Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#101 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by ovo_malo_duse »

xyz101 wrote:
Lutalica_sa wrote:[

Pa slusaj, ja mislim da 1600 eura nije losa para. Barem ne za pocetak. Moras sve sabrati i oduzeti pa onda konacan sud da doneses. Uzmimo za primjer da zivis u USA i imas platu oko 2200-2500 dolara. Porezi i tamo su uzasno visoki. Platis stan oko nekih 700-1000 dolara jer neces da zivic sa meksikancima i crncima. Platis ratu za auto jer ga moras imati, jos 100-200 dolara za benzin jer nemas drugu prevoznu opciju. Hrana, poskupa itd, itd... Licno mislim da plata cak i manja od 1600 u DE je vise nego dovoljna za skroman zivot. Kad se preracunam, mislim da mi u DE ne bi trebalo niti auto, niti kakav luksuzan stan na pocetku. Hvala Bogu pa ima javni prijevoz koji je vise nego dobar. Ah da, Bosna je blizu:) Ne moram svake godine dati blizu 2000 dolara za avionsku kartu.
vidim da pricam sa nekim koji je zivio u njemackoj,, neke 98-99e,,
a iskreno receno ne znas sta je njemacka 2010e.
od 1600 eura u njemackoj danas neces moci imati dovoljno za biciklo i dvije pastete dnevno.
pa da zivis i u najvecoj rupi od stana, pored kurda i afrikanaca koji su u njemackoj zigovani kao najniza klasa ljudi
.

osim toga, da ti realno kazem, ako ne mozes uspijeti u americi onda u evropi ne trebas ni pokusavati.

ps..
amerika sve ima sto evropa ima, i tri put jos toliko.
$2500.00 je sasvim dovoljno za zivot u americi, samo zavisi gdje zivis (u kojem dijelu drzave)
recimo u floridi sa $2500.00 mjesecno mozes imati kucu i auto i plazu odmah do nosa.
osim toga,shvati da je u americi porez na prihod oko 23-30%,, a u zapadnoj evropi (njemackoj) porez je 45-60 % !
Ja vidim da ti nemas veze s mozgom.
E sto mrzim kad kukaju ili se qu.ce a veze sa mozgom nemaju....

Mjesto radnje Berlin...
Godina 2009 ( vise mjeseci za prosjeka)

Cijena zivotarnja da ga tako nazovem....

Stan dvosoban oko 70 kvadrata( dnevni, spavaca, kuhinja, kupatilo) na Charlotenburgu...(prdnut do centra) a i samo ovaj dio je centar za sebe
helem stan bombona, kao i komshiluk cijena 450 eura....

50 struje i telefona ( neograniceno sa eu i amerikom 10 sati mejsecno sa Bosnom kljuceno u cijenu) i 50 grijanja i vode i smeca... znaci 100 Eura...

Karta za prevoz kud hoces u svakom pravcu svakih 5 minuta ili v0z ili bus, 80 eura mjesecno. stanica pred zgradom i podzemne i buska..

Za 25 eura mos jest vani svaki dan, znaci 25 x 30 = 750 eura ( ovo ako se hranis vani i jedes po restoranima ne da sopas Junk food svaki dan, nego restorani da proberes ) ako odlucis da kuhas i kupujes namirnice budi siguran da ce ova cifra pasti ispod 500 eura ma i vise bez da se patis sekunde ili oskudjevas u bilo cemu.

Suma sumarum 450 +100 + 80 + 500 ( uzmemo kombinaciju)= 1130 Eura.....

Ova cifra je i manja zavisno od mjeseca do mjeseca... znaci u principu oko 500 eura za ostalo odjecu itd itd.

Savjet za pokretaca teme...
Pusti suplju pasa moj nego ako ispadne sansa ne razmisljaj.....Kao sto ti sam rece 1600 je fina para....

