Sarajlija američki marinac u Iraku

artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#51

Post by artzy »

jeza u ledja wrote:
Dado dijasporitus wrote:Pricajte sta hocete ali valja imati m... pa stati pred nisan. Ili s jedne ili s druge strane pa jos i dobrovoljno. Respect.
Respekt?
Respekt imam samo za branioce BiH.
Za profesionalne vojnike, a pogotovo neke druge vojske, i to jos okupatorske americke - nemam! Moras biti dobro glup, a i nula od covjeka, da se pridruzujes tudjim vojskama.
Koji vam je qurac ljudi? US Army nije tudja vojska. Amerika je druga ili nova domovina mnogima. Tudja vojska je ona koja koja je napadala BiH.
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#52

Post by artzy »

Sir Charles wrote:Koja hrpetina sranja. Prvo pise da je raznosio hranu, a onda da se borio. Glupost. Kao ne zeli govoriti o tome. Pa normalno da ne zeli jer laze da se ovdje borio i boji se da ga ne uhvate u lazima. A ne znam koliko moras biti glup da nakon sto prezivis rat, prijavis se dobrovoljno da ides u drugi i to jos za drugu zemlju. A naravno da ga svi hvale. Propaganda teska. Aj majko glupana....
Nekim ljudima odgovara vojnicki zivot... mozda covjek nije nasao druge interese i posao.... novinari cesto zabrljaju nejasnocama...

Mislim da mnogo ljudi nema osjecaj da imaju "svoje misljenje" ako se ne poseru po necemu. To je glupo. Pustite covjeka na miru, jebote.

Puno ljudi mrzi procitati napise o obicnim ljudima gdje se kaze koja lijepa rijec o njima jer im je tesko sto to nisu oni.

Nama Bosnian-Americans ove stvari su vrlo bitne a i za Bosnu uopste... Ko ne konta - ne mogu mu pomoci...
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#53

Post by Dado dijasporitus »

jeza u ledja wrote:
Dado dijasporitus wrote:Pricajte sta hocete ali valja imati m... pa stati pred nisan. Ili s jedne ili s druge strane pa jos i dobrovoljno. Respect.
Respekt?
Respekt imam samo za branioce BiH.
Za profesionalne vojnike, a pogotovo neke druge vojske, i to jos okupatorske americke - nemam! Moras biti dobro glup, a i nula od covjeka, da se pridruzujes tudjim vojskama.
Ne pricam o moralnim uvjerenjima niti o kvocijentu inteligencije doticnog. Ni sam se ne slazem sa istim ratom ali van tog konteksta samo govorim da treba imatu m… pa uloziti svoj zivot za stvar. Vjerujem da bi takav isto stao pred nisan za BiH armiju kad bi trebao I zbog takvih kao on danas je barem pola BiH slobodno.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18322
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#54

Post by GandalfSivi »

pathfinder wrote:Ljudi plaćenik je plaćenik, ma gdje god on bio, za lovu sve radi, ko zna, možda da su mu Srbi ili Hrvati uplatili određenu svotu na račun onda, rafal'o bi taj i po nama... :roll:
Ovdje se bas svakakvih komentara moze procitati...
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#55

Post by Sir Charles »

artzy wrote:
Sir Charles wrote:Koja hrpetina sranja. Prvo pise da je raznosio hranu, a onda da se borio. Glupost. Kao ne zeli govoriti o tome. Pa normalno da ne zeli jer laze da se ovdje borio i boji se da ga ne uhvate u lazima. A ne znam koliko moras biti glup da nakon sto prezivis rat, prijavis se dobrovoljno da ides u drugi i to jos za drugu zemlju. A naravno da ga svi hvale. Propaganda teska. Aj majko glupana....
Nekim ljudima odgovara vojnicki zivot... mozda covjek nije nasao druge interese i posao.... novinari cesto zabrljaju nejasnocama...

Mislim da mnogo ljudi nema osjecaj da imaju "svoje misljenje" ako se ne poseru po necemu. To je glupo. Pustite covjeka na miru, jebote.

Puno ljudi mrzi procitati napise o obicnim ljudima gdje se kaze koja lijepa rijec o njima jer im je tesko sto to nisu oni.

