SASE-Sarajevska berza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#451 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ultima_palabra »

Hehe, vidi se da iz dijaspore pises :mrgreen: Objasnio sam na prosloj strani... drzavna firma, malen free float, uteg u vidu rudnika plus to sto neki od fondova prodaju ispod cijene da bi izvukli pare iz istih.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#452 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by stakasa »

Ok, nisam sve procito, ono mi bas zaparalo oci bilo. Ja se uvjek po booked value ravnam kad kupujem. Izmedu ostalog, ali uvjek i booked value (ako se ovako pise, pare koje preteknu od IPO i ono sto se ne podjeli od godisnje zarade).
Ma pogledam nekad SASE i onda vidim dnevni promet sto hiljada maraka pa ne pogledam sljedecu godinu
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#453 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by TRANCE »

pici wrote:uzmes FI i tamo pogledas poslovanja.. inace ako nisi u vezama sa stranackim lobijima, nista od toga, mozes lajat na pun mjesec... primjer dajem FDS dje su cijene oborili ispod 40km trzisna iako je firma imala nominalnu vrijednost 100km a knjigovotstvenu oko 200km, vecinski paket kupljen po 84km... od bogabitajkoga zapravo zna se od vladajucih familija... ja sam dugo bio na forumu MojNovac.net koji je ugasen i samim tim se vidi da malom covjeku nisu dostupne investicije na balkanu... radije tih par hiljada sprcaj na more, koke i sta ti dusa isce...pozzz
Realna vrijednost dionice Fabrike duhana Sarajevo i jeste ako gledamo prihode kompanije 37,47 KM.

Ukupno prihoda u prošloj godini: 33.117.128 KM
Broj dionica: 1.281.712
Prosječni P/S pokazatelj za S&P 500 indeks: 1,45
Po toj metodologiji: (33.117.128 / 1.281.712)*1,45 = 37,47 KM

Sad što ti i većina naroda mislite da bi nominalna cijena dionica kompanije trebala biti neki faktor u tržišnoj cijeni na berzi, to je vaš problem :D
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#454 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by pici »

TRANCE wrote: Realna vrijednost dionice Fabrike duhana Sarajevo i jeste ako gledamo prihode kompanije 37,47 KM.

Ukupno prihoda u prošloj godini: 33.117.128 KM
Broj dionica: 1.281.712
Prosječni P/S pokazatelj za S&P 500 indeks: 1,45
Po toj metodologiji: (33.117.128 / 1.281.712)*1,45 = 37,47 KM

Sad što ti i većina naroda mislite da bi nominalna cijena dionica kompanije trebala biti neki faktor u tržišnoj cijeni na berzi, to je vaš problem :D

mjesas babe i zabe il te eSDeA placa... nidje veze... trzisna vrijednost fabrike su poslovanja i u to ne mora da udje ukupan kapital firme ili akumulirane dobiti... na primjer...
Ukupni kapital firme iznosi više od 224 miliona KM, a knjigovodstvena vrijednost firme iznosi čak 174 KM po dionici.
sto znaci ako ja prodajem privatno po trzisnoj vrijednosti to je moja stvar i moj gubitak ali ako prodaje vlada drzavne dionice to nije privatna prcija, znaci dionice idu aukciono kosto i jesu i daje se ne po nominalnoj i trzisnoj nego knjigovostvenoj vrijednosti... 40% dionica nije malo jer nekom sa ozbiljnim ulaganjima je dodatnih 11% nista i preuzima vlasnistvo firme

Alexander Walther novi predsjednik NO-a Fabrike duhana Sarajevo
Image

sad mogu da rasprodaju dio po dio FDSa i niko im nista ne moze... ni fadilj seoska varalica

2015 god.

http://www.sase.ba/v1/Tr%C5%BEi%C5%A1te ... ceSheetTab

VIII. Nerasporedena dobit (118 do 121) 117 0 0 52.217.332 51.578.183 2015

83,5 km po dionici... kome .BA VI prodajete muda pod bubrege...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#455 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Haris.ba »

A zašto nije bilo više ponuđača?

