Sarajlija američki marinac u Iraku

User avatar
helo
Posts: 641
Joined: 13/03/2005 17:18
Location: Sarajevo

#1 Sarajlija američki marinac u Iraku

Post by helo »

Nisam znao pod koju temu ovu zanimljivu pricu da stavim, pa sam odlucijo na ovu pošto je jako posjecena, prica je zanimljiva o jednom Sarajliji koji je zapovjednik jednoj formaciji u Iraqu.


Image
Shot at 2007-06-26


Adin Salkanović, vodnik elitne postrojbe američke vojske koja se danas bori protiv Al-Qaide, rođen je u Sarajevu odakle je krajem rata otišao u SAD. Dok je raznosio hranu po sarajevskim planinama, radovali su mu se vojnici Armije BiH. Danas se njime ponose i vojnici njegove postrojbe i zapovjednik multinacionalnih snaga u Iraku general Ray Odiero.
U ratu mu je ranjen otac, a u međuvremenu su liječnici kod njegove mlađe sestre dijagnosticirali skoliozu. Taman oko Daytona 1995. uspjeli su svi izaći iz porušenog Sarajeva i emigrirati u SAD.

Obitelj u Bosnu, Adin u Irak
Smjestili su se u San Joseu, Kaliforniji, gdje mu je sestra konačno dobila stručnu liječničku pomoć, a on je napokon krenuo u školu.
“Bili smo potpuno izgubljeni tri mjeseca. Nitko od nas nije znao ni riječi engleskog”, priča vodnik Salkanović. Ubrzo, 1997., obitelj se odlučila vratiti u Sarajevo, dok je Adin ostao. Radio je različite građevinske poslove dok nije završio srednju školu. Nakon mature pridružio se američkoj vojsci.
“To je potpuno drukčije od bosanske vojske. Obuka, disciplina, oprema…to se ne može uspoređivati”, kaže vodnik Salkanović i dodaje kako mu nisu vjerovali kada im je opisivao vojsku koju je služio, kako je svaka postrojba imala različite odore i različite standarde. Pridružio se 3. bataljunu osme jurišne postrojbe s kojom je dva puta služio u Kuvajtu. Nakon 11. rujna 2001. i napada na WTC američka vojska je ponovno oformila elitnu Troop F, koja se u Drugom svjetskom ratu borila u invaziji na sjevernu Afriku, kasnije u Vijetnamu i sada u Iraku. Samo u posljednjih godinu dana Salkanović je sudjelovao u stotinama vojnih operacija protiv iračke Al-Qaide u Bagdadu i okolici. Prva operacija bila je u okolici Abu Ghraiba. Čistili su šire područje prema zračnoj luci u Bagdadu koju je držala Al-Qaida i ostali pobunjenici, ulicu po ulicu, kuću po kuću, zgradu po zgradu. “To je poput vožnje biciklom. Kada se jednom naučite boriti, to nikada ne možete zaboraviti. Na trenutak sam zaboravio borim li se u Iraku ili u Bosni. Instinkt je takav. To vam ne mogu opisati”, kaže o toj i mnogim sličnim akcijama Salkanović.


Borba protiv Al-Qaide
Salkanović je 6. ožujka na svojoj koži iskusio kolika opasnost prijeti svakom američkom vojniku ili iračkom civilu. U Buhrizu, predgrađu Bagdada, vodio je skupinu od osam vojnika u rutinski obilazak. Odjednom, s tri strane 15 do 20 pobunjenika Al-Qaide osulo ih je paljbom iz raketnih bacača, bombama, snajperima, kalašnjikovima. Njegove kolege i on uspjeli su se izvući iz oklopnog vozila u jednu zgradu i popeti se na krov odakle su uzvratili paljbu. U petnaestominutnoj borbi Salkanovića su pogodila tri metka: jedan u kažiprst, drugi u rame i treći između ramena i ruke. Još dva su ga pogodila izravno u prsa, ali ih je zaustavila pancirna košulja. “Ta dva sigurno bi me ubila”, kaže danas Salkanović. Izgubio je dvije litre krvi, ali je ostao živ. Prebačen je hitno u Njemačku, odatle u Fort Hood u Teksasu. Nakon dva mjeseca liječenja i rehabilitacije spreman je za borbu.
“Jedva sam dočekao da mi moji liječnici dopuste da se vratim natrag u Irak. To je poput obitelji. Moji suborci su moja braća”, kaže hrabri Sarajlija koji je nekada branio svoj grad, a sada se bori za mir i demokraciju u Iraku.


