Seboreicni dermatitis

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Aldzo
Posts: 28
Joined: 22/04/2021 12:21

#751 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Aldzo »

...
bogata_sirotinja
Posts: 613
Joined: 10/09/2021 19:33

#752 Re: Seboreicni dermatitis

Post by bogata_sirotinja »

Ljudi, ima li neko nešto novo za borbu sa seborejom??? Kakvo vam je stanje?

Nego, pored dosta stvari koje sam primjetio da mi smetaju (najviše od hrane i alkohola), sad sam i definitivno otkrio da mi smeta šumeći Aspirin plus C. Pola sata do sat nakon konzumacije, izbijaju mi crvene fleke po licu i tjemenu. Slične fleke mi se znaju pojaviti kada pojedem nešto jako masno ili ljuto...

Šta bi to moglo da mi smeta kod Aspirina?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#753 Re: Seboreicni dermatitis

Post by hadzinicasa »

bogata_sirotinja wrote: 10/03/2022 22:15 Ljudi, ima li neko nešto novo za borbu sa seborejom??? Kakvo vam je stanje?

Nego, pored dosta stvari koje sam primjetio da mi smetaju (najviše od hrane i alkohola), sad sam i definitivno otkrio da mi smeta šumeći Aspirin plus C. Pola sata do sat nakon konzumacije, izbijaju mi crvene fleke po licu i tjemenu. Slične fleke mi se znaju pojaviti kada pojedem nešto jako masno ili ljuto...

Šta bi to moglo da mi smeta kod Aspirina?
acidisalicilna kiselina mozda.
sestra je alergicna na nju. ne smije ni Andol.
User avatar
Paulaner
Posts: 271
Joined: 04/01/2014 21:23

#754 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Paulaner »

Ljudi ja sam prezadovoljan sa kremom ISDIN namjenjenu bas za seboroicnu kozu.Zivot mi je promjenila u zadnjih 2 mjeseca :kiss: Doktorica mi rekla da je nanosim ujutru i navecer,ali ja iskreno i zaboravim po 2 dana jer nema vise crvenila i peckanja. Jedino kad operem kosu,lice mi bude blago prekriveno sa crvenim flekama i nakon mazanja kreme nestane.Konacno me vise niko ne pita zasto sam se zacrvenio :izet:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65582
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#755 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Paulaner wrote: 09/04/2022 12:42 Ljudi ja sam prezadovoljan sa kremom ISDIN namjenjenu bas za seboroicnu kozu.Zivot mi je promjenila u zadnjih 2 mjeseca :kiss: Doktorica mi rekla da je nanosim ujutru i navecer,ali ja iskreno i zaboravim po 2 dana jer nema vise crvenila i peckanja. Jedino kad operem kosu,lice mi bude blago prekriveno sa crvenim flekama i nakon mazanja kreme nestane.Konacno me vise niko ne pita zasto sam se zacrvenio :izet:
Gdje si kupio
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65582
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#756 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Inace meni pravo pomaze Avene Cicalfate. Vidjet cemo do kada.
User avatar
Paulaner
Posts: 271
Joined: 04/01/2014 21:23

#757 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Paulaner »

_BataZiv_0809 wrote: 09/04/2022 12:56
Paulaner wrote: 09/04/2022 12:42 Ljudi ja sam prezadovoljan sa kremom ISDIN namjenjenu bas za seboroicnu kozu.Zivot mi je promjenila u zadnjih 2 mjeseca :kiss: Doktorica mi rekla da je nanosim ujutru i navecer,ali ja iskreno i zaboravim po 2 dana jer nema vise crvenila i peckanja. Jedino kad operem kosu,lice mi bude blago prekriveno sa crvenim flekama i nakon mazanja kreme nestane.Konacno me vise niko ne pita zasto sam se zacrvenio :izet:
Gdje si kupio
Kupio sam u Njemackoj u apoteci,a moze se kupiti i preko neta,ide bez recepta. Cijena je nekih 15€...u BiH bi se moralo moci naruciti preko apoteke :?
tony montana
Posts: 212
Joined: 30/11/2012 21:07

#758 Re: Seboreicni dermatitis

Post by tony montana »

Imam dijagnozu seboroični dermatitis, i zadnjih par godina mi dosta opada kosa (prije dijagnoze stanje s kosom bilo odlično). Je li ima neko iskustva da li baš od seboreje dolazi do opadanja kose.. ?
User avatar
ortodont
Posts: 1810
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#759 Re: Seboreicni dermatitis

