Sefer Halilovic

Post Reply
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#1 Sefer Halilovic

Post by muflon1977 »

Evo vidim da tema nekako nije stimala ,no sad zelim drugacije da vas pitam.Jednom prilikom sam slusao intervju sa S.Halilovicem u svezi njegovog skidanja sa glavne pozicije komandujuceg ABiH i tad je rekao dace Aliji doci glave njegove debele generaline na kog je mislio Dudakovic,Delic i sad kako je sam zelio da se Arapi razoruzaju i vrate nazad,kako su mu Seve zeljeli pobiti i obitelj i njega samoga.Dali je on zbog svog neuspjeha sa Hvom ili pak ona stara prebaci na drugog da ja nisam kriv,koliko se i vidi nezivi bas kao drugi na konju...svi sta znate pisite ali molim bez nekih vrijedjanja
nibergsund
Posts: 48
Joined: 06/03/2012 08:09

#2 Re: Sefer Halilovic

Post by nibergsund »

Ja sam čuo da je Sefera Halilovića Juka udario štakom,dok je ovaj još bio komandant.Ne znam koliko je to istina,ali to mi je rekao čovjek koji je poznavao Prazinu lično.
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#3 Re: Sefer Halilovic

Post by Janjicar »

theTruePath wrote:Sefer Halilovic je ono sandzaklija?
Tacnije Prijepolje meni se cini


Inace Sefer je po meni jedan od glavnih ljudi za odbranu Bosne i Hercegovine od agresora (imam 21 godinu)
Barem po gledanju nekih dokumentaraca,citanja o njemmu

Sama spoznaja da je znao da ce poceti rat i doci u Bosnu i poceti s formiranje odbrane budi u meni postovanje.

U njegovo vrijeme u vojsci su bili zastupljeni i Muslimani, Bosanski Hrvati, Bosanski Srbi
da bi nakon njegovog odlazka se nastojalo samo u Vojsku ubace Muslimani ( sto je po meni katastrofalno) :thumbup:
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#4 Re: Sefer Halilovic

Post by Nele9 »

Za organizaciju odbrane i sada vec legendarnu recenicu komandantu HVO-a Milivoju Petkovicu: "Petkovicu pruzi ruku ili cemo ratovati!" :thumbup: :thumbup: :thumbup: I hvala mu.

Za neke stvari kasnije... :?:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#5 Re: Sefer Halilovic

Post by Bosanac sa dna kace »

muflon1977 wrote:Evo vidim da tema nekako nije stimala ,no sad zelim drugacije da vas pitam.Jednom prilikom sam slusao intervju sa S.Halilovicem u svezi njegovog skidanja sa glavne pozicije komandujuceg ABiH i tad je rekao dace Aliji doci glave njegove debele generaline na kog je mislio Dudakovic,Delic i sad kako je sam zelio da se Arapi razoruzaju i vrate nazad,kako su mu Seve zeljeli pobiti i obitelj i njega samoga.Dali je on zbog svog neuspjeha sa Hvom ili pak ona stara prebaci na drugog da ja nisam kriv,koliko se i vidi nezivi bas kao drugi na konju...svi sta znate pisite ali molim bez nekih vrijedjanja
ulogah se maksuz na ranom sabahu samo radi ovog, ako nemas dokaz za ovo sto je podebljano i podvuceno MOLIM MODERACIJU DA TE BANUJU zbog ovakve provokacije i uvrede
:x :x :x
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#6 Re: Sefer Halilovic

Post by Janjicar »

Bosanac sa dna kace wrote:
muflon1977 wrote:Evo vidim da tema nekako nije stimala ,no sad zelim drugacije da vas pitam.Jednom prilikom sam slusao intervju sa S.Halilovicem u svezi njegovog skidanja sa glavne pozicije komandujuceg ABiH i tad je rekao dace Aliji doci glave njegove debele generaline na kog je mislio Dudakovic,Delic i sad kako je sam zelio da se Arapi razoruzaju i vrate nazad,kako su mu Seve zeljeli pobiti i obitelj i njega samoga.Dali je on zbog svog neuspjeha sa Hvom ili pak ona stara prebaci na drugog da ja nisam kriv,koliko se i vidi nezivi bas kao drugi na konju...svi sta znate pisite ali molim bez nekih vrijedjanja
ulogah se maksuz na ranom sabahu samo radi ovog, ako nemas dokaz za ovo sto je podebljano i podvuceno MOLIM MODERACIJU DA TE BANUJU zbog ovakve provokacije i uvrede
:x :x :x
Evo da se ukljucim
Atif Dudakovic je na mjestu komadanta 5. Korpusa ARBIH zgrnuo para i para
cak sam gledao i video ili tako nesto gdje sjede Atif, Alija i jos jedan komadant ili general HVO (ne sjecam se)
Gdje Alija pred njim govori da je Atifu dao pare da krene na Abdica i da to sam nebi uradio nikad.

