Seboreicni dermatitis

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#1 Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Ovu sam temu posebno digao, jer nikako ne moze da spadne u temu "Perut". Jeste da sve pocinje sa peruti, ali ovo je druga vrsta peruti, i tretira se kao poremecaj/bolest.
Seboreicni dermatitis je nasljednog karaktera, cesto oboljavaju ljudi izlozeni stresu, koji sluzi i kao katalizator. Mnogo ljudi u Sarajevu ima problema sa ovim nezgodnim poremecajem. Treba napomenuti da je hronicnog karaktera, te da se uz pravo lijecenje moze zalijeciti, ali ima karakter vracanja.
Zanima me kako se vi borite s ovim? Vasa iskustva sa kremama, medikamentima i dermatolozima. Lijecenje je cesto individualno, ali postoje i neke standardne forme za vecinu. Ovdje obicno ne pomazu "obicni" samponi protiv peruti.
Molim vas podijelite vasa iskustva, pa se nadam da cemo nekome i pomoci.
Hvala. :)
Last edited by drag_gost on 24/05/2012 17:44, edited 1 time in total.
pogresna
Posts: 1003
Joined: 19/04/2007 17:47
Location: sarajevo

#2 Re: Seboraicni dermatitis

Post by pogresna »

Dugo se borim sa seboreičnim dermatitisom........obišla sam jako puno dermatologa, dala mnogo novca na kreme, losione, šampone...čak i tablete.......ali ništa nije bilo trajno rješenje, uvijek se vrati na staro pa onda ispočetka.

Dugo me je činila jako nervonom, svrbilo me tjeme, zatezalo.......pila sam puno vitamina C, mazala tjeme maslinovim uljem....

Iz vlastitog iskustva, kao i nakon mnogo pročitanih tekstova, foruma o istom.......mogu napisati da se ova bolest samo može držati pod kontrolom, al nikako izliječiti. Trenutno koristim Vishy dercos šampon i činimi se ok neki period pa sad, dosta je smanjena......
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#3 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Molim te "pogresna", ako mozes napisati ima li neki dermatolog koji ti je pomogao vise nego ostali? Jesi li koristila Acidi Borici?
6april
Posts: 105
Joined: 27/02/2011 13:32
Location: Sarajevo

#4 Re: Seboreicni dermatitis

Post by 6april »

Evo da se i ja javim jer sam jedan od tih koji imaju ovu bolest.

Vec 4 godine se mucim s dermatitisom, nekad je stanje dobro, nekad lose da me je stid izaci iz kuce. Kod mene nije nasljedno, nego jednostavno se pojavilo zbog prevelikog stresa ili necega drugog. Imao sam bas puno crvenila izmedju obrva, po nosu i sa strane. Lice je sad dobro dok je kosa malo kriticna.

Prije 2 godine sam koristio sampon Oronazol sampon koji mi je fkt pomogao, cak godinu dana nisam imao tu perut na glavi i onda se ponovo pojavilo. Ponovo sam pokusao sa tim samponom ali nije uspjelo.
Za lice koristim rosaline neku kremu koja mi fkt uvijek pomaze.

Kazu da je ulje cajevca pravo dobro za tu perut po glavi, i ljudi ga fkt preporucuju tako da i ja ovih dana idem da uzmem sebi pa da probam. Naravno treba prestati pusiti, piti alkohol i jesti sto vise povrca i voca.
S ovom bolescu je samo borba i strpljenje.

