SDA-All about

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#61726 Re: SDA-All about

Post by Bloo »

Oi!
Tema nije IZ.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#61727 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Tesko je to odvojiti od naslova teme.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#61728 Re: SDA-All about

Post by Bloo »

drug_profi wrote: 04/05/2021 20:15 Tesko je to odvojiti od naslova teme.
Nek otvore novu.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#61729 Re: SDA-All about

Post by skafiskafsnjak »

drug_profi wrote: 04/05/2021 20:15 Tesko je to odvojiti od naslova teme.
Bolje nek isprave naziv ove teme... sDA i IZ all about :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#61730 Re: SDA-All about

Post by Hakiz »

pici wrote: 04/05/2021 19:31
Hakiz wrote: 04/05/2021 19:10
pici wrote: 04/05/2021 13:35 hajrovo si sa sdO certifikatima i suti ti dobar... ostale ko jebe.
Pa već rekoh. Nisu tebi problem certifikati sami nego što ti nisi uspio ništa značajno sa njima napraviti

Tako da je tvoja ljutnja, u stvari, zbog povrijeđene sujete, a ne iz principijelnog stava o konceptu certifikata.

Ko gubi ima pravo da se ljuti, svakako.
ama ko se ljuti, to sto si certifikatima hajrovo stan, boze sacuvaj, umene su punac i punica otkupili tako stan i znam hipter raje ALI... sta sa onima kojima nisu imali stan i ne treba im ni za kupovinu dionica ni za crnoberzijanstvo... ljudi su bili prisiljeni a to je velika vecina da prodaju u bescelje, kupe dionice vec zagrabljenih firmi... nije mi data nikakva opcija kao i vecini i morali smo da bacimo te navodne novce tj vrijednosne VK tariguze... neke su namirili ko tebe i tisu misu, super prosao a ostali tuke i nesposobljakovici pa nisu znali... nije da nisu znali nego su svjesno opljackani i prevareni, sto se ti nalazis u tome kad si sposobnoscu sdO malverzacija hajrovo i neka si, ostali su budale i glupani, nisu znali kako od tariguza napraviti kucu... ev ja te placam cekovima svo vrijeme koji nemaju pokrice i vrijednost, jel sad jasnije... opravdavati prevaru i pljackanje, gubitkom i ne znanjem... sdO plaČe za takvima.
Šta da ti kažem, valjda raja navikla kao pred rat, kupiš Yugo za čekove i dok čekovi dođu na naplatu, inflacija pojede 90 % pa tog Yugu u lovi platiš 10 % njegove cijene. Ja tako hajrov'o stan, neko drugi mislio hajrovat' dionice i postati gazda, ali mu nije prošlo.

Šta znači, nije SDA izmislila prevaru sa certifikatima, narod je "zakonite prevare" sa čekovima koristio davno prije SDA.

Počeo se narod buniti tek kada je SDA i to samo vrhuška rekla, stani što bi svi imali korist, hajde da samo mi hajrujemo.

Što nas vraća na tezu da ne smeta narodu kriminal, nmeta mu što i on od tog kriminala nema koristi.

Iskreno, da si 1995. mogao uraditi kao Selimovići, da li bi odbio iz principa? Ne moraš odgovoriti meni, odgovori sebi.

Nema ljutnje, nekada izgubiš nekada dobiješ.

Nisam ni ja dobio sve, nisam upao u stranku pa nisam uhljebljen u administraciji, fondu itd. I ja sam donio u jednom trenutku pogrešnu odluku pa sada živim njene posljedice.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#61731 Re: SDA-All about

Post by Hakiz »

Lord Nosonja wrote: 04/05/2021 16:43 :kiss: ja sam sam imo 42 000 certifikata mogo sam sa njima samo guzicu otrat za 1300 dana armije 4 ranjavanja od čega 2 teška sa trajnum posljedicama
Pa, i meni je ostalo nakon kupovine stana oko 20.000 pa je to otišlo onim Slovencima za oko 5 % :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#61732 Re: SDA-All about

Post by foxlife »

skafiskafsnjak wrote: 04/05/2021 20:35
drug_profi wrote: 04/05/2021 20:15 Tesko je to odvojiti od naslova teme.
Bolje nek isprave naziv ove teme... sDA i IZ all about :mrgreen:
ma jok nego nova tema
sda vjersko krilo :D
Sigma90
Posts: 972
Joined: 16/12/2020 07:55

