Sastavite vlast nakon izbora

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
User avatar
512MB
Posts: 10551
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#26 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by 512MB »

Dakle HDZ mora da ne bi blokirali vlast :-)
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#27 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by Hafis »

512MB wrote:Dakle HDZ mora da ne bi blokirali vlast :-)
Eh. Slagali se mi ili ne, ali HDZ ipak predstavlja većinsku izbornu volju hrvatskog naroda.
i koliko god se trudili zanemariti tu činjenicu, u sklapanju vlasti u ovako posloženim etničkim prvilima igre teško je provesti građanski model.
Jednostavno se bez njih ne može... doduše može ali previše košta.
Ja opet kažem da SDP i HDZ ne mogu oformiti zajedno vlast, bez posredovanja dobro jakog medijatora. a to SBB zasigurno nije.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#28 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by kmirsad »

Control panel wrote:
kmirsad wrote:NS ne podmeče klipove ni jednoj stranci... ni lijevoj, ni desnoj, ni centru... i treba joj to... koliko vidim govore samo o sebi i svojim inicijativama... ovi lijevim desni, centralni...sami to sasvim dobro rade...još su ubrzali ...pljačke će se ubrzano raditi sve do izbora, dok još imaju vremena da pozavrđavju nezavršeno... to je toliko očigledno...
Ne razumijem se previše u to formiranje vlasti... ali kladim se u gajbu krvi... da će NS imati sjajan rezultat... posebno u TK i KS... a mislim i u drugim kantonima, pa i na federalnoj i Državnoj razini... ako ništa bit će ih dovoljnu... ne baš da jebu... ali da podjebavaju... to svakako...
Ti kao glasac NS kad pises lose o SDP, DF... nanosis vecu stetu nego sto izvlacis korist za NS. I obratno.
Mislim na sluzbene klipove i ove naoko bezazlene, forumaske.
Nikada ni jednu ružnu riječ o SDP-u nisam izgovorio... ako nije ružan moj savjet Denisu Bečireviću da iskoristi svoju trenutnu popularnost, sazove izborni kongres, riješi se kompromitovanih kadrova i funkcionera i da SDP vrati na mjesto koje mu pripada. Tim potezom, bi mnoge lijeve stranke izgubile razlog svog postojanja...a SDP učinio najprogresivnijom snagom u BiH...
User avatar
512MB
Posts: 10551
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#29 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by 512MB »

Hafis wrote:
512MB wrote:Dakle HDZ mora da ne bi blokirali vlast :-)
Eh. Slagali se mi ili ne, ali HDZ ipak predstavlja većinsku izbornu volju hrvatskog naroda...
More bit a i ne morq, nisam jos vidio relevantnu statistiku. Ali to je svakako irelevantno kod uspostave vlasti u BiH ili ti FBiH. Osim naravno ako se vodimo premisom "hdz ce blokirat ako..."
User avatar
512MB
Posts: 10551
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#30 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by 512MB »

Control panel wrote:Vrlo jednostavno. Svi otprilike znamo da ce stranke dobiti svoj kolac glasova. Tu u prvom redu mislim na HDZ, SDA, SNSD, Savez za promjene (pobjede), SDP, SBB, DF, HDZ1900 plus manje stranke i novoformirane proistekle iz SDA a koji ce uzeti znatan dio glasova.
Mozete sastavljati po nivoima vlasti, drzavni, entitetski, kantonalni.

A kasnije u oktobru cemo vidjeti rezultate, a poslije toga dogovatanja, pregovaranja i neizbjeznu trgovinu u kojoj ce upravo male stranke sa po jednim glasom odlucivati ko ce ciniti vlast.
FBiH: "Lijevica" + SBB + SDA otpad
BiH: SZP + "Lijevica" + HDZ
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#31 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by Control panel »

Mozda sam trebao poceti ovu temu pitanjem koje se namece. zelimo li da SDP, DF, NS i GS budu u vlasti (sami ne mogu biti vlast). Zelimo li da oni upravljaju drzavom? Ako ne kompletnom vlascu onda bar nekim ministarstvima. Ako se slazemo da ih zelimo u vlasti onda je pitanje sa kim.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#32 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by Hafis »

