Science Fiction

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#76 Re: Science Fiction

Post by AleksoMKD »

madner wrote:Ovaj warhammer dow 2 je smece od igre. Jedna od najglupljih relicovih igara.
Inace je to vise fantasy, jer je nastalo od warhammera fantasy settinga.
HERETIC!!!!! :lol: :lol:

Zezam se, svako ima svoj ukus.

DOW 2 se meni svidja vise od prve igre, jer nema gradjenja baze vec je vise takticka igra.
Jeste nastao inspiracijom fantasy warhammer ali ga je u medjuvremenu prerastao.

Inace honorable mention HALO komplet sve igre i pozadinska prica.
Evo mini serija koje ce biti maknute u decembru pa ko voli neka ih pogleda:


Episode 1 http://www.youtube.com/watch?v=BfJVgXBfSH8

Episode 2 http://www.youtube.com/watch?v=K56gSEJ6 ... ure=relmfu

Episode 3 http://www.youtube.com/watch?v=WbBYG77V ... ure=relmfu

Episode 4 http://www.youtube.com/watch?v=FZ_xn889cSk

Episode 5 http://www.youtube.com/watch?v=gULQ5GFIkcA
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45200
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#77 Re: Science Fiction

Post by Chmoljo »

madner wrote:Ovaj warhammer dow 2 je smece od igre. Jedna od najglupljih relicovih igara.
Inace je to vise fantasy, jer je nastalo od warhammera fantasy settinga.
dWicu ne igrah... :D budem... :D
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#78 Re: Science Fiction

Post by madner »

User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#79 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

vaučer wrote:Nije mi jasno da netko ima problema s Disneyevom kupovinom Star Warsa.
Pa Disney je kupio i Marvel te potom napravio odličan reboot mnogih franšiza iz Marvel kolekcije, vrlo ozbiljno i bez ikakve 'disneyfikacije'. Ako išta ja se radujem novoj prilici da Star Wars izroni iz Lucasove septičke jame u koju je uvalio s ona tri nesretna filma (crkni na Jar Jar Binksovim rukama kretenu). Disneyu će trebati jaki filmovi da maksimizira profit u Disneylandu i kroz igračke i ostale peripetije te sam 200% siguran da će napraviti bolji posao od Lucasa (crkni na Jar Jar Binksovim rukama majmune).

Preporučio bih Silent running i Solyaris od nedavno pogledanih SF filmova.
Nije problem u tome hoće li SW bolje napraviti Lucas ili Disney. Problem je što ga uopće prave. Priča je zaokružena i završena.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45200
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#80 Re: Science Fiction

Post by Chmoljo »

Ellinor wrote:
Nije problem u tome hoće li SW bolje napraviti Lucas ili Disney. Problem je što ga uopće prave. Priča je zaokružena i završena.
pa iskreno... ne mora biti. mada bih ja više volio vidjeti radnji par hiljada godina prije... ala KOTOR :D ako to budu dobro odradili... možda Star Wars nadraste Wadera... :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#81 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

Pa ode onda to u Expanded Universe. Tome nema kraja. To će imati više nastavaka nego James Bond, izgubit će se svaki smisao. Vader će uskoro biti samo jedan od mnogih dark sith lordova koji su harali SW univerzumom. Neće se više znati jasna granica između "kanona" i expanded universe-a.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#82 Re: Science Fiction

Post by dale cooper »

Mislim da se na neki način slažem sa obojicom. Sa jedne strane volio bih vidjeti još avantura iz Star Wars
univerzuma, a sa druge strane ne bih volio da to postane ona tipična eksploatacija zlatne koke
koja će srozati i pojeftiniti original. Lucas je već to dijelom uradio sa prequel trilogijom.
Treba pronaći talentovan i kreativan tip ljudi koji će uspjeti da osvježe i prošire Star Wars univerzum
a da ne okaljaju reputaciju originala.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45200
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#83 Re: Science Fiction

Post by Chmoljo »

stvar je u tome što ja vidim sasvim dovoljno materijala da to ne bude jeftino i dosadno.

i što da ne? po čemu je to Anakin bitniji od ostalih? nije valjda Imperator najveće utjelovljenje zla, pa je Anakin njegovim ubistvom toliko bitan?

naravno, lako ćemo se svi složiti da je najbitnija izvedba tu, kako to sve pretočiti u nešto gledljivo. ali meni ne bi smetalo da se ta franšiza pretvori u nešto slično Star Treku... većini je sinonim za ovu franšizu Picard, gdje nimalo ne smeta njegovoj popularnosti podjahkad trivijalni Voyager.

