SDA ili SBB!??

Post Reply

Koga bi voljeli vidjeti kao koalicionog partnera SDPu?

1. Simpatizeri SDPa - SDA
130
47%
2. Simpatizeri SDPa - SBB
53
19%
3. Simpatizeri SDPa - Opozicija
52
19%
4. Simpatizeri drugih stranaka - SDA
16
6%
5. Simpatizeri drugih stranaka - SBB
12
4%
6. Simpatizeri drugih stranaka - Opozicija
11
4%
 
Total votes: 274

User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#251 Re: SDA ili SBB!??

Post by madner »

Treba podrzati klemu vs reisa, ne bi valjalo da centar moci bude covjek za kojeg se ne moze glasat.
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#252 Re: SDA ili SBB!??

Post by metronom »

Udju li u koaliciju sa SDA, mogu se pozdraviti sa mojim glasom na sljedecim izborima! Narod je bolan glasao za SDP ne bi li se rijesili ovih kriminalaca, a ne da se SDP udruzi sa njima! Ne mogu da vjerujem da neko uopste ozbiljno uzima u obzir koaliciju sa strankama koje su nas dovele na rub propasti! Bolje bit i opozicija nego koalirati sa kriminalcima koji su pustili korijenje u institucijama vlasti!
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#253 Re: SDA ili SBB!??

Post by nosara »

metronom wrote:Udju li u koaliciju sa SDA, mogu se pozdraviti sa mojim glasom na sljedecim izborima! Narod je bolan glasao za SDP ne bi li se rijesili ovih kriminalaca, a ne da se SDP udruzi sa njima! Ne mogu da vjerujem da neko uopste ozbiljno uzima u obzir koaliciju sa strankama koje su nas dovele na rub propasti! Bolje bit i opozicija nego koalirati sa kriminalcima koji su pustili korijenje u institucijama vlasti!
Slazem se... Bruka i sramota... I nasa realnost...

Ali, o svom glasu cu odluciti neposredno prije slijedecih izbora... :wink:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#254 Re: SDA ili SBB!??

Post by madner »

metronom wrote:Udju li u koaliciju sa SDA, mogu se pozdraviti sa mojim glasom na sljedecim izborima! Narod je bolan glasao za SDP ne bi li se rijesili ovih kriminalaca, a ne da se SDP udruzi sa njima! Ne mogu da vjerujem da neko uopste ozbiljno uzima u obzir koaliciju sa strankama koje su nas dovele na rub propasti! Bolje bit i opozicija nego koalirati sa kriminalcima koji su pustili korijenje u institucijama vlasti!
Ako sta naprave dobice vise glasova. Ako nista ne naprave nije bitno s kim ce koalirat ili ne.
User avatar
Suti i trpi
Posts: 1229
Joined: 26/04/2010 13:39

#255 Re: SDA ili SBB!??

Post by Suti i trpi »

http://www.sarajevo-x.com/bih/crnahroni ... /101013013

Kako ce se SDP izboriti sa kriminalom koji je sastavni dio SDA? Kako ce oduzeti opljackanu imovinu (na to obecanje je 'pao' veliki broj biraca) kada ju je velikim djelom opljackala (direkno i indirektno) SDA? Da li drzava moze naparedovati sa do kraja kriminalizovanom SDA?

Ja mislim da sa SDA nije moguc znacajniji napredak. Jednostavno, pustili su korjene u svaku instituciju, nista ne moze proci bez njihovog odobrenja. Zbog svega toga, za mene je Fahro manje los izbor. Vrijeme ce pokazati.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#256 Re: SDA ili SBB!??

Post by homar »

Suti i trpi wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/crnahroni ... /101013013

Kako ce se SDP izboriti sa kriminalom koji je sastavni dio SDA? Kako ce oduzeti opljackanu imovinu (na to obecanje je 'pao' veliki broj biraca) kada ju je velikim djelom opljackala (direkno i indirektno) SDA? Da li drzava moze naparedovati sa do kraja kriminalizovanom SDA?

Ja mislim da sa SDA nije moguc znacajniji napredak. Jednostavno, pustili su korjene u svaku instituciju, nista ne moze proci bez njihovog odobrenja. Zbog svega toga, za mene je Fahro manje los izbor. Vrijeme ce pokazati.
:thumbup:
User avatar
MrMaliJoe
Posts: 909
Joined: 14/05/2010 14:13
Location: Ispred monitora

#257 Re: SDA ili SBB!??

Post by MrMaliJoe »

Suti i trpi wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/crnahroni ... /101013013

Kako ce se SDP izboriti sa kriminalom koji je sastavni dio SDA? Kako ce oduzeti opljackanu imovinu (na to obecanje je 'pao' veliki broj biraca) kada ju je velikim djelom opljackala (direkno i indirektno) SDA? Da li drzava moze naparedovati sa do kraja kriminalizovanom SDA?

Ja mislim da sa SDA nije moguc znacajniji napredak. Jednostavno, pustili su korjene u svaku instituciju, nista ne moze proci bez njihovog odobrenja. Zbog svega toga, za mene je Fahro manje los izbor. Vrijeme ce pokazati.
Ko ga bi ti volio kao simpatizer SDP-a, koji bi bio tvoj izbor.
User avatar
Suti i trpi
Posts: 1229
Joined: 26/04/2010 13:39

#258 Re: SDA ili SBB!??

Post by Suti i trpi »

MrMaliJoe wrote:
Suti i trpi wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/crnahroni ... /101013013

Kako ce se SDP izboriti sa kriminalom koji je sastavni dio SDA? Kako ce oduzeti opljackanu imovinu (na to obecanje je 'pao' veliki broj biraca) kada ju je velikim djelom opljackala (direkno i indirektno) SDA? Da li drzava moze naparedovati sa do kraja kriminalizovanom SDA?

