SDA-All about

MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#52501 Re: SDA-All about

Post by MUNAFIK »

Patton44 wrote: 26/10/2020 21:00 Cuj ti ovi kiflijanera,najgora vlada i jos se ko pitaju sto nemamo min.zdravstva u najgoroj situaciji. Kako ide ona opoziciona spika.Podrzacemo sve sto je dobro i korisno za kanton i njegove stanovnike.Kad je sbb vec najavio da nece podrzat DF-ovog kandidata,sto niko iz cetvorke nije podrzo da se izglasa novi ministar kad je situacija sa Kovidom postala alarmantna.J....narod prece je lajat nego pomoc istom.
Ne znam ko su kiflijaneri ali stvari su jasne po pitanju ove vlade, ukratko katastrofa.


Pa bolan sami SDAovci koje znam stide se ove Vlade... Samo kazu ma katastrofa...

Svi mi znamo da ja losa i da je katastrofa, treba bit posten.

Nema napretka u SDA ako cete sami sebe lagat i ovu vladu opravdavat za sve ove katastrofe ili ne daj Boze smatrat je uspjesnom, e to bi bio bas bilo van svih okvira razuma.

Cinite samo sebi zlo ignorisuci lose stvari koje vasi ljjdi rade.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#52502 Re: SDA-All about

Post by zippoo87 »


Ovo su oni isti sto su prije par godina isto ovako u Banovici mahali,samo bila SDA a sada SDA ogranak PDA :D
Kakve seljacine i cobanija...korona hara a na skupu niko ni maske nema i urlaju PDA,PDA,PDA,...
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#52503 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Patton44 wrote: 26/10/2020 21:00 Cuj ti ovi kiflijanera,najgora vlada i jos se ko pitaju sto nemamo min.zdravstva u najgoroj situaciji. Kako ide ona opoziciona spika.Podrzacemo sve sto je dobro i korisno za kanton i njegove stanovnike.Kad je sbb vec najavio da nece podrzat DF-ovog kandidata,sto niko iz cetvorke nije podrzo da se izglasa novi ministar kad je situacija sa Kovidom postala alarmantna.J....narod prece je lajat nego pomoc istom.
Koga? Pa niko sa imalo integriteta nece pristati da bude Sjebijin kurban.
A onaj ko hoce i ne treba da bude tu. Nije tu problem ministar zdravstva, vec cijela vlada, skupstina i gospodja iz sjene.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#52504 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Sjetio se mali rumenko nakon 8 godina da malo potkrese dzunglu u novom gradu, ofarba bandere i iscrta djelomicno parkinge, ofarba mostove...
Lijepa se lova uzela.
Dinalsa, firma koja je pobjedila na tenderu za obnovu pjesackog mosta je poznata i po famoznom kiosku u Starom gradu.

Pri tom smece pos svuda oko setnica i po ulicama. Kante se ne prazne po 7-10 dana, nedostatak klupa i kanti za smece hronicno...ali treba ofarbat most i pokoju banderu.

Koja je ovo bagra. Da vam ilustrujem kakvi ste: kinezi bi vam za vasa djela sprasili metak u potiljak na stadionu pred publikom i poslali racun vasoj familiji.
Eto kakvi ste i kakvu stetu cinite svom narodu.
Patton44
Posts: 2495
Joined: 26/11/2019 19:14

#52506 Re: SDA-All about

Post by Patton44 »

MUNAFIK wrote: 26/10/2020 21:29
Patton44 wrote: 26/10/2020 21:00 Cuj ti ovi kiflijanera,najgora vlada i jos se ko pitaju sto nemamo min.zdravstva u najgoroj situaciji. Kako ide ona opoziciona spika.Podrzacemo sve sto je dobro i korisno za kanton i njegove stanovnike.Kad je sbb vec najavio da nece podrzat DF-ovog kandidata,sto niko iz cetvorke nije podrzo da se izglasa novi ministar kad je situacija sa Kovidom postala alarmantna.J....narod prece je lajat nego pomoc istom.
Ne znam ko su kiflijaneri ali stvari su jasne po pitanju ove vlade, ukratko katastrofa.


Pa bolan sami SDAovci koje znam stide se ove Vlade... Samo kazu ma katastrofa...

Svi mi znamo da ja losa i da je katastrofa, treba bit posten.

