Sarajlije imate li posao???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#1 Sarajlije imate li posao???

Post by valter.ba »

Ne bih zelio da me neko pogresno shvati i unaprijed zelim da naglasim da nemam nikakvih predrasuda prema raji iz drugih gradova pogotovo ako su to dobra raja :D Medjutim stvarno sam shokiran cinjenicom da ogroman broj ljudi sa strane radi u SA a mi u samom gradu imamo ogromnu nezaposlenost. Nemojte mi samo reci da su ovi ta tlane toliko pametniji i sposobniji :lol: U posljednjoj deceniji sam promjenio mnogo radnih mjesta i to uglavnom u medjunarodnim organizacijama i svaki put se u rodjenom gradu nadjem u manjini :skoljka:
Molim vas da podijelite sa ostalima svoja iskustva i NIKAKO ne pokusavajte okrenuti temu u pogresnom pravcu jer zbilja nemam nikakvih predrasuda kao sto sam vec naglasio na pocetku.
Tema ima za cilj da spoznamo koliko raje iz drugih gradova radi u SA i zasto ovolika nezaposlenost raje iz SA !!!
Hvala na iskrenim i konstruktivnim odgovorima ;-)
User avatar
ofr
Posts: 10412
Joined: 24/05/2009 13:35
Location: Tamo gdje me vole

#2 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by ofr »

Ma studiraju sarajlije, počet će raditi nakon tih 8-9 godina studija jer je vrlo tešto studirati i raditi u isto vrijeme :D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#3 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by atko »

Ako ne zelis da okrenes temu u pogresnom pravcu zasto uopste djelis ljude na one iz Sarajeva i one npr iz Visokog ili Ilijasa ili Breze i sl ...

Zasto samtras da bi trebao biti privilegovaniji samo zato sto ti je mjesto stanovanja blize Sebilju ?

Sarajevo je glavni grad i najveci grad svih Bosanaca i Hercegovaca i centar skoro svih desavanja i svako ima pravo da dodje da se skoluje i da trazi posao svidjalo se to tebi ili ne ?

Sad ces ti ponavljati da ne zelis temu u ovom smjeru ali ona je sama po sebi u tom smjeru cim je postavis i glupa je iznad svega ;)
Last edited by atko on 05/06/2009 19:07, edited 1 time in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#4 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by HAVANA »

Imam :roll:
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#5 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by HomeArt »

Prije nekoliko dana u troli slusam dva momka oko dvadesetak godina kako razgovaraju i ide nesto ovako otprilike:

- Jarane jesi cuo sta je bilo sa Mirsom (glas ko da je umro co'ek)
- Jok ba, sta je bilo?
- Zaposlio se jarane!
- Auf, haj ne seri, sto?
- Ma jarane ne moze vise ovako, kaze s kafe na kafu, s kafe na kafu...
- Pa gdje radi?
- Ne'am pojma kod privatnika nekog
- Auf?
- Ma ja ba, rek'o ga prijavit
- Auf!

Eto kad bi ukinule kafe bilo bi i posla :D
User avatar
tamara*
Posts: 421
Joined: 28/01/2009 15:51

#6 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by tamara* »

Auf :lol:
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#7 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by kurty »

atko wrote:Ako ne zelis da okrenes temu u pogresnom pravcu zasto uopste djelis ljude na one iz Sarajeva i one npr iz Visokog ili Ilijasa ili Breze i sl ...

Zasto samtras da bi trebao biti privilegovaniji samo zato sto ti je mjesto stanovanja blize Sebilju ?

Sarajevo je glavni grad i najveci grad svih Bosanaca i Hercegovaca i centar skoro svih desavanja i svako ima pravo da dodje da se skoluje i da trazi posao svidjalo se to tebi ili ne ?

