SASE-Sarajevska berza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
7pegaz
Posts: 38
Joined: 26/01/2012 12:49

#376 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by 7pegaz »

rimano wrote:Kad se isplacuje kamata da li se isplacuje cjelokupna godisnja s obzirom da se placa ta prljava cijena obveznice ili se obracunava od dana kupovine obveznica.
Isplaćuje se cjelokupna kamata, odnosno 2,5% od nominalnog iznosa. Prljavu cijenu plaćaš prodavatelju obveznica, i na taj način on dobije kamatu za period u kojem je držao obveznice. Isto tako kad ti prodaš, dobit ćeš od kupca kamatu za period u kojem si držao obveznice.
rimano
Posts: 742
Joined: 28/12/2009 00:05

#377 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by rimano »

rimano wrote:Na sase.ba kada se izlista neki eminent da li najbolja prodajna/kupovna kolicina i cijena predtavljaju aktivne naloge koji nisu realizirani ili najpovoljnije naloge koji su realizovani na danasnji dan. Pretpostavljam da prikazuje aktivne naloge.

Image

Ako sam upravu da li se ti podaci prikazuju u realnom vremnu?
Ako koga jos bude ovo zanimalo na sase.ba prikazuju se trenutni najpovoljniji kupovni i prodajni nalozi bez vremenskog kasnjenja.

Ugrabih danas nesto malo obveznica. po 31 i 33%.
rimano
Posts: 742
Joined: 28/12/2009 00:05

#378 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by rimano »

Povrat od 400% na berzi u odnosu na ulozeno u periodu do 10 godina da li se smatra kao dobrom zaradom ili ne? Mislim iskljucivo na zaradu na nasoj berzi a ne na strane gdje se recimo na apple-u mogao ulog povecati gotovo stotinu puta u periodu od 10 godina.
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#379 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by graditelj »

Kako si došao do tih 400%?
Ako si računao da sad kupiš nešto za 1KM pa za 10 godina prodaš za 5KM, ili takve neke kalkulacije, to nije profit od 400%, nije čak ni blizu.
Projekcije prinosa u budućnosti su kompleksne kalkulacije, najviše zbog vremenke vrijednosti novca.
Napiši nam malo detaljnije šta si "skonto"
rimano
Posts: 742
Joined: 28/12/2009 00:05

#380 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by rimano »

Upravo sam mislio na taj odnos. Kupim za marku a prodam za pet. Nisam racunao vec sam ako logicki dobio tu cifru 5-1=4 4/1*100=400%
Doduse zaboravio sam da ce inflacija pojesti svoj komad.
7pegaz
Posts: 38
Joined: 26/01/2012 12:49

#381 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by 7pegaz »

rimano wrote:Upravo sam mislio na taj odnos. Kupim za marku a prodam za pet. Nisam racunao vec sam ako logicki dobio tu cifru 5-1=4 4/1*100=400%
Doduse zaboravio sam da ce inflacija pojesti svoj komad.
Povrat na ukupnu investiciju kroz 10 godina jest 400%.
Ali ne računaš na taj način. Imaš jednostavni povrat i složeni povrat.
U tvom slučaju jednostavni godišnji povrat bi bio 40%, a dobiješ ga tako da ukupni povrat podijeliš s brojem godina držanja investicije.
Složeni povrat je malo kompliciraniji a funkcionira kao kamata na kamatu i u tvom slučaju da ostvariš ukupno 400% kroz 10 godina, složeni godišnji povrat bi bio 17.46%.
rimano
Posts: 742
Joined: 28/12/2009 00:05

#382 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by rimano »

Ok hajde da da kazemo da ako se sad ulozi 1KM te se kamata reinvestira i na na kraju se na osnovu pocetnog uloga od 1KM dobije 5KM da li je to dobra investicija na berzi s obzirom da se radi o periodu od 10 godina.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 56050
Joined: 15/12/2008 16:53

