SDA ili SBB!??

Post Reply

Koga bi voljeli vidjeti kao koalicionog partnera SDPu?

1. Simpatizeri SDPa - SDA
130
47%
2. Simpatizeri SDPa - SBB
53
19%
3. Simpatizeri SDPa - Opozicija
52
19%
4. Simpatizeri drugih stranaka - SDA
16
6%
5. Simpatizeri drugih stranaka - SBB
12
4%
6. Simpatizeri drugih stranaka - Opozicija
11
4%
 
Total votes: 274

User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#26 Re: SDA ili SBB!??

Post by vivaldi »

SDA iz vise razloga. Sta god bi se dogovorili na Federalnom nivou to bi automatski ukljucivalo i Predsjednistvo.
SDA bi takodjer dala dovoljno dozu Bosnjastva vlasti.
SDA bi bila dobra spona ka Covicu i Dodiku.
SDA zbog politickog iskustva.

Lose strane:

Kombinacija nacionalnog i gradjanskog ce biti lose percipirana kod dosta velikog broja glasaca i jednih i drugih (vise SDP-ovih).
Bit ce tesko podjeliti resore jer je i SDA ostvarila dosta dobar rezultat i sigurno se nece zadovoljiti ministarstvom kulture, izbjeglica...vec ce traziti bar 2 jaka ministarstva. Ako se to podjeli ko do sada izmedju SDA i SBiH po principu ne diram te, ne diras me..to ce biti jako lose.

Ovo sve naravno pod pretpostavkom da se SDP prihvati vlasti sa ovim izborom koji ima na raspolaganju, a koji nije nimalo zahvalan.
User avatar
dimitrix
Posts: 132
Joined: 28/12/2008 18:49

#27 Re: SDA ili SBB!??

Post by dimitrix »

Sacekaj ja nisam nigje vidjeo nacionalisticu retoriku u SBB-u ljudi samo pricaju o ekonomiji i za Bosnjackog clana izmedju Bakria i Fahre.Iskreno Fahro jer zna sa parama sto je nama i najvaznije.Nije ovo problem za SDP mislim na SDA i SBB vec je DODO njihova nocna mora.A SBB SDP mi se cini kao prirodna koalicija najvise.Nemojte sada govorit za 60 minuta jer ako ste gledali Bakira i Zlatka tako ce nam i biti u predjsednistvu
hadžialagić
Posts: 371
Joined: 22/06/2010 19:37

#28 Re: SDA ili SBB!??

Post by hadžialagić »

theTruePath wrote:
to mozda ne kontas ali za nas muslimane tekbir predstavlja nesto cime iskazujemo radost...to samo znaci BOG JE NAJVECI,i nemoj se plasiti nema tu ni trunke nacionalizma

za ratne pjesme nemam komentare
Daj bolan i ja sam musliman nekakav. Kod nas je to bio i ostao glavni ratni poklič od kojih se neprijateljima ledila krv u žilama. Doslovno znači Allah je najveći. Vjernik ga svakodnevno ponavlja više puta u dnevnim molitvama. Bitno je da li se izgovara tiho, naglas ili gromoglasno ovako huškački - bez ikakvog povoda. Itd.

Nemam se ja čega plašiti, samo velim to nije dekor za politička okupljanja. Hajde da je to neka vojna parada ili slično...
hadžialagić
Posts: 371
Joined: 22/06/2010 19:37

#29 Re: SDA ili SBB!??

Post by hadžialagić »

Ako lideri SDP ne naprave dobre, konkretne i efikasne poteze prvi i kao najača stranka nije nemoguće da se sav osjećaj frustriranosti birača koji su im sad dali glas okrene ubrzo protiv njih.
User avatar
NightSkyWalker
Posts: 1990
Joined: 03/09/2010 19:48

#30 Re: SDA ili SBB!??

