Savjet-posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Anes90
Posts: 74
Joined: 26/05/2012 11:58

#1 Savjet-posao

Post by Anes90 »

Eh kao iz mog nick moze se zakljuciti da sam iz Sanskog Mosta ... sad bih trebao ja jedan savjet ..


Posto stvarno posao je tesko naci kod nas , kontao sam s kolegom da odemo u SA potraziti srecu , iznajmiti stan pa sta bude da bude ... uglavnom zeljni smo rada ,hocemo raditi i to je sve ...


Sta vi mislite , bil se isplatilo , gdje poceti i to
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#2 Re: Savjet-posao

Post by i_ja_na_forumu »

a sta bi da radite ?? :D
sta ste zavrsili ? gdje ste prije radili ??
User avatar
Anes90
Posts: 74
Joined: 26/05/2012 11:58

#3 Re: Savjet-posao

Post by Anes90 »

Zavrsili El.teh skolu ..


Sta bi da radimo ?? Bilo sta samo da ne trazimo od nikog da mozemo izvesti curu ko ljudi , da mozemo normalno izaci u grad , da mogu o poceti razmisljati o normalnom zivotu jebote ...


Ja imam nest vise iskustva blizu 2 godine , kafici i drvna industrija , dok on ima s praonom iskustva isto ko i ja i radili za telineu ( vozili racune ) ..


Uglavnom samo da mozemo normalno raditi , izaci u grad da ne trazim od cace i matere kad hocu s curom da izadjem , i da barem olaksamo istim tim roditeljima barem ono malo jebem ga
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#4 Re: Savjet-posao

Post by i_ja_na_forumu »

jel taj drugi almedin ? :D
User avatar
Anes90
Posts: 74
Joined: 26/05/2012 11:58

#5 Re: Savjet-posao

Post by Anes90 »

pp
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#6 Re: Savjet-posao

Post by blesava »

pa naravno u sarajevu ima posla za sve osim za sarajlije, bujrum dodjite, odmah te ce naci posao. :x

Ne iz tvog nicka ne mozemo da shvatimo da si iz Sanskog Mosta.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#7 Re: Savjet-posao

Post by Wind »

Kako ne mozes? Pa to je sifra! :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#8 Re: Savjet-posao

Post by KatarinaKosaca »

Wind wrote:Kako ne mozes? Pa to je sifra! :D
:lol: :lol:
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#9 Re: Savjet-posao

Post by Nokija »

blesava wrote:pa naravno u sarajevu ima posla za sve osim za sarajlije, bujrum dodjite, odmah te ce naci posao. :x

Ne iz tvog nicka ne mozemo da shvatimo da si iz Sanskog Mosta.

Srecom pa tebe niko ne pita za dozvolu!!!
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#10 Re: Savjet-posao

Post by karanana »

Ni ja iz nicka ne mogu zakljuciti da si iz s. mosta.
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#11 Re: Savjet-posao

Post by Nokija »

Anes90 wrote:Zavrsili El.teh skolu ..


Sta bi da radimo ?? Bilo sta samo da ne trazimo od nikog da mozemo izvesti curu ko ljudi , da mozemo normalno izaci u grad , da mogu o poceti razmisljati o normalnom zivotu jebote ...


Ja imam nest vise iskustva blizu 2 godine , kafici i drvna industrija , dok on ima s praonom iskustva isto ko i ja i radili za telineu ( vozili racune ) ..


Uglavnom samo da mozemo normalno raditi , izaci u grad da ne trazim od cace i matere kad hocu s curom da izadjem , i da barem olaksamo istim tim roditeljima barem ono malo jebem ga

Zasto ne trazite kakvog elektricara da vas nauci taj zanat? Danas je bolje imati dobar zanat nego "dobar" fakultet.
User avatar
Anes90
Posts: 74
Joined: 26/05/2012 11:58

#12 Re: Savjet-posao

Post by Anes90 »

Nokija wrote:
Anes90 wrote:Zavrsili El.teh skolu ..


Sta bi da radimo ?? Bilo sta samo da ne trazimo od nikog da mozemo izvesti curu ko ljudi , da mozemo normalno izaci u grad , da mogu o poceti razmisljati o normalnom zivotu jebote ...


