Seboreicni dermatitis

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#626 Re: Seboreicni dermatitis

Post by moonca »

Nisam jos probala..ali preporucuju
Aspirin u sebi sadrži acetisalicilnu kiselinu, koja ima mnogo blagodeti za kosu. Ova kiselina je oblik salicilne kiseline i pomaže da se oslobodimo peruti na lak i brz način. Salicilna kiselina čisti teme, ukljanja mrtve ćelije i ulja, daje porama kiseonik i otpušava pore.
-izdrobiti -prah i dodati samponu- prilikom pranja..

.. za perut/ tjeme- kvalitetan hidrantni shampon..
i ovaj.. ako mozete nabaviti, kao i maska :thumbup:
Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#627 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Industrialyzer wrote: 17/04/2020 11:42
Ja sam batalio te jake preparate i poceo za seboreju koristiti neke malo njeznije, za lice koristim Seinz gel za pranje i Seinz kremu za lice, a za kosu Fitoval sampon koji sam kupio u Bingu za 8KM. Ukupno sam potrosio 28KM na ove preparate i rijesio svoj problem :thumbup: Perut i lice mi je skoro pa 100% ocisceno.
To onaj dm-ov? De slike da vidimo
kabas
Posts: 74
Joined: 10/01/2017 12:43

#628 Re: Seboreicni dermatitis

Post by kabas »

Ljudi, sta koristite kao sampon, nakon sto vam pomognu ovi sa kortikosteroidima?
Sve sam isprobao koprivu, johnson's baby, one syoss, odmah se saborea vrati, pa ponovo krenem sa ovim samponima sa kortikosteroidima i sve tako u krug.
Od ovih sa kortiko koristio sam mycoseb od hemofarma, onda onaj ducray kelual ds, onda onaj vichy i fakat svi pomognu, ali nmg se vise konstantno izlagati kortikosteroidima, primijetio sam da mi bubuljice iskacu na bradi od njih bas one potkozne.
Ne znam mozda je subjektivni osjecaj, ali imama osjecaj da mi najbolje lezi sampon iz frizerskog, od ovih bez kortiko mislim. :D
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#629 Re: Seboreicni dermatitis

Post by liaar »

Ja najčešće koristim Rekonazol, jer ne sadrži kortikosteroid a sadrži ketokonazol, koji je najbitniji sastojak za tjeme pogođeno seboreičnim dermatitisom
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#630 Re: Seboreicni dermatitis

Post by ranger »

kabas wrote: 20/04/2020 00:15 Ljudi, sta koristite kao sampon, nakon sto vam pomognu ovi sa kortikosteroidima?
Sve sam isprobao koprivu, johnson's baby, one syoss, odmah se saborea vrati, pa ponovo krenem sa ovim samponima sa kortikosteroidima i sve tako u krug.
Od ovih sa kortiko koristio sam mycoseb od hemofarma, onda onaj ducray kelual ds, onda onaj vichy i fakat svi pomognu, ali nmg se vise konstantno izlagati kortikosteroidima, primijetio sam da mi bubuljice iskacu na bradi od njih bas one potkozne.
Ne znam mozda je subjektivni osjecaj, ali imama osjecaj da mi najbolje lezi sampon iz frizerskog, od ovih bez kortiko mislim. :D
zar ovi sadrze kortikosranja?
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#631 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Naslovnica »

gilla wrote: 22/01/2020 08:42 Uzmite rokutan manju dozu odradite 4-6 mjeseci ljudi ne trosite zivce. Svako mjesec i pol odradite testove krvi (privatno vas ovo kosta cc 70KM). Ja cu vam poslati koje pretrage trebate odraditi. Dugoročno povlacenje zagarantovano. Mozete i povremeno popiti koju tabletu/tablete radi kontrole sebuma.
Pola holivuda ga pije od manekenki nadalje, samo se o tome puno ne govori.
Ovo pogotovo vazi ako imate masnije kozu ili kombinovanu. A 8/10 ljudi sa seborejom ima ovo.
Pored ovoga jedino sta je relativno dobro: rekonazol, vichy dercos za kosu (ubjeldjivo najbolji), sapun sa probioticima za kozu (iherb, kampuku sapun moze trajati 3 mjeseca za lice samo)
Može li se Rokutan kupiti bez recepta i koja je cijena?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#632 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Naslovnica wrote: 20/04/2020 13:34
gilla wrote: 22/01/2020 08:42 Uzmite rokutan manju dozu odradite 4-6 mjeseci ljudi ne trosite zivce. Svako mjesec i pol odradite testove krvi (privatno vas ovo kosta cc 70KM). Ja cu vam poslati koje pretrage trebate odraditi. Dugoročno povlacenje zagarantovano. Mozete i povremeno popiti koju tabletu/tablete radi kontrole sebuma.
Pola holivuda ga pije od manekenki nadalje, samo se o tome puno ne govori.
Ovo pogotovo vazi ako imate masnije kozu ili kombinovanu. A 8/10 ljudi sa seborejom ima ovo.
Pored ovoga jedino sta je relativno dobro: rekonazol, vichy dercos za kosu (ubjeldjivo najbolji), sapun sa probioticima za kozu (iherb, kampuku sapun moze trajati 3 mjeseca za lice samo)
Može li se Rokutan kupiti bez recepta i koja je cijena?
Sta je rokutan. Gilla napisi nam sta trebamo raditi od pretraga i kako ima veze sa ovim?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#633 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Je li iko probao?
Image

