savjeta kako govoriti djeci o homoseksualnosti

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#1 savjeta kako govoriti djeci o homoseksualnosti

Post by ragib »

“I Lut - kad rece narodu svome: "Zasto cinite razvrat koji niko prije vas na svijetu nije cinio?
Vi sa strascu prilazite muskarcima, umjesto zenama. Ta vi ste narod koji sve granice zla prelazi!” (Kur’an: 7:80-81)

Dovoljno je tesko objasnjavati djeci teme kao sto su menstruacija ili seksualni odnosi sa islamskog aspekta. Ali, tu se ne treba zaustavljati.

Homoseksualnost je pocela biti prihvacena kao “alternativni zivotni stil” u posljednjih 10 do 20 godina u Americi i drugdje. Ne samo da je ovakav mentalitet utjecao na odrasle – o­no sada utjece na djecu i njihovo glediste na homoseksualnost.

Skolsko obrazovanje o seksu generalno uci djecu prihvacanje homoseksualnosti i postivanje i/ili toleranciju za to. Nema moralnog upucivanja na ovu temu. Samo neutralno predstavljanje.

O homoseksualnosti, kao i drugim pitanjima o seksualnosti uopce, otvoreno se govori u Kur’anu i Sunnetu. Mi, kao roditelji, ucitelji ili pojedinci, nemamo opravdanje da ne diskutujemo jasno o ovome sa svojom djecom.

Stoga, savjetnik i islamski aktivista Shahina Siddiqui, pisac Ahmed Sakr, te bivsi direktor islamske skole Abdalla Idris Ali daju neke sugestije o tome kako muslimani mogu diskutovati na temu homoseksualnosti sa islamske perspektive.

Savjet #1: Jasno objasnite sta je homoseksualno ponasanje

Ovo moze biti neugodno, ali mladji musliman, cak i o­naj koji pohadja islamsku skolu, vjerovatno je vec cuo o homoseksualnosti na TV-u, novinama, radiju i/ili od prijatelja nemuslimana.
Ovo je, takodjer, vazno, jer u mnogim muslimanskim kulturama, nije neuobicajeno vidjeti ljude istog pola kako se ljube u obraz, grle ili drze za ruke. Nijedna od ovih radnji se ne smatra seksualnim na bilo koji nacin. Zbog toga, dijete ne smije pomijesati istinsko halal pokazivanje ljubavi za svoju bracu ili sestre, sa devijantnim seksualnim ponasanjem.
Moze vam pomoci da vise procitate na ovu temu prije nego sto je pokusate objasniti svom djetetu.

Savjet #2: Recite im sta islam govori o homoseksualnosti, ali s mudroscu

Nece zadovoljiti djecu ako im samo kazete da je to haram, narocito ako su djeca naviknuta na ispitivanja, diskusiju i debatu.
Jedna stvar koju je vazno naglasiti jeste da posto je Allah Stvoritelj ljudi, o­n koji nas je stvorio ni od cega, o­n zna najbolje sta su nase istinske potrebe i zelje. o­n takodjer zna sta je dobro i lose za nas. o­n vidi sve, zna sve i o­n je Najmudriji i Najmilostiviji. Stoga, cinjenica da nam o­n govori da je homoseksualnost losa, isto kao sto nam govori da je konzumiranje alkohola stetno, znaci da mi moramo poslusati Njegovo upozorenje.

Ovo se moze objasniti na drugaciji nacin. Naprimjer, ako trinaestogodisnji Hasan sanja da ima svoje vlastito auto jednog dana insaAllah, mozete iskoristiti njegov interes u auta da mu objasnite homoseksualnost, na slijedeci nacin: Ko poznaje to auto? Ko zna sta uzrokuje probleme sa motorom? Ili ko zna koliko cesto auto treba pregledati? Ocigledno, to su o­ni koji proizvode to auto, i koji su u prirucniku dali garanciju da auto funkcionise bez problema. Proizvodjaci auta takodjer znaju kakve stvari vozac ne bi trebalo da radi da ne bi ostetio auto.

