Schmunk: U BiH treba stvoriti jednu naciju?

User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#1 Schmunk: U BiH treba stvoriti jednu naciju?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Hoce li sada Njemacka ambasada kao i Americka, u slucaju sa izjavom McElhaney-a o unitarnoj BiH, pisati pojasnjenje sta je Schmunk htio reci.

Schmunk: U BiH treba stvoriti jednu naciju

Najvažniji cilj ustavne reforme trebao bi biti da od BiH stvorimo naciju. Različite elemente ove države treba tako spojiti da budu nerazdvojivi kako bi se svaki građanin identificirao s BiH neovisno u kojem dijelu živi, izjavio je veleposlanik Schmunk.

MOSTAR - Reforma Ustava treba slijediti više ciljeva. Treba stvoriti jednu državu koja se uklapa u EU a ne nosi elemente koji su diskiminirajući. Potrebno je učiniti ovu zemlju učinkovitom. Ovako ustrojena država ne može biti moderna niti učinkovita. Postoji i previše državnih razina i administracije. To građani osjete svakodnevno ili oni koji žele investirati i zapošljavati nove ljude. Treći i najvažniji cilj ustavne reforme trebao bi biti da od BiH stvorimo naciju. Različite elemente ove države treba tako spojiti da budu nerazdvojivi kako bi se svaki građanin identificirao s BiH neovisno u kojem dijelu živi. Sve to može uspjeti, iako danas ne izgleda tako, izjavio je u intervju Večernjem listu veleposlanik Njemačke - koja trenutno predsjedava EU - u BiH Michael Schmunk.

Schmunk kaže kako je sadašnja struktura pomogla da se zaustavi rat te da su samo iz toga razloga u Ustav ušli dijelovi koji nikada ne bi bili dio jedne europske države, kao što je sustav nacionalnih kvota ili proporcija.

-U novome ustavu mora se osigurati da se svi osjećaju sigurnima. Potreban je balans između zaštite i nediskriminacije. Za to je moguće naći formulu. Samo onda kada se svi budu osjećali sigurno moguće je vratiti povjerenje. Ako raste povjerenje, raste i nacionalni identitet, izjavio je njemačkiveleposlanik.

Rješenje regionalizacija

Odgovarajući na pitanje o trećem entitetu Shmunk je kazao kako današnji Ustav ne predviđa takvo rješenje.

-Ali hajdemo razmišljati što bi to donijelo? Još dodatno birokratiziranje zemlje. Kada uzmete u obzir da se radi o zemlji od četiri milijuna stanovnika, onda bi uskoro birokracija mogla biti brojnija od građana. Ideja je da se napravi upravo obrnuto.

Jedno od rješenje je po Schmunku regionalizacija zemlje. -Na vrhu je zajednička država koja bi trebala imati ovlaštenja koja ima svaka europska država. Sljedeća razina bilo bi pet do šest ekonomskih regija koje ne bi išle duž klasičnih etničkih linija. Na kraju je općina, koja je najvažnija građanima. Svjestan sam da je do toga stupnja još dug put. Jasno mi je da i jedno takvo rješenje kod današnjih političara izaziva određene strahove da će izgubiti nešto. Zato se stalno vraćam povjerenju, kaže Schmunk.

Hrvati trebaju biti avangarda

Hrvati, po mišljenju njemačkog veleposlanika trebaju dobro razmisliti prije nego što budu tražili još kompliciraniji sustav. -Hrvati su napredan narod i umjesto da počnete žaliti, budite avangarda. Iskoristite svoju kreativnost za dobrobit cijele BiH. U regiji postoji jedna dobra hrvatska tradicija. Zar nisu franjevci stoljećima bili avangarda. I oni su bili u manjini i bilo je vrlo teško naći čvrsto tlo na nogama. Ali uspjeli su proširiti svoje ideje ustrajnim radom. Tako bismo željeli vidjeti Hrvate u EU. Budite na čelu ovoga procesa, a ne na kraju, tražeći stvari koje su već prošlost, poručio je veleposlanik.

Upitan koja će to sila 'uvjeriti’ Srbe da se odreknu Republike Srpske Schmunk je odgovorio kako je cilj modela o kojemu govori da i ljudi koji žive na području današnje Republike Srpske daju svoj glas. -I to iz, po njemu, dva razloga. Prvo, jer imaju potpuno povjerenje u druge narode, i drugo, jer će prepoznati da je taj model bolji s političke i ekonomske strane. Kaže kako je realist i zna da sada nismo blizu toga rješenja. Iz toga razloga razvoj ustava nije tehnički proces, nego, dodaje, dio ukupnog povratka povjerenja.