Ja mislim da sa SDA nije moguc znacajniji napredak. Jednostavno, pustili su korjene u svaku instituciju, nista ne moze proci bez njihovog odobrenja. Zbog svega toga, za mene je Fahro manje los izbor. Vrijeme ce pokazati.
Ko ga bi ti volio kao simpatizer SDP-a, koji bi bio tvoj izbor.
Pljuc, pljuc, pljuc,... Kakav ja i SDP, gluho i daleko bilo :mrgreen: .

Ja sam kao simpatizer druge stranke glaso za Fahru (na ovoj anketi). Da ne bi doslo do zabune i prije izbora sam piso da je Fahro bolja opcija od SDA, cisto iz razloga sto nije tako duboko ukorjenjen u kriminal kao mnogi clanovi SDA. Fahro je jedan, lakse se boriti protiv jednog covjeka nego protiv organizovane mafije. Pa njima ni sud nista ne moze. Oni su iznad zakona. I kako ce SDP vratiti pokradenu imovinu, kako ce izvesti pred lice pravde mnogobrojne kriminalce od kojih su mnogi na ovaj ili onaj nacin povezani sa SDA? Kako moze napredovati ova jadna drzava sa tako kriminalizovanom vlascu?

Ako SDP vec pod svaku cijenu zeli na vlast, onda cvrsto vjerujem da bi im Fahro bio bolji izbor. Protiv kriminalaca iz SDA nemaju nikakve sanse, ovi su puno vece ribe kada su mutne radnje u pitanju.

Indikativno je da uvijek 'ratoborni' simpatizeri SDPa nemaju nista za reci na oslobadjajuce presude za Brankovica i Bicakcica? Ni na ovoj temi ni na onoj na podforumu politika. Ne mogu vjerovati da ste svi clanovi partije i da ste svi toliko odani SDPu. Do prije koji mjesec se bacalo drvlje i kamenje na Brankovica i Bicakcica, a sada nema niti jedne jedine reakcije. Kada se udari na Zlaju, odmah 20 stranica dnevno, a kada treba napasti na buduceg koalicionog partnera, potpuni muk. Nije to dobro, sud javnosti mora postojati bez obzira na posljedice.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#259 Re: SDA ili SBB!??

Post by Chmoljo »

Suti i trpi wrote: Pljuc, pljuc, pljuc,... Kakav ja i SDP, gluho i daleko bilo :mrgreen: .

Ja sam kao simpatizer druge stranke glaso za Fahru (na ovoj anketi). Da ne bi doslo do zabune i prije izbora sam piso da je Fahro bolja opcija od SDA, cisto iz razloga sto nije tako duboko ukorjenjen u kriminal kao mnogi clanovi SDA. Fahro je jedan, lakse se boriti protiv jednog covjeka nego protiv organizovane mafije. Pa njima ni sud nista ne moze. Oni su iznad zakona. I kako ce SDP vratiti pokradenu imovinu, kako ce izvesti pred lice pravde mnogobrojne kriminalce od kojih su mnogi na ovaj ili onaj nacin povezani sa SDA? Kako moze napredovati ova jadna drzava sa tako kriminalizovanom vlascu?

Ako SDP vec pod svaku cijenu zeli na vlast, onda cvrsto vjerujem da bi im Fahro bio bolji izbor. Protiv kriminalaca iz SDA nemaju nikakve sanse, ovi su puno vece ribe kada su mutne radnje u pitanju.

Indikativno je da uvijek 'ratoborni' simpatizeri SDPa nemaju nista za reci na oslobadjajuce presude za Brankovica i Bicakcica? Ni na ovoj temi ni na onoj na podforumu politika. Ne mogu vjerovati da ste svi clanovi partije i da ste svi toliko odani SDPu. Do prije koji mjesec se bacalo drvlje i kamenje na Brankovica i Bicakcica, a sada nema niti jedne jedine reakcije. Kada se udari na Zlaju, odmah 20 stranica dnevno, a kada treba napasti na buduceg koalicionog partnera, potpuni muk. Nije to dobro, sud javnosti mora postojati bez obzira na posljedice.
jel' ti možda palo na pamet da je više svima pun klinac mlaćenja uprazno... znam ja dobro kakav je kriminalac BIčakčić... i kakav je kreten. ali pričati više opštepoznate činjenice o njemu i Brankoviću je... dosadno.

a ti si malo previše paranoičan. koga briga što je SDA SDP-u koalicioni partner :-) zar fakat misliš da neko iz centrale tipka poruke po forumu :-)
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#260 Re: SDA ili SBB!??

Post by nosara »

Chmoljo wrote:
Suti i trpi wrote: Pljuc, pljuc, pljuc,... Kakav ja i SDP, gluho i daleko bilo :mrgreen: .

Ja sam kao simpatizer druge stranke glaso za Fahru (na ovoj anketi). Da ne bi doslo do zabune i prije izbora sam piso da je Fahro bolja opcija od SDA, cisto iz razloga sto nije tako duboko ukorjenjen u kriminal kao mnogi clanovi SDA. Fahro je jedan, lakse se boriti protiv jednog covjeka nego protiv organizovane mafije. Pa njima ni sud nista ne moze. Oni su iznad zakona. I kako ce SDP vratiti pokradenu imovinu, kako ce izvesti pred lice pravde mnogobrojne kriminalce od kojih su mnogi na ovaj ili onaj nacin povezani sa SDA? Kako moze napredovati ova jadna drzava sa tako kriminalizovanom vlascu?

Ako SDP vec pod svaku cijenu zeli na vlast, onda cvrsto vjerujem da bi im Fahro bio bolji izbor. Protiv kriminalaca iz SDA nemaju nikakve sanse, ovi su puno vece ribe kada su mutne radnje u pitanju.

