Seboreicni dermatitis

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#726 Re: Seboreicni dermatitis

Post by biscanka2 »

Evelinda wrote: 02/05/2021 18:56 Moze li meni neko pomoci
Na njemackom forumu (na ovu temu) naisla sam na veci broj pozitivnih ikustava sa BIO jabukovim sircetom (svi su kod dermatologa imali negativna iskustva).
Dvije trecine vode + jedna trecina sirceta su na cisto lice tupferom nanijeli ( lagano natupfali - bez trljanja) 3 do 5 minuta drzali i nakon toga hladnom vodom saprali. Nakon par dana imali su vidljive rezultate. Takodjer istu proceduru radili su na glavi (cistu kosu natopili) s tim sto kosu nisu ispirali niti fenirali (rucnikom lagano izbrisali i pustili da se osusi).
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#727 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Ajatolah_ »

I meni je sirće dalo izuzetno vidljive rezultate, ali ne jabukovo nego obično alkoholno, razgođeno u omjeru 1:5, naneseno vatom po licu i tako ostavljeno oko minutu, zajedno u kombinaciji s azelaičnom kiselinom navečer (kod nas sam našao jedino Skinoren kremu). Kad kažem vidljive, bukvalno mi je par ljudi ničim izazvano prokomentarisalo kako mi se popravila koža bez da sam išta spominjao.

Zabilježeno je i da mnogim ljudima pomogne med, pri čemu se naglašava da treba biti nepasterizovan (ne znam rade li to naši pčelari, pa da se treba spominjati? :? ), ali to već nisam isprobavao. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11485891/
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#728 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Evelinda »

biscanka2 wrote: 06/05/2021 01:30
Evelinda wrote: 02/05/2021 18:56 Moze li meni neko pomoci
Na njemackom forumu (na ovu temu) naisla sam na veci broj pozitivnih ikustava sa BIO jabukovim sircetom (svi su kod dermatologa imali negativna iskustva).
Dvije trecine vode + jedna trecina sirceta su na cisto lice tupferom nanijeli ( lagano natupfali - bez trljanja) 3 do 5 minuta drzali i nakon toga hladnom vodom saprali. Nakon par dana imali su vidljive rezultate. Takodjer istu proceduru radili su na glavi (cistu kosu natopili) s tim sto kosu nisu ispirali niti fenirali (rucnikom lagano izbrisali i pustili da se osusi).
Mozes li mi tacno reci koliko je dvije trecine vode i jedna trecina sirceta?I da li moze domace sirce divlje jabuke?
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#729 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Evelinda »

Ajatolah_ wrote: 06/05/2021 10:59 I meni je sirće dalo izuzetno vidljive rezultate, ali ne jabukovo nego obično alkoholno, razgođeno u omjeru 1:5, naneseno vatom po licu i tako ostavljeno oko minutu, zajedno u kombinaciji s azelaičnom kiselinom navečer (kod nas sam našao jedino Skinoren kremu). Kad kažem vidljive, bukvalno mi je par ljudi ničim izazvano prokomentarisalo kako mi se popravila koža bez da sam išta spominjao.

Zabilježeno je i da mnogim ljudima pomogne med, pri čemu se naglašava da treba biti nepasterizovan (ne znam rade li to naši pčelari, pa da se treba spominjati? :? ), ali to već nisam isprobavao. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11485891/
Da li je to za crvenilo na licu ili?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#730 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote: 02/05/2021 19:34 Ovo što pišete da su uzročnici i stres i loša i začinjena hrana, to je sve tačno. Okidač za moj je bio stresna situacija, bukvalno najgori dan u životu.

Malo se skontaj jesi li šta mijenjao u tom pogledu, dolazr lijepi dani, koristi sunce jer će ti ono sigurno pomoći, kao i odlazak na more.

I probaj zarotirati proizvode. Probaj sa plimycol. On nije skup ako ti ne bude pomagao.

Za sta je Plimicol i kako si ga koristio u kombinaciji sa Kelual DS?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45206
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#731 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Chmoljo »

Antimikotik.

Ujutro kelual ds, navecer plimycol samo po ostecenoj kozi.

To mi je tada kada je bilo najkriticnije bila dobitna kombinacija.