Nama Bosnian-Americans ove stvari su vrlo bitne a i za Bosnu uopste... Ko ne konta - ne mogu mu pomoci...
Vidi se prijatelju da si "Bosnian-Americans" i da su ti ove stvari jako bitne, jer ti je mozak ispran americkom propagandom sa CNN-a i slicnih tv, radio stanica, a pogotovo novina. Nije ovo prva prica ovakve vrste, skoro svaki dan se objavljuju ovakve price, jer se na taj nacin pokusava dizati moral vojsci, a bogami i regrutovati neki novi jadnici koji ce ginuti za interese Busa i drugih pohlepnih naftasa koji se bogate na tudjoj nesreci. Samo da se razumijemo, ja nemam nista protiv SAD-a, niti imam ista protiv tog vodnika Sala. Jebe se meni, ako hoce, moze si spucati metak u glavu u svom dnevnom boravku. Ali imam protiv politike, kako Americke, tako i protiv bilo koje druge koja poziva na rat i koja salje vojsku da napada druge drzave. Mnei je zao ljudi koji svakodnevno ginu da bi se Americka industrija spasavala od propasti. A prijatelju moj problem je u tome sto ti ne razmisljas svojom glavom pa ne kontas te stvari. Otidji pa reci majkama vojnika koji su poginuli u Iraku, Afganistanu i ciji lesevi stizu svakodnevno u ogromnom broju, da njihovim sinovima odgovara vojnicki nacin zivota. Sto ne gledas te price na tv-u?
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#56

Post by kustah »

GandalfSivi wrote:
pathfinder wrote:Ljudi plaćenik je plaćenik, ma gdje god on bio, za lovu sve radi, ko zna, možda da su mu Srbi ili Hrvati uplatili određenu svotu na račun onda, rafal'o bi taj i po nama... :roll:
Ovdje se bas svakakvih komentara moze procitati...
I sta je pogresno sa ovim komentarom!?
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#57

Post by nineac »

Neslazem se sa Bushovom politikom i razlogom odlaska u rat, koji ima daleko vece posljedice nego sto se cine.
Medjutim, samo bi pitao one koji govore da je on na pogresnoj strani, da mi objasne koja je to prava strana? Insurgents koji dizu u zrak pijace mozda?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18322
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#58

Post by GandalfSivi »

kustah wrote:
GandalfSivi wrote:
pathfinder wrote:Ljudi plaćenik je plaćenik, ma gdje god on bio, za lovu sve radi, ko zna, možda da su mu Srbi ili Hrvati uplatili određenu svotu na račun onda, rafal'o bi taj i po nama... :roll:
Ovdje se bas svakakvih komentara moze procitati...
I sta je pogresno sa ovim komentarom!?
Slijedeci put kada vidis naseg vojnika na cesti, a ti mu pridji i reci mu "dje si placenik"... Pa ako te ruzno pogleda, onda njega pitaj sta je pogresno sa komentarom.

Pricati za momka koji se ovdje borio (ili vodu raznosio, ili bilo sta) da je placenik koji bi se borio i za agresora da su mu platili je po meni morbidno...
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#59

Post by kustah »

Imam visoke sumnje u moral i karakter tih po meni, avanturista i zasto ne reci,placenika. Ti "nadnacionalni" tipvi su spremni da urade bilo sta! Koja je razlika izmedju njega Arkana i Legije? Svi su uljezi i okupatori i kao takvi se i ponasaju prema domacem stanovnistvu.

Cisto sumnjam da je rata i vidio kako je to neko pravilno zapazio prije mene, Rat u BiH mu je bio prljav i primitivan (bolesnog li uma), ali rat u Iraku je "civilizovan" imponira mu da ubija Iracane sa M-4 (Kalasnikov mu nije valjao,ako ga je ikada i dotakao) puskom koju ima na slici, i Ray-Ban naocalima i Timberland cizmama.


Andrew J. Bacevich je penzionisani pukovnik Americke armije,Doktoriao je na Princeton University i profesor na Boston University, School of International Relation.

Predavao na West Point i Johns Hopkins University.

Zavrsio je West Point i sluzio u Vietnamu.

Njegov sin,takodjer Andrew J. Bacevich,Porucnik, poginuo 13. Maja 2007.

Sebe opisuje kao "Katolik konzervativac" i clan je Republikanske stranke. Ali to mu ne smeta da bude zestok kriticar US spoljne politke.

Njegova zadnja knjiga: The New American Militarism: How Americans Are Seduced by War

Za dalje citanje:

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/co ... 02032.html

http://www.cceia.org/resources/transcripts/5171.html
Last edited by kustah on 27/06/2007 17:23, edited 1 time in total.
Blooob
Posts: 35
Joined: 09/06/2007 14:48

#60

Post by Blooob »

Ergot wrote:
kustah wrote:Meni se cini da je ovaj clanak pun, GLUPOSTI!
Meni se cini da se tebi dobro cini.
I meni :-D

Cuj za mir i demokraciju kako mi je ta fraza otrcana i glupa to je nevjerovatno
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#61

Post by medda »

[/quote]Blooob Upisano: 27/06/2007 17:12
Ergot (citat):
kustah (citat):
Meni se cini da je ovaj clanak pun, GLUPOSTI!