Kod nas ga nema kupiti. Konto narucit sa ebaya ali sad pitanje je kad bi to doslo...
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#634 Re: Seboreicni dermatitis

Post by travar »

Mycoseb/rekonazol (ketokonazol) ne sadrže kortikosteroide.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#635 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

_BataZiv_0809 wrote: 20/04/2020 13:45 Je li iko probao?
Image

Kod nas ga nema kupiti. Konto narucit sa ebaya ali sad pitanje je kad bi to doslo...
Po mom iskustvu, ovi samponi su zlo. ali eto mozda tebi pomogne. Svacija koza drugacije reaguje.
kabas
Posts: 74
Joined: 10/01/2017 12:43

#636 Re: Seboreicni dermatitis

Post by kabas »

ranger wrote: 20/04/2020 12:35
kabas wrote: 20/04/2020 00:15 Ljudi, sta koristite kao sampon, nakon sto vam pomognu ovi sa kortikosteroidima?
Sve sam isprobao koprivu, johnson's baby, one syoss, odmah se saborea vrati, pa ponovo krenem sa ovim samponima sa kortikosteroidima i sve tako u krug.
Od ovih sa kortiko koristio sam mycoseb od hemofarma, onda onaj ducray kelual ds, onda onaj vichy i fakat svi pomognu, ali nmg se vise konstantno izlagati kortikosteroidima, primijetio sam da mi bubuljice iskacu na bradi od njih bas one potkozne.
Ne znam mozda je subjektivni osjecaj, ali imama osjecaj da mi najbolje lezi sampon iz frizerskog, od ovih bez kortiko mislim. :D
zar ovi sadrze kortikosranja?
Meni je teta u apoteci rekla da sadrze, a i pitao sam sestru farmaceuta i ona kaze da sadrze, e sad nezz. Kao mycoseb ima kao manju dozu, nije agresivna terapija...
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#637 Re: Seboreicni dermatitis

Post by liaar »

Sadrže ketokonazol, a ne kortikosteroid.
Velika razlika, prvi ti je jako bitan, a drugi je agresivan sastojak
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#638 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Ajatolah_ »

_BataZiv_0809 wrote: 20/04/2020 13:45 Je li iko probao?
Image

Kod nas ga nema kupiti. Konto narucit sa ebaya ali sad pitanje je kad bi to doslo...
Aktivni sastojak selenij-sulfid 1%. Vidim da ga i Vichy navodi kao sastojak za onaj svoj zeleni Dercos (ali samo onaj koji je za običnu i masnu, a ne osjetljivu kosu) koji možeš naći u svakoj apoteci. Nisu naveli procenat ali je dobra šansa da je ta koncentracija standardizirana i jednaka, pa prvo to vidi jer je u tom slučaju i efektnost po pitanju peruti ista, da džaba ne naručuješ.

Postoje i šamponi na ovoj bazi s koncentracijom od 2,5%, znam da sam razmišljao naručiti jer mi je Dercos znao pomoći, ima npr. Selsun blue 2,5% varijantu.
Last edited by Ajatolah_ on 21/04/2020 12:49, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#639 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Ajatolah_ wrote: 21/04/2020 12:40
_BataZiv_0809 wrote: 20/04/2020 13:45 Je li iko probao?
Image

Kod nas ga nema kupiti. Konto narucit sa ebaya ali sad pitanje je kad bi to doslo...
Aktivni sastojak selenij-sulfid 1%. Vidim da ga i Vichy navodi kao sastojak za onaj svoj zeleni Dercos (ali samo onaj koji je za običnu i masnu, a ne osjetljivu kosu) koji možeš naći u svakoj apoteci. Nisu naveli procenat ali je dobra šansa da je ta koncentracija standardizirana i jednaka, pa prvo to vidi jer je u tom slučaju i efektnost po pitanju peruti ista, da džaba ne naručuješ.
Nemam ja problem sa peruti nego sa masnom kozom tjemena odnosno pojacanim lucenjem sebuuma koji u kombinaciji sa bakterijama na povrsini koze pravi crvenilo....i to se onda spusta prema licu...