Ono kelual ds sanira kozu, plimycol suzbija uzrocnika. Na taj fazon sam ti govorio i ono sa klindamicinom, al fkt probaj plimycol. Meni je istinski pomoglo.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#732 Re: Seboreicni dermatitis

Post by biscanka2 »

Evelinda wrote: 07/05/2021 00:40
biscanka2 wrote: 06/05/2021 01:30
Evelinda wrote: 02/05/2021 18:56 Moze li meni neko pomoci
Na njemackom forumu (na ovu temu) naisla sam na veci broj pozitivnih ikustava sa BIO jabukovim sircetom (svi su kod dermatologa imali negativna iskustva).
Dvije trecine vode + jedna trecina sirceta su na cisto lice tupferom nanijeli ( lagano natupfali - bez trljanja) 3 do 5 minuta drzali i nakon toga hladnom vodom saprali.Ja sam dana Nakon par dana imali su vidljive rezultate. Takodjer istu proceduru radili su na glavi (cistu kosu natopili) s tim sto kosu nisu ispirali niti fenirali (rucnikom lagano izbrisali i pustili da se osusi).
Mozes li mi tacno reci koliko je dvije trecine vode i jedna trecina sirceta?I da li moze domace sirce divlje jabuke?
Izvini nisam u forum ulazila... . :sad:
Dvije trecine vode i jedna trecina sirceta znaci uzmes na primjer dvije soljice ili case vode i tu istu jednu sirceta .Ja sam danas cak pojacala sa pola vode pola sirceta. :D Vjerujem da i domace sirce od divljih jabuka ima isti ako ne i bolji ucinak.
Ja evo trece dan tu variante koristim.Meni je pocelo osim po glavi i po licu da se razilazi. Na cisto lice vatom nanesem smjesu i pustim nekih 5 minuta da djeluje.Nakon toga samo sa hladnom vodom saperem lice i mazem sa ne parfimisanom kremom. To mozes ujutro i prije spavanja raditi. Glavu vatom navecer natopim i ujutro laganim ne parfimisanim samponom operem. Ja imam osjecaf da mi se crvenilo pocelo umanjivati. Naravno u dva tri dana nemozes potouni rezultat ocekivati. :)
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#733 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Evelinda »

Ja ionako imam crvenilo na celu sve oko tjemena.Malo i na obrazu.
Maja557799
Posts: 41
Joined: 25/01/2020 11:07

#734 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Maja557799 »

Ljudi jel Belosalic losion mažete preko noći ili na satak prije pranja kose ???????
Jedna Dr mi rekla prije pranja a druga preko noći
Plzzzz help ja već namazala pa ne znam šta da radim dal da malo držim ili prespavam ovako ????
User avatar
ortodont
Posts: 1810
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#735 Re: Seboreicni dermatitis

Post by ortodont »

Maja557799 wrote: 09/05/2021 23:01 Ljudi jel Belosalic losion mažete preko noći ili na satak prije pranja kose ???????
Jedna Dr mi rekla prije pranja a druga preko noći
Plzzzz help ja već namazala pa ne znam šta da radim dal da malo držim ili prespavam ovako ????
Ma mazi kad god, ja nikad ne gledam to. Cak mi je crvenije sve kad se okupam pa stavljam nakon.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#736 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Raja, seboreja se mora lijeciti iznutra. Ipe Roxo, Tahebo caj, koristio sam ga, pomogao mi je. Izbacite jaja i mlijeko ako je moguce skroz, makar prva 2-3 mjeseca. Stres ne moram spominjati. I izlazite se suncu. Ukoliko imate duzu kosu, obrijte glavu, pa se izlozite suncu, naravno umjereno na pocetku. Sada ide ljepse vrijeme, bice dosta vitamina za kozu od sunca.

Takodjer, preporucio bih slanu sobu, haloterapiju. I to mi je znalo pomoci, iako prvi dan, a mozda i dva stanje bude uzasno lose. Koza bude jako suha i iziritira se, ali nakon toga se ocisti. Sretno svima, probajte da koristite maslinovo ulje umjesto suncokretovog za sve gdje vam treba.

Koristite li acidi borici?