Indikativno je da uvijek 'ratoborni' simpatizeri SDPa nemaju nista za reci na oslobadjajuce presude za Brankovica i Bicakcica? Ni na ovoj temi ni na onoj na podforumu politika. Ne mogu vjerovati da ste svi clanovi partije i da ste svi toliko odani SDPu. Do prije koji mjesec se bacalo drvlje i kamenje na Brankovica i Bicakcica, a sada nema niti jedne jedine reakcije. Kada se udari na Zlaju, odmah 20 stranica dnevno, a kada treba napasti na buduceg koalicionog partnera, potpuni muk. Nije to dobro, sud javnosti mora postojati bez obzira na posljedice.
jel' ti možda palo na pamet da je više svima pun klinac mlaćenja uprazno... znam ja dobro kakav je kriminalac BIčakčić... i kakav je kreten. ali pričati više opštepoznate činjenice o njemu i Brankoviću je... dosadno.

a ti si malo previše paranoičan. koga briga što je SDA SDP-u koalicioni partner :-) zar fakat misliš da neko iz centrale tipka poruke po forumu :-)
Ja, bogami, tipkam... :oops:

Svoj ti pos'o...


:D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#261 Re: SDA ili SBB!??

Post by ultima_palabra »

U ovakvom političkom trenutku za državu uvlačiti u vlast kojekakve djl stranke čije ponašanje ne možeš predvidjeti, je vrlo opasno i neodgovorno.
Kao da Tihić ne bi volio da se osude Bičakčić i Branković? :-D Jednostavno nije bilo dovoljno dokaza, ali imaju oni još pofino aferima, a 4 godine su duge...
User avatar
MrMaliJoe
Posts: 909
Joined: 14/05/2010 14:13
Location: Ispred monitora

#262 Re: SDA ili SBB!??

Post by MrMaliJoe »

Suti i trpi wrote:
Pljuc, pljuc, pljuc,... Kakav ja i SDP, gluho i daleko bilo :mrgreen: .

Ja sam kao simpatizer druge stranke glaso za Fahru (na ovoj anketi). Da ne bi doslo do zabune i prije izbora sam piso da je Fahro bolja opcija od SDA, cisto iz razloga sto nije tako duboko ukorjenjen u kriminal kao mnogi clanovi SDA. Fahro je jedan, lakse se boriti protiv jednog covjeka nego protiv organizovane mafije. Pa njima ni sud nista ne moze. Oni su iznad zakona. I kako ce SDP vratiti pokradenu imovinu, kako ce izvesti pred lice pravde mnogobrojne kriminalce od kojih su mnogi na ovaj ili onaj nacin povezani sa SDA? Kako moze napredovati ova jadna drzava sa tako kriminalizovanom vlascu?

Ako SDP vec pod svaku cijenu zeli na vlast, onda cvrsto vjerujem da bi im Fahro bio bolji izbor. Protiv kriminalaca iz SDA nemaju nikakve sanse, ovi su puno vece ribe kada su mutne radnje u pitanju.

Indikativno je da uvijek 'ratoborni' simpatizeri SDPa nemaju nista za reci na oslobadjajuce presude za Brankovica i Bicakcica? Ni na ovoj temi ni na onoj na podforumu politika. Ne mogu vjerovati da ste svi clanovi partije i da ste svi toliko odani SDPu. Do prije koji mjesec se bacalo drvlje i kamenje na Brankovica i Bicakcica, a sada nema niti jedne jedine reakcije. Kada se udari na Zlaju, odmah 20 stranica dnevno, a kada treba napasti na buduceg koalicionog partnera, potpuni muk. Nije to dobro, sud javnosti mora postojati bez obzira na posljedice.
Ne postoji velika razlika između i jedne i druge stranke. Ti kao i tvoj mudrac i njegova svetost Bojan Bajić trčite pred rudu. Kao što je već poznato veliki mudrac i njegiva svetost je predviđala koaliciju izneđu SBB i SDP-a, pa je omladina tog velikog gurua izašla na ulicu pod parolom Država za Fahraa, aludirajući na novi savez iz Bajićeve misteriozne vizije. E sada ja ne znam šta da ti kažem. Izgleda se NS njegove svetosti podijelila u dvije frakcije jedna protiv Fahra a druga protiv koalicije sa TIhićem. Ok, ono što je tebi indikativno, meni je šega, i neka ostane tako. Meni to više odgovara. Pogotovo mi je smiješan ovaj dio, Fahro je jedan. :lol: :lol: Šta si sa tim mislio?
Mene presuda nije ni iznenadila to je bilo jasno. Nedžad je odradio posao odlično pa ide u zasluženu penziju, a narod je takvim dao povjerenje. A zašto je presuda donešena prije formiranja vlasati, hehehe, ...ne znam ti mi kaži ?
Ti mi djeluješ kao obrazovan sugovornik, pa mi nije jasno zašto ne želiš da kažeš, ko zapravo pravi koaliciju. Narod ili vlast. :lol:
E, sada, pošto si ti jako maštovit sugovornik, hajde da zamislimo da si simpatizer SDP-a, šta bi ti izabrao, pošto si ti postavio temu molim te izjasni se, SDA ili SBB. Prvo se ti izjasni pa ćemo diskutovati do jutra.
User avatar
Suti i trpi
Posts: 1229
Joined: 26/04/2010 13:39

#263 Re: SDA ili SBB!??

