Sejo vs Nele

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#451 Re: Sejo vs Nele

Post by AleksoMKD »

omega369 wrote: 25/05/2023 14:59 O kojim godinama pricamo? Osamdesetim ili devedesetim? I u JNA se sviralo par pjesama, ali od kasarne od 20 hiljada ljudi, nas dvojica iz Sarajeva jedini slusali ZP. Ogromna vecina nikad culi. Za TLN jesu
Ja sam generacija 1978, a na njih me je navukao moj bratic koji je imao lokalni rock band i koji je rodjen 1972.

Definitivno su vise slusani 90-ih no nisu bili nepoznati i 80-ih, iz glave mislim da je 88-89 pocelo vece interesovanje za njih. 90-ih sam ih mogao cuti redovno na svirkama po klubovima cak i u manjim gradovima.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#452 Re: Sejo vs Nele

Post by Osmi Socrates »

dr_Evil wrote: 25/05/2023 14:56
Osmi Socrates wrote: 25/05/2023 14:53 Ako i uzmemo da je Sarajevo imalo najbolju scenu u bivšoj Jugoslaviji, ne znam šta bilo ko od toga ima. Ja ne znam da li je imalo, premalo znam o tome da mogu ocijeniti.

Kad se prihvati očigledna činjenica da je bivša Jugoslavija bila srbocentrični imperijalni projekat, onda se malo objektivnije sve to sagledava.

Tako da se i ne treba čuditi što su mnogi "ugledni" (whatever) ljudi napustili Sarajevo kad je četnik opet poludio devedesetih.

Odlazak ljudi poslije rata je nešto sasvim drugo.
Srbocentricni imperijalni projekat kojima se Hrvat sepurio kao predsjednik i bozanstvo preko 30 godina u Beogradu. Srbocentricni imperijalni projekat koji je vratio BiH status republike, iako vise nije postojala pravno, imao Bosnjaka za premijera kojem se dzenaza majke prenosila na drzavnoj televiziji, i koji je vratio status Bosnjaka makar sa veliko M(nazalost) posto nismo htjeli biti Bosanci(ko sto i nije prirodno).

Dobro, nije tema, sta god napises necu odgovorit. Nego eto.. onako. nesto sam zahmetli danas
To su sve bili kozmetički detalji. U normalnoj federaciji ravnopravnih naroda, Sarajevo bi bilo glavni grad. Te socijalističko-komunističke federacije su bile ublehe. Isto je bilo i sa SSSR-om, ruski imperijalni projekat. I dok sam dugo mislio da njihov raspad može proći dosta normalno, po Ukrajini danas vidimo da ne može.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#453 Re: Sejo vs Nele

Post by detroit-mercy »

dr_Evil wrote: 25/05/2023 14:32
omega369 wrote: 25/05/2023 14:29
Ovo ti kaze veliki fan prijeratnog ZP-a. Da znas da su slovenci, makedonci, crnogorci i veliki dio ruralne nam bivse drzave znalo za ZP a pogotovo kontalo sta znaci
"pedagoski treho o stanicni zid siv". Bio u JNA prije rata pa znam sta govorim

Taj vic je prolazio samo u sarajevskoj kotlini

Premali bend za ovoliku buku. I tacno je TLN uticao na njihovu popularnost, 100x vise nego su to uradile njihove pjesme
A svaku sam znao napamet :wink:
Ma da, uvijek je tudje bolje. Cesto od sarajlija slusam koliko se furaju na EKV, bogovske epitete im daju, nenadjebivi i tako to. Vjerovatno mogu reci za EKV sta ti kazes za ZP, i sta sad. Na kraju cemo zakljucit da su najpoznatiji u Jugi bili Lepa Brena, Saban Saulic, Halid Beslic, i da su za njih svi znali.. superiska.
Ako cemo realno, da jesu i jesu, kad pogledas pune stadione, broj prodatih nosaca zvuka, publiku i lovu koju su klepili.
Nema veze to sa da li je tudje bolje, Crvena Jabuka je bila popularnija na prostoru Juge od ZPa kao i dosta drugih bendova iz SA.
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#454 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

dr_Evil wrote: 25/05/2023 14:51
madner wrote: 25/05/2023 14:49
Bio je ispred svog vremena.