ne znam zašto, ali ja se nisam toliko vezao za likove SW, pa mi možda zato lako padaju sve ove opcije. interesantniji mi je sam koncept SW univerzuma, Sile, Džedaja i Sitha, od sudbina likova... i složiću se sa vaučerom da mi ne bi teško pao "genocid" nad Jar Jar Binksom i njegovim narodom. i sličnim kreaturama :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#84 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

Image


:D
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#85 Re: Science Fiction

Post by Truba »

čita li iko ovdje išta :D jebo stari vors :lol: što reče kolega s faxa

jutros sam čitao jednu predivnu priču u siriusu
mislim da je upotrebljena u jednoj zoni sumraka

u nekoj čudnoj budućnosti ljudi se ne osuđuju za zatvorske kazne nego im se pečatira lice tojest čelo što je znak nevidiljivosti i niko nikad dok to imaš na čelu neće da priča s tobom svi glume da si nevidljiv
pravo zanimljiva ideja...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#86 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

Black swan wrote:čita li iko ovdje išta :D jebo stari vors :lol: što reče kolega s faxa

jutros sam čitao jednu predivnu priču u siriusu
mislim da je upotrebljena u jednoj zoni sumraka

u nekoj čudnoj budućnosti ljudi se ne osuđuju za zatvorske kazne nego im se pečatira lice tojest čelo što je znak nevidiljivosti i niko nikad dok to imaš na čelu neće da priča s tobom svi glume da si nevidljiv
pravo zanimljiva ideja...
Koji broj, kako se zove...
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#87 Re: Science Fiction

Post by Truba »

34 Vidjeti nevidljivoga To See the Invisible Man Robert Silverberg

obično po jednom broju bude max 2 fenomenalne priče nekoliko prosjeka i 2-3 odrona

odron su obično priče domaćih autora koje su bile aktualne krajem sedamdesetih... te priče kao balans engleskim pričama...npr mađarske i poljske ( ne zbog toga odakle su autori nego su ideje nekako skučene mada mi je jedna od ljepših priča ekološka priča iz ALEFA od poljskog autora) odron su mi i priče poznatih autora koji su se okušavali u kraćim pričama...previše smora...ne mogu to opisati... izgubim se u šaltanju stilova
također su priče o spejs operama (popularno nakon 77. smor ako ne pišu pisci dobro)

odron su i priče npr asimova i klarka kad pišu o glupostima...dobra ideja... kao pravi kratki vic a priča na 5 strana ne može to tako

Izgubljeni u nesvemiru Ultima Thule Eric Frank Russell je također pravo dobra priča iz ovog broja
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#88 Re: Science Fiction

Post by malsal »

Ne mogu vjerovat, ovoliko komentara a niko Banksa ne spomenu.

Iain M Banks (kad nema M onda ne pise sci-fi..) je medju najboljum UK piscima naucne fantastike, posebno njegovi Culture romani.
http://www.iain-banks.net/science-fiction/
Posebmo preporucujem The Excession, Player of Games i Consider Phleabas. Isto The Algebraist, mada nije the Culture.

Peter F Hamilton i njegove space opere su mi mnogo sna ukrali...
Reality Disfunction i Greg Mandel trologija su izvrsni.

Ian McDonald, The Dervish Hause (ko bi reko da je i to sci-fi sa tekijom i dervisima...)

Simmons i njegov Hyperion su fantasticni, nastavci manje-vise.

Od Tv serija - Firefly

Sad se ne mogu vise sjetit, mozda kad kuci dodjem i police pregledam...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#89 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

malsal wrote:Ne mogu vjerovat, ovoliko komentara a niko Banksa ne spomenu.

Iain M Banks (kad nema M onda ne pise sci-fi..) je medju najboljum UK piscima naucne fantastike, posebno njegovi Culture romani.
http://www.iain-banks.net/science-fiction/
Posebmo preporucujem The Excession, Player of Games i Consider Phleabas. Isto The Algebraist, mada nije the Culture.

Peter F Hamilton i njegove space opere su mi mnogo sna ukrali...
Reality Disfunction i Greg Mandel trologija su izvrsni.

Ian McDonald, The Dervish Hause (ko bi reko da je i to sci-fi sa tekijom i dervisima...)

Simmons i njegov Hyperion su fantasticni, nastavci manje-vise.

Od Tv serija - Firefly

Sad se ne mogu vise sjetit, mozda kad kuci dodjem i police pregledam...

hvala na preporukama.
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#90 Re: Science Fiction

Post by vaučer »

Ellinor wrote: Nije problem u tome hoće li SW bolje napraviti Lucas ili Disney. Problem je što ga uopće prave. Priča je zaokružena i završena.

