SDP

User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#67176 Re: SDP

Post by drug_profi »

Nikšić nema karizmu za direktne izbore. Mnogi će ga zaobići iako su pristalice trojke.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#67177 Re: SDP

Post by tovarish »

drug_profi wrote: 17/05/2021 14:53 Nikšić nema karizmu za direktne izbore. Mnogi će ga zaobići iako su pristalice trojke.
Ako stanu uz njega i ostali saveznici poput Fude, ASDA, NB-a i PDA itekako ima šanse.

Iako sam prije bio mišljenja da SDP i NS trebaju ići sa Hrvatom, a ostali saveznici sa Bošnjakom, sad sam stava da treba ići na jednu poziciju i to bošnjačkog člana. Time bi se pružila Ćirilici ruka pomirenja, pa možda i on spusti tenzije, pogotovo što bi mu Ronhil mogao ispasti iz kombinacije.
User avatar
Leverage
Posts: 9478
Joined: 27/05/2018 16:32

#67178 Re: SDP

Post by Leverage »

drug_profi wrote: 17/05/2021 14:53 Nikšić nema karizmu za direktne izbore. Mnogi će ga zaobići iako su pristalice trojke.
Džaferović je inače definicija karizme.

Nikšić je sigurno karizmatičniji od Bećirovića. Osim toga nema iza sebe ama baš nikakvih krupnih afera, a bio je Premijer FBiH, gledaj sad Novalića, gledaj nekad Brankovića, itd. Ako je ono s bratom najgora stvar koja mu se može prišit' onda je čist ko Sunce.

Njegov najveći minus je to što je dugo na političkoj sceni, nije svježe lice. Ali to nije neki minus. Ko ga zaobiđe u konkurenciji Bakira i Komšića treba da se zapita neke stvari.

Naravno, ovo sve govorim SAMO u slučaju da bude zajednički kandidat trojke, samostalna kandidatura bi bila katastrofa i nikako nisam za to. Ako bude kandidat trojke dobit će sigurno podršku PDA, NES-a, NB-a, Kasumovića, mnogih lokalnih i regionalnih stranaka, intelektualaca, NGO, itd.

Vrlo moguće da je Dino Konaković zainteresovan za poziciju Premijera FBiH i ako je takav dogovor onda je to ok.
tovarish wrote: 17/05/2021 15:11
drug_profi wrote: 17/05/2021 14:53 Nikšić nema karizmu za direktne izbore. Mnogi će ga zaobići iako su pristalice trojke.
Ako stanu uz njega i ostali saveznici poput Fude, ASDA, NB-a i PDA itekako ima šanse.

Iako sam prije bio mišljenja da SDP i NS trebaju ići sa Hrvatom, a ostali saveznici sa Bošnjakom, sad sam stava da treba ići na jednu poziciju i to bošnjačkog člana. Time bi se pružila Ćirilici ruka pomirenja, pa možda i on spusti tenzije, pogotovo što bi mu Ronhil mogao ispasti iz kombinacije.
Jedini problem za tu priču je taj što nema dovoljno glasova za to. U okršaju Komšić - Čović, koji će izvjesno ponovo biti u fokusu, te zbog činjenice da će kandidat SDA biti Bakir Izetbegović, Trojka se mora fokusirati isključivo na člana Predsjedništva iz reda Bošnjaka. Za to sigurno ima dovoljno glasova i od krucijalnog značaja u psihološkom smislu je poraz Bakira Izetbegovića.
putokaz1
Posts: 12411
Joined: 31/05/2014 23:56

#67179 Re: SDP

Post by putokaz1 »

Jedina šansa za pobjedu nad Izetbegovićem je bila 2018
Ali:Komšić,Fahro,Šepić,Jerlagić,Hadžikadić,Falatar...
Svi se valjda slažemo da su od Bečirevića uzeli glasove:Šepić u Zenici,Hadžikadić u Sarajevu,Komšić svugdje a i da su ostali išli na mlin baš Bakiru tj Slugi Dzaferu
Svi se slažemo da je od 1996 ista situacija kod Bošnjaka:1 SDA kandidat a 9 koji laju protiv SDA
Svi se slažemo da je i 2022 ista situacija Bakir protiv 9 Protivkandidata
Svima nam je jasno da će Efendić raditi za SDA,da će Fahro raditi za SDA,da će NES raditi za SDA iako nije radio 2018
Da će i Kriminalna PDA radije s SDA neko nekom normalnom opcijom ako takva postoji
Već znamo neke kandidate
Dragan Čović
Neko iz HRS
Željko Komšić
Bakir Izetbegović
Mirsad Hadžikadić
Fahrudin Radončić
Semir Efendić
Neko iz NES a
Mirsad Kukić
Neko iz tzv Trojke
3 ''Nezavisna'' Bošnjaka
Sefer Halilović
Mirnes Ajanović
Neko iz ''Naftalina'' kao 2014 Reis,2018 Mirsad
Eto već ima 13 Bošnjaka i Komšića koji odvuče Bošnjačke glasove
Bolje je nek ne bude Čović nego za bivšeg SDA ovca glasat ili Kukićevog nekog sa TK
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#67180 Re: SDP