Pozz :thumbup:

EDIT: Isao sam kod dermatologa dr. Alendara, ali ta bolest je potpuno ne istrazena tako da ces vise nauciti sam citajuci razne forume nego davati pare doktorima, koji ce ti prepisati neke kremice, a kad vidis cijenu na kraju :run:
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Da, tretman je individualnog karaktera i traje obicno par sedmica ili mjeseci...Najjeftiniji nacin koji sam ja mogao da nadjem je da izbrijete glavu nacelavo, jer ce suncane zrake da ojacaju tjeme. Naravno, ovo ako je u pitanju samo tjeme glave. Znam momka koji je obrijao glavu, i mada sada uglavnom brije glavu na "keca", nema nekih problema sa ovim vise. Naime, kosa zadrzava perut, koja pada na lice i uzrokuje daljne infekcije gdje god ima facijalnih dlaka (obrve, brkovi, brada), a znamo da ovo nije obicna perut.
bomba
Posts: 240
Joined: 13/02/2008 18:15

#6 Re: Seboreicni dermatitis

Post by bomba »

Nisam nikad radio neke pretrage i davao pare lesinarima doktorima "specijalistima" ali slusanjem iskustava drugih ljudi i dugim pretragama po internetu, mislim da patim od ove bolesti.
Pocelo je sa peruti, kasnije preslo na vrhove obrva da bi se kasnije spustilo na podrucje obraza oko nosa gdje je i ostalo.
Sad sa tjemenom i kosom vise nemam problema niti imam peruti, sa vrhova obrva se takodjer povuklo, jedino se jos pojavljuje oko nosa i to uglavnom kad se ne naspavam ili ako je neki stres.

Za lijecenje koristim Hidrociklin mast od Galenike i jedino mi ona pomaze, nakon 2 dana mazanja, crvenilo se potpuno povuce. Tako i odrzavam, cim osjetim da se koza krene susiti ili blago pocrveni, odmah mazem pomenutom kremom i zaustavim prije nego sto skroz bukne.
Eto, mozda pomogne nekome
Last edited by bomba on 25/05/2012 14:30, edited 1 time in total.
Animal
Posts: 151
Joined: 20/05/2006 17:18

#7 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Animal »

Takodje jedan od sretnika...

U zanjih godinu sam pokusavao svasta ali nista nije imalo konkretan ucinak.

Da nabrojim:

- Vichy samponi - Donekle smanjuju ali sam opet imao dosta tjemenjace
- Head & Shoulders - pranje svaki dan po preporuci - Nakon 1,5 mj mi se cinilo kao da se samo pogorsalo
- Ducrey samponi - Odustao nakon mjesec dana bez ikakvog efekta
- Orinazol - Takodje bez efekta stim da ga nisam dugo koristio radi kortikosteroida
- ROUGJ program - Trenutno koristim i tjeme se za sada cisti sto je dobra vijest, ali su tretmani poskupi pa cemo da vidimo kako dalje..

Jos uvijek nisam pokusao sa narodnim receptima, tipa zumance, maslinovo ulje, rakija :) Cuo sam da moze imati dobar efekat.. Imam srecu pa se seboreja ne pojavljuje nigdje osim na tjemenu a i sisam se kratko tako da nekako izlazim na kraj sa istom.. Bio je kratko problem na jednoj obrvi ali to sam rijesio sa Belosalicom i od tada nista..

Je li vam opada kosa usljed seboreje? Ja imam srecu da i dalje imam dosta gustu kosu, mada mi govore da bi zbog ovoga itekako mogla poceti opadati..
pogresna
Posts: 1003
Joined: 19/04/2007 17:47
Location: sarajevo

#8 Re: Seboreicni dermatitis

Post by pogresna »

Ima nas dosta :)


i ja primjećujem da što više koristim Vishy šampon, da imama više tjemenjače, a to nije bilo na početku korištenja......skoro kao i svaki do sada korišteni proizvod sa vremenom prestane djelovati....mogla bi probati sa ROUGJ program....ko zna koji po redu proizvod.
Ovo što @animal napisa i meni Ducrey program nije dao nikakve rezultate( mada se dermatolozi kunu u isti)