#61733 Re: SDA-All about

Post by Sigma90 »

foxlife wrote: 04/05/2021 21:20
skafiskafsnjak wrote: 04/05/2021 20:35
drug_profi wrote: 04/05/2021 20:15 Tesko je to odvojiti od naslova teme.
Bolje nek isprave naziv ove teme... sDA i IZ all about :mrgreen:
ma jok nego nova tema
sda vjersko krilo :D
Obavezno na podforumu politika jer su politicka stranka.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#61734 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

skafiskafsnjak wrote: 04/05/2021 20:35
drug_profi wrote: 04/05/2021 20:15 Tesko je to odvojiti od naslova teme.
Bolje nek isprave naziv ove teme... sDA i IZ all about :mrgreen:
Pa realno. Ako otvoris zasebnu, cesto ce se poitika i SDA spominjati tu. Nerazdvojivo.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#61735 Re: SDA-All about

Post by putokaz1 »

Razdvojimo politiku od Religije :bih:
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#61736 Re: SDA-All about

Post by Piaty »

kiligonzales wrote: 04/05/2021 19:38 Potrosi dan na najsuvisniji nacin pisuci na temi stranke koju ne mogu smisliti.

Bolje da sam sta pametno napisao na nauci i edukacija sto ce raji koristiti.
Pa bolje.
Ali tvoj odgovor Bossoni nije sekunde oprao i demistificirao tu zastrasujucu slucajnost u pogledu veza tipova iz sanu-a i nasih tadasnjih uznika iz sredine osamdesetih. Mogao je Bossona da se i nadoveze kako su se slicne stvari nastavljale i kasnije. Sve ono sto pises ti, takodjer stoji kao tacno, ali i ono od Bossone je tacno (jer je logicki tesko da nije tacno).
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#61737 Re: SDA-All about

Post by RunnerX »

User987 wrote: 04/05/2021 18:09Dovoljno je da Kavazović ili Izetbegović jasno razdvoje IZ i SDA, da se izjasne da su za sekularnu i gradjansku državu.
To se nikada neće desiti jer to je savršen primjer simbioze. Obje strane bi mnogo izgubile kada bi se to desilo, IZ bi izgubila najjačeg sponzora, zaštitnika i finansijera, a SDA bi izgubila predizborne kampanje u džamijama, nisu ludi da sami sebi pucaju u koljeno.

Vidjeli smo šta se desilo u Crnoj Gori kad je država pokušala da dovede u red jednu vjersku zajednicu, onu sa najviše vjernika. Sve im diraj, samo im ne diraj imovinu i ne pitaj ih koliko zarađuju, a nemoj ni slučajno da pokušaš da ih oporezuješ.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#61738 Re: SDA-All about

Post by kiligonzales »

Piaty wrote: 04/05/2021 23:32
kiligonzales wrote: 04/05/2021 19:38 Potrosi dan na najsuvisniji nacin pisuci na temi stranke koju ne mogu smisliti.

Bolje da sam sta pametno napisao na nauci i edukacija sto ce raji koristiti.
Pa bolje.
Ali tvoj odgovor Bossoni nije sekunde oprao i demistificirao tu zastrasujucu slucajnost u pogledu veza tipova iz sanu-a i nasih tadasnjih uznika iz sredine osamdesetih. Mogao je Bossona da se i nadoveze kako su se slicne stvari nastavljale i kasnije. Sve ono sto pises ti, takodjer stoji kao tacno, ali i ono od Bossone je tacno (jer je logicki tesko da nije tacno).
Hronologija desavanja mu ne ide u prilog. Sarajevski proces se desio 83. Hamdija i braca mu smjenjeni 88. Alija te godine izasao iz zatvora. 1990 se aktivirao u politici i to nakon sto je 40tak intelektualaca odlucila da osnuje SDA stranku. Da ne nabrajam dalje. SDA ne volim, ali barem kada odlucujem kritizirati istu, trudim se da mi argumentacija bude valjana.

