Sefer Halilovic

kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#251 Re: Sefer Halilovic

Post by kv99 »

Tacticus wrote:
nemoguce vruce wrote:@Tacticus...
Podje diskusija o odgovornosti "rukovodtstva" prije agresije, da bi i sam napisao da se velika lova dobila tek 94 pa nadalje, odnosno da se 92-93 manje vise otimalo od cetnika.
Sta je 91 i pocetkom 92? kako je se tada i kojim putem moglo uvesti oruzje? Ako su cetnici ikad bili jaki i sposobni, onda pocetkom 92.
Svijest Bosnjaka u to doba je bila ravna nuli, o ratu niko nije ni sanjao, bar vecina.
Cetnici su u svim strukturama tadasnjih vlasti, pocevsi od mjesne zajednice pa do drzavnog vrha imlai svoje ljude, dobro pripremljene i obucene za svaku vrstu propagande. Od ponedjeljka do petka sjede u kancelarijama,lafo nesto rade, da bi vikendom laganice za u kamionima i autima prevozili sopstveni namjestaj i ko zna sta sve ne na Ozren. Na pitanje, kuda komso, odgovor je bio, ma izbacujemo stari namjestaj, sljedeci vikend stize novi. I umjesto tada da se Bosnjo uhvati za glavu i skonta, ma jok, on komsiji pomaze pri utovaru, i jos mu veli, ma ne brini, ja ti cuvam stan dok se ne vratis.
Svijest je bila ravna nuli.
za kupovinu pocetne ture oruzija sa koju si mogao koristiti kao pocetno sredstvo sa kojim bi mogao zapoceti, a to je rijec o kojoj hiljadi automatskih ,pusaka, 5-600 raketnih lansera ili bacaca granata, i koju desetnu minobacaca, nije trebalo vise od 6-8 miliona, a sve to si mogao uvesti kao 1/5 tereta 20-tak kamiona dok bi se ostali teret koristio kao kamuflaza
zatim uvjek cujem tezu kako se nista nije moglo uraditi jer bili su cetnici u vlasti, a kako to da su centinici mogli uraditi a imali su i bosnjake i hrvate u vlasti i nesjecam se bas da je srpski narod ikada imamo epitet vrhunsko organizovanog
znaci njima je trebao minimum organizacije da se ukopaju izvuku stotine cjevi teskog nauruzanja, tenkova, transportera, hiljade vojnika uveli u gradove, ...
naravo postoji neko objasnjenje u smislu "bosnjaci su lakovjerni i merhametli (citaj glupi)"
e pa znate sta je najveci djavolov trik?
pa to sto je ubjedio ljude da ne postoje
a sta mislite koji je najveci uspjeh SDA vodstva
pa to sto je ubjedio narod da je on kriv za ono sto se desilo jer je bio "lakovjeran i merhametli"
e pa vi ste i dalje u istoj zabludi, a CITAV svjet i hiljade relavetnih strucnjaka pise i govori da je ono sto se desilo bosnjacima najvecim djelom krivica njihovog samozivog i korumpiranog vodstva
ponovicu n-ti put, da je bogdom vlast imao zulfikarpasic ili nijaz durakovic, dajem ruku u vatru, bilo bi nam barem 50% bolje!!!
Ako se moglo uvesti tolike kolicine naoruzanja i organizovati ali se ustvari nije zeljelo jer je SDA bila tako nesposobna i izdajnicka stranka sto se nisu BIH Hrvati kroz hvo tako efiksano naoruzali prije agresije ? Dok nije uletila HV sa svojim brigadama , tenkvima i artiljerijom cetnici su hvo mlatili gdje su stigli pa da li je SDA i rahmetli Alija i njima onemogucio naoruzavanje ? Ako su Bosnjaci mogli tako da se naoruzaju i organizuju samo da nije bilo SDA sta je onda razlog sto se nisu i BiH Hrvati naoruzali a njima je sigurni bilo mnogo lakse nego Bosnjacima pogotovo kada cujemo hvalospjeve kako je Hrvatska uspjela ? Da cujemo taj razlog da se nisu naoruzali a mogli su jer po tebi se moglo samo da se htjelo.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#252 Re: Sefer Halilovic

Post by Gojeni H »

za kupovinu pocetne ture oruzija sa koju si mogao koristiti kao pocetno sredstvo sa kojim bi mogao zapoceti, a to je rijec o kojoj hiljadi automatskih ,pusaka, 5-600 raketnih lansera ili bacaca granata, i koju desetnu minobacaca, nije trebalo vise od 6-8 miliona, a sve to si mogao uvesti kao 1/5 tereta 20-tak kamiona dok bi se ostali teret koristio kao kamuflaza
zatim uvjek cujem tezu kako se nista nije moglo uraditi jer bili su cetnici u vlasti, a kako to da su centinici mogli uraditi a imali su i bosnjake i hrvate u vlasti i nesjecam se bas da je srpski narod ikada imamo epitet vrhunsko organizovanog
znaci njima je trebao minimum organizacije da se ukopaju izvuku stotine cjevi teskog nauruzanja, tenkova, transportera, hiljade vojnika uveli u gradove, ...
naravo postoji neko objasnjenje u smislu "bosnjaci su lakovjerni i merhametli (citaj glupi)"
e pa znate sta je najveci djavolov trik?
pa to sto je ubjedio ljude da ne postoje
a sta mislite koji je najveci uspjeh SDA vodstva
pa to sto je ubjedio narod da je on kriv za ono sto se desilo jer je bio "lakovjeran i merhametli"
e pa vi ste i dalje u istoj zabludi, a CITAV svjet i hiljade relavetnih strucnjaka pise i govori da je ono sto se desilo bosnjacima najvecim djelom krivica njihovog samozivog i korumpiranog vodstva
ponovicu n-ti put, da je bogdom vlast imao zulfikarpasic ili nijaz durakovic, dajem ruku u vatru, bilo bi nam barem 50% bolje!!!


Tacticus
Tvoje znaje o naoruzanju i trenutnoj situaciji u OS BiH je zaista na zavidnom nivou i hvala ti sto si dio tog znanja podijelio s nama ostalima.
Medjutim ne mogu a da ne kazem da se ne slazem u potpunosti s ovim tvojim postom iznad. Nije ni bitno toliko da li cemo se sloziti. Startamo sa istih patriotskih pobuda i mislim da je to bitno. Ne bi bilo lose da iznesemo razlicita misljenja, ponovo zbog onih koji dolaze za nama.

Mislim da zaista potcjenjujes mazohisticko-samoubilacku zaludjenost veceg dijela bosnjackog naroda u periodu pred sam rat.
Kada ovo govorim, Bog neka mi je svjedok, ne govorim to iz nekakvih losih pobuda vec da se to nikada ne bi ponovilo.
Evo pogledaj pojedine teme na ovom forumu koje govore o SFRJ, marsalu, bratstvu i jednistvu. Ljudi ignorisu rat. Ignorisu i hiljade dokaza da je rat davno isplaniran u glavama zlocinacke SANU, dok smo mi rostiljali s komsijama. Ignorisu RAM. Zaboravljaju da su im komsije redovno isle "na vikendice" pred sam napad na gradove.
Dobra stvar je da je vecina zavrsila sa iluzijama. Ali da one postoje u glavama jednog dobrog dijela ljudi je takodje cinjenica.
Vidis ovo se desava nakon vise od 100 hiljada ubijenih zena, djece, staraca. Nakon taktickog silovanja nasih majki i sestara...Sta mislis kakva je svijest bila 92?
Neka ovo ne bude patriotski pamflet. Svjedokom sam pozitivnih poteza pojedinaca iz SDA, kao i SDP-a pred rat. Isto tako negativnih. Jedan od narodnih heroja ovog rata je SDA aktivista (rahmetli Safet Hadzic). Ne bih bas sve bacao u isti kos.
Rahmetli beg je htio da pregovara sa sejtanom. Toliko o njemu. Ne bih dalje, rahmetlija je covjek.
Isto za Durakovica. Dobar covjek i patriota, ali u aprilu 92 ne vjerujem da je znao sta se oko njega desava.

HR je imala sve moguce sanse na svijetu da se naoruza. Pogledaj na you-tubetu klipove iz borbi oko Gline, Vukovara, itd. Pa sve ruski dobosari, tompsoni, papovke. A hvale se da ih je pola u dijaspori.

General Halilovic sada govori o silnim novcima, kako je on znao, a drugi nisu. Mozda je tako.
Ali, ako je bio hrabar da rizikuje porodicu, posao, sigurnost, zarad zemlje koju voli, zasto nije jos malo skupio hrabrosti pa sprijecio podrivanje borbene gotovosti te iste zemlje?