Uglavnom za razliku od zvalje nema problem sa rodnim gradom.
Ima i te kako, samo je namazan, vise voli pare nego bilo sta drugo. Ali nema veze, dobro je dosao, nikad nije presao granicu loseg!
Pa nek voli, bar ih je sam zaradio. :oops:

Inače, Sarajevo je doživjelo takvu seizmičku katastrofu, da su mu se i kultura i kvalitet kuturne infrastrukture i način života dramatično promijenili. To je tragedija, ali i činjenično stanje. Možda se ljudima koji su se doselili u grad poslije rata ili se rodili od 1990-ih. naovamo sve to skupa svidja i čini odličnim, ali je realno Sarajevo doživjelo ozbiljnu transformaciju. Grad koji je on ostavio prije rata i grad u koji bi se neko vratio nakon rata su dva različita grada, posebno od 2000.-e godine. To je jednostavno tako. I ne bi se promijenilo ni da su se likovi kao on vratili u Sarajevo, jer je politički projekat gurao u drugom pravcu. Tako da... panta rei. Veliki broj ljudi ne osjeća pripadnost, ni bliskost s tom novom kulturom grada. I to je ok.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#455 Re: Sejo vs Nele

Post by madner »

Osmi Socrates wrote: 25/05/2023 15:10
dr_Evil wrote: 25/05/2023 14:56

Srbocentricni imperijalni projekat kojima se Hrvat sepurio kao predsjednik i bozanstvo preko 30 godina u Beogradu. Srbocentricni imperijalni projekat koji je vratio BiH status republike, iako vise nije postojala pravno, imao Bosnjaka za premijera kojem se dzenaza majke prenosila na drzavnoj televiziji, i koji je vratio status Bosnjaka makar sa veliko M(nazalost) posto nismo htjeli biti Bosanci(ko sto i nije prirodno).

Dobro, nije tema, sta god napises necu odgovorit. Nego eto.. onako. nesto sam zahmetli danas
To su sve bili kozmetički detalji. U normalnoj federaciji ravnopravnih naroda, Sarajevo bi bilo glavni grad. Te socijalističko-komunističke federacije su bile ublehe. Isto je bilo i sa SSSR-om, ruski imperijalni projekat. I dok sam dugo mislio da njihov raspad može proći dosta normalno, po Ukrajini danas vidimo da ne može.
Opet ovaj sa svojim teorijama.
Rusija se poslje sovjetskog saveza vratila na granice iz 1642 ali je projekt bio ruski imperijalni.

Jugoslavija je bila politicki projekt Jugoslovena, kojih je bilo u svim narodima, ali je poceo kod Hrvata i Slovenaca kao otpor asimilaciji kraljevina u kojima su bili.

Nije imao vecinu ni u jednom narodu, ocito.
User avatar
omega369
Posts: 9409
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#456 Re: Sejo vs Nele

Post by omega369 »

AleksoMKD wrote: 25/05/2023 15:08
omega369 wrote: 25/05/2023 14:59 O kojim godinama pricamo? Osamdesetim ili devedesetim? I u JNA se sviralo par pjesama, ali od kasarne od 20 hiljada ljudi, nas dvojica iz Sarajeva jedini slusali ZP. Ogromna vecina nikad culi. Za TLN jesu
Ja sam generacija 1978, a na njih me je navukao moj bratic koji je imao lokalni rock band i koji je rodjen 1972.

