ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Ana_Karenjina2011
Posts: 80
Joined: 17/06/2011 19:37

#1 ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by Ana_Karenjina2011 »

Pozdrav svima,

imam pitanje, zapravo, prije bi to bio neki bunt u ime starijih kojima je potrebno da razumiju KAKO se koristi aparat za mjerenje šećera u krvi, a ne mogu jer ne govore engleski nikako, a kamoli perfektno!
Loša stvar je ako nemate farmaceuta koji će vam objasniti sve detalje. a toga uglavnom nema.
I sad ja pitam da li ima neko ko ima iskustvo sa aparatom zvanim "On Call Plus", neke osnovne instrukcije?
Obzirom da uputstvo sadrži 34 stranice, koje su naravno na engleskom jeziku, a meni hitno trebaju neke kraće instrukcije. Tipka M? Tipka S? Kako pokrenuti aparat kada u njeg stavite listić sa kapljicom krvi, i sl.?

Unaprijed mnogo hvala!!!!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by PipiDugaDevetka »


Je li ovaj aparat u pitanju?
Neki serijski brojevi ovih aparata su opozvani od strane proizvođača. Vidi serijske brojeve na videu. Aparati se mogu zamijeniti ako su unutar ovih serijskih brojeva prikazanih na videu.


Mora da ima neki stručni razlog zašto su dva uzastopna mjerenja ŠUK iz iste kapljice krvi različita:

Mene su u bolnici naučili da nakon uboda, onu prvu kapljicu krvi obrišem i ni slučajno da ''cijedim'' iz prsta krv da bi se pojavila kapljica krvi.
Ana_Karenjina2011
Posts: 80
Joined: 17/06/2011 19:37

#3 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by Ana_Karenjina2011 »

Nažalost, nije to taj aparat.
Ovaj je:
http://www.oo.com.au/prod/ELONCALPL/1b.jpg

No, u svakom slučaju hvala za savjet o ne-istiskanju kapljice krvi. Šta u suprotnom slučaju radimo? Čekamo da krv sama nadođe?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by PipiDugaDevetka »

Ana_Karenjina2011 wrote:Nažalost, nije to taj aparat.
Ovaj je:
http://www.oo.com.au/prod/ELONCALPL/1b.jpg

No, u svakom slučaju hvala za savjet o ne-istiskanju kapljice krvi. Šta u suprotnom slučaju radimo? Čekamo da krv sama nadođe?
Pa, blago masiraj u pravcu uboda, ali malo dalje od prsta recimo, iznad zgloba šake.

Mora da pored tebe ima neko mlađi ko razumije engleski, pa obično u uputstvima za glukometre bude i za tzv. Brza instrukcija za mjerenje ŠUK, a evo i YT videa, pa samo gledaj slike:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=L4QIWc_kUU0 [/youtube]
Ana_Karenjina2011
Posts: 80
Joined: 17/06/2011 19:37

#5 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by Ana_Karenjina2011 »

Hvala mnogo!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#6 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by PipiDugaDevetka »

Zamijenio sam svoj stari Bayerov aparat za mjerenje ŠUK, za isti ovakav. Zamjena besplatna, senzori su valjda jeftiniji. @Ana, ostani ''na vezi'' da znamo kad gdje ima senzora za kupiti.

Obično, čim se neki novi aparat počinje prodavati, apotekari nisu spremni i uhodani u vezi sa pravovremenom nabavkom senzora-trakica-stikova.
Nisam još počeo koristiti ovaj aparat dok ne potrošim Bayerove senzore.

Image
Ana_Karenjina2011
Posts: 80
Joined: 17/06/2011 19:37

#7 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by Ana_Karenjina2011 »

Naravno. Sve potrebno za ovaj aparat kupujem u apoteci "Nera", Visoko, ALI ista vlasnica ima apoteku u Sarajevu, mislim na raskrsnici Čengić-Vile i mislim da se zove apotek "Dina".
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#8 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by PipiDugaDevetka »

Ana_Karenjina2011 wrote:Naravno. Sve potrebno za ovaj aparat kupujem u apoteci "Nera", Visoko, ALI ista vlasnica ima apoteku u Sarajevu, mislim na raskrsnici Čengić-Vile i mislim da se zove apotek "Dina".
Aha, znam tu apoteku dobro. Čini mi se da je Dina išla samnom u srednju školu, ako mislimo na istu osobu. Kako se ona preziva? Ili djevojački kako se prezivala, ako je udata sada i promijenila prezime?
Ana_Karenjina2011
Posts: 80
Joined: 17/06/2011 19:37

#9 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by Ana_Karenjina2011 »