Licno mislim da se general previse iskompromitovao poslije rata, mada mu ja ne zamjerim ni jedne sekunde. Sigurno je dao vise od mene za ovu zemlju.
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#253 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

nemoguce vruce wrote:@Tacticus...
U TK prije agresije, SDA nije imala ni 10% simpatizera, kamoli clanova, Taj dio BiH je oduvijek bio crven, i dan danas je. Narod je vise vjerovao A. Markovicu i njegovom pokretu, ime sam zaboravio, te komunjarama i raznim ublehama o bratstvu i jedinstvu. 90% stanovnista te regije je bilo ubjedjeno da nece biti rata, da ce JNA biti na strani naroda, cak sta vise pricale se bajke da ce nas Ameri braniti. Ko je tom narodu tada mogao prodati ista od naoruzanja cak i da ga se imalo na tone?
Ja sam svjedok tog vremena i zbivanja. Moj rahmetli jaran je x puta imao zestoke svadje sa svojom uzom i sirom rodbinom, samo zato sto je govorio da se mahala naoruza. O komsiluku da ne govorim.
Opet ponavljam, stanje u Sarajevu mi je nepoznato, mozda se tu moglo bolje odraditi, ali nije samo Sarajevo Bosna. Sta je se moglo tada u drugim dijelovima BiH bolje odraditi i kako?
znaci iz tuzle si, super, onda sigurno znas koliko se ljudi pocelo prikljucivati rezervnoj miliciji od 4 aprila kada je poceo rat u bjeljini i zvorniku
trebao bi znati da je prije brcanske malte poslana manevarska ceta policije u kalesiju koja je pomogla odbranu i kasnije ponovno zauzimanje iste
onda takodjer znas da je ispod sata od pocetka borbe na brcanskoj malti zauzeto skladiste TO na kozlovcu, a da li mislis da je to slucajno ili zato sto je beslagic sa knezom i jos nekim ljudima ipak imao plan

vidis tamo su u opcini znali sta se sprema jer clan rodbine mi je ucestovao u organizovanju otpora pa su stvorili neki plan koji je ukljucivao zarobljavanje skladista TO dok se kasarna namjerno pustala radi manjka oruzija, ali eto opet je ispalo kako je ispalo pa smo se dokopali barem nekog oruzija iz iste, a to su najvise zalili sto nisu imali vece kolicine oruzija jer kada su poslali manevarsku cete policije u kalesiju nisu imali dovoljno da blokiraju kasarnu u solinama i sto nisu zarobili kompletni mehanizovani bataljon tamo
a da je bilo jos, mogle su se zauset dubrave koje su bile relativno slabo branjenje istina u pocetku tu se nalazio divizion gvozdika (samohotke 122 mm), koji je kasnije zamjenjen sa starim lovcima na tenkove M-36 i to 9 komada, ali ta urudza nisu stvorena za direktnu borbu, odbrana im se najvise oslanjala na mine, a da smo ga zauzeli mogli smo doci do jedne raketne baterije zemlja-zrak, velikih kolicina avio municije (od kojih se moga koristiti eksploziv za pravljenje granata) i velike kolicine avio goriva (90% kao sto se sjecas dignuto u zrak), takodjer gore nevedene, .... itd.
sto znaci da je bilo vise oruzija, ne pretjetano 600-1000 pusaka, 30-60 po sredstava i 4-8 minobacaca, tj. dovoljno da se organizuju dva bataljona u tuzli bi uradili jos daleko vise!

shvatite jednu stvar, nama nije trebalo da je cjelokupan narod svjestan situacije, vise nego dovoljno je i manje od 10% istog da mozes stvoriti kvalitetan pokret otpora i razviti planove, pripremiti skladista, stvoriti kosture jedinica, ..., a narod bi nadosao kao sto i jeste nadosao kada je trebalo i p, samo OGROMNA je razlika da je taj narod nije odmah imao neko organizovati, barem minimalno nuruzati i uputiti na prava mjesta u pravo vrijeme!!!
pa sa daleko manjom podrskom naroda 1941 komunisti su uradili i vise i teze

ukratko uvjek se vracamo na glavno, ono sto je nama trebalo a sto nismo imali je dobro rukovodstvo, a ti si sam pokazao kako je rukovodtsvo na lokalnom nivou uradilo skoro vise nego ono na drzavnom vrhu, pa upitaj se da li je moglo daleko vise
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#254 Re: Sefer Halilovic

Post by nemoguce vruce »

@Tacticus...
Nisam iz Tuzle, okolina. U Tuzli sam zavrsio srednju.
Sto se tice Brcanske malte, da cetnici nisu prvi poceli derati po nama, ni jedam metak ne bi s nase strane bio opaljen. Znaci, svi smo jos tada, pocevsi od Beslage pa do nas "indijanaca" vjerovali toj jebenoj JNA da nas nece napasti. Da nisu osuil po nama, svi oni kamioni i ono sto je u njima bilo natovareno bi rahat kroz Slavinovice, Simin Han, pa do jakog cetnickog uporista Pozarnice i na kraju zavrsilo na Majevici odakle bi smradonje rahat mezili po Tuzli i okolnim selima. Njihov zajeb je bio sto nisu mogli mirovati tih sahat vremena i komotno se isetati nama pred nosom.
Pitanje: zasto je Beslaga i tadasnje rukovodstvo dozvolio da se JNA povuce iz kasarne i ponese sve sa sobom ?
Odgovor: Jer je i on vjerovao da JNA nije goli cetnik, vec da u njoj jos ima normalnih ljudi. E sad, kad je on vjerovo, koji je imo sve relevantne informacije, sta reci za obicne gradajane?
mihlebulesed
Posts: 52
Joined: 13/05/2012 21:11

#255 Re: Sefer Halilovic

Post by mihlebulesed »

@"Tacticus"
takodjer pokazatelj nesposobnosti ljudi koji su nas vodili mi se ocitavala da ako neko zarobi tenk, taj isti ostane u toj brigadi i tako smo ono malo tej=hnike sto smo imali bilo razbacano po cjeloj BiH, umjesto da naprave barem 1-2 mehanizovana bataljona (a toliko tehnike smo imali) pa da se koncentrira i uveca njihova efikasnost
mene bas zanima kako bi to pomoglo da se tenk zarobljen na Gradaccu prebaci do Mostara, ili onaj na Vlasicu do Teocaka ili Sapne..naravno karikirim, ali ne shvatam sta zelis da kazes, o kakvom ugrupnjavanju govoris? da se svi ili vecina tenkova skupi na jednom mjestu, recimo prebaciti sve tenkove sa zone odgovornosti 2.Korpusa samo na jedan dio ratista a ostale linije fronta ostaviti bez tenkova ? ne znam kako bi to pomoglo..mozes li pojasniti ?
uvjek se sjetim izjave sefera kada je rekao, on sa nekoliko ljudi pokusava formirati PL, a oko njega velika ravnodusnost
[/quote]

Bijeljina i Zvornik gore ( ciji stanovnici ni sami nisu pruzili gotovo nikakav otpor ) a u Sarajevu nosaju Titine slike i u sav glas daju podrsku Jugoslaviji,dok ih istovremeno nadlijecu cetnicki avioni, a artiljerijske cijevi uperene prema gradu,sta´s, stoka smo od naroda..nazalost... :(
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#256 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

kv99 wrote:
Ako se moglo uvesti tolike kolicine naoruzanja i organizovati ali se ustvari nije zeljelo jer je SDA bila tako nesposobna i izdajnicka stranka sto se nisu BIH Hrvati kroz hvo tako efiksano naoruzali prije agresije ? Dok nije uletila HV sa svojim brigadama , tenkvima i artiljerijom cetnici su hvo mlatili gdje su stigli pa da li je SDA i rahmetli Alija i njima onemogucio naoruzavanje ? Ako su Bosnjaci mogli tako da se naoruzaju i organizuju samo da nije bilo SDA sta je onda razlog sto se nisu i BiH Hrvati naoruzali a njima je sigurni bilo mnogo lakse nego Bosnjacima pogotovo kada cujemo hvalospjeve kako je Hrvatska uspjela ? Da cujemo taj razlog da se nisu naoruzali a mogli su jer po tebi se moglo samo da se htjelo.
prvo SDA JESTE uvezla i to solidne kolicine pjesadiskog oruzija, ali znasli sta je radila sa njima, pa prodavala je obicnom narodu za iznose oko ,1000 DEM (kupovali ih max. za 200 DEM) i to znam kao fakat jer poznavao sam nekoliko ljudi koji su mi to rekli: covjeka (pogino kasnije kada mu je zolja odnela obje noge na majevici iznad kalesije) iz vlasenice koji je kupio istu od funkcionera SDA a znamo kako je zavrsila vlasenica jer jednostavno nauruzani pojedinci nemogu, zatim covjek iz kozluka i covjek iz foce, a to su oni koji su mi to rekli direktno, a cuo sam dosta ljudi koji su znali dosta takvih slucajeva, pa i na vratniku
znaci oruzije kada je rijec vlastita zarada se moglo uvesti, ali nedaj boze da je to oruzije stavljeno na raspolaganje seferu ili barem da se te prodaje uslovljavale sa time da se ti ljudi u slucaja rata morali obracati odredjenim ljudima ili dolaziti na odredjena mjesta radi odbrane (istina bilo je i toga ali sporadicno)