512MB wrote:
Hafis wrote:
512MB wrote:Dakle HDZ mora da ne bi blokirali vlast :-)
Eh. Slagali se mi ili ne, ali HDZ ipak predstavlja većinsku izbornu volju hrvatskog naroda...
More bit a i ne morq, nisam jos vidio relevantnu statistiku. Ali to je svakako irelevantno kod uspostave vlasti u BiH ili ti FBiH. Osim naravno ako se vodimo premisom "hdz ce blokirat ako..."
Pa recimo, kud će ti relevantnija statistika od sastava kluba Hrvata u Domovima naroda, poglavito u PS BiH - sve go HDZ-ejac. Pa i federalni Dom Naroda...tu su čak i dva Bošnjaka za ovu priliku izjašnjeni kao Hrvati.
Ako to nije mjerilo, ne znam što bi moglo biti drugo.
Znači ne radi se o blokiranju već o činjenicama. E sad, ako to za nekoga ne znači ništa i misli prijeći preko tih činjenica, normalno da uspostava vlasti mora ići gutavo, uz tešku rovovsku borbu.
User avatar
bisao
Posts: 383
Joined: 19/07/2018 10:41

#33 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by bisao »

NSRS

SNSD - 37%
SDS - 20%
DNS - 11%
PDP - 8%
EDIT: NDP ili SP će se boriti da pređu cenzus od 5%. Obje teško.
Bošnjaci do 5%.

Ostaje da se vidi u kojem obliku će na izbore izaći Uspješna Srpska, odnosno SNS, Ujedinjena Srpska, odnosno Radikali. Svi oni u ovom trenutku su ispod 4%.
Last edited by bisao on 27/07/2018 22:14, edited 1 time in total.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3601
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#34 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by RtrnOfSalisbury »

nebi ja tu nista sastavljo nego dva-tri mjeseca pregovora i odma novi izbori 8)
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#35 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by mistek »

A ima li neko da jednostavno objasni koji je fol sa tim blokadama i sastavljanjem? Šta su sve nekakvi uslovi koji moraju biti ispunjeni? Eto za Vijeće ministara, za federalnu vladu i sl. Koji je realan uslov da HDZ ispadne ili eto kako stoje stvari kod Srba? Kako idu te kvote po narodima pa ne možeš zajebati HDZ?

Izvjesno je samo da će SNSD da dere u RS opet, da će HDZ standardno da među Hrvatima ima većinu, tj. standardni broj glasova, te vjerovatno da će se u KS miješati karte i da će ljevica to lagano dići (dovoljno da formira vladu). Federalni i državni nivo će vjerovatno biti isparčan ko nikad do sad i tu će nastupiti rekordno natezanje.
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#36 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by cadburry »

Mislim da ce dva nezaobilazna faktora kod formiranja vlasti biti HDZ i SNSD. Tako da ostaje da se vidi ko ce biti jos prvi u Bosnjaka. Znam da SDA i SDP nece zajedno u vlast, ali isto tako znam da ce jedno od njih. Ako bude SDP, to ce biti zajedno sa svojim satelitima (DF, NS, GS) i sa nekim SDA otpatkom. Taj otpadak moze biti SBB ili vise ovih otpadaka novijeg doba: Sepic, Kukic, Konakovic, A-SDA... Sa druge strane, ako SDA bude brza i agilnija u privlacenju svojih bivsih otpadaka, onda ce vrlo vjerovatno SDA uci u vlast.

Helem, svaki od ovih sto je izasao iz SDA se nada da "ce mu Allah dati da bude tas na vagi", pa da udje u koaliciju sa SDA i da je ucjenjuje tenderima, fondovima i javnim preduzecima. Zaista je Eso Radeljas udario temelje jedne alternativne desnicarske politike.

