《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#1 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by _Astra_ »

Pozdrav
Ima li neko iskustva s videonadzorom/kamerama tj. odnosom cijena/kvalitet i da li je voljan da podijeli to iskustvo? :)

Htio sam da ugradim 2 vanjske kamere sa nocnim "mod"-om i snimacem do 400km (a naknadno dodati jos 2 kamere)...i da snimac ima mogucnost pristupa putem Interneta...
Da li je moguce to uklopiti u budzet do 400km?

Instalacija sa ftp cat6 i napojnim kablom vec postoji tako da ostaje jos kupiti i montirati kamere i snimac...
Neka preporuka? Prodavnica/pik ? Konrektno model?
Zahvaljujem
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#2 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by _Astra_ »

.
merlinka37
Posts: 52
Joined: 08/07/2015 20:03

#3 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by merlinka37 »

To je po mom mišljenju bacanje para. I sami smo svjedoci kako u zadnje vrijeme policija neće ništa da radi po tom pitanju. Ti im odneseš i snimak krađe a oni nisu u stanju i neće da traže počinioca. Samo ti bude još teže kad gledaš na snimku kako ti neko nešto krade a ti nemoćan da išta učiniš. Često na klixu izađe naslov "prepoznajete li tog i tog". Ne znam šta želiš da štitiš, ali ako je u pitanju kuća onda je pas najbolje rješenje, ili blindirana vrata. Ma sve samo ne kameru.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#4 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by Walther »

_Astra_ wrote:Pozdrav
Ima li neko iskustva s videonadzorom/kamerama tj. odnosom cijena/kvalitet i da li je voljan da podijeli to iskustvo? :)

Htio sam da ugradim 2 vanjske kamere sa nocnim "mod"-om i snimacem do 400km (a naknadno dodati jos 2 kamere)...i da snimac ima mogucnost pristupa putem Interneta...
Da li je moguce to uklopiti u budzet do 400km?

Instalacija sa ftp cat6 i napojnim kablom vec postoji tako da ostaje jos kupiti i montirati kamere i snimac...
Neka preporuka? Prodavnica/pik ? Konrektno model?
Zahvaljujem
to je malo para I za jednu kameru... a gdje snimac (samo je disk za snimac nekih 150KM), kupola/grijanje, instalacija...
User avatar
Jolpaz
Posts: 570
Joined: 15/04/2010 20:51
Location: Minder

#5 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by Jolpaz »

_Astra_ wrote:Pozdrav
Ima li neko iskustva s videonadzorom/kamerama tj. odnosom cijena/kvalitet i da li je voljan da podijeli to iskustvo? :)

Htio sam da ugradim 2 vanjske kamere sa nocnim "mod"-om i snimacem do 400km (a naknadno dodati jos 2 kamere)...i da snimac ima mogucnost pristupa putem Interneta...
Da li je moguce to uklopiti u budzet do 400km?

Instalacija sa ftp cat6 i napojnim kablom vec postoji tako da ostaje jos kupiti i montirati kamere i snimac...
Neka preporuka? Prodavnica/pik ? Konrektno model?
Zahvaljujem
Nadam se da tvoj post nije jeftini marketinski trik dundjera nakon kojeg ide :
Toplo ti preporucujem firmu ......, to profesionalni, to najbolji, to ovo to ono...
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#6 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by _Astra_ »

, u objekat ce biti ugradjen alarm, resetke itd...
U sustini, vise je to u cilju stvaranja "psihickog" efekta na "druge", a opet, da imam pristup kad trenutno nisam tu da vidim st ase desava, a da slika nije bas lego kocke :)
Znaci, nije mi potreban PROFI videonadzor poput onih u bankama,ambasadama i sl, vec prosjecan koji ce moci iole kvalitetnu sliku prikazati...

Kakvo grijanje? Kupola? Hdd vec imam tj dobit cu.. Instalacije ima, ugradnja mi je gratis... do mene je samo sta cu kupiti tj koje kamere i snimac...