Da se pojavio neko sa većom ponudom za deset feninga - kupio bi. Ne kontam što se druge firme nisu otimale?
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#456 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by pici »

Haris.ba wrote:A zašto nije bilo više ponuđača?

Da se pojavio neko sa većom ponudom za deset feninga - kupio bi. Ne kontam što se druge firme nisu otimale?
kod nas se tenderi vec znaju ko ce dobiti sve je korumpirano, dajem primjer jedne sarajevske firme cija je procjena bila 5 miliona km isli na aukciju prijavili talijani za 3 miliona, oboreno kao mala ponuda, ljudi se povukli, sljedeci tender pojavile se nase lole i kupile za tri miliona certifikatima i 250 000 km, prosla kupnja... nakon toga par godina firma dio po dio rasparcana i prodata, sudski ponistena privatizacija i nadjeno preko 5 miliona koristi za nase lole... firma vise ne postoji kao ni nekretnine, masine inventar itd.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#457 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Haris.ba »

pici wrote:
Haris.ba wrote:A zašto nije bilo više ponuđača?

Da se pojavio neko sa većom ponudom za deset feninga - kupio bi. Ne kontam što se druge firme nisu otimale?
kod nas se tenderi vec znaju ko ce dobiti sve je korumpirano, dajem primjer jedne sarajevske firme cija je procjena bila 5 miliona km isli na aukciju prijavili talijani za 3 miliona, oboreno kao mala ponuda, ljudi se povukli, sljedeci tender pojavile se nase lole i kupile za tri miliona certifikatima i 250 000 km, prosla kupnja... nakon toga par godina firma dio po dio rasparcana i prodata, sudski ponistena privatizacija i nadjeno preko 5 miliona koristi za nase lole... firma vise ne postoji kao ni nekretnine, masine inventar itd.
Prošle godine sam bio malo u tim vodama. I kažem ti - prodaja jeste sumnjiva. Ali u tom investicijskom poslu u BiH se sve zna. Nema tajni. Ko hoće da sazna - sazna.

Ali, da je bilo neke aman zaman zarade - došla bi ponuda. Nađe se odmah 40 miliona za dobru investicijsku priliku. Pa čak i na domaćem tržištu se to može odraditi.

Ja mogu javno samo reći šta je mišljenje većine stranaca koji imaju iznose koji mogu poklopiti sve ono što mi zovemo porodično srebro. "Sitniš".
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#458 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by pici »

Haris.ba wrote:
pici wrote:
Haris.ba wrote:A zašto nije bilo više ponuđača?

Da se pojavio neko sa većom ponudom za deset feninga - kupio bi. Ne kontam što se druge firme nisu otimale?
kod nas se tenderi vec znaju ko ce dobiti sve je korumpirano, dajem primjer jedne sarajevske firme cija je procjena bila 5 miliona km isli na aukciju prijavili talijani za 3 miliona, oboreno kao mala ponuda, ljudi se povukli, sljedeci tender pojavile se nase lole i kupile za tri miliona certifikatima i 250 000 km, prosla kupnja... nakon toga par godina firma dio po dio rasparcana i prodata, sudski ponistena privatizacija i nadjeno preko 5 miliona koristi za nase lole... firma vise ne postoji kao ni nekretnine, masine inventar itd.
Prošle godine sam bio malo u tim vodama. I kažem ti - prodaja jeste sumnjiva. Ali u tom investicijskom poslu u BiH se sve zna. Nema tajni. Ko hoće da sazna - sazna.

Ali, da je bilo neke aman zaman zarade - došla bi ponuda. Nađe se odmah 40 miliona za dobru investicijsku priliku. Pa čak i na domaćem tržištu se to može odraditi.