SDA ima mnostvo gresaka, od kojih je pred rat bila najveca koalicija sa SDS i HDZ. Ono sto se i njima i SDP tadasnjem, kao i Reformistima odanim BIH moze zamjeriti sto nisu htijeli koalirati jedni sa drugima, iako nam je svima rat visio nad glavom. Kao sto je SDA odbacivala da koalira sa komunistima upravo zbog ideoloskih razloga proisteklih i onim sto se desilo sarajevskom procesu, isto tako i SDP nije htio koalirati sa nacionalistima. Intervjui i Alije i Nijaza rahmetli, najbolje govore o tome koliko oni tada nisu vjerovali jedni drugima. Medjutim rat ih spoji sve u ratnom predsjednistvu. Sto govori da nuzda zakon mjenja.

Sa zavrsetkom rata opet po istom receptu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#61739 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Ja jednostavno nemogu da vjerujem da ti izbori 1990 nisu bili namjesteni.
Pa nacionalne stranke ni poslije rata nisu imale takvu podrsku, a znamo da su se uvjezbali u kradji glasova.
Jednostavno za projakat razvaljivanja BiH je to bilo nuzno.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#61740 Re: SDA-All about

Post by kiligonzales »

Project Ashe wrote: 04/05/2021 20:04
kiligonzales wrote: 04/05/2021 16:19
radiostanica wrote: 04/05/2021 14:39

Itekako se ne zna gdje je novac. Te stavke sa njihovih portala su uopštene i ima jako puno prostora za manipulacije. IZ je odavno zrela za poštenu finansijsku reviziju. To tvoje spominjanje avaza i klixa je stara mantra "napada na bošnjake i vascjeli islamski svijet". Kad se spomene novac, ko kutnjaci se svi upale. Od Rejsa, do mujezina u Čekrčićima.

Drugo, Hadž je skoro 10000 KM. Za taj novac se može otići na Novi zeland 20 dana i da si tako ko hadžija. Sve da imaš. Nikad nisam dobio odgovor, niti sam uspio naći podatak koliko novca ide na avioprevoz, da li je rađen poziv i natječaj za najpovoljnijeg prevoznika, koliko koštaju hoteli i ko bira te hotele, ima li jeftiniji smještaj, ko određuje koliko se dana može tamo ostati ili je moguće to maksimalno skratiti kako bi cijena bila što povoljnija? Napravili su od pete islamske obaveze privilegiju za uhljebe i budžetske parazite sklone stranci.

Zatim, gdje stoji podatak koliko je zekata i sadekatul fitra skupljeno po svakoj džamiji i svakom džematliji ponaosob? Dakle za svaki džemat tačno u fening da se prikaže koliko je skupljeno. Zatim, od te sume da se tačno i jasno napiše (i dokazima podkrijepi - fakture, uplatnice, platne liste, bankovni izvodi,...) koliko je novca otišlo na plate unutar IZ-a, koliko je otišlo za medrese, koliko za FIN, koliko za povratnike, koliko za džemate (održavanje) i za koji džemat koliko i po kojim kriterijima.

Treće, ne zanima me priča o ratu, ko je šta pretrpio i sl. Pretrpio sam ja mnoge golgote pa se ne bavim kriminalom i ne pozivam se na rat kako bi to opravdao. Zanima me sadašnjost kao i odgovori na pitanja koja sam napisao. Te odgovore znam da nemaš, a onaj koji ih ima on šuti. Ako je sve uredno, zašto šuti, šta se krije?

Četvrto, Znaš li cijenu dženaze? Evo cijene:



Pa Tutankamona da sahranjuju manja bi cijena bila. Na šta ide taj novac? Koliko košta par dasaka za tabut, koliko kvadratni metar zemlje, koliko troškovi osmrtnica, koliko koštaju hodže? Iste te hodže koje čekaju dodatnu kovertu u džep.

Na tuđoj tuzi i nesreći zarađuju. Fuj!
Kazem ti da se zna. Drzava o tome vodi brigu, ne trebaju da vode mediji. Ako nesto nije javno, ne mora odmah biti malverzacijom. Zivimo u drzavi gdje drzavi treba finansijska revizija, a brinuli bi o finansijskoj reviziji institucije koja je svojim radom i angazmanom dokazala vecu brigu o covjeku i svojoj zajednice nego drzava.