Slicno tome, Allah nas je stvorio. o­n zna sta je nama potrebno. o­n zna kako mozemo uciniti nasa tijela i razum boljim, o­n zna sta nam je stetno. o­n nam je dao ne samo prirucnik (Kur’an), nego i model koji treba da slijedmo (Poslanik Muhammed, s.a.w.s.). Ako imamo povjerenja u ljude koji proizvode auta, zasto ne bismo imali povjerenja u Allaha?
Ono sto jos mozete uciniti jeste objasniti stete koje su povezane sa homoseksualnoscu. To su: bolesti kao sto je SIDA, te cinjenica da ovakva vrsta seksualnog odnosa ne unaprjedjuje ljudsku civilizaciju (drugim rijecima, homoseksualci ne mogu stvarati potomstvo).
Ova tacka je vazna, jer jedan od glavnih ciljeva seksa jeste da se radjaju djeca, tako da bi se nastavio ljudski zivot. Homoseksualnost ne stvara djecu. To je odnos samo zbog zadovoljstva, koji ne samo da nije prirodan, nego vodi u bolesti i smrt.
Takodjer, mozete citirati Kur’an u svojoj diskusiji. Slijede ajeti koji govore o tome:
7: 80-84
11: 74-83
15: 61-75
21: 74-75

26:160-175
27: 54-58
29: 28-35

37:133-138
54: 33-39
66: 10

Savjet #3: Dajte djeci da napisu rad na ovu temu

Ako su vam djeca tinejdzeri, dajte im da naprave istrazivanje na ovu temu i napisu rad o homoseksualnosti. Nabavite knjige koje govore sa islamskog aspekta. Ovo je dobar nacin da o­ni shvate koncept, a ko zna – mozda u toku svog istrazivanja nadju jos jedan dobar razlog zasto je homoseksualnost stetna.

Savjet #4: Razjasnite da se ljudi ne radjaju kao homoseksualci

“Mi smo takvi rodjeni”, glavni je argument nekih homoseksualaca. Ovo nije tacno.

”Oni prebacuju krivnju na Boga”, kaze Sakr. “Ako je to tacno, zasto je Bog poslao zemljotres narodu Lutovom u (sjevernom) dijelu Palestine, posto su o­ni bili prva grupa ljudi koji su poceli prakticirati homoseksualizam.”

Kada bi ljudi bili rodjeni kao homoseksualci, Allah koji je Najmilostiviji, ne bi unistio zajednicu Poslanika Luta. Ovi ljudi imali su priliku da se promijene. Medjutim, nisu se promijenili i Allah ih je unistio. Ovo je test koji nam Sejtan podmece.

Savjet #5: Napravite razliku izmedju zelja i djelovanja

Treba naglasiti da neki ljudi mogu imati zelju da se upuste u homoseksualni seks, ali to ne znaci da ga moraju i uciniti. U islamu, kaznjava se za djelo, a ne za osjecanja.
Allah nas ne drzi odgovornim za nase lose misli sve dok ih ne pocnemo praktikovati.

Musliman koji ima homoseksualne zelje, ali ih ne ostvaruje, mora da posti i da iskreno trazi pomoc i uputstvo od Allaha. o­n/ona ne smiju da djeluju u skladu sa svojim zeljama. Sto nas dovodi do slijedeceg savjeta.

Savjet #6: Naglasite vaznost islamskog praktikovanja u otklanjanju ovakvih zelja

Jedini nacin na koji mozemo istinski sacuvati sebe od homoseksualnosti, bilo to samo u fazi osjecanja, ili stvarnoj seksualnoj praksi, jeste da uvijek mislimo na Allaha.
Ovo podrazumijeva slijedece osnove: namaz, post, dova, itd. Cak i ove osnove, ako ih cinimo iskreno i redovno, mogu stvoriti, Insha Allah, prepreku za Sejtana.