Deklaracija treba rušiti zidove

Komentirajući sramežljivo priedlaganje federalizacije BiH, kroz deklaraciju koji su sačinile hrvatske stranke njemački veleposlanik je kazao kako bi bio sretan da njihovi prijedlozi ne budu etnocentrični te budu avangarda gdje neće samo iznositi poziciju Hrvata. -Poželio bih da se radi o prijedlogu što Hrvati mogu činiti za budućnost BiH. Bilo bi loše polazište ako pridonese samo tome da se napravi zid oko Hrvata. Ta Deklaracija treba rušiti zidove kako bi mogao cvjetati ekonomski i kulturni život cijele zemlje.

Veleposlanik kaže da zna da u RS ima puno ljudi i političara koji žele da uđu u EU, da RS ima dobar imidž. -I oni osjećaju da ovaj sustav treba mijenjati. S takvim pragmatičarima trebamo raditi. No prije toga potrebno je vratiti povjerenje. Ukoliko se uplaše kako će im se nešto oduzeti, cijeli će se proces blokirati. Zato su nam potrebni političari koji su u stanju uspostaviti povjerenje a ne podizati nove zidove. Silom to nećemo moći napraviti. Budući da se radi o specifičnoj zemlji onda ćemo morati ugraditi mehanizme zaštite koji bi bili potrebni, jedno prijelazno rješenje, zaključio je njemački veleposlanik u BiH Michael Schmunk u intervju Večernjem listu.

http://www.pincom.info/bih/opsirnije.asp?ID=49787
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#2

Post by uvjek dobar gost »

:D
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#3

Post by Sarafcina »

sta je ima pravit ... ona vec postoji... samo niko nece da prizna

ali se jako dobro svi prepoznajemo u tome... narocito kada smo negdje vani...
schnjufko
Posts: 252
Joined: 26/01/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#4

Post by schnjufko »

Ja bas nisam siguran da on ovdje govori o naciji Bosanaca i Hercegovaca na nacin kako mi to shvatamo. Vjerovatno je greska u prevodu. Sa vecinom svari koje je rekao slazem se al to pitanje nacije Bosanaca i Herceovaca je drukcije argumentirano pa bih ja prije rekao da se radi o drzavotvornosti svih naroda.
Sto se tice BiH nacije mislim takodje da ta nacija postoji ima historijske korjene i bogatu kulturnu bastinu samo se od ovih klerikalaca nemoze disat a kamoli izjasnit kao Bosanac.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#5

Post by ztluhcs »

Hehe, vidim trend gdje god neko spomene bosansku naciju odmah dreka gre¹ka u prijevodu... Jo¹ malo pa æe Hrva©ki office imati u auto correct opcijama Rabite "Bo¹njak" namjesto "Bosanac"...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#6

Post by _BosanaC »

schnjufko wrote:Ja bas nisam siguran da on ovdje govori o naciji Bosanaca i Hercegovaca na nacin kako mi to shvatamo. Vjerovatno je greska u prevodu. Sa vecinom svari koje je rekao slazem se al to pitanje nacije Bosanaca i Herceovaca je drukcije argumentirano pa bih ja prije rekao da se radi o drzavotvornosti svih naroda.
Sto se tice BiH nacije mislim takodje da ta nacija postoji ima historijske korjene i bogatu kulturnu bastinu samo se od ovih klerikalaca nemoze disat a kamoli izjasnit kao Bosanac.
Narodi vec imaju drzavotvornost, konstitutivni su... Mozda da pricamo o svim gradjanima? :D
razbijač_magle
Posts: 170
Joined: 13/07/2007 17:17

#7

Post by razbijač_magle »

schnjufko wrote:Ja bas nisam siguran da on ovdje govori o naciji Bosanaca i Hercegovaca na nacin kako mi to shvatamo. Vjerovatno je greska u prevodu. Sa vecinom svari koje je rekao slazem se al to pitanje nacije Bosanaca i Herceovaca je drukcije argumentirano pa bih ja prije rekao da se radi o drzavotvornosti svih naroda.
Sto se tice BiH nacije mislim takodje da ta nacija postoji ima historijske korjene i bogatu kulturnu bastinu samo se od ovih klerikalaca nemoze disat a kamoli izjasnit kao Bosanac.
izvini, a šta ti je to nacija "Bosanaca i Hercegovaca"? Otkad su Hercegovci nacija?
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#8

