Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

deny_s
Posts: 750
Joined: 22/04/2018 20:55

#26 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by deny_s »

baketov zet :D
User avatar
Libyano
Posts: 456
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#27 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Libyano »

Vjerujem da se procedura nije promijenila, treba ti potvrda od Ambasade da stices pravo na oslobadjanje od uvoznih dadzbina po osnovu povratka u BiH.
Kriterij je da budes 12 mjeseci u komadu ili vise od 18 u zadnje dvije godine. Tako nekako, ne drzi me za rijec. Uglavnom ambasada na osnovu pasosa, boravisnih dozvola izda tu potvrdu i sa njom na granicu.
Nema ogranicenja u smislu limita u vrijednosti, moze i auto i tehnika i namjestaj...
User avatar
mayab
Posts: 27025
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#28 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by mayab »

Da, kako su neki već napisali, najpametnije ti je kontaktirati upitom neku špediciju u BiH, najbolje u gradu gdje doseljavaš,
oni moraju znati sve te propise, i moraće ti "srediti" papire za granicu-carinu, bez obzira bio oslobođen dažbina ili ne!
I takođe, vidi sa ambasadom, dakle to ti je to, mani se savjeta sa foruma, sve je ovo samo otprilike, nego, ambasada+špedicija i znaš sve
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#29 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by stubrijez »

Kao prvo jarene, jos jednom dobro razmisli... molim te :lol:
Najbolje da vidis tu u dijaspori ima raje 90% posto sto svaki put snjiraju stvari ovamo i gore, vjerujem da puno bolje znaju kako stvari hodaju. Tu ti radi podmazivanje mehanizma kao i u svim ostalim sektorima pogane nase BiH. Taj te moze posavjetovati na koji prelaz, kad i kako najlakse da se provuces sa najmanje troska... Ako hoces sve cisto onda spedicija to se placa, mislim da ce te to kostati novaca i vremena jer to je onda uvoz polovnih stvari, procedura... ja bih isao na opciju 1.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#30 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by stubrijez »

dječak sa šibicama wrote: 09/08/2021 18:34 Za pola godine tema "Zajebo sam se, kako preseliti stvari nazad u Njemacku?"
:lol: :lol: :lol:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#31 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by stubrijez »

Ma loziona klasicna al nek je... ima dobrih komentara hihihih
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#32 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Seyfo »

Ja se nadam da se ovdje radi o lozioni. Ceka par stranica, cereka se uz kokice i na kraju" ljudi,zajebavam se,sta vam je??" Tako je bio jedan pacijent prije par godina sto je otvorio temu kako da bude beskucnik u Njemackoj,kao planira otici autobusom,a kada doje tamo,spavati u kontejneru od smeca, da mu daju smjestaj za beskucnika i da tako dohaka komplikovanoj proceduri odlaska u Njemacku. Nakon sto se naroda zgrazavalo nekoliko stranica,ispario se.
NediM17
Posts: 21509
Joined: 05/11/2009 11:49

#33 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by NediM17 »

U mojoj zgradi zivjela njemacka penzionerka, rentala stan i garazu, nekog merca imala. Nakon par mjeseci vidim kamion ispred zgrade, sta je to kono, kaze ne mogu ovdje, odoh nazad za Nemacku, sandzaklijka. :bih:
User avatar
Hajvan
Posts: 9603
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#34 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Hajvan »

odlaze iz Californije, sto ne bi i iz second grade (wanna be USA) drzavice Njemacke:

User avatar
Chakson
Posts: 26
Joined: 29/05/2014 12:11
Contact:

#35 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Chakson »

Zanimljivo koliko ljudi misli da je loziona haha
Nije nikakva sala al hajde 😂.

Evo odgovori, mozda nekom pomognu.

Za one koje zanima, voze nasi prevoznici licne stvari normalno preko granice u BiH bez komplikacija.