Plymicol koji @Chmoljo spominje sam i ja koristio. Pomogao mi je, mada privremeno. Ako ste u mogucnosti, preporucio bih teretanu..., fizicke aktivnosti su jako pozeljne. Izbacite na znoj toksine.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#737 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Sve to radim odavno i nista. Jedini okidac kojeg sam prepoznao je stres. Ostalo manje vise sve isto.
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#738 Re: Seboreicni dermatitis

Post by liaar »

_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2021 13:07 Sve to radim odavno i nista. Jedini okidac kojeg sam prepoznao je stres. Ostalo manje vise sve isto.
Ja sam mimo stresa uhvatio da mi se tjeme i lice baš aktiviraju na alkohol (konkretno na Jeger) i velike količine slatkog (supruga i ja našli neke gumene bombone u Robotu, uzeli i pojeli skoro 10 KM za isti dan :D, istu noć sam bio crven ko rak)

Mlijeko i jaja ne bih rekao da mi prave problem, barem lino.
tony montana
Posts: 212
Joined: 30/11/2012 21:07

#739 Re: Seboreicni dermatitis

Post by tony montana »

Je li postoji veza između seboreje/seboroičnog dermatitisa i opadanja kose ?? Da li iko ima konkretno iskustva..
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#740 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Billy The Pljuc »

tony montana wrote: 25/05/2021 00:02 Je li postoji veza između seboreje/seboroičnog dermatitisa i opadanja kose ?? Da li iko ima konkretno iskustva..
Nema koliko ja znam, deveram sa istim sa više-manje uspjeha evo 11-12 godina i još uvijek imam gustu i kvalitetnu kosu, s obzirom da sam već u 50+ jeste osijedila ali ne opada.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45206
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#741 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Chmoljo »

tony montana wrote: 25/05/2021 00:02 Je li postoji veza između seboreje/seboroičnog dermatitisa i opadanja kose ?? Da li iko ima konkretno iskustva..
ispadanje kose bi ti moglo i pomoći u teoriji, jer ti sunce kvalitetnije "uhvati" tjeme.

meni se seboreja pogorša ako se ne šišam redovno. duža kosa=više dlake opadaju=iritiraju dio lica ispod očiju
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#742 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Billy The Pljuc »

A to sam i ja primjetio, urednije i češće šišanje pomaže u suzbijanju simptoma, što kraće nekako najbolje rezultate daje mada kod mene još uvijek dođu ponekad periodi kad mogu da nosam "frizurice" i puštam bradu. Valjda se iskombinuje idealno ishrana o kojoj se definitivno mora voditi računa i nivo stresa kojem budem izložen pa sve šuti tj. miruje. Teoretski ćelavost bi trebala pomoći ali da baš seboreični dermatitis utiče na isto ne može se sa sigurnošću reći, možda postoje negdje neke studije o istom pa pokušaj pronaći na netu.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45206
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#743 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Chmoljo »

ni ja ne vjerujem da seboreja uzrokuje opadanje. genetika je tu presudna.
tony montana
Posts: 212
Joined: 30/11/2012 21:07

#744 Re: Seboreicni dermatitis

Post by tony montana »

Prije 3 godine sam imao baš stresan događaj, nakon sto se smanjio stres, primjetio da od tada pa do danas imam baš masno lice svako jutro, kao kad se covjek uljem namaze po licu. Uz to povremeno crveno tjeme kose, i jako opadanje koje traje i dan danas. Otac preko 60 godina prebujna kosa, kod mene prije strrsnog događaja isto pregusta, sada dosta rjeđa.. Uradio nalaze sve ok, ne znam sta još pokusati jer znam da nije genetsko opadanje 100%. Ne mogu da budem pametan..
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#745 Re: Seboreicni dermatitis

Post by sabanss »

Brijanje glave definitivno pomaže iz vlastitog iskustva. Od ljuštenja kompletnog tjemena sada je lokalizirano na dva područja površine par cm2.

Spominjao sam također more i sunce te soda bikarbona za dezinfekciju. Stres i šećer su već navedeni.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#746 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Chmoljo wrote: 25/05/2021 00:46 ni ja ne vjerujem da seboreja uzrokuje opadanje. genetika je tu presudna.
Uzrokuje, osjetio sam na svojoj kozi. Spore se toliko zacepe, da korijen oslabi. Ljuspice prekriju vec ionako masno tjeme. Kako sam je izlijecio, obnovilo se tjeme totalno, tako i gustoca kose.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#747 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