Ako nadjem na youtube postavim ovdje video
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#7 Re: Sefer Halilovic

Post by Bosanac sa dna kace »

Janjicar wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
muflon1977 wrote:Evo vidim da tema nekako nije stimala ,no sad zelim drugacije da vas pitam.Jednom prilikom sam slusao intervju sa S.Halilovicem u svezi njegovog skidanja sa glavne pozicije komandujuceg ABiH i tad je rekao dace Aliji doci glave njegove debele generaline na kog je mislio Dudakovic,Delic i sad kako je sam zelio da se Arapi razoruzaju i vrate nazad,kako su mu Seve zeljeli pobiti i obitelj i njega samoga.Dali je on zbog svog neuspjeha sa Hvom ili pak ona stara prebaci na drugog da ja nisam kriv,koliko se i vidi nezivi bas kao drugi na konju...svi sta znate pisite ali molim bez nekih vrijedjanja
ulogah se maksuz na ranom sabahu samo radi ovog, ako nemas dokaz za ovo sto je podebljano i podvuceno MOLIM MODERACIJU DA TE BANUJU zbog ovakve provokacije i uvrede
:x :x :x
Evo da se ukljucim
Atif Dudakovic je na mjestu komadanta 5. Korpusa ARBIH zgrnuo para i para
cak sam gledao i video ili tako nesto gdje sjede Atif, Alija i jos jedan komadant ili general HVO (ne sjecam se)
Gdje Alija pred njim govori da je Atifu dao pare da krene na Abdica i da to sam nebi uradio nikad.

Ako nadjem na youtube postavim ovdje video
tema je Sefer Halilovic koji je navodno izjavio ovo gore podvuceno, molim dokazi,
ako ti se raspravlja o Atifu otvori drugu temu i tamo postiraj dokaze
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#8 Re: Sefer Halilovic

Post by Janjicar »

Bosanac sa dna kace wrote:
Janjicar wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: ulogah se maksuz na ranom sabahu samo radi ovog, ako nemas dokaz za ovo sto je podebljano i podvuceno MOLIM MODERACIJU DA TE BANUJU zbog ovakve provokacije i uvrede
:x :x :x
Evo da se ukljucim
Atif Dudakovic je na mjestu komadanta 5. Korpusa ARBIH zgrnuo para i para
cak sam gledao i video ili tako nesto gdje sjede Atif, Alija i jos jedan komadant ili general HVO (ne sjecam se)
Gdje Alija pred njim govori da je Atifu dao pare da krene na Abdica i da to sam nebi uradio nikad.

Ako nadjem na youtube postavim ovdje video
tema je Sefer Halilovic koji je navodno izjavio ovo gore podvuceno, molim dokazi,
ako ti se raspravlja o Atifu otvori drugu temu i tamo postiraj dokaze
Stvarno te ne razumijem :)
Prvo trazis da ti neko kaze kao dokaz na ono a onda mi govoris da ovo nije tema za te stvari...
Ocigledno je da je svaki post namijenjen tebi gubljenje vremena
Zivo mi sto godina i pozzz
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#9 Re: Sefer Halilovic

Post by Bosanac sa dna kace »

Janjicar wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
Janjicar wrote: Evo da se ukljucim
Atif Dudakovic je na mjestu komadanta 5. Korpusa ARBIH zgrnuo para i para
cak sam gledao i video ili tako nesto gdje sjede Atif, Alija i jos jedan komadant ili general HVO (ne sjecam se)
Gdje Alija pred njim govori da je Atifu dao pare da krene na Abdica i da to sam nebi uradio nikad.