@jolpa NE...veze nemam oko toga vev upravo trazim nekoga ko ce mi preporuciti ili dati informacije u vezi toga...moze i u pp da ne bude reklama...
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#7 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by Walther »

Nisam ni govorio o "profi" robi? Amaterski snimac ti je cca 1000KM, kamera po 500 KM, trebas kupule gdje ce kamera biti... Kupola nije dekorativna, pogotovo ako mislis koristiti vani (magla, vlaga, vandalizam)... Recimo da uzmes budzet variantu sa grijanjem... To je 150KM samo za kupolu. Sa dva komada ode tvoj budzet.

Ponavljam to nije profi roba i poslije 18h vise manje vidjet ces samo obrise covjeka. Za taj novac uzmi 2 bolja webcama i VLC ;-)
Last edited by Walther on 24/09/2015 21:40, edited 2 times in total.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#8 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by almir90 »

Solidan sistem za te pare i dvije kamere se može ugraditi. Nisu više cijene kao prije 6-7 godina. U mene otac je radio prije 7 godina videonadzor, i ove godine je mijenjao jednu kameru, kad je ugrađivan ta ista kamera je plaćena oko 300 KM po komadu, prije par mjeseci uzeo takvu za 60 KM. Da ne govorimo više o komplikacijama gdje moraš Laptop ili Desktop PC uzeti, već može i snimač obični.

http://www.aliexpress.com/item/CCTV-Sys ... 5,201409_1


http://www.olx.ba/artikal/17394159/vide ... us-snimac/
User avatar
Adrian_M41
Posts: 166
Joined: 20/08/2010 12:55

#9 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by Adrian_M41 »

moze se ugraditi do 400 km. Ovi "kinezi" poput geovisiona i sl nisu loši. gledaj da je preko 600 tvl. Ako nećes sa pika probaj nazvati neku od ovih starih losestojecih videonadzornih firmi koje nije "pojeo" securitas (secam i sl..). vjerovatno imaju dvr-ova po dobroj cijeni kao i starih modela kamera koje se vise ne prodaju. slika ti najvise ovisi o mjestu gdje ces postaviti (osvjetljenje i slični faktori). a efekat na psihu ljudi imaju i lazne kamere pa cak i kad znaju da su lazne.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#10 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by _Astra_ »

@walther
To sve otpada...
Pozicija je ispod nadstresnice na visini od 3m...domet mi je bitan do 10m
Postoji ulicno osvjetljenje + reflektori ispred objekta...

Dajte neki onda prijedlog za neke "igracke" koje se spajaju navednim utp knablom...
User avatar
Adrian_M41
Posts: 166
Joined: 20/08/2010 12:55

#11 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by Adrian_M41 »

za utp ide NVR i IP kamere. to je malo skuplje već. pogotovo sto kamere koje su PoE skuplje
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#12 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by Walther »

_Astra_ wrote:@walther
To sve otpada...
Pozicija je ispod nadstresnice na visini od 3m...domet mi je bitan do 10m
Postoji ulicno osvjetljenje + reflektori ispred objekta...

Dajte neki onda prijedlog za neke "igracke" koje se spajaju navednim utp knablom...
Za taj novac nemoj ni pokusavati... Inace koristim 16x kamera (malo boljih Kineze) i generalno je poslije 18h bezze. Vani bi bilo jos gore.
Cuj, 10m :D Te lampe oko kuce ti nisu prednost vec slabost... Motion detection popizdi.
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#13 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by Droog »

Lijepe zagrade...samo kazem. :zvijezda:
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#14 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by _Astra_ »

Walther wrote:
_Astra_ wrote:@walther
To sve otpada...
Pozicija je ispod nadstresnice na visini od 3m...domet mi je bitan do 10m
Postoji ulicno osvjetljenje + reflektori ispred objekta...