Aha, znam tu apoteku dobro. Čini mi se da je Dina išla samnom u srednju školu, ako mislimo na istu osobu. Kako se ona preziva? Ili djevojački kako se prezivala, ako je udata sada i promijenila prezime?[/quote]

Nažalost, ne znam prezime, ali znam da je išla u srednu školu u Visokom, gimnazija.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#10 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by PipiDugaDevetka »

Ana_Karenjina2011 wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Aha, znam tu apoteku dobro. Čini mi se da je Dina išla samnom u srednju školu, ako mislimo na istu osobu. Kako se ona preziva? Ili djevojački kako se prezivala, ako je udata sada i promijenila prezime?
Nažalost, ne znam prezime, ali znam da je išla u srednu školu u Visokom, gimnazija.
Izgleda da sam ja nešto ''pobrkao'' sa tom Dinom. Ljubazna je bila kada sam tražio neki lijek kao pomoćno sredstvo za izbacivanje ''šute'' nakon ESWL tretmana razbijanja kamena u bubregu.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#11 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by Brus Lee »

Ana_Karenjina2011 wrote:Pozdrav svima,

imam pitanje, zapravo, prije bi to bio neki bunt u ime starijih kojima je potrebno da razumiju KAKO se koristi aparat za mjerenje šećera u krvi, a ne mogu jer ne govore engleski nikako, a kamoli perfektno!
Loša stvar je ako nemate farmaceuta koji će vam objasniti sve detalje. a toga uglavnom nema.
I sad ja pitam da li ima neko ko ima iskustvo sa aparatom zvanim "On Call Plus", neke osnovne instrukcije?
Obzirom da uputstvo sadrži 34 stranice, koje su naravno na engleskom jeziku, a meni hitno trebaju neke kraće instrukcije. Tipka M? Tipka S? Kako pokrenuti aparat kada u njeg stavite listić sa kapljicom krvi, i sl.?

Unaprijed mnogo hvala!!!!
Otidji u najblizi Dom zdravlja (jos bolje ako ima internisticku sluzbu) i svaki ljekar ce ti pruziti obuku iz rukovanja
apatarom. Cak ce i mjeriti na licu mjesta dok se pacijent ne uhoda. Samo ponesi uputstvo i testnu trakicu, koje svako pakovanje ima . Trakice se moraju "kodirati" da bi cijella stvar funkcionisala.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#12 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by PipiDugaDevetka »

Brus Lee wrote:
Ana_Karenjina2011 wrote:Pozdrav svima,

imam pitanje, zapravo, prije bi to bio neki bunt u ime starijih kojima je potrebno da razumiju KAKO se koristi aparat za mjerenje šećera u krvi, a ne mogu jer ne govore engleski nikako, a kamoli perfektno!
Loša stvar je ako nemate farmaceuta koji će vam objasniti sve detalje. a toga uglavnom nema.
I sad ja pitam da li ima neko ko ima iskustvo sa aparatom zvanim "On Call Plus", neke osnovne instrukcije?
Obzirom da uputstvo sadrži 34 stranice, koje su naravno na engleskom jeziku, a meni hitno trebaju neke kraće instrukcije. Tipka M? Tipka S? Kako pokrenuti aparat kada u njeg stavite listić sa kapljicom krvi, i sl.?

Unaprijed mnogo hvala!!!!
Otidji u najblizi Dom zdravlja (jos bolje ako ima internisticku sluzbu) i svaki ljekar ce ti pruziti obuku iz rukovanja
apatarom. Cak ce i mjeriti na licu mjesta dok se pacijent ne uhoda. Samo ponesi uputstvo i testnu trakicu, koje svako pakovanje ima . Trakice se moraju "kodirati" da bi cijella stvar funkcionisala.
Izvini @Bruse Lee, poštujem tvoje znanje i sve ostale diskusije koje sam pročitao, ali ovo tražiti od ljekara porodične/obiteljske medicine u DZ je jednostavno, nemoguće!

Mene je i u bolnici obučavala med. sestra kako da samoizmjerim ŠUK.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#13 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by Brus Lee »

PipiDugaDevetka wrote:
Brus Lee wrote:
Ana_Karenjina2011 wrote:Pozdrav svima,

imam pitanje, zapravo, prije bi to bio neki bunt u ime starijih kojima je potrebno da razumiju KAKO se koristi aparat za mjerenje šećera u krvi, a ne mogu jer ne govore engleski nikako, a kamoli perfektno!
Loša stvar je ako nemate farmaceuta koji će vam objasniti sve detalje. a toga uglavnom nema.
I sad ja pitam da li ima neko ko ima iskustvo sa aparatom zvanim "On Call Plus", neke osnovne instrukcije?
Obzirom da uputstvo sadrži 34 stranice, koje su naravno na engleskom jeziku, a meni hitno trebaju neke kraće instrukcije. Tipka M? Tipka S? Kako pokrenuti aparat kada u njeg stavite listić sa kapljicom krvi, i sl.?