PS:. Ja nisam u Njemackoj trenutno sam u Skandinaviji ali provodim dosta vremena u Berlinu i znam...Cak sta vise ozbiljno razmisljam da se preselim dole..
hamzibeg
Posts: 41
Joined: 20/08/2006 18:21

#102 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by hamzibeg »

[
quote="Lutalica_sa"]U zadnje dvije godine sam bio 5 puta na teritoriju EU. I trenutno se nalazim u evropi ali ne u DE. Sudeci po ovome rekao bih da sam prilicno informisan kada je u pitanju zivot u Njemackoj. Kazes da su porezi veliki. Naravno da jesu. Socijalni sistemi AMerike i Njemacke se ralikuju, i to je jedan od razloga zasto se vise placa.
Imam prijatelja u Americi koji je vise od deset godina konstantno placao zdravstveno kroz firmu za koju je radio. Obolio je od raka, dobrocudni na srecu. Nije ga uspjela pokriti ta polica osiguranja pa je morao prodati kucu da bi izvukao nesto kesa da otplati dug za tretmane. Rijec je negdje oko 30 hiljada. Da li bi se to desilo u zemljama EU-a? Sumnajm, jer ti placas vise, ali i dobijes puno vise. Kazem samo, na dao Bog da se razbolis u Americi.
Kao drugo, sto se plata tice, moj rodjak radi kao shift supervisor u jednoj kompaniji koja se bavi proizvodnjom nekakvog specijalnog papira. Tu je oko 3 godine i zaradjuje oko 2200 netto. Kupio je kucu blizu Minhena, ima novo auto i zivi super. Kupio je i stan u Sarajevu.
Drugi prijatelj radi kao security officer za jednu kompaniju i zaradjuje oko 2000 netto. Zivi dobro, zadovoljan je.
Ono sto hocu da kazem je da se moze skromno zivjeti sa obicnom platom. Ne govorimo sada o cistacima, ili radnicima u McDonaldsu.
Spominjes i cijenu benzina, u Americi je nekada benzin bio jeftiniji a sada su samo minorne razlike u odnosu na evropu. Koliko znam galon benzina najjeftinijeg je oko 4 dolara, dok je litar u EU oko 1 euro...zakljucak...skoro pa isto:)
[/quote]

Evo ja sam u Americi A TI BRATE LUPAS "KO MARTIN PO DIVIZIJI",i u Americi je zdravstveno "koliko para toliko muzike"...a da je gorivo 4$.....zavisi od sredine ,gdje je standard jaci tu je i gorivo skuplje ....evo ja placam 2 .50 za galon.....ne mozes nesto zakljucivati na osnovu pojedinacnih slucaja....a sve se u stvari svodi na to kako se ko i gdje snadje ali u jednom se moras sloziti ;JACI JE AMERICKI STANDARD A I NACIN ZIVOTA OD EUROPSKOG...
xyz101
Posts: 374
Joined: 22/01/2010 17:20

#103 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by xyz101 »

za malo dushe ,

a sto bi se selio iz skandinavije ?

zar su stanovi skuplji tamo ? :shock:
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#104 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by ovo_malo_duse »

xyz101 wrote:za malo dushe ,

a sto bi se selio iz skandinavije ?

zar su stanovi skuplji tamo ? :shock:
Sve je skuplje duplo...pasa moj...Ja dok nisam poceo da idem u Njemacku nisam ni znao koliko je skupo..U poslijednje vrijeme, haman godina i nesto vise sam imao sansu da boravim haman svako drugi vikend u Berlinu i da uporedzujem cijene u Skandinaviji i Njemackoj.

Skandinavija je u principu 30 % skuplja u stanbenom sektoru..

70 - 100 % skuplja u cijeni zivotarenja..(hrana odjeca itd.)

300 % skuplja u luksuzu...(to sto oni podrazumjevanju luksuzom..Auta, elektronika itd.)

Plate jesu malo vece ali i porezi su veci...