Ali evo probat cu i taj Vichy i to je info :thumbup: koliko je para?

Inace Kelual DS sampon i Belosalic losion su mi oruzje...
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#640 Re: Seboreicni dermatitis

Post by avenija »

kabas wrote: 20/04/2020 00:15 Ljudi, sta koristite kao sampon, nakon sto vam pomognu ovi sa kortikosteroidima?
Sve sam isprobao koprivu, johnson's baby, one syoss, odmah se saborea vrati, pa ponovo krenem sa ovim samponima sa kortikosteroidima i sve tako u krug.
Od ovih sa kortiko koristio sam mycoseb od hemofarma, onda onaj ducray kelual ds, onda onaj vichy i fakat svi pomognu, ali nmg se vise konstantno izlagati kortikosteroidima, primijetio sam da mi bubuljice iskacu na bradi od njih bas one potkozne.
Ne znam mozda je subjektivni osjecaj, ali imama osjecaj da mi najbolje lezi sampon iz frizerskog, od ovih bez kortiko mislim. :D
Kada sam imao problema sa ovim cudom odem privatno u polikliniku sunce u Zenici. Kazem daj mi bilo sta nebitno cijena samo da se rjesim ovog cuda jbg ocaj..
Kaze kada bi ti dala kortikosteroiode, pomogla bi ti kratko ali bi ti se jos gore vratio jer bi postao imun..tu je bilo masa savjeta, stres, hrana, aktivnost, blagi preparati, san...i za 6 mjeseci cist kao djecija guzica..to je bilo prije 4-5 godina od toda nikada ni najmanjeg problema bez obzira ako pijem ili bilo sta krivo radim..
pritchard
Posts: 607
Joined: 24/04/2011 19:02

#641 Re: Seboreicni dermatitis

Post by pritchard »

Preporučam obični Head&Shoulders od mentola. Meni je izvrsno riješio, to jeste stavio pod kontrolu perut. Inače sam s vremena na vrijeme kroz ovih par godina kako imam ovaj poremećaj koristio Vichy, Biodermu i prošle godine Ducray koji mi baš i ne odgovara jer je vrlo jak, a ja srećom nemam neki strašan problem na glavi.

Problematičnije je lice, tu sam u fazi testiranja i odricanja od svega što se tiče prehrane ne bih li utvrdio što je triger. :) Izgleda da mi oni uobičajeni poput šećera i mliječnih proizvoda uopće ne smetaju, nego nešto za čim još tragam. Odrekao sam se navedenih proizvoda već treći tjedan što nije spriječilo dermatitis da se manifestira poprilično jako prije dva-tri dana. Nikad nisam ni jeo industrijsko smeće poput salama, pašteta i slično, a svakako da bi oni koji već nisu trebali i to izbaciti.
U svakom slučaju, nastavit ću sa ovim no milk&sugar režimom, možda je ovaj dosadašnji period prektratak za bilo kakve rezultate, a u međuvremenu sam uveo zeleni čaj, vitamine B, C i pojačano voće, povrće itd. Što se tiče tretmana, trenutno testiram Uriage D.S. emulziju i planiram nabaviti Euten Bioeliksir iako je dosta kontroverzi oko njega glede kortikosteroida. Riječ je o navodno prirodnom proizvodu koji izvrsno djeluje, pa je kao ugrozio konkurenciju, oni ih tužili da Euten ipak ima kortikosteroide iako se reklamiraju kao 100% free... Još ću istražiti, a ako je netko već probao molim da napiše iskustvo. :)
gilla
Posts: 463
Joined: 21/03/2008 13:53

#642 Re: Seboreicni dermatitis

Post by gilla »

