SASE-Sarajevska berza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1 SASE-Sarajevska berza

Post by ekseks »

Pošto je na ovom forumu bila tema dionice i sl, pa je zapostevljena, mislim da bi bilo dobro otvoriti i ovu temu.

Trenutno se na Sarajevkoj berzi nalazi široka lepeza hartija od vrijednosti, mada je tržište kapitala u BIH veoma slabo razvijeno.

Cijene dionica su dostigle najniži nivo u posljednjih nekoliko godina.

Da li će se taj trend promijeniti?
:bih:
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#2 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by marketleader »

ekseks wrote:Pošto je na ovom forumu bila tema dionice i sl, pa je zapostevljena, mislim da bi bilo dobro otvoriti i ovu temu.

Trenutno se na Sarajevkoj berzi nalazi široka lepeza hartija od vrijednosti, mada je tržište kapitala u BIH veoma slabo razvijeno.

Cijene dionica su dostigle najniži nivo u posljednjih nekoliko godina.

Da li će se taj trend promijeniti?
:bih:
I mene zanima. Gledam sad nesto cijene dionica, znatno su opale u proslom periodu, ali se evo oporavljaju. Cijena dionica Bosnalijeka porasle za 10% (otp.).
Sad mene zanima kada bih se odlucio da investiram recimo 1000KM, na sta moram obratiti paznju vezano za brokerske kuce, brokere? Koji su troskovi po transakciji i sl.... i tako opste te informacije koje moram znati prije nego sto krecem u ovu avanturu :thumbup: ....
MirtolaDas
Posts: 930
Joined: 05/11/2011 15:40
Location: dje me nadje

#3 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by MirtolaDas »

Nemoj kretati u avanturu vec u poslovanje, a 1000 KM je beznacjna svotica koja se moze brzo istopiti.

Prije nego krenes u investiranje prikupi sto vise informacija. Procitaj par dobrih knjiga o marketu i onda polako i strpljivo ulazi novac.
Odlucices koja ti opcija investiranja najvise odgovara i da li zelis biti kratkorocni ili dugorocni investitor.

Sretno. Misjim koracima za koju godinu mozes napraviti lijepu sumicu, ali oprezno.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#4 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ekseks »

Naravno, ukoliko nemate dovoljno elementarnog poznavanja stvari vezanih za poslovanje na tržištu kapitala, bilo bi dobro pročitati par stvari koje su sada dostupne na netu.
Većina investitora očekuje oporavak i konačni rast cijena dionica.
U regionu se to već događa, juče na Zagrebačkoj berzi je sve zeleno, treći dan za redom...
Bosnalijek je interesantan, ali vidjećemo danas, pošto je juče trgovana samo zanemarljiva suma... :)
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#5 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by talić »

hiljadu maraka i nije neka lova. Tako da se sa tako malo novca ne isplati kupovati dionice zbog dividende nego isključivo zbog rasta vrijednosti dionice. Kada ulažeš malo novca onda se uvjek odlučuj za dionice koje imaju nižu vrijednost. Bolje je kupiti za 1.000 maraka 120 dionica Bosnalijeka nego 15 dionica IK banka. Za očekivati je da u narednih 3 do 6 mjeseci Bosnalijek bude na cca. 12 KM (nije isključeno ni da bude znatno veći ukoliko vlada FBiH odluči da proda svoj dio) pa bi tih 120 dionica vrijedilo cca 1500 KM onda ukoliko npr. cijena dionica BIG fonda bude između 3 i 3,5 KM kupiš cca 400 dionica BIG fonda sačekaš njen rast na 5 KM i onda prodaš i imaš 2000 maraka u godinu dana uduplaš novac. ;-) Naravno sve ove teorije su bez garancije ali nisu nerealne. Mnogo su veći izgledi da ćeš za godinu dana imati 2000 maraka nego da će sve to vrijediti samo 500 KM. Život je igra.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#6 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Utokkha »