Skandinavija ima naravno drugih prednosti u odnosu na Njemacku...ali je definitivno debelo skuplja
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#105 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by detroit-mercy »

ovo_malo_duse wrote:
xyz101 wrote:za malo dushe ,

a sto bi se selio iz skandinavije ?

zar su stanovi skuplji tamo ? :shock:
Sve je skuplje duplo...pasa moj...Ja dok nisam poceo da idem u Njemacku nisam ni znao koliko je skupo..U poslijednje vrijeme, haman godina i nesto vise sam imao sansu da boravim haman svako drugi vikend u Berlinu i da uporedzujem cijene u Skandinaviji i Njemackoj.

Skandinavija je u principu 30 % skuplja u stanbenom sektoru..

70 - 100 % skuplja u cijeni zivotarenja..(hrana odjeca itd.)

300 % skuplja u luksuzu...(to sto oni podrazumjevanju luksuzom..Auta, elektronika itd.)

Plate jesu malo vece ali i porezi su veci...

Skandinavija ima naravno drugih prednosti u odnosu na Njemacku...ali je definitivno debelo skuplja
E sada jaro, isto tako u tim omjerima otprilike ti je Njemacka skuplja od USA, plus minus tamo i ovamo.
I opet ponavljam bio u obje zemlje i ima sestru i familiju koja jos zivi u Svabiji.
xyz101
Posts: 374
Joined: 22/01/2010 17:20

#106 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by xyz101 »

ako je to tacno o stanovima i svemu ostalo, uskoro ce i ovi iz bosne ici u njemacku da kupuju stvari.
njemacka postaje novi trst :D
mislim, stvarno 450 eur za dvosobni stan u centru grada.
to je u granici fantazije za nas ovdje.

prije par dana sam dosao iz pariza,,, i tamo je rupa od 16m2 u ghetu skuplja
User avatar
corolla02
Posts: 10388
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#107 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by corolla02 »

ma lijepa moja suburbia :D
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#108 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by kv99 »

xyz101 wrote:ako je to tacno o stanovima i svemu ostalo, uskoro ce i ovi iz bosne ici u njemacku da kupuju stvari.
njemacka postaje novi trst :D
mislim, stvarno 450 eur za dvosobni stan u centru grada.
to je u granici fantazije za nas ovdje.

prije par dana sam dosao iz pariza,,, i tamo je rupa od 16m2 u ghetu skuplja

Vidim da citavo vrijeme spominjes kako je super svakom pogledu u Americi ali isto tako to je tvoje subjektivno misljenje . Kad je tako lijepo super hajde da usporedimo barem neki podatak u kvaliteti zivota znaci ne samo troskovi zivota vec i sve ostalo gledano . Evo ti link koji je napravljen za proslu godinu ( 2009 ) pa obrati paznju na kojem se mjestu nalaze gradovi u USA i koji je to grad ( na engleskom je pa se nadam da ti nece biti tesko da razumijes ) . Znaci :
1) Bec
2) Cirih
3) Zeneva
......
29 ) Honolulu


Vienna has passed Zurich to take the top spot as the world’s city with the best quality of living, according to the Mercer 2009 Quality of Living Survey. Geneva retains its position in third place, while Vancouver and Auckland are now joint fourth in the rankings.

Overall, European cities continue to dominate the top locations in this year’s survey. In the UK, London ranks at 38, while Birmingham and Glasgow are jointly at 56. In the US, the highest ranking entry is Honolulu at position 29. Singapore (26) is the top-scoring Asian city followed by Tokyo at 35. Baghdad, ranking 215, remains at the bottom of the table.

This year’s ranking also identifies the cities with the best infrastructure based on electricity supply, water availability, telephone and mail services, public transport provision, traffic congestion and the range of international flights from local airports.


http://www.mercer.com/qualityoflivingpr
xyz101
Posts: 374
Joined: 22/01/2010 17:20

#109 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by xyz101 »

za kv99,

quality of living ??

kao prvo, trebao bi da znas kako ja (ili ti) mogu izvesti grafove, statistike, ispitanje stanovnika da dokazem bilo sta.
zavisno sta mi je cilj :wink:

drugo, mi pricamo o "qualitiy of life" za bosanske imigrante u datim zemljama.
eto, prosjecnom francuzu je pariz sigurno udoban za zivot,,

ali sto je dobro prosjecnom francuzu, ne znaci da je dobro prosjecnom bosanskom imigrantu
User avatar
Frishak
Posts: 99
Joined: 26/11/2009 19:44
Location: Florida