sto se tice HVO-a, jeli ti to neznas gdje je bila vecina ljudi iz hercegovine koji su kasnije u osnovi i formirali hvo
pa u hrvatskoj ratujuci kako za hrvatsku, ali tako i za sebe da sebi obezbjede zaledzinu i logistiku
i koliko je trajalo ono tarenje hvo-a od strane cetnika, 2 mjeseca jer tada je hvo krenu u kontra napad i otjerao ih iz mostara
a sto se to desilo jer je franjo dao ono malo sto je imao odmah u odbranu hercegovine i posavine, ne jer su samo jedinice HV koje su u osnovi i bile popunjene vecinom sa BiH hrvatima prebacene u BiH, a sto vise hvo je na pocetku rata bio dobro ustrojen i pripremljen, samo je bio problem sto su njihovi najbolji kao sto sam rekao bili u hrvatskoj
pa sjecas li se prvih borbi na kupresu, cetnici su na kraju morali angazovati dodatnu cetu tenkova i to M-84 da bi ih pobjedili jer su ovi imali pjesadisko oruzije, rucne bacace granata, bestrzajne topove, minobacace (sve vrste), mislim da sam negdje procitao, cak tada veoma rjetku bateriju haubica 105 mm, a jos se sjecam snimka gdje prikazuje zarobljene pripadnike hvo-a i svi su imali uniforme tadasnje TO, znaci bili su cak uniformisani
nemoj zaboraviti da je HVO pokusao i unistiti kasarnu u mostaru kada je dovukao kamion pun eksploziva u blizinu skladista municije, ali skladiste se nije dovoljno aktiviralo da bi kompletno eksplodiralo
a evo ti izvod jednog ratnog dnevnika oklopno-mehanizovanih jedinica
Do prvih vecih sukoba dolazi u martu, u okolini Bosanskog Broda, a krajem marta na ovom prostoru upucuju se jedinice JNA. Sukobi u Bosanskoj posavini su nastavljeni i tokom aprila. U napadu na mesto Gornje Kolibe u kome su ucestvovali delovi 336.mtbr (bivsa 4.okbr) i 327.mtbr tokom 16/17 aprila JNA je imala velike gubitke od 9 mrtvih i 20 ranjenih boraca i 9 unitenih ili tesko ostecenih tenkova i OT. Razlozi su kao i ranije: Odvajanje pesadije od tenkova, neosposobljenost za savladjivanje minsko - eksplozivnih prepreka, nesaradnja izmedju posada oklopnih vozila i medjusobno pokrivanje vatrom, neuvezbanost jedinica TO da sadejstvuju sa tenkovima. Borbe se narocito rasplamsavaju nakon odluke EU o priznanju nezavisnosti BiH od 6. aprila 1992. U sukobima oko Sarajeva ucesca je uzela 49.mtbr, koja je imala 2 okb. Ova jedinica je imala vece gutike u borbama vodjenim 2 i 3.maja. U Zenici TO BiH uspeva da zarovi 19 tenkova T-34 i jedan T-55. U isto vreme vode se i teske borbe na Kupresu, gde je ucesca imao po pitanju OMJ 9.oklopni bataljon is sastava 9.korpusa iz Knina, pod komadom pukovnika Slavka Lisice. Ubrzo se na taj prostor upucuje ceta tenkova M-84, koji su poticali iz 51.mbr. Sedmog aprila ove jedinice u sadejstvu sa ostalim jedinicama koje su vec od ranije angazovane osvajaju grad Kupres, sto je postignuto izuzetno sinhronizovanim i dobro izvedenim planom, te je ova operacija bila jedan od retkih primera pravilno upotrebljenih OMJ. Borbe su vodjene i u Hercegovini gde su OMJ takodje pretrpele odredjene gubitke.
za nas je interesantan boldirani dio, samo da ti naglasim da su T-34 bili R ceta (ceta koja se aktivira u ratu) oklopnog bataljona a koji je izvukao najbolje jedinice iz zenice (20 skoro novih T-55 tenkova) i od navedenih cini mi se 6 T-34 je bilo u losem stanju, a pripadale su TO i preostala T-55 je bila van funkcije

hocu da ti kazem da grjesis da se hvo nije nauruzao na vrijeme, nego su gore navedeni faktori uticali na njegovu efikasnost
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#257 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

nemoguce vruce wrote:@Tacticus...
Nisam iz Tuzle, okolina. U Tuzli sam zavrsio srednju.
Sto se tice Brcanske malte, da cetnici nisu prvi poceli derati po nama, ni jedam metak ne bi s nase strane bio opaljen. Znaci, svi smo jos tada, pocevsi od Beslage pa do nas "indijanaca" vjerovali toj jebenoj JNA da nas nece napasti. Da nisu osuil po nama, svi oni kamioni i ono sto je u njima bilo natovareno bi rahat kroz Slavinovice, Simin Han, pa do jakog cetnickog uporista Pozarnice i na kraju zavrsilo na Majevici odakle bi smradonje rahat mezili po Tuzli i okolnim selima. Njihov zajeb je bio sto nisu mogli mirovati tih sahat vremena i komotno se isetati nama pred nosom.
Pitanje: zasto je Beslaga i tadasnje rukovodstvo dozvolio da se JNA povuce iz kasarne i ponese sve sa sobom ?
Odgovor: Jer je i on vjerovao da JNA nije goli cetnik, vec da u njoj jos ima normalnih ljudi. E sad, kad je on vjerovo, koji je imo sve relevantne informacije, sta reci za obicne gradajane
?
vec sam ti dao odgovor na tvoje pitanje
procjenilo se da nemamo dovoljno nauruzanih ljudi koji bi efikasno blokirali kasarnu, mogli dati efikasnu odbranu od cetnickih jedinica u slavinovicima i u isto vrijeme drzati grupu koja je trebala zauzeti skladiste TO i to sve jer su poslali manevarsku cetu policije u kalesije
a sama ta cinjenica ti govori koliko je beslagic vjerovao JNA jer zasto bi slao toliko neophodne nauruzane ljude u odbranu kalseije ako je vjerovao JNA
inace da imbecili nisu poceli pucati i to u zadnjem konvoju nebi mi nista zauzeli, a ovako ispalo dobro za nas jer ovi nisu imali planove za ovakvu situaciju
inace u kasarni je bio jedan mehanizovani bataljon sa 30 OT, 10 tenkova, baterija haubica, 6 teskih minobacaca, 4 lovca na tenkove, ... zamisli da smo to uzeli na pocetku
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#258 Re: Sefer Halilovic

Post by nemoguce vruce »

Tacticus wrote:
nemoguce vruce wrote:@Tacticus...
Nisam iz Tuzle, okolina. U Tuzli sam zavrsio srednju.
Sto se tice Brcanske malte, da cetnici nisu prvi poceli derati po nama, ni jedam metak ne bi s nase strane bio opaljen. Znaci, svi smo jos tada, pocevsi od Beslage pa do nas "indijanaca" vjerovali toj jebenoj JNA da nas nece napasti. Da nisu osuil po nama, svi oni kamioni i ono sto je u njima bilo natovareno bi rahat kroz Slavinovice, Simin Han, pa do jakog cetnickog uporista Pozarnice i na kraju zavrsilo na Majevici odakle bi smradonje rahat mezili po Tuzli i okolnim selima. Njihov zajeb je bio sto nisu mogli mirovati tih sahat vremena i komotno se isetati nama pred nosom.
Pitanje: zasto je Beslaga i tadasnje rukovodstvo dozvolio da se JNA povuce iz kasarne i ponese sve sa sobom ?
Odgovor: Jer je i on vjerovao da JNA nije goli cetnik, vec da u njoj jos ima normalnih ljudi. E sad, kad je on vjerovo, koji je imo sve relevantne informacije, sta reci za obicne gradajane
?
vec sam ti dao odgovor na tvoje pitanje
procjenilo se da nemamo dovoljno nauruzanih ljudi koji bi efikasno blokirali kasarnu, mogli dati efikasnu odbranu od cetnickih jedinica u slavinovicima i u isto vrijeme drzati grupu koja je trebala zauzeti skladiste TO i to sve jer su poslali manevarsku cetu policije u kalesije
a sama ta cinjenica ti govori koliko je beslagic vjerovao JNA jer zasto bi slao toliko neophodne nauruzane ljude u odbranu kalseije ako je vjerovao JNA
inace da imbecili nisu poceli pucati i to u zadnjem konvoju nebi mi nista zauzeli, a ovako ispalo dobro za nas jer ovi nisu imali planove za ovakvu situaciju
inace u kasarni je bio jedan mehanizovani bataljon sa 30 OT, 10 tenkova, baterija haubica, 6 teskih minobacaca, 4 lovca na tenkove, ... zamisli da smo to uzeli na pocetku
Pa sto onda Beslaga i ekipa nisu naoruzali narod na vrijeme ili je i on bio SDA?
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#259 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