Nema napretka u SDA ako cete sami sebe lagat i ovu vladu opravdavat za sve ove katastrofe ili ne daj Boze smatrat je uspjesnom, e to bi bio bas bilo van svih okvira razuma.

Cinite samo sebi zlo ignorisuci lose stvari koje vasi ljjdi rade.
A koje su to .....sve katastrofe koje je napravila ova vlada....probaj nabrojat.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#52507 Re: SDA-All about

Post by nosara »

Vlada je po mjeri "gradjana". Uvijek. Na svim nivoima. Zato ovi uzimaju 30 godina.
izvrsni direktor
Posts: 9346
Joined: 20/12/2018 16:11

#52508 Re: SDA-All about

Post by izvrsni direktor »

Patton44 wrote: 27/10/2020 09:10
MUNAFIK wrote: 26/10/2020 21:29
Patton44 wrote: 26/10/2020 21:00 Cuj ti ovi kiflijanera,najgora vlada i jos se ko pitaju sto nemamo min.zdravstva u najgoroj situaciji. Kako ide ona opoziciona spika.Podrzacemo sve sto je dobro i korisno za kanton i njegove stanovnike.Kad je sbb vec najavio da nece podrzat DF-ovog kandidata,sto niko iz cetvorke nije podrzo da se izglasa novi ministar kad je situacija sa Kovidom postala alarmantna.J....narod prece je lajat nego pomoc istom.
Ne znam ko su kiflijaneri ali stvari su jasne po pitanju ove vlade, ukratko katastrofa.


Pa bolan sami SDAovci koje znam stide se ove Vlade... Samo kazu ma katastrofa...

Svi mi znamo da ja losa i da je katastrofa, treba bit posten.

Nema napretka u SDA ako cete sami sebe lagat i ovu vladu opravdavat za sve ove katastrofe ili ne daj Boze smatrat je uspjesnom, e to bi bio bas bilo van svih okvira razuma.

Cinite samo sebi zlo ignorisuci lose stvari koje vasi ljjdi rade.
A koje su to .....sve katastrofe koje je napravila ova vlada....probaj nabrojat.
Haj ti probaj nabrojati dobre stvari koje su uradili zbog kojih ih vrijedi pohvaliti?
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#52509 Re: SDA-All about

Post by Nike af1 white »

Patton44 wrote: 27/10/2020 09:10
MUNAFIK wrote: 26/10/2020 21:29
Patton44 wrote: 26/10/2020 21:00 Cuj ti ovi kiflijanera,najgora vlada i jos se ko pitaju sto nemamo min.zdravstva u najgoroj situaciji. Kako ide ona opoziciona spika.Podrzacemo sve sto je dobro i korisno za kanton i njegove stanovnike.Kad je sbb vec najavio da nece podrzat DF-ovog kandidata,sto niko iz cetvorke nije podrzo da se izglasa novi ministar kad je situacija sa Kovidom postala alarmantna.J....narod prece je lajat nego pomoc istom.
Ne znam ko su kiflijaneri ali stvari su jasne po pitanju ove vlade, ukratko katastrofa.


Pa bolan sami SDAovci koje znam stide se ove Vlade... Samo kazu ma katastrofa...

Svi mi znamo da ja losa i da je katastrofa, treba bit posten.

Nema napretka u SDA ako cete sami sebe lagat i ovu vladu opravdavat za sve ove katastrofe ili ne daj Boze smatrat je uspjesnom, e to bi bio bas bilo van svih okvira razuma.

Cinite samo sebi zlo ignorisuci lose stvari koje vasi ljjdi rade.
A koje su to .....sve katastrofe koje je napravila ova vlada....probaj nabrojat.
Image
ti i bunkica kad krenete divaniti o sda uspjesima i kako su svi isti :mrgreen:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#52510 Re: SDA-All about

Post by Control panel »

Gledam, citam, pratim i kontam koliko se upinjemo da jedni drugima nesto dokazemo, ubijedimo... a ustvarii glasat ce krezava sda masinerija koja ne da ne cita ovaj forum nego nikad u zivotu kompjuter nisu vidjeli. A nas ovdje daj boze 100 procita ovo sto ovdje 10-15 ljudi pise, svadja se, brani, kritikuje...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#52511 Re: SDA-All about

Post by Chmoljo »

bunk wrote: 26/10/2020 18:17

To nije ni blizu istine.
Vlada je pocela raditi u sedmici kad je proglasena pandemija!!
U startu to nisu uopce uslovi koji daju parametre za poredjenje.
Ali,ja ne branim nikoga jer za to nema potrebe,ko sabere ruke ima vecinu neka formira vlast i radi kako misli najbolje.
A izbori kazu svoje ,uvijek.
Premijerka Novog Zelanda je ostvarila najbolje rezultate u proteklih nekoliko decenija zahvaljujuci upravo pandemiji.