#110 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by Frishak »

zamolio bih da nekk zaustavi ovog xyz-a

prica gluposti i nije bas pri sebi

Amel iz Floride
User avatar
corolla02
Posts: 10388
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#111 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by corolla02 »

Frishak wrote:zamolio bih da nekk zaustavi ovog xyz-a

prica gluposti i nije bas pri sebi

Amel iz Floride
a sto to :? typ nista nije slago Evropa je mnogo skuplja od SAD, ali opet to nije potpuna slika ko sta hoce
xyz101
Posts: 374
Joined: 22/01/2010 17:20

#112 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by xyz101 »

amel iz floride..
razumijem.
florida je pogodjena ekon. krizom vise nego ostatak amerike.
magdalenax
Posts: 30
Joined: 16/10/2008 12:40

#113 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by magdalenax »

Ovo je fakat prepucavanje postalo.... :o
Poredite dva sistema, sasvima razlicita. Tip se raspituje kako i sta u EU, jer bi se selio a vi tu o cijenama benzina u US. I malo mi smeta taj pretjerani americki patriotizam, nema nikakve veze sa temom, al dobro to vam je nova domovina...
User avatar
corolla02
Posts: 10388
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#114 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by corolla02 »

magdalenax wrote:Ovo je fakat prepucavanje postalo.... :o
Poredite dva sistema, sasvima razlicita. Tip se raspituje kako i sta u EU, jer bi se selio a vi tu o cijenama benzina u US. I malo mi smeta taj pretjerani americki patriotizam, nema nikakve veze sa temom, al dobro to vam je nova domovina...
ni to nije tacno niko o patriotizmu ne govori nego o boljitku prosjecnih gradjana u EU vs SAD, i znas sta, nije ti potrebna visa matematika da znas gdje je bolje

a pokretacu teme sve najbolje u njegovin "future endeavours" :D
pony_express
Posts: 13
Joined: 25/05/2009 19:20

#115 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by pony_express »

Nije u pitanju "Pretjerani Americki Patriotizam", nego mi u Americi nismo gradjani drugog reda. A to samo u Americi postoji, ovo je zemlja svih, sa jednakim pravima. A to se ne moze kupiti, za nikakve cijene stanova i benzina.

U Evropi se to nikada nece dogoditi, previse je antagonizma medju Evropskim zemljama.

Sto se tice izbora selidbe, Stvar je vrlo idividualna, svako neka izabere ono sto zeli..
magdalenax
Posts: 30
Joined: 16/10/2008 12:40

#116 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by magdalenax »

corolla02 wrote: ni to nije tacno niko o patriotizmu ne govori nego o boljitku prosjecnih gradjana u EU vs SAD, i znas sta, nije ti potrebna visa matematika da znas gdje je bolje

a pokretacu teme sve najbolje u njegovin "future endeavours" :D
Eto nije patriotizam nego se u Americi _objektivno_ bolje zivi...Ma daj. Nisu svi isti, svakom pase nesto drugo.
xyz101
Posts: 374
Joined: 22/01/2010 17:20

#117 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by xyz101 »

magdalena,

nikom ne pase diskriminacija azilanata u zap zemljama.
osjecajem koji radnici imaju kada dodju tamo.
zigovanjem kao gradjanima drugog reda.

samo ovaj osjecaj slobode i ravnopravnosti u americi, ne moze se mjeriti novcem :thumbup:
User avatar
corolla02
Posts: 10388
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#118 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by corolla02 »

magdalenax wrote:
corolla02 wrote: ni to nije tacno niko o patriotizmu ne govori nego o boljitku prosjecnih gradjana u EU vs SAD, i znas sta, nije ti potrebna visa matematika da znas gdje je bolje

a pokretacu teme sve najbolje u njegovin "future endeavours" :D
Eto nije patriotizam nego se u Americi _objektivno_ bolje zivi...Ma daj. Nisu svi isti, svakom pase nesto drugo.
well, ni Amerika nije savrsena ali opet je ne bih mijenjo za neku drugu zemlju osim BiH

a sad hajd reci gdje zivis pa da uporedimo :) i to vrlo rado
magdalenax
Posts: 30
Joined: 16/10/2008 12:40