mihlebulesed wrote:@"Tacticus"
takodjer pokazatelj nesposobnosti ljudi koji su nas vodili mi se ocitavala da ako neko zarobi tenk, taj isti ostane u toj brigadi i tako smo ono malo tej=hnike sto smo imali bilo razbacano po cjeloj BiH, umjesto da naprave barem 1-2 mehanizovana bataljona (a toliko tehnike smo imali) pa da se koncentrira i uveca njihova efikasnost
mene bas zanima kako bi to pomoglo da se tenk zarobljen na Gradaccu prebaci do Mostara, ili onaj na Vlasicu do Teocaka ili Sapne..naravno karikirim, ali ne shvatam sta zelis da kazes, o kakvom ugrupnjavanju govoris? da se svi ili vecina tenkova skupi na jednom mjestu, recimo prebaciti sve tenkove sa zone odgovornosti 2.Korpusa samo na jedan dio ratista a ostale linije fronta ostaviti bez tenkova ? ne znam kako bi to pomoglo..mozes li pojasniti ?
uvjek se sjetim izjave sefera kada je rekao, on sa nekoliko ljudi pokusava formirati PL, a oko njega velika ravnodusnost
Bijeljina i Zvornik gore ( ciji stanovnici ni sami nisu pruzili gotovo nikakav otpor ) a u Sarajevu nosaju Titine slike i u sav glas daju podrsku Jugoslaviji,dok ih istovremeno nadlijecu cetnicki avioni, a artiljerijske cijevi uperene prema gradu,sta´s, stoka smo od naroda..nazalost... :(
sto se prvog pitanja tice
uzecu primjer 2 korpusa u tuzli je bilo oklopnih transportera (mislim 4) i 2 samohotke M-36, u kalesiji je bio cini mi se 1 transporter i jedan tenk T-55, 107 brigada (gradacac) imala je cini mi se 1 tenk T-55 i 1 T-34, 108 u to vrijeme HVO imala je 2 tenka T-55 i 1 T-34, ... ukupno je bilo oko 15-20 tenkova, nekoliko samohotki i 5-6 transportera, ali sve je to bilo rasprseno
da je bilo malo bolje organizacije stvorila bi se barem jedna motorizovana brigada (ne imenom nego i tehnikom) koja bi imala barem 2-3 motorizovana bataljona (a takticka vozila tipa mercedes UNIMOG ili pizgauer mogla su se normalno kupiti jer nisu potpadala pod oruzije) + barem jedna tenkovska ceta (10 tenkova) i ojacani mehanizovani vod (6 OT) i mjesoviti artiljerisko-raketni divizion i nju su mogli koristiti kao mobilnu snagu, u napadu kao eksplotaciju poslje proboja (proboj vrsi pjesadija), a u odbrani kao snagu brze reakcije koja se salje na pravce udara u cilju zatvaranja rupa

situacija kao sto sam naveo u 2 korpusu je bila slicna u svim korpusima (npr. 3 tenka M84 koji su zarobljeni kod tesnja ostali su citav rat na tom ratistu), a kao svjetli primjer onoga o cemu pricam uzeo bi 7 muslimansku koja je u svom sastavu imala vecinu tenkova T-34 i 17 krajisku koja je bila visoko mobilna jedinica, a zamisli da smo imali 4-5 takvih brigada minimalno koje bi bila podcinjene direktno komandi armije i sa kojima bi ova napokon imala jedinice sa kojima bi planirala i napad i odbranu, uostalom sto je HV imala u svojih 7 gardiskih brigada, a nasi su 95 napokon poceli tako razmisljati kada je formirana 1 gardiska brigada

sto se drugog pitanja ili bolje receno izjave to sam ljepo objasnio u postu nemoguce vruce
Last edited by Tacticus on 17/06/2012 00:30, edited 2 times in total.
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#260 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

nemoguce vruce wrote: Pa sto onda Beslaga i ekipa nisu naoruzali narod na vrijeme ili je i on bio SDA?
nemogu da vjerujem da mi ti iz okoline tuzle postavljas to pitanje, pa beslagic je u to vrijeme bio u reformistickoj stranci ante markovica (koja nije imala sanse jer je neko namjerno uradio da se izbori u jugi odrze po republikama i to u rasponu od nevjerovatne 2 godine, tako da su svi gledali kako je glasao onaj prije njih, a da je glasano u isto virjeme imali bi sanse) koja je vladala samo u jednoj opstini tj. opstini tuzla
sve ostale opstine (u ostalom kao i donedavno) drzala je SDA
pa objasnimi kako ce nacelnik jedne opcine nauruzati citavu regiju
a sto je najgore u citavoj prici, posto je zarobio skladiste TO 18 000 cjevi oruzija i odredzenim kolicinama minobacaca, pat-ova i bestrzajaca, to je poslje 15 maja i uradio jer je to oruzije dopremio u: lukavac, zivinice, sapnu, teocak, kalesiju (a od ogromne pomoci je bila ceta manevarske policije koja je bila jedina prava jedinica u uskom svojstvu rjeci), srebrenik, celic, gradacac, ...a sa ostatkom su formirane 3 tuzlanske brigade i cetnici su u roku manje od mjesec odbaceni preko 15 kilometara od tuzle
tuzla je jedan svjetli primjer kvalitetne pripreme, da se bogdom to uradilo u sarajevu sa faleticima, u zenici sa njihovom kasarnom gdje je bio oklopni bataljon a cetnici nisu bili na pragu, da se zauzela fabrika u novom travniku i uzeto oruzije odatle, ..., a sto je najgore ponavljam opet po n-ti put, sa jednom solidnom organizacijom moglo se
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#261 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

--
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#262 Re: Sefer Halilovic

Post by nemoguce vruce »

@Tacticus...
Sve je to ok. Zasto se nije opkolila kasarna, zasto se nije zarobilo svo naoruzanje a vojnike kamionima prebaciti do Bijeljine? Zasto rizikovati da cetnici sve izvuku na Majevicu i s nje deru po Tuzli? Kao sto sam napisao, da cetnici nisu poceli derati po nama, sve bi oni rahat iznijeli. Inace su i danima prije kolone, derali po okolnim zgrada, onako iz zajebancije.
Jednostavno jer se nije imalo cime. I opet ponavljam, Beslaga i ekipa su vjerovali onom smradu Dubajicu ( njegova gospoja mi je predavala jebeni marksizam u srednjoj ) i Praceru. Jer tada nisu mogli drugacije.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#263 Re: Sefer Halilovic

Post by Hadzi Lojo »

Jesmo li mi nesto naucili na ranijim greskama?
Sta je bilo bilo je, nego da li smo sada za BiH spremni!?
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#264 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

nemoguce vruce wrote:@Tacticus...
Sve je to ok. Zasto se nije opkolila kasarna, zasto se nije zarobilo svo naoruzanje a vojnike kamionima prebaciti do Bijeljine? Zasto rizikovati da cetnici sve izvuku na Majevicu i s nje deru po Tuzli? Kao sto sam napisao, da cetnici nisu poceli derati po nama, sve bi oni rahat iznijeli. Inace su i danima prije kolone, derali po okolnim zgrada, onako iz zajebancije.
Jednostavno jer se nije imalo cime. I opet ponavljam, Beslaga i ekipa su vjerovali onom smradu Dubajicu ( njegova gospoja mi je predavala jebeni marksizam u srednjoj ) i Praceru. Jer tada nisu mogli drugacije.
izvini ali odgovor sam ti dao
nije bilo dovoljno oruzija da se urade 4 stvari i koje su poslozene po prioritetima
1. vrsi odbrana prema slavinovicima jer odatle se ocekivao glavni udar
2. da se drzi grupa u priprpavnosti radi upada i zauzimanja skladista na kozlovcu jer se pravilno procjenilo da se sa tim oruzijem moze odbraniti kompletna regije
3. da se posalje ceta manevarske policije u odbranu kalesije i samim ti uspstavi odbrana na istoku
i ovo se uspjelo odraditi jer su uspjeli nabavit dodatnih 200 cjevi pjesdiskog nauruzanja (pazi ovo k99) u martu 92

4. e sada bilo je zelja da se blokira i kasarna i izvrsi upad na aedrom ali je procjenjeno da za to treba dodatnih 600 cjevi i 50 PO sredstava i na cemu se radilo da se nabavi, ali su borbe u brckom koje su pocele nekoliko dana prije nego sto je trebala uci prva tura oruzija i od toga se odustalo

sve ovo sto sam ti nabrojao je najbolji pokazatelj koliko se vjerovalo JNA, dobro mozda je postojalo povjerenje prema kojem pojedincu, ali opet sve je uradjeno da se malo toga ostavi slucajnosti
pa dovoljno ti govori da je povlacenje kasarne cjelo vrijeme nadgledao manji bataljon (ili ojacana ceta kako ko gleda) koji su odmah reagovali i na kraju ipak zauzeli kasarnu u kojoj je bilo jos oruzija i slanje manevarske cete policije, evo sam pokusaj naci koja je opstina igdje u BiH van hvo podrucija ikome poslala neku pomoc u aprilu-maju 1992
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#265 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

Hadzi Lojo wrote:Jesmo li mi nesto naucili na ranijim greskama?
Sta je bilo bilo je, nego da li smo sada za BiH spremni!?
po mom najiskrenijem misljenju radi cinjenice da od vremena domace vojske (tadasnje TO :-D )u osmanskom imperiju (18-19 stoljece) po prvi put imamo stajacu vojsku sa svopstvenim naurzanjem cak i namjensku industriju, mislim da se 92 vise nece zadugo ponoviti od nasih susjeda
dok sto se tice neke sile tu smo slabi, ali u osnovi skoro niko u regiji nebi mogao reagovati na napad neke velike sile, ali takvih je preostalo da nabrojis na prste jedne ruke
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#266 Re: Sefer Halilovic