Meni se cini da se tebi dobro cini.

I meni Very Happy

Cuj za mir i demokraciju kako mi je ta fraza otrcana i glupa to je nevjerovatno

Ma to se tebi samo men` se cini :-) :D
Ovo samo ja mogu uspjeti...sebe citirati
ne ispravlja mi se... :)
Ustvari ne znam ni kako sam uspjela :-)
Last edited by medda on 27/06/2007 17:17, edited 1 time in total.
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#62

Post by artzy »

Sir Charles wrote:
artzy wrote:
Sir Charles wrote:Koja hrpetina sranja. Prvo pise da je raznosio hranu, a onda da se borio. Glupost. Kao ne zeli govoriti o tome. Pa normalno da ne zeli jer laze da se ovdje borio i boji se da ga ne uhvate u lazima. A ne znam koliko moras biti glup da nakon sto prezivis rat, prijavis se dobrovoljno da ides u drugi i to jos za drugu zemlju. A naravno da ga svi hvale. Propaganda teska. Aj majko glupana....
Nekim ljudima odgovara vojnicki zivot... mozda covjek nije nasao druge interese i posao.... novinari cesto zabrljaju nejasnocama...

Mislim da mnogo ljudi nema osjecaj da imaju "svoje misljenje" ako se ne poseru po necemu. To je glupo. Pustite covjeka na miru, jebote.

Puno ljudi mrzi procitati napise o obicnim ljudima gdje se kaze koja lijepa rijec o njima jer im je tesko sto to nisu oni.

Nama Bosnian-Americans ove stvari su vrlo bitne a i za Bosnu uopste... Ko ne konta - ne mogu mu pomoci...
Vidi se prijatelju da si "Bosnian-Americans" i da su ti ove stvari jako bitne, jer ti je mozak ispran americkom propagandom sa CNN-a i slicnih tv, radio stanica, a pogotovo novina. Nije ovo prva prica ovakve vrste, skoro svaki dan se objavljuju ovakve price, jer se na taj nacin pokusava dizati moral vojsci, a bogami i regrutovati neki novi jadnici koji ce ginuti za interese Busa i drugih pohlepnih naftasa koji se bogate na tudjoj nesreci. Samo da se razumijemo, ja nemam nista protiv SAD-a, niti imam ista protiv tog vodnika Sala. Jebe se meni, ako hoce, moze si spucati metak u glavu u svom dnevnom boravku. Ali imam protiv politike, kako Americke, tako i protiv bilo koje druge koja poziva na rat i koja salje vojsku da napada druge drzave. Mnei je zao ljudi koji svakodnevno ginu da bi se Americka industrija spasavala od propasti. A prijatelju moj problem je u tome sto ti ne razmisljas svojom glavom pa ne kontas te stvari. Otidji pa reci majkama vojnika koji su poginuli u Iraku, Afganistanu i ciji lesevi stizu svakodnevno u ogromnom broju, da njihovim sinovima odgovara vojnicki nacin zivota. Sto ne gledas te price na tv-u?
Znam s koje pozicije dolazis medjutim ta pozicija zaboravlja par bitnih sitnica. Svaki Amerikanac "podrzava trupe". (To znaci da ce sve uciniti da pokazu respekt prema vojniku jer bez obzira na politiku vojnik je tamo radi Amerike.) Velika vecina Amerikanaca je protiv rata i sada protiv Busha. (Sto ne znaci da su protiv svojih vojnika i da ne postuju ono sto vojnici ulazu u situaciji rata.)

Na mnogo politickih kretanja obicni ljudi ovdje (kao ni drugdje) ne mogu utjecati a kada se radi o velikim dogadjanjima kao sto je rat treba puno vremena da se stvari promijene. Ono sto predsjednik oznaci nacionalnim interesom ne moze se lako mijenjati narocito kada taj ima kontrolu nad kongresom. Vojnici ne odluciju o stvarima. Pa ako imamo 18 Bosanaca koji razminiravaju nesto u Iraku sta fali i Bosanac kao vojnik US Army.