Sad ces ti ponavljati da ne zelis temu u ovom smjeru ali ona je sama po sebi u tom smjeru cim je postavis i glupa je iznad svega ;)
ja tamam kliknuo da te citiram i pitam gdje je to Vreza, kad ti ispravi post...Ima jos jedna stvar u pitanju, koliko u Sarajevu ima radnih mjesta koja se ne diraju samo grada Sarajeva???
Vjerovatno da su mnoge inspekcije, ministarstva, uprave, parlamenti....u Brezi, bilo bi 2-3 hiljade radnih mjesta za one koji nisu iz Breze
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#8 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by Rauber »

Dosta znam raje koji iz drugih gradova vozare svaki dan i rade u Sarajevu, i to su radna mjesta i vise nego odlicna.
Ali zato raja sa strane uci, dodju u Sarajevo i prihvate se knjige :thumbup: ja npr dok sam studirao prvo sam isao na kafu pa tek onda na faks, i to ako se nadje vremena :D A sve mi pred nosom ... Na kraju se zaposlim i batalim faks, jbg :sad: Dosta moje raje je tako ...
sutra ako nekad zijanim posao nek' mi je Bog na pomoci :) il' neko sa strane :D
Last edited by Rauber on 05/06/2009 19:17, edited 1 time in total.
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#9 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by HomeArt »

Vidis, kazem je kafa ne problem broj 1 :D
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#10 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by valter.ba »

atko wrote:Ako ne zelis da okrenes temu u pogresnom pravcu zasto uopste djelis ljude na one iz Sarajeva i one npr iz Visokog ili Ilijasa ili Breze i sl ...

Zasto samtras da bi trebao biti privilegovaniji samo zato sto ti je mjesto stanovanja blize Sebilju ?

Sarajevo je glavni grad i najveci grad svih Bosanaca i Hercegovaca i centar skoro svih desavanja i svako ima pravo da dodje da se skoluje i da trazi posao svidjalo se to tebi ili ne ?

Sad ces ti ponavljati da ne zelis temu u ovom smjeru ali ona je sama po sebi u tom smjeru cim je postavis i glupa je iznad svega ;)
Obzirom na tvoju lokaciju: vu(c)kojebina :D razumijem tvoju slabost i glupost :lol:
Obzirom da ti to ne mogu nacrtati pokusacemo ovako: zamisli u toj tvojoj vu(c)kojebini radi 15 ljudi iz SA i ti jedan iz te
vu(c)kojebine, je li malo cudno to? Znam da ce biti jos ovakvih komentatora te ih odmah molim da preskoce temu
;-)
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#11 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by Rauber »

sahan wrote:Vidis, kazem je kafa ne problem broj 1 :D
100 % :D
Al' sto je najgore vise je i ne pijem :D
seshat
Posts: 359
Joined: 18/07/2008 22:03

#12 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by seshat »

sahan wrote:Prije nekoliko dana u troli slusam dva momka oko dvadesetak godina kako razgovaraju i ide nesto ovako otprilike:

- Jarane jesi cuo sta je bilo sa Mirsom (glas ko da je umro co'ek)
- Jok ba, sta je bilo?
- Zaposlio se jarane!
- Auf, haj ne seri, sto?
- Ma jarane ne moze vise ovako, kaze s kafe na kafu, s kafe na kafu...
- Pa gdje radi?
- Ne'am pojma kod privatnika nekog
- Auf?
- Ma ja ba, rek'o ga prijavit
- Auf!

Eto kad bi ukinule kafe bilo bi i posla :D
hahaha jadni Mirso... i još će ga prijaviti
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#13 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by HomeArt »

tamara* wrote:Auf :lol:
Ko je ono skupljao "sarajevski zargon" evo i jedno Auf :D
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#14 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by kurty »

.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#15 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by Loulou »

Gdje god sam bila (u BiH) čula sam tu priču: "Ovdje samo ovi sa strane (došljaci, ili neki drugi termin) rade. Naši ljudi od njih ne mogu dobit pos'o."
Ili, druga verzija: "Ma, u Sarajevu ne mo'š dobit pos'o od Sarajlijica; sve se to uvezalo i klanski se drži"...

I, uvijek se svede na "došlje" i "domaće"... :roll:
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#16 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by anais_nin »

Loulou wrote:Gdje god sam bila (u BiH) čula sam tu priču: "Ovdje samo ovi sa strane (došljaci, ili neki drugi termin) rade. Naši ljudi od njih ne mogu dobit pos'o."
Ili, druga verzija: "Ma, u Sarajevu ne mo'š dobit pos'o od Sarajlijica; sve se to uvezalo i klanski se drži"...