Vojnici mu vjeruju i obožavaju ga
Salkanovića je rat u našoj zemlji i odveo u američku vojsku i danas u Irak. Ipak, nikada ne govori o ratu u BiH. “On o tome ne želi pričati ako ga ne pitate. Oni koji su vidjeli, doživjeli takve grozne stvari ne pričaju o tome”, kaže vodnik Kirby Carter, njegov zamjenik. Ipak, svoja vojnička iskustva iz BiH danas primjenjuje u Iraku. “On zna mnogo toga. Čim izađemo iz baze i krenemo u ophodnju ili akciju, on je odmah spreman za borbu. Svi vojnici ga jednostavno obožavaju. Svi se rado bore i vjeruju čovjeku koji je iskusio borbu”, kaže o Salkanoviću njegov brat po oružju vodnik Carter.


Želim postati američki general
Vodnik Salkanović se nada kako će ostvariti zavidnu vojnu karijeru u američkoj vojsci i možda jednoga dana postati i general. “Svatko tko se borio s 14 godina postao je mnogo zreliji od drugih mladih vodnika”, naglašava Salkanović. “Imali smo mnogo mladih vojnika koji su postali vrlo dobri vodnici i vodnika koji su postali pukovnici. Odabrao sam ovaj posao jer odgovara mojoj osobnosti i mojim mogućnostima i nadam se da ću jednoga dana postati dobar zapovjednik američke vojske”, ističe vodnik Salkanović.


Rat u BiH bio je primitivan i užasan
O ratu u Bosni i Hercegovini danas kaže kako je bio primitivan u svakom pogledu, od samih razloga izbijanja rata pa do načina vođenja. “Bio je to rat nalik Prvom svjetskom. Rovovski. Sve strane su koristile tisuće nagaznih mina, ubijalo se snajperima, tenkovima, minobacačima, najviše civile. Užas poput sadašnjeg Iraka”, sjeća se vodnik Salkanović i dodaje kako je u tom ratu želio volontirati kako bi vidio barem malo akcije.


General Odiero: Ponosan sam što SAD ima vodnika Salkanovića!
Zapovjednik multinacionalnih snaga u Iraku general Ray Odiero obratio se nedavno vojnicima u Iraku, a glavna inspiracija bio mu je “jedan od najvećih naših heroja vodnik Adin Salkanović”. Prenosimo dio govora generala Odierna.
“Danas uživamo u ovim slobodama zbog generacija Amerikanaca koji su branili naš način života i koji su zbog toga položili najveću žrtvu, svoje živote, i nikada ih ne smijemo zaboraviti. Naše snage u Iraku primjer su onoga najboljega što Amerika ima – hrabre i časne borce i dragovoljce koji se daju za obranu slobode i našeg načina življenja. Imao sam priliku patrolirati s jednim od naših brojnih heroja – vodnikom Adinom Salkanovićem, koji je rođen u Bosni i Hercegovini. Vodnik Sal, kako ga svi zovu, ranjen je u unakrsnoj vatri početkom ožujka. Pogodila su ga tri neprijateljska metka. Druga dva zaustavila je pancirka. Ponovno sam se s njime čuo dok se liječio u Fort Hoodu. Kazao mi je kako je spreman odmah se vratiti u Irak ako mu to liječnici dopuste. Danas se vodnik Sal bori protiv Al-Qaide u iračkoj provinciji Diyala. Jedan od brojnih heroja, nevjerojatnih muškaraca i žena koji žele slobodu kakva je u Americi, jedan koji je počeo u Bosni i Hercegovini i koji je zaslužio slobodu američkoga građanina. Postoje tisuće poput vodnika Sala koji se tamo bore i koji ne žale svoj život za slobodu. To je ono što me danas čini ponosnim”, kazao je zapovjednik multinacionalnih snaga u Iraku general Ray Odiero.
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#2

Post by medda »

Bio je gerila u Bh da bi okusio malo akcije a sada se bori za pravi cilj: demokraciju i mir...hahaha
Dobro je odluciJo!
Gdje si ovo skinuo?! :lol:
bilyu
Posts: 48
Joined: 15/05/2007 18:12

#3

Post by bilyu »

Zanimljivo!
Svaka mu sat al se tamo treba dobro cuvati jer je Irak po meni poput Vijetnama i veoma je slozena iteskaborba.Prvo sto je pustinja i velika toplota,a drugo i trece sto ima puno pescanih oluja u kojima ti bas tehnika nepomaze i sto pobunjenici znaju svaki djeo tog terena i koriste pjesak za skrivanje.