Takodjer mislim da ljevica nece moci samostalno niti u jednom kantonu formirati vlast. Ako pokusa izbjeci SDA i SBB, onda je u USK ceka A-SDA, u TK PDA, u KS NiP, u ZDK Snaga centra i NB itd itd. A vrlo vjerovatno da ljevica + SBB nece moci zamijeniti sve pobrojane otpadke SDA (posljednja generacija).
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#37 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by horkesh »

cadburry wrote:Zaista je Eso Radeljas udario temelje jedne alternativne desnicarske politike.
Vizionar modernog doba :-)
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#38 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by Control panel »

Zamislite vlast sa df, nip, sdp, ns i nbl

Premijer konakovic a ministar MUP-a kemo ademovic.
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#39 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by pici »

Control panel wrote:Zamislite vlast sa df, nip, sdp, ns i nbl

Premijer konakovic a ministar MUP-a kemo ademovic.
:thumbup: idealno
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#40 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by Control panel »

pici wrote:
Control panel wrote:Zamislite vlast sa df, nip, sdp, ns i nbl

Premijer konakovic a ministar MUP-a kemo ademovic.
:thumbup: idealno

Hapsiiiiiiii
User avatar
Logovan
Posts: 94353
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#41 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by Logovan »

Control panel wrote: Premijer konakovic a ministar MUP-a kemo ademovic.
Neka hvala.
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#42 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by pici »

Image

i nikom nije lepse neg je nam
samo da je tako svaki dan
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#43 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by sadie_forever »

Control panel wrote:Zamislite vlast sa df, nip, sdp, ns i nbl

Premijer konakovic a ministar MUP-a kemo ademovic.

a zasto svi misle cim se neko odjeli od sda on ide s ljevicom? konakovic i dalje ima sda ideologiju samo sto se ne slaze s ljudima tu,asda je se odjelila jer im je tihic bio previse liberal recimo..sjecam se da im je smetalo sto je Tihic pored zelene boje ubacio i crvenu plavu valjda da bi bilo vise neutralno
baxus
Posts: 1209
Joined: 29/10/2005 16:31

#44 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by baxus »

sadie_forever wrote:
Control panel wrote:Zamislite vlast sa df, nip, sdp, ns i nbl

Premijer konakovic a ministar MUP-a kemo ademovic.

a zasto svi misle cim se neko odjeli od sda on ide s ljevicom? konakovic i dalje ima sda ideologiju samo sto se ne slaze s ljudima tu,asda je se odjelila jer im je tihic bio previse liberal recimo..sjecam se da im je smetalo sto je Tihic pored zelene boje ubacio i crvenu plavu valjda da bi bilo vise neutralno
Ne privaljuj se.
Plava je tu jer je SDA pristupila u članstvo EPP (europskoj pučkoj partiji)
To su sve ovi desničari po Evropi, i HDZ je tu.
To su njihovi partneri.

Proguglaj malo.
Čak SDA na svom memorandumu stavlja znal EPP.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#45 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by high_volume »

Kojović: Pregovori o formiranju vlasti u KS nisu počeli, ne ulazimo u matematičke koalicije

Na prvoj postizbornoj konferenciji za novinare predsjednik Naše stranke Predrag Kojović izjavio je da je ova stranka ostvarila historijski rezultat od svog osnivanja te je svoje rezultate poboljšala za 200-250 posto. Naša stranka će, kaže, biti parlamentarna na svim nivoima vlasti.

Image

"Pregovori oko formiranja vlasti u KS nisu počeli, tako da izjave koje su se pojavile u vezi s tim nisu tačne. Mi jesmo jako zainteresirani za formiranje vlasti bez SDA gdje je god to moguće. Pred nama su važne i teške odluke. Ne znam kakva će biti odluka organa Naše stranke, ali ona će biti isključivo u interesu građana Kantona Sarajevo", kazao je Kojović.

On je potcrtao da potencijalnim partnerima Naše stranke, treba biti jasno da se razgovori neće voditi kako su se do sada vodili.