#383 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ultima_palabra »

rimano wrote:Ok hajde da da kazemo da ako se sad ulozi 1KM te se kamata reinvestira i na na kraju se na osnovu pocetnog uloga od 1KM dobije 5KM da li je to dobra investicija na berzi s obzirom da se radi o periodu od 10 godina.
Zavisi od rizika, o kakvom se papiru radi... ako je relativno siguran povrat to je odlična investicija.
rimano
Posts: 742
Joined: 28/12/2009 00:05

#384 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by rimano »

Ma u pitanju su ove obveznice federacije - ratna potrazivanja. Vec sam ih kupio, ali samo me ineresovalo da li na berzi toliki povrat predstavlja dobru investiciju ili je u kategoriji "srednja zalost".
Mislim meni je dobra jer npr. kamatom kroz stednju nikad nebi ostvario toliki prinos, dok nekom ko se bavi profesionalno ovim ovaj dobit mozda i nije odlican.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 56050
Joined: 15/12/2008 16:53

#385 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ultima_palabra »

rimano wrote:Ma u pitanju su ove obveznice federacije - ratna potrazivanja. Vec sam ih kupio, ali samo me ineresovalo da li na berzi toliki povrat predstavlja dobru investiciju ili je u kategoriji "srednja zalost".
Mislim meni je dobra jer npr. kamatom kroz stednju nikad nebi ostvario toliki prinos, dok nekom ko se bavi profesionalno ovim ovaj dobit mozda i nije odlican.
Mislim da nema šanse da ćeš negdje dobiti državne obveznice sa većim prinosom. Eh sad, mi nismo bilo kakva država :D
rimano
Posts: 742
Joined: 28/12/2009 00:05

#386 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by rimano »

Hajd makar da imamo neke koristi od nje, mada sve ovo ide preko ledja onih koji imaju pravo na naplatu ratne stete.
Ako sam dobro svatio ove obveznice se nisu mogle kupiti na stadarnoj licitaciji vec su podijeljene onima koji imaju pravo na ratnu odstetu. Neki od njih su odlucili da ih prodaju ali po nizim cijenama jer vjeruju vise sad u 20% 30% nego u mogucih 100% koje neki od njih nece ni dozivjeti.
Kakva je priroda ove ratne ostete, jeli to imovina koja se uzimala za potrebe vojske ili recimo unistena imovina u toku rata ili nesto deseto.
7pegaz
Posts: 38
Joined: 26/01/2012 12:49

#387 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by 7pegaz »

rimano wrote:Hajd makar da imamo neke koristi od nje, mada sve ovo ide preko ledja onih koji imaju pravo na naplatu ratne stete.
Ako sam dobro svatio ove obveznice se nisu mogle kupiti na stadarnoj licitaciji vec su podijeljene onima koji imaju pravo na ratnu odstetu. Neki od njih su odlucili da ih prodaju ali po nizim cijenama jer vjeruju vise sad u 20% 30% nego u mogucih 100% koje neki od njih nece ni dozivjeti.
Kakva je priroda ove ratne ostete, jeli to imovina koja se uzimala za potrebe vojske ili recimo unistena imovina u toku rata ili nesto deseto.
Na zadnje pitanje ne bih znao odgovor ali kao i da je bitno!

Warren Buffett ima složeni povrat od 1965. do danas oko 22% pa tako ako ti možeš imati složeni povrat od 17% to je prefantastično. Što se tiče reinvestiranja, kako se bude primicao period isplate obveznica i cijena će im rasti što će ti povećati cijenu reinvestiranja i smanjiti povrat.

Ovo je dobra cijena za ući u neke serije.
rimano
Posts: 742
Joined: 28/12/2009 00:05

#388 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by rimano »

Uzeo sam u obzir estimirano povecanje cijene obveznice te ukljucio reinvestiranje u racunicu I kamatu od toga I dobio sam kao rezultatat povrat od oko 390% I slozeni povrat od 14.9%.
Ovo 14.9% je iznos kamate od kamate u odnosu na ulozeno, pretpostavljam da je to slozeni povrat.
sase.ba
Posts: 137
Joined: 19/05/2012 11:03

#389 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by sase.ba »