I, uvijek se svede na "došlje" i "domaće"... :roll:
i tako je apsolutno svuda :) kad god udari bilo koji oblik ekonomske krize "domaci" krive one koji su dosli "ta tlane" da im uzimaju poslove, a oni novo pridosli krive domace za svoju nemogucnost pronalaska posla....takvih komentara ima cak i u "multikulturnim" zemljama koje pocivaju na plecima imigranata tipa amerike i kanade :roll:
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#17 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by konrad »

Kad je nezaposlenost ogromna onda ima dosta prostora za sve da se zale :D
Medjutim fascinira da se niko ne buni, narod je miran ko ovce pred klanje...
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#18 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by cHupjahalic@ »

na bivsem radnom mjestu, u odjeljenju nas je bilo oko 90, a bilo nas je iz:
Njemacke
Sri Lanke
Finske
Svedske
Libana
Egipta
Madjarske
Ceske
Bosna (ja :D )
Indije

i Norveske :D

a sto se tice norvezana nesto ih je bilo iz Osla, ostali dolaze iz cijele Norveske.

NIKAD ni jedna osoba ciji su (cak) pradjedovi iz Osla nije rekla ni 0,00001 % od toga sto pojedini razglabaju (i po mnogim drugim temama) na bh forumu/ima. ovdje raja trosi vrijeme na mnogo bitnije teme.
cime se vi zamarate, to je nevjerovatno. :D
oldplague
Posts: 1534
Joined: 21/03/2009 09:45

#19 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by oldplague »

valter.ba wrote:
atko wrote:Ako ne zelis da okrenes temu u pogresnom pravcu zasto uopste djelis ljude na one iz Sarajeva i one npr iz Visokog ili Ilijasa ili Breze i sl ...

Zasto samtras da bi trebao biti privilegovaniji samo zato sto ti je mjesto stanovanja blize Sebilju ?

Sarajevo je glavni grad i najveci grad svih Bosanaca i Hercegovaca i centar skoro svih desavanja i svako ima pravo da dodje da se skoluje i da trazi posao svidjalo se to tebi ili ne ?

Sad ces ti ponavljati da ne zelis temu u ovom smjeru ali ona je sama po sebi u tom smjeru cim je postavis i glupa je iznad svega ;)
Obzirom na tvoju lokaciju: vu(c)kojebina :D razumijem tvoju slabost i glupost :lol:
Obzirom da ti to ne mogu nacrtati pokusacemo ovako: zamisli u toj tvojoj vu(c)kojebini radi 15 ljudi iz SA i ti jedan iz te
vu(c)kojebine, je li malo cudno to? Znam da ce biti jos ovakvih komentatora te ih odmah molim da preskoce temu
;-)
Hajde ti sada zamisli da su u toj vuckojebini ministarstva, međunarodne organizacije, parlamenti, centrale vodećih firmi... i sve će ti se reći. :roll:
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#20 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by kurty »

konrad wrote:Kad je nezaposlenost ogromna onda ima dosta prostora za sve da se zale :D
Medjutim fascinira da se niko ne buni, narod je miran ko ovce pred klanje...
Sta mislis koliki im (nam) je fitilj???? (ako ga imamo uopste)
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#21 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by Troll_Happens »

osnovni problem je to sto sarajlije nisu vrijedne. kad kazem sarajlije mislim na one koji su rodjeni ili dosli pa postali starosjedioci. dosta je vidjeti na faxu koliko vise uce i bore se dosljaci sa strane i zasto da se i ne zaposle i ne dobiju bolji posao. sarajlije samo s kafe na kafu palamude kako je tesko posla naci tam vam u biti presipanje supljeg u prazno i cekanje da prodje dan i osvane novi. za to vrijeme dosljaci strebaju nema ih nigdje i onda se ko sutra cude jooj lafo on poso dobi auffff kakav je i slicne price... jebiga rad rad i samo rad bez suplje... :dance:
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#22 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by foton »

valter.ba wrote:
atko wrote:Ako ne zelis da okrenes temu u pogresnom pravcu zasto uopste djelis ljude na one iz Sarajeva i one npr iz Visokog ili Ilijasa ili Breze i sl ...

Zasto samtras da bi trebao biti privilegovaniji samo zato sto ti je mjesto stanovanja blize Sebilju ?

Sarajevo je glavni grad i najveci grad svih Bosanaca i Hercegovaca i centar skoro svih desavanja i svako ima pravo da dodje da se skoluje i da trazi posao svidjalo se to tebi ili ne ?