Jos nesto! Stara juga je punooo zaklona napravila za koje se trenutno i nezna jer su an objestarne izgubljeni podatci a oni ih jednim djelom znaju....
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#4

Post by Ergot »

bilyu wrote:Zanimljivo!
Svaka mu sat al se tamo treba dobro cuvati jer je Irak po meni poput Vijetnama i veoma je slozena iteskaborba.Prvo sto je pustinja i velika toplota,a drugo i trece sto ima puno pescanih oluja u kojima ti bas tehnika nepomaze i sto pobunjenici znaju svaki djeo tog terena i koriste pjesak za skrivanje.

Jos nesto! Stara juga je punooo zaklona napravila za koje se trenutno i nezna jer su an objestarne izgubljeni podatci a oni ih jednim djelom znaju....
Oho vam se Ameri, oho vam se!
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#5

Post by medda »

ebemu misha, eto ameri ce propasti zbog pijeska i toplote
:lol:
sram ih bilo u pijesak da se sakrivaju
:lol:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#6

Post by chuchumbamayumbe »

Eeee, da se meni dočepati Amerike...kakva vojska i marinci, odmah kakav biznis laganini, ovo-ono.
"Boli me briga za Irak i Iran, oni se rokaju a ja sam miran"
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#7

Post by kustah »

bilyu wrote:Zanimljivo!
Svaka mu sat al se tamo treba dobro cuvati jer je Irak po meni poput Vijetnama i veoma je slozena iteskaborba.Prvo sto je pustinja i velika toplota,a drugo i trece sto ima puno pescanih oluja u kojima ti bas tehnika nepomaze i sto pobunjenici znaju svaki djeo tog terena i koriste pjesak za skrivanje.

Jos nesto! Stara juga je punooo zaklona napravila za koje se trenutno i nezna jer su an objestarne izgubljeni podatci a oni ih jednim djelom znaju....
Nisi dobro informisan!

Zadnji Savezni sekretar za Narodnu odbranu - SSNO ili Ministar odbrane ex-SFRJ, General Veljko Kadijevic je pred rat sa Irakom angazovan od amerikanca kao konsultant i on im je dao sve planove koje je Yu gradjevinska i vojna industrija obavila za Irack.

Naknada za to: Zivi na relaciji Florida-Bec. Pod zastitom je SAD i nece biti terecen za ratne zlocine,za koje bi trebao odgovarati jer postoji potjernica od raspisana od Vlade Hrvatske.

Uzgred: Veljko Kadijevic je zavsio cuveni West Point Academy. Izgleda da je citav zivot bio spijun, i u saradnji sa svojim novim komandantom Milosevicem rasturio i pripremio JNA za "novu" ulogu.
Last edited by kustah on 27/06/2007 03:13, edited 1 time in total.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#8

Post by kustah »

Meni se cini da je ovaj clanak pun, GLUPOSTI!
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#9

Post by Ergot »

kustah wrote:Meni se cini da je ovaj clanak pun, GLUPOSTI!
Meni se cini da se tebi dobro cini.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#10

Post by chuchumbamayumbe »

Ergot wrote:
kustah wrote:Meni se cini da je ovaj clanak pun, GLUPOSTI!
Meni se cini da se tebi dobro cini.
Suviše sam star da bih vam mogao pomoći, ali ako mene pitate...
:)
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#11

Post by [Matrix] »

kad one moze biti vodnik,ja bi bio najmanje pukovnik.cuj vodu raznosio,bemti ja na treski nisam vidio da iko nosa vodu ljudima,al hajde mozed anegdje i jest.Ima li sanse,ozbiljno da se aktvira u us marincima,nama veteranima bh rata.jesu li godine limitirane ili sta ?Ja sam pucao iz svega osima VBR-a ali nije tesko ORCAN ima button ,pritisnes i ode..Zadnje oruzje mi je bilo "nitro" ,teska ko tuc a nista samo malo prasine digne,uzasno odjekne ali bezveze.Koristiom sam i RPG,dobar za kuce od cigle,beton,nista.Za sume nula.Snamjper PASP JNA dobar samo za pro ljude meni umalo oko da izbije i naravno kalash,uvijek dobar,i u blatu puca...Koristio sam i remington snapjer pusku i mcmilan one su dobre ali zahtijevaju obuku,malo duze ispucavanje.Znam vozit T55 i t84 i pucat normalno.Imam i certifikat konadant diverzantskih jedinica,NIS JNA.Ubijam osmjehom.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#12