Ja mogu javno samo reći šta je mišljenje većine stranaca koji imaju iznose koji mogu poklopiti sve ono što mi zovemo porodično srebro. "Sitniš".

stranci nemaju dodira sa nasim investicijama, zakonski sve je podredjeno nasoj mafiji koja kupuje i preprodaje... mislis li da u hrvatskoj ili srbiji mogu ovi "nasi" pristupiti njihovim tenderima i aukcijama, mogu al u qurcu... svako je zastitio svoju avliju i tu krcmi i rasprodaje... dok se ne savlada balkanska polikitanstvena korupcijona mafija od stranih investicija nema nista... sitne smo mi ribe samo nemamo jos pojma koliko sitne




ja imam dionice od poleta koji je bio u FDSu i kasnije razgrabljen i rasprodat sad imaju dva zaposlena i neku montaznu kucicu u vogosci... vlasniku vecinskog paketa FDS dvije hiljade i neke uredno inkasirao milione na racun za kupovinu poletovih prostorija unutar FDSa... ja kao dionicar nisam feninga vidio a nominalna vrijednost dionice je 30 km a prodavao sam po 10 km... nece niko zato sto je firma rasprodana, pokradena i u qurcu... o tome ja pricam a ne nekim berzanskim indeksima o kojim forumas iznad hoce da polemise... mi smo u rukama hostaplera, kriminalaca i to je i pticama na grani vise jasno...pozz i ne zamjeri dosta od mene, ovo je bolna tacka sviju nas i ne zelim vise o tome.
Last edited by pici on 02/07/2017 12:23, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#459 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Haris.ba »

Konkretno za FDS, gledali su stranci računicu. I nije to tako bajno i krasno.

Konretno za SO. Isto. To je dovoljno u BH okvirima. Ali, tržište se globalizira sve više. Pa ni za BH Telecom sada bi dobili toliko da kad bi neko potpisao bio bi vješan od naroda.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#460 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by drndalo »

Ih, vjesan od OVOG naroda? :lol:

Dobro je da ne puca, osim ponekad po mahalama... :skoljka:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#461 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Haris.ba »

drndalo wrote:Ih, vjesan od OVOG naroda? :lol:

Dobro je da ne puca, osim ponekad po mahalama... :skoljka:
Pa dobro. Više figurativno sam mislio. :D

Ali, meni je FDS primjer kompanije koju mi gledamo ko reprezentaciju u Brazilu. Mi se vidimo u polufinalu, a realnost je drugačija.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#462 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by drndalo »

Tu je po meni najvece pitanje koliko ona ima skrivenih stvari, a to samo neko iznutra moze znati...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#463 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Haris.ba »

drndalo wrote:Tu je po meni najvece pitanje koliko ona ima skrivenih stvari, a to samo neko iznutra moze znati...
Kad kod nas spomeneš FDS narod samo pred očima vidi cigare koje koštaju 5 KM i oreol državne firme gdje je posao sigurica.

Ne funkcioniše tako ekonomija. I ne procjenjuje se tako vrijednost firme.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#464 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ultima_palabra »

Mislim da ce BAT ugasiti dosta FDS-ovih kapaciteta i brendova... sve to vec imaju u Rovinju. Eliminisali su kakvu-takvu konkurenciju za male pare.

Opet ostaje pitanje neduhanske imovine FDS-a i ko je na tome hajrovao.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#465 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Haris.ba »

ultima_palabra wrote:Mislim da ce BAT ugasiti dosta FDS-ovih kapaciteta i brendova... sve to vec imaju u Rovinju. Eliminisali su kakvu-takvu konkurenciju za male pare.

Opet ostaje pitanje neduhanske imovine FDS-a i ko je na tome hajrovao.
Vjerovatno. Ali srednoročno. Neće odmah. Neka se ljudi ne iznenade kada se pojavi paklica Drine, a malim slovima bude pisalo - proizvedeno u Hrvatskoj. A za nekih 10ak godina proizvedeno u Bangladešu. :D

Stvar je što se nikome ne isplati na ovome siromašnom tržištu se mlatiti sa BAT. Cijene akciza na duhan rastu, zbog akciza pada potrošnja (barem legalna), nema neke jake domaće proizvodnje sirovine....