#119 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by magdalenax »

xyz101 wrote:magdalena,

nikom ne pase diskriminacija azilanata u zap zemljama.
osjecajem koji radnici imaju kada dodju tamo.
zigovanjem kao gradjanima drugog reda.

samo ovaj osjecaj slobode i ravnopravnosti u americi, ne moze se mjeriti novcem :thumbup:
I meni je Amerika uvijek bila zemlja slobode, ali smetaju mi ti patriot., antiteroristicki etc. zakoni. Cini mi se da se ta sloboda ipak malo gubi.. :sad:
I tacno je da u Evropi (al nije bas u cijeloj) mozes imati zig gradjanina drugog reda, ali to je zaista generalizacija. Sve zavisi u kakvu sredinu dodjes. Prijateljica, koja je ostala da zivi u Americi (NY), prica ne tako fine price o Mexikancima i sl.
Toliko od mene, prepucavanje zaista ne
:run:
User avatar
corolla02
Posts: 10388
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#120 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by corolla02 »

magdalenax wrote:
xyz101 wrote:magdalena,

nikom ne pase diskriminacija azilanata u zap zemljama.
osjecajem koji radnici imaju kada dodju tamo.
zigovanjem kao gradjanima drugog reda.

samo ovaj osjecaj slobode i ravnopravnosti u americi, ne moze se mjeriti novcem :thumbup:
I meni je Amerika uvijek bila zemlja slobode, ali smetaju mi ti patriot., antiteroristicki etc. zakoni. Cini mi se da se ta sloboda ipak malo gubi.. :sad:
I tacno je da u Evropi (al nije bas u cijeloj) mozes imati zig gradjanina drugog reda, ali to je zaista generalizacija. Sve zavisi u kakvu sredinu dodjes. Prijateljica, koja je ostala da zivi u Americi (NY), prica ne tako fine price o Mexikancima i sl.
Toliko od mene, prepucavanje zaista ne
:run:
u Francuskoj zakonom brane rodjenim francuzima islamske vjeroispovijesti da prekriveni pohadjaju skolu :shock: , a isti je sentiment i u ostalim glavnim zemljama Evrope; well u toliko diskriminantnoj Americi, koju neki ovdje potenciraju nije slucaj, i zakonom je to rigorozno kaznjivo u SAD zahvaljujuci Martin L. King i njegovom Civil Right Movementu!
pony_express
Posts: 13
Joined: 25/05/2009 19:20

#121 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by pony_express »

Nadjite mi u Evropi Sanelu Jenkins !!!!!- Kraljicu svijetova.. To samo America moze da daa.
kec75
Posts: 25
Joined: 29/08/2009 06:23

#122 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by kec75 »

Zivio i u Svabiji pa doso u Ameriku e onda opet oso do svabije 3 mjeseca i tako.Licno mislim i znam da ako odes u malo manji grad u Njemackoj da ti je lakse dobit radnu dozvolu nego u vecem gradu ehh sad za poso nije mozda lakse al opet zavisi od regije.

Licno nisam mogao da nadjem poso nesto posebno u Njemackoj za sta sam iso u skolu ..tako da sam se skonto da je bolje da se vratim u USA.Vratio se i vec 7 godina radim svoj zanat.

Prije nekoliko mjeseci poceo da apliciram po njemackoj i svici opet za poso..jer kad bih mogao da nadjem svoj poso tamo konto sam da se vratim ..Imo neki poziva al vecinom se svodili ..jebiga nisi drzavljanin Europe itd ..za svicu .

Zaboravio sam rec da sam odma dobio radnu dozvolu u Njemackoj kad sam bio ..poslje 14 dana jer sam imao poso vec unaprijed.

