Sejo vs Nele

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66212
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#576 Re: Sejo vs Nele

Post by _BataZiv_0809 »

Kako pointe zoves svog omiljenog politicara?

Dobar potez Zeljke Komsica ili Zeljka Komsica? :D
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#577 Re: Sejo vs Nele

Post by Bodkin »

sehohari wrote: 25/05/2023 13:15
TojoOptics wrote: 25/05/2023 13:09

To je spodoba koja je govorila sa Pala da je urbani cetnik, rodjen na asfaltu i onda zacinio opis samoga sebe (kao da je asfalt bitan, ali morao je dodati rijec "urbani" da dadne nekakav nepostojeci legitimitet ruralno zlocinackom pokretu): "sto vise pucam, vise tucam", izgleda da se seksualno palio na pucanje na civile Sarajeva. Sve je to momcad istog tima: Nele, Malkolm, Rizo, Kusta, moralne protuhe, ljudske olupine, individue bez moralnog i etickog kompasa. I dobro da su otisli, bolje je za nas.
Kao nekome ko nije bio aktivni učesnik tog vremena, pa ovako čitajući ko je sve bio dio tog "zlatnog doba" Sarajeva sve više i više sebi postavljam pitanje koliko je toga realnost.

Mislim, kada su ovakvi likovi poput Neleta, Kusturice bile glavne face u gradu, koliko je to sve onda vrijedilo?
Ma nista to nije valjalo. Bolje danas sa jala bratom
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#578 Re: Sejo vs Nele

Post by Hakiz »

Valah i bilah.
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#579 Re: Sejo vs Nele

Post by Point. »

_BataZiv_0809 wrote: 25/05/2023 22:34 Kako pointe zoves svog omiljenog politicara?

Dobar potez Zeljke Komsica ili Zeljka Komsica? :D
Odličan gol Cire, ne Cira :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66212
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#580 Re: Sejo vs Nele

Post by _BataZiv_0809 »

Point. wrote: 25/05/2023 23:16
_BataZiv_0809 wrote: 25/05/2023 22:34 Kako pointe zoves svog omiljenog politicara?

Dobar potez Zeljke Komsica ili Zeljka Komsica? :D
Odličan gol Cire, ne Cira :D
Tite mi ili Tita mi :D
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#581 Re: Sejo vs Nele

Post by Point. »

_BataZiv_0809 wrote: 25/05/2023 23:21
Point. wrote: 25/05/2023 23:16

Odličan gol Cire, ne Cira :D
Tite mi ili Tita mi :D
Tite naravno :D
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#582 Re: Sejo vs Nele

Post by Bodkin »

sehohari wrote: 25/05/2023 20:48
piupiu wrote: 25/05/2023 20:41

To da je Sarjalija je jedina stvar koju Bregović stalno potencira. I nek' potencira.

I [ubaci prigodan glagol] vas više rat. Završio se prije 9266 dana.

Hoćemo li ikada početi živjeti u sadašnjosti ili, ne daj Bože, napraviti kakav iskorak prema budućnosti?
Može on potencirati da je Sarajlija, ali koliko je on sarajevski umjetnik? To je pitanje.

Ako bismo baš morali da gledamo samo na sadašnjost, ja ne znam niti jednu stvar koja u ovom momentu njega veže za ovaj grad.
Nije da ne želim, ali mislim da je smiješno pripisati ga negdje gdje on, gledajući fakte, objektivno više ne pripada i gdje se njegov život ne odvija.

I Zdravko Čolić za sebe govori da je Sarajlija, izbacio je i par pjesama sa nazivom grada. Ja pozdravljam to, ali je isto tako istina da se njegov život odvija u Beogradu i da je on glede toga beogradski pjevač, umjetnik i tkd. tamo je glavni centar njegovog života i rada.
Znaci deen je kalifornijski umjetnik?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#583 Re: Sejo vs Nele

Post by GandalfSivi »

_BataZiv_0809 wrote: 25/05/2023 23:21
Point. wrote: 25/05/2023 23:16

Odličan gol Cire, ne Cira :D
Tite mi ili Tita mi :D
Zavisno od prvog samoglasnika. Ako je dugi samoglasnik, onda je e na kraju, ako je kratki, onda je a.