Losion Belosalik jedini do sada učinkovit, ali povremeno koristim( kad zagusti :-D ) radi kortikosteroida
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#9 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Zbog seboraicnog dermatitisa kosa ne opada. Head&Shoulders i Palmolive su nesto najgore za lijecenje ove vrste peruti.
Da li je neko koristio Acidi Borici?
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#10 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Pretpostavljam da nije.. :) Koje ste jos preparate koristili? Da li ste koristili Perfectil? Bepanthen? Ima li jos neko ko bi zelio da podijeli svoja iskustva? :)
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8515
Joined: 11/02/2009 15:21

#11 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Ajatolah_ »

Čelo mažem betametazonom čim se pojavi... i vrlo brzo djeluje, prvo mazanje i već se vidi pomak, a poslije trećeg već i nema ničega. Vrati se opet, ali stvarno pomogne. To možeš uzeti u svakoj apoteci.
Što se kose tiče, to je već druga priča. :-)
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#12 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

@EdoI, jesi li imao iskustava sa dermatolozima?
Bilo bi lijepo kada bi svi koji imaju iskustva sa dermatolozima da napisu kakva su. Kao npr. koje dermatologe da izbjegavaju, koje ne, i sl. Koji su skupi, koji lijece na biljnoj bazi...
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#13 Re: Seboreicni dermatitis

Post by janje_ »

ne znam ni ja koliko godina se borim s tim.. nekad je gore, nekad bolje, ali sve u svemu ta perut je uvijek prisutna.. sidje u obrve, u bradu, cak se zna pojavit i na tapiseriji, ali sve u vrijeme kad je stres (poso, kuca, birtija) pojacan..

jedini provjeren lijek za mene je sunce i more.. 7-10 dana mora i sljedecih 6-7 mjeseci sam totalno perut-free.. najbolje mi je kad odemo na more u rano ljeto, pa onda opet u septembru.. zimi se obavezno pojavi i bude najmanje jedno 10ak dana problem, ko da me neko izbubo, pa imam fleke po obrazima, celu, itd..

probo sam hrpu nekih preparata.. dobro mi je pomago "fungoral" koji mi je jedne prilike dala teta doktorica u austriji.. od sampona samo koristim onaj smrdljivi zeleni vichy.. ali cim se perut malo smanji, prestanem ga koristiti kod svakog pranja, pa operem kosu jednom u 10 dana s njim, jer je pravo agresivan (tamo gdje nema seboroje, oguli se koza od samog sampona).

sve u svemu, jedva cekam da ugrije..
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#14 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

@janje_ ,
Jesi li pokusavao da izbrijes glavu? Nekima je to pomoglo.
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#15 Re: Seboreicni dermatitis

Post by janje_ »

drag_gost wrote:@janje_ ,
Jesi li pokusavao da izbrijes glavu? Nekima je to pomoglo.
moro bi obrijat i obrve i bradu i to, pa mi to nije opcija.. ;)
ruzna mi glava, kad bi se obrijo, opo bi mi poso, ne bi imali ni za bureka.. :D
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#16 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Hehe, dobro druze. Meni je cesto pomagao Acidi Borici, ili borna kiselina. Ima kupiti u svakoj apoteci (apoteke to prave) i jeftino je prilicno. Prvo se naravno treba konsultirati sa dermatologom. :)
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#17 Re: Seboreicni dermatitis

Post by janje_ »

drag_gost wrote:Hehe, dobro druze. Meni je cesto pomagao Acidi Borici, ili borna kiselina. Ima kupiti u svakoj apoteci (apoteke to prave) i jeftino je prilicno. Prvo se naravno treba konsultirati sa dermatologom. :)
probacu.. trenutno je nako-nako stanje.. duga zima..
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#18 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Sve znam druze, nikako da upekne. :D
ojha
Posts: 63
Joined: 02/12/2010 23:53

#19 Re: Seboreicni dermatitis

Post by ojha »

