SDP na državnom nivou

Post Reply

Šta da SDP uradi na državom nivou ukoliko SNSD i HDZ budu neizbježni?

Neka SDP uđe u vlast pod uslovom da se vlada napravi od nestranačkih eksperata
36
24%
Neka SDP ostane u opoziciji na državnom nivou
34
22%
Neka SDP uđe u tu vlast i spašava šta može
58
38%
Neka SDP onemogući stvaranje vlasti sve do zadovoljenja svojih zahtijeva
24
16%
 
Total votes: 152

1mustra
Posts: 798
Joined: 04/11/2010 22:12

#401 Re: SDP na državnom nivou

Post by 1mustra »

Komrad wrote: Vidis ja mislim da jest :)
Krivo, ti osjecas da jest, zbilja nisam stekao utisak da je proces misljenja bio u to ukljucen. :P
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#402 Re: SDP na državnom nivou

Post by plain vanilla »

1mustra wrote:
plain vanilla wrote:mustro, tebi je sdp odlican, nije jednonacionalan, ali ti ni za zivu glavu ne bi glasao za sdp, taman da kandiduju sve same hrvate

ti odgovori zasto je to tako, i imat ces odgovore na sva svoja pitanja
Sta znaci odlican zato sto nije jednonacionalan?

Kakve veze ima ko za koga glasa, valjda smo dovoljno razboriti da nam osobne preferencije nisu u stanju ometat proces razmisljanja.
bio je zarez izmedju te dvije rijeci

ja kazem, zapitaj se ti sto ne bi nikad glasao za sdp
sta god uradili, kakav god program imali, koga god kandidovali, ti ces za hdz :oops:
da je pola sdp-a hrvata, vi biste glasali za hdz, i rekli da ovi ne valjaju jer ih vi niste birali :lol:
pa izaberite ih
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#403 Re: SDP na državnom nivou

Post by Komrad »

1mustra wrote:
Komrad wrote: Vidis ja mislim da jest :)
Krivo, ti osjecas da jest, zbilja nisam stekao utisak da je proces misljenja bio u to ukljucen. :P
Komsic nikad nebi radio na stetu BiH .. a Kristo i Covic rade...
User avatar
ravno
Posts: 436
Joined: 06/01/2008 20:10

#404 Re: SDP na državnom nivou

Post by ravno »

1mustra wrote:
ravno wrote:@1mustra

Gospodine,

...
Činjenica da je Vaša politička opcija u suprotnosti sa opcijom SDP, ide u prilog demokratiji i potvrđuje je kao, za sada, najbolji vid političkog organiziranja u nekoj zemlji.

Tesko mi je bilo odabrat citate jer je sve u slicnom tonu. No, nigdje ja nisam rekao bilo sto protiv politike koju zastupa SDP, ne razumijem zasto mi se to potura. Da ste pazljivije citali bilo sto od onoga sto sam pisao, vidjeli biste da nisam govorio o politickim opcijama kao takvima, nego o pravilima igre. SDP cak i da ima najbolju politiku, ne smije krsiti pravila igre.
...
«SDP BiH, po svom društvenom biću i političkom programu, jeste višenacionalna partija. To
znači da smo partija koja okuplja i izražava političke, ekonomske, socijalne i nacionalne interese svih naroda i etničkih grupa koje žive u Bosni i Hercegovini.
...
To je sjajno, visenacionalna partija je ono sto BIH treba. Nazalost, SDP je to samo na papiru, jer takva partija bi se valjda borila za glasove sviju naroda, te bi postivala rezultate te borbe. Zasigurno ne bi pokusavala da manipulira pretvarajuci se da podrskom samo u jednom narodu ima legitimitet da zastupa sva tri.