Nama je bitno da Amerikanci znaju da smo bar u USA s njima u svakom segmentu drustva. Prva stvar koju covjek ima jeste pozitivan odnos prema Bosni i Hercegovini. To ti valjda ne smeta?
Blooob
Posts: 35
Joined: 09/06/2007 14:48

#63

Post by Blooob »

nineac wrote:Neslazem se sa Bushovom politikom i razlogom odlaska u rat, koji ima daleko vece posljedice nego sto se cine.
Medjutim, samo bi pitao one koji govore da je on na pogresnoj strani, da mi objasne koja je to prava strana? Insurgents koji dizu u zrak pijace mozda?
Pa ako malo pogledas reaalno dok Ameri nisu dosli u Irak i donijeli ''mir i demokraciju'' niko nije dizao u zrak pijace.Oni su oborili drzavu i unijeli anarhiju zbog svojih imperijalistickih ciljeva i za svaku dignutu pijacu su oni velikim djelom krivi :x
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45270
Joined: 29/12/2005 01:20

#64

Post by jeza u ledja »

big_bud wrote: pretpostavljam da je ta ista vojska bila oslobodilacka i prijateljska u danima kada je svojim F-15, F-16 i A-10 rokala po onim bradatim govnima oko sarajeva...
Naravno da jeste.
Blooob
Posts: 35
Joined: 09/06/2007 14:48

#65

Post by Blooob »

artzy wrote:
Sir Charles wrote:
artzy wrote: Nekim ljudima odgovara vojnicki zivot... mozda covjek nije nasao druge interese i posao.... novinari cesto zabrljaju nejasnocama...

Mislim da mnogo ljudi nema osjecaj da imaju "svoje misljenje" ako se ne poseru po necemu. To je glupo. Pustite covjeka na miru, jebote.

Puno ljudi mrzi procitati napise o obicnim ljudima gdje se kaze koja lijepa rijec o njima jer im je tesko sto to nisu oni.

Nama Bosnian-Americans ove stvari su vrlo bitne a i za Bosnu uopste... Ko ne konta - ne mogu mu pomoci...
Vidi se prijatelju da si "Bosnian-Americans" i da su ti ove stvari jako bitne, jer ti je mozak ispran americkom propagandom sa CNN-a i slicnih tv, radio stanica, a pogotovo novina. Nije ovo prva prica ovakve vrste, skoro svaki dan se objavljuju ovakve price, jer se na taj nacin pokusava dizati moral vojsci, a bogami i regrutovati neki novi jadnici koji ce ginuti za interese Busa i drugih pohlepnih naftasa koji se bogate na tudjoj nesreci. Samo da se razumijemo, ja nemam nista protiv SAD-a, niti imam ista protiv tog vodnika Sala. Jebe se meni, ako hoce, moze si spucati metak u glavu u svom dnevnom boravku. Ali imam protiv politike, kako Americke, tako i protiv bilo koje druge koja poziva na rat i koja salje vojsku da napada druge drzave. Mnei je zao ljudi koji svakodnevno ginu da bi se Americka industrija spasavala od propasti. A prijatelju moj problem je u tome sto ti ne razmisljas svojom glavom pa ne kontas te stvari. Otidji pa reci majkama vojnika koji su poginuli u Iraku, Afganistanu i ciji lesevi stizu svakodnevno u ogromnom broju, da njihovim sinovima odgovara vojnicki nacin zivota. Sto ne gledas te price na tv-u?
Znam s koje pozicije dolazis medjutim ta pozicija zaboravlja par bitnih sitnica. Svaki Amerikanac "podrzava trupe". (To znaci da ce sve uciniti da pokazu respekt prema vojniku jer bez obzira na politiku vojnik je tamo radi Amerike.) Velika vecina Amerikanaca je protiv rata i sada protiv Busha. (Sto ne znaci da su protiv svojih vojnika i da ne postuju ono sto vojnici ulazu u situaciji rata.)

Na mnogo politickih kretanja obicni ljudi ovdje (kao ni drugdje) ne mogu utjecati a kada se radi o velikim dogadjanjima kao sto je rat treba puno vremena da se stvari promijene. Ono sto predsjednik oznaci nacionalnim interesom ne moze se lako mijenjati narocito kada taj ima kontrolu nad kongresom. Vojnici ne odluciju o stvarima. Pa ako imamo 18 Bosanaca koji razminiravaju nesto u Iraku sta fali i Bosanac kao vojnik US Army.

Nama je bitno da Amerikanci znaju da smo bar u USA s njima u svakom segmentu drustva. Prva stvar koju covjek ima jeste pozitivan odnos prema Bosni i Hercegovini. To ti valjda ne smeta?
eh upravo to je dokaz da je citava americka nacija zatupljena do bola i da tim glupanima moze upravljat ko hoce potrebno je samo da kupis par sati na najgledanijim televizijama i to je to.Sad su protiv rata u iraku kad je rat vec poceo kad je stotine hiljada ljudi pobijeno sad bi oni da nesto mijenjaju,a kad se kretalo u rat velika je vecina bila ''ZA'' jer su im Bush i klempavi Blair pokazali par fotografija o ''irackom oruziju za masovno unistenje'',pustili par patriotskih pjesama i snimili par filmova u kojima ''islamski teroristi'' unistavaju americke gradove nuklearnim bombama. :x
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#66

Post by Sir Charles »

...
Last edited by Sir Charles on 27/06/2007 17:51, edited 1 time in total.
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#67

Post by Sir Charles »

Znam s koje pozicije dolazis medjutim ta pozicija zaboravlja par bitnih sitnica. Svaki Amerikanac "podrzava trupe". (To znaci da ce sve uciniti da pokazu respekt prema vojniku jer bez obzira na politiku vojnik je tamo radi Amerike.) Velika vecina Amerikanaca je protiv rata i sada protiv Busha. (Sto ne znaci da su protiv svojih vojnika i da ne postuju ono sto vojnici ulazu u situaciji rata.)