Unaprijed mnogo hvala!!!!
Otidji u najblizi Dom zdravlja (jos bolje ako ima internisticku sluzbu) i svaki ljekar ce ti pruziti obuku iz rukovanja
apatarom. Cak ce i mjeriti na licu mjesta dok se pacijent ne uhoda. Samo ponesi uputstvo i testnu trakicu, koje svako pakovanje ima . Trakice se moraju "kodirati" da bi cijella stvar funkcionisala.
Izvini @Bruse Lee, poštujem tvoje znanje i sve ostale diskusije koje sam pročitao, ali ovo tražiti od ljekara porodične/obiteljske medicine u DZ je jednostavno, nemoguće!

Mene je i u bolnici obučavala med. sestra kako da samoizmjerim ŠUK.
Moze i med. sestra. Pa, u Domovima zdravlja ne samo da mjere SUK, vec i svakodnevno daju inzulin starim i onima koji sami zive, a ne vide dobro npr. Svaka prostorija za hitne intervencije, previjaliste, ima SUK trakice za hitno mjerenje secera. Ko god da mjeri secer, za ocekivati je i da zna rukovati sa tim aparaticem. A, moze se otici i u lab, bilo koji drzavni ili privatni, i svako ce htjeti pokazati. Pa, nije drzavna tajna. P.S. Kako si zadovoljan sa onim preparatom za prostatu?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#14 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by PipiDugaDevetka »

Brus Lee wrote: Moze i med. sestra. Pa, u Domovima zdravlja ne samo da mjere SUK, vec i svakodnevno daju inzulin starim i onima koji sami zive, a ne vide dobro npr. Svaka prostorija za hitne intervencije, previjaliste, ima SUK trakice za hitno mjerenje secera. Ko god da mjeri secer, za ocekivati je i da zna rukovati sa tim aparaticem. A, moze se otici i u lab, bilo koji drzavni ili privatni, i svako ce htjeti pokazati. Pa, nije drzavna tajna. P.S. Kako si zadovoljan sa onim preparatom za prostatu?
Nikako nisam zadovoljan čepićima za prostatu na bazi pčelinjih produkata.
Hem poskupilo, hem samo u početku pomagalo i olakšavalo stanje,...Nastavljam sa ESWL tretmanima kamenja u bubrezima, pregledom žlijezda,...PSA nalaz će biti u ponedjeljak, a ponedjeljkom moj urolog radi, pa ću na DIP.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#15 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by Brus Lee »

PipiDugaDevetka wrote:
Brus Lee wrote: Moze i med. sestra. Pa, u Domovima zdravlja ne samo da mjere SUK, vec i svakodnevno daju inzulin starim i onima koji sami zive, a ne vide dobro npr. Svaka prostorija za hitne intervencije, previjaliste, ima SUK trakice za hitno mjerenje secera. Ko god da mjeri secer, za ocekivati je i da zna rukovati sa tim aparaticem. A, moze se otici i u lab, bilo koji drzavni ili privatni, i svako ce htjeti pokazati. Pa, nije drzavna tajna. P.S. Kako si zadovoljan sa onim preparatom za prostatu?
Nikako nisam zadovoljan čepićima za prostatu na bazi pčelinjih produkata.
Hem poskupilo, hem samo u početku pomagalo i olakšavalo stanje,...Nastavljam sa ESWL tretmanima kamenja u bubrezima, pregledom žlijezda,...PSA nalaz će biti u ponedjeljak, a ponedjeljkom moj urolog radi, pa ću na DIP.
Sretno ti bilo.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by PipiDugaDevetka »

PipiDugaDevetka wrote:
Ana_Karenjina2011 wrote:Naravno. Sve potrebno za ovaj aparat kupujem u apoteci "Nera", Visoko, ALI ista vlasnica ima apoteku u Sarajevu, mislim na raskrsnici Čengić-Vile i mislim da se zove apotek "Dina".
Aha, znam tu apoteku dobro. Čini mi se da je Dina išla samnom u srednju školu, ako mislimo na istu osobu. Kako se ona preziva? Ili djevojački kako se prezivala, ako je udata sada i promijenila prezime?
Nema u apoteci kod Dine senzora za aparat za mjerenje ŠUK ''On - Call - Plus''! Što je još žalosnije, nema ni u apoteci gdje sam besplatno dobio ovaj aparat. Naručiće!
:(
Ana_Karenjina2011
Posts: 80
Joined: 17/06/2011 19:37