Ko je znao sa ovim, uvecao je svoju popularnost.

Ko je debil, poput SDA ili Trumpa, kosta ce ih izbora.
Patton44
Posts: 2495
Joined: 26/11/2019 19:14

#52512 Re: SDA-All about

Post by Patton44 »

drug_profi wrote: 27/10/2020 00:31
Patton44 wrote: 26/10/2020 21:00 Cuj ti ovi kiflijanera,najgora vlada i jos se ko pitaju sto nemamo min.zdravstva u najgoroj situaciji. Kako ide ona opoziciona spika.Podrzacemo sve sto je dobro i korisno za kanton i njegove stanovnike.Kad je sbb vec najavio da nece podrzat DF-ovog kandidata,sto niko iz cetvorke nije podrzo da se izglasa novi ministar kad je situacija sa Kovidom postala alarmantna.J....narod prece je lajat nego pomoc istom.
Koga? Pa niko sa imalo integriteta nece pristati da bude Sjebijin kurban.
A onaj ko hoce i ne treba da bude tu. Nije tu problem ministar zdravstva, vec cijela vlada, skupstina i gospodja iz sjene.
:pisnuo:
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#52513 Re: SDA-All about

Post by MUNAFIK »

Patton44 wrote: 27/10/2020 09:10
MUNAFIK wrote: 26/10/2020 21:29
Patton44 wrote: 26/10/2020 21:00 Cuj ti ovi kiflijanera,najgora vlada i jos se ko pitaju sto nemamo min.zdravstva u najgoroj situaciji. Kako ide ona opoziciona spika.Podrzacemo sve sto je dobro i korisno za kanton i njegove stanovnike.Kad je sbb vec najavio da nece podrzat DF-ovog kandidata,sto niko iz cetvorke nije podrzo da se izglasa novi ministar kad je situacija sa Kovidom postala alarmantna.J....narod prece je lajat nego pomoc istom.
Ne znam ko su kiflijaneri ali stvari su jasne po pitanju ove vlade, ukratko katastrofa.


Pa bolan sami SDAovci koje znam stide se ove Vlade... Samo kazu ma katastrofa...

Svi mi znamo da ja losa i da je katastrofa, treba bit posten.

Nema napretka u SDA ako cete sami sebe lagat i ovu vladu opravdavat za sve ove katastrofe ili ne daj Boze smatrat je uspjesnom, e to bi bio bas bilo van svih okvira razuma.

Cinite samo sebi zlo ignorisuci lose stvari koje vasi ljjdi rade.
A koje su to .....sve katastrofe koje je napravila ova vlada....probaj nabrojat.
Nema se sta nabrajat, nisu uradili nista, vuku malo zapocetih stvari od prijasnjih vlada i to je to...

Dosli su na vlast bez ikakvih planova, strategija i bez ikakvih ciljeva sto jasno pokazuje njihovu opredjeljenost prema NEradu!!!

Imali su ovu krizu i mogli su da se dokazu da su spremni radit za gradjane i mogli su se bar 10% potrudit i sve je stalo na rastaljivanju prodaje maski i ostalih materijala svojim ljudima i ti je to...

Mi vec 5 mjeseci slusamo prepucavanje Seke sa svima ostalim i silovanje razuma... Slusamo kako na Podhrastovima nemamo kreveta itd... Pa ova Vlada je za 5 mjeseci mogla napravit na Podhrastovima novi dio zgrade iz temelja i povecat kapacitet da su zeljeli radit... Ma bar da su pokusali uradit nesto na ovom polju... Barnda su pokusali rekao bi ok...

A tek odnos privredi i ekonomiji i ljudima koji rade i najvise trpe ovu krizu... Tu od silnih najava pomoci sve se svelo na obecanja... Nista nije uradjeno, a moglo se puno...