Cijena hadza u EU i u regionu. Tako da mi ne odstupamo previse od ostalih. Kod nas je skup iz mnogo razloga, prvenstveno zbog standarda koji imamo u BiH i dovoljno nerazvijenog avio prevoza, te skupih avio taksi. Prije je bio jeftiniji radi mogucnosti putovanja autobusom, sada je iskljucivo baziran na letovima avionom. Putovanje autobusom je drasticno obaralo cijenu. Drugo pored IZBIH bilo je i organizator iz Zenice koji je izgubio licencu za vodjenje vjernika na hadzdz. Posto hadzdz nije jedino hodocasce Meki, imamo i umru, koju je organizovao i Relax Tours svojevremeno. Saudijci odredjuju mnoga pravila. Hadzdz traje gotovo 2 sedmice 10 dana do Bajrama i 4 dana Bajrama. Oba perioda imaju svoje obaveze i prakse koje svaki hadzija treba da ispostuje. Trebas se informisati. Uvijek ima onih koji bi poseban povlasteni tretman u odnosu na sve vjernike koji idu u Hadzdz i prave optuzbe na racun IZBIH jer im se nije nekom od uslova udovoljilo jer eto oni daju za to pare.Daju i drugi i najcesce se ni ne zale na uslove tamo. Tamo idu oni koji su u mogucnosti, a ne samo stranacki i budzetski paraziti.

Image

Prezentuju se stvari na nacin da se diskredituje rad IZBIH, vjesto se manipulise cinjenicama. Argumentovano se ne ide na nju, ni sto se tice prikupljanja i raspodjele zekada i sadekatul fitra. Sve i da je transparentno poznavajuci mentalitet naseg naroda, oni koji najmanje imaju veze sa islamskom zajednicom pokusavali bi da istoj skroje kapu i pitali se a sto IZBIH vise para daje obrazovnim institucijama, a ne recimo povratnicima. Kazem ti ljudi ne prate IZBIH, njene aktivnosti, sve njene medije, isto tako publikacije, sto ne cudi onda i neinformisanost o tome koliko je sredstava gdje poslo. Vec je tu temu pokretao Hadzifejzovic, sada je pokrece Fatmir. Ali kazem ti motivi sto oni rade su poput pseceg laveza, ne laju on radi sela, vec radi sebe. Isto tako je i kod mnogih drugih medija. Hoce raja da odredjuje instituciji kriterij kome da se da, a nemaju blage ni o cemu. :D
A to oni koji daju novac nemajupotrebe da znaju kako se i troši, rodil majka sebi SDA-ovce. kako ste vi to fino sebi sročili
Bravo ti smijes li se ti zakleti svime svojim da sam ja SDA? Ja se smijem zakleti svime svojim na svijetu sto imam, bogom dragim, ocem mrtvim, majkom najrodjenijom, sestrama i bracom da SDAovac nisam ni da nisam za zivota nijednom glasao za njih i itekakav sam protivnik iste. Samo nemam taj servilan odnos prema SDA, pa da svakoga koga ne volim ili mrzim pljujem u njoj, pa da su mi isti Alija i Bakir, kad nisu ili redom mnogi clanovi SDA. Otac mu je bio mangup, on je truba obicna.

Nego vama kad zafali argumentacije jer ste dezurni pljuvaci IZBIH, onda druge prozivate kao Sdaovce jer eto gluho i daleko bilo gdje ces reci da i medju njima ima neko ko nije debil, ni kriminalac, vec castan i posten covjek.

Bosnu volim, svoje vjere se ne stidim. IZBIH smatram daleko boljom prema svome narodu i drzavi od svih stranaka pa i od SDA. Nje ima u svim krajevima BiH gdje SDA i druge probosanske ili ti ga bosnjacke stranke nisu nogom ni krocile. Otkad je IZBIH otad je i napada na nju, sto nece i biti jer je najtrajnija institucija medju Bosnjacima. Bila je i prije SDA i bice nje i poslje SDA.

O zekatu i sadekatul fitru i bilo kojem obliku milostinje ti mogu pricati koliko hoces, pa i tome na koji se nacin daje i zbog cega, do toga da nije cilj bilo kojeg davanja propitivanje toga kome se daje, niti polaganje racuna kome ce se iz zajednicke kase muslimana dati. Jos manje bi oni koji ne znaju sta je nisab pricali o kategorijama kojima se zekat daje i zasto ga bas u BIH skuplja IZBIH i sto je smisao davanja 44 dijela imovine koja negdje stoji u novcu, zlatu, srebru,trgovackoj robi na lageru godinu dana i njome se nista ne radi. S tobom se mogu sloziti da stvari mogu i trebaju biti transparentnije, ali kazem ti poznavajuci mentalitet naseg naroda, da im se isti podaci predoce na tvu i kanalima koje vole, jer sto bi oni slusali radio Bir ili citali Preporod, procitali kakav glasnik IZBIH, opet bi pljuvali IZBIH radi toga sto nekome daje vise a nekome manje.
Last edited by kiligonzales on 05/05/2021 01:22, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#61741 Re: SDA-All about