Definitivno su vise slusani 90-ih no nisu bili nepoznati i 80-ih, iz glave mislim da je 88-89 pocelo vece interesovanje za njih. 90-ih sam ih mogao cuti redovno na svirkama po klubovima cak i u manjim gradovima.
E pa to je to. :thumbup: Devedesete, uglavnom kao posljedica TLN. Ja sam malo stariji od tebe, ne previse :D koliko se sad sjecam, sa prvih albuma najvise rocka je bilo u pjesmi "Srce, ruke i lopata".
E sad, zavidovicima je najvise odgovarala Zenica Blues :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#457 Re: Sejo vs Nele

Post by DaysleepeR »

piupiu wrote: 25/05/2023 13:58
DaysleepeR wrote: 25/05/2023 13:37

Svojim odlaskom i djelovanjem iz drugih sredina su htjeli mo to priznati ili ne, jasno rekli koliko žele imati veze sa ovim gradom, a i dali jedan argument Neletu da niko od eminentnih sarajlija više ne živi u Sarajevu.

Uglavnom dođu u Sarajevo da uzmu pare, i vrate se nazad.
Daj, majke ti. Dvojica su već bila vani, dvojica se ispalila. Ispalilo se nakon njih još milion ljudi najmanje. U miru. Zapitaš li se zašto? Ali onako, realno, kritički, nepatetično i ne k'o uvrijedjena mlada, kakve su inače ove debate.
Jasno je meni zašto su se ispalili, ne krivim ja ljude.
Ali posljedice po grad su tu.
Znaš, činjenica jeste da je mnogo polusvijeta i pogrešnih ljudi isplivalo iz blata jer su oni eminentni otišli negdje drugo.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#458 Re: Sejo vs Nele

Post by DaysleepeR »

dječak sa šibicama wrote: 25/05/2023 14:04
DaysleepeR wrote: 25/05/2023 13:30 Sarajevo je doživjelo mnogo tragedija, jedna od njih je da su eminentne ličnosti ovoga grada istom okrenuli leđa kada je počeo rat.

Ne može se osporiti slava koju su navedeni likovi uživali u gradu i u ostatku Jugoslavije.

Taj fenomen da dosta jako eminentnih ljudi postanu dušmani sredine koja ih je stvorila mislim da nije zabilježen u istoriji.

I nije to samo Nele, Kusta, tu su u blažem obliku i Čola i Brega, kao i Loša i Đuro.
I još mnogo mnogo doktora, i drugih intelektualaca.
A sta Dino nije okrenuo ledja ili je dovoljno da iz Njemacke pjeva o patriotizmu i dze si biJo ti kad je bilo najteze dok Ceci tusi pjesme.

Jednostrani pristup je mnoge i otjerao, koji nisu nikakvi cetnici.
Dinu Merlina apsolutno ubrajam u smradove.
Po meni se nije trebao ni vraćati.
Međutim, najljepše je kod Alije.
User avatar
TojoOptics
Posts: 648
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#459 Re: Sejo vs Nele

Post by TojoOptics »

piupiu wrote: 25/05/2023 15:19

Inače, Sarajevo je doživjelo takvu seizmičku katastrofu, da su mu se i kultura i kvalitet kuturne infrastrukture i način života dramatično promijenili. To je tragedija, ali i činjenično stanje. Možda se ljudima koji su se doselili u grad poslije rata ili se rodili od 1990-ih. naovamo sve to skupa svidja i čini odličnim, ali je realno Sarajevo doživjelo ozbiljnu transformaciju. Grad koji je on ostavio prije rata i grad u koji bi se neko vratio nakon rata su dva različita grada, posebno od 2000.-e godine. To je jednostavno tako. I ne bi se promijenilo ni da su se likovi kao on vratili u Sarajevo, jer je politički projekat gurao u drugom pravcu. Tako da... panta rei. Veliki broj ljudi ne osjeća pripadnost, ni bliskost s tom novom kulturom grada. I to je ok.
^ Ovo. :thumbup:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#460 Re: Sejo vs Nele

Post by AleksoMKD »

omega369 wrote: 25/05/2023 15:26
AleksoMKD wrote: 25/05/2023 15:08

Ja sam generacija 1978, a na njih me je navukao moj bratic koji je imao lokalni rock band i koji je rodjen 1972.

