Savrsen jelovnik

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

tetka69
Posts: 37
Joined: 01/11/2012 21:00

#1 Savrsen jelovnik

Post by tetka69 »

Dragi moji , treba mi pomoc , savjet oli ti sugestija .
Suprug i ja (ako Bog da) otvaramo ugostiteljski objekat , lokacija , ime , izgled , elem velika vecina svari je gotova , samo mi treba malo pomoci oko jelovnika , a naravno i druge sugestije su bitne .
Pomozite , recite , pisite ,sta bi to bilo sto bi vama bilo vazno , sta smatrate da mora biti na jelovniku , sta vam je presudno, brzina usluge , cijena , ljubazno osoblje ,kvaliteta hrane ,sta smatrate neoprostivim greskama u ugostiteljstvu , zbog cega bi ste se opet vratili i jeli u nekom lokalu...
Objekat ce biti smjesten na jednoj od nasih snjeznih ljepotica i jako mi je bitno da gradanima Sarajeva i onima koji ga posjecuju ponudimo ono sto zele i vole .
Sve ideje su super dobro dosle , jos da napomenem da je u pitanju gril , bice par stolova za stajanje i mozda par mjesta za sjesti .Koncept jelovnika vec postoji , pljeska , hamburger , kobasice , virsle , pilici , krilca i sl. ali vi mi trebate da to dovedemo do SAVRSENOG JELOVNIKA
Unaprijed vam se zahvaljujem :-D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40805
Joined: 29/06/2011 23:39

#2 Re: Savrsen jelovnik

Post by dječak sa šibicama »

Ne znam sta da ti predlozim, ali znam cega mi je pun klinac, kad mi natakare reklamu u sanduce za novi restoran, grill, sa kucnom dostavom, a menu uvijek isti... gljive na raznju, medaljoni na raznju, cevapi, pljeskavice, hamburger, pizza (koju niko od njih ne zna napraviti) ova i ona, ustipci sa kajmakom (ono nije vidjelo kajmaka) i vjecna piletina :-)

Odmah zguzvam i bacim.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58735
Joined: 03/08/2010 19:04

#3 Re: Savrsen jelovnik

Post by kakavdanakneiskustvu »

bez supe ništa
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#4 Re: Savrsen jelovnik

Post by immuno »

topli napitci ( cajevi al ne ono kesicu u solju vrele vode vec recimo da napravite vlastitu kombi voce,zimet,kardamon ...i sl.) jelovnik nije los mada ja licno nevolim gril ali obzirom na lokaciju je puni pogodak.


LJUBAZNO osoblje je i pocetak i kraj biznisa da je neznam ti kakav jelovnik i cijene ako je osoblje neprofesionalno djabaaaa


puno puno srece i uspjeha :)
tetka69
Posts: 37
Joined: 01/11/2012 21:00

#5 Re: Savrsen jelovnik

Post by tetka69 »

kakavdanakneiskustvu wrote:bez supe ništa
Naravno , SUPA , GRAH , PACE :)))
tetka69
Posts: 37
Joined: 01/11/2012 21:00

#6 Re: Savrsen jelovnik

Post by tetka69 »

DJECACE , skroz si u pravu ubise s ovim papirima u sanducicima :-)
@immuno , mnogo ti hvala , dobra ideja za caj :-D
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#7 Re: Savrsen jelovnik

Post by dust in the wind »

dobra kafa, na kojoj se ne stedi, naravno mislim na gramazu... casa vode uz kafu, pa makar uzimali case od komsija... ustipci od heljde, palacinci od heljde... meze sa kvalitetnim suhim mesom, a nekim zilavim cudima... nekoliko vrsta supa. bez pice.meni to nije planinski ambijent. heh. ali jeste muckalica za to, cjela sa crvenim mesom... mozda malo puretine uvesti,promjena je u odnosu na piletinu..
Haj_Halve
Posts: 240
Joined: 13/03/2012 18:21

#8 Re: Savrsen jelovnik

Post by Haj_Halve »

Corba
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#9 Re: Savrsen jelovnik

Post by Cholina_Lokica »

Mali dio menija za vegeterijance :D
User avatar
Aleluja
Posts: 1238
Joined: 07/07/2011 11:08
Location: Ne rokći, nema frke za tvoj um...

#10 Re: Savrsen jelovnik

Post by Aleluja »

...samo neka bude ukusno! :mrgreen:
tetka69
Posts: 37
Joined: 01/11/2012 21:00

#11 Re: Savrsen jelovnik

Post by tetka69 »

Supeeeeeeeeeeeeeeeeer :D :D :D pa vi ste genijalci :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#12 Re: Savrsen jelovnik

Post by dust in the wind »

hheeheh... samo da to vama krene. ja sam uvijek za dobre restorane... gust je jbg
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#13 Re: Savrsen jelovnik

Post by sarajevonekad »

Jelovnik

Mislim da bi vam se isplatilo razbiti malo onu monotoniju trojnog jelovnika dejtonske BiH (Pite, meso s roštilja i pice).