_BataZiv_0809 wrote: 20/04/2020 13:37
Naslovnica wrote: 20/04/2020 13:34
gilla wrote: 22/01/2020 08:42 Uzmite rokutan manju dozu odradite 4-6 mjeseci ljudi ne trosite zivce. Svako mjesec i pol odradite testove krvi (privatno vas ovo kosta cc 70KM). Ja cu vam poslati koje pretrage trebate odraditi. Dugoročno povlacenje zagarantovano. Mozete i povremeno popiti koju tabletu/tablete radi kontrole sebuma.
Pola holivuda ga pije od manekenki nadalje, samo se o tome puno ne govori.
Ovo pogotovo vazi ako imate masnije kozu ili kombinovanu. A 8/10 ljudi sa seborejom ima ovo.
Pored ovoga jedino sta je relativno dobro: rekonazol, vichy dercos za kosu (ubjeldjivo najbolji), sapun sa probioticima za kozu (iherb, kampuku sapun moze trajati 3 mjeseca za lice samo)
Može li se Rokutan kupiti bez recepta i koja je cijena?
Sta je rokutan. Gilla napisi nam sta trebamo raditi od pretraga i kako ima veze sa ovim?
Derivat vitamina a. Lijek koji se koristi kod lijecenja teskih akni. Najvaznije smanjuje umnogome proizvodnju sebuma nekad i nakob prsestanka korostenja. Ubija bakterije na kozi, ubrzava regeneracihu kozu, otcepljuje pore.
Mize se online naruciti bez recepta kod nas ne. Dermatolig vam ga propise odete u apoteku i kupite kutija koliko mozete. Kopirate sebi nalaz i onda po potrebi kupite u apoteci da ne morate ici dermatologu i placati pregled. Na pocetku i svakih 50,60 dana uradite nalaze krvi (enzime jetre) da je sve ok, moze biti i malo poviseno samo da ne skoci previsoko. A ako ste muskarac sa preko 80 kg i ne razvijate se niste mladic ili curica ne bi trebali imati kakvih problema. Oko 30KM je kutija 30 tableta po 10mg. Meni u periodu terapije trebaju cc 3 kutije mjesecno. Vi sebi dozirate zavisno od stanja i situacije. Mozete piti 1 tablwtu dnevno itd. Odradite 6 mjeseci na 40mh dnevno ili 9 mjeseci po 20mg. Sto povecabate dozu jace su nuspojave. A to su: suhoca usni, suhoca koze, zglobovi su kao nepodmazani, nekada u misicima se osjeti kao zategnutost ili bol ali brzo prodje. Barem meni. Nista pisebno iako tako ne zvuci. Ukoliko ke samo seboreja u potanju bez akbi onda mozete i manju dozu nor.20mg.

Ako vam dermatolog ne zeli propisati budite uvjereni da vam ne zeli dobro, nego zeli da da mu stalno dolazite i ostavljate pare. Isto tako u apotekama ce vam vjerovatno poceti pametovati kako je lihek opasan itd.jer znsju da im onda necete ostavljati stotine kmova za beskorisne kreme i sampone. Za 15 godina sta sam para dao za tretmane, lasere, kreme mogao sam stan kupiti.

Kada nadjem vremeba ubacit cun istrazivanja, studije, iskustva ljudi itd.

Disclaimer- ne reklamiram samo zelim pomoci
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#643 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Dupli_skalp »

mali update - zasad mi je pomogao onaj fitoval intensive, mjesec dana nemam seboreju na tjemenu:

Image
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#644 Re: Seboreicni dermatitis

Post by no_sikiriki »

Pitanje - nisam prije cesto imala perut, sad mi se pojavila nakon sto sam radila raznorazne gluposti s kosom, glavni problem mi je svrbez - nakon sto sam probala Fitoval i jos neke prirodne stvari, sad sam uzela Vichy Dercos bez sulfata da vidim hoce li pomoci - kome je nesto pomoglo kad je svrbez u pitanju poslije KOLIKO PRANJA ste osjetili poboljsanje?
Sajaca
Posts: 5
Joined: 15/05/2019 23:10

#645 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Sajaca »

Imate pp...
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#646 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Sajaca wrote: 16/06/2020 23:35 Imate pp...
Mozes li napisati ovdje?
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#647 Re: Seboreicni dermatitis

Post by madesa »

vichy zeleni je najbolji sampon na svijetu. steta sto se smije samo mjesec koristiti
Sajaca
Posts: 5
Joined: 15/05/2019 23:10

#648 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Sajaca »

Da li je neko koristio Sorion sampon...korigovao ishranu,cistio jetru i crijeva,ja trenutno ukinula mlijecne proizvode,rafinirane secere i baziram se na heljdi...kuburim vec 2pune godine
User avatar
Paulaner
Posts: 271
Joined: 04/01/2014 21:23

#649 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Paulaner »

Jel neko koristio Terzolin 2% kremu i sampon Ketozolin? Kakva su iskustva? Jel to previse agresivno?
cabej
Posts: 162
Joined: 05/07/2011 19:57

#650 Re: Seboreicni dermatitis

Post by cabej »

Od prirodnih metoda lijecenja meni najvise pomaze aloe vera i njene varijante (najbolje iscijedjeni gel). Posto aloe kod nas nema, kod kuce ljeti imam njenu rodicu (cuvarkuca) te svaki dan nekoliko puta iscijedim sadrzaj lista na lice, tjeme i iza usiju. Instant olaksanje..
Post Reply