Ja imam nest vise iskustva blizu 2 godine , kafici i drvna industrija , dok on ima s praonom iskustva isto ko i ja i radili za telineu ( vozili racune ) ..


Uglavnom samo da mozemo normalno raditi , izaci u grad da ne trazim od cace i matere kad hocu s curom da izadjem , i da barem olaksamo istim tim roditeljima barem ono malo jebem ga

Zasto ne trazite kakvog elektricara da vas nauci taj zanat? Danas je bolje imati dobar zanat nego "dobar" fakultet.





--------------


Znamo mi i zanat , al ko god se obratis kaze daj bgt nemoj zajebavat ..


Za ove ostale novi je nick ...

i da ... ne kontam zasto zajebavate samo hocu da nest promjenim i da olaksam dok se vi sprdate nesto za sarajevo ..

a vi sarajlije nemate 20 % sarajlija u sarajevu i vi se nest digle pssst ... cast svakome al bolje i ovo nego krasti :dance: :thumbup:
mp3problem
Posts: 414
Joined: 09/08/2012 19:01

#13 Re: Savjet-posao

Post by mp3problem »

blesava wrote:pa naravno u sarajevu ima posla za sve osim za sarajlije, bujrum dodjite, odmah te ce naci posao. :x

Ne iz tvog nicka ne mozemo da shvatimo da si iz Sanskog Mosta.
Imam i ja tako jednu poznanicu, živa se pojede što je odrasla na Drveniji, a nema posla.
A 8 godina završavala tri godine ekonomije :lol:
Ja došla kao dijete iz provincije, studirala sa njom, našla oglas na faksu, radila za 125 KM mjesečno, trudila se, radila, borila i evo, prime me zastalno odmah poslije faksa :)
Ovako i ona priča kao i ti, ne shvaćajući da je poslodavcu nebitno odakle si, već mu je bitno koliko želiš da se trudiš i koliko znaš i kakav si radnik. Briga njega gdje si ti rođen, njemu treba profit, a ne jaran za kafenisanje.

Najbolje ti je frustracije što nemaš posla liječiti na način da se usavršavaš, a ne kriviš nekoga ko nije iz Sarajeva, a zaposlio se ovdje.
Ako ti nisi nikome zanimljiva na tržištu rada, to nije zato što su vam ovi sa strane pokupili poslove, već zato što nisi sposobna ili kvalifikovana za određeno radno mjesto :)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#14 Re: Savjet-posao

Post by KatarinaKosaca »

mp3problem wrote:Imam i ja tako jednu poznanicu, živa se pojede što je odrasla na Drveniji, a nema posla.
A 8 godina završavala tri godine ekonomije :lol:
Ja došla kao dijete iz provincije, studirala sa njom, našla oglas na faksu, radila za 125 KM mjesečno, trudila se, radila, borila i evo, prime me zastalno odmah poslije faksa :)
Ovako i ona priča kao i ti, ne shvaćajući da je poslodavcu nebitno odakle si, već mu je bitno koliko želiš da se trudiš i koliko znaš i kakav si radnik. Briga njega gdje si ti rođen, njemu treba profit, a ne jaran za kafenisanje.

Najbolje ti je frustracije što nemaš posla liječiti na način da se usavršavaš, a ne kriviš nekoga ko nije iz Sarajeva, a zaposlio se ovdje.
Ako ti nisi nikome zanimljiva na tržištu rada, to nije zato što su vam ovi sa strane pokupili poslove, već zato što nisi sposobna ili kvalifikovana za određeno radno mjesto :)
Sve ti ispriča o forumašici, a i ne znaš je :lol: Ali, po tome što je sarajka ti si zaključila i da se ne trudi, i da ne voli da radi i da ne razumije tržišnu ekonomiju... ma sve :D . I onda nema predrasuda prema sarajlijama, ma jok :lol:

A odgovor na pitanje je teško dati postavljaču teme, jer je faktor sreća jako bitan u nalaženju posla (onom bez štele, za koji pitaš).. tako da ti se može desiti da brzo nađeš posao, a može ti se desiti i nikad možda ni tad. U svakom slučaju dobro ukalkuliraj sve troškove prije nego što odeš u Sarajevo, jer je sve skuplje nego u Sanskom Mostu ;-)
mp3problem
Posts: 414
Joined: 09/08/2012 19:01