Budite ljubazni pa pojasnite o kojim "pravilima igre" govorite. Da li time mislite da SDP svojim djelovanjem krsi Ustav i pozitivne zakone BiH?
Zasto imputirate SDP-u da se bori samo za glasove jednog naroda?
1mustra
Posts: 798
Joined: 04/11/2010 22:12

#405 Re: SDP na državnom nivou

Post by 1mustra »

Komrad wrote:
1mustra wrote:
Komrad wrote: Vidis ja mislim da jest :)
Krivo, ti osjecas da jest, zbilja nisam stekao utisak da je proces misljenja bio u to ukljucen. :P
Komsic nikad nebi radio na stetu BiH .. a Kristo i Covic rade...
Znaci razmisljanje pocinje od dogmatskog zakljucka, a zatim se reverzno selektiraju implikacije koje podrzavaju takav zakljucak. Bolje je ne misliti nego misliti na taj nacin.
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#406 Re: SDP na državnom nivou

Post by Komrad »

1mustra wrote:
Znaci razmisljanje pocinje od dogmatskog zakljucka, a zatim se reverzno selektiraju implikacije koje podrzavaju takav zakljucak. Bolje je ne misliti nego misliti na taj nacin.
Bolje jene misliti nego misliti nacionalisticki i prebrojavati ljude na osnovu nacije i vjere i gdje je potrebno i gdje nije
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#407 Re: SDP na državnom nivou

Post by Komrad »

ravno wrote: ...

Budite ljubazni pa pojasnite o kojim "pravilima igre" govorite. Da li time mislite da SDP svojim djelovanjem krsi Ustav i pozitivne zakone BiH?
Zasto imputirate SDP-u da se bori samo za glasove jednog naroda?
Vjerovatno zato sto su sovinisti pa ako takvi nisu naucili da dobar politicar moze biti i pripadnik drugog naroda
umjesto da je dobar politicar samo onaj koji tvoj narod zavadja sa drugim narodom
1mustra
Posts: 798
Joined: 04/11/2010 22:12

#408 Re: SDP na državnom nivou

Post by 1mustra »

ravno wrote: Budite ljubazni pa pojasnite o kojim "pravilima igre" govorite. Da li time mislite da SDP svojim djelovanjem krsi Ustav i pozitivne zakone BiH?
Pricao sam vec o tome na ovoj temi dovoljno. Nije krsenje Ustava jedino sto je vazno.
Zasto imputirate SDP-u da se bori samo za glasove jednog naroda?
Ako pogledate recenicu iznova, vidicete da je akcent bio na postivanju rezultata te visenacionalne borbe za glasove. Dakle, ako se bore za glasove sva tri naroda, a dobiju podrsku samo jednog, to nuzno znaci da imaju legitimitet predstavljati samo taj jedan, a ostale samo onoliko koliko imaju podrske u njemu. To je jako vazan princip.
1mustra
Posts: 798
Joined: 04/11/2010 22:12

#409 Re: SDP na državnom nivou

Post by 1mustra »

Komrad wrote:
1mustra wrote:
Znaci razmisljanje pocinje od dogmatskog zakljucka, a zatim se reverzno selektiraju implikacije koje podrzavaju takav zakljucak. Bolje je ne misliti nego misliti na taj nacin.
Bolje je ne misliti nego misliti nacionalisticki i prebrojavati ljude na osnovu nacije i vjere i gdje je potrebno i gdje nije
Vec sam davao analogiju, dva vuka i jedna ovca ne mogu glasati o tome sto ce bit za veceru po principu jedno bice, jedan glas. Ovci je lako da razumije zasto, al valjda bi i vuku trebalo bit jasno zasto ovca ima rezerve prema takvom glasanju.
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#410 Re: SDP na državnom nivou

Post by Komrad »

1mustra wrote:
Zasto imputirate SDP-u da se bori samo za glasove jednog naroda?
Ako pogledate recenicu iznova, vidicete da je akcent bio na postivanju rezultata te visenacionalne borbe za glasove. Dakle, ako se bore za glasove sva tri naroda, a dobiju podrsku samo jednog, to nuzno znaci da imaju legitimitet predstavljati samo taj jedan, a ostale samo onoliko koliko imaju podrske u njemu. To je jako vazan princip.[/quote]