Post by aratet »

PDA će vjerovatno podržati kandidata trojke, moguće i Radončića, ali ne vjerujem nakon prošli put.
Kandidat neće biti sto posto.

Za NES će biti zanimljivo kako će se ponašati. Ne vidim šansu da uopšte njihov kandidat bude primijećen.
User avatar
Leverage
Posts: 9478
Joined: 27/05/2018 16:32

#67181 Re: SDP

Post by Leverage »

Mnogi će podržati kandidata trojke u zamjenu za dio kolača u budućoj vlasti. A bit će potrebni svakako, tako da...
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#67182 Re: SDP

Post by tovarish »

Leverage wrote: 17/05/2021 15:36
tovarish wrote: 17/05/2021 15:11
drug_profi wrote: 17/05/2021 14:53 Nikšić nema karizmu za direktne izbore. Mnogi će ga zaobići iako su pristalice trojke.
Ako stanu uz njega i ostali saveznici poput Fude, ASDA, NB-a i PDA itekako ima šanse.

Iako sam prije bio mišljenja da SDP i NS trebaju ići sa Hrvatom, a ostali saveznici sa Bošnjakom, sad sam stava da treba ići na jednu poziciju i to bošnjačkog člana. Time bi se pružila Ćirilici ruka pomirenja, pa možda i on spusti tenzije, pogotovo što bi mu Ronhil mogao ispasti iz kombinacije.
Jedini problem za tu priču je taj što nema dovoljno glasova za to. U okršaju Komšić - Čović, koji će izvjesno ponovo biti u fokusu, te zbog činjenice da će kandidat SDA biti Bakir Izetbegović, Trojka se mora fokusirati isključivo na člana Predsjedništva iz reda Bošnjaka. Za to sigurno ima dovoljno glasova i od krucijalnog značaja u psihološkom smislu je poraz Bakira Izetbegovića.
Ma Komšić nema šanse ovaj put. Nit će imati pomoć SDA, niti će svi glasati za njega koji su ranije glasali. On će imati barem 50 hiljada glasova manje.

A zbog ovog podebljanog sam i ja promijenio mišljenje
putokaz1
Posts: 12411
Joined: 31/05/2014 23:56

#67183 Re: SDP

Post by putokaz1 »

aratet wrote: 17/05/2021 16:30 PDA će vjerovatno podržati kandidata trojke, moguće i Radončića, ali ne vjerujem nakon prošli put.
Kandidat neće biti sto posto.

Za NES će biti zanimljivo kako će se ponašati. Ne vidim šansu da uopšte njihov kandidat bude primijećen.
E Zato ja neću podržat Trojku,ako je uz njih Gospodar Podzemlja i osuđeni kriminalac najveći u BH
Uvjek sam bio protiv ''SDA Banovići'' kako smo ih zvali i sad sam
Možete me prozvat Novi Sefer ja živim u 2018
NI SDA ni PDA ili SDA i PDA su jedna stranka,jer oni jesu JEDNO
Zbog Trojka ako su uz PDA ,Kriminal
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#67184 Re: SDP

Post by addem »

Jel moguce da je Cengic protiv zabrane pusenja jer ce to oslabiti privredu. Pa ljudi moji ovo je za ne povjerovati. Kopirajte zakon iz Njemacke retardi jedni. Zadnja smo rupa u Evropi gdje pusi ko i kako stigne. A zimi lozimo ugalj i gume. Svako auto moze proci tehnicki pregled.
User avatar
Leverage
Posts: 9478
Joined: 27/05/2018 16:32

#67185 Re: SDP

Post by Leverage »

Ako se usvoji zakon onda će doći do prestanka loženja guma, a i tehnički pregledi bit će rigorozniji :lol:

Čovjek fino kaže da do ovakvog zakona treba doći postepeno, kako se dolazilo i u drugim zemljama. Ali ne, prepiši iz Njemačke i riješio si problem :oops:

Ima li iko podatak koliko pušača u BiH ima, koliki procenat je to, kako će se ovakav zakon odraziti na te ljude, a kako na privredu.