"Nećemo razgovarati o izbornom plijenu. Zalažemo se za potpunu depolitizaciju preduzeća. Nismo se borili da ovladamo ovim sistemom već da ga mijenjamo. Nećemo ulaziti ni u kakve matematičke koalicije. Nećemo razgovarati o tome ko će biti premijer a ko ministri. Mi imamo spremne zakone koji trebaju biti usvojeni. Tek tada ćemo razgovarati o ljudima koji trebaju preuzeti odgovornost.
U slučaju da ti ljudi ne izvršavaju obaveze potrebnom dinamikom, trebaju se povući
", kazao je Kojović.

On je pocrtao da Naša stranka smatra da je u KS potrebna dominantna i stabilna većina, "jer reforme koje želimo provesti to zahtjevaju".

"Mi smo uvijek znali kada smo rekli da nećemo sa SDA da to znači da nećemo ni sa HDZ-om ni SNSD-om. Naša stranka je stranka koja se broit proiv nacionalizma i ne pada mi napamet da ulazimo u koalicije s njima", kazao je Kojović.

Naglasio je da je ambicija Naše stranke da se u KS-u provede najozbiljnija reforma obrazovanja u KS-u, a od svoji potencijalnih partnera u vlasti u KS-u će, kaže, tražiti da ono što se dogovori u KS, da se primjenjuje i u ostalim skupštinama ili parlamentima.


https://www.klix.ba/vijesti/bih/kojovic ... /181011028
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#46 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by Control panel »

high_volume wrote:
Naglasio je da je ambicija Naše stranke da se u KS-u provede najozbiljnija reforma obrazovanja u KS-u, a od svoji potencijalnih partnera u vlasti u KS-u će, kaže, tražiti da ono što se dogovori u KS, da se primjenjuje i u ostalim skupštinama ili parlamentima.[/size]

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kojovic ... /181011028

Jel se ovo marjanovi vraca za ministra da zavrsi ono sto je poceo za SDA dok je sjedio u SDA vladi, zeljkovic mu bio sef, a radeljas vecina.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#47 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by high_volume »

Control panel wrote:
high_volume wrote:
Naglasio je da je ambicija Naše stranke da se u KS-u provede najozbiljnija reforma obrazovanja u KS-u, a od svoji potencijalnih partnera u vlasti u KS-u će, kaže, tražiti da ono što se dogovori u KS, da se primjenjuje i u ostalim skupštinama ili parlamentima.[/size]

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kojovic ... /181011028

Jel se ovo marjanovi vraca za ministra da zavrsi ono sto je poceo za SDA dok je sjedio u SDA vladi, zeljkovic mu bio sef, a radeljas vecina.
Marjanović Damir može biti i premijer KS. Ali odgovor na tvoje pitanje je - DA. Zašto pitaš? Da popljuješ Marjanovićeve kvalitete pakosnom pljuvačkom, ili da mu diskreditiraš političku promociju kroz NS :-) :(
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#48 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by Control panel »

high_volume wrote:

Jel se ovo marjanovi vraca za ministra da zavrsi ono sto je poceo za SDA dok je sjedio u SDA vladi, zeljkovic mu bio sef, a radeljas vecina.
Marjanović Damir može biti i premijer KS. Ali odgovor na tvoje pitanje je - DA. Zašto pitaš? Da popljuješ Marjanovićeve kvalitete pakosnom pljuvačkom, ili da mu diskreditiraš političku promociju kroz NS :-) :([/quote]


Drug nista slago nisam, a dobro pamtim.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#49 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by Heller »

Ako se sve stranke ujedine imaju taman dovoljno da sutnu SDA, SNSD i HDZ :lol:
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#50 Re: Sastavite vlast nakon izbora

Post by cadburry »

Ako se ne varam, trenutna Fadilova Vlada FBiH: SDA-SBB-HDZ ce imati vecinu u federalnom parlamentu i kad se novi mandati raspodjele.

Ako se ne varam, Zvizdicevo Vijece ministara: SDA-SBB-HDZ-SzP ce imati vecinu u drzavnom parlamentu i kad se novi mandati raspodjele.
Locked