Za auto ko zeli povesti pri selidbi nazad, oslobodjen je carine i poreza.
Potrebo je otici do BiH ambasade u svojoj pokrajini i traziti potvrdu da je boravio duze od 12 mjeseci tu za carinske povlastice. (Za to vam treba odjava iz opstine grada da se selite nazad u bosnu)
Onda u ministarstvo transporta i komunikacija u BiH odnijet cipsovu, ovjerenu kopiju tog dokumenta, prevod sudskog tumaca vlasnickog lista vozila (auto mora biti na vama 6 ili 12 mjeseci nisam siguran) u svrhu oslobodjenja homologacije.

Tu i tamo ima nekih troskova i taksi al dobro je pa ima ova varijanta.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#36 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Seyfo »

Haha cuj nije sala. Dobro,mozda ti sad mislis da to nije sala. A sta ces ako ti vrijeme pokaze da si se u sustini sve vrijeme ZAJEBAVAO sa zivotom? Bolan hiljade ljudi cekali da korona prodje samo da zbrisu u Njemacku. Sad kad krene novi val iseljavanja, ostace samo Mirhunisa sa uvijek istom pricom,samo se poneka cifra promijeni. I naravno nacionalne vodje okruzene uhljebima.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#37 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by salik79 »

Ja se "davne" 2004. vratio i jos uvijek sam tu - da znas/znate da nas ima i takvih :mrgreen:
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#38 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Seyfo »

Kazu da je u BiH do 2006 islo nabolje. Nakon toga ide nizbrdo,sve brze.
emirolini
Posts: 3493
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#40 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by emirolini »

Chakson wrote: 09/08/2021 15:54 Pozdrav svima!

Selim se krajem mjeseca nazad u BiH 8-)
Sad me zanima, kako prevesti licne stvari preko granice?
U autu ce biti sva tehnologija iz kuce, kombijem saljem namjestaj i slicno.
Treba li nesta paziti na granici ili slicno? hoce li praviti problem?

Isto tako ako neko ima iskustva oko uvoza licnog auta pri povratku, jeli procedura ista ili ima nekih olaksica?

Hvala puno!
Haha ne zajebaji
emirolini
Posts: 3493
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#41 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by emirolini »

salik79 wrote: 07/09/2021 22:12 Ja se "davne" 2004. vratio i jos uvijek sam tu - da znas/znate da nas ima i takvih :mrgreen:
Salik deportacija i selidba nije isto :lol: :lol:

Sala mala :) neces ti zamjeriti, ionako sam ti na ignore pa i ne vidis sta pisem :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#42 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by salik79 »

emirolini wrote: 07/09/2021 22:57
salik79 wrote: 07/09/2021 22:12 Ja se "davne" 2004. vratio i jos uvijek sam tu - da znas/znate da nas ima i takvih :mrgreen:
Salik deportacija i selidba nije isto :lol: :lol:

Sala mala :) neces ti zamjeriti, ionako sam ti na ignore pa i ne vidis sta pisem :lol:
Ne kontam, otkud na ignore? :?

Da je bila deportacija i nogama i rukama bi ponovo grebo da se dokopam Njemacke. Tako to u praksi biva :D
emirolini
Posts: 3493
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#43 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by emirolini »

salik79 wrote: 07/09/2021 23:03
emirolini wrote: 07/09/2021 22:57

Salik deportacija i selidba nije isto :lol: :lol:

Sala mala :) neces ti zamjeriti, ionako sam ti na ignore pa i ne vidis sta pisem :lol:
Ne kontam, otkud na ignore? :?

Da je bila deportacija i nogama i rukama bi ponovo grebo da se dokopam Njemacke. Tako to u praksi biva :D
Dobro je, nisi procitao ono sto sam ti pisao :lol:

Ma ja odoh gore, ne moze vise, dvoje djece valja izvesti na pravi put.
User avatar
Chakson
Posts: 26
Joined: 29/05/2014 12:11
Contact:

#44 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Chakson »

Nije sve tako sivo ni u Bosni iskreno.. odrasto sam u Sarajevu, bio evo 3 godine u Njemackoj.
Iskreno meni je bolje ovdje. Para manja naravno al meni licno za klasu bolje.
Malo i mi pretjerujemo idealizujemo zapad.. nije tamo ko sto ljudi misle.
Odes, zaradjujes, placas racune i do penzije zivis samo za odmor da se vratis kuci..