#17 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by Ana_Karenjina2011 »

PipiDugaDevetka wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
Ana_Karenjina2011 wrote:Naravno. Sve potrebno za ovaj aparat kupujem u apoteci "Nera", Visoko, ALI ista vlasnica ima apoteku u Sarajevu, mislim na raskrsnici Čengić-Vile i mislim da se zove apotek "Dina".
Nema u apoteci kod Dine senzora za aparat za mjerenje ŠUK ''On - Call - Plus''! Što je još žalosnije, nema ni u apoteci gdje sam besplatno dobio ovaj aparat. Naručiće!
:([/quote

Ja znam sigurno da ima u apoteci "Nera", ali kao što sam već rekla, to je u Visokom...
Žao mi je. :sad:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#18 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by PipiDugaDevetka »

Kupio u apoteci Farmamed senzore za ''On-Call-Plus''. Zadržao stari Bayerov aparat, pa sada mogu da poredim testiranje ŠUK jednim i drugim aparatom iz iste kapi krvi. Bayerov aparat pokaza za 1mmol/L manji rezultat nego ''On-Call-Plus'' iz iste kapi krvi.
Sad, koji aparat pogrešno izmjeri, ja ne mogu da spoznam. Stekao sam naviku mjerenja sa Bayerovim aparatom, pa znam da kada osjetim svrbež po tijelu da mi je ŠUK negdje oko 7mmol/L...Sve u svemu, muka sa ovim aparatima i tehnikom. Nisam ''protabirio'' cijelo uputstvo, pa dojavim ako nešto novo saznam što do sada nisam znao.
suncokret
Posts: 125
Joined: 27/03/2004 22:49

#19 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by suncokret »

PipiDugaDevetka wrote:Kupio u apoteci Farmamed senzore za ''On-Call-Plus''. Zadržao stari Bayerov aparat, pa sada mogu da poredim testiranje ŠUK jednim i drugim aparatom iz iste kapi krvi. Bayerov aparat pokaza za 1mmol/L manji rezultat nego ''On-Call-Plus'' iz iste kapi krvi.
Sad, koji aparat pogrešno izmjeri, ja ne mogu da spoznam. Stekao sam naviku mjerenja sa Bayerovim aparatom, pa znam da kada osjetim svrbež po tijelu da mi je ŠUK negdje oko 7mmol/L...Sve u svemu, muka sa ovim aparatima i tehnikom. Nisam ''protabirio'' cijelo uputstvo, pa dojavim ako nešto novo saznam što do sada nisam znao.
Kod mene, On Call Plus pokazuje četiri jedinice (!!!) veći rezultat u odnosu na accu chek performa aparat. Iz iste kapi krvi, više puta sam mjerila i jednim i drugim aparatom.
On Call je bezveze aparat pa nije ni čudno što ga Dom zdravlja besplatno dijeli. Samo me interesuje koliko su trakice?
Ja sam ih dobila besplatno.

I šta su senzori? Kod mene radi već godinu dana.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#20 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by PipiDugaDevetka »

suncokret wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Kupio u apoteci Farmamed senzore za ''On-Call-Plus''. Zadržao stari Bayerov aparat, pa sada mogu da poredim testiranje ŠUK jednim i drugim aparatom iz iste kapi krvi. Bayerov aparat pokaza za 1mmol/L manji rezultat nego ''On-Call-Plus'' iz iste kapi krvi.
Sad, koji aparat pogrešno izmjeri, ja ne mogu da spoznam. Stekao sam naviku mjerenja sa Bayerovim aparatom, pa znam da kada osjetim svrbež po tijelu da mi je ŠUK negdje oko 7mmol/L...Sve u svemu, muka sa ovim aparatima i tehnikom. Nisam ''protabirio'' cijelo uputstvo, pa dojavim ako nešto novo saznam što do sada nisam znao.
Kod mene, On Call Plus pokazuje četiri jedinice (!!!) veći rezultat u odnosu na accu chek performa aparat. Iz iste kapi krvi, više puta sam mjerila i jednim i drugim aparatom.
On Call je bezveze aparat pa nije ni čudno što ga Dom zdravlja besplatno dijeli. Samo me interesuje koliko su trakice?
Ja sam ih dobila besplatno.

I šta su senzori? Kod mene radi već godinu dana.
Stick=štapić ili trakica na koju se nanosi kap krvi.
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#21 Re: ŠEĆER u KRVI, aparati i iskustva

Post by kokolina »

Kakva su sada iskustva sa preciznošću aparata za mjerenje šećera u krvi?
Dobila sam ACCU-CHEK ACTIVE a prijatelj mi kaže da su contour valjda od bayera najbolji
Post Reply