Post by NightSkyWalker »

hadžialagić wrote:Ako lideri SDP ne naprave dobre, konkretne i efikasne poteze prvi i kao najača stranka nije nemoguće da se sav osjećaj frustriranosti birača koji su im sad dali glas okrene ubrzo protiv njih.
SDP i ne mora u vlast.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#31 Re: SDA ili SBB!??

Post by Abacija »

komeba wrote:
Suti i trpi wrote:
komeba wrote:Zar ti nisi glasao za neku drugu stranku,a ne SDP?
Nisam glaso za SDP. Ali, kakve to ima veze? Je l to cudno sto me zanima ko ce formirat vlast? Itekako me zanima i itekako zelim da se formira sto je moguce bolja vlast. Nije ovo nikakva igra, ovo je odluka od koje zavise nasi zivoti.
Uvodni post si editovao naknadno,prvobitno si pitao koga bi odabrali simpatizeri i glasaci SDP-a za koaliciju.Obzirom da niti si glasac,niti simpatizer SDP-a,zvucalo mi je licemjerno da diskutujes o tome s kim bi volio ti da vidis SDP u koaliciji.Ali na kraju krajeva nije ni bitno...
Sto se mene tice,vec sam prije izbora najavio pobjedu SDP-a i da ce slijediti ova teska odluka.Iskreno,ne znam sta je najbolje,ali imam povjerenje u vrh SDP-a da ce dobro odluciti i koga god odaberu,da nece dopustiti da ih vuku za nos kao sto su to radili u Alijansi(prvenstveno SBiH).
Ako mislis da je @Suti i trpi glasao za NS grdno se varas. A sto se tice otvaranja teme... Tipicna trolovska posla. :zzzz:
hadžialagić
Posts: 371
Joined: 22/06/2010 19:37

#32 Re: SDA ili SBB!??

Post by hadžialagić »

Prema ovom početnom uzorku, mislim da im bar 50 posto birača SDP-a to ne bi oprostilo. Možda griješim, ali reći će i oni sami...
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#33 Re: SDA ili SBB!??

Post by Optimus Prime »

NightSkyWalker wrote:
hadžialagić wrote:Ako lideri SDP ne naprave dobre, konkretne i efikasne poteze prvi i kao najača stranka nije nemoguće da se sav osjećaj frustriranosti birača koji su im sad dali glas okrene ubrzo protiv njih.
SDP i ne mora u vlast.
Moraju, ne smiju glasace ostaviti na milost i nemilost minderasima.
Te ljude neko mora kontrolisati da nebi drzava kompletno otisla helac.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11013
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#34 Re: SDA ili SBB!??

Post by Prpa.ba »

Najizgledniji je nastavak opozicionarskog staza SDP-a. Cisto sumnjam da ce na sljedecim izborima SDP ostvariti toliko ili uopce bolji rezultat nego jucer jer 12 godina u opoziciji bez nekih tektonskih poremacaja niti unutar partije ni u drzavi, znace da ce ljudi daleko manje glasati za SDP jer nece htjeti bacati glas na vjecite luzere. Izuzetno losa opcija u kojoj SDP nece imati gotovo nikakve kontrole nad svojom buducnosti, a vlast ce podijeliti SDA, SBB i SBiH uz nezaobilazne HDZ-ove.

Ako ce u vlast, mislim da ce izbor biti SDA. Treba biti realan i priznati da ni SBB ni SBiH nemaju ni kadra ni glasova za iole stabilnu vlast koja moze bilo sta uraditi, a matematicki koalicija SDA i SDP djeluje izuzetno mocno i poklapa gotovo sve kantone i Federaciju. SDA i SDP zajedno jedini imaju dovoljno "vatrene moci" za bilo kakvu promjenu jer ce jedni drugima morati biti korektiv, nesto kao vlada nacionalnog spasa u odnosu na rascjepkanost birackog tijela. Tu onda dolazi do glavne foluske. Ili ce zajedno uciniti cudo i pretrpiti manji gubitak glasova zbog neprincipijelnost (zapamtimo da ce imati Fahru i Harisa u opoziciji koji ce posmatrati svaki korak nove vlasti i manevarski prostor ce biti opasno suzen jer oni nisu navikli biti sa druge strane budzetske sise!) ili ce pokrasti sto se pokrasti dade i pripremiti se za debakl na izborima 2014.