I meni bi, kao nepušaču, bilo najlakše reći zabrani i baš me briga. Ali to je razlika između Irfana Čengića i mene s jedne strane i tebe s druge strane koji misliš samo na vlastitu guzicu.
Falling Skies
Posts: 95
Joined: 15/05/2021 09:00

#67186 Re: SDP

Post by Falling Skies »

Dođi vamo purgeru
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#67187 Re: SDP

Post by palermo »

kako se u drugim zemljama dolazilo postepeno do ovakvog zakona ????
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#67188 Re: SDP

Post by _BataZiv_0809 »

Nema od toga nista.
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#67189 Re: SDP

Post by addem »

Leverage wrote: 17/05/2021 19:17 Ako se usvoji zakon onda će doći do prestanka loženja guma, a i tehnički pregledi bit će rigorozniji :lol:

Čovjek fino kaže da do ovakvog zakona treba doći postepeno, kako se dolazilo i u drugim zemljama. Ali ne, prepiši iz Njemačke i riješio si problem :oops:

Ima li iko podatak koliko pušača u BiH ima, koliki procenat je to, kako će se ovakav zakon odraziti na te ljude, a kako na privredu.

I meni bi, kao nepušaču, bilo najlakše reći zabrani i baš me briga. Ali to je razlika između Irfana Čengića i mene s jedne strane i tebe s druge strane koji misliš samo na vlastitu guzicu.
Mislim na svoje zdravlje i zdravlje moje porodice. To je najbitnije kao i zdravlje drugih ljudi. Pusenje se ne zabranjuje, vec zabranjuje u zatvorenim prostorijama. Niko ne zabranjuje da se vani pusi. Al eto Irfan se brine za pdv, a nema pojma koliko ljudi pusi duhan koji na crno kupuje i koliko su akcize koje su uvedene na cigarete zapravo pojacale crno trziste duhana. Zakon je odlican i trebao je biti donesen prije 3 godine ovo je svakako prekasno isto kao i zakoni o zabrani lozenja uglja u privatnim lozistima. Zdravlje je naprece ko drugacije misli vec je bolestan i potrebna mu je pomoc.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#67190 Re: SDP

Post by Škobo Habu »

addem wrote: 17/05/2021 19:02 Jel moguce da je Cengic protiv zabrane pusenja jer ce to oslabiti privredu. Pa ljudi moji ovo je za ne povjerovati. Kopirajte zakon iz Njemacke retardi jedni. Zadnja smo rupa u Evropi gdje pusi ko i kako stigne. A zimi lozimo ugalj i gume. Svako auto moze proci tehnicki pregled.
Ja stvarno ne znam o kakvoj on privredi bulazni, a čisto sumnjam da je i on na čisto sa vlastitim nebulozama.

Da je ovako nešto došlo iz tabora SDA, razumio bih, ali ovako - ne ide. Čiji on tal brani?
Last edited by Škobo Habu on 17/05/2021 19:30, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#67191 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

Leverage wrote: 17/05/2021 19:17 Ako se usvoji zakon onda će doći do prestanka loženja guma, a i tehnički pregledi bit će rigorozniji :lol:

Čovjek fino kaže da do ovakvog zakona treba doći postepeno, kako se dolazilo i u drugim zemljama. Ali ne, prepiši iz Njemačke i riješio si problem :oops:

Ima li iko podatak koliko pušača u BiH ima, koliki procenat je to, kako će se ovakav zakon odraziti na te ljude, a kako na privredu.

I meni bi, kao nepušaču, bilo najlakše reći zabrani i baš me briga. Ali to je razlika između Irfana Čengića i mene s jedne strane i tebe s druge strane koji misliš samo na vlastitu guzicu.
Kako ce se odraziti na te ljude? Pa moze samo pozitivno, nakon sto deset puta bude morao izaci van kafane da zapali, jedanaesti put mozda skonta da mu se ne isplati zajebavati.

