Savjet za lakiranje

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
minimall
Posts: 27
Joined: 25/11/2008 14:25

#1 Savjet za lakiranje

Post by minimall »

Potreban mi je savjet od ljudi koji su tom poslu ili licno misljenje od nekoga ko je imao slican problem.
Radi se o ogrebotinama na autu koje mi je neki umjetnik poklonio, u pitanju je citroen c4,
metalik crna pa se srecom "ne vidi".
Auto je staro 6 mjeseci i kasko je osigurano tako da imam mogucnost lakiranja bez troskova.
Interesuje me, da li ce i kolika biti razlka u nijansama novog laka i boje stare 6 mjeseci
ili je bolje rijesenje neka politura za prekrivanje i koja bi dolazila u obzir?

Svaki savjet i misljenje je dobro doslo
User avatar
aerosa
Posts: 3146
Joined: 08/10/2009 08:36
Location: Tu negdje na sjeveru...

#2 Re: Savjet za lakiranje

Post by aerosa »

Ako majstor odradi svoj posao kako treba nemaš nikakvih problema, za 6 mjeseci boja nije izgubila svoj prvobitni sjaj, pa je bitno samo da ne pogriješi neko u miješanju boje (što je veoma rijetko) ili u samom lakiranju, pošto je crna boja veoma nezahvalna za raditi jer se na njoj vidi i najmanji kix u pripremi ili u toku lakiranja.
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#3 Re: Savjet za lakiranje

Post by citroen »

minimall wrote:Potreban mi je savjet od ljudi koji su tom poslu ili licno misljenje od nekoga ko je imao slican problem.
Radi se o ogrebotinama na autu koje mi je neki umjetnik poklonio, u pitanju je citroen c4,
metalik crna pa se srecom "ne vidi".
Auto je staro 6 mjeseci i kasko je osigurano tako da imam mogucnost lakiranja bez troskova.
Interesuje me, da li ce i kolika biti razlka u nijansama novog laka i boje stare 6 mjeseci
ili je bolje rijesenje neka politura za prekrivanje i koja bi dolazila u obzir?

Svaki savjet i misljenje je dobro doslo

Ako nije previse oštecen lak,najbolje da to ispoliras sa kvalitetnom polturom,bol :thumbup: je da na njemu ostane originalna farba......
User avatar
minimall
Posts: 27
Joined: 25/11/2008 14:25

#4 Re: Savjet za lakiranje

Post by minimall »

Hvala u svakom slucaju, i ja imam istu dilemu kad je lakiranje u pitanju radi dvije ogrebotine bih morao pola auta lakirati a jednom lakirano nije original boja.
Ima li neko prijedlog za neku kvalitetnu polituru koja bi odradila posao?
Default
Posts: 16
Joined: 15/12/2009 11:06
Location: Sarajevo
Contact:

#5 Re: Savjet za lakiranje

Post by Default »

sve zavisi prijatelju kakva je ogrebotina... ako je neka sitna povrsinska bez "probijanja" laka onda se to vrlo jednostavno poliranjem moze dovesti do savrsenstva... a ako je ipak slucaj drugaciji onda na lakiranje kod dobrog majstora... a sto se tiche nijanse i boje mislim da ce biti identicna, jer auto nije "imalo vremena" da izgubi sjaj boje ili da se od sunca posvijetli nijansa... nije to golf 2 koji matira, ipak je to novo auto staro tek 6 mjeseci.
mirzasila
Posts: 140
Joined: 03/05/2007 17:00

#6 Re: Savjet za lakiranje

Post by mirzasila »

Radi se o ogrebotinama na autu koje mi je neki umjetnik poklonio, u pitanju je citroen c4,
metalik crna pa se srecom "ne vidi".

Crna boja je najnezahvalnija boja. Vidi se svaka packa. Jeste lijepa za oko ali za odrzavanje je katastrofa.
Sto se tice tih parnica nebih ti savjetovao poliranje pogotovo na crnoj boji jer ostanu sitne parnice od polir paste koje se vide na suncu. Bolje ostavi tako ako se nevidi puno ili bas ako hoces to da odradis onda odvezi dobrom lakireru i on ce ti to odradit da se nemoze primjetit...
User avatar
Olympus C170
Posts: 432
Joined: 29/04/2008 00:23
Location: Sarajevo

#7 Re: Savjet za lakiranje

Post by Olympus C170 »

mirzasila wrote:
Radi se o ogrebotinama na autu koje mi je neki umjetnik poklonio, u pitanju je citroen c4,
metalik crna pa se srecom "ne vidi".