Post by kv99 »

Tacticus wrote:prvo SDA JESTE uvezla i to solidne kolicine pjesadiskog oruzija, ali znasli sta je radila sa njima, pa prodavala je obicnom narodu za iznose oko ,1000 DEM (kupovali ih max. za 200 DEM) i to znam kao fakat jer poznavao sam nekoliko ljudi koji su mi to rekli: covjeka (pogino kasnije kada mu je zolja odnela obje noge na majevici iznad kalesije) iz vlasenice koji je kupio istu od funkcionera SDA a znamo kako je zavrsila vlasenica jer jednostavno nauruzani pojedinci nemogu, zatim covjek iz kozluka i covjek iz foce, a to su oni koji su mi to rekli direktno, a cuo sam dosta ljudi koji su znali dosta takvih slucajeva, pa i na vratniku znaci oruzije kada je rijec vlastita zarada se moglo uvesti, ali nedaj boze da je to oruzije stavljeno na raspolaganje seferu ili barem da se te prodaje uslovljavale sa time da se ti ljudi u slucaja rata morali obracati odredjenim ljudima ili dolaziti na odredjena mjesta radi odbrane (istina bilo je i toga ali sporadicno)
Covjek ti pricao da je tako bilo ? Znas ima onaj vic kada jednom nevinom momku prica kolega kako je seks pravo , pravo dobar. I pita ga ovaj kako znas , jesi li ti probo ? Kaze ovaj: Nisam, prico mi jedan sto je gledo :lol:
Ali dobro kada ti je taj vec pricao , da i ti je pricao da su puske kupovane po 200 DM ili je to samo njegovo ili tvoje nagadjanje ? Da li si siguran da ih nisu kupovali po 1000 DM pa prodavali dalje po 1000 DM ? Imas li neki dokaza da se nije prodavalo da se pokriju troskovi jer za npr 1000 pusaka * 1000 DM potrebno koliko para a odakle da se skupe pare u tadasnji vakat ? Prije agresije nije bilo donatora a sta je 1000 pusaka ?
A kada vec pricamo o cijeni ja znam da su cetnici prodavali puske po 1000-1200 DM i da se razumijemo o tome mi niko nije pricao . Da li su i oni bili pod uticajem SDA i rahmetli Alije ?
sto se tice HVO-a, jeli ti to neznas gdje je bila vecina ljudi iz hercegovine koji su kasnije u osnovi i formirali hvo
pa u hrvatskoj ratujuci kako za hrvatsku, ali tako i za sebe da sebi obezbjede zaledzinu i logistiku
i koliko je trajalo ono tarenje hvo-a od strane cetnika, 2 mjeseca jer tada je hvo krenu u kontra napad i otjerao ih iz mostara
Sto se tice hvo-a ja ne samo da se sjecam one kletve " Da Bog da te hvo branio a merhamte hranio " vec se i sjecam zasto su ljudi tako kleli. Koga je hvo branio taj je naje*ao kao i onaj koga je merhamet hranio pa te price o kako je hvo bio spreman pricaj nekome drugom, lijepo ti kazem teorija je jedna a praksa drugo.
a sto se to desilo jer je franjo dao ono malo sto je imao odmah u odbranu hercegovine i posavine, ne jer su samo jedinice HV koje su u osnovi i bile popunjene vecinom sa BiH hrvatima prebacene u BiH, a sto vise hvo je na pocetku rata bio dobro ustrojen i pripremljen, samo je bio problem sto su njihovi najbolji kao sto sam rekao bili u hrvatskoj
pa sjecas li se prvih borbi na kupresu, cetnici su na kraju morali angazovati dodatnu cetu tenkova i to M-84 da bi ih pobjedili jer su ovi imali pjesadisko oruzije, rucne bacace granata, bestrzajne topove, minobacace (sve vrste), mislim da sam negdje procitao, cak tada veoma rjetku bateriju haubica 105 mm, a jos se sjecam snimka gdje prikazuje zarobljene pripadnike hvo-a i svi su imali uniforme tadasnje TO, znaci bili su cak uniformisani
nemoj zaboraviti da je HVO pokusao i unistiti kasarnu u mostaru kada je dovukao kamion pun eksploziva u blizinu skladista municije, ali skladiste se nije dovoljno aktiviralo da bi kompletno eksplodiralo
a evo ti izvod jednog ratnog dnevnika oklopno-mehanizovanih jedinica
A znaci nisu se spremali i naoruzavali po Bosni i Hercegovini vec po Hrvatskoj ? Pa zasto su to radili kada se po tebi moglo po Bosni i Hercegovini samo da se htjelo ? Koliko je hvo bio opremljen i ustrojen vidi se da su ih cetnici mlatili gdje god su stilgi , od Kupresa ,Posavine pa cak i do Hercegovine. Tek kada im je HV stigla sa brigadama , tenkovima i artiljerijom i sa svim onim sto je potrebno za efikasnu odbranu , a sto su onemogucavali ARBIH da nabavi , tek su tada cetnici zaustavljeni. I ne samo tada vec i 1993 se vidjelo kako je hvo spreman i kakvi su im ti vojnici koji su bili kao sto kazes po hv pa se onda vratili. Gdje su bili 1993 ti obuceni i ustrojeni vojnici u hvo-u, da se i tada nisu vratili u hv ?
Ja se sjecam prvih borbi na Kupresu i da je velika vecina ovoga sto si ti naveo bilo ustvari oruzje iz HV i da su ih pored toga cetnici porazili. Znaci ni sa svim ovim oruzjem koje si ti naveo hvo i hv nisu mogli poraziti cetnike a po tvojoj teoriji bilo je dovoljno da se nabave puske , PO i da se moglo ? Opet ti ponavljam , teorija je super stvar ali praksa je nesto drugo.

Do prvih vecih sukoba dolazi u martu, u okolini Bosanskog Broda, a krajem marta na ovom prostoru upucuju se jedinice JNA. Sukobi u Bosanskoj posavini su nastavljeni i tokom aprila. U napadu na mesto Gornje Kolibe u kome su ucestvovali delovi 336.mtbr (bivsa 4.okbr) i 327.mtbr tokom 16/17 aprila JNA je imala velike gubitke od 9 mrtvih i 20 ranjenih boraca i 9 unitenih ili tesko ostecenih tenkova i OT. Razlozi su kao i ranije: Odvajanje pesadije od tenkova, neosposobljenost za savladjivanje minsko - eksplozivnih prepreka, nesaradnja izmedju posada oklopnih vozila i medjusobno pokrivanje vatrom, neuvezbanost jedinica TO da sadejstvuju sa tenkovima. Borbe se narocito rasplamsavaju nakon odluke EU o priznanju nezavisnosti BiH od 6. aprila 1992. U sukobima oko Sarajeva ucesca je uzela 49.mtbr, koja je imala 2 okb. Ova jedinica je imala vece gutike u borbama vodjenim 2 i 3.maja. U Zenici TO BiH uspeva da zarovi 19 tenkova T-34 i jedan T-55. U isto vreme vode se i teske borbe na Kupresu, gde je ucesca imao po pitanju OMJ 9.oklopni bataljon is sastava 9.korpusa iz Knina, pod komadom pukovnika Slavka Lisice. Ubrzo se na taj prostor upucuje ceta tenkova M-84, koji su poticali iz 51.mbr. Sedmog aprila ove jedinice u sadejstvu sa ostalim jedinicama koje su vec od ranije angazovane osvajaju grad Kupres, sto je postignuto izuzetno sinhronizovanim i dobro izvedenim planom, te je ova operacija bila jedan od retkih primera pravilno upotrebljenih OMJ. Borbe su vodjene i u Hercegovini gde su OMJ takodje pretrpele odredjene gubitke.
za nas je interesantan boldirani dio, samo da ti naglasim da su T-34 bili R ceta (ceta koja se aktivira u ratu) oklopnog bataljona a koji je izvukao najbolje jedinice iz zenice (20 skoro novih T-55 tenkova) i od navedenih cini mi se 6 T-34 je bilo u losem stanju, a pripadale su TO i preostala T-55 je bila van funkcije

hocu da ti kazem da grjesis da se hvo nije nauruzao na vrijeme, nego su gore navedeni faktori uticali na njegovu efikasnost[/quote]

Aha, znaci kada je nepobjedivi hvo u pitanju onda nije samo naoruzavanje i organizovanje u pitanju vec je i koliko su cetnici bili spremni i naoruzani ali kada su u pitanju Bosnjaci onda bi cetnici bili porazeni samo da nije bilo rahmetli Alije i SDA ? Super ta teorija , hvo nije mogao da porazi cetnike iako su bili spremni i naoruzani ali bi Bosnjaci to uradili samo da su ih je rahmetli Alija naoruzao i spremio. Vidis , jadna li je ta teorija koje ne samo da negira praksu vec i koja sa istim argumentima izdize hvo i Hrvatsku u nebesa a ovamo pljuje na odredjenu politicku stranku.
I onako samo da znas , ne branim je rahmetli Aliju ili SDA vec mi samo upada u oci to dizanje hvo u nebesa i kupljenje jeftinih politickih poena, malo je ofirno .
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#267 Re: Sefer Halilovic