A treba naci i podatak koliko zdravstvo potrosi na lijecenje pacijenata sa rakom pluca.
b_i_s
Posts: 215
Joined: 03/07/2019 09:32

#67192 Re: SDP

Post by b_i_s »

Falling Skies wrote: 17/05/2021 19:18 Dođi vamo purgeru
:lol:
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#67193 Re: SDP

Post by addem »

Škobo Habu wrote: 17/05/2021 19:29
addem wrote: 17/05/2021 19:02 Jel moguce da je Cengic protiv zabrane pusenja jer ce to oslabiti privredu. Pa ljudi moji ovo je za ne povjerovati. Kopirajte zakon iz Njemacke retardi jedni. Zadnja smo rupa u Evropi gdje pusi ko i kako stigne. A zimi lozimo ugalj i gume. Svako auto moze proci tehnicki pregled.
Ja stvarno ne znam o kakvoj on privredi bulazni, a čisto sumnjam da je i on na čisto sa vlastitim nebulozama.

Da je ovako nešto došlo iz tabora SDA, razumio bih, ali ovako - ne ide. Čiji on tal brani?
Lik brani Fadilov budzet. A to je svakako ogromna zabluda da ce pdv pasti ako zabranis pusenje. Vjerovatno misli Irfan manje ce se lijekova prodavati kao posljedica zdravijeg zivota. :P :P :P
costacurta
Posts: 3503
Joined: 05/05/2005 08:25

#67194 Re: SDP

Post by costacurta »

Leverage wrote: 17/05/2021 19:17 Ako se usvoji zakon onda će doći do prestanka loženja guma, a i tehnički pregledi bit će rigorozniji :lol:

Čovjek fino kaže da do ovakvog zakona treba doći postepeno, kako se dolazilo i u drugim zemljama. Ali ne, prepiši iz Njemačke i riješio si problem :oops:

Ima li iko podatak koliko pušača u BiH ima, koliki procenat je to, kako će se ovakav zakon odraziti na te ljude, a kako na privredu.

I meni bi, kao nepušaču, bilo najlakše reći zabrani i baš me briga. Ali to je razlika između Irfana Čengića i mene s jedne strane i tebe s druge strane koji misliš samo na vlastitu guzicu.
Nek puši u kući, sve jednu na drugu neka štikla.
Kad sam bio na tom zapadu, kad izađemo naveče, vratimo se kući iz kluba u kome je bilo 200 ljudi odjeća miriše isto onako kao kad smo pošli iz kuće.
Ovdje odeš kod Tome, brate moj 7 dana iz nosa smrad ne izlazi i sve sa sebe na centrifugu.
Ebem ja nas ako smo zabrinuti sa PDV od cigara i ako smo na to spali.
Da se sve može ja imam običaj da uporedim sa upaljenim svjetlima, ipočetka je bilo kuku lele, al danas je to stvar rutine ali ne zato što smo savjesni već jer se bojimo kazne.
Samo po džepu bato moj
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#67195 Re: SDP

Post by addem »

Kad su Nijemci, Francuzi, Spanjolci, Italijani, Rusi, Turci, Danci, Svedi, Norvezani, Britanci, Amerikanci zabranili pusenje jedva su prezivjeli ekonomsku krizu izazvanu tom odlukom. Zna Irfo dobro kako je tesko bilo pa ko biva hoce Fadilu i HDZu da pomogne da im budzet ne oslabi.
User avatar
Leverage
Posts: 9478
Joined: 27/05/2018 16:32

#67196 Re: SDP

Post by Leverage »

addem wrote: 17/05/2021 19:23
Leverage wrote: 17/05/2021 19:17 Ako se usvoji zakon onda će doći do prestanka loženja guma, a i tehnički pregledi bit će rigorozniji :lol:

Čovjek fino kaže da do ovakvog zakona treba doći postepeno, kako se dolazilo i u drugim zemljama. Ali ne, prepiši iz Njemačke i riješio si problem :oops:

Ima li iko podatak koliko pušača u BiH ima, koliki procenat je to, kako će se ovakav zakon odraziti na te ljude, a kako na privredu.