Sve u svemu, kratak rezime na osnovu trenutnih rezultata. HDZ dominantna hrvatska stranka, mada sam ocekivao barem desetak hiljada glasova vise za njih. HDZ90-HSP slabo. Lijanovic solidan za mogucnosti. SDA standardna. Propast SBiH. Fahro do maksimuma iskoristio pocetni zalet i uspostavio solidnu bazu, vidjecemo kako ce se situacija razvijati u buducnosti i eventualnim koalicijama. SNSD potpomognut izbornim kradjama opet nesto slabiji od ocekivanja, ali i dalje dominantan. Ostali u entitetu RS su smijesni. Nasa Stranka, Liberali, GDS, SDU, ko su ti? Potpuna propast manjih i "naprednih" opcija. SDP solidno, realni maksimum SDP-a u ovakvoj drzavi je za nekih 4% veci od ovog sto su ostvarili.
User avatar
Better Man
Posts: 16771
Joined: 01/10/2006 20:10

#35 Re: SDA ili SBB!??

Post by Better Man »

SDA je skoro 20 godina u vlasti i ne ozbiljno bi bilo praviti koaliciju sa strankom koja je u zadnjih 8 godina imala kriminalne rezultate. Bolje sa SBB, a tu se moze ukljuciti i NSRZB, NS, BPS, SDU, zavisi od nivoa i knatona gdje su uspjeli ostvariti kakav takav rezultat koji bi mogapo pomoci SDP-u.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#36 Re: SDA ili SBB!??

Post by vivaldi »

Better Man wrote:SDA je skoro 20 godina u vlasti i ne ozbiljno bi bilo praviti koaliciju sa strankom koja je u zadnjih 8 godina imala kriminalne rezultate. Bolje sa SBB, a tu se moze ukljuciti i NSRZB, NS, BPS, SDU.
Zanemarujes rezultate. Osim eventualno Lijana koji bi naravno trazio iskljucivo ekonomski resor sve ostale stranke su ko znacka na reveru. Nepotreban dekor.

SNSD i HDZ su bili u vlasti ko i SDA, ali jednostavno ne mozes ignosirati cinjenice da je HDZ otpuhao sve konkuretne - covjece oni vode u 5 kantona ili Dodika koji ce izgleda uz ona dva satelita SP i DNS imati potrebnih 50+1.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18278
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#37 Re: SDA ili SBB!??

Post by GandalfSivi »

SDP ne moze ici u opoziciju ovaj put. Ne zbog njih samih, nego zbog svih glasaca koji su im dali najveci broj glasova u BiH. Ti glasovi se ne smiju prosuti samo tako. Normalno, da bi u nekoj idealnoj drzavi super bilo praviti koalicije sa do jucer opozicionim strankama, ali je surova realnost da te stranke ne postoje. Skoro niti jedna od tih "malih" stranaka nece preci izborni prag. Onda ostane pitanje sa kim od ovih, uslovno receno nacionalistickih stranaka da se ide u koaliciju. Moj izbor tu jeste SDA (iz vise puta napisanih razloga), jer pored etikete nacionalizma, mora se shvatiti da ta stranka ima program slican programu SDP-a, sa razlikom u socialnim pitanjima, ali jako, jako sumnjam da ce smjeti da se usprostave planovima SDP-a, jer se i SDA poprilicno ocistila od kriminalaca, koji su do sada blokirala citav set zakona...
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#38 Re: SDA ili SBB!??

Post by vivaldi »

Jos jedna vrlo bitna stvar - pitanje mandatara.

Ako to ne bude neko iz HDZ mislim da nas ceka ogromna kriza. Sinoc su otvoreno pizdila oba HDZ-a zbog Komsica i taj front ako se otvori mislim da ce biti vanredni izbori jer je ova zemlja premala i presiromasna da se bori protiv toliko opstrukcija.