Ma jašta! Kod nas je na SASE sve "odnos ponude i potražnje". Zabranio bih svaku temu na svim bosanskim forumima u vezi SASE, iz prostog razloga što čovjek s pola miliona-milion može napraviti dar-mar na tržištu, i ko mi onda može garantovati da neko od vas nije špekulant? Laik bi povjerovao raznim informacijama i pošao za njima. Nekako mi priča o mogućem rastu dionica dođe ko klasični spam.
Laiku je jasno da samo u par slučajeva vrijedi P/E. Sve ostalo je šuplja. Najilustrativnija šuplja je Rudnik željezne rude Vareš. Ta firma više ne radi, ali zbog Jatinih igrica i igrica ostalih špekulanata bila je prilično picky dionica u proteklim godinama.
Jedino se isplati ulagati u firme koje donose dividendu. Sve ostalo je zalud vam trud svirači.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#7 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by motorola01 »

talić wrote:hiljadu maraka i nije neka lova. Tako da se sa tako malo novca ne isplati kupovati dionice zbog dividende nego isključivo zbog rasta vrijednosti dionice. Kada ulažeš malo novca onda se uvjek odlučuj za dionice koje imaju nižu vrijednost. Bolje je kupiti za 1.000 maraka 120 dionica Bosnalijeka nego 15 dionica IK banka. Za očekivati je da u narednih 3 do 6 mjeseci Bosnalijek bude na cca. 12 KM (nije isključeno ni da bude znatno veći ukoliko vlada FBiH odluči da proda svoj dio) pa bi tih 120 dionica vrijedilo cca 1500 KM onda ukoliko npr. cijena dionica BIG fonda bude između 3 i 3,5 KM kupiš cca 400 dionica BIG fonda sačekaš njen rast na 5 KM i onda prodaš i imaš 2000 maraka u godinu dana uduplaš novac. ;-) Naravno sve ove teorije su bez garancije ali nisu nerealne. Mnogo su veći izgledi da ćeš za godinu dana imati 2000 maraka nego da će sve to vrijediti samo 500 KM. Život je igra.
Ja sam nedavno pojeo govno sto ih ne kupih..Bile su pale na 3KM i mislio uzeti za nekih 1000-1200 KM i ono hocu-necu i ne kupim.Ne prodje koji mjesec kad skocile na 5,5-6KM(prije ovog pada.I fino mogao uduplati pare,ali eto djavo ne dade :( ..Sad evo gledam i pratim cijenu :D .Trenutno su na 3,5..Sacekat cu jos malo pa vidjeti sta raditi...Trenutno se isplati uzeti BHT i EP.Dosta su pale.BHT vrijedi zbog dividende,a EP ce u buducnosti sigurno jako jako puno rasti....
Last edited by motorola01 on 06/12/2011 12:57, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55666
Joined: 15/12/2008 16:53

#8 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ultima_palabra »

Federalne obveznice (pogotovo ratna šteta) su odlične... prinos od 10-15% godišnje teško možeš naći igdje.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#9 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by talić »

