SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
Locked
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#51 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by kluz franjo »

balks wrote:
meme_machine wrote:
kluz franjo wrote:...
Koliko sam ja shvatio, optimalno im je sada biti u koaliciji tri stranke, ali ako ih nuzda natjera, uzet ce i cetvrtu (mada to ne smatraju optimalnim).

Glede koalicije 10 stranaka, vjerovatno se referira na situaciju u BPK, gdje je NBL najavio planiranje koalicije 9 stranaka (dakle, svi osim SDA i Liberalne Stranke).
Mislim da niste uzeli u obzir prebjege koje SDA već ima (jedan kod Kasumovića, drugi u SBB, a navodno i u DF ima jednog), pa SDA ovim šalje poruku da je bolje da se još netko pridruži, iako im kao to nije drago.

HDZ je jasno rekao da ih ne zanimaju nikakve druge pozicije osim onih koje su garantirane ustavom da pripadaju Hrvatima (dva ministra itd).
Uglavnom bit će vrlo zanimljiva situacija i mislim da će u ovoj priči SDA izaći kao pobjednik, čak sam siguran da već sad imaju dovoljno ruku za formiranje vlasti, samo Galijašević nema većinu u kolegijima klubova, pa vjerovatno hoće sa ovom pričom da začepi rupe koje mu se mogu pojaviti i otežati rad.
Ja sigurno nisam uzeo u obzir neke "prebjege", ne znam za drugog kolegu. Uzeo sam u obzir samo ono što je vrli premijer pričao.

Ali kada već imamo priliku čuti i nešto od nekoga ko očigledno ima pouzdane insajderske informacije iz SDA, zamolio bih jedno pojašnjenje.
Na kakvu "većinu u kolegijima klubova" mislite?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#52 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Banksy »

balks wrote:[

mislim da će u ovoj priči SDA izaći kao pobjednik, čak sam siguran da već sad imaju dovoljno ruku za formiranje vlasti, samo Galijašević nema većinu u kolegijima klubova, pa vjerovatno hoće sa ovom pričom da začepi rupe koje mu se mogu pojaviti i otežati rad.
:D
balks
Posts: 244
Joined: 16/11/2010 19:28

#53 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by balks »

Krivo sam napisao pošto sam pisao u vožnji.
Kolegij skupštine.

Nemam provjerene informacije, sve su ovo špekulacije i priče, samo SDA je toliko sposobnija u ovim zakulisnim igrama od konkurencije, da na osnovu toga mogu zaključiti da će izaći kao pobjednici, ove igre zvane formiranje vlasti u ZDK.
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#54 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by kluz franjo »

Ma sve OK.

Nego, nije dobro pisati u vožnji. Na stranu što se onda greške prave.
Možete zbog nepažnje nastradati i/ili druge, ni krive ni dužne oštetiti.

Nemojte biti SDA. (figurativno)
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Nivelacija »

Fuad Kasumović, potpredsjednik Nezavisnog bloka, kaže da stranke u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona koje namjeravaju da formiraju vlast bez SDA, imaju većinu od 21 poslanika.

- Mi imamo većinu, koju čine SDP, Nezavisni blok, SBB, DF, Naša stranka i A-SDA. To je ukupno 21 poslanik i komotna većina. Iz SDA su kivni na mene, jer su s Nezavisnim blokom i Hrvatskom demokratskom zajednicom mogli napraviti većinu, ali ja neću ni da razgovaram s njima – kaže Kasumović.

:izet: njih Kasumovic

Iako cujem od neutralnih prijatelja iz Zenice da i nema bas mandat za pohvaliti se..
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#56 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Nivelacija »

Poznata većina za vlast u Zeničko-dobojskom kantonu

U Zeničko-dobojskom kantonu postignut je sporazum o formiranju skupštinske većine.

