Seboreicni dermatitis

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
stronghold
Posts: 267
Joined: 12/02/2013 20:24

#551 Re: Seboreicni dermatitis

Post by stronghold »

Da li je moguce seboreju eliminisati brijanjem glave na 0 ? Godinama se sisam svojom masinicom na otprilike keca,bas zbog ovog neugodnog problema... ali veceras iz ocaja oko 8h izbrijem glavu skroz,poslije brijanja samo toplom vodom glavu isperem i cinilo se sve ok,no evo maloprije oko 23 pocinje me svrbjeti extremno,kao rijetko kada dosad,i postepeno sve vise i vise ludim,stres se pojacava i samo dodatno pogorsava stanje,kako sutra na posao ,glava crvena,nemam kose a svrbi me kao da je imam... sta uopce koristiti od preparata ukoliko odlucim biti celavac do daljnjeg ,neku kremu,mazu,jer pretpostavljam da mi nikakav sampon nece biti potreban... pomagajte ljudi izludit cu...

Jedan sam od onih sto muku muci vec godinama,naravno niti jedan sampon nikada efikasno da otkloni problem niti potuno je ne eliminise,samo je stvar pronaci onaj koji ce smiriti malo svrab i crvenilo drzati pod kontrolom najduze..
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#552 Re: Seboreicni dermatitis

Post by liaar »

Crvenilo probaj umiriti serumom, uljem šta je već, zove se Belosalic :thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66027
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#553 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

stronghold wrote:Da li je moguce seboreju eliminisati brijanjem glave na 0 ? Godinama se sisam svojom masinicom na otprilike keca,bas zbog ovog neugodnog problema... ali veceras iz ocaja oko 8h izbrijem glavu skroz,poslije brijanja samo toplom vodom glavu isperem i cinilo se sve ok,no evo maloprije oko 23 pocinje me svrbjeti extremno,kao rijetko kada dosad,i postepeno sve vise i vise ludim,stres se pojacava i samo dodatno pogorsava stanje,kako sutra na posao ,glava crvena,nemam kose a svrbi me kao da je imam... sta uopce koristiti od preparata ukoliko odlucim biti celavac do daljnjeg ,neku kremu,mazu,jer pretpostavljam da mi nikakav sampon nece biti potreban... pomagajte ljudi izludit cu...

Jedan sam od onih sto muku muci vec godinama,naravno niti jedan sampon nikada efikasno da otkloni problem niti potuno je ne eliminise,samo je stvar pronaci onaj koji ce smiriti malo svrab i crvenilo drzati pod kontrolom najduze..

Moze ako ti je problem u vlasisu, a velike su sanse da jeste. Elininisat neces, ali ces drzati pod kontrolom. Za par dana ce ti biti bolje samo odrzavaj nulericu. Malo je jebeno ako moras medju narod a celavica se crveni, ali eto nabij kacket jbga...
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#554 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Boemica »

_BataZiv_0809 wrote:
stronghold wrote:Da li je moguce seboreju eliminisati brijanjem glave na 0 ? Godinama se sisam svojom masinicom na otprilike keca,bas zbog ovog neugodnog problema... ali veceras iz ocaja oko 8h izbrijem glavu skroz,poslije brijanja samo toplom vodom glavu isperem i cinilo se sve ok,no evo maloprije oko 23 pocinje me svrbjeti extremno,kao rijetko kada dosad,i postepeno sve vise i vise ludim,stres se pojacava i samo dodatno pogorsava stanje,kako sutra na posao ,glava crvena,nemam kose a svrbi me kao da je imam... sta uopce koristiti od preparata ukoliko odlucim biti celavac do daljnjeg ,neku kremu,mazu,jer pretpostavljam da mi nikakav sampon nece biti potreban... pomagajte ljudi izludit cu...

Jedan sam od onih sto muku muci vec godinama,naravno niti jedan sampon nikada efikasno da otkloni problem niti potuno je ne eliminise,samo je stvar pronaci onaj koji ce smiriti malo svrab i crvenilo drzati pod kontrolom najduze..