SDP ne predstavlja nijedan narod posebno ... SDP ce da radi i do sad je radio na boljitku svih naroda u BiH
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#411 Re: SDP na državnom nivou

Post by Komrad »

1mustra wrote:
Komrad wrote:
1mustra wrote:
Znaci razmisljanje pocinje od dogmatskog zakljucka, a zatim se reverzno selektiraju implikacije koje podrzavaju takav zakljucak. Bolje je ne misliti nego misliti na taj nacin.
Bolje je ne misliti nego misliti nacionalisticki i prebrojavati ljude na osnovu nacije i vjere i gdje je potrebno i gdje nije
Vec sam davao analogiju, dva vuka i jedna ovca ne mogu glasati o tome sto ce bit za veceru po principu jedno bice, jedan glas. Ovci je lako da razumije zasto, al valjda bi i vuku trebalo bit jasno zasto ovca ima rezerve prema takvom glasanju.
pa da.. ali dok ovca ne bude jaka kao vuk .. neka ga slusa .. mozda i nece biti pojedena :)
1mustra
Posts: 798
Joined: 04/11/2010 22:12

#412 Re: SDP na državnom nivou

Post by 1mustra »

alternativni wrote: Ima li HDZ legitimitet predstavljati Hrvate?
U BiH zivi oko 4,5 miliona ljudi. Hrvata ima oko 17%, dakle oko 765 000

Ako je pola izaslo na izbore, to je preko 350 hiljada. Koliko ono HDZ ima glasova? 100 hiljada? I oni su kao stozerna stranka?!?
Jako tesko da Hrvata ima 765 tisuca, prije ce bit oko 450 tisuca, a izaslo je vjerojatno manje od 250 tisuca. HDZ ima ubjedljivo najvisu podrsku u Hrvata sto god mislili o njima.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#413 Re: SDP na državnom nivou

Post by seln »

1mustra wrote:
seln wrote: Mozda da uzmu najsposobnijeg? Mada je to iskustvo iz civilizovanih zemalja mozda precijenjeno, ali eto...da probamo?
Evo, ja sam najsposobniji. :lol:
U cemu? Krocenju kenjaca?
Vrlo naivan pristup, svaka stranka bi tvrdila da su oni najsposobniji i opet nista ne bi imao.
Kako god, ali Covic nije najsposobniji, pa da hebe rak raka.
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#414 Re: SDP na državnom nivou

Post by Komrad »

od hrvata za poziciju premijera najsposobniji mozda Anto Domazet ... pa i Martin Raguz
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#415 Re: SDP na državnom nivou

Post by plain vanilla »

Komrad wrote:od hrvata za poziciju premijera najsposobniji mozda Anto Domazet ... pa i Martin Raguz
samo vi hvalite raguza, pa ce ga se hrvati odreci :oops:
1mustra
Posts: 798
Joined: 04/11/2010 22:12

#416 Re: SDP na državnom nivou

Post by 1mustra »

seln wrote:
1mustra wrote:
seln wrote: Mozda da uzmu najsposobnijeg? Mada je to iskustvo iz civilizovanih zemalja mozda precijenjeno, ali eto...da probamo?
Evo, ja sam najsposobniji. :lol:
U cemu? Krocenju kenjaca?
Ne, tu sam bash tanak.
Vrlo naivan pristup, svaka stranka bi tvrdila da su oni najsposobniji i opet nista ne bi imao.
Kako god, ali Covic nije najsposobniji, pa da hebe rak raka.
Ne postoje objektivni kriteriji za ocjenu sposobnosti, zato valjda i postoje izbori da ljudi kazu sta oni o tome misle.

@alternativni,
Nije pitanje ko je legitiman Hrvat, nego ko je legitimni predstavnik Hrvata, a to je svako taman onoliko koliko je dobio njihovih glasova. Ako je HDZ90 dobila upola manje od HDZ oni imaju upola manje legitimiteta za predstavljanje Hrvata.