Ako nadjem na youtube postavim ovdje video
tema je Sefer Halilovic koji je navodno izjavio ovo gore podvuceno, molim dokazi,
ako ti se raspravlja o Atifu otvori drugu temu i tamo postiraj dokaze
Stvarno te ne razumijem :)
Prvo trazis da ti neko kaze kao dokaz na ono a onda mi govoris da ovo nije tema za te stvari...
Ocigledno je da je svaki post namijenjen tebi gubljenje vremena
Zivo mi sto godina i pozzz
procitj sta si napiso, pa ''ako nadjes video na youtube'' javi nam
odzdrav i tebi
tabloid
Posts: 372
Joined: 16/03/2010 13:21

#10 Re: Sefer Halilovic

Post by tabloid »

Sefer Halilovic je najveci kadrovski promasaj rahmetli Izetbegovica.U bivsoj JNA imao je cin komandira cete.
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#11 Re: Sefer Halilovic

Post by Janjicar »

tabloid wrote:Sefer Halilovic je najveci kadrovski promasaj rahmetli Izetbegovica.U bivsoj JNA imao je cin komandira cete.
Sefer Halilovic je JNA napustio u cinu Majora.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#12 Re: Sefer Halilovic

Post by oridjidji »

Sefer Halilovic je bio major u JNA koji je znao puno više o organizovanju vojske, nego što je Alija znao o politici i upravljanju državom. Uz Kerima Lučarevića, generale Šibera i Divjaka jedan je od najzaslužnijih ljudi za stvaranje Patriotske lige koja je bila uz TO BIH temelj za stvaranje Armije BIH-a.

Trebali spomenuti da su ga zbog neslaganja sa političkim vrhom naši fakini pokušali ubiti mnoge naše patriote u gradu Sarajevu. U tome neuspješnom pokušaju ubili su njegovu ženu i njezinog brata. Isto tako su na Igmanu pokušali da ubiju Kerima Lučarevića pa ga spasio Čune jedan momak s Dobrinje kojeg su tada teško ranili. Da negovorim da je ista garda ranila Jovinog sina, pokušala ubiti Ćelu i td.

Sefer je pozitiva lik, čovjek je organizovao Armiju BIH, podijelivši je u korpuse, operativne grupe, brigade, bataljone i specijalne jedinice. Vodio je vojsku u najgorem periodu, sve do polovine 93 godine.
Haj_Halve
Posts: 240
Joined: 13/03/2012 18:21

#13 Re: Sefer Halilovic

Post by Haj_Halve »

oridjidji wrote:Sefer Halilovic je bio major u JNA koji je znao puno više o organizovanju vojske, nego što je Alija znao o politici i upravljanju državom. Uz Kerima Lučarevića, generale Šibera i Divjaka jedan je od najzaslužnijih ljudi za stvaranje Patriotske lige koja je bila uz TO BIH temelj za stvaranje Armije BIH-a.

Trebali spomenuti da su ga zbog neslaganja sa političkim vrhom naši fakini pokušali ubiti mnoge naše patriote u gradu Sarajevu. U tome neuspješnom pokušaju ubili su njegovu ženu i njezinog brata. Isto tako su na Igmanu pokušali da ubiju Kerima Lučarevića pa ga spasio Čune jedan momak s Dobrinje kojeg su tada teško ranili. Da negovorim da je ista garda ranila Jovinog sina, pokušala ubiti Ćelu i td.

Sefer je pozitiva lik, čovjek je organizovao Armiju BIH, podijelivši je u korpuse, operativne grupe, brigade, bataljone i specijalne jedinice. Vodio je vojsku u najgorem periodu, sve do polovine 93 godine.
------------------------------------------------------------------

Slazem se i potpisujem to u vezi Alije. Sefer mi se cini kao ponosan, pirgavi bosansko-hercegovacki patriota kojeg su mnogi sputavali kad im je ovaj ugrozio osobne i poslovne interese, koji su odudarali od opsteg interesa naroda.

Mnogi pljuju po Dudaku, ali je za mene kao Krajisnika on legenda. Pa sta ako je trgovao sa cetnicima - to je radjeno diljem BiH a ako nije bio rad za fajt protiv Abdica na pocetku, i to je razumljivo jer ko bi bio budala da ratuje protiv 3 vojske, ukljucujuci svoj narod. I Alagaic rahmetli je legenda jer je organizovao vojsku od izbjeglica koja je dala velik doprinos odbrani srednje Bosne (ukljucujuci pokusaj deblokade Sarajeva koji je neki macimudan u Sarajevu osmislio kao osobnu igru vrhovnog u kapacitetu komandanta Armije BiH).