Definitivno su vise slusani 90-ih no nisu bili nepoznati i 80-ih, iz glave mislim da je 88-89 pocelo vece interesovanje za njih. 90-ih sam ih mogao cuti redovno na svirkama po klubovima cak i u manjim gradovima.
E pa to je to. :thumbup: Devedesete, uglavnom kao posljedica TLN. Ja sam malo stariji od tebe, ne previse :D koliko se sad sjecam, sa prvih albuma najvise rocka je bilo u pjesmi "Srce, ruke i lopata".
E sad, zavidovicima je najvise odgovarala Zenica Blues :D
"Zenica blues" je bio hit 80-ih ali je vecina pocela da ih slusa 90-ih. Recimo srednje poznat bend u MK krajem 80-ih.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#461 Re: Sejo vs Nele

Post by Osmi Socrates »

madner wrote: 25/05/2023 15:25
Osmi Socrates wrote: 25/05/2023 15:10

To su sve bili kozmetički detalji. U normalnoj federaciji ravnopravnih naroda, Sarajevo bi bilo glavni grad. Te socijalističko-komunističke federacije su bile ublehe. Isto je bilo i sa SSSR-om, ruski imperijalni projekat. I dok sam dugo mislio da njihov raspad može proći dosta normalno, po Ukrajini danas vidimo da ne može.
Opet ovaj sa svojim teorijama.
Rusija se poslje sovjetskog saveza vratila na granice iz 1642 ali je projekt bio ruski imperijalni.

Jugoslavija je bila politicki projekt Jugoslovena, kojih je bilo u svim narodima, ali je poceo kod Hrvata i Slovenaca kao otpor asimilaciji kraljevina u kojima su bili.

Nije imao vecinu ni u jednom narodu, ocito.
Ne lupetaj, brt. Jedna stvar je Jugoslavija u glavama idealista, kojih je sigurno bilo. Sasvim druga stvar je Jugoslavija u rukama onih koji drže stvarnu moć.

Drugim riječima, možda je Gavrilo Princip bio iskreni Jugosloven, ali je instrumentaliziran od strane srpskih obavještajnih službi. Otišla jedna imperija, evo Srbije sa njihovom verzijom imperije.

Ako i Tita posmatram kao Jugoslovena, on ništa nije mogao ili nije htio da uradi da tu Jugoslaviju postavi na zdrave ravnopravne temelje. Jest, bilo vam dobro nekih šta ja znam, nekoliko decenija, ali samo zato jer je Tito imao povoljnu situaciju u svijetu da šupljira o nekom bratstvu i jedinstvu. Čim se situacija u svijetu izmijenila, ili čak tek počela mijenjati, počinju Memorandumi SANU, morbidne igre sa kostima srpskih svetaca, Gazimestani, pizde materine, the works. Tito nije ubio četnika, samo ga je primirio iz pragmatičnih razloga.

Ali, da se vratimo kulturi. I kultura je bila srbocentrična, pa smo dobili pokušaj razaranja bosanske kulture i pravo lice mnogih takozvanih bosanskih kulturnih radnika čim je počela agresija.
Last edited by Osmi Socrates on 25/05/2023 15:47, edited 2 times in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#462 Re: Sejo vs Nele

Post by Hajvan »

mislim da je prvi albumn Pusenja prodat u tirazu od 100 milja
to je za non-mainstream band respektabilno
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#463 Re: Sejo vs Nele

Post by madner »

Osmi Socrates wrote: 25/05/2023 15:40
madner wrote: 25/05/2023 15:25

Opet ovaj sa svojim teorijama.
Rusija se poslje sovjetskog saveza vratila na granice iz 1642 ali je projekt bio ruski imperijalni.

Jugoslavija je bila politicki projekt Jugoslovena, kojih je bilo u svim narodima, ali je poceo kod Hrvata i Slovenaca kao otpor asimilaciji kraljevina u kojima su bili.

Nije imao vecinu ni u jednom narodu, ocito.
Ne lupetaj, brt. Jedna stvar je Jugoslavija u glavama idealista, kojih je sigurno bilo. Sasvim druga stvar je Jugoslavija u rukama onih koji drže stvarnu moć.