Post by kustah »

Izvinjavam se, ipak je ovo autenticno!
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#13

Post by chuchumbamayumbe »

[Matrix] wrote:kad one moze biti vodnik,ja bi bio najmanje pukovnik.cuj vodu raznosio,bemti ja na treski nisam vidio da iko nosa vodu ljudima,al hajde mozed anegdje i jest.Ima li sanse,ozbiljno da se aktvira u us marincima,nama veteranima bh rata.jesu li godine limitirane ili sta ?Ja sam pucao iz svega osima VBR-a ali nije tesko ORCAN ima button ,pritisnes i ode..Zadnje oruzje mi je bilo "nitro" ,teska ko tuc a nista samo malo prasine digne,uzasno odjekne ali bezveze.Koristiom sam i RPG,dobar za kuce od cigle,beton,nista.Za sume nula.Snamjper PASP JNA dobar samo za pro ljude meni umalo oko da izbije i naravno kalash,uvijek dobar,i u blatu puca...Koristio sam i remington snapjer pusku i mcmilan one su dobre ali zahtijevaju obuku,malo duze ispucavanje.Znam vozit T55 i t84 i pucat normalno.Imam i certifikat konadant diverzantskih jedinica,NIS JNA.Ubijam osmjehom.
Primaju u Al Kaidu, vidi kod njih.
Godine nisu uslov, kao ni drzavljanstvo.
Samo nema dodataka za odvojen zivot, toplog obroka i regresa.
:)
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#14

Post by Ergot »

kustah wrote:Izvinjavam se, ipak je ovo autenticno!
Sto i dalje ne znaci da se ne radi o gomili govana. Koga boli neka stvar za vodnikom Salkanovicem.?
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#15

Post by kustah »

chuchumbamayumbe wrote:
[Matrix] wrote:kad one moze biti vodnik,ja bi bio najmanje pukovnik.cuj vodu raznosio,bemti ja na treski nisam vidio da iko nosa vodu ljudima,al hajde mozed anegdje i jest.Ima li sanse,ozbiljno da se aktvira u us marincima,nama veteranima bh rata.jesu li godine limitirane ili sta ?Ja sam pucao iz svega osima VBR-a ali nije tesko ORCAN ima button ,pritisnes i ode..Zadnje oruzje mi je bilo "nitro" ,teska ko tuc a nista samo malo prasine digne,uzasno odjekne ali bezveze.Koristiom sam i RPG,dobar za kuce od cigle,beton,nista.Za sume nula.Snamjper PASP JNA dobar samo za pro ljude meni umalo oko da izbije i naravno kalash,uvijek dobar,i u blatu puca...Koristio sam i remington snapjer pusku i mcmilan one su dobre ali zahtijevaju obuku,malo duze ispucavanje.Znam vozit T55 i t84 i pucat normalno.Imam i certifikat konadant diverzantskih jedinica,NIS JNA.Ubijam osmjehom.
Primaju u Al Kaidu, vidi kod njih.
Godine nisu uslov, kao ni drzavljanstvo.
Samo nema dodataka za odvojen zivot, toplog obroka i regresa.
:)
Placaju li mobilni i avionsku kartu?
Last edited by kustah on 27/06/2007 01:26, edited 1 time in total.
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#16

Post by rajvosa^ »

Ima njih iz San Jose jos koji su USA vojsci. Sve djeca rata u BiH, i kada dodjose u USA uglavnom prije Iraqa zajebase se pa se upisase za kojekakve stipendije. Na kraju zavrsise u Iraqu i Afganistanu.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#17

Post by kustah »

Ergot wrote:
kustah wrote:Izvinjavam se, ipak je ovo autenticno!
Sto i dalje ne znaci da se ne radi o gomili govana. Koga boli neka stvar za vodnikom Salkanovicem.?
Ma ja, slazem se !
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#18