Na mnogo politickih kretanja obicni ljudi ovdje (kao ni drugdje) ne mogu utjecati a kada se radi o velikim dogadjanjima kao sto je rat treba puno vremena da se stvari promijene. Ono sto predsjednik oznaci nacionalnim interesom ne moze se lako mijenjati narocito kada taj ima kontrolu nad kongresom. Vojnici ne odluciju o stvarima. Pa ako imamo 18 Bosanaca koji razminiravaju nesto u Iraku sta fali i Bosanac kao vojnik US Army.

Nama je bitno da Amerikanci znaju da smo bar u USA s njima u svakom segmentu drustva. Prva stvar koju covjek ima jeste pozitivan odnos prema Bosni i Hercegovini. To ti valjda ne smeta?
Ako se dobro sjecam Bush je pokrenuo rat u Iraku 2003., a ponovo je izabran za predsjednika 2004. Toliko o protivljenju vecine Amerikanaca ratu, Bushu i njegovoj politici. Sto se tice, kako ti kazes, 18 Bosanaca na razminirivanju Iraka, moje je misljenje da nisu trebali ici u Irak dok su Amerikanci jos tamo. Trenutno su oni za Iracane okupatorska vojska i bez obzira sto rade fantastican posao. Da su se Amerikanci povukli, a onda ovi nasi otisli u miru u humanitarnu misiju razminirivanja, e to bi bila potpuno druga prica. A opet je velika razlika izmedju njih i ovih kao sto je ovaj Sal. Sal puca u Iracane, ubija ih, ranjava, a 18 Bosanaca ne! I to je ogromna razlika.

Ja razumijem da se ljudi iz Bosne u Americi zele asimilirati u Americko drustvo. Ali ako mislis da ce te Amerikanci vise voljeti zbog toga sto je nekoliko Bosanaca u Iraku, grdno se varas. A to sto oni imaju pozitivan odnos prema Bosni nema ama bas nikakve veze ni s tobom, ni sa mnom, a Boga mi ni sa Salom, nego sa politikom i Americkim interesima na Balkanu i u Bosni.
Last edited by Sir Charles on 27/06/2007 17:53, edited 1 time in total.
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#68

Post by Sir Charles »

Izvinjavam se, malo sam zabrljao prilikom postavljanja odgovora
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18322
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#69

Post by GandalfSivi »

Isto tako sada manje od 30% Amerikanaca podrzava Busha i rat u Iraku. Istina je da je vecina njih (preko 70%) u startu podrzala taj rat jer su bili uplaseni i jer im je njihova vlada rekla da Irak ima oruzje za masovno unistenje. Na kraju krajeva, ko smo mi da ikome na svijetu kazemo da je glup zbog podrzavanja odredjene opcije, samo pogledajte koga mi podrzavamo u Bosni i kakvom se retorikom vode nasi ljubljeni politicari...
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#70

Post by artzy »

eh upravo to je dokaz da je citava americka nacija zatupljena do bola i da tim glupanima moze upravljat ko hoce potrebno je samo da kupis par sati na najgledanijim televizijama i to je to.Sad su protiv rata u iraku kad je rat vec poceo kad je stotine hiljada ljudi pobijeno sad bi oni da nesto mijenjaju,a kad se kretalo u rat velika je vecina bila ''ZA'' jer su im Bush i klempavi Blair pokazali par fotografija o ''irackom oruziju za masovno unistenje'',pustili par patriotskih pjesama i snimili par filmova u kojima ''islamski teroristi'' unistavaju americke gradove nuklearnim bombama. :x
To muci i vecinu Amerikanaca koji bolju informaciju dobivaju od Jon Stewarta i Stevena Colberta nego od "pravih" informativnih programa. Zahtjevi da se Bush "empeach" zbog laznih informacija koje su vodile u rat nisu imalu dovoljno snage (mada tu jos nije sve gotovo).
Izgleda da nije lako sakupiti glasove za takvo nesto.
Problem sa americkom demokratijom je u tome sto jedini gdje se tvoj glas broji je pri izborima. Izabrani poslije rade prakticno sta hoce i najcesce rade i protiv interesa gradjana jer se interesi gradjana ne poklapaju cesto sa interesima businessa od kojih dolazi lova. Neki politicari su vrlo vjesti u ubjedjivanju javnosti da rade za dobro nacije a u stvari rade za Haliburton.