Kriza je bila bas ono prilika za vlasti koje znaju u zele radit da to i pokazu, a ovi nisu pokazali nista nego su se jos i raspali, a ne zele to ni priznati... Ukratko KATASTROFA.

I ne pravi se glup zivimo svi u istom gradu, ja jos nisam uzivo cuo nikoga da brani ovu Vladu KS, a sa dosta SDAovaca sam pricao...
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#52514 Re: SDA-All about

Post by Control panel »

MUNAFIK wrote: 27/10/2020 11:20 Nema se sta nabrajat, nisu uradili nista, vuku malo zapocetih stvari od prijasnjih vlada i to je to...

Dosli su na vlast bez ikakvih planova, strategija i bez ikakvih ciljeva sto jasno pokazuje njihovu opredjeljenost prema NEradu!!!

Imali su ovu krizu i mogli su da se dokazu da su spremni radit za gradjane i mogli su se bar 10% potrudit i sve je stalo na rastaljivanju prodaje maski i ostalih materijala svojim ljudima i ti je to...

Mi vec 5 mjeseci slusamo prepucavanje Seke sa svima ostalim i silovanje razuma... Slusamo kako na Podhrastovima nemamo kreveta itd... Pa ova Vlada je za 5 mjeseci mogla napravit na Podhrastovima novi dio zgrade iz temelja i povecat kapacitet da su zeljeli radit... Ma bar da su pokusali uradit nesto na ovom polju... Barnda su pokusali rekao bi ok...

A tek odnos privredi i ekonomiji i ljudima koji rade i najvise trpe ovu krizu... Tu od silnih najava pomoci sve se svelo na obecanja... Nista nije uradjeno, a moglo se puno...

Kriza je bila bas ono prilika za vlasti koje znaju u zele radit da to i pokazu, a ovi nisu pokazali nista nego su se jos i raspali, a ne zele to ni priznati... Ukratko KATASTROFA.

I ne pravi se glup zivimo svi u istom gradu, ja jos nisam uzivo cuo nikoga da brani ovu Vladu KS, a sa dosta SDAovaca sam pricao...

Mislis ovako nesto.

Kina za 11 dana izgradila bolnicu za borbu protiv koronavirusa u Wuhanu

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/k ... o-20200202
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#52515 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Patton44 wrote: 27/10/2020 09:45
drug_profi wrote: 27/10/2020 00:31
Patton44 wrote: 26/10/2020 21:00 Cuj ti ovi kiflijanera,najgora vlada i jos se ko pitaju sto nemamo min.zdravstva u najgoroj situaciji. Kako ide ona opoziciona spika.Podrzacemo sve sto je dobro i korisno za kanton i njegove stanovnike.Kad je sbb vec najavio da nece podrzat DF-ovog kandidata,sto niko iz cetvorke nije podrzo da se izglasa novi ministar kad je situacija sa Kovidom postala alarmantna.J....narod prece je lajat nego pomoc istom.
Koga? Pa niko sa imalo integriteta nece pristati da bude Sjebijin kurban.
A onaj ko hoce i ne treba da bude tu. Nije tu problem ministar zdravstva, vec cijela vlada, skupstina i gospodja iz sjene.
:pisnuo:
Samo se ti krevelji. Necete jos dugo.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#52516 Re: SDA-All about

Post by MUNAFIK »

Control panel wrote: 27/10/2020 11:56
MUNAFIK wrote: 27/10/2020 11:20 Nema se sta nabrajat, nisu uradili nista, vuku malo zapocetih stvari od prijasnjih vlada i to je to...

Dosli su na vlast bez ikakvih planova, strategija i bez ikakvih ciljeva sto jasno pokazuje njihovu opredjeljenost prema NEradu!!!

Imali su ovu krizu i mogli su da se dokazu da su spremni radit za gradjane i mogli su se bar 10% potrudit i sve je stalo na rastaljivanju prodaje maski i ostalih materijala svojim ljudima i ti je to...

Mi vec 5 mjeseci slusamo prepucavanje Seke sa svima ostalim i silovanje razuma... Slusamo kako na Podhrastovima nemamo kreveta itd... Pa ova Vlada je za 5 mjeseci mogla napravit na Podhrastovima novi dio zgrade iz temelja i povecat kapacitet da su zeljeli radit... Ma bar da su pokusali uradit nesto na ovom polju... Barnda su pokusali rekao bi ok...