Drugim riječima, možda je Gavrilo Princip bio iskreni Jugosloven, ali je instrumentaliziran od strane srpskih obavještajnih službi. Otišla jedna imperija, evo Srbije sa njihovom verzijom imperije.

Ako i Tita posmatram kao Jugoslovena, on ništa nije mogao ili nije htio da uradi da tu Jugoslaviju postavi na zdrave ravnopravne temelje. Jest, bilo vam dobro nekih šta ja znam, nekoliko decenija, ali samo zato jer je Tito imao povoljnu situaciju u svijetu da šupljira o nekom bratstvu i jedinstvu. Čim se situacija u svijetu izmijenila, ili čak tek počela mijenjati, počinju Memorandumi SANU, morbidne igre sa kostima srpskih svetaca, Gazimestani, pizde materine, the works. Tito nije ubio četnika, samo ga je primirio iz pragmatičnih razloga.

Ali, da se vratimo kulturi. I kultura je bila srbocentrična, pa smo dobili pokušaj razaranja bosanske kulture i pravo lice mnogih takozvanih bosanskih kulturnih radnika čim je počela agresija.
Kako god gledao nema ti teorija smisla. Srbija je bila pobjednica u ratu, nije se morala ulizivati nikome tada. Ta prva Jugoslavija je bio pokusaj pravljenja drzave na istim osnovama kao sto je i Italija ili Turska izgradila naciju, forsiranjem zajednickog identiteta i gusenjem razlika. Kao sto su Turci izmislili brdske Turke da ne priznaju Kurde, tako su imali istu ideju sa Jugoslavijom. No razlike su bile prevelike, SPC i KC prejaki a i centri moci su obicno granicu povlacili na Drini tako da to nije uspjelo.
Druga Jugoslavija je imala vise iteracija, svaki ustav je mjenjao recept no nikad nije odgovarala Srbiji. Shodno tome i SANU i Memorandumi cim su osjetili slabost. Tito je porazio cetnike i ustase, ali ideologije iza njih imaju malo dublje korijene.
Recimo da je i ova tema dokaz da je ta kultura prije rata bila strogo zapadna, moja teorija je da su zato Srpski centri moci rasturili Jugoslaviju, bilo ih je strah da ce otici nepovratno u drugu orbitu od one kojoj zeli pripadati.
Sto ce reci tvoja teorija da je bila srpska pa su je prvom prilikom srbi razvalili nema smisla. :roll: Valjda razvaljuje onaj kome ne pase.

Bosanska kultura je dozivjela procvat, TLN nije bio srpska nego bosanska emisija i humor, kao i ZP. Upravo zato Zvaljo nema vise uticaj koji je imao, koliko god stavio sajkacu na glavu, osjeti publika da nije dio te price. I onda se jos vise trudi i ima jos manje uspjeha.
Last edited by madner on 25/05/2023 16:11, edited 1 time in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#464 Re: Sejo vs Nele

Post by dječak sa šibicama »

omega369 wrote: 25/05/2023 14:29
dr_Evil wrote: 25/05/2023 13:11

Skoci laste sa beogradjanke dina ti.
Ovo ti kaze veliki fan prijeratnog ZP-a. Da znas da su slovenci, makedonci, crnogorci i veliki dio ruralne nam bivse drzave znalo za ZP a pogotovo kontalo sta znaci
"pedagoski treho o stanicni zid siv" ako je ikada i culo za to. Bio u JNA prije rata pa znam sta govorim

Taj vic je prolazio samo u sarajevskoj kotlini

Premali bend za ovoliku buku. I tacno je TLN uticao na njihovu popularnost, 100x vise nego su to uradile njihove pjesme
A svaku sam znao napamet :wink:
Ni TLN nije bio interesantan ostatku SFRJ, Slovencima je bilo smijesno jer "opet se Bosanci krevelje", ostalima taj humor nije ni izbliza dobar kao nama.
Sjecam se ekipe iz Beograda, dosli kod nas na polaganje zakletve sinu u tadasnjoj Marsalci pa ih mama primila kao poznanike, rodjak i ja padamo od smijeha na "more ga Krusko" a oni se zgledavaju, ne razumiju skec uopce.
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#465 Re: Sejo vs Nele