Ps. Nisam ni ja ni moji u politici da odma te komentare izbjegnem haha
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#45 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by elcaliente »

Sto covjeka zafrkavate, ja u svojoj mahali znam najmanje 3 covjeka koji su bili gore, vidjeli pa se poslije 2-3 godine vratili.
Mora se reci da su dvojica pravnici i a jedan knjigovodza, pali na pricu od jarana da je super raditi u DHL.
Dobro iskustvo ali nije to to bilo za njih, u BiH su bili faktickti dobro situirani.
Kuca, vikendica, auto, more, planine, imali poslove itd. ali im jaran napricao kako je DHL u Gelsenkirchenu prava prilika.

Neka svako ode i vidi da li mu odgovara.
Last edited by elcaliente on 17/09/2021 14:57, edited 1 time in total.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#46 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by seoBIH »

_BataZiv_0809 wrote: 09/08/2021 18:36 Angazuj speditera.
I mora angazovati speditera, jer se mora boMbirat i kao takav doci do granice u BIH.
User avatar
Hajvan
Posts: 9603
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#47 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by Hajvan »

Chakson wrote: 17/09/2021 12:00 Nije sve tako sivo ni u Bosni iskreno.. odrasto sam u Sarajevu, bio evo 3 godine u Njemackoj.
Iskreno meni je bolje ovdje. Para manja naravno al meni licno za klasu bolje.
Malo i mi pretjerujemo idealizujemo zapad.. nije tamo ko sto ljudi misle.
Odes, zaradjujes, placas racune i do penzije zivis samo za odmor da se vratis kuci..

Ps. Nisam ni ja ni moji u politici da odma te komentare izbjegnem haha
naravno da nije lose, ko ima vjestine i radne navike
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#48 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by seoBIH »

Chakson wrote: 17/09/2021 12:00 Nije sve tako sivo ni u Bosni iskreno.
Apsolutno, BIH je zemlja za požejeti, bez imalo sarkazma...uz veliko ALI...ali sve dok ti ne zatreba neka instutcija, onda ide patnja i nisi siguran hoces li dobiti svoja prava.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#49 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by stubrijez »

Chakson wrote: 17/09/2021 12:00 Nije sve tako sivo ni u Bosni iskreno.. odrasto sam u Sarajevu, bio evo 3 godine u Njemackoj.
Iskreno meni je bolje ovdje. Para manja naravno al meni licno za klasu bolje.
Malo i mi pretjerujemo idealizujemo zapad.. nije tamo ko sto ljudi misle.
Odes, zaradjujes, placas racune i do penzije zivis samo za odmor da se vratis kuci..

Ps. Nisam ni ja ni moji u politici da odma te komentare izbjegnem haha
Ako tako kontas onda ni ne treba da ides nigdje.
:bih: :bih: :bih:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15468
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#50 Re: Selidba iz Njemacke nazad u BiH, kako sa stvarima?

Post by problemnatravunu »

seoBIH wrote: 17/09/2021 15:01
Chakson wrote: 17/09/2021 12:00 Nije sve tako sivo ni u Bosni iskreno.
Apsolutno, BIH je zemlja za požejeti, bez imalo sarkazma...uz veliko ALI...ali sve dok ti ne zatreba neka instutcija, onda ide patnja i nisi siguran hoces li dobiti svoja prava.
Uslov je da imaš dovoljno da živiš po svojim željama-prohtjevima , ako tu dolazi do velike razlike, ono primanja-izdaci ,
onda slabo, ali tako je u principu svugdje..... i da, ako je taj prvi uvjet ispunjen, moraš biti sposoban totalno ignorirati kriminalno nacionalističke svađe ovdašnjih političara...
I opet, nisam siguran kako će to sve izgledati kad ti prvi put zatreba neki "papir" , dozvola , regularna zdravstvena zaštita za koju ti uzimaju pare, bez da te pitaju... morebit ti se tad sve zgadi
Post Reply