Post by ortodont »

tony montana wrote: 11/04/2022 01:06 Imam dijagnozu seboroični dermatitis, i zadnjih par godina mi dosta opada kosa (prije dijagnoze stanje s kosom bilo odlično). Je li ima neko iskustva da li baš od seboreje dolazi do opadanja kose.. ?
Ne bi trebalo. Imam i ja seboreju 6 godina. Genetika.
User avatar
drag_gost
Posts: 5508
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#760 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

ortodont wrote: 11/04/2022 10:44
tony montana wrote: 11/04/2022 01:06 Imam dijagnozu seboroični dermatitis, i zadnjih par godina mi dosta opada kosa (prije dijagnoze stanje s kosom bilo odlično). Je li ima neko iskustva da li baš od seboreje dolazi do opadanja kose.. ?
Ne bi trebalo. Imam i ja seboreju 6 godina. Genetika.
Desava se da opada kosa, imao sam taj problem zbog seboreje, obzirom da se tjeme "zaperuta" i zacepe se spore, dlaka oslabi i pocne da opada. To se najbolje vidi prilikom pranja kose. Morao sam promjeniti skroz zivotne navike. Dakle, izbaciti jaja, mlijeko, crveno meso, a ubaciti kefir, piletinu, ribu... Preporucujem i taheebo caj. I polako, potrajace par sedmica dok se ne vide rezultati. Uvesti spavanje u "normalna doba", smanjiti stres ako je ikako moguce (mada to je generalno savjet za sve) i sto vise teretane, odnosno znojenja. Takodjer, sampon promjeniti, ja koristim godinama Rougj Hair cistecu pjenu za kosu (ima i za lice, ali meni nije pomogla). Preporucio bih povremeno i saunu i haloterapiju (slanu sobu). Samo ne previse, sol dosta isusi kozu, ali je i iscisti.

Naravno da je genetika presudna kada je celavost u pitanju, ali kod mene nema celavih ljudi, a drasticno mi je opadala kosa.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65582
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#761 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Kako doziras tahebo caj? Koliko dugo ga uzimas?
User avatar
ortodont
Posts: 1810
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#762 Re: Seboreicni dermatitis

Post by ortodont »

Potvrđujem ovo za znojenje, doslovno 4 mjeseca nisam imao crvenilo na standardnim mjestima, naravno i popravio ishranu iako je stres klasika - uvijek tu, ali ovo je bas prvi duzi period bez fleka.
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#763 Re: Seboreicni dermatitis

Post by madesa »

ortodont wrote: 12/07/2022 23:45 Potvrđujem ovo za znojenje, doslovno 4 mjeseca nisam imao crvenilo na standardnim mjestima, naravno i popravio ishranu iako je stres klasika - uvijek tu, ali ovo je bas prvi duzi period bez fleka.
ja svake godine krenem od Aprila trcati i zbog znojenja uzasan perut dobijem. Smiri se tek kad nemam nikakvu aktivnost . Zimi uz vichy zeleni sampon sve cisto :)
User avatar
ortodont
Posts: 1810
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#764 Re: Seboreicni dermatitis

Post by ortodont »

madesa wrote: 13/07/2022 10:41
ortodont wrote: 12/07/2022 23:45 Potvrđujem ovo za znojenje, doslovno 4 mjeseca nisam imao crvenilo na standardnim mjestima, naravno i popravio ishranu iako je stres klasika - uvijek tu, ali ovo je bas prvi duzi period bez fleka.
ja svake godine krenem od Aprila trcati i zbog znojenja uzasan perut dobijem. Smiri se tek kad nemam nikakvu aktivnost . Zimi uz vichy zeleni sampon sve cisto :)
Vichy dercos i nema peruti, s tim nemam problema.
gocii
Posts: 98
Joined: 31/12/2018 00:55

#765 Re: Seboreicni dermatitis

Post by gocii »

Pozdrav da li je ovo ta bolest kože koja mi se javila ima 6m i uvijek se vraca na isto mjesto,kad se ne brijem 4d uvijek se pojavi sa redovnim brijanjem nema,malo se peruta ali ne svrbi vec malo pecka i crveni...
User avatar
ortodont
Posts: 1810
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#766 Re: Seboreicni dermatitis

Post by ortodont »

Simptomi jesu. Obično se pojavi i na drugim mjestima, zolufi, celo, prsa, tjeme.
User avatar
drag_gost
Posts: 5508
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#767 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