Nekad prije 15 god sam imao seb dermatitis glava mi je bila sva pokrivena ljuspicama, odradio sve moguce nalaze i kao moguce da je od hronicne upale krajnika preporucili su mi da to operisem ali nisam nikad, ugl osisao sam se na nulu, koristio sam oronazol i neke kreme sad se nesjecam tacno koje ali nakon nekog vremena (duzeg mozda god dvije) nikad vise nisam imao problema s tim. Niko ne zna koji su uzroci nastanka tacno i kao bolest se nemoze izlljecit 100% ali eto ja nisam imao nikad vise problema .
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#20 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Cestitam. :!:
Kao sto sam pisao gore, uzroka je zaista mnogo, ali ova bolest, poremecaj, kako hocete, moze da ozbiljno naskodi kvalitetu zivota. Brijanje glave "na nulu" je jedan od rjesenja, i moze da pomogne, jer sunceve zrake lakse dolaze do tjemena koze i daju joj prijeko potrebne vitamine.
U principu jedan od razloga pojave seboreicnog dermatitisa je poremecaj odnosa vitamina u organizmu, posto se bolest javlja iznutra, ne s vana. Tako se mora i lijeciti, vitaminima. Kreme, samponi, vode za ciscenje, pjene za ciscenje i slicni preparati sluze samo da smire upalne procese na kozi.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8487
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#21 Re: Seboreicni dermatitis

Post by kokuz_sa »

pratim
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#22 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Najgore kod ove vrste bolesti je, sto ako se zapusti, zaista narusi kvalitet zivota. Da ne spominem "popratne" psihicke efekte, koje ostavlja, kao manjak samopouzdanja, asocijalnost, do depresije, OCD (opsesivno-kompulzivni poremecaj - o cemu cu da otvorim posebnu temu), do nekih mnogo tezih oblika. Lijecenje je dugotrajno (nekoliko sedmica, mjeseci, u zavisnosti od stepena oboljenja), i pacijent mora biti veoma koncentrisan i pridrzavati se uputa.
Ja, napominjem, nisam dermatolog, ali imam iskustva sa seboreicnim dermatitisom, pa ih ovako u intervalima pokusavam da prenesem. Napisat cu uskoro malo podrobnije o mojim iskustvima sa nekim preparatima, dermatolozima i svim ostalim.
Ne mogu reci da mi je drago sto neko prati ovu temu, jer vjerovatno pati od ovoga, ali bi bilo lijepo kada bismo sto vise iskustava razmjenili i mozda i pomognemo nekome ili sebi. Napominjem, mnogo ljudi u Bosni i Hercegovini ima seboreicni dermatitis, a da i nisu toga svjesni. Obicno misle da je sezonsko perutanje.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8515
Joined: 11/02/2009 15:21

#23 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Ajatolah_ »

Vi govorite i o peruti u kosi, ono što sam ja napisao se odnosi na strašno perutanje, ljuštenje i crvenilo čela i iza uha, dugo je to meni trajalo ali kad je baš kulminiralo nisam ni izlazio iz kuće, tako grozno je izgledalo. Tad sam imao nekih drugih zdravstvenih problema pa mi je usput (dakle, otišao sam zbog nečeg drugog, ne dermatitisa) doktor opće prakse rekao da uzmem betametazon, zapravo prvi put sam uzeo Kuterid ali to je potpuno isto, vama je u apoteci dovoljno tražiti betametazon. Prvi put je trebalo nekih 4-5 mazanja preko noći da se u potpunosti oporavim, a sad na svaki znak pojave perutanja brzo reagujem i namažem jednom, i to bude dovoljno da ostanem miran u narednih mjesec-dva... I tako.
Ono što je problem da ovaj betametazon djeluje tamo gdje se maže, tako da perut po kosi još uvijek nisam riješio. Koristio sam raznih šampona, sjećam se da mi je Rekonazol pomogao ali se brzo vratilo, a zadnje što sam koristio je Squamorum koji mi je riješio perut na prednjem dijelu tjemena, ali po leđima i ramenima je i dalje snijeg jer je ostalo nazad.
Promijenio sam dermatologa, ovaj mi je sad preporučio Oronazol. Poslao mamu da mi uzme, ona se vrati sa Mycosebom, rekao je apotekar da se radi o istom... Može li mi neko reći je li Mycoseb stvarno ima uglavnom isto što i Oronazol?
Bountiful
Posts: 123
Joined: 05/11/2010 10:52