Sto se tice Raguza, njegova stranka je dobila mnogo manje od konkurentske, tako da on po logici stvari nije u opticaju.
User avatar
ravno
Posts: 436
Joined: 06/01/2008 20:10

#417 Re: SDP na državnom nivou

Post by ravno »

1mustra wrote:
ravno wrote: Budite ljubazni pa pojasnite o kojim "pravilima igre" govorite. Da li time mislite da SDP svojim djelovanjem krsi Ustav i pozitivne zakone BiH?
Pricao sam vec o tome na ovoj temi dovoljno. Nije krsenje Ustava jedino sto je vazno.
Zasto imputirate SDP-u da se bori samo za glasove jednog naroda?
Ako pogledate recenicu iznova, vidicete da je akcent bio na postivanju rezultata te visenacionalne borbe za glasove. Dakle, ako se bore za glasove sva tri naroda, a dobiju podrsku samo jednog, to nuzno znaci da imaju legitimitet predstavljati samo taj jedan, a ostale samo onoliko koliko imaju podrske u njemu. To je jako vazan princip.


Postivanje Ustava i zakona neke zemlje od strane subjekata iste je nesto sto daje puni legalitet i legitimitet subjektima. Pokusajte shvatiti i prihvatiti da Vasi parametri koji djelomicno odredjuju trenutnu stvarnost subjekta BiH nisu obligatorna kategorija za sve "ucesnike u igri". Pitanje "rezultata visenacionalne borbe za glasove", "nepisanih dzentlmenskih sporazuma" u takvoj vrsti borbe i sl. su za SDP nevaljani parametri, jer negiraju SDP. Sta za vas znace pojmovi "konstitutivnost" i "jednakopravnost", da li ste to jasno izdefinirali u svojoj svijesti? Da li ti pojmovi imaju smisla u hrvatskom entitetu ili samo imaju smisla u visenacionalnoj sredini?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#418 Re: SDP na državnom nivou

Post by seln »

1mustra wrote:
seln wrote:
1mustra wrote:
Evo, ja sam najsposobniji. :lol:
U cemu? Krocenju kenjaca?
Ne, tu sam bash tanak.
Vrlo naivan pristup, svaka stranka bi tvrdila da su oni najsposobniji i opet nista ne bi imao.
Kako god, ali Covic nije najsposobniji, pa da hebe rak raka.
Ne postoje objektivni kriteriji za ocjenu sposobnosti, zato valjda i postoje izbori da ljudi kazu sta oni o tome misle.

@alternativni,
Nije pitanje ko je legitiman Hrvat, nego ko je legitimni predstavnik Hrvata, a to je svako taman onoliko koliko je dobio njihovih glasova. Ako je HDZ90 dobila upola manje od HDZ oni imaju upola manje legitimiteta za predstavljanje Hrvata.

Sto se tice Raguza, njegova stranka je dobila mnogo manje od konkurentske, tako da on po logici stvari nije u opticaju.
Kako neko rece, doci ce vrijeme pa ce Srbi i Hrvati u jedan glas hvaliti gradjansku drzavu, ali je tada nece biti. Koliko je izbor dobar, vidi se po cinjenici da je narod koji je najmanje stradao u ratu brojcano skoro prepolovljen, sve zahvaljujuci stozinastoj stranci.

A posto je Hitler izabran vecinom njemackih glasova, pretpostavljam da je on bio legitiman predstavnik njemackog naroda.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#419 Re: SDP na državnom nivou

Post by seln »

alternativni wrote:
1mustra wrote: Nije pitanje ko je legitiman Hrvat, nego ko je legitimni predstavnik Hrvata, a to je svako taman onoliko koliko je dobio njihovih glasova. Ako je HDZ90 dobila upola manje od HDZ oni imaju upola manje legitimiteta za predstavljanje Hrvata.