Post by kiligonzales »

drug_profi wrote: 05/05/2021 00:50 Ja jednostavno nemogu da vjerujem da ti izbori 1990 nisu bili namjesteni.
Pa nacionalne stranke ni poslije rata nisu imale takvu podrsku, a znamo da su se uvjezbali u kradji glasova.
Jednostavno za projakat razvaljivanja BiH je to bilo nuzno.
Ma nisu morali biti. Jednostavno represivni aparat cini da se strahom prisile ljudi na jedno ponasanje. Ono svi fanovi Tita, KPJ, nema verbalnog delikta, cenzura svega antikomunistickog, promocije nacionalizma ni na mapi. Umire Tito. 1981 vec pocinje komesanje na Kosovu, 1986 dolazi memorandum, Milosevic rusi Stambolica i tu krece ekspanzija nacionalizma i raspad. Meni je jasno sto je sve pocelo u 1945 u BIH jer su tu prvo domace kvislinge namlatili Partizani, da bi se istima 45 godina nakon rata isti osvetili. Sve nam to govori da je kucna radinost presudila u reodgoju novih generacija fasista.

Nakon rata nisu mogli imati te rezultate jer nikada BiH vise nije imala taj broj stanovika kao 1990, pitanje je da li su imali ikada takvu i izlaznost.

U jednom intervju Nijazovom on je prepricavao situaciju kako je pricajuci sa ljudima oko sebe od sviju dobijao odgovor kako ce glasati za SDP tada, a da su ih na izborima prekucali nacionalisti. Spomenuo je moguci izborni inzinjering, ali nije ga mogao potvrditi.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#61742 Re: SDA-All about

Post by kiligonzales »

User987 wrote: 04/05/2021 18:09
kiligonzales wrote: 04/05/2021 17:23 Kao prvo to je tvoje prozivoljno tumacenje Islama i njegove historije, kao i islamske civilizacije na prostoru Evrope.

Kao drugo sam po sebi si radikalan, tako da rijeci tima mars u zemlje u kojima se zivi u izvornom obliku, govori daleko vise o tebi nego o nekome drugom. Ti sad da se uhvatis vjere bio bi radikalan. To je u karakteru pojedinca, ne vjere.

Trece svi muslimani nemaju jednake poglede o tome kakva su prava zena, s toga mjesanje obicajnog prava sa islamom u pojedinim sredinama muslimana, ne znace i generalno stav Islama naspram njih.

Zenica nije mala, to sto neko drzi kafic pored muftijstva i dzamije, vjerovatno racuna da ce mu glavnina musterija upravo doci odatle. Eto Sarajevo ima dzamija daleko vise nego Zenica, pa se uz svaku moze cugat i sta sad?

Opet proizvoljne tvrdnje o islamu, ali opet kazem svakome svacije, pa i tebi tvoje.

Uglavnom treba citati, sretati ljude, malo proputovati, pa se mnoge zablude razbiju kao kula od karata.
Ti si razumna i tolerantna osoba, ali nisu svi u IZ i SDA takvi kao ti. U jednom dijelu narodu ili bolje rečeno kod jednog dijela vjernika (moram primjetiti da su to oni manje obrazovani) danas je mnogo jače uvjerenje da treba slijediti pravi duh islama i Kur'ana. Nema potrebe da se igra igra skrivača. Dovoljno je da Kavazović ili Izetbegović jasno razdvoje IZ i SDA, da se izjasne da su za sekularnu i gradjansku državu. Takodjer, da prevale preko jezika da ima Bošnjaka ateista. Da objasne kako to da se nezakonito ustupa ili prodaje zemlja za izgradnju zatvorenih, isključivo arapskih naselja, da se ilegalni migranti iz muslimanskih zemalja koncentrišu baš samo kod Bošnjaka i to uz podršku IZ i SDA. Sve to budi sumnje, ali sve se budno preti i u taborima neprijatelja Bošnjaka i BiH. Veliko je pitanje da li im SDA I IZ idu na ruku za njihove ciljeve.
Nisam ni clan IZBIH ni SDA. Ne opravdavam sve postupke, kritikujem iste i sam, ali dajmo argumentaciju valjanu.