motorola01 wrote:
talić wrote:hiljadu maraka i nije neka lova. Tako da se sa tako malo novca ne isplati kupovati dionice zbog dividende nego isključivo zbog rasta vrijednosti dionice. Kada ulažeš malo novca onda se uvjek odlučuj za dionice koje imaju nižu vrijednost. Bolje je kupiti za 1.000 maraka 120 dionica Bosnalijeka nego 15 dionica IK banka. Za očekivati je da u narednih 3 do 6 mjeseci Bosnalijek bude na cca. 12 KM (nije isključeno ni da bude znatno veći ukoliko vlada FBiH odluči da proda svoj dio) pa bi tih 120 dionica vrijedilo cca 1500 KM onda ukoliko npr. cijena dionica BIG fonda bude između 3 i 3,5 KM kupiš cca 400 dionica BIG fonda sačekaš njen rast na 5 KM i onda prodaš i imaš 2000 maraka u godinu dana uduplaš novac. ;-) Naravno sve ove teorije su bez garancije ali nisu nerealne. Mnogo su veći izgledi da ćeš za godinu dana imati 2000 maraka nego da će sve to vrijediti samo 500 KM. Život je igra.
Ja sam nedavno pojeo govno sto ih ne kupih..Bile su pale na 3KM i mislio uzeti za nekih 1000-1200 KM i ono hocu-necu i ne kupim.Ne prodje koji mjesec kad skocile na 5,5-6KM(prije ovog pada.I fino mogao uduplati pare,ali eto dzavo ne dade :( ..Sad evo gledam i pratim cijenu :D .Trenutno su na 3,5..Sacekat cu jos malo pa vidjeti sta raditi...Trenutno se isplati uzeti BHT i EP.Dosta su pale.BHT vrijedi zbog dividende,a EP ce u buducnosti sigurno jako jako puno rasti....
znam da će opet ispasti da sam špekulant :lol: al ja još ni jedne dionice koju sam kupio nisam prodao. Elektroprivreda će već ovu godinu završiti u plusu, vjerovatno 10 do 20 miliona. Sljedeće godine poskupljuje struja u cijeloj Europi, Hrvatska je već najavila poskupljenje a i EPBiH će ponovo poskupiti struju do jeseni. U 2013 će ostvariti dobit veću od 100 miliona i onda slijedi dividenda 2 ili 3 marke i rast vrijednosti dionice ide na 50 do 60 KM. Znam da ovo sve zvuči blesavo ali živi bili pa vidjeli. :roll:
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#10 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by motorola01 »

talić wrote:
motorola01 wrote:
talić wrote:hiljadu maraka i nije neka lova. Tako da se sa tako malo novca ne isplati kupovati dionice zbog dividende nego isključivo zbog rasta vrijednosti dionice. Kada ulažeš malo novca onda se uvjek odlučuj za dionice koje imaju nižu vrijednost. Bolje je kupiti za 1.000 maraka 120 dionica Bosnalijeka nego 15 dionica IK banka. Za očekivati je da u narednih 3 do 6 mjeseci Bosnalijek bude na cca. 12 KM (nije isključeno ni da bude znatno veći ukoliko vlada FBiH odluči da proda svoj dio) pa bi tih 120 dionica vrijedilo cca 1500 KM onda ukoliko npr. cijena dionica BIG fonda bude između 3 i 3,5 KM kupiš cca 400 dionica BIG fonda sačekaš njen rast na 5 KM i onda prodaš i imaš 2000 maraka u godinu dana uduplaš novac. ;-) Naravno sve ove teorije su bez garancije ali nisu nerealne. Mnogo su veći izgledi da ćeš za godinu dana imati 2000 maraka nego da će sve to vrijediti samo 500 KM. Život je igra.
Ja sam nedavno pojeo govno sto ih ne kupih..Bile su pale na 3KM i mislio uzeti za nekih 1000-1200 KM i ono hocu-necu i ne kupim.Ne prodje koji mjesec kad skocile na 5,5-6KM(prije ovog pada.I fino mogao uduplati pare,ali eto dzavo ne dade :( ..Sad evo gledam i pratim cijenu :D .Trenutno su na 3,5..Sacekat cu jos malo pa vidjeti sta raditi...Trenutno se isplati uzeti BHT i EP.Dosta su pale.BHT vrijedi zbog dividende,a EP ce u buducnosti sigurno jako jako puno rasti....
znam da će opet ispasti da sam špekulant :lol: al ja još ni jedne dionice koju sam kupio nisam prodao. Elektroprivreda će već ovu godinu završiti u plusu, vjerovatno 10 do 20 miliona. Sljedeće godine poskupljuje struja u cijeloj Europi, Hrvatska je već najavila poskupljenje a i EPBiH će ponovo poskupiti struju do jeseni. U 2013 će ostvariti dobit veću od 100 miliona i onda slijedi dividenda 2 ili 3 marke i rast vrijednosti dionice ide na 50 do 60 KM. Znam da ovo sve zvuči blesavo ali živi bili pa vidjeli. :roll:
Ici ce EP i dosta vise od tih 50-60KM(trenutno je 20KM :shock: ).Samo treba imati strpljenja.Takodjer i BHT ce se sigurno najmanje uduplati...IKB je dobra...MA samo da je para i malo pojacati vlasnistvo u navedenim firmama i nema zime :) ...
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#11 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Utokkha »