Buduću skupštinsku većinu u Zenici činit će SDP (6 zastupnika), DF (3) Nezavisni blok sa partnerima; Snaga centra, Hrvatska stranka BiH i Prva stranka koji imaju pet zastupnika u Skupštini ZDK – SBB sa tri svoja zastupnika, A-SDA sa dva zastupnika te Naša stranka i Stranka za BiH sa po jednim zastupnikom u Skupštini ZDK, dok će SDA sa 11 zastupnika u opoziciju.

Koalicioni sporazum između ovih stranaka biće potpisan sutra gdje će javnosti biti prezentovan i dokument “ZAJEDNIČKI PRINCIPI I OKVIR DJELOVANJA SKUPŠTINSKE VEĆINE SDP/DF/NS/NB/SBB/A-SDA/S BIH U ZENIČKO-DOBOJSKOM KANTONU ZA MANDATNI PERIOD 2018-2022”.

Nakon Tuzlanskog kantona, Zenica će biti drugi kanton u Federaciji koji formira skupštinsku većnu bez nacionalnih stranaka, dok se takva odluka očekuje i u Kantonu Sarajevo.

22 ruke bez SDA I HDZ :shock:, :izet:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#57 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by JThomas »

sad kad zamjauču, ne bi smjelo, ne bi trebalo, opasno je... :|
nekitamopd
Posts: 322
Joined: 10/01/2014 14:51

#58 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by nekitamopd »

TK, USK, ZDK i BPK bez SDA :bih:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#59 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Chmoljo »

al stvarno ko će ih više slušati...




ma zajebavam se, ima da ih puštam na repeat :lol:

otaj rad

Image
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#60 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Tomahawk11 »

Džabe su krečili :lol: :lol:
Ovaj, formirali koaliciju :mrgreen:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#61 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Kikibombona »

Chmoljo wrote:al stvarno ko će ih više slušati...




ma zajebavam se, ima da ih puštam na repeat :lol:

otaj rad

Image
Toplo oko srca, nema sta. Ova koalicija ne ulijeva povjerenje, ali svaki dobronamjeran covjek se raduje sto su popusili SDA i HDZ.

E sad, ocekujem da osovina SDA i HDZ, zajedno sa SNSD, uzvrati udarac preko CIK-a.

SDA-ovcima je povrijedjena sujeta. Niko nece sa njima. Dok HDZ i SNSD imaju veliku podrsku iz svoja dva tora, SDA je izgubila podrsku svoga tora. To ih sigurno tisti.

Uopste se ne bih iznenadio da imaju velikog udjela u prici sa CIK-om. Na taj nacin ce zadati udarac 'ljevici' i napraviti bolju poziciju za naredne izbore. A uvijek se mogu vaditi da su posao odradili HDZ i SNSD.

Nadat se da do toga ipak nece doci, da ce sud oboriti eventualne odluke CIK-a.

Gubitak Zenice, Tuzle i Sarajeva je katastrofa za SDA. Sta sa silnim uhljebima?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#62 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by madner »

Samo SDA stoji na braniku a oni tako. :D
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#63 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Styling »

Kikibombona wrote:
Chmoljo wrote:al stvarno ko će ih više slušati...




ma zajebavam se, ima da ih puštam na repeat :lol:

otaj rad

Image
Toplo oko srca, nema sta. Ova koalicija ne ulijeva povjerenje, ali svaki dobronamjeran covjek se raduje sto su popusili SDA i HDZ.

E sad, ocekujem da osovina SDA i HDZ, zajedno sa SNSD, uzvrati udarac preko CIK-a.

SDA-ovcima je povrijedjena sujeta. Niko nece sa njima. Dok HDZ i SNSD imaju veliku podrsku iz svoja dva tora, SDA je izgubila podrsku svoga tora. To ih sigurno tisti.

Uopste se ne bih iznenadio da imaju velikog udjela u prici sa CIK-om. Na taj nacin ce zadati udarac 'ljevici' i napraviti bolju poziciju za naredne izbore. A uvijek se mogu vaditi da su posao odradili HDZ i SNSD.