Post by Suti i trpi »

MrMaliJoe wrote:Ne postoji velika razlika između i jedne i druge stranke. Ti kao i tvoj mudrac i njegova svetost Bojan Bajić trčite pred rudu. Kao što je već poznato veliki mudrac i njegiva svetost je predviđala koaliciju izneđu SBB i SDP-a, pa je omladina tog velikog gurua izašla na ulicu pod parolom Država za Fahraa, aludirajući na novi savez iz Bajićeve misteriozne vizije. E sada ja ne znam šta da ti kažem. Izgleda se NS njegove svetosti podijelila u dvije frakcije jedna protiv Fahra a druga protiv koalicije sa TIhićem. Ok, ono što je tebi indikativno, meni je šega, i neka ostane tako. Meni to više odgovara. Pogotovo mi je smiješan ovaj dio, Fahro je jedan. :lol: :lol: Šta si sa tim mislio?
Mene presuda nije ni iznenadila to je bilo jasno. Nedžad je odradio posao odlično pa ide u zasluženu penziju, a narod je takvim dao povjerenje. A zašto je presuda donešena prije formiranja vlasati, hehehe, ...ne znam ti mi kaži ?
Ti mi djeluješ kao obrazovan sugovornik, pa mi nije jasno zašto ne želiš da kažeš, ko zapravo pravi koaliciju. Narod ili vlast. :lol:
E, sada, pošto si ti jako maštovit sugovornik, hajde da zamislimo da si simpatizer SDP-a, šta bi ti izabrao, pošto si ti postavio temu molim te izjasni se, SDA ili SBB. Prvo se ti izjasni pa ćemo diskutovati do jutra.
Nisi pazljivo cito moj komentar. U samom uvodu sam napiso da je Fahro u svakom slucaju bolji izbor od SDA. SDA je ovu drzavu pljackala 20 godina, glavni su krivci za privredni i ekonomski kolaps Federacije. Njihovi mafijasi su duboko ukorjenjeni u svaku drzavnu instituciju. Veliki dio podzemlja ima podrsku od pojedinih clanova SDA. Sud je u potpunosti pod njihovom kontrolom, tako da je kaznjavanje nekog njihovog clana nemoguca misija. Dakle, nije blago reci da je ta stranka organizovana mafija. Sta moze uraditi SDP da dekriminalizuje SDA? Mozda moze utjecati da se kriminal malo suzbije, ali da se dobrim dijelom iskorjeni, da se oduzme opljackana imovina, da se kriminalici sankcionisu, da se Sud vrati u sluzbu drzave... NEMA SANSE!! Sa Fahrom bi bila druga prica. Tog kiriminalca je stvorila SDA, tako da i tu imaju dobar dio krivice (a gdje nemaju?). SBB je autokratska stranka (savez :mrgreen: ), stranka jednog lica. Fahro je apsolutni vladar i jedini covjek sa kojim se treba boriti u SBBu. SDP je neuporedivo jaca stranka, sa dosta vecim utjecajem, tako da sam siguran da bi Fahru mogli satjerati u cosak i kreirati politiku po svome nahodjenju. SBB 'nije' ukorjenjena u svaku instituciju, nemaju ljude na 'strateskim mjestima'... SDP bi 'samo' trebo onemoguciti da njihovi kadrovi koji bi dospjeli u drzavne institucije postanu kriminalci. SDP bi u slucaju SDA moro otklanjati dobro ukorjenjeni kriminal, sto je po meni nemoguca misija. Dakle, je l se lakse izboriti sa latentnim kriminalcima koji nisu 'ukorjenjeni' ili sa beskrupuloznim kriminalcima koji su dobro uvezani, mocni i cvrsto pozicionirani!?? SDA je organizovana mafija sa velikim clanostvom i par frakcija koje imaju drugacije zamisli i razlicit spektar djelovanja. Poenta je da se u 'dvoboju' sa SDA boris sa desetinama mocnih kriminalaca, a u 'dvoboju' sa SBB za protivnika imas samo Fahru.

Moje je misljenje da ova drzava ne moze napraviti znacajniji napredak dok se ne pocupa trulo korjenje i truli trup koji predstavlja SDA. Rjesili smo se jednog trulog stabla, SzBiH, ostala je jos 'samo' SDA, HDZ i SNSD :mrgreen: .

Chmoljo
jel' ti možda palo na pamet da je više svima pun klinac mlaćenja uprazno... znam ja dobro kakav je kriminalac BIčakčić... i kakav je kreten. ali pričati više opštepoznate činjenice o njemu i Brankoviću je... dosadno.

a ti si malo previše paranoičan. koga briga što je SDA SDP-u koalicioni partner zar fakat misliš da neko iz centrale tipka poruke po forumu
Pomislio sam. I sam se naprezem da napisem nesto o njima, jer mi je jako tesko naci rijeci za taj bahato - krkansko - lopovski otpad ovog svijeta.

Ne znam da li je paranoja ili je opravdani 'strah' :mrgreen: . SDP je predugo na sceni, nakupilo se dosta losih odluka, a kod Nosare i Komebe nema kritike ni u tragovima (i Mali Jo je posto sumnjiv :mrgreen: ) :mrgreen: . Al neka, njihova ratobornost i srcanost su krajnje zanimljivi :-D . Sto bi reko Baka Sliskovic, 'idu glavom na kopacku samo da ostvare pobjedu' :mrgreen: . Salu na stranu, sasvim je izvjesno da ovdje tipka veliki broj ljudi koji su clanovi razno - raznih stranki. Mnogima samo clanstvo 'onemogucuje' realnu komunikaciju. Ljudi se bore za svoju 'grupu', nista neobicno, posebno kada je politika u pitanju.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#264 Re: SDA ili SBB!??

Post by klixober »

nosara wrote:
Chmoljo wrote:
Suti i trpi wrote: Pljuc, pljuc, pljuc,... Kakav ja i SDP, gluho i daleko bilo :mrgreen: .

Ja sam kao simpatizer druge stranke glaso za Fahru (na ovoj anketi). Da ne bi doslo do zabune i prije izbora sam piso da je Fahro bolja opcija od SDA, cisto iz razloga sto nije tako duboko ukorjenjen u kriminal kao mnogi clanovi SDA. Fahro je jedan, lakse se boriti protiv jednog covjeka nego protiv organizovane mafije. Pa njima ni sud nista ne moze. Oni su iznad zakona. I kako ce SDP vratiti pokradenu imovinu, kako ce izvesti pred lice pravde mnogobrojne kriminalce od kojih su mnogi na ovaj ili onaj nacin povezani sa SDA? Kako moze napredovati ova jadna drzava sa tako kriminalizovanom vlascu?