Kvalitet zivota ..gledajuc slobodu ..itd ..i sta si mozes priustit ..Amerika ima malu prednost , vise se i zaradi to moram reci isto,..inace od svega Europe je samo blize Bosne licno misljenje ..i tamo vecina ljudi ide jednom ili nijednom u Bosnu ..kao i ovdje :-(.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#123 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by jefferson »

magdalenax wrote:
xyz101 wrote:magdalena,

nikom ne pase diskriminacija azilanata u zap zemljama.
osjecajem koji radnici imaju kada dodju tamo.
zigovanjem kao gradjanima drugog reda.

samo ovaj osjecaj slobode i ravnopravnosti u americi, ne moze se mjeriti novcem :thumbup:
I meni je Amerika uvijek bila zemlja slobode, ali smetaju mi ti patriot., antiteroristicki etc. zakoni. Cini mi se da se ta sloboda ipak malo gubi.. :sad:
I tacno je da u Evropi (al nije bas u cijeloj) mozes imati zig gradjanina drugog reda, ali to je zaista generalizacija. Sve zavisi u kakvu sredinu dodjes. Prijateljica, koja je ostala da zivi u Americi (NY), prica ne tako fine price o Mexikancima i sl.
Toliko od mene, prepucavanje zaista ne
:run:
O cemu ti pricas majke ti??? Ja kada nekom kazem ovdje da sam musliman svi se slomise pitajuci me jesam li imao problema na aerodromima. Vala nikad! Meni nije jasno kako ljudi ne shvataju da svi ti antiteroristicki zakoni imaju i u EU. Pa nije jedina SAD u problemima sa terorizmom. Pogledajte samo Irsku, Spaniju itd. Pa gdje islamski radikalizam u Londonu, Hamburgu, Roterdamu? Fazon je sto su se muslimani u SAD daleko bolje uklopili nego u evropi, a bitan faktor u tome je sto ih evropske drzave nisu bas najbolje prihvatile. Mozete pricati sta hocete, ali sto se tice netrpeljivosti i nacionalizma EU je dalekoooooooooooo iza SAD.
Mexikanci? Sta je s njima? Radni ljudi, slomise se radeci. Ja sam nedavno pricao sa bosankom koja je menadzer u jednom hotelu. Zaposlila bosance, ono da nasima pomogne, odmah poceli kasniti na posao, ne rade, valjda kontajuci nasa osoba menadzer. Fino ih cura sve otpusti i zaposli Mexikance i milina, ljudi rade ko sat.
Sama konstrukcija tvoje recenice o Mexikancima je diskriminatorna, stoga drzi se Austrije, Svicarske i slicnih zemalja, uklopit ces se vrlo lako!
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#124 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by ovo_malo_duse »

xyz101 wrote:ako je to tacno o stanovima i svemu ostalo, uskoro ce i ovi iz bosne ici u njemacku da kupuju stvari.
njemacka postaje novi trst :D
mislim, stvarno 450 eur za dvosobni stan u centru grada.
to je u granici fantazije za nas ovdje.

prije par dana sam dosao iz pariza,,, i tamo je rupa od 16m2 u ghetu skuplja
Ovo samo pokazuje koliko u stvari malo, poznajes situaciju, za Skandinavce ,posebno Dance, Njemacka jeste "Trst". Svi idu u kupovinu namirnica i narocito pica u Njemacku..U granicnom pojasu izmedzu Njemacke i Danske na Njemackoj strani granice postoje ogromni shoping centri, gdje je vikendima a bogami i radnim danima puno skandinavaca koji kupuju....

Dalje tvoja ironija a i pojedinaca nakon ovog posta samo pokazuje koliko malo znate..
Ja nisam uporedzivao Europske zemlje sa USA niti sa drugim zemljama niti se ova tema bavi tim.