Post by Sarafcina »

sta je ima pravit ... ona vec postoji... samo niko nece da prizna

ali se jako dobro svi prepoznajemo u tome... narocito kada smo negdje vani...
razbijač_magle
Posts: 170
Joined: 13/07/2007 17:17

#9

Post by razbijač_magle »

Sarafcina wrote:sta je ima pravit ... ona vec postoji... samo niko nece da prizna

ali se jako dobro svi prepoznajemo u tome... narocito kada smo negdje vani...
samo što se izgleda još ne možemo složiti o tome ni kako se zove ova koju imamo...
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10

Post by Truba »

ništa ne ide na silu
očito
ne?
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#11

Post by Orbini »

Ovaj Schmunk ocito nije citao historiji i kako je Benjamin Kalaj prosao sa takvim vizijama.
Mada bi moglo da se Bosanstvo izdvoji kao neka verzija nekadasnjeg jugoslovenstva za one koji se ne nalaze previse u nacionalizmima.

Interesantno je da u stranim medijima i knjigama se odavno koristi pojam "bosnian nation". Na googlu ima solidan broj ovog pojma. Valjda se misli na drzavljanstvo.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#12

Post by _BosanaC »

Orbini wrote:Ovaj Schmunk ocito nije citao historiji i kako je Benjamin Kalaj prosao sa takvim vizijama.
Mada bi moglo da se Bosanstvo izdvoji kao neka verzija nekadasnjeg jugoslovenstva za one koji se ne nalaze previse u nacionalizmima.

Interesantno je da u stranim medijima i knjigama se odavno koristi pojam "bosnian nation". Na googlu ima solidan broj ovog pojma. Valjda se misli na drzavljanstvo.
Od kada 'nation' znaci 'drzavljanstvo'?
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#13

Post by uozo »

:roll:
.ebes drzavu koja nacije nema! :roll: :shock:
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#14

Post by zemo_online »

a sta cemo sa erama.mozeli neko iz chitluka biti i teorijski Bosanac?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#15

Post by _BosanaC »

test01 wrote:a sta cemo sa erama.mozeli neko iz chitluka biti i teorijski Bosanac?
Ne prica se samo o Bosanskoj, nego o Bosansko-Hercegovackoj naciji.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#16

Post by zemo_online »

jel to znaci 2 nacije-Bosanac i Hercegovac?ili samo jedna.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#17

Post by _BosanaC »

test01 wrote:jel to znaci 2 nacije-Bosanac i Hercegovac?ili samo jedna.
Mozes se ti sada igrati koliko god hoces sa rijecima, ali BiH je od Neuma do Save i od Drine do Une. Ako hoces mogu ti i sliku kakvu postati, da ti je lakse... Pa onda mozda shvatis razliku izmedju Bosansko-Hercegovackog i Bosanskog i Hercegovackog.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#18

Post by zemo_online »

Znam ja di su granice.Znaci ti vise ne bi bio BosanaC vec Bosanski hercegovac ili kako...?
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#19

Post by zemo_online »

Znam ja di su granice.Znaci ti vise ne bi bio BosanaC vec Bosanski hercegovac ili kako...?
I zasto se stalno moram logirat za komentar?Hvala.
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#20

Post by karabaja-x »

_BosanaC wrote:
Orbini wrote:Ovaj Schmunk ocito nije citao historiji i kako je Benjamin Kalaj prosao sa takvim vizijama.
Mada bi moglo da se Bosanstvo izdvoji kao neka verzija nekadasnjeg jugoslovenstva za one koji se ne nalaze previse u nacionalizmima.

Interesantno je da u stranim medijima i knjigama se odavno koristi pojam "bosnian nation". Na googlu ima solidan broj ovog pojma. Valjda se misli na drzavljanstvo.
Od kada 'nation' znaci 'drzavljanstvo'?
za strance smo mi nacija, htjeli to neki ili ne
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#21

Post by _BosanaC »

test01 wrote:Znam ja di su granice.Znaci ti vise ne bi bio BosanaC vec Bosanski hercegovac ili kako...?
I zasto se stalno moram logirat za komentar?Hvala.
Ja bih bio ono sto jesam ;) A ti bi i dalje mogao biti Hrvat, Bosnjak, Srbin, po volji ti.
Brazzo
Posts: 109
Joined: 04/07/2006 14:37