Ako SDP vec pod svaku cijenu zeli na vlast, onda cvrsto vjerujem da bi im Fahro bio bolji izbor. Protiv kriminalaca iz SDA nemaju nikakve sanse, ovi su puno vece ribe kada su mutne radnje u pitanju.

Indikativno je da uvijek 'ratoborni' simpatizeri SDPa nemaju nista za reci na oslobadjajuce presude za Brankovica i Bicakcica? Ni na ovoj temi ni na onoj na podforumu politika. Ne mogu vjerovati da ste svi clanovi partije i da ste svi toliko odani SDPu. Do prije koji mjesec se bacalo drvlje i kamenje na Brankovica i Bicakcica, a sada nema niti jedne jedine reakcije. Kada se udari na Zlaju, odmah 20 stranica dnevno, a kada treba napasti na buduceg koalicionog partnera, potpuni muk. Nije to dobro, sud javnosti mora postojati bez obzira na posljedice.
jel' ti možda palo na pamet da je više svima pun klinac mlaćenja uprazno... znam ja dobro kakav je kriminalac BIčakčić... i kakav je kreten. ali pričati više opštepoznate činjenice o njemu i Brankoviću je... dosadno.

a ti si malo previše paranoičan. koga briga što je SDA SDP-u koalicioni partner :-) zar fakat misliš da neko iz centrale tipka poruke po forumu :-)
Ja, bogami, tipkam... :oops:

Svoj ti pos'o...


:D
Mozes li me kako preporuciti u centralu? Od besplatnog tipkanja se ne zivi :D
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#265 Re: SDA ili SBB!??

Post by nosara »

komeba wrote:
nosara wrote:
Chmoljo wrote:
jel' ti možda palo na pamet da je više svima pun klinac mlaćenja uprazno... znam ja dobro kakav je kriminalac BIčakčić... i kakav je kreten. ali pričati više opštepoznate činjenice o njemu i Brankoviću je... dosadno.

a ti si malo previše paranoičan. koga briga što je SDA SDP-u koalicioni partner :-) zar fakat misliš da neko iz centrale tipka poruke po forumu :-)
Ja, bogami, tipkam... :oops:

Svoj ti pos'o...


:D
Mozes li me kako preporuciti u centralu? Od besplatnog tipkanja se ne zivi :D
Za ovaj rejon zaduzen je Chmoljke... :wink: Nemoj ga ljutit jedno vrijeme, nabaci mu koji kompliment tu i tamo... Znas kako to ide...

A inace, navala je, sto jes' jes'... :D
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#266 Re: SDA ili SBB!??

Post by klixober »

Suti i trpi wrote:
Ne znam da li je paranoja ili je opravdani 'strah' :mrgreen: . SDP je predugo na sceni, nakupilo se dosta losih odluka, a kod Nosare i Komebe nema kritike ni u tragovima (i Mali Jo je posto sumnjiv :mrgreen: ) :mrgreen: . Al neka, njihova ratobornost i srcanost su krajnje zanimljivi :-D . Sto bi reko Baka Sliskovic, 'idu glavom na kopacku samo da ostvare pobjedu' :mrgreen: .
Odakle tebi ideja da ja nemam nikakvu kritiku da uputim na SDP?
Problem je u tome sto ti ocekujes da ja kritikujem SDP za stvari za koje ih ti,ili simpatizeri drugih stranaka kritikujete...Poturaju se izmisljene afere(drzavni udar i reket-zbog cega ce se mnogi novinari uskoro zacrveniti),SDP se od nacionalista i NS-ovaca proziva za nacionalizam :-) itd. itd.
Niko nije savrsen,nijedna individua,ni kolektiv...ali zato sto neko nije savrsen,ne treba izmisljati razloge za kritiku,nego argumentovano,s razlogom i takodje srazmjerno...suludo je kritikovati jednako,ili cak vise,SDP u odnosu na ostale stranke.
dragg
Posts: 34
Joined: 11/10/2010 13:50

#267 Re: SDA ili SBB!??

Post by dragg »

Ne znam zašto se zanemaruje činjenica da SDP učestvuje u vlasti već neko vrijeme i u više navrata (na lokalnom, ali i kantonalnom, nivou prilično aktivno). Lagumdžija je već bio i ministar vanjskih poslova i premijer i zastupnik u parlamentima i član brojnih komisija, odbora i šta sve ne, pa Željko Komšić je član predsjedništva ... da ne nabrajam. Zašto se oni sada odjednom tretiraju kao "neukaljani", a brdo dokaza o reketiranju u tužilaštvu od strane čelnih ljudi SDP-a? Svi su političari u ovom zemlji, a i šire kao što možemo vidjeti, korumpirani, nije više ni važno iz koje stranke dolaze. Istini za volju, i državni OKVIR (zadan Dejtonom, krajnje složen) u kojem djeluju onemogućava da se desi neki veliki pomak, taman da se sami genijalci nalaze na vlasti, a ne dudeci kao oni. A kao stvoren je za korupciju!
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#268 Re: SDA ili SBB!??