Telekom 19KM :thumbup: šta reči samo naprijed :bih:
User avatar
drndalo
Posts: 22959
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#390 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by drndalo »

sase.ba wrote:Telekom 19KM :thumbup: šta reči samo naprijed :bih:
Cekaj, jel slavis sto pada, pa navijas da padne jos da kupis, ili slavis sto raste, pa da prodas kad jos poraste...? :wink:
sase.ba
Posts: 137
Joined: 19/05/2012 11:03

#391 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by sase.ba »

drndalo wrote:
sase.ba wrote:Telekom 19KM :thumbup: šta reči samo naprijed :bih:
Cekaj, jel slavis sto pada, pa navijas da padne jos da kupis, ili slavis sto raste, pa da prodas kad jos poraste...? :wink:
Raste druže, raste
rimano
Posts: 742
Joined: 28/12/2009 00:05

#392 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by rimano »

Ne da se sad telekom, malo gore pa malo dole.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#393 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ekseks »

Ipak se kupuje...
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#394 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by zemo_online »

koje dionice daju dividendu svake godine,ali sigurno i koliko u procentu od cijene?? hvala.
sase.ba
Posts: 137
Joined: 19/05/2012 11:03

#395 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by sase.ba »

zemo_online wrote:koje dionice daju dividendu svake godine,ali sigurno i koliko u procentu od cijene?? hvala.
Firme iz FBIH koje su na sase i koje su do sada dijelile dividendu su BHT (oko 10-12% povrata u zavisnosti po kojoj si cijeni kupio), Cementara Kakanj (oko 10%, ali ove godine je upolovila dobit), FDS (oko 6-7%), IK Banka Zenica nisam siguran oko postotka i Bosnalijek je dijelio ove godine (oko 2-3% povrata). Ukoliko ti je dividenda i sigurnost najbitnija onda ti ja savjetujem BHT.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#396 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by zemo_online »

sase.ba wrote:
zemo_online wrote:koje dionice daju dividendu svake godine,ali sigurno i koliko u procentu od cijene?? hvala.
Firme iz FBIH koje su na sase i koje su do sada dijelile dividendu su BHT (oko 10-12% povrata u zavisnosti po kojoj si cijeni kupio), Cementara Kakanj (oko 10%, ali ove godine je upolovila dobit), FDS (oko 6-7%), IK Banka Zenica nisam siguran oko postotka i Bosnalijek je dijelio ove godine (oko 2-3% povrata). Ukoliko ti je dividenda i sigurnost najbitnija onda ti ja savjetujem BHT.

fala.
dividenda,sigurnost i likvidnost. sta ce ti dionica kojom se ne trguje tj. koju ne mos prodat ako ti zatreba lova.
sta mislis o rafineriji brod i dali se kupuju iz rs na sase?
sad je 5 centi,a bila je vise od marke. po meni to ne moze propast.
sase.ba
Posts: 137
Joined: 19/05/2012 11:03

#397 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by sase.ba »

Ne možeš rafineriju kupovati na sase, drži se ti telekoma
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#398 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by zemo_online »

sase.ba wrote:Ne možeš rafineriju kupovati na sase, drži se ti telekoma

pa kako ti vidis dionicu rafinerije u buducnosti?
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#399 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by graditelj »

Nije ti rafinerija nešto, zbog toga što većinski vlasnik izvlači novac i kapital preko distribucije isključivo kroz Nestro. Mislim da je zato @sase i ne preporučuje.
Teško da će Rafinerija ikad u budućnosti izaći na zelenu granu, i da će mali dioničati imati koristi od tih dionica.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#400 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by zemo_online »

graditelj wrote:Nije ti rafinerija nešto, zbog toga što većinski vlasnik izvlači novac i kapital preko distribucije isključivo kroz Nestro. Mislim da je zato @sase i ne preporučuje.
Teško da će Rafinerija ikad u budućnosti izaći na zelenu granu, i da će mali dioničati imati koristi od tih dionica.

dali ista jos vrijedi u rs osim telekoma i rafinerije(po meni)??
rafinerija sada vrijedi 7 feninga ,a bila je vise od 1km,a sumnjam da ce ikad propast jer rusi ce svu naftnu industriju u regionu pokupovat,pa i MOL tj INU.
Post Reply