Vidi taliću, grohotom se nasmijem ja tebi koji si na temi o ekonomskoj krizi predlegao opciju investiranja na tržište dionica kao alternativu držanja novca na štednji. Mislim da isključuješ samog sebe kao kredibilnu osobu, jer si u startu već zauzeo poziciju od interesa.
Eto... Sad izvoli smijati se koliko te volja.

U iščekivanju sam pravih-pravcatih "insiderskih informacija" o rastu BIG-Fonda, kako je taj isti posjetio neki šeik koji želi skršiti bruku love. I da, spojite ovu temu sa prethodnom. Čisto da se veže za prethodne komentatore, da koji ne bi pobjegao u svojim kvalitetnim "analizama".
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#12 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by talić »

Utokkha wrote:Vidi taliću, grohotom se nasmijem ja tebi koji si na temi o ekonomskoj krizi predlegao opciju investiranja na tržište dionica kao alternativu držanja novca na štednji. Mislim da isključuješ samog sebe kao kredibilnu osobu, jer si u startu već zauzeo poziciju od interesa.
Eto... Sad izvoli smijati se koliko te volja.

U iščekivanju sam pravih-pravcatih "insiderskih informacija" o rastu BIG-Fonda, kako je taj isti posjetio neki šeik koji želi skršiti bruku love. I da, spojite ovu temu sa prethodnom. Čisto da se veže za prethodne komentatore, da koji ne bi pobjegao u svojim kvalitetnim "analizama".
To što imam dionica ne znači da ne mogu realno govoriti o vrijednosti istih i predlagati kupovinu dionica kao alternativu za dugoročnu štednju. Nisam nikom nudio svoje dionice niti su one na prodaju . Čak mislim da je moje mišljenje vjerodostonije jer ne bi bilo uredu nagovarati druge da kupuju dionice a istovremeno prodavati dionice i ulagati u zlato.
Last edited by talić on 06/12/2011 18:43, edited 1 time in total.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#13 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ekseks »

.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#14 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ekseks »

Zeleno drugi dan za redom!
User avatar
drndalo
Posts: 22818
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by drndalo »

ultima_palabra wrote:Federalne obveznice (pogotovo ratna šteta) su odlične... prinos od 10-15% godišnje teško možeš naći igdje.
Kad smo vec kod toga (obveznica), ja tu imam totalnu nepoznanicu, kako se uopste citaju one vrijednosti koje npr. SASE objavi za koji dan, kada koja serija tih obveznica prispjeva na naplatu, kako ide naplata, imas neke potvrde s kojim ides negdje da ti isplate, ili oni sami iz registra vrijednosnih papira imaju podatke ko ima koliko, i isplacuju po tome...
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55666
Joined: 15/12/2008 16:53

#16 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ultima_palabra »

drndalo wrote:
ultima_palabra wrote:Federalne obveznice (pogotovo ratna šteta) su odlične... prinos od 10-15% godišnje teško možeš naći igdje.
Kad smo vec kod toga (obveznica), ja tu imam totalnu nepoznanicu, kako se uopste citaju one vrijednosti koje npr. SASE objavi za koji dan, kada koja serija tih obveznica prispjeva na naplatu, kako ide naplata, imas neke potvrde s kojim ides negdje da ti isplate, ili oni sami iz registra vrijednosnih papira imaju podatke ko ima koliko, i isplacuju po tome...
SASE objavljuje procente od nominalne vrijednosti... nominalna vrijednost svih obveznica FBiH je 1 KM, znači kad objave cijenu 29,88 to je u stvari 0,29 KM.
Datume dospijeća serija imaš na stranici SASE, kao i kalkulator sadašnjih vrijednosti... isplata se vrši direktno na račun.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#17 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Eborg »