Dejtonska BiH je silom uvjetovana BiH. Nece se poredak stvari izmjeniti ma ko od Bosnjaka bude zagovornik gradanske BiH ako Srbi i Hrvati to ne zele.

Nije nikome koncentracija migranata interes. Sto se tice rezidencijalnib naselja, sta Bosnjo nije prodao drugima a da nije neko htio kupiti.

Ne trazimo mi u sebi krivicu za tudji odnos prema ovoj drzavi i najbrojnijem narodu. Necemo se prilahodjavanjem njima i servilnim odnosom prema sopstvenim neprijateljima izboriti ni za gram njihove milosti prema BiH i nama.
Sigma90
Posts: 972
Joined: 16/12/2020 07:55

#61743 Re: SDA-All about

Post by Sigma90 »

@pici
Sta nam uradi s hOnk pOldum nema ga danima da brani bOkira, bisOru i ostale sdO fekalije. :lol:
Glanzer
Posts: 417
Joined: 21/10/2010 16:55
Location: Ovo bi sve trebalo oprat!

#61744 Re: SDA-All about

Post by Glanzer »

kiligonzales wrote: 05/05/2021 01:10

O zekatu i sadekatul fitru i bilo kojem obliku milostinje ti mogu pricati koliko hoces, pa i tome na koji se nacin daje i zbog cega, do toga da nije cilj bilo kojeg davanja propitivanje toga kome se daje, niti polaganje racuna kome ce se iz zajednicke kase muslimana dati. Jos manje bi oni koji ne znaju sta je nisab pricali o kategorijama kojima se zekat daje i zasto ga bas u BIH skuplja IZBIH i sto je smisao davanja 44 dijela imovine koja negdje stoji u novcu, zlatu, srebru,trgovackoj robi na lageru godinu dana i njome se nista ne radi. S tobom se mogu sloziti da stvari mogu i trebaju biti transparentnije, ali kazem ti poznavajuci mentalitet naseg naroda, da im se isti podaci predoce na tvu i kanalima koje vole, jer sto bi oni slusali radio Bir ili citali Preporod, procitali kakav glasnik IZBIH, opet bi pljuvali IZBIH radi toga sto nekome daje vise a nekome manje.
Evo kad se prica vec o zekatu, moj otac ima 474 KM penzije i 0KM ustedevine, svake godine daje "Zekat" u visini 50KM PLUS 50KM Sadekatul fitra iako mu ja uvijek sugerisem da nije dužan ništa od toga(osim Sadekatul fitra za sebe samog).Zasto se primaju ti iznosi nasih djedova kad se dobro zna da ne zadovoljava visinu nisaba koji je oko 250 ne znam tačno. Zna se sta je Zekat i ovo uzimanje u tu svrhu po meni ima elemente prevare, Zasto se ne nade modus da se ovo regulise jer je sigurno 50% prikupljenih sredstava na ovakav način. Šuti se ovome samo da se sto vise prikupi.
Citav ramazan se prica od strane efendija o zekatu, ali gle čuda, nikada još nisam čuo da objasne puku da nisu dužni dati isti ako nemaju 8500KMa ustedevine godinu dana.

.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#61745 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

kiligonzales wrote: 05/05/2021 01:21
drug_profi wrote: 05/05/2021 00:50 Ja jednostavno nemogu da vjerujem da ti izbori 1990 nisu bili namjesteni.
Pa nacionalne stranke ni poslije rata nisu imale takvu podrsku, a znamo da su se uvjezbali u kradji glasova.
Jednostavno za projakat razvaljivanja BiH je to bilo nuzno.
Ma nisu morali biti. Jednostavno represivni aparat cini da se strahom prisile ljudi na jedno ponasanje. Ono svi fanovi Tita, KPJ, nema verbalnog delikta, cenzura svega antikomunistickog, promocije nacionalizma ni na mapi. Umire Tito. 1981 vec pocinje komesanje na Kosovu, 1986 dolazi memorandum, Milosevic rusi Stambolica i tu krece ekspanzija nacionalizma i raspad. Meni je jasno sto je sve pocelo u 1945 u BIH jer su tu prvo domace kvislinge namlatili Partizani, da bi se istima 45 godina nakon rata isti osvetili. Sve nam to govori da je kucna radinost presudila u reodgoju novih generacija fasista.