Narocito je post koristan u kontrolisanju strasti, i preporucuje se postiti ponedjeljkom i cetvrtkom.

Takodjer, mozemo reci da ako osoba ima ovakve zelje, to moze biti test od Allaha, kao i primjer toga kako Sejtan pokusava da nas odvrati od Allaha.
Uz to, trebalo bi da sebi i svojoj djeci savjetujemo da trazimo utociste od Sejtana, rijecima: Euzu billahi mines Sejtan ir Redzim (Trazim utocite kod Allaha od prokletog Sejtana), kao i citanjem sure Nas, posljednje sure Kur’anu.

Savjet #7: Naglasite vaznost i odrzavanje islamskih pravila cestitosti, cak i sa osobom istog pola

Koliko nas gleda TV programe koji prikazuju seksualnu predigru, golicanje i aluzije? Ove vrste “nevinih” prikazivanja seksualnosti su opasne, najblaze receno. o­ne unose pogresne ideje u um, a haram ih je gledati.

Ovdje dolazi spustanje pogleda.
Takodjer, islamska pravila oblacenja, cak i pred osobom istog pola, su vazna. U islamu, naprimjer, muskarac ne smije vidjeti tijelo drugog muskarca izmedju pupka i koljena.
U suprotnosti sa ovim su srednjoskolski casovi tjelesnog odgoja, gdje se muskarci cesto tusiraju zajedno, obicno potpuno goli. Isto se desava i sa djevojkama. Roditelji i muslimanske zajednice treba da paze na ovakve situacije, koje ne samo da su opasne za islamsku praksu mladjih muslimana, nego ih mogu uciniti zrtvom homoseksualaca.

http://www.islambosna.com
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#2

Post by St.Germain »

uci, uci, uci,...volim i ja vas tako heterosekualne :)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#3

Post by sojka »

Ajmo po redu-sistemattski. Imam par pitanja...

Prvo ovaj dio (dovoljan mi je kao demostracija)
“I Lut - kad rece narodu svome: "Zasto cinite razvrat koji niko prije vas na svijetu nije cinio?
Vi sa strascu prilazite muskarcima, umjesto zenama. Ta vi ste narod koji sve granice zla prelazi!” (Kur’an: 7:80-81)

U chemu se sastoji njihovo zlo ? Shto se ono razlikuje od oga shto ja necu tebi, vec nekom drugom prici sa slascu ? Mozesh li mi ovo sa tvojim rijechima objasniti, ne citirajuci Kur`an. Shta je zlo u homoseksualizmu i nemoralno ?
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#4

Post by winetou »

E muko moja :cry:
Ragibe najbolje ne govori :lol:
Kad bi ti poceo gnjaviti dijete tim dubokoumnim pricama on ce u pedere dok si rekao keks, tebi u inat :P
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#5

Post by ragib »

Nastaju nove bolesti, Zaraze, NEmoral. Bog je stvorio zensko i musko za te stvari, a ne da imaju odnose musko musko ili zivotinja i musko.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#6

Post by pitt »

Dobro ragibe,a koja je poenta ovog tvog posta?
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#7

Post by ragib »

procitah zanimljiv i poucan tekst pa rekoh da podjelim sa vama,
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#8

Post by BECHO »

Jedno ozbiljno pitanje za ragibagu s obzirom da si postavio temu o odnosu roditelja i djece: Kako bi ti reagovao da ti sin ili kcerka danas sutra priznaju da su homoseksualci? Da li bi ih se odrekao zbog toga ili bi im pristupio na onaj nacin na koji svaki pravi roditelj pristupa svom djetetu? :?:
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#9

Post by sojka »

Ragibe,
bolesti i te vrste postoje i kod heterosexualnih parova. Nije argument. Odkud mi znamo shta je Bozhja volja i chemu smo preodredjeni ?! I sam Kur`an, Biblija i sve ostalo je pisano ljudskom rukom, dakle ljudski izum. Argument nije validan.
Jel znash da postoji i homosexalizma i medju zhivotinjama. Dakle u prirodi je.