Sad ces ti ponavljati da ne zelis temu u ovom smjeru ali ona je sama po sebi u tom smjeru cim je postavis i glupa je iznad svega ;)
Obzirom na tvoju lokaciju: vu(c)kojebina :D razumijem tvoju slabost i glupost :lol:
Obzirom da ti to ne mogu nacrtati pokusacemo ovako: zamisli u toj tvojoj vu(c)kojebini radi 15 ljudi iz SA i ti jedan iz te
vu(c)kojebine, je li malo cudno to? Znam da ce biti jos ovakvih komentatora te ih odmah molim da preskoce temu
;-)
Apsolutno se slažem sa atkom. Eto ja sam rođen u Sarajevu, imam ovdje posao i mislim da je normalno da ljudi iz svih krajeva dolaze ovamo i rade, studiraju, žive... Muka mi je od rođenih sarajlija koji su umislili da imaju neke bogom date privilegije (a iskreno, i imamo privilegije). Sarajevo će ostati ksenofobična selendra ako se mislimo i ovako dijeliti. U mnogim glavnim gradovima u svijetu, preko pola stanovništva nije tu i rođeno. Znači sasvim normalna stvar.

Je li tebi valtere neko brani da odeš i radiš u nekom drugom mjestu? Da si ti rođen negdje drugo (ako si uopšte iz SA), da li bi volio da ti neko ograničava, na osnovu mjesta rođenja, gdje možeš da radiš? Pa eto.

Da dodam da je vrlo popularan način stvaranja podjela priča o ugroženosti, naročito ako se obraća primitivnoj publici, nekom nižem staležu u kojem je lakše pobuditi nacizam, nacionalizam, fašizam... pričom kako im određena grupacija uzima posao, prava, kako ta "grupa" ulazi u sve pore društva... I zato im treba uzvratiti "istom" mjerom... Halooo!!!
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#23 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by JThomas »

izgovori...
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#24 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by sistem »

oldplague wrote:
valter.ba wrote:
atko wrote:Ako ne zelis da okrenes temu u pogresnom pravcu zasto uopste djelis ljude na one iz Sarajeva i one npr iz Visokog ili Ilijasa ili Breze i sl ...

Zasto samtras da bi trebao biti privilegovaniji samo zato sto ti je mjesto stanovanja blize Sebilju ?

Sarajevo je glavni grad i najveci grad svih Bosanaca i Hercegovaca i centar skoro svih desavanja i svako ima pravo da dodje da se skoluje i da trazi posao svidjalo se to tebi ili ne ?

Sad ces ti ponavljati da ne zelis temu u ovom smjeru ali ona je sama po sebi u tom smjeru cim je postavis i glupa je iznad svega ;)
Obzirom na tvoju lokaciju: vu(c)kojebina :D razumijem tvoju slabost i glupost :lol:
Obzirom da ti to ne mogu nacrtati pokusacemo ovako: zamisli u toj tvojoj vu(c)kojebini radi 15 ljudi iz SA i ti jedan iz te
vu(c)kojebine, je li malo cudno to? Znam da ce biti jos ovakvih komentatora te ih odmah molim da preskoce temu
;-)
Hajde ti sada zamisli da su u toj vuckojebini ministarstva, međunarodne organizacije, parlamenti, centrale vodećih firmi... i sve će ti se reći. :roll:
kako ne razumijete covjeka? ako si rodjen u zenici, onda radis kao metalac; ako si na selu, radis ko seljak; ako si u tuzli, muzes onu njihovu kozu; ako si na moru, onda pecas i redis krevete; ako si u sarajevu, onda si dingospo :oops:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#25 Re: Sarajlije imate li posao???

Post by JThomas »

kiki-miki wrote:Ma hajde ba bez njasra..................


Rođena u Sa,odrasla,školovala se ( i sada ),radim,ali šta.................


Za džeparca------fuj,ali moram neće doći ništa na tacni servirano





Kad sam diplomirala od svih kolega i iz Sa i sa strane smo se ubijali tražeći posao na sve strane,ali ništa ne možeš naći da kažeš da je dobar posao...


IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII onda jednog dana čujemo ---lik iz Bihaća,koji je radio tamo u svojoj struci i to u državnoj firmi dobio posao u Sa,prije svih nas bez posla (radio je tamo par mjeseci prije nego što će naći štelu za Sa).



ŠTA JE TO???????
to je štela.

a jel to rođene sarajlije ne koriste štele?

hajde molim te...
Locked