Post by kv99 »

dupli
zović
Posts: 332
Joined: 24/08/2011 17:08

#268 Re: Sefer Halilovic

Post by zović »

kv99 wrote:
Tacticus wrote:prvo SDA JESTE uvezla i to solidne kolicine pjesadiskog oruzija, ali znasli sta je radila sa njima, pa prodavala je obicnom narodu za iznose oko ,1000 DEM (kupovali ih max. za 200 DEM) i to znam kao fakat jer poznavao sam nekoliko ljudi koji su mi to rekli: covjeka (pogino kasnije kada mu je zolja odnela obje noge na majevici iznad kalesije) iz vlasenice koji je kupio istu od funkcionera SDA a znamo kako je zavrsila vlasenica jer jednostavno nauruzani pojedinci nemogu, zatim covjek iz kozluka i covjek iz foce, a to su oni koji su mi to rekli direktno, a cuo sam dosta ljudi koji su znali dosta takvih slucajeva, pa i na vratniku znaci oruzije kada je rijec vlastita zarada se moglo uvesti, ali nedaj boze da je to oruzije stavljeno na raspolaganje seferu ili barem da se te prodaje uslovljavale sa time da se ti ljudi u slucaja rata morali obracati odredjenim ljudima ili dolaziti na odredjena mjesta radi odbrane (istina bilo je i toga ali sporadicno)
Covjek ti pricao da je tako bilo ? Znas ima onaj vic kada jednom nevinom momku prica kolega kako je seks pravo , pravo dobar. I pita ga ovaj kako znas , jesi li ti probo ? Kaze ovaj: Nisam, prico mi jedan sto je gledo :lol:
Ali dobro kada ti je taj vec pricao , da i ti je pricao da su puske kupovane po 200 DM ili je to samo njegovo ili tvoje nagadjanje ? Da li si siguran da ih nisu kupovali po 1000 DM pa prodavali dalje po 1000 DM ? Imas li neki dokaza da se nije prodavalo da se pokriju troskovi jer za npr 1000 pusaka * 1000 DM potrebno koliko para a odakle da se skupe pare u tadasnji vakat ? Prije agresije nije bilo donatora a sta je 1000 pusaka ?
A kada vec pricamo o cijeni ja znam da su cetnici prodavali puske po 1000-1200 DM i da se razumijemo o tome mi niko nije pricao . Da li su i oni bili pod uticajem SDA i rahmetli Alije ?
sto se tice HVO-a, jeli ti to neznas gdje je bila vecina ljudi iz hercegovine koji su kasnije u osnovi i formirali hvo
pa u hrvatskoj ratujuci kako za hrvatsku, ali tako i za sebe da sebi obezbjede zaledzinu i logistiku
i koliko je trajalo ono tarenje hvo-a od strane cetnika, 2 mjeseca jer tada je hvo krenu u kontra napad i otjerao ih iz mostara
Sto se tice hvo-a ja ne samo da se sjecam one kletve " Da Bog da te hvo branio a merhamte hranio " vec se i sjecam zasto su ljudi tako kleli. Koga je hvo branio taj je naje*ao kao i onaj koga je merhamet hranio pa te price o kako je hvo bio spreman pricaj nekome drugom, lijepo ti kazem teorija je jedna a praksa drugo.
a sto se to desilo jer je franjo dao ono malo sto je imao odmah u odbranu hercegovine i posavine, ne jer su samo jedinice HV koje su u osnovi i bile popunjene vecinom sa BiH hrvatima prebacene u BiH, a sto vise hvo je na pocetku rata bio dobro ustrojen i pripremljen, samo je bio problem sto su njihovi najbolji kao sto sam rekao bili u hrvatskoj
pa sjecas li se prvih borbi na kupresu, cetnici su na kraju morali angazovati dodatnu cetu tenkova i to M-84 da bi ih pobjedili jer su ovi imali pjesadisko oruzije, rucne bacace granata, bestrzajne topove, minobacace (sve vrste), mislim da sam negdje procitao, cak tada veoma rjetku bateriju haubica 105 mm, a jos se sjecam snimka gdje prikazuje zarobljene pripadnike hvo-a i svi su imali uniforme tadasnje TO, znaci bili su cak uniformisani
nemoj zaboraviti da je HVO pokusao i unistiti kasarnu u mostaru kada je dovukao kamion pun eksploziva u blizinu skladista municije, ali skladiste se nije dovoljno aktiviralo da bi kompletno eksplodiralo
a evo ti izvod jednog ratnog dnevnika oklopno-mehanizovanih jedinica
A znaci nisu se spremali i naoruzavali po Bosni i Hercegovini vec po Hrvatskoj ? Pa zasto su to radili kada se po tebi moglo po Bosni i Hercegovini samo da se htjelo ? Koliko je hvo bio opremljen i ustrojen vidi se da su ih cetnici mlatili gdje god su stilgi , od Kupresa ,Posavine pa cak i do Hercegovine. Tek kada im je HV stigla sa brigadama , tenkovima i artiljerijom i sa svim onim sto je potrebno za efikasnu odbranu , a sto su onemogucavali ARBIH da nabavi , tek su tada cetnici zaustavljeni. I ne samo tada vec i 1993 se vidjelo kako je hvo spreman i kakvi su im ti vojnici koji su bili kao sto kazes po hv pa se onda vratili. Gdje su bili 1993 ti obuceni i ustrojeni vojnici u hvo-u, da se i tada nisu vratili u hv ?
Ja se sjecam prvih borbi na Kupresu i da je velika vecina ovoga sto si ti naveo bilo ustvari oruzje iz HV i da su ih pored toga cetnici porazili. Znaci ni sa svim ovim oruzjem koje si ti naveo hvo i hv nisu mogli poraziti cetnike a po tvojoj teoriji bilo je dovoljno da se nabave puske , PO i da se moglo ? Opet ti ponavljam , teorija je super stvar ali praksa je nesto drugo.

Do prvih vecih sukoba dolazi u martu, u okolini Bosanskog Broda, a krajem marta na ovom prostoru upucuju se jedinice JNA. Sukobi u Bosanskoj posavini su nastavljeni i tokom aprila. U napadu na mesto Gornje Kolibe u kome su ucestvovali delovi 336.mtbr (bivsa 4.okbr) i 327.mtbr tokom 16/17 aprila JNA je imala velike gubitke od 9 mrtvih i 20 ranjenih boraca i 9 unitenih ili tesko ostecenih tenkova i OT. Razlozi su kao i ranije: Odvajanje pesadije od tenkova, neosposobljenost za savladjivanje minsko - eksplozivnih prepreka, nesaradnja izmedju posada oklopnih vozila i medjusobno pokrivanje vatrom, neuvezbanost jedinica TO da sadejstvuju sa tenkovima. Borbe se narocito rasplamsavaju nakon odluke EU o priznanju nezavisnosti BiH od 6. aprila 1992. U sukobima oko Sarajeva ucesca je uzela 49.mtbr, koja je imala 2 okb. Ova jedinica je imala vece gutike u borbama vodjenim 2 i 3.maja. U Zenici TO BiH uspeva da zarovi 19 tenkova T-34 i jedan T-55. U isto vreme vode se i teske borbe na Kupresu, gde je ucesca imao po pitanju OMJ 9.oklopni bataljon is sastava 9.korpusa iz Knina, pod komadom pukovnika Slavka Lisice. Ubrzo se na taj prostor upucuje ceta tenkova M-84, koji su poticali iz 51.mbr. Sedmog aprila ove jedinice u sadejstvu sa ostalim jedinicama koje su vec od ranije angazovane osvajaju grad Kupres, sto je postignuto izuzetno sinhronizovanim i dobro izvedenim planom, te je ova operacija bila jedan od retkih primera pravilno upotrebljenih OMJ. Borbe su vodjene i u Hercegovini gde su OMJ takodje pretrpele odredjene gubitke.
za nas je interesantan boldirani dio, samo da ti naglasim da su T-34 bili R ceta (ceta koja se aktivira u ratu) oklopnog bataljona a koji je izvukao najbolje jedinice iz zenice (20 skoro novih T-55 tenkova) i od navedenih cini mi se 6 T-34 je bilo u losem stanju, a pripadale su TO i preostala T-55 je bila van funkcije

hocu da ti kazem da grjesis da se hvo nije nauruzao na vrijeme, nego su gore navedeni faktori uticali na njegovu efikasnost
Aha, znaci kada je nepobjedivi hvo u pitanju onda nije samo naoruzavanje i organizovanje u pitanju vec je i koliko su cetnici bili spremni i naoruzani ali kada su u pitanju Bosnjaci onda bi cetnici bili porazeni samo da nije bilo rahmetli Alije i SDA ? Super ta teorija , hvo nije mogao da porazi cetnike iako su bili spremni i naoruzani ali bi Bosnjaci to uradili samo da su ih je rahmetli Alija naoruzao i spremio. Vidis , jadna li je ta teorija koje ne samo da negira praksu vec i koja sa istim argumentima izdize hvo i Hrvatsku u nebesa a ovamo pljuje na odredjenu politicku stranku.
I onako samo da znas , ne branim je rahmetli Aliju ili SDA vec mi samo upada u oci to dizanje hvo u nebesa i kupljenje jeftinih politickih poena, malo je ofirno .[/quote]