Post by ultima_palabra »

dragg wrote:Ne znam zašto se zanemaruje činjenica da SDP učestvuje u vlasti već neko vrijeme i u više navrata (na lokalnom, ali i kantonalnom, nivou prilično aktivno). Lagumdžija je već bio i ministar vanjskih poslova i premijer i zastupnik u parlamentima i član brojnih komisija, odbora i šta sve ne, pa Željko Komšić je član predsjedništva ... da ne nabrajam. Zašto se oni sada odjednom tretiraju kao "neukaljani", a brdo dokaza o reketiranju u tužilaštvu od strane čelnih ljudi SDP-a? Svi su političari u ovom zemlji, a i šire kao što možemo vidjeti, korumpirani, nije više ni važno iz koje stranke dolaze. Istini za volju, i državni OKVIR (zadan Dejtonom, krajnje složen) u kojem djeluju onemogućava da se desi neki veliki pomak, taman da se sami genijalci nalaze na vlasti, a ne dudeci kao oni. A kao stvoren je za korupciju!
Neistina... SDP nema nijednog ministra na državnom, entitetskom ili kantonalnom nivou. A tu je vlast :)
A zastupnik u parlamentu i član parlamentarnih komisija možeš biti i kao opozicija... mada ne zna zašto objašnjavam stvari koje su common knowledge :roll:
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#269 Re: SDA ili SBB!??

Post by klixober »

nosara wrote: Mozes li me kako preporuciti u centralu? Od besplatnog tipkanja se ne zivi :D
Za ovaj rejon zaduzen je Chmoljke... :wink: Nemoj ga ljutit jedno vrijeme, nabaci mu koji kompliment tu i tamo... Znas kako to ide...

A inace, navala je, sto jes' jes'... :D[/quote]

Chmoljke je meni najbolji moderator. :)
User avatar
MrMaliJoe
Posts: 909
Joined: 14/05/2010 14:13
Location: Ispred monitora

#270 Re: SDA ili SBB!??

Post by MrMaliJoe »

Suti i trpi wrote:
Nisi pazljivo cito moj komentar. U samom uvodu sam napiso da je Fahro u svakom slucaju bolji izbor od SDA. SDA je ovu drzavu pljackala 20 godina, glavni su krivci za privredni i ekonomski kolaps Federacije. Njihovi mafijasi su duboko ukorjenjeni u svaku drzavnu instituciju. Veliki dio podzemlja ima podrsku od pojedinih clanova SDA. Sud je u potpunosti pod njihovom kontrolom, tako da je kaznjavanje nekog njihovog clana nemoguca misija. Dakle, nije blago reci da je ta stranka organizovana mafija. Sta moze uraditi SDP da dekriminalizuje SDA? Mozda moze utjecati da se kriminal malo suzbije, ali da se dobrim dijelom iskorjeni, da se oduzme opljackana imovina, da se kriminalici sankcionisu, da se Sud vrati u sluzbu drzave... NEMA SANSE!! Sa Fahrom bi bila druga prica. Tog kiriminalca je stvorila SDA, tako da i tu imaju dobar dio krivice (a gdje nemaju?). SBB je autokratska stranka (savez :mrgreen: ), stranka jednog lica. Fahro je apsolutni vladar i jedini covjek sa kojim se treba boriti u SBBu. SDP je neuporedivo jaca stranka, sa dosta vecim utjecajem, tako da sam siguran da bi Fahru mogli satjerati u cosak i kreirati politiku po svome nahodjenju. SBB 'nije' ukorjenjena u svaku instituciju, nemaju ljude na 'strateskim mjestima'... SDP bi 'samo' trebo onemoguciti da njihovi kadrovi koji bi dospjeli u drzavne institucije postanu kriminalci. SDP bi u slucaju SDA moro otklanjati dobro ukorjenjeni kriminal, sto je po meni nemoguca misija. Dakle, je l se lakse izboriti sa latentnim kriminalcima koji nisu 'ukorjenjeni' ili sa beskrupuloznim kriminalcima koji su dobro uvezani, mocni i cvrsto pozicionirani!?? SDA je organizovana mafija sa velikim clanostvom i par frakcija koje imaju drugacije zamisli i razlicit spektar djelovanja. Poenta je da se u 'dvoboju' sa SDA boris sa desetinama mocnih kriminalaca, a u 'dvoboju' sa SBB za protivnika imas samo Fahru.

Moje je misljenje da ova drzava ne moze napraviti znacajniji napredak dok se ne pocupa trulo korjenje i truli trup koji predstavlja SDA. Rjesili smo se jednog trulog stabla, SzBiH, ostala je jos 'samo' SDA, HDZ i SNSD :mrgreen: .
Jako sam pažljivo čitao tvoj komentar. Ti me jako zbunjuješ. Kao što rekoh da u NS-u postoje dvije frakcije u vezi sa koalicijom SDP-a sa...., ali da ne ponavljam ko papagaj.
Što se mene tiče neka oni koaliraju i sa Čunojicom, ili Čunojilom ili koga god oni izaberu, ja sam glasao za njihov izborni program, i upravo prema tome ću za 4 godine vlasti njih, kazniti ili nagraditi njihov rad, a druga je stvar blatiti nekoga samo zato što njegova svetost guru Bojan Bajić to naredi, ili kada neko na forum dođe sa jasnom MISIJOM da obori ovog ili onog, to je već nešto drugo pa prepuštam tebi da daš zvaničnu karakterizaciju takvog formaša. Samo me jako zbunjuje to da ti i njegova svetost guru Bajić imate skoro identične poglede i promišljanja. Vjerovatno se radi o pukoj slučajnosti. :mrgreen:
Što se tiče SDA i ostalih i sličnih/istih, narod je izabrao SDA što znači da ih oni ne vide u tom svjetlu bez obzira koliko se to meni, tebi ili bilo kome gadilo. Stvari su takve, pa narod na kraju odredi vlast i koaliciju.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#271 Re: SDA ili SBB!??