A tek odnos privredi i ekonomiji i ljudima koji rade i najvise trpe ovu krizu... Tu od silnih najava pomoci sve se svelo na obecanja... Nista nije uradjeno, a moglo se puno...

Kriza je bila bas ono prilika za vlasti koje znaju u zele radit da to i pokazu, a ovi nisu pokazali nista nego su se jos i raspali, a ne zele to ni priznati... Ukratko KATASTROFA.

I ne pravi se glup zivimo svi u istom gradu, ja jos nisam uzivo cuo nikoga da brani ovu Vladu KS, a sa dosta SDAovaca sam pricao...

Mislis ovako nesto.

Kina za 11 dana izgradila bolnicu za borbu protiv koronavirusa u Wuhanu

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/k ... o-20200202
Ma daleko smo mi stoljece za svim tim zemljama...

Imas 6 mjeseci krizu, najavljujes povecanje zarazenih na zimu i NE URADIS NISTA da povecas broj kreveta na Podhrastovima na koje konstantno kukas kako nemaju velik kapacitet..

Kako se to zove???

Ne treba 11 dana... Imali su citavih 6 mjeseci bar da POKRENU nesto u tom pravcu... Toliko o njima...
Patton44
Posts: 2495
Joined: 26/11/2019 19:14

#52517 Re: SDA-All about

Post by Patton44 »

MUNAFIK wrote: 27/10/2020 11:20
Patton44 wrote: 27/10/2020 09:10
MUNAFIK wrote: 26/10/2020 21:29

Ne znam ko su kiflijaneri ali stvari su jasne po pitanju ove vlade, ukratko katastrofa.


Pa bolan sami SDAovci koje znam stide se ove Vlade... Samo kazu ma katastrofa...

Svi mi znamo da ja losa i da je katastrofa, treba bit posten.

Nema napretka u SDA ako cete sami sebe lagat i ovu vladu opravdavat za sve ove katastrofe ili ne daj Boze smatrat je uspjesnom, e to bi bio bas bilo van svih okvira razuma.

Cinite samo sebi zlo ignorisuci lose stvari koje vasi ljjdi rade.
A koje su to .....sve katastrofe koje je napravila ova vlada....probaj nabrojat.
Nema se sta nabrajat, nisu uradili nista, vuku malo zapocetih stvari od prijasnjih vlada i to je to...
:thumbup: :kiss:
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#52518 Re: SDA-All about

Post by MUNAFIK »

Patton44 wrote: 27/10/2020 14:01
MUNAFIK wrote: 27/10/2020 11:20
Patton44 wrote: 27/10/2020 09:10
A koje su to .....sve katastrofe koje je napravila ova vlada....probaj nabrojat.
Nema se sta nabrajat, nisu uradili nista, vuku malo zapocetih stvari od prijasnjih vlada i to je to...
:thumbup: :kiss:
To nije katastrofa... U krizi ne uradit nista?

Nije katastrofa nemat plana?

Nije katastrofa nemat ciljeve?

Nije katastrofa upravljat kantonom bez ikakve strategije?

To nije katastrofa nikako ne pomoci privredi?

To nije katastrofa ne uredit najosnovniji put pacijenta u krizi?

Ignorisanje vlastitih neuspjeha mozda ti daje trenutno zadovoljstvo ali to ne mjenja cinjenicu da lose radis svoje poslove.

Od laznih hvalispjeva o nepostojecim uspjesima SDAvlade u KS nema niko nista. Ni gradjani ni SDA stranka, ama bas niko nema nista...
Last edited by MUNAFIK on 27/10/2020 14:19, edited 1 time in total.
Patton44
Posts: 2495
Joined: 26/11/2019 19:14

#52519 Re: SDA-All about

Post by Patton44 »

:sax:
drug_profi wrote: 27/10/2020 13:01
Patton44 wrote: 27/10/2020 09:45
drug_profi wrote: 27/10/2020 00:31

Koga? Pa niko sa imalo integriteta nece pristati da bude Sjebijin kurban.
A onaj ko hoce i ne treba da bude tu. Nije tu problem ministar zdravstva, vec cijela vlada, skupstina i gospodja iz sjene.
:pisnuo:
Samo se ti krevelji. Necete jos dugo.
Opet nasi iz B tima :izet:
User avatar
pici
Posts: 43580
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#52520 Re: SDA-All about