Mogu li se igdje pratiti kretnje pojedinačnih subjekata kroz duži period na SASE kao na Google Finance? Pokušao sam na njihovoj stranici no nisam uspio pronaći.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#18 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by talić »

Eborg wrote:Mogu li se igdje pratiti kretnje pojedinačnih subjekata kroz duži period na SASE kao na Google Finance? Pokušao sam na njihovoj stranici no nisam uspio pronaći.
stalno nešto mjenjaju stranicu, prije je bilo sve preglednije.
klikneš "realtime trgovanje" i onda ideš na emitenta.
http://195.222.43.81/sase-final/languag ... BSNLR.aspx
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#19 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Entropio »

Eborg wrote:Mogu li se igdje pratiti kretnje pojedinačnih subjekata kroz duži period na SASE kao na Google Finance? Pokušao sam na njihovoj stranici no nisam uspio pronaći.
Može... SASE.ba
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#20 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ekseks »

Veoma slab početak ove godine, bar za sada...
Jedino IK banka što ide, BH Telecom djelimično...
Sve ostalo, slabo...
User avatar
drndalo
Posts: 22818
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#21 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by drndalo »

Bas me cudi, sto li...? ;-)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#22 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Eborg »

Baš evo nešto gledam vrijednosti, Bosnalijek od kraja novembra u strmoglavom padu. Za 3 mjeseca izgubi skoro 20% vrijednosti. Je li to neki normalan trend krajem godine zbog isplate dividendi i sl. ili je pukao onaj balon nakon glasina da će ih kupiti Ameri?
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#23 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by graditelj »

Ma balon je pukao davno davno... Al je izgleda ogromna rupa nikako da prestane sa ispuhivanjem :)
Al ipak izgleda da ova danasnja cijena BSNLR nema puno veze sa stvanom vrjednoscu (kao ni vecina dionica na SASE). Koliko god je balon bio prenaduvan 2007. danas su cijene otisle u drugu krajnost. Glavni problem je i dalje likvidnost niko nista ne kupuje, raja izvarana na berzi vise niko ne vjeruje u to, a ovi sto imaju para nesmiju da ulazu...
mladen1111
Posts: 12
Joined: 11/02/2012 23:07

#24 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by mladen1111 »

ima ko aktivan na temu dionica?!?!?

ja nemam iskustva,imam nesto viska love,kockarskog sam duha,pa mi ih nebi previse bilo zao ni prokockat,recimo 3000 km..

sto mislite jel pametno sad ulozit u dionice bh telekoma,s obzirom da je cjena bila oko 80 km,a trenutno 20 km,,mislite li da se jos moze srozati ili bi bilo realno ocekivati da za neko vrijeme mozda i kroz par godina se vrati na staro,ipak se radi o telekomu tesko da tu moze biti krize,mada u bih nista nije neobicno ni cudno....??!??!?!?!?

jos nesto savjet za brokersku kucu,koju netko preporucuje,pozitivne i negativne strane,,kolike su provizije po transakciji?!?!?

i jel se moze trgovati tim dionicama na nekoj drugoj burzi osim sarajevskoj??mogu li recimo umostaru kupit dionice bhtelekoma?!?!? hvala unaprijed....
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#25 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Eborg »

Pa imaju samo dvije berze - SASE (Sarajevo/FBiH) i BLSE (Banja Luka/RS). S obzirom da je BH Telecom registrovan sa sjedištem u FBiH, "nadležna" je SASE.

Trgovinu možeš obavljati i telefonom, putem kancelarija u drugim gradovima i sl., lokacija nije toliko bitna, vidi koja ti brokerska kuća najviše odgovara ako nisi u Sarajevu.
Post Reply