Očito naše tržište hrane u ugostiteljskim objektima oskudjeva dobrim izborom salata, pa bih ja recimo upravo preporučio da obogatite jelovnik salatama (ali što šarenijim i što raznovrsnijim, a ne slaganje narezanog paradajza, krastavca po rubu tanjira i hrpa narendanog kupusa u sredini)

Ubacio bi sigurno i nešto od našeg tradicionalnog jelovnika, pogotovo ono što bi se moglo brže napraviti.

Dalje, iako smo mi kontinantalna zemlja, sigurno naš jelovnih brze hrane možemo obogatiti i mediteranskim jelima, nrp. libanskim, marokanskim i sl, tipa falafel, homus , a to su ujedno i vegeterijanska jela, sa kojima samo izuzetno oskudni ( u cijelom Sarajevu postoji koliko znam samo jedan vegetarijenski restoran)

Ako imate prostora, obezbijedite neki kutak za djecu ( ne mora to biti ljuljaška ili tobogan, dovoljno je neki slobodniji jkutak sa nekim sveščicama, olovkama, igricama i sl.) a ako imate i baštu, još bolje, jer u Sarajevu posebno oskudjevamo mjestima za roditelje s djecom....

I naravno iako je teme jelovnik, ipak moram naglasiti da je iskrena ljubaznost i uslušnost općenito ključ ako želite privuči one malo civilizovanije posjetioce....

Toliko od mene za sada

Pozdrav i sretno :thumbup:

s.



tetka69 wrote:Dragi moji , treba mi pomoc , savjet oli ti sugestija .
Suprug i ja (ako Bog da) otvaramo ugostiteljski objekat , lokacija , ime , izgled , elem velika vecina svari je gotova , samo mi treba malo pomoci oko jelovnika , a naravno i druge sugestije su bitne .
Pomozite , recite , pisite ,sta bi to bilo sto bi vama bilo vazno , sta smatrate da mora biti na jelovniku , sta vam je presudno, brzina usluge , cijena , ljubazno osoblje ,kvaliteta hrane ,sta smatrate neoprostivim greskama u ugostiteljstvu , zbog cega bi ste se opet vratili i jeli u nekom lokalu...
Objekat ce biti smjesten na jednoj od nasih snjeznih ljepotica i jako mi je bitno da gradanima Sarajeva i onima koji ga posjecuju ponudimo ono sto zele i vole .
Sve ideje su super dobro dosle , jos da napomenem da je u pitanju gril , bice par stolova za stajanje i mozda par mjesta za sjesti .Koncept jelovnika vec postoji , pljeska , hamburger , kobasice , virsle , pilici , krilca i sl. ali vi mi trebate da to dovedemo do SAVRSENOG JELOVNIKA
Unaprijed vam se zahvaljujem :-D
Haj_Halve
Posts: 240
Joined: 13/03/2012 18:21

#14 Re: Savrsen jelovnik

Post by Haj_Halve »

Prosle godine smo iz zezancije isli na cevljansku koridu.

Ne bi to bilo tako bitno da nismo stali u Restoran Kulu u Semizovcu.

Preporucujem Vam da skinete njihov meni, pogotovu tradicionalna jela. Toliko prometa u tom restoranu moze znaciti samo jednu stvar- da su dobri.

Meni se samo jos jedno mjesto urezalo u pamcenje na slican nacin – Kod Gojka.

Ako nadjete recepte za tradicionalnu hranu iz ovog prvog, onda ste na dobrom putu. Sjecam se da niko od nas nije bio u bas pohvalnom stanju nakon te koride (ko bi bio kad je pijan I jos gledao bitku izmedju Krilonje I Brizonje?) – ali nas je teleca corba vratila u zivot I omogucila polazak u nove pobjede iste noci.

Isto tako vazan je ambijent. Molim Vas da pazite na okolis i pse lutalice jer te stvari ubijaju apetit (primjer Brajlovica, jednom bio i nikad vise).
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#15 Re: Savrsen jelovnik

Post by mO k3 »

nemoj samo preveliku kartu ,koji restoran ima veliku kartu mene nece vidjeti ,jer svaki dan ne mozes praviti sve na novo
sta se meni svidja je kada vidim da se hrana "krcka" da imas nesto kao gril vani ili pecanu gdje stavis dva-tri lonca gdje ce se vidjeti kako se kuha
originalna bosanska kuhinja ,dobre ljude koje ce znati spremiti jelo , ako se procuje da je dobro ja iz bl ti dolazim da jedem i vjeruj mi da prevaliti veliki put radi dobre hrane za mene nije problem
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#16 Re: Savrsen jelovnik

Post by mO k3 »

Da dodam ,kada procitam pljeska ,hamburger itd... digne mi se kosa na glavi
mumy
Posts: 756
Joined: 25/05/2011 21:21