Pa BAT se obavezao da će proizvoditi u Rovinju do 2020. A gdje je naše tržište?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#466 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by TRANCE »

pici wrote:
TRANCE wrote: Realna vrijednost dionice Fabrike duhana Sarajevo i jeste ako gledamo prihode kompanije 37,47 KM.

Ukupno prihoda u prošloj godini: 33.117.128 KM
Broj dionica: 1.281.712
Prosječni P/S pokazatelj za S&P 500 indeks: 1,45
Po toj metodologiji: (33.117.128 / 1.281.712)*1,45 = 37,47 KM

Sad što ti i većina naroda mislite da bi nominalna cijena dionica kompanije trebala biti neki faktor u tržišnoj cijeni na berzi, to je vaš problem :D

mjesas babe i zabe il te eSDeA placa... nidje veze... trzisna vrijednost fabrike su poslovanja i u to ne mora da udje ukupan kapital firme ili akumulirane dobiti... na primjer...
Ukupni kapital firme iznosi više od 224 miliona KM, a knjigovodstvena vrijednost firme iznosi čak 174 KM po dionici.
sto znaci ako ja prodajem privatno po trzisnoj vrijednosti to je moja stvar i moj gubitak ali ako prodaje vlada drzavne dionice to nije privatna prcija, znaci dionice idu aukciono kosto i jesu i daje se ne po nominalnoj i trzisnoj nego knjigovostvenoj vrijednosti... 40% dionica nije malo jer nekom sa ozbiljnim ulaganjima je dodatnih 11% nista i preuzima vlasnistvo firme

Alexander Walther novi predsjednik NO-a Fabrike duhana Sarajevo
Image

sad mogu da rasprodaju dio po dio FDSa i niko im nista ne moze... ni fadilj seoska varalica

2015 god.

http://www.sase.ba/v1/Tr%C5%BEi%C5%A1te ... ceSheetTab

VIII. Nerasporedena dobit (118 do 121) 117 0 0 52.217.332 51.578.183 2015

83,5 km po dionici... kome .BA VI prodajete muda pod bubrege...
Ti ako i dalje misliš da dionički kapital i neraspoređena dobit u bilansu stanja imaju neki uticaj prilikom vrednovanja kompanije, onda si u velikoj zabludi. Pročitaj prvo koju knjigu o računovodstvu, pa dalje o vrednovanju samih dionica, bit će ti jasnije.
To da me SDA plaća... :lol: I ja sam izgubio love na Fabrici duhana kad sam bio mlađi i naivniji kao ti sada. Po čaršiji i forumima se u to vrijeme pričalo da će vrijednost dionice Fabrike duhana biti 5 stoja :mrgreen: Pametni tada prodavali, a naivni kupovali.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#467 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by pici »

TRANCE wrote: Ti ako i dalje misliš da dionički kapital i neraspoređena dobit u bilansu stanja imaju neki uticaj prilikom vrednovanja kompanije, onda si u velikoj zabludi. Pročitaj prvo koju knjigu o računovodstvu, pa dalje o vrednovanju samih dionica, bit će ti jasnije.
To da me SDA plaća... :lol: I ja sam izgubio love na Fabrici duhana kad sam bio mlađi i naivniji kao ti sada. Po čaršiji i forumima se u to vrijeme pričalo da će vrijednost dionice Fabrike duhana biti 5 stoja :mrgreen: Pametni tada prodavali, a naivni kupovali.
Image

GROHOOTOOOMM :mrgreen:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#468 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by stakasa »

Pa kako nece imati uticaj, ciste pare
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#469 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by TRANCE »

Evo da pokušam objasniti zdravoseljačkim jezikom, da svi razumiju: :mrgreen:

- Dionički kapital - Osoba ili skupina ljudi osnovali osnovali kompaniju, uložili npr. milion KM i taj iznos upisali pod 10 hiljada udjela, što izađe 100 KM po dionici. To je nominalna vrijednost dionice. Tih milion KM se računovodstveno evidentira na dva računa: žiro računu kompanije i računu dioničkog kapitala. Svaka dalja transakcija (kupovina mašina, zgrada, plaćanje dobavljača i sl.) nema uticaja na dionički kapital, već se mijenjaju žiro račun i računi imovine, obaveza i sl. Tako kompanija može tih milion KM kapitala potrošiti na gluposti, propale projekte, zastarjelu opremu i sl., pa kasnije vrijediti 10 hiljada, a može i postati novi Google, pa vrijediti 10 milijardi, svejedno je što se tiče dioničkog kapitala, jer se on neće mijenjati, osim u slučaju da kompanija emituje nove dionice.
- Neraspoređena dobit (sinonimi: zadržane zarade, akumulirana dobit) - Neka kompanija u prvoj godini poslovanja ostvarila npr. 10 miliona KM neto dobiti. Od toga odlučila da isplati 3 miliona dioničarima u vidu dividendi, a 7 miliona zadrži za sebe, odnosno za dalje investicije. Tih 7 miliona će se evidentirati na računu neraspoređene dobiti. Kasnije taj novac kompanija može potrošiti na propale investicije i doći pred bankrot, a i na odlične investicije, pa postati novi Google, svejedno je što se tiče neraspoređene dobiti, jer ona se neće mijenjati u bilansu stanja. Jedino će se mijenjati u narednim godinama kada kompanija opet ostvari neto dobit ili gubitak, tako da se iznosi dodaju na iznos neraspoređene dobiti iz prethodne godine. Tako opet ako naredne godine ostvari 10 miliona neto dobiti, 3 isplati dioničarima, 7 zadrži za sebe, sada će iznos na računu neraspoređene dobiti biti 14 miliona KM. I tako nakon 10 godina dođemo do iznosa od 70 miliona KM neraspoređene dobiti, što ne znači da kompanija ima taj novac na računu, jer je kompanija u većini slučajeva taj novac potrošila za nove investicije, obaveze i sl. Koliko uspješno ih je potrošila, to pokazuju neki drugi pokazatelji (prihodi, sredstva, obaveze, novčani tokovi i sl.).

Cilj mi je bio pomoći raji da se ne hvataju tih pokazatelja prilikom investiranja kao pijan plota, jer oni nisu toliko bitni, međutim likovima poput ovog "picija" je nemoguće pomoći, jer oni izgleda sve znaju najbolje sa svojim mahalskim doskočicama i postavljanjem slika nekakvih vampira. Sve sami CFA investicijski analitičari i ACCA certificirane računovođe, obrazovali se pišući 20 hiljada postova po Klixu :lol: Tako da možete nastaviti s doskočicama, meni vala ni iz džepa ni u džep :run:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#470 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ultima_palabra »

To je to, nije mi se dalo pisati...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#471 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by stakasa »

Zasto se uopste raspravlja o nominalnoj vrijednosti neke firme
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#472 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by pici »

TRANCE wrote:Evo da pokušam objasniti zdravoseljačkim jezikom, da svi razumiju: :mrgreen:

- Dionički kapital - Osoba ili skupina ljudi osnovali osnovali kompaniju, uložili npr. milion KM i taj iznos upisali pod 10 hiljada udjela, što izađe 100 KM po dionici. To je nominalna vrijednost dionice. Tih milion KM se računovodstveno evidentira na dva računa: žiro računu kompanije i računu dioničkog kapitala. Svaka dalja transakcija (kupovina mašina, zgrada, plaćanje dobavljača i sl.) nema uticaja na dionički kapital, već se mijenjaju žiro račun i računi imovine, obaveza i sl. Tako kompanija može tih milion KM kapitala potrošiti na gluposti, propale projekte, zastarjelu opremu i sl., pa kasnije vrijediti 10 hiljada, a može i postati novi Google, pa vrijediti 10 milijardi, svejedno je što se tiče dioničkog kapitala, jer se on neće mijenjati, osim u slučaju da kompanija emituje nove dionice.
- Neraspoređena dobit (sinonimi: zadržane zarade, akumulirana dobit) - Neka kompanija u prvoj godini poslovanja ostvarila npr. 10 miliona KM neto dobiti. Od toga odlučila da isplati 3 miliona dioničarima u vidu dividendi, a 7 miliona zadrži za sebe, odnosno za dalje investicije. Tih 7 miliona će se evidentirati na računu neraspoređene dobiti. Kasnije taj novac kompanija može potrošiti na propale investicije i doći pred bankrot, a i na odlične investicije, pa postati novi Google, svejedno je što se tiče neraspoređene dobiti, jer ona se neće mijenjati u bilansu stanja. Jedino će se mijenjati u narednim godinama kada kompanija opet ostvari neto dobit ili gubitak, tako da se iznosi dodaju na iznos neraspoređene dobiti iz prethodne godine. Tako opet ako naredne godine ostvari 10 miliona neto dobiti, 3 isplati dioničarima, 7 zadrži za sebe, sada će iznos na računu neraspoređene dobiti biti 14 miliona KM. I tako nakon 10 godina dođemo do iznosa od 70 miliona KM neraspoređene dobiti, što ne znači da kompanija ima taj novac na računu, jer je kompanija u većini slučajeva taj novac potrošila za nove investicije, obaveze i sl. Koliko uspješno ih je potrošila, to pokazuju neki drugi pokazatelji (prihodi, sredstva, obaveze, novčani tokovi i sl.).

Cilj mi je bio pomoći raji da se ne hvataju tih pokazatelja prilikom investiranja kao pijan plota, jer oni nisu toliko bitni, međutim likovima poput ovog "picija" je nemoguće pomoći, jer oni izgleda sve znaju najbolje sa svojim mahalskim doskočicama i postavljanjem slika nekakvih vampira. Sve sami CFA investicijski analitičari i ACCA certificirane računovođe, obrazovali se pišući 20 hiljada postova po Klixu :lol: Tako da možete nastaviti s doskočicama, meni vala ni iz džepa ni u džep :run:

eSDeAovac kako ni iz djepa ni u djep kad indeksujesH vrijednost dionica prema trenutnoj trzisnoj potraznji na berzi znaci kupuj dok je jeftino prodaji dok je skupo :mrgreen: jesul to mesetarske copy/paste PDF knjige iz centrale :-) ... prodajes VECINSKU vrijednost kapitala firme 83.5 km po dionici da bi napisao da je i to puno nego sica 35,5 km i zatim copy/paste s googla o dionickom kapitalu i nerasporedjenoj dobiti... ma hajte molim vas... te seljacke smicalice maHalcu prodavat :mrgreen: dje sto vidijo... maHalski receno prodam ti vrijednost vecinkog kapitala firme za 83,5 km a cija je knjigovostvena vrijednost 175 km i onda kazes ja te zajeBo :mrgreen:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#473 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by TRANCE »

pici wrote:
TRANCE wrote:Evo da pokušam objasniti zdravoseljačkim jezikom, da svi razumiju: :mrgreen:

- Dionički kapital - Osoba ili skupina ljudi osnovali osnovali kompaniju, uložili npr. milion KM i taj iznos upisali pod 10 hiljada udjela, što izađe 100 KM po dionici. To je nominalna vrijednost dionice. Tih milion KM se računovodstveno evidentira na dva računa: žiro računu kompanije i računu dioničkog kapitala. Svaka dalja transakcija (kupovina mašina, zgrada, plaćanje dobavljača i sl.) nema uticaja na dionički kapital, već se mijenjaju žiro račun i računi imovine, obaveza i sl. Tako kompanija može tih milion KM kapitala potrošiti na gluposti, propale projekte, zastarjelu opremu i sl., pa kasnije vrijediti 10 hiljada, a može i postati novi Google, pa vrijediti 10 milijardi, svejedno je što se tiče dioničkog kapitala, jer se on neće mijenjati, osim u slučaju da kompanija emituje nove dionice.
- Neraspoređena dobit (sinonimi: zadržane zarade, akumulirana dobit) - Neka kompanija u prvoj godini poslovanja ostvarila npr. 10 miliona KM neto dobiti. Od toga odlučila da isplati 3 miliona dioničarima u vidu dividendi, a 7 miliona zadrži za sebe, odnosno za dalje investicije. Tih 7 miliona će se evidentirati na računu neraspoređene dobiti. Kasnije taj novac kompanija može potrošiti na propale investicije i doći pred bankrot, a i na odlične investicije, pa postati novi Google, svejedno je što se tiče neraspoređene dobiti, jer ona se neće mijenjati u bilansu stanja. Jedino će se mijenjati u narednim godinama kada kompanija opet ostvari neto dobit ili gubitak, tako da se iznosi dodaju na iznos neraspoređene dobiti iz prethodne godine. Tako opet ako naredne godine ostvari 10 miliona neto dobiti, 3 isplati dioničarima, 7 zadrži za sebe, sada će iznos na računu neraspoređene dobiti biti 14 miliona KM. I tako nakon 10 godina dođemo do iznosa od 70 miliona KM neraspoređene dobiti, što ne znači da kompanija ima taj novac na računu, jer je kompanija u većini slučajeva taj novac potrošila za nove investicije, obaveze i sl. Koliko uspješno ih je potrošila, to pokazuju neki drugi pokazatelji (prihodi, sredstva, obaveze, novčani tokovi i sl.).

Cilj mi je bio pomoći raji da se ne hvataju tih pokazatelja prilikom investiranja kao pijan plota, jer oni nisu toliko bitni, međutim likovima poput ovog "picija" je nemoguće pomoći, jer oni izgleda sve znaju najbolje sa svojim mahalskim doskočicama i postavljanjem slika nekakvih vampira. Sve sami CFA investicijski analitičari i ACCA certificirane računovođe, obrazovali se pišući 20 hiljada postova po Klixu :lol: Tako da možete nastaviti s doskočicama, meni vala ni iz džepa ni u džep :run:

eSDeAovac kako ni iz djepa ni u djep kad indeksujesH vrijednost dionica prema trenutnoj trzisnoj potraznji na berzi znaci kupuj dok je jeftino prodaji dok je skupo :mrgreen: jesul to mesetarske copy/paste PDF knjige iz centrale :-) ... prodajes VECINSKU vrijednost kapitala firme 83.5 km po dionici da bi napisao da je i to puno nego sica 35,5 km i zatim copy/paste s googla o dionickom kapitalu i nerasporedjenoj dobiti... ma hajte molim vas... te seljacke smicalice maHalcu prodavat :mrgreen: dje sto vidijo... maHalski receno prodam ti vrijednost vecinkog kapitala firme za 83,5 km a cija je knjigovostvena vrijednost 175 km i onda kazes ja te zajeBo :mrgreen:
Ne vrijedi tebi objašnjavati, drži se ti i dalje dioničkog kapitala i akumulirane dobiti kao bitnih pokazatelja :lol:
I za razliku od tebe koji si diplomirao palamuđenje na klixu, ima ovdje ljudi kojima je računovodstvo struka.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#474 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ExNihilo »

Pici, nemoj više.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#475 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by zigzag »

Zato fds od te vase nepostojece dobiti uredno svake godine ima izmedju 2,5 i 3 miliona KM kamate koji knjizi kao prihode.

Koliko je onda orocenih sredstava ako je kamata milionska?

To da dobiti nema je tvrdio i fadil pa eto.... Vjerovati je fadilu i racunovodjama.
Post Reply