Sto se tice Raguza, njegova stranka je dobila mnogo manje od konkurentske, tako da on po logici stvari nije u opticaju.
Kad se saberu HDZ90, ostale H-stranke, te glasovi Hrvata za gradjanske stranke, onda dobijamo isto hr-glasova kao sto ih ima HDZ. Dakle, koalicija ostalih moze zamjeniti HDZ za legitimno predstavljanje Hrvata.
ma, njima je svejedno o kome se radi, koliko je sposoban ili kako se zove. Vazno je da radi kontra "balija", pa ce biti dobar.
1mustra
Posts: 798
Joined: 04/11/2010 22:12

#420 Re: SDP na državnom nivou

Post by 1mustra »

ravno wrote: Postivanje Ustava i zakona neke zemlje od strane subjekata iste je nesto sto daje puni legalitet i legitimitet subjektima.
Ne mogu se tako posmatrati stvari, RS moze postujuci Ustav i zakon uciniti da BiH nikad vise ne donese niti jedan zakon, niti jednu drugu odluku, niti jedan budzet, niti jednu vladu da ne sastavi. To po zdravom razumu sigurno nije puni legalitet i legitimitet, iako po vama on to jest.
Pitanje "rezultata visenacionalne borbe za glasove", "nepisanih dzentlmenskih sporazuma" u takvoj vrsti borbe i sl. su za SDP nevaljani parametri, jer negiraju SDP.
Ne razumijem zasto princip rotacije negira SDP? Ne razumijem zasto se napada princip rotacije bez da se ponudi alternativa.
Sta za vas znace pojmovi "konstitutivnost" i "jednakopravnost", da li ste to jasno izdefinirali u svojoj svijesti? Da li ti pojmovi imaju smisla u hrvatskom entitetu ili samo imaju smisla u visenacionalnoj sredini?
U homogenoj sredini nema potrebe za kljucevima, rotacijama ili paritetima, ali u svakako heterogenoj ima. Sjetimo se ovce i onih vukova.
Na koncu, znamo li kakav je stav SDP-a o statutu Mostara?

@alternativni,
Naravno da koalicija svih ostalih moze zamijeniti HDZ, pod uvjetom da odista imaju toliko glasova. HDZ90, HSP i Lijanovici zajedno bi mogli predstavljat Hrvate, al sumnjam da ce do toga doci.
1mustra
Posts: 798
Joined: 04/11/2010 22:12

#421 Re: SDP na državnom nivou

Post by 1mustra »

alternativni wrote:
1mustra wrote: Naravno da koalicija svih ostalih moze zamijeniti HDZ, pod uvjetom da odista imaju toliko glasova. HDZ90, HSP i Lijanovici zajedno bi mogli predstavljat Hrvate, al sumnjam da ce do toga doci.
Jasta neg' imaju, ti si prebrojao da je glasalo oko 250 tisuca hrvata, a HDZ ima pola od toga.

Ja sumnjam da ce HDZ imati premijera, a pogotovo da ce to biti Covic kojem je zabranjeno obavljanje funkcije.
Ne bih spekulirao o tome kako ce se hrvatske stranke postavit, vidicemo za jedno 3-4 mjeseca. Jedino sto sam htio je da istaknem da je SDP-ov legitimitet da predstavlja Hrvate ogranicen brojem glasova koje su dobili od Hrvata.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#422 Re: SDP na državnom nivou

Post by seln »

1mustra wrote:
alternativni wrote:
1mustra wrote: Naravno da koalicija svih ostalih moze zamijeniti HDZ, pod uvjetom da odista imaju toliko glasova. HDZ90, HSP i Lijanovici zajedno bi mogli predstavljat Hrvate, al sumnjam da ce do toga doci.
Jasta neg' imaju, ti si prebrojao da je glasalo oko 250 tisuca hrvata, a HDZ ima pola od toga.