Nakon rata nisu mogli imati te rezultate jer nikada BiH vise nije imala taj broj stanovika kao 1990, pitanje je da li su imali ikada takvu i izlaznost.

U jednom intervju Nijazovom on je prepricavao situaciju kako je pricajuci sa ljudima oko sebe od sviju dobijao odgovor kako ce glasati za SDP tada, a da su ih na izborima prekucali nacionalisti. Spomenuo je moguci izborni inzinjering, ali nije ga mogao potvrditi.
Upravo radi plebiscitarnog izjasnjavanja pred izbore za SDP i Reformiste, bilo je nuzno poduzeti inzenjering i sve sto je trebalo da se ne desi da imaju ikakvu mogucnost odlucivanja.
Jesu vjerovatno nacionalisti dobili vecinu ili bar polovinu birackog tijela, ali takav potop SDP i Reformista ne vjerujem da je bio realno stanje.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#61746 Re: SDA-All about

Post by Project Ashe »

kiligonzales wrote: 05/05/2021 01:10
Project Ashe wrote: 04/05/2021 20:04
kiligonzales wrote: 04/05/2021 16:19

Kazem ti da se zna. Drzava o tome vodi brigu, ne trebaju da vode mediji. Ako nesto nije javno, ne mora odmah biti malverzacijom. Zivimo u drzavi gdje drzavi treba finansijska revizija, a brinuli bi o finansijskoj reviziji institucije koja je svojim radom i angazmanom dokazala vecu brigu o covjeku i svojoj zajednice nego drzava.

Cijena hadza u EU i u regionu. Tako da mi ne odstupamo previse od ostalih. Kod nas je skup iz mnogo razloga, prvenstveno zbog standarda koji imamo u BiH i dovoljno nerazvijenog avio prevoza, te skupih avio taksi. Prije je bio jeftiniji radi mogucnosti putovanja autobusom, sada je iskljucivo baziran na letovima avionom. Putovanje autobusom je drasticno obaralo cijenu. Drugo pored IZBIH bilo je i organizator iz Zenice koji je izgubio licencu za vodjenje vjernika na hadzdz. Posto hadzdz nije jedino hodocasce Meki, imamo i umru, koju je organizovao i Relax Tours svojevremeno. Saudijci odredjuju mnoga pravila. Hadzdz traje gotovo 2 sedmice 10 dana do Bajrama i 4 dana Bajrama. Oba perioda imaju svoje obaveze i prakse koje svaki hadzija treba da ispostuje. Trebas se informisati. Uvijek ima onih koji bi poseban povlasteni tretman u odnosu na sve vjernike koji idu u Hadzdz i prave optuzbe na racun IZBIH jer im se nije nekom od uslova udovoljilo jer eto oni daju za to pare.Daju i drugi i najcesce se ni ne zale na uslove tamo. Tamo idu oni koji su u mogucnosti, a ne samo stranacki i budzetski paraziti.

Image

Prezentuju se stvari na nacin da se diskredituje rad IZBIH, vjesto se manipulise cinjenicama. Argumentovano se ne ide na nju, ni sto se tice prikupljanja i raspodjele zekada i sadekatul fitra. Sve i da je transparentno poznavajuci mentalitet naseg naroda, oni koji najmanje imaju veze sa islamskom zajednicom pokusavali bi da istoj skroje kapu i pitali se a sto IZBIH vise para daje obrazovnim institucijama, a ne recimo povratnicima. Kazem ti ljudi ne prate IZBIH, njene aktivnosti, sve njene medije, isto tako publikacije, sto ne cudi onda i neinformisanost o tome koliko je sredstava gdje poslo. Vec je tu temu pokretao Hadzifejzovic, sada je pokrece Fatmir. Ali kazem ti motivi sto oni rade su poput pseceg laveza, ne laju on radi sela, vec radi sebe. Isto tako je i kod mnogih drugih medija. Hoce raja da odredjuje instituciji kriterij kome da se da, a nemaju blage ni o cemu. :D
A to oni koji daju novac nemajupotrebe da znaju kako se i troši, rodil majka sebi SDA-ovce. kako ste vi to fino sebi sročili
Bravo ti smijes li se ti zakleti svime svojim da sam ja SDA? Ja se smijem zakleti svime svojim na svijetu sto imam, bogom dragim, ocem mrtvim, majkom najrodjenijom, sestrama i bracom da SDAovac nisam ni da nisam za zivota nijednom glasao za njih i itekakav sam protivnik iste. Samo nemam taj servilan odnos prema SDA, pa da svakoga koga ne volim ili mrzim pljujem u njoj, pa da su mi isti Alija i Bakir, kad nisu ili redom mnogi clanovi SDA. Otac mu je bio mangup, on je truba obicna.