Druga stvar i SDA je vec nekoliko puta rekla da i oni misle da je to fer, tu odluku naravno u sklopu sporazuma ce podrzati SNSD...vrlo zajebano. To u prevodu znaci SDP sam protiv svih, ako pokusaju ugurati svog covjeka.
User avatar
no_pasaran
Posts: 804
Joined: 30/01/2010 19:34

#39 Re: SDA ili SBB!??

Post by no_pasaran »

SDA - DEFINITIVNO.

Ne samo zato što su trenutno prirodniji koalicioni partner od SBB-a, nego i imaju daleko više glasova.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#40 Re: SDA ili SBB!??

Post by quasar »

SBB je prepun onih koji su se presvukli iz ZaBiH i SDA, u pokušaju da predvide rezultate izbora i ostanu na vlasti, ili se lagano uvale na državnu kasu. Nije njima ni do kakvih promjena ili ne daj bože rada. Cilj osnivanja stranke je imunitet za Utemeljitelja (koji izgleda neće dobiti - malo se preračunao, bolje da je išao kao nosilac liste za parlament, ali to mu je ispod časti. On bi odmah da bude predsjednik). Ja ne vidjeh ni jednog sposobnog tamo, ali zato sam mutnih vidio koliko hoćeš, i većina iz ZaBiH.
Tako da je SBB ubleha kao sto je i ova porazena strnaka bila.
SDA se procistio upravo formiranjem SBB i aSDA, ciscenjem ostatka korumpiranih kadrova sa bitnih mjesta SDP moze uvjetovati koalicioni sporazum, jer su sve prilike da se ovdje sada SDP prvi pita.
Znaci SDA i radi mira u kuci i konkretno odradjenog posla i neki HDZ. Pa da se Federacija malo reorganizuje da bude jeftinija i da se smire Hrvati i prica o trecem entitetu. neko rjesenje koje bi zadovoljilo vecinu i gdje bi se stvorila onda jaka politicka podrska za drzavu BiH, spram SNSD (meni stalno jezik leti da kazem NSPD...sto li?).
User avatar
dimitrix
Posts: 132
Joined: 28/12/2008 18:49

#41 Re: SDA ili SBB!??

Post by dimitrix »

Zar ste vi svi ZABORAVILI TIHICA i DODU i COVICA i PRUD??i opet bi isto uradili samo sto bi ste im sada jos pridodali SDP i Zlatka?TO se NESMIJE DESITI inace ode drzava!
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#42 Re: SDA ili SBB!??

Post by quasar »

hadžialagić wrote:
theTruePath wrote:
to mozda ne kontas ali za nas muslimane tekbir predstavlja nesto cime iskazujemo radost...to samo znaci BOG JE NAJVECI,i nemoj se plasiti nema tu ni trunke nacionalizma

za ratne pjesme nemam komentare
Daj bolan i ja sam musliman nekakav. Kod nas je to bio i ostao glavni ratni poklič od kojih se neprijateljima ledila krv u žilama. Doslovno znači Allah je najveći. Vjernik ga svakodnevno ponavlja više puta u dnevnim molitvama. Bitno je da li se izgovara tiho, naglas ili gromoglasno ovako huškački - bez ikakvog povoda. Itd.

Nemam se ja čega plašiti, samo velim to nije dekor za politička okupljanja. Hajde da je to neka vojna parada ili slično...
:?
tebi bi bilo Ok da se to uzvikuje na vojnoj paradi?
Takvom uzviku nije mjesto nigdje u sekularnoj drzavi, jer automatski budi strah kod nemuslimana.
Nezbilj
Posts: 706
Joined: 16/08/2009 00:23

#43 Re: SDA ili SBB!??