Dajte neki onda prijedlog za neke "igracke" koje se spajaju navednim utp knablom...
Za taj novac nemoj ni pokusavati... Inace koristim 16x kamera (malo boljih Kineze) i generalno je poslije 18h bezze. Vani bi bilo jos gore.
Cuj, 10m :D Te lampe oko kuce ti nisu prednost vec slabost... Motion detection popizdi.
Ok, vec si rekao da kamera ispod 500km ne vrijedi...

A ima li neki kinez do 200km/kom da snima da snima DO 18H, pri temperaturi od 19-25st relativne vlaznozsi zraka do 55% i dometa do 3m?

Nemoj pogresno shvatiti (ali mislim da vec jesi), cilj je postaviti neki low budget amaterski sistem (nek bude) do 200km po kameri.
Da mi je cilj izvaliti CIFRU (i kvalitet), obratio bih se nekoj osiguravajucoj agenciji...
Tako da, ako imas neki prijedlog u tom smislu - "pucaj", u suprotnom nemoj vise tih postova "za te pare ne mozes ni kupolu" jer mi nista ne znace/pomazu.
Poz
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#15 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by Walther »

_Astra_ wrote:Ok, vec si rekao da kamera ispod 500km ne vrijedi...

A ima li neki kinez do 200km/kom da snima da snima DO 18H, pri temperaturi od 19-25st relativne vlaznozsi zraka do 55% i dometa do 3m?

Nemoj pogresno shvatiti (ali mislim da vec jesi), cilj je postaviti neki low budget amaterski sistem (nek bude) do 200km po kameri.
Da mi je cilj izvaliti CIFRU (i kvalitet), obratio bih se nekoj osiguravajucoj agenciji...
Tako da, ako imas neki prijedlog u tom smislu - "pucaj", u suprotnom nemoj vise tih postova "za te pare ne mozes ni kupolu" jer mi nista ne znace/pomazu.
Poz
To je realnost. Ako mislis raditi neki kompromis pokusaj sa webcamovima i SW rekorderom ili BNC sistem (polovan). Normalan IP sistem za taj novac nije moguc.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#16 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by Walther »

Cijene (cca), Kinez...

Image
360€ komad (2komada)

Image
600€ komad

Image
400€
------------------
=cca 1700€

ok, mozda sve to nadjes na alibabi ili gdje vec ali nemoj da ces za 400KM dobiti isto sto i za 3400 :wink:
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#17 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by Benq »

Iskreno mislim da nema potrebe za DVR-om od 500€+ , sasvim solidan posao ce da uradi i dvr od 140KM koji ima 4 kanala i vezu sa internetom, samo stavis HDD , konfigurises i to je to. Imao sam na poslu jedan takav dvr , iz kuce sam preko IP adrese pristupao kamerama i slika je sasvim solidna, da napomenem da su i kamere bile neke low budget , ne znam jesu li prelazile 70KM po komadu..

Ovo je opcija sa BNC , IP je vec skup sport...
mrki09
Posts: 144
Joined: 07/04/2010 11:21

#18 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by mrki09 »

Nemam pojma valja li ovo http://www.promedia.ba/catalog/set-uradi-sam . Mislim da nemaju HDD.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#19 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by _Astra_ »

Walther wrote:Cijene (cca), Kinez...

Image
360€ komad (2komada)

Image
600€ komad

Image
400€
------------------
=cca 1700€

ok, mozda sve to nadjes na alibabi ili gdje vec ali nemoj da ces za 400KM dobiti isto sto i za 3400 :wink:

Pazarih 2 kom ove od 299km

http://www.digitalis.ba/index.php?mod=katalog&cid=9#
Posto vidim da se razumijes...sta mislis o ovim?