Nadat se da do toga ipak nece doci, da ce sud oboriti eventualne odluke CIK-a.

Gubitak Zenice, Tuzle i Sarajeva je katastrofa za SDA. Sta sa silnim uhljebima?
Samim tim sto se uopste ne oglasavaju po ovom pitanju, dakle ni rijeci, znaci da precutno odobravaju ovo sto se desava u CIK-u. I definitivno nece moci kasnije baciti krivnju na nekoga drugog ako dodje do presedana, jer se apsolutno nisu odrediti po ovom pitanju.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#64 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Chmoljo »

Kikibombona wrote:
Toplo oko srca, nema sta. Ova koalicija ne ulijeva povjerenje, ali svaki dobronamjeran covjek se raduje sto su popusili SDA i HDZ.
kakvo crno povjerenje. ako ove bosanski lonac koalicije potraju godinu biće super.

ali je divno gledati kako dojučerašnjim nadobudnim fašistoidima drhti njegovana bradica na mogućnost gubljenja budžetske pipe. odjednom nestane sva sila, sva kurčevitost, sva nadobudnost.

pu, pičke.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#65 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Kikibombona »

Chmoljo wrote:
Kikibombona wrote:
Toplo oko srca, nema sta. Ova koalicija ne ulijeva povjerenje, ali svaki dobronamjeran covjek se raduje sto su popusili SDA i HDZ.
kakvo crno povjerenje. ako ove bosanski lonac koalicije potraju godinu biće super.

ali je divno gledati kako dojučerašnjim nadobudnim fašistoidima drhti njegovana bradica na mogućnost gubljenja budžetske pipe. odjednom nestane sva sila, sva kurčevitost, sva nadobudnost.

pu, pičke.
Mene je vise strah da ne pukne na relaciji SDP, DF i NS nego izmedju njih sa jedne i SBB, NB, SzBiH i A-SDA sa druge strane. Sve u svemu - buckuris.

Al' imaju dosta ruku - 22. Tako ce biti teze zajebavati bilo kome od manjih igraca.

Posebno raduje cinjenica da su SDA i HDZ dogovorili koaliciju. Raja u ZE se sada zajebava na taj racun. Mozda neko progleda i skonta da su SDA i HDZ ista ekipa.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#66 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Chmoljo »

između SDPa i NS sumnjam da će biti problema. rijetko kada je dosad i bilo.

DF mi je tu sumnjiv, ali drže se zasad.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#67 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by putokaz1 »

Ko u BH konta već je VANI
Koalicija bez SDA=SDA
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#68 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Kikibombona »

Chmoljo wrote:između SDPa i NS sumnjam da će biti problema. rijetko kada je dosad i bilo.

DF mi je tu sumnjiv, ali drže se zasad.
Ako DF izadje bice opet 19 ruku.
Bez SBB je isto 19.
Bez A-SDA i SzBiH je isto 19.

Za vecinu je potrebno 18 mandata.

Okosnica ove koalicije su SDP i Nezavisni blok. Siguran sam da medju njima nece biti problema. Vec su dobro saradjivali u Zenici. Uvijek su nastupali zajednicki i medju njima vladaju prijateljski odnosi.

I DF je dio ekipe. Jedino ako iz Sarajeva u nekom razdobljuju ne dodju drugacije upute.

Opasnost za koaliciju ce biti ako recimo SBB i A-SDA zajedno izadju. E tada pada vlada.

Mada, Fuke je prevrtaner, u takvoj varijanti bi kupio jednog papka i sacuvao koaliciju. :D Lik je sam rasturao 10 SDA-ovaca u gradskom vijecu i oni ga molili da prestane. :D
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#69 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Novak20 »

Kikibombona wrote:
Chmoljo wrote:između SDPa i NS sumnjam da će biti problema. rijetko kada je dosad i bilo.

DF mi je tu sumnjiv, ali drže se zasad.
Ako DF izadje bice opet 19 ruku.
Bez SBB je isto 19.
Bez A-SDA i SzBiH je isto 19.