Šta nije i Džordž spominjao devet filmova kao neki inicijalnu ideju?
Ima tu opcija za dobar film u datom svemiru i bez kaljanja orginalne trilogije.
Iskreno, najbolje bi bilo da se prequeli nisu ni dogodili i da to sad radi netko sposobniji i ozbiljniji od Lucasa po prvi put, to bi bilo savršeno.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#91 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

vaučer wrote:
Ellinor wrote: Nije problem u tome hoće li SW bolje napraviti Lucas ili Disney. Problem je što ga uopće prave. Priča je zaokružena i završena.

Šta nije i Džordž spominjao devet filmova kao neki inicijalnu ideju?
Ima tu opcija za dobar film u datom svemiru i bez kaljanja orginalne trilogije.
Iskreno, najbolje bi bilo da se prequeli nisu ni dogodili i da to sad radi netko sposobniji i ozbiljniji od Lucasa po prvi put, to bi bilo savršeno.
SW je priča o Anakinu/Vader-u. Lucas je prvobitno planirao više filmova, ali ih je u konačnici uklopio u ovih 6. Tako da, šta god se sad napravi, izlazi izvan tog okvira i na neki način "kalja" originalnu trilogiju jer gubi dodir s njom. Odlazi u Expanded Universe. Postaje, kao što ti jako dobro kažeš, "dobar film u svemiru" sa lightsaberima.

Mislim da će filmovi svejedno biti popljuvani kakvi god da budu, pogotovo od hardcore fanova. Prequeli uopće nisu zaslužili toliku mržnju sami po sebi. Imali su grešaka, ali ništa manje od originalne trilogije. Samo se na greške originala uglavnom žmiri. Šta je to toliko loše u tim prequelima, neka mi neko kaže. "Loše" je to što se neko drznuo dirnuti u dječije uspomene, nastaviti priču i skinuti misteriju sa Vadera. I jar jar :lol: Ma i taj jar jar, što je više debilan on i njegov narod od ewoksa :D
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#92 Re: Science Fiction

Post by vaučer »

Ako nisi, pogledaj. :-D
http://redlettermedia.com/plinkett/star-wars/
Puno elaboriranije nego bi se meni dalo sad analizirati prequele a u većini se slažem s ovim.
Mislim da potencijala za dobre SW filmove ima, ali je materijal jako osjetljiv i fan-baza jako ćudljiva i cinična, ali prostora za nešto dobro ima. Bio je i Batman mrtav i kičast pa se dogodio Nolan. Nikad ne znaš, ja se radujem novim filmovima i dat ću im priliku pa ćemo vidjeti gdje smo.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#93 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

vaučer wrote:Ako nisi, pogledaj. :-D
http://redlettermedia.com/plinkett/star-wars/
Puno elaboriranije nego bi se meni dalo sad analizirati prequele a u većini se slažem s ovim.
Mislim da potencijala za dobre SW filmove ima, ali je materijal jako osjetljiv i fan-baza jako ćudljiva i cinična, ali prostora za nešto dobro ima. Bio je i Batman mrtav i kičast pa se dogodio Nolan. Nikad ne znaš, ja se radujem novim filmovima i dat ću im priliku pa ćemo vidjeti gdje smo.
Ma da, ali Batman ima bezbroj interpretacija i svaka dodaje novu vrijednost tom svijetu. Kao što kažeš, SW fanovi su ćudljivi što je nastalo, vjerovatno, kao rezultat višedecenijskog čeprkanja po originalima. Evo i tebi (i ostalima) jedan dobar post koji govori upravo o pretjeranoj mržnji usmjerenoj ka prequelima i detaljno to elaborira:

http://nilbogsstorybookland.blogspot.co ... .html#more
User avatar
T'Pau
Posts: 7
Joined: 06/02/2012 20:41

#94 Re: Science Fiction

Post by T'Pau »

za pravog poštovaoca naučne fantastike, ovaj topik je uvreda.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#95 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

T'Pau wrote:za pravog poštovaoca naučne fantastike, ovaj topik je uvreda.

Nismo te prepoznali. Možeš li nam oprostiti?
User avatar
T'Pau
Posts: 7
Joined: 06/02/2012 20:41

#96 Re: Science Fiction

Post by T'Pau »

Black swan wrote:ursula
relativno nepoznata u javnosti pa čak i kod ljubitelja SFa koji se ograničavaju samo na svemirske avanture i laserske mačeve

em je žena em kritikuje ljudski rod :D
neka djela su tako teška dok ne uđeš u stil da je teško pratiti... pogotovo početak knjige... npr rokanonov svijet i lijeva ruka tame

nije ni čudo što ljudi čitaju lakše štivo :D


moji su omiljeni LEM, Ursula, Dik, Martin (vjetrovito utočište i kratke priče), Klark i Asimov (kao klasici i temelji), Strugacki braća, Zelazni

ima tu gomila još dobrih pisaca ali imam samo po jednu njihovu knjigu
Solidan ukus, ali ne slažem se da je Ursulu teško pratiti. Žena ima pitak stil i zna voditi priču. Upravo sam završila s čitanjem Rokanonovog svijeta i malo sam pod utiscima - fina knjižica. Ali Lijeva ruka tame je ipak masterpiece :-D
User avatar
T'Pau
Posts: 7
Joined: 06/02/2012 20:41

#97 Re: Science Fiction

Post by T'Pau »

Ellinor wrote:
T'Pau wrote:za pravog poštovaoca naučne fantastike, ovaj topik je uvreda.