Znash li shta je jedan jedni razlog shto religije zabranjuju i protive se homoseksualizmu ?
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#10

Post by ragib »

Da li bi ih se odrekao zbog toga ili bi im pristupio na onaj nacin na koji svaki pravi roditelj pristupa svom djetetu?
a kako to pravi roditelj postupa, posto ja to ne znam :), moj Becire.



I sam Kur`an, Biblija i sve ostalo je pisano ljudskom rukom, dakle ljudski izum. Argument nije validan.
------------------------------------------------------------
Kur`an je Boziji govor, ti sad kako hoces, niko tebe nece prisiljavati da vjerujes.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#11

Post by sojka »

Ragibe,
ja sam svaki dan u razgovoru sa samom sobom, svojim avazom savjesti i Bogom. On mi kazhe da mislim svojom glavom,a ne tudjom. On mi kazhe razmisli o onom shto chitash..

Na ovom mjestu bih ti prilozhila slijedece (za razmatranje )

Rade Mujo i Haso vodovod...jedan kopa a drugi za njim zatrpava...Kazu ljudi:'Pa to nema log`ke!" A Mujo ce:"Ima log`ke, al` nema Ibre...on postavlja cijevi"
...mozda bi se toga trebalo sjetiti ponekad)


----------------------------------------------------------------------
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#12

Post by DaysleepeR »

sojka nebih ti preporucio da pred ljudima govoris da pricas direktno sa Bogom, mogli bi te zatvorit u neku tapaciranu prostoriju da ti daju malo privatnosti.
Ako i u cemu ima logike ima u Kur'anu.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#13

Post by Stari »

...
Last edited by Stari on 14/09/2007 10:37, edited 1 time in total.
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#14

Post by MRAVOJED »

angela : ragib :oops:
1 : 0
Last edited by MRAVOJED on 18/03/2004 11:00, edited 1 time in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#15

Post by sojka »

:)
Savjet cu uzeti na razmatranje.

Mozhe i `vako: u razgovoru sam sa Ibrom.

Ibro je nadahnut i jednom narodnom umotvorevinom:
>>Ispeci, pa reci,
dva put mjeri,
jednom sijeci.<<
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#16

Post by privremeni »

Ovo moze biti neugodno, ali mladji musliman, cak i o­naj koji pohadja islamsku skolu, vjerovatno je vec cuo o homoseksualnosti na TV-u, novinama, radiju i/ili od prijatelja nemuslimana.
----------------------------------------------------------------------------------
:cry:
:shock:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
bajkacha
Posts: 22
Joined: 28/08/2003 00:00

#17 Homosexualci, pedofili, zoolozi itd.

Post by bajkacha »

Jedno ozbiljno pitanje upuceno forumasima a i Bechi.
Sta bi uradio kada bi tvoj otac tebi rekao da je pedofil?

Ili

Sta bi ti uradio kada bi ti sin rekao da ga sexualno privlace zivotinje?
bajkacha
Posts: 22
Joined: 28/08/2003 00:00

#18

Post by bajkacha »

Samo da usput dodam da sam imao prilike sjediti sa tipom koji je "spavao" sa kravom. Priznao mi je da je to uradio samo jednom...hm bas sam nesto uvjeren da je to ucinio samo jednom.

Da li bi trebalo te ljude pobiti, kastrirati ili LIJECITI?

Ja licno smatram da su to poremecaji u prirodi koju je i religija nagovjestila.