Cjelokupna situacija je takva da Bosnac u US Army nije nesto lose. Vojnik ne kroji politiku. Najcesce je zrtva politike. I sam sam bio vojnik vise godina zivota pa znam.

To sto je americka vojska postala okupaconom silom u Iraku i Afganistanu ne moze omrznuti americke vojnike Amerikancima jer su to njihova djeca. Oni ne idu tamo sa idejom "Idem nekog maltretirati i ubiti." naravno na drugoj strani je pitanje "Zasto su ih tamo poslali?" Ti znas da roditelji nikad ne salju vojnike u rat. Roditelji to uzmu kao nuzno zlo. U rat ih salju drugi. A dok se ne skonta kako da svoju djecu vrate kucama ostaje im da pomognu svojim sinovima da izdrze i vrate se zivi. Bez obzira da li podrzavaju okupacije drugih zemalja ili ne.

Bushu je trebalo puno trikova da bi ovo izveo i prakticno protiv volje naroda. Nije potrebno nabrajati koje sve smicalice poslije 911 su upotrijebili da to ucine. Zna se da su imali plan da napadnu Iraq i prije 911. Zna se da su fixali izvjestaje o "oruzju za masovno unistenje"... i tako dalje...

Iza svega toga ostaju vojnici koje niko nista ne pita, kojima se produzuju smjene, koji odlaze na zivcima, kojima su zivoti unisteni ili oduzeti...

Znaci, govorim sa pozicije obicnih ljudi a ne sa pozicije "visoke" politike...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#71

Post by nineac »

artzy wrote:
eh upravo to je dokaz da je citava americka nacija zatupljena do bola i da tim glupanima moze upravljat ko hoce potrebno je samo da kupis par sati na najgledanijim televizijama i to je to.Sad su protiv rata u iraku kad je rat vec poceo kad je stotine hiljada ljudi pobijeno sad bi oni da nesto mijenjaju,a kad se kretalo u rat velika je vecina bila ''ZA'' jer su im Bush i klempavi Blair pokazali par fotografija o ''irackom oruziju za masovno unistenje'',pustili par patriotskih pjesama i snimili par filmova u kojima ''islamski teroristi'' unistavaju americke gradove nuklearnim bombama. :x
To muci i vecinu Amerikanaca koji bolju informaciju dobivaju od Jon Stewarta i Stevena Colberta nego od "pravih" informativnih programa. Zahtjevi da se Bush "empeach" zbog laznih informacija koje su vodile u rat nisu imalu dovoljno snage (mada tu jos nije sve gotovo).
Izgleda da nije lako sakupiti glasove za takvo nesto.
Problem sa americkom demokratijom je u tome sto jedini gdje se tvoj glas broji je pri izborima. Izabrani poslije rade prakticno sta hoce i najcesce rade i protiv interesa gradjana jer se interesi gradjana ne poklapaju cesto sa interesima businessa od kojih dolazi lova. Neki politicari su vrlo vjesti u ubjedjivanju javnosti da rade za dobro nacije a u stvari rade za Haliburton.

Cjelokupna situacija je takva da Bosnac u US Army nije nesto lose. Vojnik ne kroji politiku. Najcesce je zrtva politike. I sam sam bio vojnik vise godina zivota pa znam.

To sto je americka vojska postala okupaconom silom u Iraku i Afganistanu ne moze omrznuti americke vojnike Amerikancima jer su to njihova djeca. Oni ne idu tamo sa idejom "Idem nekog maltretirati i ubiti." naravno na drugoj strani je pitanje "Zasto su ih tamo poslali?" Ti znas da roditelji nikad ne salju vojnike u rat. Roditelji to uzmu kao nuzno zlo. U rat ih salju drugi. A dok se ne skonta kako da svoju djecu vrate kucama ostaje im da pomognu svojim sinovima da izdrze i vrate se zivi. Bez obzira da li podrzavaju okupacije drugih zemalja ili ne.

Bushu je trebalo puno trikova da bi ovo izveo i prakticno protiv volje naroda. Nije potrebno nabrajati koje sve smicalice poslije 911 su upotrijebili da to ucine. Zna se da su imali plan da napadnu Iraq i prije 911. Zna se da su fixali izvjestaje o "oruzju za masovno unistenje"... i tako dalje...

Iza svega toga ostaju vojnici koje niko nista ne pita, kojima se produzuju smjene, koji odlaze na zivcima, kojima su zivoti unisteni ili oduzeti...