Post by piupiu »

dječak sa šibicama wrote: 25/05/2023 16:08 Ni TLN nije bio interesantan ostatku SFRJ, Slovencima je bilo smijesno jer "opet se Bosanci krevelje", ostalima taj humor nije ni izbliza dobar kao nama.
Pa eno ti stranu-dvije prije u filmu u Plavom orkestru ljudi govore o tome kakav je bio prijem Novog primitivizma, čak i u onom drugom o Neletu, Zeni i Djuri imaš isto ljude koji govore o tome. Pozitivan. Ali je činjenica da se na Sarajevo i sarajevsku kulturu stalno gledalo s visoka, jer je sve što je bilo 'orijentalno' smatrano primitivnim. Ali ljudi su stalno dolazili u Sarajevo jer je postojala svijest o tome da se tu dogadja nešto autentično, novo i dobro. O tome je pričao Kornelije Kovač u onom serijalu o muzici na FTV-u.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#466 Re: Sejo vs Nele

Post by dječak sa šibicama »

TojoOptics wrote: 25/05/2023 14:51 U toku rata Malkolm Muharem (aka Goran Maric, četnički major) je dao izjavu da je Novi primitivizam izmisljen s ciljem "zajebavanja muslimana". Sto je Nele potvrdio od 1992 do danas. Ali i dalje od toga zivi.
Ima istine, legenda kaze da su jednog hladnog jesenjeg dana `82 na Kosevu na tajnoj lokaciji u ulici Esada Midzica, sjeli Djuro, Nele, Zenit, Losa, Sejo, Elvis i general Aco Vasiljevic, kada im je general dramaticno priopcio "moramo smisliti nesto da zajebemo muslimane".

Neko se dosjetio muzike i tv programa, a ostalo je islo samo po sebi.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#467 Re: Sejo vs Nele

Post by Hakiz »

Hajvan wrote: 25/05/2023 14:46
omega369 wrote: 25/05/2023 14:44 @hajvan, evo uvrsticu i Zavidovice, jel ok?!
nemoj
Pauk je fenomenalan bend

:lol:
I jeste :thumbup:
User avatar
TojoOptics
Posts: 648
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#468 Re: Sejo vs Nele

Post by TojoOptics »

dječak sa šibicama wrote: 25/05/2023 16:16
TojoOptics wrote: 25/05/2023 14:51 U toku rata Malkolm Muharem (aka Goran Maric, četnički major) je dao izjavu da je Novi primitivizam izmisljen s ciljem "zajebavanja muslimana". Sto je Nele potvrdio od 1992 do danas. Ali i dalje od toga zivi.
Ima istine, legenda kaze da su jednog hladnog jesenjeg dana `82 na Kosevu na tajnoj lokaciji u ulici Esada Midzica, sjeli Djuro, Nele, Zenit, Losa, Sejo, Elvis i general Aco Vasiljevic, kada im je general dramaticno priopcio "moramo smisliti nesto da zajebemo muslimane".

Neko se dosjetio muzike i tv programa, a ostalo je islo samo po sebi.
To je izjavio Malkolm, u casopisu Duga, iz augusta 1992.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#469 Re: Sejo vs Nele

Post by detroit-mercy »

Hajvan wrote: 25/05/2023 15:41 mislim da je prvi albumn Pusenja prodat u tirazu od 100 milja
to je za non-mainstream band respektabilno
Dok cekas sabah sa sejtanom je prodat u 90k kopija, to im je najprodavaniji album.
Uporedimo recimo sa Plavim Orkestrom i Soldatskim Balom, 600k ili Hari sa Strah me da te volim 700k :mrgreen: nadovezuje se na onu opasku kako je Sa uvjijek tudje bilo bolje :mrgreen:.
Domet ZP nije bio kao domet PO, pa i jedna Azra se nije toliko slusala juznije od BGa a i tamo ne bas nesto pretjerano :skoljka:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#470 Re: Sejo vs Nele