#17 Re: Savrsen jelovnik

Post by mumy »

Pravi planinski caj
Kuhano vino sa cimetom
Punc
(sa normalnim cijenama)...po mogucnosti u nekim finim keramickim soljama(ako se bojite kradja,uvedite sistem kao na zapadu,depozit :D )

Telaca corba(nesto slicno Kulinoj-jeftina,a uz fin domaci hljeb se covijek moze lijepo najesti)
Grah pod obavezno(spustite cijenu u odnosu na konkurenciju,grah od 8 KM je stvarno bezobrazluk)
Klasicne pite osvjezite sa nekom verzijom piletine
Pura
Cufte u bijeom sosu servirane u posudu od hljeba
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#18 Re: Savrsen jelovnik

Post by otherside »

Cholina_Lokica wrote:Mali dio menija za vegeterijance :D
satarash, satarash!!! :D
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#19 Re: Savrsen jelovnik

Post by It_is_a_Leclerc »

Za savršen ručak potreban je komad dobrog mesa, malo zeleniša i kiseljak !

Uh.. nije ovo ta tema. :run: :D
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#20 Re: Savrsen jelovnik

Post by talić »

Uobičajeno je da kuhar pravi jelovnik i da se tu nađe ono što mu ide od ruke.
Naravno mora se voditi računa o mogućnosti brze pripreme jer sve duže od 20 min od narudžbe je predugo. Dalje mora se voditi i računa o troškovima, kvarljivosti, postojanosti kvaliteta,....
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#21 Re: Savrsen jelovnik

Post by mO k3 »

talić wrote:Uobičajeno je da kuhar pravi jelovnik i da se tu nađe ono što mu ide od ruke.
Naravno mora se voditi računa o mogućnosti brze pripreme jer sve duže od 20 min od narudžbe je predugo. Dalje mora se voditi i računa o troškovima, kvarljivosti, postojanosti kvaliteta,....
:thumbup: mora da radis u gastronomiji :)
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#22 Re: Savrsen jelovnik

Post by talić »

Ženski Dr.Med wrote:
talić wrote:Uobičajeno je da kuhar pravi jelovnik i da se tu nađe ono što mu ide od ruke.
Naravno mora se voditi računa o mogućnosti brze pripreme jer sve duže od 20 min od narudžbe je predugo. Dalje mora se voditi i računa o troškovima, kvarljivosti, postojanosti kvaliteta,....
:thumbup: mora da radis u gastronomiji :)
Ne ali brat mi je dugo godina radio u ugostiteljstvu u Njemačkoj.
Kuhar kada traži posao njegov jelovnik je njegova lična karta i na osnovu toga dobije posao ili ne.
Ne rijetko vlasnik restorana mu da zadatak da napravi par jela, dovede ljude da testiraju i onda odlučuje da li će biti profita ili ne.
Tek poslije toga se rade manje korekcije na jelovniku.
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#23 Re: Savrsen jelovnik

Post by lajkujMe »

Najvaznije po meni je da u restoranu kao prvo ljubazno i pametno osoblje a ne neka kretencina koja ti dodje i kaze "sta ce te", mora i znati preporuciti neko jelo jer ima dosta neodlucnih.
Konstanta hrane je isto vazna, nije uredu da je danas super jelo a sutra isto jelo ili ne valja ili je drugacije.
Cijene moraju biti Prihvatljive, ja volim restorane gdje za pare dobijem fino hrane.
Pravite samo jela koja stvarno znate praviti nemojte eksperimentisati i stavljati nesto na meni a treba vam recept da to pravite.
Malo originalnosti u samim jelima, nemoraju biti originalna jela ali malo eksperimentisite s kolicinom pojedinih sastojaka pa da imate isto jelo ko svi drugi ali ukus je drugaciji i bolji
.
Izgled hrane je vrlo vazna nemojte tu frljati, oci prvo jedu pa onda usta.

eto
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#24 Re: Savrsen jelovnik

Post by beautyfool »

Pa zavisi koji si tip restorana htjela, ja bih recimo napravila unutrasnjost restorana bas ono u planinskom ambijentu, radnim danima s obzirom da nema guzve na planini bi isla hrana po narudjbi a vikendom bi bilo samousluzivanje, nesto kao u BBI, dakle sto raznovrsnija hrana, puno toplih obroka, raznih corbica i slicne hrane plus nesto gratis, caj/kafa/biskvit uz to i slicno i wireless free :lol:

edit: tek sad sam vidjela da je rijec o manjem grilu, a ja vec zamislila neki veliki restoran :P , kako god, sretno i aBd da imate puno posla i uskoro da otvorite jos veci restoran :)
Last edited by beautyfool on 14/12/2012 23:35, edited 1 time in total.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#25 Re: Savrsen jelovnik

Post by MOSALJOZE »

.
Last edited by MOSALJOZE on 14/12/2012 23:57, edited 2 times in total.
Post Reply