Sastavljeno i rastavljeno pisanje riječi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
metar_drva

Sastavljeno i rastavljeno pisanje riječi

Post by metar_drva » 09/02/2011 11:12

Primjetio sam da veliki broj ljudi ne zna koje se riječi pišu sastavljeno, a koje rastavljeno. Konkretno, na nekoj temi je neko napisao "nemogu da vjerujem..."! Pa majku mu jebem više, evo kako se piše, pročitajte, neće škodit!
Sastavljeno se pišu:
- nazivi stanovnika naselja iako se imena tih naselja sastoje od dvije akcentovane riječi i pišu se odvojeno; na primjer:

Banjalučanin (prema Banjaluka ili Banja Luka – oboje je tačno), Novosađanin (prema Novi Sad), Sanjanin (prema Sanski Most), Bjelopoljac (prema Bjelo Polje);

- prisvojni pridjevi izvedeni od naziva mjesta ako se sastoje od dvije akcentovane riječi, npr. južnoamerički (prema Južna Amerika), krivopalanački (prema Kriva Palanka);

- rječica "ne" uz imenice i pridjeve s kojima srasta u složenice, na primjer: - neznanje, nečovjek, nezahvalnost, neznalica, nebriga, neprijatelj, nepoznat, neprirodan, nezreo, nepismen, nevelik, nevidljiv;

- složeni prilozi kao: maloprije, pokadšto, gdjekad, gdjegdje, najednom, napamet, otprilike, i prijedlozi: povrh, namjesto, ukraj, uoči, podno;

- rječica "naj" u superlativu opisnih pridjeva, na primjer: najljepši, najlakši, najbolji, najjači, najjednostavniji.

S crticom između prvog i drugog dijela pišu se polusloženice, ako svaki od sastavnih dijelova čuva svoj akcenat i ako se prvi dio ne mijenja po padežima. Tako se pišu:
- višečlani nazivi mjesta, na primjer: Herceg-Novi (iz Herceg-Novog, u Herceg-Novom), Ivanić-Grad;

- dvije imenice od kojih jedna određuje drugu, a zajedno označavaju jedan pojam, na primjer: Baš-čaršija, radio-amater, Kapetanova-kula, auto-put, rak-rana, general-major;

Rastavljeno se pišu:

- rječica "ne" u odričnim oblicima glagola, na primjer: ne znam, ne vjeruju, ne dolazimo, ne pitaj, ne može; izuzetak su odrični glagoli: neću, nemam, nemoj, nisam;

- odrične zamjenice: niko, ništa, nikoji, ničiji, nikakav, kad se upotrebljavaju s prijedlogom, na primjer: ni za koga, ni sa kim, ni u čijem, ni pred kakvim, ni za kojim;

- rječica "li" uz glagole u upitnim rečenicama, npr. Hoćeš li doći? Vjeruješ li mi? Znaš li to? i u upitnim rečenicama sa "da", na primjer: Da li bi mi pomogla? Da li imaš novca? Da li ga voliš?

- rječica "je" uz glagole u upitnim rečenicama, npr. Je li on iz našeg kraja?
Ne piše se ''jeli'' pošto to može značiti da su neki ljudi pojeli nešto.

Superlativ se piše zajedno:
- on je najveći, to je najbolje, najljepši cvijet, najopasnija stvar, najmudriji savjet, najpametnije stvorenje

Urban B.

Re: Sastavljeno i rastavljeno pisanje riječi

Post by Urban B. » 09/02/2011 11:15

ako je nekom mrsko ucit ovo ima i google pa se moze provjerit kako se sta pise :D

Priorat
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

Post by Priorat » 09/02/2011 11:24

metar_drva wrote:Primjetio sam da veliki broj ljudi ne zna koje se riječi pišu sastavljeno, a koje rastavljeno. Konkretno, na nekoj temi je neko napisao "nemogu da vjerujem..."! Pa majku mu jebem više, evo kako se piše, pročitajte, neće škodit!
Sastavljeno se pišu:
- nazivi stanovnika naselja iako se imena tih naselja sastoje od dvije akcentovane riječi i pišu se odvojeno; na primjer:

Banjalučanin (prema Banjaluka ili Banja Luka – oboje je tačno), Novosađanin (prema Novi Sad), Sanjanin (prema Sanski Most), Bjelopoljac (prema Bjelo Polje);

- prisvojni pridjevi izvedeni od naziva mjesta ako se sastoje od dvije akcentovane riječi, npr. južnoamerički (prema Južna Amerika), krivopalanački (prema Kriva Palanka);

- rječica "ne" uz imenice i pridjeve s kojima srasta u složenice, na primjer: - neznanje, nečovjek, nezahvalnost, neznalica, nebriga, neprijatelj, nepoznat, neprirodan, nezreo, nepismen, nevelik, nevidljiv;

- složeni prilozi kao: maloprije, pokadšto, gdjekad, gdjegdje, najednom, napamet, otprilike, i prijedlozi: povrh, namjesto, ukraj, uoči, podno;

- rječica "naj" u superlativu opisnih pridjeva, na primjer: najljepši, najlakši, najbolji, najjači, najjednostavniji.

S crticom između prvog i drugog dijela pišu se polusloženice, ako svaki od sastavnih dijelova čuva svoj akcenat i ako se prvi dio ne mijenja po padežima. Tako se pišu:
- višečlani nazivi mjesta, na primjer: Herceg-Novi (iz Herceg-Novog, u Herceg-Novom), Ivanić-Grad;

- dvije imenice od kojih jedna određuje drugu, a zajedno označavaju jedan pojam, na primjer: Baš-čaršija, radio-amater, Kapetanova-kula, auto-put, rak-rana, general-major;
- rječica "ne" u odričnim oblicima glagola, na primjer: ne znam, ne vjeruju, ne dolazimo, ne pitaj, ne može; izuzetak su odrični glagoli: neću, nemam, nemoj, nisam;

- odrične zamjenice: niko, ništa, nikoji, ničiji, nikakav, kad se upotrebljavaju s prijedlogom, na primjer: ni za koga, ni sa kim, ni u čijem, ni pred kakvim, ni za kojim;

- rječica "li" uz glagole u upitnim rečenicama, npr. Hoćeš li doći? Vjeruješ li mi? Znaš li to? i u upitnim rečenicama sa "da", na primjer: Da li bi mi pomogla? Da li imaš novca? Da li ga voliš?

- on je najveći, to je najbolje, najljepši cvijet, najopasnija stvar, najmudriji savjet, najpametnije stvorenje

svastastacovjekusmetakaodatijehemingweyblizirod!!

headbanger

Post by headbanger » 09/02/2011 11:28

ipakjeovoforumrelaks

Priorat

Post by Priorat » 09/02/2011 11:29

manekontaontouopste,nanerviraosepovodomtoga...

enko 1964

Post by enko 1964 » 09/02/2011 11:35

Priorat wrote:manekontaontouopste,nanerviraosepovodomtoga...

Je bovas ova kopisa nje. Jao vonem ogupročit at.

Priorat

Post by Priorat » 09/02/2011 11:48

enko 1964 wrote:

:D :D

mavcs

Post by mavcs » 09/02/2011 12:01

enko 1964 wrote:

Ne rite se :D

*mima*

Post by *mima* » 09/02/2011 12:13

nemogudavjerujem

vozač

Post by vozač » 09/02/2011 12:17

metar_drva wrote:Primjetio sam da veliki broj ljudi ne zna koje se riječi pišu sastavljeno, a koje rastavljeno. Konkretno, na nekoj temi je neko napisao "nemogu da vjerujem..."! Pa majku mu jebem više, evo kako se piše, pročitajte, neće škodit!
Sastavljeno se pišu:

Rastavljeno se pišu:

:lol: :lol: :lol:
uh dobro je, nisam jedini kojeg ovo nervira, ne znam pola ovih pravila pojasniti teoretski, ali jednostavno para mi i oči i uši kad vidim i čujem kako neko priča ili piše,
samo nema fajde, ako već nisu naučili, neće nikad
ježim se kad vidim kako se raja šicaju i što je najtužnije to im je sasvim normalno, čak se upuštaju u diskusije, šta reći na to osim ... i ovo je :bih:

Envy

Post by Envy » 09/02/2011 12:18

...
Last edited by Envy on 12/01/2012 15:43, edited 1 time in total.

metar_drva

Post by metar_drva » 09/02/2011 12:22

od 9-10 odgovora, 7 je off-topic. neki se čak bave i mojom ličnošću, kao, "vidi šta njemu smeta, ko da si hemingvej" i sl. pa ako želite da se bavite mojom osobnošću, pošaljite mi e-mail na koji vam se mogu potpuno otvorit. podrazumijeva se da ću vam poslati i slike svoje ćune, samo naznačite hoćete li da bude u mlohavom il ukrućenom izdanju. ;-)

bordo_boy

Post by bordo_boy » 09/02/2011 12:23

Ja nigdje nisam vidio da piše Baš-čaršija, kao što tvoj pravopis govori...
http://www.google.ba/search?rlz=1C1GGGE_enBA381BA381&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=ba%C5%A1-%C4%8Dar%C5%A1ija

maraska

Post by maraska » 09/02/2011 12:27

odakle je ovaj tekst o tome šta je pravilno, a šta ne?

najprije, da bude jasno u samom startu: pravilno je "naprimjer" (dakle, sastavljeno) - na hrvatskom i bosanskom jeziku. na srpskom se piše "na primjer" (odvojeno).

odakle je ovo skinuto? ima još puuuno grešaka... čuj auto-put, Baš-čaršija, ma daaaaaj. :run:

Topla voda

Post by Topla voda » 09/02/2011 12:38

ja sam zaratio sa prijeteljicom zbog rijeci "akobogda"... :D

bordo_boy

Post by bordo_boy » 09/02/2011 12:42

Izvor: Helga Kanzler
Ispravke i dodatak: Ing. Salih Čavkić.

tako piše na jednoj drugom sajtu, gdje je ovaj isti tekst, malo opširnije dat.

Kako god, imam nekoliko nedoumica, posebno ovo oko "Baš-čaršija".

maxell_sarajevo
Been thanked: 4 times

Post by maxell_sarajevo » 09/02/2011 13:34

Jel Vijecnica ili Vjecnica? :D

bordo_boy

Post by bordo_boy » 09/02/2011 13:37

Vijećnica. Tu se nekad ranije vijećalo - odlučivalo...

sokkia

Post by sokkia » 09/02/2011 13:38

eVojaiaMProblemsAONimafIKAntiMaInikaKoneRAzLiKujemĆičPakoMoŽedAmenekOPOduČi
bIoBihZavaLan.

bordo_boy

Post by bordo_boy » 09/02/2011 13:42

sokkia wrote:eVojaiaMProblemsAONimafIKAntiMaInikaKoneRAzLiKujemĆičPakoMoŽedAmenekOPOduČi
bIoBihZavaLan.

Nemoj više šegu dosipat.

zonna

Post by zonna » 09/02/2011 13:46

niko ne kaze da se sada nekom od nas nece neka greska u pravopisu omaci ali po meni svi bi trebali da takve stvari ispravljamo a ne da idemo logikom pa ovo je "relaks" pa sta ima veze.
po meni ima veze jer ako se vec neko upusta u diskusije na ozbiljnim temama onda bi trebao da pokaze i da je na visini te diskusije po pismenosti.
kako shvatiti nekog ozbiljno ako mu je diskusija nepismena?

ako nekom bodu oci moja mala slova, da napomenem da ima pravilo koje kaze da se u diskusijama ove vrste velika slova ne koriste :mrgreen:

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

Post by ladyblue18 » 09/02/2011 13:52

Hajd kad vidim jednom, pa dvaput sastavljenu negaciju, ali kada to procitam sljedecih 100 puta, i nepravilno koristenje je i ije... :-)

enko 1964

Post by enko 1964 » 09/02/2011 13:53

Jedno ozbiljno pitanje.
Zašto se na televiziji ili radiju, kada se govori o dešavanjima u glavnom gradu manjeg entiteta, kaže: ..." Banjoj Luci "?
Da li je ovo ispravno, da prostite, po padežima? Molio bih da mi neko strućan odgovori.

minjonja

Post by minjonja » 09/02/2011 13:55

zar se pise bas-carsija, auto-put?

Post Reply