Ja sumnjam da ce HDZ imati premijera, a pogotovo da ce to biti Covic kojem je zabranjeno obavljanje funkcije.
Ne bih spekulirao o tome kako ce se hrvatske stranke postavit, vidicemo za jedno 3-4 mjeseca. Jedino sto sam htio je da istaknem da je SDP-ov legitimitet da predstavlja Hrvate ogranicen brojem glasova koje su dobili od Hrvata.
I ja bih jedino htio istaknuti da SDP zaboli za to.
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#423 Re: SDP na državnom nivou

Post by Komrad »

Izborni proces u BiH je takav da ne broji koliko je bosnjaka, hrvata , srba i ostalih glasova glasalo za odredjenu stranku te ta stranka na taj nacin dobija legitimitet

Legitimitet se dobija ukupnim brojem glasova GRADJANA
prema tome SDP puno glasova puno legitimiteta
HDZ malo glasova malo legitimiteta

i jedne i druge se obavezuje da rade za dobrobit svih GRADJANA a ne samo pojedinih etno grupa :)
1mustra
Posts: 798
Joined: 04/11/2010 22:12

#424 Re: SDP na državnom nivou

Post by 1mustra »

alternativni wrote:
1mustra wrote:
Ne bih spekulirao o tome kako ce se hrvatske stranke postavit, vidicemo za jedno 3-4 mjeseca. Jedino sto sam htio je da istaknem da je SDP-ov legitimitet da predstavlja Hrvate ogranicen brojem glasova koje su dobili od Hrvata.
Srecom, Ustav ne kaze da premijer predstavlja etnicku grupaciju. Stoga, moze SDP-ov covjek.
Svakako da moze, ako se odustane od rotacije, ali ne moze ako se zadrzi rotacija. Nije valjda Spiric bio tamo zato sto je najsposobniji, vec sto je popunio srpsko mjesto.

@seln
SDP ne obitava u vakuumu, ako hoce ucestvovat u raspodjeli vlasti mora suradjivat sa ostalim strankama, dakle mora je "zabolit" sta drugi misle.

@komrad
ukupan broj glasova nije jedino mjerilo, na izborima 2006-te je SNSD kao stranka imao ubjedljivo najvise glasova na BIH nivou, ne mislish valjda da su oni predstavljali Bosnjake?
User avatar
ravno
Posts: 436
Joined: 06/01/2008 20:10

#425 Re: SDP na državnom nivou

Post by ravno »

@1mustra

slazemo se da se ne mozemo sloziti.

Ako potezete Mostar, u njemu je vazeci Statut grada i SDP ga postuje. Ako mislite raspravljati o "postenju" Statuta, ja, kao Mostarac, Vam nisam najbolji sagovornik, jer su Vasi i moji pogledi na Mostar dijametralno suprotni. Pretpostavljam da ste stanovista kako je Mostar hrvatski grad, pa Statut smatrate nepostenim prema Vasem narodu. Mostar nije nikada bio samo hrvatski grad, a pogotovo stolni, dapace. Po popisu iz 1991. u Opcini Mostar je zivjelo ukupno 126 628 stanovnika, od cega:
Muslimani - 43 856 (34,63%)
Srbi - 23 846 (18,83%)
Hrvati - 43 037 (33,99%)
Jugosloveni - 12 768 (10,08%)
da ne nabrajam ostale. Hrvati su cinili trecinu. Samo postavljanje kriza iznad grada ne znaci da to odmah postaje Vase vlasnistvo. Statut je donesen sa razlogom i to samo Mostaru, a moja je pretpostavka da je to ucinjeno kako bi se izbjeglo da se nagradi progon nehrvata, lociranje nekoliko koncentracionih logora za Bosnjake blizu grada, kocentriranje Hrvata iz Bosne u Mostar, nemilosrdno unistavanje svoga "stolnog" grada i sl. Znam da se s ovim ne slazete, ali to vam je tako. U prilog moga misljenja ide i tekuce sudjenje glavnim protagonistima tog scenarija u Hagu. Mostar jeste i hrvatski grad.
Post Reply