Covjek je fino pitao, o preseljavanju i kakve su mogucnosti, i ja sam mu dao fakticke podatke, iz prve ruke...
Slagao nisam i nemam razloga ako nevjerujete proguglajte malo koliko kosta stan u Berlinu.Konkretno na Charlotteburgu Bismark strasse ili tu okolo.pa se uvjerite... Jos nesto sto mi je palo na pamet... U ovom dijelu grada u Berlinu prodavnica koju drzi turcin, samoposluga srednje velicine u kojoj ima dosta proizvoda sa podrucja bivse juge...Jarane moj Argeta kosta 90 centi to otprilike 1,80 KM nije bas nesto puno jeftinija ni u Bosni....
Kilo teletine, neces je bolju nac ni u trznici u Sa kosta nekih 8-10 Eura i opet nije bas nesto jeftinija ni u sarajevu..Milke po 70 centi itd itd. U Danskoj cokolada SLJ marke a velicine MIlke one male ili srednje velicene neznam tezinu nije ni bitna kosta otprilike 3 do 3,5 Eura..pa ko voli nek izvoli...

Toliko od mene posto ti i mnogi ovdje maltite praznu slamu i kakite da utrosite vrijeme umjesto da pomognete sa konkreknim informacijama pokretacu teme ako je odlucio nazad preko bare.
User avatar
corolla02
Posts: 10388
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#125 Re: Selidba iz Amerike, Kanade....u zemlje EU-a (DE, AT..)

Post by corolla02 »

jefferson wrote:
magdalenax wrote:
xyz101 wrote:magdalena,

nikom ne pase diskriminacija azilanata u zap zemljama.
osjecajem koji radnici imaju kada dodju tamo.
zigovanjem kao gradjanima drugog reda.

samo ovaj osjecaj slobode i ravnopravnosti u americi, ne moze se mjeriti novcem :thumbup:
I meni je Amerika uvijek bila zemlja slobode, ali smetaju mi ti patriot., antiteroristicki etc. zakoni. Cini mi se da se ta sloboda ipak malo gubi.. :sad:
I tacno je da u Evropi (al nije bas u cijeloj) mozes imati zig gradjanina drugog reda, ali to je zaista generalizacija. Sve zavisi u kakvu sredinu dodjes. Prijateljica, koja je ostala da zivi u Americi (NY), prica ne tako fine price o Mexikancima i sl.
Toliko od mene, prepucavanje zaista ne
:run:
O cemu ti pricas majke ti??? Ja kada nekom kazem ovdje da sam musliman svi se slomise pitajuci me jesam li imao problema na aerodromima. Vala nikad! Meni nije jasno kako ljudi ne shvataju da svi ti antiteroristicki zakoni imaju i u EU. Pa nije jedina SAD u problemima sa terorizmom. Pogledajte samo Irsku, Spaniju itd. Pa gdje islamski radikalizam u Londonu, Hamburgu, Roterdamu? Fazon je sto su se muslimani u SAD daleko bolje uklopili nego u evropi, a bitan faktor u tome je sto ih evropske drzave nisu bas najbolje prihvatile. Mozete pricati sta hocete, ali sto se tice netrpeljivosti i nacionalizma EU je dalekoooooooooooo iza SAD.
Mexikanci? Sta je s njima? Radni ljudi, slomise se radeci. Ja sam nedavno pricao sa bosankom koja je menadzer u jednom hotelu. Zaposlila bosance, ono da nasima pomogne, odmah poceli kasniti na posao, ne rade, valjda kontajuci nasa osoba menadzer. Fino ih cura sve otpusti i zaposli Mexikance i milina, ljudi rade ko sat.
Sama konstrukcija tvoje recenice o Mexikancima je diskriminatorna, stoga drzi se Austrije, Svicarske i slicnih zemalja, uklopit ces se vrlo lako!
Off topic:

cuj Mexico, sad toj nekoj tvojoj prijateljici iz NY, Mexicanci smetaju :-) ona je veliko gradjanka neka :D deder je priupitaj u moje ime, zna li ona: dok je Evropa sumom bila pokrivena, Mexico civilizacija bio! :lol:
:sax: :bih:
Post Reply