kazem idu vani
User avatar
GoldenBoy89
Posts: 118
Joined: 06/01/2010 23:57

#59 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by GoldenBoy89 »

da li negdje pise da se tek nakon 12 mjeseci moze dobiti potvrda o oslobadjanju carine i poreza ?

btw. kod mene je isti slucaj, samo ja sam uspio 6 mjeseci izdrzati i gledam kako da pobjegnem nazad za Bosnu...
Post Reply