Post by homar »

Suti i trpi wrote:
Nisi pazljivo cito moj komentar. U samom uvodu sam napiso da je Fahro u svakom slucaju bolji izbor od SDA. SDA je ovu drzavu pljackala 20 godina, glavni su krivci za privredni i ekonomski kolaps Federacije. Njihovi mafijasi su duboko ukorjenjeni u svaku drzavnu instituciju. Veliki dio podzemlja ima podrsku od pojedinih clanova SDA. Sud je u potpunosti pod njihovom kontrolom, tako da je kaznjavanje nekog njihovog clana nemoguca misija. Dakle, nije blago reci da je ta stranka organizovana mafija. Sta moze uraditi SDP da dekriminalizuje SDA? Mozda moze utjecati da se kriminal malo suzbije, ali da se dobrim dijelom iskorjeni, da se oduzme opljackana imovina, da se kriminalici sankcionisu, da se Sud vrati u sluzbu drzave... NEMA SANSE!! Sa Fahrom bi bila druga prica. Tog kiriminalca je stvorila SDA, tako da i tu imaju dobar dio krivice (a gdje nemaju?). SBB je autokratska stranka (savez :mrgreen: ), stranka jednog lica. Fahro je apsolutni vladar i jedini covjek sa kojim se treba boriti u SBBu. SDP je neuporedivo jaca stranka, sa dosta vecim utjecajem, tako da sam siguran da bi Fahru mogli satjerati u cosak i kreirati politiku po svome nahodjenju. SBB 'nije' ukorjenjena u svaku instituciju, nemaju ljude na 'strateskim mjestima'... SDP bi 'samo' trebo onemoguciti da njihovi kadrovi koji bi dospjeli u drzavne institucije postanu kriminalci. SDP bi u slucaju SDA moro otklanjati dobro ukorjenjeni kriminal, sto je po meni nemoguca misija. Dakle, je l se lakse izboriti sa latentnim kriminalcima koji nisu 'ukorjenjeni' ili sa beskrupuloznim kriminalcima koji su dobro uvezani, mocni i cvrsto pozicionirani!?? SDA je organizovana mafija sa velikim clanostvom i par frakcija koje imaju drugacije zamisli i razlicit spektar djelovanja. Poenta je da se u 'dvoboju' sa SDA boris sa desetinama mocnih kriminalaca, a u 'dvoboju' sa SBB za protivnika imas samo Fahru.

Moje je misljenje da ova drzava ne moze napraviti znacajniji napredak dok se ne pocupa trulo korjenje i truli trup koji predstavlja SDA. Rjesili smo se jednog trulog stabla, SzBiH, ostala je jos 'samo' SDA, HDZ i SNSD :mrgreen: .
:thumbup: :thumbup:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#272 Re: SDA ili SBB!??

Post by StupskaBitanga »

Ett desio se obrat
SDPće morati u koaliciju sa SBB jer je SDA zbog Sina odustala od koalicije
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45278
Joined: 29/12/2005 01:20

#273 Re: SDA ili SBB!??

Post by jeza u ledja »

StupskaBitanga wrote:Ett desio se obrat
SDPće morati u koaliciju sa SBB jer je SDA zbog Sina odustala od koalicije
:?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#274 Re: SDA ili SBB!??

Post by StupskaBitanga »

jeza u ledja wrote:
StupskaBitanga wrote:Ett desio se obrat
SDPće morati u koaliciju sa SBB jer je SDA zbog Sina odustala od koalicije
:?
DRAMA U VRHU SDA: Izetbegović odbija savez sa SDP-om

Vijest s posljednje sjednice stranačkog kolegija SDA zaledila je slavljenički osmijeh na licima SDP-ovaca: Bakir Izetbegović, novi bošnjački član Predsjedništva BiH, usprotivio se formiranju postizborne zeleno-crvene koalicije. Na posljednjoj sjednici stranačkog kolegija, održanoj krajem protekle sedmice u Sarajevu, Izetbegović se suprotstavio većinskom ...

mišljenju stranačkog rukovodstva koje odranije zagovara postizborni savez sa SDP-om. Branio je stav da je za budućnost SDA bolje presjediti četiri godine u opoziciji nego sudjelovati u „neprirodnoj koaliciji“ s neokumunistima okupljenim oko lidera SDP-a Zlatka Lagumdžije. U emotivnom govoru Izetbegović je stranačke kolege podsjetio da jezgro SDA čine prvoborci u rušenju totalitarnog režima bivšeg Saveza komunista čiji se nasljednici uglavnom okupljaju oko SDP-a. Podsjetio je na stradanja svoga oca Alije, koji je „na pravdi Boga robijao u komunističkim kazamatima“.


IZETBEGOVIĆ PROTIV „NEOKOMUNISTA“

Bez obzira na činjenicu da je ostao usamljen, Izetbegovićevo rezolutno odbijanje zeleno-crvene koalicije zabrinulo je stranačko rukovodstvo SDA, ali još više SDP-a, koji s razlogom strahuju da bi Izetbegović mogao poremetiti koalicioni aranžman koji su ranije dogovorili lideri dvije partije, Sulejman Tihić i Zlatko Lagumdžija. Izetbegović će naime uskoro biti u prilici da odlučuje o izboru novog mandatara Vijeća ministraa BiH. Za ovu funkciju iznimno je zainteresiran lider SDP-a Zlatko Lagumdžija, koji međutim u novom sazivu Predsjedništva BiH može računati na samo jedan siguran glas - Željka Komšića. Srpski član Predsjedništzva BiH Nebojša Radmanović, sasvim izvjesno, glasat će protiv Lagumdžije, a to praktično znači da će odluku o novom mandataru državne vlade prelomiti Bakir Izetbegović.

Politička sudbina Zlatka Lagumdžije, s kojom je povezana i sudbina zeleno-crvene koalicije, nalazi se dakle u rukama Bakira Izetbegovića.



Na neizravan način, Izetbegović je stranačkim kolegama dao do znanja da neće glasati za izbor Lagumdžije, makar zbog toga SDA morala otići u opoziciju. Istina, dan nakon burne sjednice stranačkog kolegija predsjednik Stranke Sulejman Tihić nasamo se sastao s Izetbegovićem, pokušavajući ga ubijediti da promijeni mišljenje. Izetbegović je navodno donekle ublažio negativan stav prema SDP-u i Lagumdžiji, ali ipak nedovoljno da bi dva stranačka rukovodstva bila bezbrižna.