Jebiga, treba biti rodjen i odrasti u Sarajevu da bi se znale te finese. Nije ni to za svakoga…
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#584 Re: Sejo vs Nele

Post by Piaty »

detroit-mercy wrote: 25/05/2023 22:28
Point. wrote: 25/05/2023 22:20

DžekE :)
Tamo odakle Dzeko vuce porijeklo, kazu Dzeka :mrgreen:.
Ljudi, odakle Džeko vuče porijeklo, zapravo nemaju problema sa jezikom.

Pa ne može biti npr. Miro i Mira isto.

Naprimjer:

Jučer si posjetio čovjeka koji se zove Miro.
Neko te pita - kod koga si bio?
Ti kažeš - kod MirE.

Prije 3 dana si posjetio ženu koja se zove Mira.
Neko te pita - kod koga si bio prije 3 dana?
Ti kažeš - MirE.

Tako se stvara zabunu sa svakim muškim imenom koje se završava na slovo O jer u genitivu zvuci isto i zensko i musko.

Kako ćeš reći u genitivu Vinko? Vinke?

Zašto nekad kažeš "kod Tita", a nekada ne? Zašto uvijek ne govoriš "Tite mi"?

Ne zove se "Noćna mora Željke Malnara" već "Noćna mora Željka Malnara".

...tako da ljudi odakle je Džeko porijeklom govore ispravno i ne dolaze niti jednom zabunu kako će nešto reći. Vrlo jasno je sve određeno i samo to ima svoju logiku. Sve drugo nije ispravno.
Last edited by Piaty on 26/05/2023 00:57, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#585 Re: Sejo vs Nele

Post by Edin H. »

Bodkin wrote: 26/05/2023 00:35 Znaci deen je kalifornijski umjetnik?
Prije bih rekao svjetski umjetnik. :izet:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10795
Joined: 27/04/2021 22:52

#586 Re: Sejo vs Nele

Post by tramvajtrojka »

Bodkin wrote: 25/05/2023 22:43
sehohari wrote: 25/05/2023 13:15

Kao nekome ko nije bio aktivni učesnik tog vremena, pa ovako čitajući ko je sve bio dio tog "zlatnog doba" Sarajeva sve više i više sebi postavljam pitanje koliko je toga realnost.

Mislim, kada su ovakvi likovi poput Neleta, Kusturice bile glavne face u gradu, koliko je to sve onda vrijedilo?
Ma nista to nije valjalo. Bolje danas sa jala bratom
Pa normalno nova muzika za novo doba neces ih porediti sa fosilima od prije tridesetak godina nego sa sadasnjim muzicarima iz ostalih zemalja njih dvojica nista drugo ne rade sto rade ostale zvijezde u svijetu

njih dvojica su isti kao brega samo u drugoj vremenskoj liniji
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19522
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#587 Re: Sejo vs Nele

Post by teskeredzic_22 »

[mention]piupiu[/mention]

Može on da potencira šta hoće , prvenstveno je biznismen.
Ako treba uzeće sarajevsku ličnu kartu , staviti je na bilbord da bi svirao...učiti Bregovića poslu je kao da učiš Arape o pijesku i kamilama.
Narednog dana negdje drugo biće drugo.

On nije jedini , estrada je uglavnom takva , ruku bih dao da je ova faza "svađe" Sexona i Neleta dogovorena radi promocije Neletovog koncerta u Zg ali nemam dokaze i zbog toga nisam uopšte htio pisati on topic , dosadna je ta tema , deplasirana i odavno izlizana nekim njihovim ranijim medijskim istupima.