HVO uopće nije bio naoružan(govorim o početku agresije tj 92g)onoliko koliko to ti sebi predstavljaš,no to je za ono što su imali Bošnjaci ipak bilo bolje od ništa!Tad je to bio cirkus od vojske a Mostar od ćetnika nije oslobodio samo HVO nego su to ućinili skupa jedni i drugi sa malo oružja ali sa puno hrabrosti i jedinstva.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#269 Re: Sefer Halilovic

Post by kv99 »

zović wrote:
HVO uopće nije bio naoružan(govorim o početku agresije tj 92g)onoliko koliko to ti sebi predstavljaš,no to je za ono što su imali Bošnjaci ipak bilo bolje od ništa!Tad je to bio cirkus od vojske a Mostar od ćetnika nije oslobodio samo HVO nego su to ućinili skupa jedni i drugi sa malo oružja ali sa puno hrabrosti i jedinstva.

Vidim da meni odgovoras ali ne razumijem zasto jer ja nikada nisam ni predstavljao sebi ili drugima da je hvo bio nesto specijalno naoruzan i organizovan prije pocetka cetnicke agresije. I nije bila neka velika razlika u onome sta su imali Bosnjaci i BiH Hrvati tada, sve je to bilo kao sto se kaze "u 5 grama razlike"i moze da se vidi po rezultatu, nigdje taj hvo nije postigao nesto bolje tih prvih mjeseci nego TO BiH /ARBIH. Razlika je bila da su BiH hrvati imali nekoga da im uleti sa strane i brani dupe a sto Bosnjaci nisu imali taj luksuz pa oni hvalospjevi o " organizovanom i spremnom hvo-u " mozda zvuce interesantno u reportazama Smiljka Sagolja ali nisu istinite.
zović
Posts: 332
Joined: 24/08/2011 17:08

#270 Re: Sefer Halilovic

Post by zović »

kv99 wrote:
zović wrote:
HVO uopće nije bio naoružan(govorim o početku agresije tj 92g)onoliko koliko to ti sebi predstavljaš,no to je za ono što su imali Bošnjaci ipak bilo bolje od ništa!Tad je to bio cirkus od vojske a Mostar od ćetnika nije oslobodio samo HVO nego su to ućinili skupa jedni i drugi sa malo oružja ali sa puno hrabrosti i jedinstva.

Vidim da meni odgovoras ali ne razumijem zasto jer ja nikada nisam ni predstavljao sebi ili drugima da je hvo bio nesto specijalno naoruzan i organizovan prije pocetka cetnicke agresije. I nije bila neka velika razlika u onome sta su imali Bosnjaci i BiH Hrvati tada, sve je to bilo kao sto se kaze "u 5 grama razlike"i moze da se vidi po rezultatu, nigdje taj hvo nije postigao nesto bolje tih prvih mjeseci nego TO BiH /ARBIH. Razlika je bila da su BiH hrvati imali nekoga da im uleti sa strane i brani dupe a sto Bosnjaci nisu imali taj luksuz pa oni hvalospjevi o " organizovanom i spremnom hvo-u " mozda zvuce interesantno u reportazama Smiljka Sagolja ali nisu istinite.

Možda sam nekoga krivo citirao neznam sada i nemam baš volje ispravljati.
O noliko koliko su Hrvati imali ,,nekoga da im uleti sa strane i brani dupe,,isto toliko i više su Bošnjaci imali Hrvate
kao saveznike!
Poslije se sve to ućenifilo i dovelo do situacije kakva je sada!
O vo pišem zbog muslimana što razmišljaju normalno ,dakle o prirodnom i logićnom povijesnom savezništvu Hrvata i Bošnjaka!!
Ne zbog Šagolja i tebe!
Boli me k...c za vas.
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#271 Re: Sefer Halilovic

Post by nemoguce vruce »

@Tacticus...
S.Beslagic i ekipa, iako su znali da ce biti belaja, nisu dovoljno uspjeli nabaviti naoruzanja. Ovo nije kritika, vec hocu kazati, da kad oni nisu mogli, kako je tek mogao onaj obican Bosnjo koji nije sanjao da ce biti belaja, uljuljan u bajku o dobrim komsijama, kumovanju itd?
Vidis kolega, da bi se mogla napraviti dobra i kvalitetna odbrana, kao prvo je potreban dovoljan broj ljudi koji ne moraju biti vojnicki on the top, ali u svakom slucaju moraju biti svjesni situacije, cilja, opasnosti koja vreba...mi ni jeddno ni drugo nismo tada imali. Sve je manje vise iz stvarano iz nuzde, ne iz dobre pripreme. Ovo je moje licni iskustvo. Na pocetku se imalo dva neprijatelja. Cetnicieinfiltrirani u svaku poru drustva, i ove nasi "Indijance" koji su bili zadojeni bratstvom i jedinstvom i koji su x puta govorili da ce nas prijaviti. Nisi znao kome vjerovati.
I sad ti skontaj kuda i kako nabaviti oruzje, kome ga dati i objasniti zasto.
Mom prvom komsiji su rodjenog brata cetnici na Ozrenu uhvatli, zavezali za ogradu i zivog ga zapalili. Taj isti komsija je samo koji mjesec dana ranije, nama 5-ci , psovo i govorio kako smo banda koji zeli zavaditi dobre komsije. Jbg drug, sto bi reko jedan mudri ciko, iz Bosnje ces sve istjerati sem dvije svtari, mahmurluk i komunizam.
User avatar
denideni
Posts: 270
Joined: 01/06/2012 15:41

#272 Re: Sefer Halilovic

Post by denideni »

nemoguce vruce wrote:@Tacticus...
S.Beslagic i ekipa, iako su znali da ce biti belaja, nisu dovoljno uspjeli nabaviti naoruzanja. Ovo nije kritika, vec hocu kazati, da kad oni nisu mogli, kako je tek mogao onaj obican Bosnjo koji nije sanjao da ce biti belaja, uljuljan u bajku o dobrim komsijama, kumovanju itd?
Vidis kolega, da bi se mogla napraviti dobra i kvalitetna odbrana, kao prvo je potreban dovoljan broj ljudi koji ne moraju biti vojnicki on the top, ali u svakom slucaju moraju biti svjesni situacije, cilja, opasnosti koja vreba...mi ni jeddno ni drugo nismo tada imali. Sve je manje vise iz stvarano iz nuzde, ne iz dobre pripreme. Ovo je moje licni iskustvo. Na pocetku se imalo dva neprijatelja. Cetnicieinfiltrirani u svaku poru drustva, i ove nasi "Indijance" koji su bili zadojeni bratstvom i jedinstvom i koji su x puta govorili da ce nas prijaviti. Nisi znao kome vjerovati.
I sad ti skontaj kuda i kako nabaviti oruzje, kome ga dati i objasniti zasto.
Mom prvom komsiji su rodjenog brata cetnici na Ozrenu uhvatli, zavezali za ogradu i zivog ga zapalili. Taj isti komsija je samo koji mjesec dana ranije, nama 5-ci , psovo i govorio kako smo banda koji zeli zavaditi dobre komsije. Jbg drug, sto bi reko jedan mudri ciko, iz Bosnje ces sve istjerati sem dvije svtari, mahmurluk i komunizam.
Jel mislis na tuzlanske Bosnjake ili inace,kada kazes to "komunizam".Inace Bosnjaci su se odrekli komunizma na izborima 1990 kao i bosanski Hrvati i Srbi...SDA je odnijela ubjedljivu pobjedu u BiH sa 86 poslanika na celu sa Izetbegovicem cuvarem ZAVNOBIH-a i multietnicke BiH. :-D
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#273 Re: Sefer Halilovic