Post by chuchumbamayumbe »

kustah wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
[Matrix] wrote:kad one moze biti vodnik,ja bi bio najmanje pukovnik.cuj vodu raznosio,bemti ja na treski nisam vidio da iko nosa vodu ljudima,al hajde mozed anegdje i jest.Ima li sanse,ozbiljno da se aktvira u us marincima,nama veteranima bh rata.jesu li godine limitirane ili sta ?Ja sam pucao iz svega osima VBR-a ali nije tesko ORCAN ima button ,pritisnes i ode..Zadnje oruzje mi je bilo "nitro" ,teska ko tuc a nista samo malo prasine digne,uzasno odjekne ali bezveze.Koristiom sam i RPG,dobar za kuce od cigle,beton,nista.Za sume nula.Snamjper PASP JNA dobar samo za pro ljude meni umalo oko da izbije i naravno kalash,uvijek dobar,i u blatu puca...Koristio sam i remington snapjer pusku i mcmilan one su dobre ali zahtijevaju obuku,malo duze ispucavanje.Znam vozit T55 i t84 i pucat normalno.Imam i certifikat konadant diverzantskih jedinica,NIS JNA.Ubijam osmjehom.
Primaju u Al Kaidu, vidi kod njih.
Godine nisu uslov, kao ni drzavljanstvo.
Samo nema dodataka za odvojen zivot, toplog obroka i regresa.
:)
Placaju li mobilni i avionsku kartu?
Hoš i muzičku? :D :D :D
Plaćaju avionsku kartu, ali samo u jednom smjeru. Pa gdje se zabiješ!
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#19

Post by kustah »

rajvosa^ wrote:Ima njih iz San Jose jos koji su USA vojsci. Sve djeca rata u BiH, i kada dodjose u USA uglavnom prije Iraqa zajebase se pa se upisase za kojekakve stipendije. Na kraju zavrsise u Iraqu i Afganistanu.
Dali su se zajebali ili nisu je vrlo diskutabilno. Prosao je vec jedan rat pa hoce i u drugi. Ima tu mnogo vise od toga "zajebase se". Glava u torbi za $30000. Jad!
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#20

Post by Dado dijasporitus »

Pricajte sta hocete ali valja imati m... pa stati pred nisan. Ili s jedne ili s druge strane pa jos i dobrovoljno. Respect.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#21

Post by encian »

ja stekoh utisak citajuci ovaj teks da u iraku obitava i bori se samo al kaida :-? .

imam ovdje jednog simpaticnog crnca, koji je trazio otpust iz vojske nakon sto je bio u iraku neko vrijeme. rekao mi je "to nije nas rat i malo ko dole vidi svrhu boravka u iraku. pri tome, dok ubijemo jednog teroristu, ubijemo desetine civila. ja vise nisam mogao".

momak je u vojsci bio nekih 12 godina, tako da nije pocetnik ni prepadnuti.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#22

Post by kustah »

Dado dijasporitus wrote:Pricajte sta hocete ali valja imati m... pa stati pred nisan. Ili s jedne ili s druge strane pa jos i dobrovoljno. Respect.
I mozak ko m... od kolibria!
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#23

Post by kustah »

SWEET NEO CON
(M. Jagger/K. Richards)

You call yourself a Christian
I think that you're a hypocrite
You say you are a patriot
I think that you're a crock of shit

And listen, I love gasoline
I drink it every day
But it's getting very pricey
And who is going to pay

How come you're so wrong
My sweet neo con.... Yeah

It's liberty for all
'Cause democracy's our style
Unless you are against us
Then it's prison without trial

But one thing that is certain
Life is good at Haliburton
If you're really so astute
You should invest at Brown & Root.... Yeah

How come you're so wrong
My sweet neo con
If you turn out right
I'll eat my hat tonight

Yeah, yeah, yeah, yeah....

It's getting very scary
Yes, I'm frightened out of my wits
There's bombers in my bedroom
Yeah and it's giving me the shits

We must have loads more bases
To protect us from our foes
Who needs these foolish friendships
We're going it alone

How come you're so wrong
My sweet neo con
Where's the money gone
In the Pentagon

Yeah ha ha ha
Yeah, well, well

Yeah, yeah, yeah, yeah, yeah
Yeah, yeah, yeah, yeah, yeah...
Neo con
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#24

Post by Eshek »

Ovakvih glupana će vazda biti, tek onako, za reklame...
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#25

Post by kustah »

Dado dijasporitus wrote:Pricajte sta hocete ali valja imati m... pa stati pred nisan. Ili s jedne ili s druge strane pa jos i dobrovoljno. Respect.
Mozda bi trebalo da pogledas ovaj film:

http://video.google.com/videoplay?docid ... 8365185391

do kraja! Ako imas m...!
Post Reply