_BataZiv_0809 wrote: 12/07/2022 19:29 Kako doziras tahebo caj? Koliko dugo ga uzimas?
Izvini, tek sada vidim da si me ovo pitao. Taheebo caj iskljucivo praviti u vatrostalnoj posudi, inace dobijas kontra-efekat. Ujutro prije ili nakon jela, svakog dana. I to je to.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72571
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#768 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Velkoski »

gocii wrote: 23/09/2022 04:36 Pozdrav da li je ovo ta bolest kože koja mi se javila ima 6m i uvijek se vraca na isto mjesto,kad se ne brijem 4d uvijek se pojavi sa redovnim brijanjem nema,malo se peruta ali ne svrbi vec malo pecka i crveni...
Izgleda kao seb. dermatitis, da. Ali čudi da ti se prvo tu pojavilo iskreno :mrgreen:
gocii
Posts: 98
Joined: 31/12/2018 00:55

#769 Re: Seboreicni dermatitis

Post by gocii »

Velkoski wrote: 24/09/2022 22:58
gocii wrote: 23/09/2022 04:36 Pozdrav da li je ovo ta bolest kože koja mi se javila ima 6m i uvijek se vraca na isto mjesto,kad se ne brijem 4d uvijek se pojavi sa redovnim brijanjem nema,malo se peruta ali ne svrbi vec malo pecka i crveni...
Izgleda kao seb. dermatitis, da. Ali čudi da ti se prvo tu pojavilo iskreno :mrgreen:
Nemam pojma šta ste sa tim htjeli kazati??? Sad mi samo izlazi ispod nosa u udubljenju....
bogata_sirotinja
Posts: 613
Joined: 10/09/2021 19:33

#770 Re: Seboreicni dermatitis

Post by bogata_sirotinja »

Ljudi ima li vas?
Kakvo je stanje kod vas ovih dana glede seboreje?
Meni se stanje baš pogoršalo i ako se dobro sjećam i prošle godine mi se isto dešavalo negdje u ovom periodu godine...
Pre neki dan mi se koža na dijelu između obrva tako ogulila (oljuštila) kao kad se guli nakon što izgorite na suncu. Nikad mi tako nije bilo...
Perut na tjemenu se baš pojačala a i generalno svrab i crvenilo kože lica i vrata su pojačani...

Imate li neke nove preparate koje ste otkrili?
Jeste li koristili onaj Vichy Dercos šampon protiv peruti?
Ima li neko preporuku za najobičniju kremu za masnu kožu?
Hvala
User avatar
ortodont
Posts: 1810
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#771 Re: Seboreicni dermatitis

Post by ortodont »

ja sam 2g s treninzima i boljom ishranom bas popravio situaciju, bukvalno se nije pojavljivalo, ali stres je bas glavni okidac i ne znam je li do doba godine, ali prethodne 2 hefte mi se pojavilo na par mjesta. Ta mjesta su nova, nikada ranije nije tu bilo, unutar uha, na vratu kod jabučice i na vilici ispod uha. Inace sam kao i uvijek mazao belosalicom pa prodje za dan, ali ili je stres ili doba godine ili oboje. :/

Perut je meni ok zadnjih godina mada vichy dercos uvijek koristim s tim da sam ga malo smanjio.
bogata_sirotinja
Posts: 613
Joined: 10/09/2021 19:33

#772 Re: Seboreicni dermatitis

Post by bogata_sirotinja »

Budući da ja nisam više od godinu dana koristio te specijalne šampone protiv peruti, sad se iznenadih cijenom Vichy Dercos šampona koja je oko 32KM???
Do nedavno sam koristio Eucerin gel za umivanje lica i stvarno je djelovao ali sam se frapirao da mu je cijena otišla na 35KM...
Odlučio sam da probam sa nekim zamjenskim od brenda Ziaja ali definitivno je Eucerin broj 1. Očito vrijedi tih para...

Znam da nije pametno duže vrijeme koristiti tako jake preparate ali kako bez njih?
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#773 Re: Seboreicni dermatitis

Post by nekome »

Imas i rekonazol...
User avatar
crnivrag
Posts: 12885
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#774 Re: Seboreicni dermatitis

Post by crnivrag »

Meni ni rekonazol ni bilo koji drugi šampon ne pomaže.

Pranjem kose svaki drugi dan donekle držim pod kontrolom da se ne primjećuje tek tako.
bogata_sirotinja
Posts: 613
Joined: 10/09/2021 19:33

#775 Re: Seboreicni dermatitis

Post by bogata_sirotinja »

Koristio sam Reconazol i da iskren budem, nije mi se nešto pokazao kao djelotvoran za mene...
I ja perem kosu 2-3x sedmično jer mi je jednom prilikom dermatolog rekao da pripazim jer ni često pranje kose nije preporučljivo. On mi je preporučio pranje kose, okvirno svaka 3 dana...

Naravno, ovde izuzimam ljetne periode i kada se rade teški i prljavi poslovi pa čovjek ne može biti na ne opere kosu...
Post Reply