Moze ako ti je problem u vlasisu, a velike su sanse da jeste. Elininisat neces, ali ces drzati pod kontrolom. Za par dana ce ti biti bolje samo odrzavaj nulericu. Malo je jebeno ako moras medju narod a celavica se crveni, ali eto nabij kacket jbga...

Ja sam čula da je najbolji lijek za seboreju na vlasištu šišanje na nulu, more i sunce, pa probaj pred ljetovanje, ja se nisam usudila :lol:
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#555 Re: Seboreicni dermatitis

Post by sabanss »

Mogu potvrditi da je 100% tacno :thumbup:
stronghold
Posts: 267
Joined: 12/02/2013 20:24

#556 Re: Seboreicni dermatitis

Post by stronghold »

Pokusat cu s Belosalicom primiriti ovo crvenilo po preporuci kolege liaara. Upravo pregledavam stanje glave,i dalje postoji neko blago crvenilo,djelomicno od nesto agresivnijeg brijanja glave ( dva bic-a su stradala ) a onda i od mog sinocnjeg cesanja. Moguce da sam i u snu se cesao,haj ga znaj. Ali onaj bijeli "prah" i dalje je na tjemenu. Kod mene nisu one ljuspice,iliti flakes sto bi rekli ameri,vec vise kao sitan secer,nesto tog tipa. I samo na tjemenu,nigdje drugo mi ne izbija.
Najvece razocarenje sto i dalje mi se tjeme eto peruta,a skinhead sam sad. Ali eto valjda ce se sada s vremenom manje taložiti ako dugorocno odlucim ostati skinhead.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#557 Re: Seboreicni dermatitis

Post by sabanss »

Dok koža ogrubi. Meni su ljuspice nestale tek poslije ljetovanja...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66027
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#558 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Ma i šišanje lijeci posljedicu nazalost, ali jeste efikasno i problem drzi pod kontrolom.

Ne pretjeruj sa belosalicom ni sa bilo kojim kortikosteroidom. Idi sa kelual ds kremom i samponon, eucerin atopi cotrolom ili klorane linijom. Ponekad rekonazolom.

Ako ti se bas crveni uzmi od zene malo pudera pa ublazi.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#559 Re: Seboreicni dermatitis

Post by klixoris »

Moze li info ko je dobar dijagnosticar za seboreju ? Da odem da me pregleda i postavi dijagnozu sta je kod mene konkretno slucaj
Naime, vec nekoliko godina mi zna izbaciti crvenilo oko nosa, vrhovi obrva, nekad malo zacrveni i po jagodicama na licu. Obicno izbaci ako par dana losije spavam, budem pod stresom, burne pjanske noci :mrgreen: i slicno. Namazem kremom koja ima hidrokortizona i stanje se smiri poslije par dana, nakon cega krece perutanje izrazito suhe koze. Poslije perutanja se sve smiri i budem miran do sljedeceg nerviranja ili nespavanja :mrgreen:
Tjeme mi se isto peruta, zna biti crvenih tacki poslije sisanja na keca, ali se to samo povuce poslije dan-dva i onda opet ide perutanje
Na ostatku tijela nema nista. Samo lice i tjeme
User avatar
dulekrele
Posts: 3838
Joined: 10/04/2014 18:25

#560 Re: Seboreicni dermatitis

Post by dulekrele »

klixoris wrote:Moze li info ko je dobar dijagnosticar za seboreju ? Da odem da me pregleda i postavi dijagnozu sta je kod mene konkretno slucaj
Naime, vec nekoliko godina mi zna izbaciti crvenilo oko nosa, vrhovi obrva, nekad malo zacrveni i po jagodicama na licu. Obicno izbaci ako par dana losije spavam, budem pod stresom, burne pjanske noci :mrgreen: i slicno. Namazem kremom koja ima hidrokortizona i stanje se smiri poslije par dana, nakon cega krece perutanje izrazito suhe koze. Poslije perutanja se sve smiri i budem miran do sljedeceg nerviranja ili nespavanja :mrgreen:
Tjeme mi se isto peruta, zna biti crvenih tacki poslije sisanja na keca, ali se to samo povuce poslije dan-dva i onda opet ide perutanje
Na ostatku tijela nema nista. Samo lice i tjeme
Sa ovim simptomima svaki dermatolog ce ti uspostaviti tacnu dijagnozu.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#561 Re: Seboreicni dermatitis