I jednu za ispred ulaznih vrata
http://rtv.hr/rtv-proizvodi-web-shop/al ... rna-kamera

I, koji snimac uzeti da nije preskup?
tomhagen
Posts: 357
Joined: 16/10/2017 14:43

#20 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by tomhagen »

Planiram renovirati stan u sklopu kuce i kad vec kopam zidove zelim predvidjeti instalacije za video nadzor koji planiram instalirati sad ili kasnije ovisno o potrosnji budzeta.
Isao bih sa 2 ili 3 kamere. Pošto se videonadzor vjerovatno nece ove godine uklopiti u budzet htio bih makar da pruzim kablove kroz stan do nekog centralnog mjesta gdje ce biti kompjuter/snimač/šta_god_vec_ide. Pošto ovdje ima vecih znalaca od mene laika, cijenio bih preporuke, sta da planiram, tj koje kablove da provlačim? hvala unaprijed na sugestijama
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#21 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by diablobih »

Ethernet, za IP kamere ce ti biti dovoljno. Vise analogne kamere ne vrijedi uzimati.

I ja planiram promijeniti stare analogne sa ovim cim dodju na stanje:

www.amazon.com/Security-Camera-System-1 ... B082KGF6FX?

Koliko se sjecam oko 800 dolara su sveukupno.
tomhagen
Posts: 357
Joined: 16/10/2017 14:43

#22 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by tomhagen »

diablobih wrote: 13/04/2020 16:35 Ethernet, za IP kamere ce ti biti dovoljno. Vise analogne kamere ne vrijedi uzimati.

I ja planiram promijeniti stare analogne sa ovim cim dodju na stanje:

www.amazon.com/Security-Camera-System-1 ... B082KGF6FX?

Koliko se sjecam oko 800 dolara su sveukupno.
Hvala diablo.
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#23 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by rida1976 »

Na 2 najrelevantnija foruma koja obradjuju iskljucivo ove teme, za Reolink kazu da se treba zaobici u sirokom luku. Nadjite tamo, ima milion korisnih informacija (https://ipcamtalk.com/forums/ i https://www.use-ip.co.uk/forum/). Uglavnom se sve vrti, kad se uzme odnos ulozeno/dobijeno na Hikvision ili Dahua. To su provjereni sistemi.
tomhagen
Posts: 357
Joined: 16/10/2017 14:43

#24 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by tomhagen »

rida1976 wrote: 13/04/2020 18:45 Na 2 najrelevantnija foruma koja obradjuju iskljucivo ove teme, za Reolink kazu da se treba zaobici u sirokom luku. Nadjite tamo, ima milion korisnih informacija (https://ipcamtalk.com/forums/ i https://www.use-ip.co.uk/forum/). Uglavnom se sve vrti, kad se uzme odnos ulozeno/dobijeno na Hikvision ili Dahua. To su provjereni sistemi.
Hvala! U svakom slucaju cini mi se da su preporuke da sada postavim utp (cat6) kablove, pa kad dodje vrijeme (citaj finansije dozvole) postavljam ip kamere
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#25 Re: 《savjet za...》 Videonadzor/kamere/snimac

Post by diablobih »

rida1976 wrote: 13/04/2020 18:45 Na 2 najrelevantnija foruma koja obradjuju iskljucivo ove teme, za Reolink kazu da se treba zaobici u sirokom luku. Nadjite tamo, ima milion korisnih informacija (https://ipcamtalk.com/forums/ i https://www.use-ip.co.uk/forum/). Uglavnom se sve vrti, kad se uzme odnos ulozeno/dobijeno na Hikvision ili Dahua. To su provjereni sistemi.
Hvala za forume, nisam ih upratio, vise gledao youtube i druga mjesta. Vidio sam da je dahua otprilike najbolja, a hikvision ovdje tuse one analogne sa 720p ako i toliko za ogromne pare. Jos nisam uzeo reolink, pa taman da vidim koji je najbolji best buy kod ovih sto se vise razumiju.

Da li mi ukratko mozes reci sta ne valja kod ovih reolink, jer nisam upratio nista lose. Ako je zbog blue iris, to ionako ne koristim, a ne kontam mijesati druge brandove na njihov nvr?
Post Reply