#15 Re: Savjet-posao

Post by mp3problem »

KatarinaKosaca wrote:
mp3problem wrote:Imam i ja tako jednu poznanicu, živa se pojede što je odrasla na Drveniji, a nema posla.
A 8 godina završavala tri godine ekonomije :lol:
Ja došla kao dijete iz provincije, studirala sa njom, našla oglas na faksu, radila za 125 KM mjesečno, trudila se, radila, borila i evo, prime me zastalno odmah poslije faksa :)
Ovako i ona priča kao i ti, ne shvaćajući da je poslodavcu nebitno odakle si, već mu je bitno koliko želiš da se trudiš i koliko znaš i kakav si radnik. Briga njega gdje si ti rođen, njemu treba profit, a ne jaran za kafenisanje.

Najbolje ti je frustracije što nemaš posla liječiti na način da se usavršavaš, a ne kriviš nekoga ko nije iz Sarajeva, a zaposlio se ovdje.
Ako ti nisi nikome zanimljiva na tržištu rada, to nije zato što su vam ovi sa strane pokupili poslove, već zato što nisi sposobna ili kvalifikovana za određeno radno mjesto :)
Sve ti ispriča o forumašici, a i ne znaš je :lol: Ali, po tome što je sarajka ti si zaključila i da se ne trudi, i da ne voli da radi i da ne razumije tržišnu ekonomiju... ma sve :D . I onda nema predrasuda prema sarajlijama, ma jok :lol:

A odgovor na pitanje je teško dati postavljaču teme, jer je faktor sreća jako bitan u nalaženju posla (onom bez štele, za koji pitaš).. tako da ti se može desiti da brzo nađeš posao, a može ti se desiti i nikad možda ni tad. U svakom slučaju dobro ukalkuliraj sve troškove prije nego što odeš u Sarajevo, jer je sve skuplje nego u Sanskom Mostu ;-)
Ja sam joj odgovorila kako je zaslužila.
Ne znači po defaultu da ona mora dobiti posao i imati prednost jer je iz Sarajeva, a ne neko iz Sanskog mosta ili odakle već. Izvrnula si moje riječi i to dobro. Ja nisam rekla da se Sarajlije ne trude i da ne voli da radi, već da ona ako ne može naći posao, to nije do ljudi sa strane, već do njenih kvalifikacija i do toga da nije zanimljiva na tržištu rada. Surovo, ali istinito.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#16 Re: Savjet-posao

Post by Mr.Penguin »

mp3problem wrote: Ja sam joj odgovorila kako je zaslužila.
Ne znači po defaultu da ona mora dobiti posao i imati prednost jer je iz Sarajeva, a ne neko iz Sanskog mosta ili odakle već. Izvrnula si moje riječi i to dobro. Ja nisam rekla da se Sarajlije ne trude i da ne voli da radi, već da ona ako ne može naći posao, to nije do ljudi sa strane, već do njenih kvalifikacija i do toga da nije zanimljiva na tržištu rada. Surovo, ali istinito.
Na Ekonomskom Fakultetu nije ništa "po pravilima" tako da ta zanimljivost na tržištu rada pada u vodu u tvom slučaju.
mp3problem
Posts: 414
Joined: 09/08/2012 19:01

#17 Re: Savjet-posao

Post by mp3problem »

Mr.Penguin wrote:
mp3problem wrote: Ja sam joj odgovorila kako je zaslužila.
Ne znači po defaultu da ona mora dobiti posao i imati prednost jer je iz Sarajeva, a ne neko iz Sanskog mosta ili odakle već. Izvrnula si moje riječi i to dobro. Ja nisam rekla da se Sarajlije ne trude i da ne voli da radi, već da ona ako ne može naći posao, to nije do ljudi sa strane, već do njenih kvalifikacija i do toga da nije zanimljiva na tržištu rada. Surovo, ali istinito.
Na Ekonomskom Fakultetu nije ništa "po pravilima" tako da ta zanimljivost na tržištu rada pada u vodu u tvom slučaju.
Baš zato što nije regularno, kao što kažeš, jasno se vidi jednog dana na radnom mjestu ko je prošao na neregularan, a ko na regularan način kroz fakultet, prvenstveno u računovodstvenim poslovima, a onda i u ostalom.
Loš radnik se većinom može uvaliti u državnu firmu bez posljedica, ali privatnik te neće trpiti ako ne znaš i ne trudiš se. A ja radim kod privatnika gdje nema zajebancije. Pošten je, plaća je OK, redovna, dobra, svaki praznik slobodan dan, vikend slobodan, sve po zakonu, ali moraš i ti biti pošten prema poslodavcu.