Znaci, govorim sa pozicije obicnih ljudi a ne sa pozicije "visoke" politike...
Sto se tice impeachment procesa nije to bas tako jednostavno kako se nekima cini, bez obzira sto ima dovoljno dokaza za takvo nesto, ali evo dva najvaznija razloga:

1. Ako se Bush impeach to znaci da ce ga nasljediti drugi u liniji, a to je Dick Cheny! Jel stavrno neko hoce da taj covjek postane predsjednik? Iako je sebi uzeo i previs ovlasti, njega niko nece da vidi tu jer njegov approval rating je oko 16%.

2. Time se otvara pandorina kutija. Iako je Bill Clinton vrlo lako mogao biti impeach, jer je lagao pod zakletvom, nije bilo dovoljno glasova zato sto su se mnog republikanci bojali da kad republikanski predsjednik dodje, a zatekne se demokratska vecina, da bi mogli se osvetiti. Takodje, posto su americki politicari ipak daleko odgovorniji od nasih, oni to malo gledaju na duzi period, i nece da to postane praksa.

Sto se tice onoga da nisu dizali pijace u zrak za vrijeme saddama, naravno da nisu. Saddam je vidis imao obicaj ubijati svoj narod, pa nije bas bilo pametno to raditi.
Nebranim americku politiku, ali vala Saddam je zasluzio ono sto mu se desilo.
Na kraju, nemojte zaboraviti da je taj isti Saddam podrzavao Milosevica!
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#72

Post by rajvosa^ »

Kao sto rekoh prije, u mnogim slucajevima nije do muda da se neko prijavi za US vojsku, nego stipendije za skolovanje koje oni nude. Daju ti 30-40 hiljada i potpises 3-4 godine sluzenja i ljudi iskoriste te pare za skolovanje. Jebi ga nisu znali kakva je Bushova politika. S tim sto kao mnogi ovdje rekose ti momci (djeca), su uglavnom is ruralnh djelova amerike kojima san za skolovanjem se moze ostvariti preko vojne stipendije. Malo je onih koji se direktno prijave za Iraq itd..

Ima sam priliku pricati s par koji su se vratili iz Iraq (opet ih salju nazad), i njihove price nisu ni blizu sto javnost govori. Moral vojske je na nuli, osim onih kriminalaca kojima je uzivanje rafalat po cijeli dan.
array
Posts: 379
Joined: 21/10/2005 19:44

#73 Re: Sarajlija američki marinac u Iraku

Post by array »

helo wrote:Nisam znao pod koju temu ovu zanimljivu pricu da stavim, pa sam odlucijo na ovu pošto je jako posjecena, prica je zanimljiva o jednom Sarajliji koji je zapovjednik jednoj formaciji u Iraqu.

Kapa dole. Dobra prilika da se malo i Sarajevo po dobrom čuje.
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#74

Post by seiko22 »

artzy wrote:
eh upravo to je dokaz da je citava americka nacija zatupljena do bola i da tim glupanima moze upravljat ko hoce potrebno je samo da kupis par sati na najgledanijim televizijama i to je to.Sad su protiv rata u iraku kad je rat vec poceo kad je stotine hiljada ljudi pobijeno sad bi oni da nesto mijenjaju,a kad se kretalo u rat velika je vecina bila ''ZA'' jer su im Bush i klempavi Blair pokazali par fotografija o ''irackom oruziju za masovno unistenje'',pustili par patriotskih pjesama i snimili par filmova u kojima ''islamski teroristi'' unistavaju americke gradove nuklearnim bombama. :x
To muci i vecinu Amerikanaca koji bolju informaciju dobivaju od Jon Stewarta i Stevena Colberta nego od "pravih" informativnih programa. Zahtjevi da se Bush "empeach" zbog laznih informacija koje su vodile u rat nisu imalu dovoljno snage (mada tu jos nije sve gotovo).
Izgleda da nije lako sakupiti glasove za takvo nesto.
Problem sa americkom demokratijom je u tome sto jedini gdje se tvoj glas broji je pri izborima. Izabrani poslije rade prakticno sta hoce i najcesce rade i protiv interesa gradjana jer se interesi gradjana ne poklapaju cesto sa interesima businessa od kojih dolazi lova. Neki politicari su vrlo vjesti u ubjedjivanju javnosti da rade za dobro nacije a u stvari rade za Haliburton.

Cjelokupna situacija je takva da Bosnac u US Army nije nesto lose. Vojnik ne kroji politiku. Najcesce je zrtva politike. I sam sam bio vojnik vise godina zivota pa znam.