Da su ova trojica pusteni da rade posao malo ozbiljnije bez politickih igara, mozda vecinski narod u BiH ne bi kontrolisao najmanji dio njene teritorije.Ali to je sada SBBKBB na kojem mozemo potrositi hiljade rijeci a da nismo nimalo pametniji.
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#14 Re: Sefer Halilovic

Post by muflon1977 »

Neznam zasto da me banuju nisam mislio nista lose pa ako je tako neka i ucine,ja mislim dok sam i pricao sa nekim oficirom HVO i on sam kaze da je Sefer drukciji od drugih zasto neznam,Dudak nije imao kontakt sa Seferom nego mislim da mu je Delic vise stajao na putu ...
Haj_Halve
Posts: 240
Joined: 13/03/2012 18:21

#15 Re: Sefer Halilovic

Post by Haj_Halve »

muflon1977 wrote:Neznam zasto da me banuju nisam mislio nista lose pa ako je tako neka i ucine,ja mislim dok sam i pricao sa nekim oficirom HVO i on sam kaze da je Sefer drukciji od drugih zasto neznam,Dudak nije imao kontakt sa Seferom nego mislim da mu je Delic vise stajao na putu ...
------------------------


Jeste, ko god je citao Delicevu knjigu mogao je to vidjeti.

Postoji negdje statistika da je Armija nakon dolaska Delica izgubila vise teritorije nego prije njegovog dolaska. Ne znam gdje sam to vidjeo ali je bilo bas iznenadjujuce. Meni se uvijek doimao kao politicki kadar koliko i vojnicki.
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#16 Re: Sefer Halilovic

Post by Janjicar »

oridjidji wrote:Sefer Halilovic je bio major u JNA koji je znao puno više o organizovanju vojske, nego što je Alija znao o politici i upravljanju državom. Uz Kerima Lučarevića, generale Šibera i Divjaka jedan je od najzaslužnijih ljudi za stvaranje Patriotske lige koja je bila uz TO BIH temelj za stvaranje Armije BIH-a.

Trebali spomenuti da su ga zbog neslaganja sa političkim vrhom naši fakini pokušali ubiti mnoge naše patriote u gradu Sarajevu. U tome neuspješnom pokušaju ubili su njegovu ženu i njezinog brata. Isto tako su na Igmanu pokušali da ubiju Kerima Lučarevića pa ga spasio Čune jedan momak s Dobrinje kojeg su tada teško ranili. Da negovorim da je ista garda ranila Jovinog sina, pokušala ubiti Ćelu i td.

Sefer je pozitiva lik, čovjek je organizovao Armiju BIH, podijelivši je u korpuse, operativne grupe, brigade, bataljone i specijalne jedinice. Vodio je vojsku u najgorem periodu, sve do polovine 93 godine.
Upravo tako :thumbup:
I neko ko ne misli o njemu pozitivno i blati tog covjeka kontam da je i protiv ove drzave

a da se nadovozem na haj_halve

Kada je Sefer otisao BiH je izgubila teritoriju Velicine Crne Gore
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#17 Re: Sefer Halilovic

Post by KatarinaKosaca »

Uvijek kad ga slušam steknem utisak da ga više zanima vlastiti ego, želja za osvetom radi smjene, lična promocija, nego sama vojska i zemlja.
User avatar
Janjicar
Posts: 5443
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#18 Re: Sefer Halilovic

Post by Janjicar »

KatarinaKosaca wrote:Uvijek kad ga slušam steknem utisak da ga više zanima vlastiti ego, želja za osvetom radi smjene, lična promocija, nego sama vojska i zemlja.
ja licno volim da ga slusam i gledam i volio bih da im se osveti
Samim tim sve "glavešine" bi otjerAo i sta ce mi bolje za ovu zemlju
i neka dodju skolovani ljudi na te pozicije :)
semi75
Posts: 40
Joined: 29/11/2009 20:17

#19 Re: Sefer Halilovic

Post by semi75 »

Treba procitati knjige Drzavna tajna 1 i Drzavna tajna 2.Dabi se vise saznalo o Seferu.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#20 Re: Sefer Halilovic

Post by KatarinaKosaca »

semi75 wrote:Treba procitati knjige Drzavna tajna 1 i Drzavna tajna 2.Dabi se vise saznalo o Seferu.
Pročitala. I nikako da mu povjerujem... :roll:
Adi_vp
Posts: 477
Joined: 31/07/2009 18:11
Location: Hrasno

#21 Re: Sefer Halilovic

Post by Adi_vp »