I meni bi, kao nepušaču, bilo najlakše reći zabrani i baš me briga. Ali to je razlika između Irfana Čengića i mene s jedne strane i tebe s druge strane koji misliš samo na vlastitu guzicu.
Mislim na svoje zdravlje i zdravlje moje porodice. To je najbitnije kao i zdravlje drugih ljudi. Pusenje se ne zabranjuje, vec zabranjuje u zatvorenim prostorijama. Niko ne zabranjuje da se vani pusi. Al eto Irfan se brine za pdv, a nema pojma koliko ljudi pusi duhan koji na crno kupuje i koliko su akcize koje su uvedene na cigarete zapravo pojacale crno trziste duhana. Zakon je odlican i trebao je biti donesen prije 3 godine ovo je svakako prekasno isto kao i zakoni o zabrani lozenja uglja u privatnim lozistima. Zdravlje je naprece ko drugacije misli vec je bolestan i potrebna mu je pomoc.
Vidi se da nisi ni pročitao tekst, čovjek baš o tome govori.

Misliš ti samo na svoju guzicu.
Last edited by Leverage on 17/05/2021 19:40, edited 1 time in total.
User avatar
Leverage
Posts: 9478
Joined: 27/05/2018 16:32

#67197 Re: SDP

Post by Leverage »

ultima_palabra wrote: 17/05/2021 19:30
Leverage wrote: 17/05/2021 19:17 Ako se usvoji zakon onda će doći do prestanka loženja guma, a i tehnički pregledi bit će rigorozniji :lol:

Čovjek fino kaže da do ovakvog zakona treba doći postepeno, kako se dolazilo i u drugim zemljama. Ali ne, prepiši iz Njemačke i riješio si problem :oops:

Ima li iko podatak koliko pušača u BiH ima, koliki procenat je to, kako će se ovakav zakon odraziti na te ljude, a kako na privredu.

I meni bi, kao nepušaču, bilo najlakše reći zabrani i baš me briga. Ali to je razlika između Irfana Čengića i mene s jedne strane i tebe s druge strane koji misliš samo na vlastitu guzicu.
Kako ce se odraziti na te ljude? Pa moze samo pozitivno, nakon sto deset puta bude morao izaci van kafane da zapali, jedanaesti put mozda skonta da mu se ne isplati zajebavati.

A treba naci i podatak koliko zdravstvo potrosi na lijecenje pacijenata sa rakom pluca.
Treba također naći podatak koliko novca je uloženo u prevenciju pušenja.

Ako bude morao 10 put izaći onda možda skonta da mu je bolje uzet pivo u Bingu i sjest na klupu.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#67198 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

Leverage wrote: 17/05/2021 19:40
ultima_palabra wrote: 17/05/2021 19:30
Leverage wrote: 17/05/2021 19:17 Ako se usvoji zakon onda će doći do prestanka loženja guma, a i tehnički pregledi bit će rigorozniji :lol:

Čovjek fino kaže da do ovakvog zakona treba doći postepeno, kako se dolazilo i u drugim zemljama. Ali ne, prepiši iz Njemačke i riješio si problem :oops:

Ima li iko podatak koliko pušača u BiH ima, koliki procenat je to, kako će se ovakav zakon odraziti na te ljude, a kako na privredu.

I meni bi, kao nepušaču, bilo najlakše reći zabrani i baš me briga. Ali to je razlika između Irfana Čengića i mene s jedne strane i tebe s druge strane koji misliš samo na vlastitu guzicu.
Kako ce se odraziti na te ljude? Pa moze samo pozitivno, nakon sto deset puta bude morao izaci van kafane da zapali, jedanaesti put mozda skonta da mu se ne isplati zajebavati.

A treba naci i podatak koliko zdravstvo potrosi na lijecenje pacijenata sa rakom pluca.
Treba također naći podatak koliko novca je uloženo u prevenciju pušenja.

Ako bude morao 10 put izaći onda možda skonta da mu je bolje uzet pivo u Bingu i sjest na klupu.
Pa dobro, nije ni to smak svijeta. Mozda neka nepusacka porodica sa malom djecom odluci cesce posjecivati restorane kad ne budu zadimljeni i nadoknadi razliku u PDVu.
User avatar
Leverage
Posts: 9478
Joined: 27/05/2018 16:32

#67199 Re: SDP

Post by Leverage »

Da se razumijemo, ja sam za to da se do ovakvog zakona dođe ali na način da postoji plan kako da posljedice budu minimalne. Kad budemo imali stav o pušenju kao prosječan Australac onda možemo imati i restriktivniji zakon od ovog.

Moramo raditi postepeno, inače ćemo napraviti problem.
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#67200 Re: SDP

Post by addem »

Njemacka je 2008 zabranila pusenje i te godine bila je velika ekonomska kriza. 8-)
Post Reply