Post by dječak sa šibicama »

piupiu wrote: 25/05/2023 16:14
dječak sa šibicama wrote: 25/05/2023 16:08 Ni TLN nije bio interesantan ostatku SFRJ, Slovencima je bilo smijesno jer "opet se Bosanci krevelje", ostalima taj humor nije ni izbliza dobar kao nama.
Pa eno ti stranu-dvije prije u filmu u Plavom orkestru ljudi govore o tome kakav je bio prijem Novog primitivizma, čak i u onom drugom o Neletu, Zeni i Djuri imaš isto ljude koji govore o tome. Pozitivan. Ali je činjenica da se na Sarajevo i sarajevsku kulturu stalno gledalo s visoka, jer je sve što je bilo 'orijentalno' smatrano primitivnim. Ali ljudi su stalno dolazili u Sarajevo jer je postojala svijest o tome da se tu dogadja nešto autentično, novo i dobro. O tome je pričao Kornelije Kovač u onom serijalu o muzici na FTV-u.
Primilo se nije da nije, bilo je popularno i danas je, mozda i vise nego tada. Mozda vise zbog TLN nego zbog muzike, mada je i muzika bila hit, i Orkestar i Jabuka su napravili uspjeh od triglava do gevgelije.

Ali, koliko god se na Sarajevo gleda s visoka iz ZG ili BG, toliko i SA ponekad precjenjuje dosege svoje kulturne scene.

Ja ipak samo osvrt dajem na segu salu posalicu TLN koje nisu bas toliko razumljivi u drugim sredinama, koliko su nama. Iako je to univerzalan humor, zapravo TLN je klasicna kopija planetarno uspjesnog Monti Pajtona, lokalno je najuspjesniji sto je logicno. Ostalima je tek simpatican "taj sarajevski sleng" ili "oni sarajevski mangupi".

Gledanje s visoka, pa to je normalno, kako BG i ZG gledaju SA s visoka, tako SA s visoka gleda Tuzlu ili Zenicu, nikada bend iz Zenice nece u Sarajevu biti popularan koliko neki sarajevski. I ima tu itekako stava o velicini i bitnosti. Nista novo nista cudno.

Divlje jagode ce uvijek biti tamo neki bihacki rokenrol, iako je u sustini zagrebacka grupa. Ali Bihac i samim tim provincijalci.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#471 Re: Sejo vs Nele

Post by Hakiz »

Broj prodatih kopija ne govori puno.

Da govori, Mica Trofrtaljka, Rokeri s Moravu i slični bi bili vrh kvaliteta.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#472 Re: Sejo vs Nele

Post by Hakiz »

dječak sa šibicama wrote: 25/05/2023 16:24
piupiu wrote: 25/05/2023 16:14

Pa eno ti stranu-dvije prije u filmu u Plavom orkestru ljudi govore o tome kakav je bio prijem Novog primitivizma, čak i u onom drugom o Neletu, Zeni i Djuri imaš isto ljude koji govore o tome. Pozitivan. Ali je činjenica da se na Sarajevo i sarajevsku kulturu stalno gledalo s visoka, jer je sve što je bilo 'orijentalno' smatrano primitivnim. Ali ljudi su stalno dolazili u Sarajevo jer je postojala svijest o tome da se tu dogadja nešto autentično, novo i dobro. O tome je pričao Kornelije Kovač u onom serijalu o muzici na FTV-u.
Primilo se nije da nije, bilo je popularno i danas je, mozda i vise nego tada. Mozda vise zbog TLN nego zbog muzike, mada je i muzika bila hit, i Orkestar i Jabuka su napravili uspjeh od triglava do gevgelije.

Ali, koliko god se na Sarajevo gleda s visoka iz ZG ili BG, toliko i SA ponekad precjenjuje dosege svoje kulturne scene.

Ja ipak samo osvrt dajem na segu salu posalicu TLN koje nisu bas toliko razumljivi u drugim sredinama, koliko su nama. Iako je to univerzalan humor, zapravo TLN je klasicna kopija planetarno uspjesnog Monti Pajtona, lokalno je najuspjesniji sto je logicno. Ostalima je tek simpatican "taj sarajevski sleng" ili "oni sarajevski mangupi".

