Savremena Umjetnost u BiH

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#26

Post by Shoba »

evo, recimo sta bi ja uradio da zivim u Bosni:

nasao bi neki prazan prostor na posudbu od neke opstine(neku napustenu fabriku, barem njih ima gomila) i preuredio bi ga u 15-20 ateljea, i ti ateljei bi se ustupali na koristenje umjetnicima (na konkursu)na odredjeni vremenski period,dva tri mjeseca(nasim i stranim podjednako). Organizovale bi se i izlozbe, predavanja, workshop-i, razmjene....

To bi se sve financiralo od strane evropske zajednice (imaju specijalne fondove za ove svrhe- kulturna razmjena) ili nekih drugih organizacija koje podrzavaju ovakav nacin razmjene. (eventualno bi kontaktirao nase biznismene i trazio sponzorstvo)

(ovo je krvav posao ali je moguc)
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#27

Post by winetou »

U zapadnim ministarstvim za kulturu misljenja o savremenoj umjetnosti su podijeljena kad je rijec o finansiranju savremene umjetnosti.
Neki znaju reci da su cak i djeca u vrticu sposobna napraviti neka djela a da budu smatrana visokim dostignucima savremene umjetnosti :D
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#28

Post by Shoba »

jebi ga, mi svi volimo pricat, a niko nista ne uradi na kraju......svi mi znamo kako treba...
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#29

Post by Shoba »

winetou wrote:U zapadnim ministarstvim za kulturu misljenja o savremenoj umjetnosti su podijeljena kad je rijec o finansiranju savremene umjetnosti.
Neki znaju reci da su cak i djeca u vrticu sposobna napraviti neka djela a da budu smatrana visokim dostignucima savremene umjetnosti :D
koliko ja znam, mnoge fondacije dobijaju velika sredstva za rad, upravo za savremenu umjetnost. Na kraju krajeva, sve zavisi od toga da li si u stanju ubijediti ljude da radis pravu stvar.....

to za djecu u vrticima sumnjam. ipak se zna sta valja a sta ne.....
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#30

Post by Soul_Sista »

winetou wrote:U zapadnim ministarstvim za kulturu misljenja o savremenoj umjetnosti su podijeljena kad je rijec o finansiranju savremene umjetnosti.
Neki znaju reci da su cak i djeca u vrticu sposobna napraviti neka djela a da budu smatrana visokim dostignucima savremene umjetnosti :D
Ovo je mozda istina jer sam prije mjesec dana slucajno prolazila pokraj jedne velike galerije u gradu i tu su bili postavili likovne radove, skulpture i svasta nesto sto su djeca radila u osnovnim skolama, mislim da pricam o likovnim radovima djece 3-5 razreda. Jako je fino bilo to vidjeti, puno sarenih boja :-) , malih prstica :D ..ma ja ne znam to sve ni opisati jer nisam toliko u tim vodama :roll: ...ali bas nesto fino za vidjeti...naravno bilo je besplatno, ko je htjeo mogao je da udze..Isto u toj galeriji, na prvom spratu su postavili crnobijele fotografije gimnazijalaca koji su isli estetski smijer...tema tih fotografija je bila "ljubav"... :) ...
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#31

Post by Shoba »

pogledajte radove umjetnika koji se zove Damien Hirst, koji je trenutno jedan od najpoznatijih..

to djeca ne mogu napraviti...

(ja znam sta je ovde problem. Djeca slikaju apstraktno, a apstraktna umjetnost je davno prestala da bude interesantna. morate ipak malo proci kroz ozbiljne galerije da bi ste vidjeli sta se sada radi u svijetu)
:)

Image
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#32

Post by Shoba »

ili recimo Chris Burden



Image
Post Reply