_BataZiv_0809 wrote: 10/05/2021 13:07 Sve to radim odavno i nista. Jedini okidac kojeg sam prepoznao je stres. Ostalo manje vise sve isto.
Ni acidi borici ti ne pomaze?
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#748 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Billy The Pljuc »

tony montana wrote: 25/05/2021 01:47 Prije 3 godine sam imao baš stresan događaj, nakon sto se smanjio stres, primjetio da od tada pa do danas imam baš masno lice svako jutro, kao kad se covjek uljem namaze po licu. Uz to povremeno crveno tjeme kose, i jako opadanje koje traje i dan danas. Otac preko 60 godina prebujna kosa, kod mene prije strrsnog događaja isto pregusta, sada dosta rjeđa.. Uradio nalaze sve ok, ne znam sta još pokusati jer znam da nije genetsko opadanje 100%. Ne mogu da budem pametan..
Najvjerovatnije da ti je taj stresni događaj bio okidač za opadanje kose i ostale simptome. Ne znam iskreno šta da ti kažem osim da se pokušaš prilagoditi novonastaloj situaciji. Imam dobrog druga, ovom prilikom ga i pozdravljam u dalekom Dublin-u jer znam da on i njegovi ponekad navrate na forum, koji je vrlo mlad imao sličnu situaciju koja je prouzrokovala da izgubi preko 90% maljavosti na tijelu. Pored toga imao je i ima sve simptome seboreičnog dermatitisa, isti su se javili skupa sa svim ostalim nakon tog događaja. Uspio je i prilagodio se, znači od tinejdžerskog doba do evo još malo pa penzije akobogda, nosio se sa svim kroz život vrlo pozitivno.

Nastoj da te gubitak kose ne opterećuje toliko kao i borba protiv ove boljke, prati temu, savjete, pokušaj pronaći idealnu kombinaciju koja tebi pomaže, nismo svi isti i od organizma do organizma je, nekome nešto pomogne.
tony montana
Posts: 212
Joined: 30/11/2012 21:07

#749 Re: Seboreicni dermatitis

Post by tony montana »

Billy The Pljuc wrote: 25/05/2021 09:38
tony montana wrote: 25/05/2021 01:47 Prije 3 godine sam imao baš stresan događaj, nakon sto se smanjio stres, primjetio da od tada pa do danas imam baš masno lice svako jutro, kao kad se covjek uljem namaze po licu. Uz to povremeno crveno tjeme kose, i jako opadanje koje traje i dan danas. Otac preko 60 godina prebujna kosa, kod mene prije strrsnog događaja isto pregusta, sada dosta rjeđa.. Uradio nalaze sve ok, ne znam sta još pokusati jer znam da nije genetsko opadanje 100%. Ne mogu da budem pametan..
Najvjerovatnije da ti je taj stresni događaj bio okidač za opadanje kose i ostale simptome. Ne znam iskreno šta da ti kažem osim da se pokušaš prilagoditi novonastaloj situaciji. Imam dobrog druga, ovom prilikom ga i pozdravljam u dalekom Dublin-u jer znam da on i njegovi ponekad navrate na forum, koji je vrlo mlad imao sličnu situaciju koja je prouzrokovala da izgubi preko 90% maljavosti na tijelu. Pored toga imao je i ima sve simptome seboreičnog dermatitisa, isti su se javili skupa sa svim ostalim nakon tog događaja. Uspio je i prilagodio se, znači od tinejdžerskog doba do evo još malo pa penzije akobogda, nosio se sa svim kroz život vrlo pozitivno.

Nastoj da te gubitak kose ne opterećuje toliko kao i borba protiv ove boljke, prati temu, savjete, pokušaj pronaći idealnu kombinaciju koja tebi pomaže, nismo svi isti i od organizma do organizma je, nekome nešto pomogne.
Stvar je u tome da ja nemam nikakvih drugih simptoma osim opadanja kose, masno lice rješavam umivanjem običnom vodom i pomaze mi, ne moze covjek vise biti pametan.. :?
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#750 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Billy The Pljuc »

tony montana wrote: 30/05/2021 20:51 Stvar je u tome da ja nemam nikakvih drugih simptoma osim opadanja kose, masno lice rješavam umivanjem običnom vodom i pomaze mi, ne moze covjek vise biti pametan.. :?
Sorry do mene je, pogrešno skontah da ti se povremeno javlja i seboreični dermatitis s obzirom da si spominjao i crvenilo. Znam da ti nije nikakva pomoć i utjeha, možda i zazvuči ružno i sebično, kad se isti javi u najgorem izdanju i da mogu da biram, ja bih radije birao ćelavost i ćosavost.

Bori se i nadam se da ćeš uspjeti zaustaviti opadanje.
Post Reply