Gledanje s visoka, pa to je normalno, kako BG i ZG gledaju SA s visoka, tako SA s visoka gleda Tuzlu ili Zenicu, nikada bend iz Zenice nece u Sarajevu biti popularan koliko neki sarajevski. I ima tu itekako stava o velicini i bitnosti. Nista novo nista cudno.

Divlje jagode ce uvijek biti tamo neki bihacki rokenrol, iako je u sustini zagrebacka grupa. Ali Bihac i samim tim provincijalci.
Boldirano je apsolutno tačno.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#473 Re: Sejo vs Nele

Post by dječak sa šibicama »

TojoOptics wrote: 25/05/2023 16:21
dječak sa šibicama wrote: 25/05/2023 16:16

Ima istine, legenda kaze da su jednog hladnog jesenjeg dana `82 na Kosevu na tajnoj lokaciji u ulici Esada Midzica, sjeli Djuro, Nele, Zenit, Losa, Sejo, Elvis i general Aco Vasiljevic, kada im je general dramaticno priopcio "moramo smisliti nesto da zajebemo muslimane".

Neko se dosjetio muzike i tv programa, a ostalo je islo samo po sebi.
To je izjavio Malkolm, u casopisu Duga, iz augusta 1992.
Izjavice on i da su djeca bacana lavovima, to ne znaci da je istina.

Naknadna pamet, Malkom Maric iz `92 ne misli i ne govori ono sto je govorio Malkolm iz `86 i to je manje vise i problem sa takvim, nazovimo ih, ljudima.
Tromblon
Posts: 2108
Joined: 18/01/2015 19:37

#474 Re: Sejo vs Nele

Post by Tromblon »

dulekrele wrote: 25/05/2023 10:37
Hajvan wrote: 25/05/2023 10:33 Image

Image

Image

Image
Plavi orkestar Post-punk. Oplakah. :lol: :lol: ZP garage rock. Haj makar su Valentino potrefili.
Plavi orkestar je počeo kao punk band. Onda otud i post punk tu. Jer je album došao poslije punka :lol:
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#475 Re: Sejo vs Nele

Post by detroit-mercy »

piupiu wrote: 25/05/2023 15:19
dr_Evil wrote: 25/05/2023 14:51

Ima i te kako, samo je namazan, vise voli pare nego bilo sta drugo. Ali nema veze, dobro je dosao, nikad nije presao granicu loseg!
Pa nek voli, bar ih je sam zaradio. :oops:

Inače, Sarajevo je doživjelo takvu seizmičku katastrofu, da su mu se i kultura i kvalitet kuturne infrastrukture i način života dramatično promijenili. To je tragedija, ali i činjenično stanje. Možda se ljudima koji su se doselili u grad poslije rata ili se rodili od 1990-ih. naovamo sve to skupa svidja i čini odličnim, ali je realno Sarajevo doživjelo ozbiljnu transformaciju. Grad koji je on ostavio prije rata i grad u koji bi se neko vratio nakon rata su dva različita grada, posebno od 2000.-e godine. To je jednostavno tako. I ne bi se promijenilo ni da su se likovi kao on vratili u Sarajevo, jer je politički projekat gurao u drugom pravcu. Tako da... panta rei. Veliki broj ljudi ne osjeća pripadnost, ni bliskost s tom novom kulturom grada. I to je ok.
Gledaj, uzelo je nekih 30-40 godina od rata i od osnivanja visokoskolskih ustanova (havala komijima na tome) da se formira ta neka urbana svijest i kultura i da iskazu svoj puni potencijal. Sto je po meni sasvim normalno, trebalo je dovesti u red ruralnu populaciju i da tek druga ili treca generacija procvjetaju.
30 godina od zadnjeg rata, domet nam je Dzala Brat i Buba whatever, otisli smo u 3 lijepe materine, sa daljom tendencijom srozavanja :skoljka:
Locked