Poenta mog posta je bila da nema veze odakle si, bitno je kakve kvalifikacije imaš i kakav si radnik. Svi imamo istu šansu kada se prijavljujemo na posao, kandidati se biraju prema ljestvici, od najboljeg, do onog s najlošijim kvalifikacijama.
Ja shvaćam da nekoga boli što u rodnom gradu ne može naći posao, a neko npr. iz Sanskog Mosta ovdje krene raditi, ali potrebno je shvatiti da ne treba nikoga drugog kriviti sem sebe. Uči, radi, volontiraj, usavršavaj se. Ja sam krenula od nosanja pošte i adresiranja koverti, pa malo pomalo dobivala druge zadatke, da bi me primili zastalno po završetku studija. Problem je što nekoga od 27 godina nije stid tražiti od roditelja za kafu, ali ga je stid da ga raja vidi da nosa poštu za firmu. Mene nije toga bilo stid, ja nisam nijedan posao odbijala i to mi je bila odlična odskočna daska.
Koliko god to nekom bilo bolno, tako je, a sad možeš sebe zavaravati i kriviti druge za vlastiti neuspjeh ili stisnuti i učiniti nešto od svog života. Svako ima izbor.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#18 Re: Savjet-posao

Post by Mr.Penguin »

mp3problem wrote:
Mr.Penguin wrote:
mp3problem wrote: Ja sam joj odgovorila kako je zaslužila.
Ne znači po defaultu da ona mora dobiti posao i imati prednost jer je iz Sarajeva, a ne neko iz Sanskog mosta ili odakle već. Izvrnula si moje riječi i to dobro. Ja nisam rekla da se Sarajlije ne trude i da ne voli da radi, već da ona ako ne može naći posao, to nije do ljudi sa strane, već do njenih kvalifikacija i do toga da nije zanimljiva na tržištu rada. Surovo, ali istinito.
Na Ekonomskom Fakultetu nije ništa "po pravilima" tako da ta zanimljivost na tržištu rada pada u vodu u tvom slučaju.
Baš zato što nije regularno, kao što kažeš, jasno se vidi jednog dana na radnom mjestu ko je prošao na neregularan, a ko na regularan način kroz fakultet, prvenstveno u računovodstvenim poslovima, a onda i u ostalom.
Loš radnik se većinom može uvaliti u državnu firmu bez posljedica, ali privatnik te neće trpiti ako ne znaš i ne trudiš se. A ja radim kod privatnika gdje nema zajebancije. Pošten je, plaća je OK, redovna, dobra, svaki praznik slobodan dan, vikend slobodan, sve po zakonu, ali moraš i ti biti pošten prema poslodavcu.

Poenta mog posta je bila da nema veze odakle si, bitno je kakve kvalifikacije imaš i kakav si radnik. Svi imamo istu šansu kada se prijavljujemo na posao, kandidati se biraju prema ljestvici, od najboljeg, do onog s najlošijim kvalifikacijama.
Ja shvaćam da nekoga boli što u rodnom gradu ne može naći posao, a neko npr. iz Sanskog Mosta ovdje krene raditi, ali potrebno je shvatiti da ne treba nikoga drugog kriviti sem sebe. Uči, radi, volontiraj, usavršavaj se. Ja sam krenula od nosanja pošte i adresiranja koverti, pa malo pomalo dobivala druge zadatke, da bi me primili zastalno po završetku studija. Problem je što nekoga od 27 godina nije stid tražiti od roditelja za kafu, ali ga je stid da ga raja vidi da nosa poštu za firmu. Mene nije toga bilo stid, ja nisam nijedan posao odbijala i to mi je bila odlična odskočna daska.
Koliko god to nekom bilo bolno, tako je, a sad možeš sebe zavaravati i kriviti druge za vlastiti neuspjeh ili stisnuti i učiniti nešto od svog života. Svako ima izbor.
Rekla si da si našla oglas na fakultetu pa sam mislio da si na fakultetu pocela raditi.
mp3problem
Posts: 414
Joined: 09/08/2012 19:01