Bijelo Dugme je nešto najbolje što smo imali i ne treba pljuvati po tome (osim muzički jer je sve stvar ukusa , no muzički afiniteti ne mogu izbrisati njihov status jedinih naših super zvijezda ).
User avatar
dr_Evil
Posts: 12433
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#588 Re: Sejo vs Nele

Post by dr_Evil »

teskeredzic_22 wrote: 25/05/2023 20:03
sehohari wrote: 25/05/2023 19:56

Mislim da se kritika više odnosi na to koliko se Bregović, imajući u vidu svoje djelovanje u pomenutom periodu, uopšte može smatrati sarajevskim umjetnikom.
Koliko je Boris Tadić sarajevski političar , koliko je Milan Mladenović zagrebački muzičar , koliko je Jura Stublić sarajevski muzičar...(mjesta rođenja Sarajevo , Zagreb , Sarajevo)...Goran Bregović vjerovatno za sebe neće reći da je sarajevski muzičar jer je to rekao u Danima (neću da pjevam za Alijino Sarajevo) ali bi 1989 to vjerovatno rekao uz dopune "kako muzika ne poznaje granice" i slične klišeje.


Bijelo Dugme nije Zabranjeno Pušenje , Bijelo Dugme nije pank grupa , oni jesu pratili muzičke trendove ali nisu bili izvorno pankeri , njihove pjesme nisu nužno sarajevske ali da je Bijelo Dugme bilo sarajevski bend - svakako (rodili se , živjeli , radili u Sarajevu), i da su Goran Bregović i Bijelo Dugme gotovo sinonimi - svakako.

I nema se šta rehabilitovati ili ne , odreći se Bijelog Dugmeta je odricanje od muzičkog identiteta.
Bijelo Dugme ne postoji od 1989 godine.

Muzičar Goran Bregović nakon Bijelog Dugmeta je neka sasvim druga priča.
Bitches please!

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/reg ... lji-641560

Bregović: Teško je naći nekoga ko je toliko Sarajlija koliko sam ja, na Ramazan, kada se iftari, a na džamiji upale kandilji...
- Ja sam naš! Ne znam kako se to drugačije zove. Osim kao naš, drugačije ne bih mogao da se lociram na tako malom teritoriju… Uz to, ja sam Sarajlija. To je naravno pomalo i dijagnoza. Liječeni Sarajlija. Kada sam u Sarajevu, vidim tika-taka, zakuca srce… Mislim, teško je naći nekoga ko je toliko Sarajlija koliko sam ja… Odrastao sam tamo gdje Sarajlija raste: sa djecom koja nose iftar u školu i, da se od njih ne bih razlikovao, nosio sam sendvič. Na Ramazan, kada se iftari, kao i sva djeca iz mog razreda, gledali smo kroz prozor i čekali da se na džamiji upale kandilji, i onda svak’ izvadi svoj sendvič i jedemo… Teško je objasniti zašto je čovjek vezan za mjesto u kojem je rođen. Ali imam kuće i u Beogradu i u Zagrebu i u Sarajevu. Moja domovina je između ta tri grada.

E sad gledajte, Brega je ljigo, i najvise voli pare, ali da nece reci da je sarajevski muzicar pretjerujete. Ovo je fazon koji je klepio od Cole, i Colu kad pitaju ciji si kaze Sarajlija, jer'vo treba pare uzeti iz svih bivsih republika! Ali opet, bolje ovako, diplomatski, da nikome ne ostane krivo, nego kao Zvaljo.

A ne prica ni ekavicom, za razliku recimo od mog mostarca Zeljka Samardzica.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#589 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

teskeredzic_22 wrote: 26/05/2023 06:56 @piupiu

Može on da potencira šta hoće , prvenstveno je biznismen.
Ako treba uzeće sarajevsku ličnu kartu , staviti je na bilbord da bi svirao...učiti Bregovića poslu je kao da učiš Arape o pijesku i kamilama.
Narednog dana negdje drugo biće drugo.