Post by pici »

na N1 dzaferbeg serenda dva saHata o dodiku, dejtonu, natou bla bla truc a lokalni izbori... nidze da mi u maHali neko priopČi sto zavrcu vodu, kopaju ulice il ne odvoze smetlje kao i lavez kerova upo noci itd... bitan je lavrov i dodik a sto ambulanta zakljuca vrata i nejavlja se niTko na telefon jeBo to... etoinHa niz vraca silaze...
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#52521 Re: SDA-All about

Post by escobar__ »

Evo ih opet.

Pleme im jebem, tačno su umislili da su bogovi i iznad svega.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#52522 Re: SDA-All about

Post by Roccohljup »

escobar__ wrote: 27/10/2020 21:02 Evo ih opet.

Pleme im jebem, tačno su umislili da su bogovi i iznad svega.
Moze im se hoce im se. Sve dok se to "sa usranu motku" ne potjera oni ce ti vazda krojiti kapu.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#52523 Re: SDA-All about

Post by nosara »

Sila je sda. Narod osjeti prosperitet, dobrinu... Tesko je narodu prodat laznjak, mozes jednom, dva put, dvaes puta... vec dvaesprvi put narod skonta i nista. Zaboravi.

Ali, nema veze, ima zato muzika, pjesma, dernek... Sve placeno. Narodnim parama.

Sila je sda.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3381
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#52524 Re: SDA-All about

Post by Billy The Pljuc »

escobar__ wrote: 27/10/2020 21:02 Evo ih opet.

Pleme im jebem, tačno su umislili da su bogovi i iznad svega.
Ne kaže se uzalud - To ti je opasno k'o glasanje za SDP u Banovićima.

Za sedam dana da pročitam da su Banovići epicentar zaraze sa mnogo oboljelih od korone od kojih su mnogi u kritičnom stanju ni sekunde empatije ne bih imao.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3381
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#52525 Re: SDA-All about

Post by Billy The Pljuc »

KIJAMETSKO DOBA

TO HEROJI IDU MAJKO: Brane državu od secesije, da bi je uništili korupcijom.

Nacionalstranački branioci Bosne i Hercegovine čine sve što mogu da oslabe tu državu i njene institucije. Oni Bosnu i Hercegovinu brane od Dodikove secesije, a uništavaju vlastitom korupcijom.

Piše: Andrej Nikolaidis

Moj djed je učio bogosloviju u Monastiriju. U nešto drugačijim okolnostima, postao bi grčki pop. Umjesto toga, završio je u Ulcinju, kao pekar. U jednom trenutku svog života bio je prilično imućan čovjek – za ono vrijeme, za ove krajeve. Osim u vjeronauci, bio je dobar u matematici: u dijelu matematike. Izvrsno je, naime, sabirao i množio, dok je gajio duboko nepovjerenje prema oduzimanju i dijeljenju.

Život je, ipak, skončao u siromaštvu. Komunisti su mu oduzeli pekaru, nakratko ga zaposlili u njoj a onda ga bez penzije otpustili. Ljudi su i za manje konstruisali mizerne porodične antikomunističke epove – naslušali smo se i načitali takvih. Od mene to niste i nećete čuti. Mogli su mu oduzeti i 20 miliona Reichsmaraka u zlatu, to ne bi promijenilo činjenicu da je komunizam najbolji poznati društveni sistem u poznatom dijelu svemira.

Ulcinjsku društvenu pekaru, u koju je bila uzidana i pekara moga djeda, na kraju je, kako to već biva u demokratiji i kapitalizmu, neko kupio za sitniš – ili mu je, vjerovatnije, jer i to obično biva, država još i doplatila da pekaru prepiše na sebe. Elem, moj djed je bio Grk rođen u turskom carstvu, koji je završio u Ulcinju jer su tamo živjeli ljudi čiji je jezik govorio i sa kojima je znao kako da živi i posluje. Po svemu što znam, tom čovjeku se živo jebalo i za naciju i za državu – naročito za državu. Ona, država, za njega je bila neprijateljski entitet koji je tu da te prevari i tlači – sudbina ga je, nedvojbeno, učvrstila u tom uvjerenju. Govorio je: „Ako ti država kaže da ideš tamo, ti pohitaj na suprotnu stranu“.

