Science Fiction

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#126 Re: Science Fiction

Post by lajkujMe »

Sviđa mi se trenutni pravac Star Treka, o traileru mogu samo reci negativac sigurno nece biti Khan nevjerujem u to, kao sto si vec rekao vjerovatno ce to biti upravo Garth of Izar, mnogo je ljudi govorkalo ko ce biti negativac ali nikad nije on spomenut, jedan od najboljih bivsih star fleet oficira s mnogim velikim dostignucima koji je onda poludio i pokusao istrijebiti citavu jednu vrstu zvuci savrseno za negativca.

A onaj brod sto kao pada u vodu meni lici na NX class vrstu brodova, ali pri blizem gledanju vidi se da je to constitution class (gledaj na zadnjicu broda kod nx class spoj izmedju nosela i trupa je drugaciji trup je mnogo siri... a kod constitutiona tu je uski skoro kao cijev trup u biti i ne vidi se taj dio broda ali se vide drzaci nosela koje idu preblizu sredini ala mali uski trup)
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#127 Re: Science Fiction

Post by dale cooper »

lajkujMe wrote:Sviđa mi se trenutni pravac Star Treka, o traileru mogu samo reci negativac sigurno nece biti Khan nevjerujem u to, kao sto si vec rekao vjerovatno ce to biti upravo Garth of Izar, mnogo je ljudi govorkalo ko ce biti negativac ali nikad nije on spomenut, jedan od najboljih bivsih star fleet oficira s mnogim velikim dostignucima koji je onda poludio i pokusao istrijebiti citavu jednu vrstu zvuci savrseno za negativca.

A onaj brod sto kao pada u vodu meni lici na NX class vrstu brodova, ali pri blizem gledanju vidi se da je to constitution class (gledaj na zadnjicu broda kod nx class spoj izmedju nosela i trupa je drugaciji trup je mnogo siri... a kod constitutiona tu je uski skoro kao cijev trup u biti i ne vidi se taj dio broda ali se vide drzaci nosela koje idu preblizu sredini ala mali uski trup)
Da, liči na old school constitution class! 8-) Mnogo više nego što recimo izgleda ovaj novi Enterprise (ne
da je novi Enterprise loš, naprotiv)

Po traileru mi se čini da će ovo biti prilično mračan film. Zadnja scena Japanskog trailera čak sugerira
da bi neko od glavne postave mogao i nastradati, ili možda Pike.
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#128 Re: Science Fiction

Post by hrastov žižak »

da je ždanov bio amerikanac rekao bi: braćo, ajde da pravimo star trek.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#129 Re: Science Fiction

Post by Truba »

hrastov žižak wrote:Image
majstorija. od prve scene i aluzije na mit o adamu, preko neobečavajućeg narativa složenog kao avanturistički roman, pa do krajnjeg razrješenja koje otkriva široke filozofsko-političke implikacije.
jedan od boljih
zasigurno
znam jer me natjerao da napišem stranicu i pol o tome što mislim i što se događa u romanu
inače mi to nije nikad bila navika
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#130 Re: Science Fiction

Post by MaD_ProfessoR »

Retrospektiva od mene (opet)

Lucius Shepard ; Ratni život

Image

http://mezmera.posluh.hr/bazaar/rec/9804Rec.htm

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#131 Re: Science Fiction

Post by matematicar_teski »

Ima l igdje naci zonu sumraka seriju sa titlovima da se skine,moze i na pp :D
User avatar
Vegetastar
Posts: 391
Joined: 22/04/2011 10:46

#132 Re: Science Fiction

Post by Vegetastar »

matematicar_teski wrote:Ima l igdje naci zonu sumraka seriju sa titlovima da se skine,moze i na pp :D
imas pp :D
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#133 Re: Science Fiction

Post by r_faruk »

moze li i meni na pp ?

ako neko ima i one stare, crno bijele
Modest Musorgski
Posts: 1022
Joined: 26/07/2012 20:08

#134 Re: Science Fiction

Post by Modest Musorgski »

evo jos jedne manje poznate kultne serije

"Produced at the same time as the more well-known Twilight Zone, this series fed the nation's growing interest in paranormal suspense in a different way. Rather than creating fictional stories with supernatural twists and turns, this program sought out 'real' stories of the supernatural, including ghosts, disappearances, monsters, etc., and re-creating them for each episode. No solutions to these mysteries were ever found, and viewers could only scratch their heads and wonder, "what if it's real?" "

zerina_cokola
Posts: 6
Joined: 10/07/2012 12:12

#135 Re: Science Fiction

Post by zerina_cokola »

ovo je meni najbolja SF prica svih vremena:
http://docs6.chomikuj.pl/1230362119,PL, ... -Agony.doc
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#136 Re: Science Fiction

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:08, edited 1 time in total.
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#137 Re: Science Fiction

Post by Praetorious »

Govoreći o animiranim Sci-Fi ostvarenima, evo dva retro naslova:
1) Jayce and the Wheeled Warriors
2) The Super Dimension Fortress Macross, u US remake verziji poznat i kao Robotech.

Šta reči: dah prošlosti, nešta što se gledalo s napetošću, prepoznatljivi stil animacije 80-tih. Jayce imam dobrim dijelom, Macross imam sve sezone/izdanja, mislim čak da imam i Robotech ... somewhere over the rainbow ili nešto niže, u brojnim boxovima. Treba odrastati uz taj stil, teško da će današnja mladež, navikla na glatku ali sterilnu CGI animaciju moći uspostaviti pravi kontakt s tim serijama. A da su loše, baš i nisu.
Možda da još spomenem da Macross sadržajno-stilski ima dodrnih tačaka sa anime serijom iz 1970-tih: Space Battleship Yamato aka Space Cruiser Yamato, US naziv Star Blazers.