Nismo te prepoznali. Možeš li nam oprostiti?
Šaljiv post, darling. Ljudi danas ne znaju prepoznati zajebanciju bez smajlića.
Onaj manje šaljiv dio odnosi se na neopravdano velik prostor koji zauzima Bljucas i Dizni afera. Mislim, who cares?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#98 Re: Science Fiction

Post by ExNihilo »

T'Pau wrote:
Ellinor wrote:
T'Pau wrote:za pravog poštovaoca naučne fantastike, ovaj topik je uvreda.

Nismo te prepoznali. Možeš li nam oprostiti?
Šaljiv post, darling. Ljudi danas ne znaju prepoznati zajebanciju bez smajlića.
Onaj manje šaljiv dio odnosi se na neopravdano velik prostor koji zauzima Bljucas i Dizni afera. Mislim, who cares?
S obzirom da se o tome najviše diskutovalo - mnogi care :D

Nego, sad kad si već tu, eto prilike da doprineseš kvaliteti i ozbiljnosti topica. :D
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#99 Re: Science Fiction

Post by malsal »

Od novih pisaca - james s.a. corvey knjiga Leviathan Wakes.
Prvi dio trilogije (sta je ta veza izmedju sci-fi i trilogija, nema zanrta koji ih toliko ima...)
Drugi dio je Caliban's War, isto zabavno pitko lako citljivo...
Treci dio cekam.
Nije "cerebralna" naucna fantastika nego ona za opustanja, plaze, sofe, kreveta ili javnog prevoza.

Vidim da je neko Dika spomeno, kontam da je Philip K Dick u pitanju. Njega ne bi u sci-fi ubrojio mada su mu neke kjige i teme cisti sci-fi. Philip je jednostavno Philip, i njegov Valis, The Man it the High Castle i par ostali radova su me i doveli do sci-fi literature ali on je jednostavno sam svoj zanr. Par njegovi citata, cisto iz postovanja prema majstoru:

"Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.”

“If you think this Universe is bad, you should see some of the others.”

“Because today we live in a society in which spurious realities are manufactured by the media, by governments, by big corporations, by religious groups, political groups... So I ask, in my writing, What is real? Because unceasingly we are bombarded with pseudo-realities manufactured by very sophisticated people using very sophisticated electronic mechanisms. I do not distrust their motives; I distrust their power. They have a lot of it. And it is an astonishing power: that of creating whole universes, universes of the mind. I ought to know. I do the same thing.”

“I'm not much but I'm all I have.”

“The pre-Socratic Greek philosopher Parmenides taught that the only things that are real are things which never change... and the pre-Socratic Greek philosopher Heraclitus taught that everything changes. If you superimpose their two views, you get this result: Nothing is real.”
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#100 Re: Science Fiction

Post by Truba »

T'Pau wrote:Solidan ukus, ali ne slažem se da je Ursulu teško pratiti. Žena ima pitak stil i zna voditi priču. Upravo sam završila s čitanjem Rokanonovog svijeta i malo sam pod utiscima - fina knjižica. Ali Lijeva ruka tame je ipak masterpiece :-D
rokanonov svijet sam počeo čitati kad sam pješačio na jedno mjesto i baš se tamo spominje prevaljivanje velikih distanci od nekoliko svjetlosnih godina za kratko vrijeme ali zbog teorije relativnosti prođe nekoliko desetljeća
i jednostavno se pitam :D ja vamo pješačim a čitam knjige o savladavanju brzine svjetlosti :D koja ironija

elem prvao poglavlje je zapravo PRIČA koja je proširena u roman... temelj HAINSKOG ciklusa kad su otkrili mogućnost istovremenog komuniciranja u svemiru ( do tada se na poruku trebalo čekati toliko dugo da je bilo bezveze komunicirati)
uglavnom što mi je zapalo u sjećanje... ona ljubavna priča koja je propala jer domorotkinja nije shvaćala da svemirskim putovanjem će pomrijeti svi koje je znala da bi nabavila amajliju

2 poglavlja lijeve ruke tame na početku su zaista teška dok ne uđeš u njezin svijet...
Post Reply