Post by nemoguce vruce »

denideni wrote:
nemoguce vruce wrote:@Tacticus...
S.Beslagic i ekipa, iako su znali da ce biti belaja, nisu dovoljno uspjeli nabaviti naoruzanja. Ovo nije kritika, vec hocu kazati, da kad oni nisu mogli, kako je tek mogao onaj obican Bosnjo koji nije sanjao da ce biti belaja, uljuljan u bajku o dobrim komsijama, kumovanju itd?
Vidis kolega, da bi se mogla napraviti dobra i kvalitetna odbrana, kao prvo je potreban dovoljan broj ljudi koji ne moraju biti vojnicki on the top, ali u svakom slucaju moraju biti svjesni situacije, cilja, opasnosti koja vreba...mi ni jeddno ni drugo nismo tada imali. Sve je manje vise iz stvarano iz nuzde, ne iz dobre pripreme. Ovo je moje licni iskustvo. Na pocetku se imalo dva neprijatelja. Cetnicieinfiltrirani u svaku poru drustva, i ove nasi "Indijance" koji su bili zadojeni bratstvom i jedinstvom i koji su x puta govorili da ce nas prijaviti. Nisi znao kome vjerovati.
I sad ti skontaj kuda i kako nabaviti oruzje, kome ga dati i objasniti zasto.
Mom prvom komsiji su rodjenog brata cetnici na Ozrenu uhvatli, zavezali za ogradu i zivog ga zapalili. Taj isti komsija je samo koji mjesec dana ranije, nama 5-ci , psovo i govorio kako smo banda koji zeli zavaditi dobre komsije. Jbg drug, sto bi reko jedan mudri ciko, iz Bosnje ces sve istjerati sem dvije svtari, mahmurluk i komunizam.
Jel mislis na tuzlanske Bosnjake ili inace,kada kazes to "komunizam".Inace Bosnjaci su se odrekli komunizma na izborima 1990 kao i bosanski Hrvati i Srbi...SDA je odnijela ubjedljivu pobjedu u BiH sa 86 poslanika na celu sa Izetbegovicem cuvarem ZAVNOBIH-a i multietnicke BiH. :-D
Mislim na vrijeme prije agresije. Dok su druga dva naroda krajem 80-tih komunizmu otkazali gostoprimstvo u svojoj avliji, Bosnjaci su 91-92 mahali trobojkom i Titovom slikom. Uostalom, ima ih i dan dana, cuvaju na tavanu, kontaju mogo se vratiti.
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#274 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

kv99
covjeka (momka od 21 godine) koji je kupio u vlasenici kalasnjikov za 1000 DEM poznavao sam dobro jer ga je ugostila kao izbjeglicu moja nana u tuzli u svojoj kuci nesto manje od 2 mjeseca i momak cim je osigurao majku i obje sestre otisao u armiju i borio se manje od mjesec dana kada je zbog svoje hrabrosti zavrsio 1.5 km u iza neprijateljkse linije dok su linijasi pobjegli osato je on sa nekoliko prijatelja i samo su se 2 vratila sa njim bez nogu koje je zolja raznela, umro je 2 dana kasnije u mukama u gradini, inace je bio skoro fanaticni sda-ovac dok nije dozivio u vlasenici sta je dozivio i od tada je pominjao imenom i prezimenom koji je bio u vrhu opstine vlasenica i koji mu je prodao pusku, ali ih nista nije uputio dok se on ispalio 2 dana ranije prije pada vlasenice da ce ga ubiti na licu mjesta kada ga vidi
drugi covjek je rod sa zenine strane mom dajdji nije dramaticna prica i ispricao je isto sa puno gorcine mom dadji dok sam ja sjedio pored njega
tako nije da nije vic kv99 nego realna prica

sto se tice hvo-a nemam veliko misljenje o njihovoj ukupnoj borbenoj vrednosti na nekoliko mjesta, ali na nekoliko mjesta su se izvrsno borili jer vidis ja ne zivim u alijinoj propagandi, evo npr. u bosanskoj posavini dok su imali logistiku i pokoju (da pokoju) jedinici HV oni u se oduprali najboljim jedinicama VRS + dobrovoljci + nekoliko regularnih jedinica JV, takodzer su se dobro pokazali u zapadnoj hercegovini
a sto se tice kletvi mislim da je daleko najgora dabogda ti sda vladala

sto se tice HVO-a, zovicu molim te mi iskreno odgovori da li su jedinice (tada su jos imale naziv TO) velika vecina imala uniforme TO, nauruzana pjesadiskim oruzijem (istina vecinom pap-ovke, tomsoni, ...), imala 3 baterije minobacaca (oko 12 komada) i 6 bestrazjnih topova i 2 haubice 105 mm M-56 jer meni je to rekao neko ko se tamo borio

i sto se tice nabavne cjene kalasnjikova, rekao mi je tetak koji je ucestovao u organizacije nabavke istih za 2 korpus i rekao je da ih nabavljaju za 20-250 DEM, nesto od ex-vojske istocne njemacke nesto iz rumunije
tako kv99 ja nepricam price iz druge ili trece ruke, nego velikom vecinom iz prve ruke, a manjim djelom iz licnog iskustva

a koliko vidim kako ti branis sda kadar, prema tome zaklucujem ili da si isti ili si profitirao od istih, a za takve koji prave viceve od onoga sto su mrtve patriote rekle, zelim da vam se vratin svo dobro i svo zlo koje je sda napravila vlastitom narodu, pa (ipak nedaj boze jer nevalja druge kleti) kada bi ti se to ostvarilo vidio bi ti jad kojim bi se zabavio
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#275 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

nemoguce vruce wrote:@Tacticus...
S.Beslagic i ekipa, iako su znali da ce biti belaja, nisu dovoljno uspjeli nabaviti naoruzanja. Ovo nije kritika, vec hocu kazati, da kad oni nisu mogli, kako je tek mogao onaj obican Bosnjo koji nije sanjao da ce biti belaja, uljuljan u bajku o dobrim komsijama, kumovanju itd?
Vidis kolega, da bi se mogla napraviti dobra i kvalitetna odbrana, kao prvo je potreban dovoljan broj ljudi koji ne moraju biti vojnicki on the top, ali u svakom slucaju moraju biti svjesni situacije, cilja, opasnosti koja vreba...mi ni jeddno ni drugo nismo tada imali. Sve je manje vise iz stvarano iz nuzde, ne iz dobre pripreme. Ovo je moje licni iskustvo. Na pocetku se imalo dva neprijatelja. Cetnicieinfiltrirani u svaku poru drustva, i ove nasi "Indijance" koji su bili zadojeni bratstvom i jedinstvom i koji su x puta govorili da ce nas prijaviti. Nisi znao kome vjerovati.
I sad ti skontaj kuda i kako nabaviti oruzje, kome ga dati i objasniti zasto.
Mom prvom komsiji su rodjenog brata cetnici na Ozrenu uhvatli, zavezali za ogradu i zivog ga zapalili. Taj isti komsija je samo koji mjesec dana ranije, nama 5-ci , psovo i govorio kako smo banda koji zeli zavaditi dobre komsije. Jbg drug, sto bi reko jedan mudri ciko, iz Bosnje ces sve istjerati sem dvije svtari, mahmurluk i komunizam.
izvini ali da nisi nerealan, beslagic je bio predsenik 1 opstine i iz stranke koja je vladala samo u 1 opstini
i opet uspio je nauruzati i organizirati oko 800-1000 (ni sam neznam tacno koliko) sa kojima je uradio upravo ono (istina u manjem obimu radi manjka oruzija) 3 puta vise na samom pocetku kada je bilo najvaznije (naoruazo ekvivalent od 2 divizije TO) nego alija sa sda koja je vladala u najvecem djelu opstina i imali su daleko bolju situaciju jer su djelovali na nivou drzave
pominjes organizaciju armije, pa upravo to je ono sto ja najvise zamjeram i sto je tema ovoga topica, pa sefer je pokusao upravo da stvori tu organizaciju i koliko je pomoci dobio od alije?
dovoljno ti govori da u onolikom manjku oficira alija se rjesave jednog tako energicnog i perspektivnog oficira kao sefer, da se rjesava jednog od 3 (halooo jednog od 3) najbolja takticara u bivsoj jugi i stavlja ga za sto, da tjera kneza, da tjera sibera i dosta nizih ofira jer pobogu oni nisu sda i onda nam je nas "dobri" "prvi predjednik samostalne drzave" aljo (sto nikada ne izvrsi rotaciju kako je to ustav RBiH zahtijevao?!) stavio visoko strucne mlinare za glavne logisticare, piljare i trgovce za generale, a za vrhovnog komadanta stavili zarobljenika iz JNA sa zlatista
a ti se opet vracas prici o dobrom bosnji, a ja ti opet ponavljam ne organizuje se sam narod (sem 3-4 primjera u 3 000 godina historije), nego ga organizuje vodstvo (to se zove civiliziska evolucija) i ono je trebalo da nabavi oruzije, da organizuje skladista, da pripremi kosture jedinica (to ti je 20-tak ljudi koji ce ustojiti i voditi brigadu i to postoji u citavom svjetu pod nazivom ratna formacija), da pripreme vise planova za vise situacija, ...
naravno nace se neki kao kv99 koji ce tvrditi pa pobogu nismo mi njemci, a kao da je potrebno za taj nivo organizacije da budemo njemci jer srbi su se isto ovako organizovali a nesjecam se gdje se to u evropi hvale srbi zbog visokog nivo organizaciskih sposobnosti
ponavljam da dajem desnu ruku u vatru da bi nam bilo minimalno 50% bolje da su nas vodili zulfikarpasic ili durakovic, a po izboru vidis da ne favorizujem ni ljevicu ni desnicu nego jednostavno navodim ljude koji bi se ipak vise posvjetili obicnom narodu od alije
a takodjer cu reci, da je sefer pored svih velikih mana bio bolji i od alije i od delica
Post Reply