Post by sabanss »

Čini mi se čovjek hoće da dobije uzrok od dijagnostičara :D

Seboreja je dijagnoza - uzrok je poznat kao i uzrok alergija, lupusa, psorijaze i sličnih bolesti. Ko ga otkrije i način uklanjanja obogatit će se :D
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#562 Re: Seboreicni dermatitis

Post by klixoris »

sabanss wrote:Čini mi se čovjek hoće da dobije uzrok od dijagnostičara :D

Seboreja je dijagnoza - uzrok je poznat kao i uzrok alergija, lupusa, psorijaze i sličnih bolesti. Ko ga otkrije i način uklanjanja obogatit će se :D
Pa po svim simptomima pretpostavljam da je seboreja, ali ja nisam doktor i volio bi da mi neki dobar dermatolog potvrdi. Da ne gatam je li ili nije (sve se nesto nadam da je mozda nesto drugo, ali sa slicnim simptomima kao seboreja)
Nespretno sam se izrazio u ranijem postu. Pod dijagnosticarem za seboreju mislim na dobrog dermatologa ;-)
Samo mi nemojte Dr. Alendara preporucivati, kod tog varalice ne idem vise nikad u zivotu
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#563 Re: Seboreicni dermatitis

Post by sabanss »

Svi dermatolozi su manje više varalice :D

Dr. Knor je bila razumna, ne znam gdje sada radi, davno je otišla u penziju koliko znam. Možeš i u vojnu bolnicu ali doktorica tamo mi je djelovala onako - mlako...
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#564 Re: Seboreicni dermatitis

Post by holowey »

sabanss wrote:Svi dermatolozi su manje više varalice :D

Dr. Knor je bila razumna, ne znam gdje sada radi, davno je otišla u penziju koliko znam. Možeš i u vojnu bolnicu ali doktorica tamo mi je djelovala onako - mlako...
dr. knor radi sada privatno, zgrada uniprometa, ona dogradjena, tamo ima ordinaciju...
User avatar
LuvDemBugs
Posts: 146
Joined: 17/06/2016 00:20

#565 Re: Seboreicni dermatitis

Post by LuvDemBugs »

Vozdra raja, u zadnje vrijeme koristim Linoderm sapun, moze se naci u DM-u i kosta 4-5 KM. Meni pomaze pa evo da i sa vama to podjelim.
onakoovako
Posts: 1
Joined: 30/04/2019 13:01

#566 Re: Seboreicni dermatitis

Post by onakoovako »

Metode koje su meni pomogle za problem sa kosom : ulje čajevca ( moze se naci u dm-u) 5,6 KM je i sipa se par kapi u sampon,smiruje vlasiste i tjeme, Sinoderm gel isto ne vise od 10 maraka moze se naci u svim apotekama.Oni sigurno 100 % pomazu,ali kao sto znate ova tegoba se moze smiriti i ocistiti do kraja ,ali kad tad se vrati.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#567 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Bluemore »

onakoovako wrote:Metode koje su meni pomogle za problem sa kosom : ulje čajevca ( moze se naci u dm-u) 5,6 KM je i sipa se par kapi u sampon,smiruje vlasiste i tjeme, Sinoderm gel isto ne vise od 10 maraka moze se naci u svim apotekama.Oni sigurno 100 % pomazu,ali kao sto znate ova tegoba se moze smiriti i ocistiti do kraja ,ali kad tad se vrati.
:thumbup:
Sajaca
Posts: 5
Joined: 15/05/2019 23:10

#568 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Sajaca »

Dragi moji,muku mucim od prosle zime,veci problem je u tjemenu,obisla Alendera prepisao kortikosteroide,naravno odustala,koristim Vichy Dercos za normalnu/masnu kosu,ali imam osjecaj da isusujem vremenom tjeme,da je isti jak...sta vi koristite od vitamina,ishrana sve istrazujem,da li neko zna dali je do jetre ili crijeva...a mozda i hormoni divljaju? Unaprijed zahvalna... hvala bogu da nas nema puno koji se patimo sa ovom napasti a u jednu ruku mi drago da nisam sama :( :sad:
User avatar
ortodont
Posts: 1831
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#569 Re: Seboreicni dermatitis