Sa takvim stavom, tom čovjeku je mjesto bilo u Americi. I bio je stigao tamo, tražeći brata-emigranta koji je nestao. Nije ga našao, dakako. Njegov brat bio je tek jedan od mnogih koje je ta velika zemlja progutala, da im se ni grob ne zna. Iz nekog razloga, djed nije postao Amerikanac. Njegova domovina bila je druga imperija, u koju se vratio onda kada više nije postojala: no imperije, pa tako i otomanska, žive dugo nakon što izdahnu.

Sve vam ovo pričam zato što je Dodik opet nešto srao o tome kako će svoju administrativnu jedinicu izdvojiti iz Bosne i Hercegovine. Isto će, navodno, učiniti i Čović. Ili neće, jer će ih u tome, navodno, spriječiti Bakir.

PRIMAKLI SE, DAKLE, IZBORI

Primakli se, dakle, izbori. A pred izbore naši političari ili kao prave ili kao brane državu – kako koji. U međuvremenu kradu. Da ih čovjek ne poznaje, pomislio bi da su to lopovi koji pred izbore zauzmu pozu državnika.

Pali ta priča, nije da ne pali. Prvi koji je na izborima popušio sa tim „narativom“ je Milo Đukanović. On je branio Crnu Goru do posljednjeg daha: poslije izbora čuli smo da je spreman da je brani i iz šume. Poražen je jer je stvorio sistem u kojem se toliko kralo, sistem takvog bezakonja i nepravde, da je država na oči njegovih birača prestala da postoji. Postojali su ustav, himna i zastava, ali države više nije bilo. Đukanovićev kleptokratski sistem toliko je oslabio državu da grupa Amfilohijevih sljedbenika i ekoloških aktivista danas bez problema zaustavi NATO vježbu na Sinjajevini. Toj „državi“ je Amfilohije, svojim „litijama“, pola godine pravio malu, bezgrešno začetu djecu. U toj državi, sred pandemije, u gradu u kojem su zatvorene škole i kafane, jer je među korona virusom najgore pogođenim mjestima u Evropi, moji susjedi prave zabranjenu svadbu. Čitav grad odjekuje od njihove muzike i nema nikoga da taj veseli klaster pošalje kući, ili još bolje – u karantin, a organizatora kazni.

Posve sam siguran da će četnici koji su preuzeli vlast u Crnoj Gori pokušati da i formalno ukinu tu državu: no države, kao što rekoh, već nema. Nemaju šta ukinuti.

ŠTA SE MOŽE ODVOJITI

Isto tako, ni Dodik nema šta odvojiti od Bosne i Hercegovine. Čak i da odvoji, to ne bi bila država. Ovdje ne postoje države, nego teritorije, kojima upravljaju, kako bi rekao Sveti Augustin, „razbojničke družine“.

Sa druge strane, nacionalstranački branioci Bosne i Hercegovine čine sve što mogu da oslabe tu državu i njene institucije. Oni Bosnu i Hercegovinu brane od Dodikove secesije, a uništavaju vlastitom korupcijom.

Kako će sve to završiti – ne znam.

Ali znam ovo: za razliku od djeda, ja nemam duboko nepovjerenje u državu. Mislim da država jeste čudovište, no pod određenim okolnostima to čudovište one kojima je zaštita potrebna može odbraniti od čudovišnih pobjednika istorije. Tako mislim jer sam u takvoj državi rođen i u njoj živio prvih 17 godina života. Za razliku od mog djeda, nisam rođen u tuđem carstvu, nego u svojoj državi. Te države više nema. No postoje, još uvijek, dvije koje smatram svojima: Bosna i Hercegovina i Crna Gora. Činim što mogu – ma koliko malo i manje od malo to bilo – da te države opstanu. No ako i građani tih država žele njihov opstanak, moraće se otarasiti bezmalo čitave političke klase - i onih koji tim državama prijete i onih koji te države brane. U suprotnom, ovdje niko neće podići pobjedničku zastavu. U suprotnom, pobjednik će, na koncu, ugasiti svjetlo i za sobom zaključati vrata. Savršeni mrak biće jedina zastava, a mrtva tišina jedina himna.
Post Reply