#19 Re: Savjet-posao

Post by mp3problem »

Našla oglas na oglasnoj ploči na fakultetu, otišla do firme, uradila test općeg znanja i zvali me da krenem raditi honorarno par sati. Ne radim na faksu. :)
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#20 Re: Savjet-posao

Post by blesava »

Tipican odgovor nekog ko nije iz sarajeva. eto ispade ako si rodjen u sa da si automatski nesposoban i glup, nema to nikakve veze sto su ministrstvima i ostalim drzavnim firmama celni ljudi dosli izvan pa guraju svoju rodbinu da se docepa grada. licno sam na jednoj radnoj poziciji dobila odbijenicu uz ponizavajucu recenicu da smo dosta mi sarajlije dobivali drzavne plate, sad je red na druge. Nisam protiv toga da se i stanovnici drugih gradova zaposle, ali je sve veca diskriminacija ljudi koji su rodjeni ovdje. ( sta bi bilo da ja odem u zenicu traziti posao? sarajlije tamo ne mogu ni na kafu otic bez posaljedica, a ne jos da ih ko zaposli!)

al nije to poenta, nego je stvar u tome sto se ovi mladici zavaravaju da je u sa situacija puno bolja nego kod njih. Posla opcenito nema, ako nemas ko da te pogura, rijetki su oni koji dobiju posao bez stele, prije par godina je to i bilo moguce,ali sada nema sanse.

p.s. kazu da u gorazdu skoro da nema nezaposlenih kako se otvorio prevent, zasto tamo ne pokusate? (ups. al to je selo valjda) :run:
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#21 Re: Savjet-posao

Post by blesava »

pa rekoh gore...posla nema pa bio on i sa marsa, dzaba ce platiti karu do sarajeva, osim ako mu je tetak ministar kulture, onda ce doc sa audijem o trosku drzave.
User avatar
Anes90
Posts: 74
Joined: 26/05/2012 11:58

#22 Re: Savjet-posao

Post by Anes90 »

Ajd vi temu zakljucajte ...


Ja pitao samo al et bolje i da nisam ...



Vec cemo se nekako snaci ---


PS: i da jebote kako ne volite da vam neko dodje u grad , ni ovi sto studiraju , kako ste skrti samo sarajlije .. tu je dosta gradjana ove jebene drzave bolji od vas ...
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#23 Re: Savjet-posao

Post by blesava »

anese a kako bi se ti osjecao ? npr eto nemas ni ti posao, i ja ti dodjem iz sarajeva i dobijem posao bez problema u sanskom mostu,a ti nemas ni za hljeba?

Nemam ja nista protiv, nije niko skrt, ali fakat je u zadnjih par godina invazija na sarajevo, pa ne moze ovaj grad to vise podnijeti. Il bi mozda neko ko je generacijama ovdje, kome je sva rodbina ovdje, trebao odseliti negdje drugo i napraviti mjesta za nekoga ko ce u sarajevo doci samo po pare a ostaviti svoj seljakluk? Unistili ste ovaj grad!
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#24 Re: Savjet-posao

Post by amko76 »

...
Last edited by Anonymous on 23/11/2012 15:15, edited 1 time in total.
Reason: banned
kerimoglu
Posts: 10
Joined: 23/11/2012 11:10

#25 Re: Savjet-posao

Post by kerimoglu »

Blesava nemoj hatoriti ali pises gluposti , tvoje misljenje je da svako ko nije iz Sarajeva je seljak sto se da izvesti iz tvojih recenica, samo vi rodjene Sarajlije ste gradjani e pa nisi gradjanin nego malogradjanin kojem smeta svaciji uspijeh.Ovdje da zivim pedeset godina iako nisam rodjen u Sarajevu ti bi i dalje rekla vi ste seljaci uzeli ste nam pozicije i sl. Daj Bgt dodji sebi . Ovo govorim jer zivim u Sarajevu 17 godina i licno znam kroz sta je prosao moj stari inace dipl pravnik iako je zavrsio fax u Sarajevu zbog vas rodjenih Sarajlija , a inace djedovi su vam iz Gorazda koje je za vas veliko selo :thumbup:
Locked