Nego vama kad zafali argumentacije jer ste dezurni pljuvaci IZBIH, onda druge prozivate kao Sdaovce jer eto gluho i daleko bilo gdje ces reci da i medju njima ima neko ko nije debil, ni kriminalac, vec castan i posten covjek.

Bosnu volim, svoje vjere se ne stidim. IZBIH smatram daleko boljom prema svome narodu i drzavi od svih stranaka pa i od SDA. Nje ima u svim krajevima BiH gdje SDA i druge probosanske ili ti ga bosnjacke stranke nisu nogom ni krocile. Otkad je IZBIH otad je i napada na nju, sto nece i biti jer je najtrajnija institucija medju Bosnjacima. Bila je i prije SDA i bice nje i poslje SDA.

O zekatu i sadekatul fitru i bilo kojem obliku milostinje ti mogu pricati koliko hoces, pa i tome na koji se nacin daje i zbog cega, do toga da nije cilj bilo kojeg davanja propitivanje toga kome se daje, niti polaganje racuna kome ce se iz zajednicke kase muslimana dati. Jos manje bi oni koji ne znaju sta je nisab pricali o kategorijama kojima se zekat daje i zasto ga bas u BIH skuplja IZBIH i sto je smisao davanja 44 dijela imovine koja negdje stoji u novcu, zlatu, srebru,trgovackoj robi na lageru godinu dana i njome se nista ne radi. S tobom se mogu sloziti da stvari mogu i trebaju biti transparentnije, ali kazem ti poznavajuci mentalitet naseg naroda, da im se isti podaci predoce na tvu i kanalima koje vole, jer sto bi oni slusali radio Bir ili citali Preporod, procitali kakav glasnik IZBIH, opet bi pljuvali IZBIH radi toga sto nekome daje vise a nekome manje.
Ti prvo treba da skontaš da ja kritikujem IZ samo radi toga što se bavi politikom na način kako se istom bave političke stranke, iz navedenog razloga ista ta IZ nema moralnu superiornost nad bilo kojom političkom strankom, znači meni su isti ko i SDA, SDP, NS, SNSD, SPC i ostala bagra. Umjesto da budu stup prosvjetljenja, iskrenosti, moralnosti i svega onog što krasi Islam radi ovozemaljskih dobara i interesa IZ se uvukla u političko blato BiH svakodnevnice, opet zarad materijalnih dobara. Ispadne da je IZ bitnije materijalno od metafizičkog i duhovnog. Nemoj misliti da nisam imao dodira sa IZ, jesam i lično sam se uvjerio kako neke stvari funkcionišu i za jednu instituciju tog karaktera to jednostavno nije prikladno. Nek se Islamska zajednica vrati svom prvobitnom zadatku a mane se politike i neka postane transparentnija i vidjet ćeš kako će se i kritike same od sebe ugasiti.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#61747 Re: SDA-All about

Post by uglavnomja »

drug_profi wrote: 05/05/2021 00:50 Ja jednostavno ne mogu da vjerujem da ti izbori 1990 nisu bili namjesteni.
Pa nacionalne stranke ni poslije rata nisu imale takvu podrsku, a znamo da su se uvjezbali u kradji glasova.
Jednostavno za projakat razvaljivanja BiH je to bilo nuzno.

+1
Lord Nosonja
Posts: 60
Joined: 01/05/2021 10:43

#61748 Re: SDA-All about

Post by Lord Nosonja »

Zajebite šuplju sad će opet inicijativa važno je biti bošnjak vol2
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#61749 Re: SDA-All about

Post by Project Ashe »

Lord Nosonja wrote: 05/05/2021 08:26 Zajebite šuplju sad će opet inicijativa važno je biti bošnjak vol2
Iskreno zaboli me ona stvar za tim inicijativama.
Sigma90
Posts: 972
Joined: 16/12/2020 07:55

#61750 Re: SDA-All about

Post by Sigma90 »

Kako kaze a Fatmir, to je jedan narko kartel. :lol:
Post Reply