Posebno me zanima misljenje homosexualaca o ovim fenomenima u prirodi...da li i vi homosexualci smatrate da pedofile treba kaznjavati zbog toga sto se majka priroda nasalila snjima ili ih treba lijeciti?
$
Posts: 117
Joined: 17/03/2004 09:25

#19

Post by $ »

bajkaca, ako ti ne vidis razliku izmedju homoseksualaca i pedofila... :(
tuzno za tebe

evo u dvije rijeci:
// pedofil ima odnose sa osobama koje nisu saglasne. cak i da su saglasne, to ne vazi jer su maloljetne. djeca zrtve pedofila su trajno traumatizirane
// homoseksualac ima odnose sa ravnopravnom osobom [ako su obojica ili obje maloljetnici / odrasli ljudi] koja je saglasna. homoseksualni odnos / kao i heteroseksualni / od posljedica ima onaj fini blazeni osmjeh poslije ;). u slucaju nesaglasnosti jednog od partnera, onda se radi o silovanju. koje se jednako tretira kao i hetero silovanje.

//// ako ti je pereomplikovano za shvatitit - pogledaj sta je po zakonima demokratskih zemalja kaznjivo zatvorom, a sta ne. samo ce ti se kazati ;)
mucsa
Posts: 7
Joined: 17/12/2003 00:00

#20 savjeta kako govoriti djeci o homoseksualnosti

Post by mucsa »

najgori od svega mi je dupli moral! postoji jedna recenica u ponizenim i uvrijedjenim - dostojevski, koja kaze odprilike: kada bi smo priznali svi ono sto smo ucinili, a sto ne smijemo ne samo drugima, nego ni sami sebi da priznamo, onda bi nastao takav smrad od kojeg bi smo se svi morali pogusiti... veliki broj tzv. heterosexualaca je imao odredjena sexualna iskustva sa istim spolom, ali pri tome ipak nisu postali homosexualci. isto tako, veliki broj homosexualca je imao sexualni odnos sa suprotnim spolom ali pri tome ipak nisu postali heterosexualci. pokusajmo da shvatimo, da se tu ne radi samo o sexu, koji je pogotovo kod muskaraca samo jedna vrsta olaksanja. radi se prije svega o ljubavi! homosexualnost nije samo imati sex sa istim spolom, nego voljeti isti spol! ako ste heterosexualac onda pokusajte suprotno, pokusajte da volite isti spol, kao sto volite suprotni - necete moci! tako je i u obrnutom slucaju.
koliko ljudi uopste nije osjetilo pravu ljubav, jer zivjeci u sredini u kojoj je homosexualnost tabu i ljudi poput ragiba kolo vode ne smiju uopste ni da pomisle da je to ono sto njih privlaci zapravo nesto normalno, a oni koji to ne mogu da shvate trebaju odredjenu pomoc! koliko ih je zavrsilo kod doktora ili hodza i popova, jer sredina smatra da se protiv toga treba boriti i to lijeciti, a sredina je ta koja je zapravo nezdrava, jer da smo jedna zdravija sredina bilo bi nam bolje moj ragibe, kao sto je holandjanima, amerikancima ili nijemcima...
koliko ljudi oko tebe moj ragibe to jako dobro zna, cak i oni koji vjeru propagiraju, ali im pozicija i ugled ne dozvoljava da o tome javno i otvoreno govore.
ne postaje se homosexualac iz hira moj ragibe. mozda se iz hira moze imati homosexualni odnos, ali to su radili i oni u zajednicama u kojima se o sexualnosti mnogo manje znalo. pa to nije bilo strano ni nasim predcima moj ragibe. da li ti je poznato, da pogotovo u sredinama u kojima je pozeljno da se djevojke kao djevice udaju, jako cesto dolazi do prakticiranja homosexualnih odnosa. a to su pogotovo zemlje u kojima je islam dominantan. dakle, ne treba da brines da ce se djeca pokvariti pod uticajem homosexualaca. nece, nego ce samo znati da o tome otvoreno diskutuju i da cijene ljude na osnovu onoga sta oni znaju i mogu, a ne koji spol vole. biti tolerantnije im nece stetiti u zivotu, a to cemo morati postati svi ako zelimo da se prikljucimo jednoj modernoj svjetskoj zajednici.
naravno, postoje odredjene stvari, koje i ja sebi sam zabranjujem ili stvari, koje me uopste ne zanimaju i uopste i ne dolazim u iskusenje da ih isprobam, ali to ne znaci da ja to i svima ostalima, koji to prakticiraju treba da zabranim, ako oni mene ne smetaju i ne sile da ja to isto radim...
bajkacha
Posts: 22
Joined: 28/08/2003 00:00