Post by Nezbilj »

dimitrix wrote:Moj glas ide SBB najvise zbog toga sto su ljudi novi spremni da rade i najvise su orijentisani prema ekonomiji za razliku od SDA koja je nacionalisticka stranka(uvijek bila i uvijek ce biti)
Izvini na osnovu čega je SDA nacionalistička stranka? SBB je orjentisna prema ekonomiji? To misliš ovo 14 traka od aerodroma do centra od kredita kojeg će uzeti BHT? Jel ti pratiš uopšte politiku ili samo ovo malo oko izbora? SBB je stranka klerikalne desnice u vlasništvu medijskog tajkuna. Omogućiti takvom čovjeku ulazak u vlast bilo bi prvoklasno političko kurvanjstvo SDPa i izrugivanje demokratiji.
hadžialagić
Posts: 371
Joined: 22/06/2010 19:37

#44 Re: SDA ili SBB!??

Post by hadžialagić »

quasar wrote: :?
tebi bi bilo Ok da se to uzvikuje na vojnoj paradi?
Takvom uzviku nije mjesto nigdje u sekularnoj drzavi, jer automatski budi strah kod nemuslimana.
To je dio bosanske historije. Ako nisu upoznat sa tim, tvoj problem. Probaj sa Die Bosniaken kommen za početak.
:x Mojne mi sekularizma preko mojih leđa, tako što ću da se odričem svoje tradicije kako bih se uklopio u nečiju sliku. Ja sam svoj na svome. :x
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#45 Re: SDA ili SBB!??

Post by kamen spoticanja »

no_pasaran wrote:SDA - DEFINITIVNO.

Ne samo zato što su trenutno prirodniji koalicioni partner od SBB-a, nego i imaju daleko više glasova.
slusam malo sda glasnogovornika...i on najavljuje prirodno koaliranje dvije stranke koje su uzele najveci broj glasova...dakle sda i sdp...doduse ovaj je pricao o kantonalnom nivou....saaaaamoooooo cekaj
ako uzmemo dobar rezultat hdz-a i dogovorenu saradnju na relaciji dodik-covic,i stavimo na papir mislim da drzavi cekaju vatreno gadni dani...more bit da cemo i harisa pozeljeti :-)
User avatar
dimitrix
Posts: 132
Joined: 28/12/2008 18:49

#46 Re: SDA ili SBB!??

Post by dimitrix »

Nezbilj wrote:
dimitrix wrote:Moj glas ide SBB najvise zbog toga sto su ljudi novi spremni da rade i najvise su orijentisani prema ekonomiji za razliku od SDA koja je nacionalisticka stranka(uvijek bila i uvijek ce biti)
Izvini na osnovu čega je SDA nacionalistička stranka? SBB je orjentisna prema ekonomiji? To misliš ovo 14 traka od aerodroma do centra od kredita kojeg će uzeti BHT? Jel ti pratiš uopšte politiku ili samo ovo malo oko izbora? SBB je stranka klerikalne desnice u vlasništvu medijskog tajkuna. Omogućiti takvom čovjeku ulazak u vlast bilo bi prvoklasno političko kurvanjstvo SDPa i izrugivanje demokratiji.

Izvini molim te ti bi radije SDA dao glas?SDA nacionalisticka nije lopovska bolje.Sta je SDA uradila za ovu zemlju daj ba.A SBB jest orijentisana prema ekonomiji da si ti ista pratio vidio bi i to sam.A kakva desnica daj ba imas li ikakvih argumenata za to?
User avatar
Been
Posts: 1001
Joined: 13/09/2009 00:40
Location: Daleko od očiju, daleko od srca

#47 Re: SDA ili SBB!??

Post by Been »

SDA !
User avatar
Better Man
Posts: 16771
Joined: 01/10/2006 20:10

#48 Re: SDA ili SBB!??