On nije jedini , estrada je uglavnom takva , ruku bih dao da je ova faza "svađe" Sexona i Neleta dogovorena radi promocije Neletovog koncerta u Zg ali nemam dokaze i zbog toga nisam uopšte htio pisati on topic , dosadna je ta tema , deplasirana i odavno izlizana nekim njihovim ranijim medijskim istupima.


Bijelo Dugme je nešto najbolje što smo imali i ne treba pljuvati po tome (osim muzički jer je sve stvar ukusa , no muzički afiniteti ne mogu izbrisati njihov status jedinih naših super zvijezda ).
Slažem se. Kao što rekoh, pozitivan uticaj na brend Sarajevo treba posmatrati kao takav. Zašto bi Bregović naprasno postao beogradski kulturni kapital, kad je izvorno naš? A ovo oko Seje i Neleta se 200% slažem. Ne vjerujem da je marketing, ali da je neukusno i dosadno, jeste. Ponašaju se kao bračni par nakon teške brakorazvodne parnice.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#590 Re: Sejo vs Nele

Post by breuer »

Brega je izvorno balkanski kapital...drugo je što je i Zapad propao i nikad nije ni znao cijeniti stvarne vrijednosti sa Balkana, pa je tako, pored svih, prepoznao varalicu Bregovića...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66212
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#591 Re: Sejo vs Nele

Post by _BataZiv_0809 »

GandalfSivi wrote: 26/05/2023 00:50
_BataZiv_0809 wrote: 25/05/2023 23:21

Tite mi ili Tita mi :D
Zavisno od prvog samoglasnika. Ako je dugi samoglasnik, onda je e na kraju, ako je kratki, onda je a.

Jebiga, treba biti rodjen i odrasti u Sarajevu da bi se znale te finese. Nije ni to za svakoga…
Samo su se odabrani rodili i odrasli u Sarajevu :evil:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#592 Re: Sejo vs Nele

Post by Chmoljo »

joj teme, od novih primitivaca, preko Brege do porijekla i dekliniranja
User avatar
dr_Evil
Posts: 12433
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#593 Re: Sejo vs Nele

Post by dr_Evil »

Chmoljo wrote: 26/05/2023 08:39 joj teme, od novih primitivaca, preko Brege do porijekla i dekliniranja
Ma bjaziiiiiii!
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#594 Re: Sejo vs Nele

Post by Bodkin »

dr_Evil wrote: 26/05/2023 08:03


E sad gledajte, Brega je ljigo, i najvise voli pare, ali da nece reci da je sarajevski muzicar pretjerujete. Ovo je fazon koji je klepio od Cole, i Colu kad pitaju ciji si kaze Sarajlija, jer'vo treba pare uzeti iz svih bivsih republika! Ali opet, bolje ovako, diplomatski, da nikome ne ostane krivo, nego kao Zvaljo.

A ne prica ni ekavicom, za razliku recimo od mog mostarca Zeljka Samardzica.
A nema nikakve sanse da se stvarno tako osjeca? Nego je sve radi komercijale?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12433
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#595 Re: Sejo vs Nele

Post by dr_Evil »

Bodkin wrote: 26/05/2023 08:52
dr_Evil wrote: 26/05/2023 08:03


E sad gledajte, Brega je ljigo, i najvise voli pare, ali da nece reci da je sarajevski muzicar pretjerujete. Ovo je fazon koji je klepio od Cole, i Colu kad pitaju ciji si kaze Sarajlija, jer'vo treba pare uzeti iz svih bivsih republika! Ali opet, bolje ovako, diplomatski, da nikome ne ostane krivo, nego kao Zvaljo.