Post by ortodont »

Sajaca wrote:Dragi moji,muku mucim od prosle zime,veci problem je u tjemenu,obisla Alendera prepisao kortikosteroide,naravno odustala,koristim Vichy Dercos za normalnu/masnu kosu,ali imam osjecaj da isusujem vremenom tjeme,da je isti jak...sta vi koristite od vitamina,ishrana sve istrazujem,da li neko zna dali je do jetre ili crijeva...a mozda i hormoni divljaju? Unaprijed zahvalna... hvala bogu da nas nema puno koji se patimo sa ovom napasti a u jednu ruku mi drago da nisam sama :( :sad:
Vichy Dercos za perut je meni uvijek pomagao, nemoj ga koristiti stalno ako ti smeta, svako 2/3 put, ja koristim sampon od Koprive uz njega, mijenjam. Ja perut sada i nemam, problemi su solufi uglavnom. Za to mi je Belosalic najbolji.

Uzimam vitamine ponekad, sada Omegu.

A sve je stres, bar kod mene, nista hrana, samo stres. :/
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#570 Re: Seboreicni dermatitis

Post by sabanss »

Sajaca wrote: hvala bogu da nas nema puno koji se patimo sa ovom napasti a u jednu ruku mi drago da nisam sama :( :sad:
O kako griješiš u ovome... Samo počni primjećivati obrve i ramena ljudi oko sebe :-?

Inače, ma kako zvučalo čudno, šamponi i kreme pomažu samo kao placebo. Ja sam se uspio riješiti 90% seboreje tek nakon rada na sebi na fizičkom i mentalnom planu, sada se skoro i ne primjeti. Za ostalo tu je more i so, možeš probati i očistiti tjeme nekim od ovih normalnih sredstava. Meni je recimo pomagala soda bikarbona, također za jako perutanje probaj i melem čajevca. Uglavnom, sretno.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#571 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Nivelacija »

Ne zelim ikome da pametujem jer znam kakve su muke, samo zelim reci da je moguce skroz izlijeciti ovu napast. Imao sam problema ogromnih a sada mi je lice cisce i ljepse nego u david beckhama. Kljucna stvar je ne isusivati lice ili tjeme. Svi kontra rade. Topla voda i krema nista vise.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#572 Re: Seboreicni dermatitis

Post by liaar »

Nivelacija wrote:Ne zelim ikome da pametujem jer znam kakve su muke, samo zelim reci da je moguce skroz izlijeciti ovu napast. Imao sam problema ogromnih a sada mi je lice cisce i ljepse nego u david beckhama. Kljucna stvar je ne isusivati lice ili tjeme. Svi kontra rade. Topla voda i krema nista vise.
Šta kad ti kažem da je hladna voda zdravija za tjeme, topla voda ubija prirodnu mast kose, čineći tjeme suhim.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#573 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Nivelacija »

liaar wrote:
Nivelacija wrote:Ne zelim ikome da pametujem jer znam kakve su muke, samo zelim reci da je moguce skroz izlijeciti ovu napast. Imao sam problema ogromnih a sada mi je lice cisce i ljepse nego u david beckhama. Kljucna stvar je ne isusivati lice ili tjeme. Svi kontra rade. Topla voda i krema nista vise.
Šta kad ti kažem da je hladna voda zdravija za tjeme, topla voda ubija prirodnu mast kose, čineći tjeme suhim.
svako nesto drugo prija :)

zelio sam samo reci da ovi ne gube nadu, jer kad procitas da nikada neces moci rjesiti se pogodi covjeka.
sumirprimus
Posts: 81470
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#574 Re: Seboreicni dermatitis

Post by sumirprimus »

:zzzz:
bengalona
Posts: 13
Joined: 27/04/2013 12:41

#575 Re: Seboreicni dermatitis

Post by bengalona »

Gdje nabaviti rekonazol šampon? Nema ga više u apotekama...
Post Reply