OFANZIVA NA STRANAČKO PRIJESTOLJE

Nekoliko razloga stoji u pozadini Izetbegovićevog odbijanja SDP-a. „Historijski razlog“ koji je naveo na sjednici stranačkog kolegija samo je paravan kojim pokušava prikriti stvarne motive.

Izetbegović nikada nije odustao od namjere da potpuno preuzme kontrolu nad Strankom koju je osnovao njegov otac Alija a procijenio je da mu rezultati parlamentarnih izbora otvaraju prostor za pokretanje odlučne ofanzive na stranačko prijestolje. Prvi put nakon osnivanja, SDA nije uspjela pobijediti na parlamentarnim izborima. Dapače, osvojila je osjetno manji broj mandata nego četiri godine ranije, kada je SDA izašla kao pobjednik a njen predsjednički kandidat, Sulejman Tihić, kao izborni gubitnik. Na tek završenim parlamentarnim izborima desila se obrnuta situacija: SDA je izgubila izbore a predsjednički kandidat Bakir Izetbegović uspio se plasirati u Predsjedništvo BiH.

Na temelju ovih pokazatelja nije teško izvući zaključak da je rejting Stranke neuporedivo bolji od rejtinga stranačkog čelnika Sulejmana Tihića. Na identičnoj tezi Izetbegović je jahao i nakon izbora 2006. godine, kada je uz pomoć artiljerijske pripreme Dnevnog avaza pripremao unutarpartijski puč. Tihić je ipak preživio na stranačkomm prijestolju, a poljuljanu poziciju unutar SDA uspio je učvrstiti uvjerljivom pobjedom nad Izetbegovićem na partijskom kongresu u maju 2009. godine.

No, trenutna pozicija Sulejmana Tihića neuoporedivo je lošija, budući da je SDA prvi put izgubila dominantnu političku poziciju, koju je imala prethodnih 20 godina. Sa SDA-om u opoziciji ova bi slika bila puno jasnija, pri čemu bi i Tihić na prvom narednom stranačkom kongresu bio puno lakši plijen.



PAKT S REISOM CERIĆEM

Drugi razlog zbog kojeg Izetbegović odbija koaliciju s SDP-om vjerovatno je povezan s njegovim paktom koji je davno postigao s reisom Cerićem. Socijaldemokrati i njihov lider Lagumdžija tradicionalno su u nemilosti vjerskog establišmenta u BiH, mada ni Izetbegovićev nominalni šef, Sulejman Tihić, kod reisa Cerića ne stoji puno bolje. Na drugoj strani, između Izetbegovića i Cerića postoji visok stupanj ideološke bliskosti, postignute još u predvečerje prvih demokratskih izbora 1990. godine, kada je uspostavljena apsolutna simbioza SDA i Islamske zajednice BiH. Bez obzira na činjenicu da je reisov kredibilitet u međuvremenu bitno narušen, da njegova riječ više nema nekadašnju težinu ekvivalentnu naredbi o kojoj se ne raspravlja, Izetbegović se ne usuđuje previše odmaknuti od autoritarnog duhovnog lidera Bošnjaka, svog najodanijeg saveznika u višegodišnjem rovovskom sukobu s Tihićem.

Po svemu sudeći, finalni okršaj između Izetbegovića i Tihića treba očekivati uskoro, moguće već naredne godine kada će Izetbegović zatražiti sazivanje vanrednog stranačkog kongresa.

Dokle seže stranačka moć

MORA LI IZETBEGOVIĆ IZVRŠAVATI STRANAČKA NAREĐENJA?

Formalno, Izetbegović nije obavezan u Predsjedništvu BiH zastupati stavove vlastite stranke, jer je mandat dobio od građana BiH a ne od stranačkog rukovodstva. Čak i u slučaju drastičnog odstupanja od dogovorene stranačke politike, stranka može javno gunđati i negodovati, no ne može smijeniti svog odmetnutog člana Predsjedništva BiH, kao što ne može smijeniti niti oduzeti mandat svom zastupniku u parlamentu, makar zastupao stavove koji u potpunosti odudaraju od dogovorene politike.

U slučaju da Izetbegović u Predsjedništvu BiH ne podrži Lagumdžiju za mandatara, raspao bi se dogovoreni savez između SDA i SDP, koji je uostalom i ustanovljen na pretpostavljenoj podršci Lagumdžiji da se domogne čelne pozicije izvršne vlasti BiH.

Lagumdžija i Čović favoriti za mandatara

PODRŠKA ČOVIĆU U DRUGOM KRUGU

Kako trenutno stvari stoje, samo dvije partije, SDP i HDZ, zatražit će od Predsjedništva BiH mandat za sastavljanje izvršne vlasti na državnom nivou. SDP će kandidirati Zlatka Lagumdžiju a HDZ Dragana Čovića.

Izvjesno je da će Lagumdžija dobiti glas Željka Komšića, odnosno da će Čovića podržati Nebojša Radmanović. Odluku će dakle prelomiti bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović. Nije isključeno da u prvom krugu glasanja Izetbegović podrži Lagumdžiju, uvjeren da ovaj neće moći osigurati parlamentarnu većinu i da će Predsjedništvu BiH vratiti mandat. Tek u drugom krugu glasanja Izetbegović će podržati Čovića, uz opravdanje da je bolja bilo kakva vlast od paralize vlasti.

Piše: Asim Metiljević (Slobodna Bosna)
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#275 Re: SDA ili SBB!??

Post by vivaldi »

Ako je ovaj tekst istinit, onda je to stvarno sokantno..
Post Reply