Crna boja je najnezahvalnija boja. Vidi se svaka packa. Jeste lijepa za oko ali za odrzavanje je katastrofa.
Sto se tice tih parnica nebih ti savjetovao poliranje pogotovo na crnoj boji jer ostanu sitne parnice od polir paste koje se vide na suncu. Bolje ostavi tako ako se nevidi puno ili bas ako hoces to da odradis onda odvezi dobrom lakireru i on ce ti to odradit da se nemoze primjetit...
Slazem se da neke ogrebotine ne mogu se ispolirati(ako su dublje...),ali se ne slazem da se poliranjem moze izgrebati auto lak!Osim ako nisi polirao metalik lak sa abrazivnom polir pastom(pasta za tesko ostecenje laka,koja se koristi za lak koji je skroz izmatirao!).Sitne ogrebotine na novom laku nastaju zbog pranja u nekim fuš autopraonicama,gdje radnici/gazda ne mijenja vodu u kofama i ne sapiru spuzve poslije svakog pranja auta,sto bi u sustini morali raditi! ;-)
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5613
Joined: 04/08/2020 19:22

#8 Re: Savjet za lakiranje

Post by -Chesterfield- »

Prije 4 - 5 godina led mi izlupao auto. Mislio sam ofarbati krov i prednju haubu. Hoće li se kit što popuni udubljenja od leda vremenom odlijepiti?

Oko 400 KM krov i prednja hauba. Dok mi je majstor što izvlači udubljenja od leda rekao 800 KM za komplet auto - samo izvlačenje udubljenja od leda.

Problem što ima oštećenja laka, na mjestima i korozija po krovu i haubi. Tako da razmišljam o farbanju.

Ne znam samo da li mušterije, kada budem prodavao, više izbjegavaju izlupano ili farbano? :D
profatr
Posts: 438
Joined: 23/07/2016 07:01

#9 Re: Savjet za lakiranje

Post by profatr »

Ofarbaj to prijatelju, većina neće ni primjetiti da je farbano. Ako netko i primjeti slikaj postojeće stanje da dokažeš kako nije bila totalka.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#10 Re: Savjet za lakiranje

Post by nagibSA »

Primjetio sam da od zatvaranja zadnjih vrata na 2 mjesta se mrvicu ulubio lim i spala boja, mozda velicine dva zrna rize. To se desava kad ona guma na vratima udara o lim kad se vrata zatvaraju, ocigledno je malo tvrdja.

Mogu li to necim premazati (vrlo malo mi treba) ne iz razloga izgleda (ne primjeti se), vec da ne hvata rdja i sl, da nije ogoljeno...

Mozda lak za nokte ili...?
avijon
Posts: 1529
Joined: 20/08/2012 22:10

#11 Re: Savjet za lakiranje

Post by avijon »

nagibSA wrote: 11/04/2021 16:18 Primjetio sam da od zatvaranja zadnjih vrata na 2 mjesta se mrvicu ulubio lim i spala boja, mozda velicine dva zrna rize. To se desava kad ona guma na vratima udara o lim kad se vrata zatvaraju, ocigledno je malo tvrdja.

Mogu li to necim premazati (vrlo malo mi treba) ne iz razloga izgleda (ne primjeti se), vec da ne hvata rdja i sl, da nije ogoljeno...

Mozda lak za nokte ili...?
pa idi nek ti po kodu boje zamute, 5km je ja mislim. isto kao lak dobijes. Probaj sensu ili onaj u velesicima cini mi se
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#12 Re: Savjet za lakiranje

Post by nagibSA »

Nisam u Sarajevu, ima li nesto preko neta da salju? :thumbup:

Malo izguglah za Sikkens radi li jos to? Poslacu nekoga da kupi.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5613
Joined: 04/08/2020 19:22

#13 Re: Savjet za lakiranje

Post by -Chesterfield- »

Ako se hauba popuni kitom ( udubljenja od leda) hoće li taj kit ispucati kako se hauba bude dizala i spuštala?
saabsa
Posts: 1853
Joined: 07/10/2009 01:17

#14 Re: Savjet za lakiranje

Post by saabsa »

Zavisi kolike su rupe i da li se odradi sve po PSu.
artur morgan
Posts: 2817
Joined: 30/04/2020 19:47

#15 Re: Savjet za lakiranje

Post by artur morgan »

Udubljena od leda se trebaju izvuci, a poslije toga po potrebi polirati ili lakirati. Udubljena se ne trebaju puniti kitom.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#16 Re: Savjet za lakiranje

Post by emotivac »

artur morgan wrote: 11/12/2021 09:28 Udubljena od leda se trebaju izvuci, a poslije toga po potrebi polirati ili lakirati. Udubljena se ne trebaju puniti kitom.
Potpisujem. Udubljenje izvući koliko god je moguće te onda kitovati. Što manje kita - to bolje. Pogotovo hauba ukoliko se kituje bez izvlačenja popucat će 100% zbog otvaranja-zatvaranja, ne odmah, ali nakon nekog vremena :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 8009
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#17 Re: Savjet za lakiranje

Post by kabal1337 »

nafiluj olovom pa nece
Post Reply