Post by Better Man »

quasar wrote:SBB je prepun onih koji su se presvukli iz ZaBiH i SDA, u pokušaju da predvide rezultate izbora i ostanu na vlasti, ili se lagano uvale na državnu kasu. Nije njima ni do kakvih promjena ili ne daj bože rada. Cilj osnivanja stranke je imunitet za Utemeljitelja (koji izgleda neće dobiti - malo se preračunao, bolje da je išao kao nosilac liste za parlament, ali to mu je ispod časti. On bi odmah da bude predsjednik). Ja ne vidjeh ni jednog sposobnog tamo, ali zato sam mutnih vidio koliko hoćeš, i većina iz ZaBiH.
Tako da je SBB ubleha kao sto je i ova porazena strnaka bila.
SDA se procistio upravo formiranjem SBB i aSDA, ciscenjem ostatka korumpiranih kadrova sa bitnih mjesta SDP moze uvjetovati koalicioni sporazum, jer su sve prilike da se ovdje sada SDP prvi pita.
Znaci SDA i radi mira u kuci i konkretno odradjenog posla i neki HDZ. Pa da se Federacija malo reorganizuje da bude jeftinija i da se smire Hrvati i prica o trecem entitetu. neko rjesenje koje bi zadovoljilo vecinu i gdje bi se stvorila onda jaka politicka podrska za drzavu BiH, spram SNSD (meni stalno jezik leti da kazem NSPD...sto li?).
Ima takvih, ali daleko je vise onih koji nikad nisu bili ni u jednoj stranci i koji se prvi put politicki angazuju.
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#49 Re: SDA ili SBB!??

Post by clav »

izmedju sda i sbb :-) , sda bez mnogo razmisljanja, o liku i djelu radoncica ne treba mnogo trositi rijeci. da je izetbegovic izgubio predsjednistvo ova bi varijanta bila jos bolja. ovako je ojacana izetbegoviceva uloga u stranci i to ce mozda vratiti sda na stari kolosjek minder kleronacionalizma. ali eto sta bude. na drzavnom nivou je najvise do dodika, odnosno do volje medjunarodne zajednice da se konacno obracuna s njim. kako sada stvari stoje imacemo krizu.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55666
Joined: 15/12/2008 16:53

#50 Re: SDA ili SBB!??

Post by ultima_palabra »

palermo wrote:Ako uđu u koaliciju sa SBB moj glas za dugo vremena mogu zaboraviti.

Nije ni ova druga opcija nešto bolja, posebno ako se ima u vidu Tihi aka dogovor nema alternative i čitava svita novopečenih kadrova koje su u zadnje vrijeme izbacivali i to po sistemu što manje zna to mu veća funkcija (npr.Ahmetivić). Al opet, SDA je velika stranka koja okuplja mnogo širi profil ljudi i ako bi se SDP uspio nametnuti i voditi pravila igre onda bi se možda i moglo nešto očekivati. Ali, malo me je strah SDP-ovog kompromiserstva....ovi izbori su, pored niza negativnih faktora, da li i jedan pozitivan,pokazalo se da se mogu mobilizirati i široki slojevi stanovništa uz pozitivan program koji u sebi nema trulog kompromisa. SDP bi taj pristup morao zadržati, postaviti principe ispod kojih neće ići.....

Malo su mi smiješni ovi koji ne bi ni za živu glavu sa ZaBiH a pristali bi na Fahru. Koja je to logika da mi je znati samo......k'o ono Fahro novi.......tja
Potpis, od riječi do riječi.
vivaldi wrote:Jos jedna vrlo bitna stvar - pitanje mandatara.

Ako to ne bude neko iz HDZ mislim da nas ceka ogromna kriza. Sinoc su otvoreno pizdila oba HDZ-a zbog Komsica i taj front ako se otvori mislim da ce biti vanredni izbori jer je ova zemlja premala i presiromasna da se bori protiv toliko opstrukcija.

Druga stvar i SDA je vec nekoliko puta rekla da i oni misle da je to fer, tu odluku naravno u sklopu sporazuma ce podrzati SNSD...vrlo zajebano. To u prevodu znaci SDP sam protiv svih, ako pokusaju ugurati svog covjeka.
Pokušati možda sa HDZ90 i Ragužom... mada će Dodik teško pristati na to.
Post Reply