#24 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Bountiful »

I ja sam imala uzasno perutanje u kosu, ali to nije bila kao obicna perut nego su se gromade odvaljivale :lol: bilo me je bukvalno stid izaci, kosu sam uvijek drzava svezanu jer se tako manje primjecivalo. Probala sam sve moguce sampone i taman da odustanem, probam Vichy sampon za perut koji me je spasio :D jos uvijek ga s vremena na vrijeme koristim i ne znam sta bih bez njega :) trenutno mi veci problem predstavljaju usi koje se ljuste i to ne izvana nego unutra :D ponekad namazem Sinoderm gelom pa se smiri, ali se problem uvijek naravno vrati :roll:
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#25 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

EdoI wrote:Vi govorite i o peruti u kosi, ono što sam ja napisao se odnosi na strašno perutanje, ljuštenje i crvenilo čela i iza uha, dugo je to meni trajalo ali kad je baš kulminiralo nisam ni izlazio iz kuće, tako grozno je izgledalo. Tad sam imao nekih drugih zdravstvenih problema pa mi je usput (dakle, otišao sam zbog nečeg drugog, ne dermatitisa) doktor opće prakse rekao da uzmem betametazon, zapravo prvi put sam uzeo Kuterid ali to je potpuno isto, vama je u apoteci dovoljno tražiti betametazon. Prvi put je trebalo nekih 4-5 mazanja preko noći da se u potpunosti oporavim, a sad na svaki znak pojave perutanja brzo reagujem i namažem jednom, i to bude dovoljno da ostanem miran u narednih mjesec-dva... I tako.
Ono što je problem da ovaj betametazon djeluje tamo gdje se maže, tako da perut po kosi još uvijek nisam riješio. Koristio sam raznih šampona, sjećam se da mi je Rekonazol pomogao ali se brzo vratilo, a zadnje što sam koristio je Squamorum koji mi je riješio perut na prednjem dijelu tjemena, ali po leđima i ramenima je i dalje snijeg jer je ostalo nazad.
Promijenio sam dermatologa, ovaj mi je sad preporučio Oronazol. Poslao mamu da mi uzme, ona se vrati sa Mycosebom, rekao je apotekar da se radi o istom... Može li mi neko reći je li Mycoseb stvarno ima uglavnom isto što i Oronazol?
Zdravo, ja sam koristio Oronazol, nakon Rekonazola. Oronazol je skuplji i blazi, mislim da ga proizvode Slovenci, dok Rekonazol proizvode Makedonci. Mycoseb, Oronazol, Rekonazol, Nizoral (mislim da je na zapadu najpoznatiji) su jaki preparati bazirani na ketakonazolnoj osnovi. Otprilike isto rade, samo sto su neki malo blazi i skuplji, a neki su agresivniji i jeftiniji. Za usporedbu radi, ja dok sam koristio Rekonazol, kostao je 9 KM, a Ornazol 27 KM. Kao sto cijena kaze, Oronazol je bio bolji. Oba su jake, crvene boje, s tim sto je Oronazol malo i ruzicast. Miris im nakon nekog vremena izaziva mucninu u stomaku. I danas mi je muka kada se sjetim onog mirisa.
Rekonazolmi je jedno vrijeme pomagao, pa sam presao na Oronazol koji mi je takodjer jedno vrijeme pomagao. Seboreicni dermatitis ne izaziva celavost, ali ovi samponi mogu da izazovu. Ljudi koji imaju seboreicni dermatitis znaju vrlo dobro koliko voda ustvari "przi" njihovu kozu i susi je.
Last edited by drag_gost on 30/05/2012 23:40, edited 1 time in total.
Post Reply