To sto je americka vojska postala okupaconom silom u Iraku i Afganistanu ne moze omrznuti americke vojnike Amerikancima jer su to njihova djeca. Oni ne idu tamo sa idejom "Idem nekog maltretirati i ubiti." naravno na drugoj strani je pitanje "Zasto su ih tamo poslali?" Ti znas da roditelji nikad ne salju vojnike u rat. Roditelji to uzmu kao nuzno zlo. U rat ih salju drugi. A dok se ne skonta kako da svoju djecu vrate kucama ostaje im da pomognu svojim sinovima da izdrze i vrate se zivi. Bez obzira da li podrzavaju okupacije drugih zemalja ili ne.

Bushu je trebalo puno trikova da bi ovo izveo i prakticno protiv volje naroda. Nije potrebno nabrajati koje sve smicalice poslije 911 su upotrijebili da to ucine. Zna se da su imali plan da napadnu Iraq i prije 911. Zna se da su fixali izvjestaje o "oruzju za masovno unistenje"... i tako dalje...

Iza svega toga ostaju vojnici koje niko nista ne pita, kojima se produzuju smjene, koji odlaze na zivcima, kojima su zivoti unisteni ili oduzeti...

Znaci, govorim sa pozicije obicnih ljudi a ne sa pozicije "visoke" politike...
"nineac", :thumbup: sasvim razuman komentar, za razliku od uvodnog!! Veoma je neodgovorno napisati : "upravo to je dokaz da je citava americka nacija zatupljena do bola...", a poticati iz zemlje koju samo jos upravo ta americka nacija odrzava u zivotu!! Sustina svih dogadjanja je da u Americi ipak postoji demokratski sistem, koji za razliku u zemlji iz koje "komentator" potjece, i pored svih nastojanja nije uspio zazivjeti!! Kad je President Bush dosao na vlast, margina u glasovima je racunata tek u nekoliko hiljada, ali to nije sprijecilo njega i njegovu partiju, da dodje na vlast , niti je to dovelo u pitanje opstanak drzave i drzavnog sistema!! Postovana je demokratska volja vecine gradjana koji su dali glas Bushu!! Sta hocu da kazem - kad je Bosna 1992 vecinom od 64% glasaca, izglasala Nezavisnost, kao Republika Bosna i Hercegovina, oni koji su bili protiv (desno orijentisani) su pristupili formiranju svojih "para-drzava"!! Zatim ratu , nasilju , ubijanjima i svemu ostalom!! Nisu postovali demokratski glas vecine, i marginu, koja je u ovom slucaju bila mnogo veca, nego tek manje od 1%, koji je odlucio u slucaju Presidenta Busha!! Cak i danas, kroz razne "zastite nacionalnih interesa", pobijaju glavno nacelo demokratije i demokratskih sistema , a to je - jedan covjek - jedan glas!! Zato , samim tim , tvoj neumjesni komentar, nema nikakvog osnova!! Vrlo neozbiljno!! :(

,
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#75

Post by artzy »

rajvosa^ wrote:Kao sto rekoh prije, u mnogim slucajevima nije do muda da se neko prijavi za US vojsku, nego stipendije za skolovanje koje oni nude. Daju ti 30-40 hiljada i potpises 3-4 godine sluzenja i ljudi iskoriste te pare za skolovanje. Jebi ga nisu znali kakva je Bushova politika. S tim sto kao mnogi ovdje rekose ti momci (djeca), su uglavnom is ruralnh djelova amerike kojima san za skolovanjem se moze ostvariti preko vojne stipendije. Malo je onih koji se direktno prijave za Iraq itd..

Ima sam priliku pricati s par koji su se vratili iz Iraq (opet ih salju nazad), i njihove price nisu ni blizu sto javnost govori. Moral vojske je na nuli, osim onih kriminalaca kojima je uzivanje rafalat po cijeli dan.
Sve sto kazes je tacno. Kad si vojnik nema ti birati treba li ici u rat ili ne, gdje ces ratovati i protiv koga. Osvanes u nekoj bazi, dobijes opremu i bivas utovaren na brod ili avion. Sa tim ljudima saosjecam bez obzira kako su postali vojnici. (Osim sa onima koji su bili kriminalnog uma i prije nego sto su to postali pa rade stvari kao u Abu-Ghraib...)

I mi smo u rovovima oko Sarajeva imali prilike razgovarati (dovikivati se) sa ljudima iz neprijateljskih rovova... mnogi su bili nesrecnici koji nisu imali kuda pobjeci i mi smo znali da im je sudbina slicna i na tom nivou imali smo nekog razumijevanja... svako bi radje bio kod kuce... Ko je bio vojnik zna o cemu govorim... i oni kojima su sinovi ili braca bili vojnici..
Post Reply