#21

Post by bajkacha »

Slusaj konvertibilna valuto na silu, ja sam ti naveo primjere ljudi koji uzivaju u sexu sa istim polom ili sa suprotnim polom ali drugog soja...medjutim ja ne ulazim u to da li je zrtva bio konj ili djecak od 10 godina (izvinjavam se na grubom poredjenju) i da li je taj isti uzivao u tome ili nije... pitao sam te sta treba uraditi s takvim tipovima!

Da li ti zaista mislis da su homosexualci normalni tipovi i da nije potreban nikakav poseban tretman koji bi im pomogao da budu ono sto bi, posvim zakonima prirode, trebali da budu?
$
Posts: 117
Joined: 17/03/2004 09:25

#22

Post by $ »

slusaj ti moralni na silu

tema je homoseksualnost, znaci price o konjima i djecacima od 10 godina razlgabaj na nekoj drugoj temi.

1 / homoseksualnost nema veze sa pedofilijom
2 / da, mislim da su homoseksualci normalni tipovi
3 / ne mislim da im treba bilo kakav tretman
4 / zakoni prirode ili religije & drustva? rascisti to prvo ;)
bajkacha
Posts: 22
Joined: 28/08/2003 00:00

#23

Post by bajkacha »

Ja nemam nista protiv homosexualaca ali mi isto tako ne bi uopste bilo drago da mi je neko bliznji homosexualac.
Zaista bih se dobro zabrinuo i zapitao zasto je to tako...nisam dobar vjernik ali sam ipak vjernik, vjerujem u Adema i Havu kao prve osobe koje su nastanili ovu planetu...vjerujem u jednog Boga i poslednjeg poslanika i poslanike prije njega i vjerujem u Kur'an.

Zar bih ja trebao da sumnjam u Bozije rijeci, homosexualci?
Sada cete reci da sam ogranicen jer vjerujem u sve ono sto Kur'an kaze a ne muckam svojom glavom.
Postoje pravila ili kako nevjernici cesto koriste termin prirodni zakoni.

Ja sam davno racsistio sa prirodnim zakonima, religijom i drustvom mozda bih to tebi mogao preporuciti.



Neka ti je Bog na pomoci!
bajkacha
Posts: 22
Joined: 28/08/2003 00:00

#24

Post by bajkacha »

"...veliki broj tzv. heterosexualaca je imao odredjena sexualna iskustva sa istim spolom..."

Upravo i jeste tako kao sto ti kazes samo bih se nadovezao i dodao da su to obicno radili tipovi iz dosade, jer su imali previse i toliko im je dojadilo da vozajaju po sedam mercedesa razlicitih boja koje obicno pasu uz donji ves, kupujuci preskupa odijela, smrkajuci koku itd., da vise nisu imali nista interesantno da nadju na ovom svijetu.
Opste je poznato da djeca takvih tipova postaju homosexualci a rijedji su bili slucajevi kod djece iskrenih vjernika, postenih, radnih, normalnih ljudi i nematerijalista. Da li neko misli drugacije?

Mozda ti ocekujes da ce njegovo dijete sutra biti normalno, cisto sumnjam prosto nevjerujem...ja cu radije ostati "zaostao" i vjerovati u Boga, nego i dalje misliti kako je normalno biti homosexualac.
bajkacha
Posts: 22
Joined: 28/08/2003 00:00

#25

Post by bajkacha »

Bas sam se nesto naljutio da moram samo reci i ovo.

Hvala dragom Bogu koji nam je poslao chasne knjige u suprotnom bi vec odavno ovom planetom hodali nakaradni mutanti!

P.S.

Ovo se ne odnosi na homosexualce!
Last edited by bajkacha on 23/03/2010 21:29, edited 1 time in total.
Post Reply