Za vecinu je potrebno 18 mandata.

Okosnica ove koalicije su SDP i Nezavisni blok. Siguran sam da medju njima nece biti problema. Vec su dobro saradjivali u Zenici. Uvijek su nastupali zajednicki i medju njima vladaju prijateljski odnosi.

I DF je dio ekipe. Jedino ako iz Sarajeva u nekom razdobljuju ne dodju drugacije upute.

Opasnost za koaliciju ce biti ako recimo SBB i A-SDA zajedno izadju. E tada pada vlada.

Mada, Fuke je prevrtaner, u takvoj varijanti bi kupio jednog papka i sacuvao koaliciju. :D Lik je sam rasturao 10 SDA-ovaca u gradskom vijecu i oni ga molili da prestane. :D
Kmečaće mnogi po općinskim Vijećima u ZDK kad se koalicije poslože. :izet:
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#70 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Nivelacija »

Fudo i SDP kako cujem imaju vrhunsku saradnju 2 godine vec u vijecu Zenice sa slicnom vecinom sdp df ns nb.

Jel istina @kiki?
User avatar
pici
Posts: 43583
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#71 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by pici »

pade metropola :(
Socijaldemokratska partija BiH, Demokratska fronta i Naša stranka pozvali su predstavnike Naroda i pravde, Saveza za bolju budućnost i Nezavisne bosanskohercegovačke liste na sastanak o formiranju vlasti u Kantonu Sarajevo.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#72 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Kikibombona »

Nivelacija wrote:Fudo i SDP kako cujem imaju vrhunsku saradnju 2 godine vec u vijecu Zenice sa slicnom vecinom sdp df ns nb.

Jel istina @kiki?
Da. SDP i Fudo funkcionisu kao jedno tijelo. Fudo je oportunista i on 100% nece uciniti nista da ugrozi koaliciju sa SDP.

I DF je dio ekipe, tj. zenicki DF. Jedino ako se Sarajevo ne upetlja u nekom periodu.

NS je znala zajebavati Fudu al' se na kraju opet dogovore. :D
User avatar
shbc
Posts: 3348
Joined: 20/07/2012 12:13

#73 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by shbc »

Nadam se samo da su svi iz ovih koalicija svjesni da ovo mora potrajati 4 godine, bez obzira koliko morali ustupaka praviti. U suprotnom bojim se da ce SDA slijedeci put biti sama u vlasti u svakom kantonu gdje pukne.

Znaci, samo u korist gradjana i bez teskih i u ovom trenu nebitnih tema gdje cete se popickarati (ala vjeronauka i slicno). Zavrnite rukave, rijesite bar jedan goreci problem po kantonu i ne rasipajte se do slijedecih opcih izbora. Pa poslije sta bude - bude. Bar nece biti SDA.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#74 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by JThomas »

njima mora biti jasno da se ne glasa iz istih motiva i da moraju dati bar prividne rezultate. odsustvo toga značiće jaču vlast sda u sljedećem ciklusu.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#75 Re: SDA i HDZ uzvracaju udarac; ko ce preuzeti ZDK?

Post by Banksy »

Chmoljo wrote:al stvarno ko će ih više slušati...




ma zajebavam se, ima da ih puštam na repeat :lol:

otaj rad

Image

Predstavnici šest političkih stranaka sastat će se sutra u Sarajevu kako bi razgovarali o formiranju koalicije u Kantonu Sarajevo.

Kako je Feni izjavio šef pregovaračkog tima Naše stranke Edin Forto, sastat će se predstavnici Naše stranke (NS), Socijaldemokratske partije (SDP), Demokratske fronte (DF), Naroda i Pravde (NiP), Saveza za bolju budućnost (SBB) i Nezavisne bosanskohercegovačke liste (NBL).

Naveo je da sastanak, koji počinje u 13.00 sati, predstavlja početak formalnih pregovora o postizbornoj vlasti.

Image
Locked