Eto, malo podsjećanje na dah prošlosti uz ove animirane retro Sci-Fi serije.
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#138 Re: Science Fiction

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:21, edited 1 time in total.
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#139 Re: Science Fiction

Post by Praetorious »

Ghost in Shell ... i film 1, pa remake verziju, pa filmove 2 & 3, pa SAC 1 & 2, pa još neke extra ... :lol:
A šta sa Cowboy Bebop? Odlična anime serija, malo 'teška' i prilično ozbiljno urađena, samim tim što na kraju ... eh, neću odavati. A i istoimeni film zaista zaslužuje gledanje.

Ne znam ... CGI ima svojih dobrih strana, ali i loših. Sve zavisi kako je zamišljeno i realizirano. Recimo, Macross Zero kombinira CGI i ručnu animaciju i stvara vizualnu perfekciju. Ali zaista perfekciju! Pojedine scene izgledaju tako da sam pri gledanju samo rekao WAU!
Generalno, ne odbacujem CGI a priori, sve zavisi od konačnog rezultata i 'intenziteta' korištenja. Gotovo da nema moderne anime, naročito mecha kategorije, koja ne koristi CGI. Međutim, u nekim slučajevima to se skoro i ne primijeti, odnosno, urađene su sa ukusom. Sve zavisi ko šta voli i ko na šta naleti.

Ako ko želi Macross Zero, koji je zamišljen kao stand-alone uvod u kompletnu franšizu, čak ima ex-yu prijevod - neka se javi ;-)

Image
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#140 Re: Science Fiction

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:17, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#141 Re: Science Fiction

Post by Truba »

postoji topik za anime :mrgreen:
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#142 Re: Science Fiction

Post by simonese »

User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#143 Re: Science Fiction

Post by Truba »

to ono kad pljuju po sovjetskoj okupaciji češke
dobar je crtani gledao sam ga pri prvoj pojavi divxa
prije ga je teško bilo nabaviti

elem neki dan pričam s izdavačima u srbiji
neće da prevedu simonsov novi roman FLASHBACK jer ima dnevne politike
dok su djela kao fantastic planet svevremenska
a bavila su se dnevnom politikom :roll:
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#144 Re: Science Fiction

Post by Praetorious »

Krull

Jedan stariji naslov iz 80-tih, žanr jeste Sci-Fi, ali s akcentom na avanturu i fantaziju. Odličan film za vrijeme u kome je nastao, za današnji (mlađi) auditorij možda pomalo nerazumljiv.
Film nije prazna jurnjava, pucačina, eksplozije, gomila CGI i slićnog savremenog smeća. Sadrži puno više od toga, ima ono 'nešta' što ga čini toplim i prihvatljivim. Ima ... osjećanja, a zasigurno će ih probuditi i kod publike.
Preporuka za sve koji žele odmoriti mozak od savremenih filmova i provesti ugodno vrijeme.
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#145 Re: Science Fiction

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:16, edited 1 time in total.
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#146 Re: Science Fiction

Post by 34sf4drgu67d25 »

Imal' neko noviji sci-fi film za preporuciti.
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#147 Re: Science Fiction

Post by simonese »

34sf4drgu67d25 wrote:Imal' neko noviji sci-fi film za preporuciti.
samo serija ali je beton

http://www.imdb.com/title/tt0407362/
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#148 Re: Science Fiction

Post by Praetorious »

BSG nije loša serija, samo ima nelogičnosti i gluposti kamara. Za ljubitelje ide savjet da odgledaju originalnu seriju Battlestar Galactica iz 1978.

... da, ovo je samo još jedan remake u nizu ... kad nemaš vlastitu ideju a imaš lovu za snimanje, onda ukradi dobru ideju koja već postoji, izvrni sve naopačke, upropasti do daske i imaš "originalno" filmsko ostvarenje ...

Dobro, remake BSG nije loše urađena, može se fino odgledati, samo ... eto ...
DON_eARL
Posts: 3726
Joined: 31/10/2010 22:26

#149 Re: Science Fiction

Post by DON_eARL »

Čini mi se da niko nije pomenuo Babylon 5. Snimljeno je pet sezona od 1994. do 1998. kao i sedam filmova. :-D

Ja trenutno gledam 2. sezonu, i moram priznati da je serija jako zarazna. Što je zanimljivo, serija je snimana u 16:9 formatu, a ne u 4:3, koji je bio standardan za taj period. Oni sa WideScreen monitorima će imati potpuni ugođaj. :D Nažalost još uvijek nije izbačena u HD formatu.

Radnja se dešava negdje u neutralnom svemiru, na svemirskoj postaji Babylon 5, godina je 2258. Postaja je namjenjena za trgovinu i diplomatiju između Zemljana i vanzemaljaca, i da skratim i ne spojlam, glavni likovi upadaju u razne nedaće. :D Jednu od glavnih uloga tumači Mira Furlan. :-D

http://www.imdb.com/title/tt0105946/
http://thetvdb.com/?tab=series&id=70726

Napomena, ko odluči da gleda, prvo neka pregleda film Babylon 5: The Gathering, jer se prva sezona nadovezuje radnjom na isti, a mnogo informacija se može saznati u filmu. Neka vas ne razočaraju maske u filmu, u seriji se kvalitet samih rekvizita i maski drastično poboljšava kroz sezone. :D
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#150 Re: Science Fiction

Post by Truba »

i ja sam na drugoj sezoni babilona 5

onako... nis posebno ali da se gledati
Post Reply