A ne prica ni ekavicom, za razliku recimo od mog mostarca Zeljka Samardzica.
A nema nikakve sanse da se stvarno tako osjeca? Nego je sve radi komercijale?
Nemam ja nikakve dvojbe da on voli Sarajevo svoje mladosti, i da rado dolazi u isto. Samo ne vjerujem bas da se ne osjeca kao srbin na kubik i da svoj opus ne bi rado odmah pripisao srpskom, citava ta ja sam "nas" e to ne vjerujem, a pripasat ga bosansko-hercegovackom nikad ne bi.

Metropolit, genije, odlican biznismen, sarajlija, to sve navedeno jeste.

I ne vidim ja nista lose u tome, sve je to za ljude, kad je mogao Mesa, moze i Brega. Sve za 10, nije smrdio vise od granice zdravog razuma. Ja sam mnogo gore stvari rekao o Aliji na ovome forumu nego sto je Brega!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58756
Joined: 03/08/2010 19:04

#596 Re: Sejo vs Nele

Post by kakavdanakneiskustvu »

Nije stvar u Aliji,nego što je Bregović javno rekao da nije htio svirati na koncertima za Sarajevo tokom opsade jr bi to po njemu bilo da svira za Alijino Sarajevo,kao da to Sarajevo nijw bilo i npr. Pimpekovo,Vešovićevo

Zato je požurio svirati na koncertu u Solunu povodom NATO bombardoavanja Srbije

ljigavac i šupak na kvadrat
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#597 Re: Sejo vs Nele

Post by breuer »

kakavdanakneiskustvu wrote: 26/05/2023 09:22 Nije stvar u Aliji,nego što je Bregović javno rekao da nije htio svirati na koncertima za Sarajevo tokom opsade jr bi to po njemu bilo da svira za Alijino Sarajevo,kao da to Sarajevo nijw bilo i npr. Pimpekovo,Vešovićevo

Zato je požurio svirati na koncertu u Solunu povodom NATO bombardoavanja Srbije

ljigavac i šupak na kvadrat
šupak, kakvog samo ova kotlina zna iznjedriti
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#598 Re: Sejo vs Nele

Post by Bodkin »

kakavdanakneiskustvu wrote: 26/05/2023 09:22 Nije stvar u Aliji,nego što je Bregović javno rekao da nije htio svirati na koncertima za Sarajevo tokom opsade jr bi to po njemu bilo da svira za Alijino Sarajevo,kao da to Sarajevo nijw bilo i npr. Pimpekovo,Vešovićevo

Zato je požurio svirati na koncertu u Solunu povodom NATO bombardoavanja Srbije

ljigavac i šupak na kvadrat
Jer jedno zahtijeva biranje strana, a drugo ne. A on je malo pametniji od toga
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#599 Re: Sejo vs Nele

Post by PM72 »

breuer wrote: 26/05/2023 09:23
kakavdanakneiskustvu wrote: 26/05/2023 09:22 Nije stvar u Aliji,nego što je Bregović javno rekao da nije htio svirati na koncertima za Sarajevo tokom opsade jr bi to po njemu bilo da svira za Alijino Sarajevo,kao da to Sarajevo nijw bilo i npr. Pimpekovo,Vešovićevo

Zato je požurio svirati na koncertu u Solunu povodom NATO bombardoavanja Srbije

ljigavac i šupak na kvadrat
šupak, kakvog samo ova kotlina zna iznjedriti
Namazani,pametni i lukavi šupak.I nije ga sarajevska kotlina "iznjedrila",on je u Sarajevu slučajno rođen,otac mu bio oficir a inače iz Križevaca u Hrvatskoj a mati hercegovka.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#600 Re: Sejo vs Nele

Post by breuer »

PM72 wrote: 26/05/2023 09:27
breuer wrote: 26/05/2023 09:23

šupak, kakvog samo ova kotlina zna iznjedriti
Namazani,pametni i lukavi šupak.I nije ga sarajevska kotlina "iznjedrila",on je u Sarajevu slučajno rođen,otac mu bio oficir a inače iz Križevaca u Hrvatskoj a mati hercegovka.
znam, al ovdje je uzgojen :D
Locked