KatarinaKosaca wrote:
semi75 wrote:Treba procitati knjige Drzavna tajna 1 i Drzavna tajna 2.Dabi se vise saznalo o Seferu.
Pročitala. I nikako da mu povjerujem... :roll:
Pokušaj sa Seferovom knjigom lukava strategija, u njoj imas puno informacija vezanih za period uoci rata i pocetka pripreme odbrane.Cifre su ono sto me dojmilo kao i razne pojedinosti i detalji iz knjige. Preporučujem
User avatar
k3ngur
Posts: 1943
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#22 Re: Sefer Halilovic

Post by k3ngur »

Sefer zasluzuje veci respekt i vecu paznju nego sto trenutno ima. Ali iz iskustva nas narod ce ga tek zaliti kad ode na drugi svijet, tako mi imamo obicaj postupati sa nasim velikanima...
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#23 Re: Sefer Halilovic

Post by vrtlar »

Najpozitivnija licnost u proteklom ratu.Covjeku nudjeno sve da ostane u Hrvatskoj kao general ali jok covjek dodje u BiH i od familije napravi izbjeglice po svijetu.I dobro mu zahvalise pojedinci da mu ubise zenu i brata.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#24 Re: Sefer Halilovic

Post by poznanik »

KatarinaKosaca wrote:Uvijek kad ga slušam steknem utisak da ga više zanima vlastiti ego, želja za osvetom radi smjene, lična promocija, nego sama vojska i zemlja.
U samo jednoj rečenici sve rečeno o Seferu :thumbup:
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#25 Re: Sefer Halilovic

Post by oridjidji »

muflon1977 wrote:Neznam zasto da me banuju nisam mislio nista lose pa ako je tako neka i ucine,ja mislim dok sam i pricao sa nekim oficirom HVO i on sam kaze da je Sefer drukciji od drugih zasto neznam,Dudak nije imao kontakt sa Seferom nego mislim da mu je Delic vise stajao na putu ...
HVO ga nevoli jer je bio nekompromisan prema njima i njihovome bezobrazluku jer na prostoru gdje je HVO vladao, muslimani su odvodjeni u koncentracione logore, a narod ugnjetavao i pljačkao, te zbog zaustavljanja konvoja sa oružjem i hranom ARMIJI BIH, zbog politike koju je Tuđman zagovarao prema BIH-a, a koja je izpocetka bila prijateljska a potom dozivjela zaokret u ljeto 1992 godine. Paralelno ovome HVO-u postojala je struja među stariješinama koja je zagovarala politiku mira i zajedničkog ratovanja protiv četnika poznatija kao HOS. Međutim jedan sastanak pod kontigentnom španskoga bataljona između Petkovića i Halilovića otkrio je mnoge razloge bosnjacko-hrvatskog sukoba, gdje je Sefer planuo nakon govora Petkovića, gdje je rekao ako želite sukob imaćete ga jer mu je Petkovic govorio s garancijama kako se sve gore navedeno nije dešavalo na njegovoj teritoriji iako je Sefer vrlo pouzdano znao realno stanje sa terena. Međutim među Hrvatima je postajao još od samih početaka sukob ove dvije struje. U Novom Travniku i Gornjem Vakufu dat je ultimatum jedinicama Armije BIH-a da se na tome teritoriju stave pod kontrolu HVO i da se zanemare sva obilježja koja joj pripadaju. Potom su usljedili zločini HVO u Prozoru, te prvi sukobi između HVO i ARMIJE BIH. Međutim tada je vojska Hrvata pukla po šavovima i počeli su sukobi između HVO i HOS-a. Nakon sporazuma u Gracu gdje je dogovorena podijela Bosne između Mate Bobana i Karadžića taj sukob se produbio. Opce poznata je cinjenica da je Blaz Kraljevic Hosovac ubijen od strane HVO-a nakon proglasa narodu hrvatima i muslimanima da se ujedine u zajednickoj borbi protiv cetnika.

Kada su se desili Ahmici 16. aprila 1993 godine u Konjicu su se desili zlocini na Trusini na isti dan par sati kasnije. Hvo jedinice su u 5 sati ujutro koordiniranim napadom napali Ahmice i pobili 116 civila. U 8h ujutro, poceo je sukob Hvo i Armije BIH u selu Trusina kraj Konjica tada je strijeljano 6 bojovnika i ubijeno 16 civila. Upravo zbog toga sto je Zuko uletio u to selo. Poslje toga zbog navodne linijske odgovornosti protiv Sefer Halilovica podignuta je optuznica u Hagu gdje je oslobodjen svih optuzbi.
Post Reply