#22

Post by Brazzo »

htjeli to neki ili ne, svidjelo im se to ili ne, BH stanovnici kad odu bilo gdje vani (pa i u Hrvatsku ili Srbiju) za sve su upravo Bosanci ili Hercegovci...
i tu nema nista cudno!
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#23

Post by kucuk »

Citat
VL: Što je onda rješenje?
SCHMUNK: Postoji više prijedloga. Uzmimo, na primjer, regionalizaciju zemlje. Na vrhu je zajednička država koja bi trebala imati ovlaštenja koja ima svaka europska država. Sljedeća razina bilo bi pet do šest ekonomskih regija koje ne bi išle duž klasičnih etničkih linija. Na kraju je općina, koja je najvažnija građanima. Svjestan sam da je do toga stupnja još dug put. Jasno mi je da i jedno takvo rješenje kod današnjih političara izaziva određene strahove da će izgubiti nešto. Zato se stalno vraćam povjerenju

Napali su ga zbog ove izjave na forumu Vecernjeg lista iako je ovo jedino normalno rjesenje, ako se uopste ima namjeru, od sadasnje BiH praviti drzava. Stvaranje jedinstvene nacije je mozda iluzija ali stvaranje gradjana koji Bih gledaju kao svoju drzavu nije.
Jedan od ucesnika kaze da , nap. Srbi i Hrvati, posto ih je vise od 51% mobu izglasati da se jezik ne zova Bosanski nego Srpski ili Hrvatski, a ja kazem ako u Livnu pristanu da se jezik zove Srpski ili u Bijeljini d aim se jezik zove Hrvatski, pristajem i ja. Ovo je ipak dobar primjer da dvojica mogu sprijeciti treceg ako ugrozava bilo cije interese.
Na opstinskom nivou je je vlast, vise od pola gradjana u normalnom drustvu nece nikad doci u situaciju da nesto trazi na drugom a pogotovu ne na drzavnom nivou..
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#24

Post by rashid »

Orbini wrote:Ovaj Schmunk ocito nije citao historiji i kako je Benjamin Kalaj prosao sa takvim vizijama.
Mada bi moglo da se Bosanstvo izdvoji kao neka verzija nekadasnjeg jugoslovenstva za one koji se ne nalaze previse u nacionalizmima.

Interesantno je da u stranim medijima i knjigama se odavno koristi pojam "bosnian nation". Na googlu ima solidan broj ovog pojma. Valjda se misli na drzavljanstvo.
Ako ti je los engleski ... recicu ti ja ... to je to sto i jesmo ... BOSANSKA NACIJA! i SAMO BOSANSKA!
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#25

Post by Orbini »

Valjd su stranci navikli da najveci dio nacija na svijetu nose isto ime kao i drzava gdje zive.

Bosnian nation na googlu ima preko 2000 nalaza, a sjecam se d su i neki drzavnici tako izjavili.

Napr. british nation ima mnogo vise spomena i svim kontekstima, iako tu zive Englezi, Skoti,...


Bosnian nation je vjerovatno nesto logicki sto se samo po sebi podrazumjeva, u ocima svijeta. Samo u domacim ocima to je vec nesto komplikovano.
Srbi i Hrvati u BiH su veci Srbi i Hrvati od samih Srba i Hrvata. Zvuci blesavo ta recenica ali istina je isto tako blesava. Tako da kod njih ovo sigurno ne prolazi, kao sto nije proslo ni prije 100 god. kad je Austrija gurala tu politiku.

Kod Bosnjaka je stvar jos slozenija, jer je budjenje bosanskog identiteta sa kraja osamdesetih, sticajem okolnosti preraslo u islamski identitet, pa se poslije tek probija bosnjacki identitet. Ispocetka heterogen, ali danas vec jasan, i odavno je u spontanoj upotrebi. Mada neki i dalje govore Bosanac misleci na Bosnjak a nerjetko nas i susjedi tako zovu misleci na osobu iz bosne sa islamskim bacgroundom. Sansa propustena.

Incijativa ne moze proci, jer su se Bosnjaci navikli da je Bosnjak nacionalna odrednica, a ne Bosanac. Bosanac na neki nacin iskljucuje Sandzaklije i Hercegovce iz nacionalnog korpusa.

I naravno - sve sto kaze neki zapadnjak ne mora znaciti obavezno da je i ultimativna istina. Do sad sam se naslusao toliko gluposti od njih a i nagledao, da se pitam kako li uopste imaju onakve drzave sa onakvom pameti.
Post Reply