Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

sarajlija1971
Posts: 314
Joined: 12/12/2011 20:05

#51 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by sarajlija1971 »

Jebi ga, demokratija. Svako ima pravo da kaze sta hoce. Pa evo da i ja kazem koju "pametnu".

Nekada davno imao sam ideju da se pored ovih "obicnih" tramvaja, uvedu tramvaji koji ne bi imali sjedista, znaci samo za stajanje.

Svaki takav tramvaj bi prevozio jos veci broj ljudi a bili bi oznaceni posebnom bojom, da se izdaleka vidi da dolazi taj bez sjedista, pa kome ne odgovara da ceka onaj sa sjedistima.

Takvi tramvaji bi isli kao svaki drugi ili treci i mislim da bi se u vrijeme spice itekako rasteretila guzva.

Eto, pa dajte koji "pametan" komentar.

Pozdrav.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#52 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Dope_Man »

To cak i ne bi bila losa ideja.. pokupio bi djecu, studente, radnike.. a penzija nek ceka koji minut ako im se ne stoji, a definitivno bi mogao povuci vise.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#53 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by holowey »

mozda bi bila bolja ideja tramvaj sa foldable sjedistima uz prozore...kao u kinu...ko hoce da sjedne, spusti sjedalni dio... u vrijeme spice, sjedi samo onaj ko mora, ostali stoje...ako u spici sjedne neko ko ne mora, ostali zagalame :D
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#54 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Truba »

treba nam tramvaj komericjala
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#55 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by ovo_malo_duse »

Nevalja ti naslov teme.

Veliki gradovi zbog povecanog zagadzenja masovno uvode neki vid " sinskog javnog prevoza na struju " Tramavaj , Metro etc. zavisno od velicine grada.
A ti bi da ukidas :D :D :D
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#56 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Thorgerson »

sarajlija1971 wrote:Jebi ga, demokratija. Svako ima pravo da kaze sta hoce. Pa evo da i ja kazem koju "pametnu".

Nekada davno imao sam ideju da se pored ovih "obicnih" tramvaja, uvedu tramvaji koji ne bi imali sjedista, znaci samo za stajanje.

Svaki takav tramvaj bi prevozio jos veci broj ljudi a bili bi oznaceni posebnom bojom, da se izdaleka vidi da dolazi taj bez sjedista, pa kome ne odgovara da ceka onaj sa sjedistima.

Takvi tramvaji bi isli kao svaki drugi ili treci i mislim da bi se u vrijeme spice itekako rasteretila guzva.

Eto, pa dajte koji "pametan" komentar.

Pozdrav.
Meni ovo zvuci kao odlicna ideja. :thumbup: Ovi koji idu krace relacije mislim da ne bi razmisljali da li da udju u takav tramvaj.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#57 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Haris.ba »

Thorgerson wrote:Meni ovo zvuci kao odlicna ideja. Ovi koji idu krace relacije mislim da ne bi razmisljali da li da udju u takav tramvaj.
Pa kada su gužve u tramvajima? Na kratkim relacijama? Ja koliko vidim glavni ulazi i izlazi nisu na kratkim relacijama.

Je li smisao tramvaja da čekaš 15 minuta na taj stojeći tramvaj? Kad se zna desiti da čekaš i 15 minuta na nestojeći tramvaj danas. Jer se ne smije u tramvajskom saobraćaju desiti da dođe tramvaj na stajalište, a ti isti propustiš zato što čekaš stajaći. To je glupost. Jer stvara se gužva na stanici, gubi se vrijeme i bespotrebno je.

Gužve u tramvajima su ujutro i poslijepodne. Škole i posao. I to se ne može riješiti stojećim tramvajima. Malo bi pomoglo u nekim situacijama. Ali, problem tramvaja je:
1. loša pruga zbog koje tramvaji idu sporo
2. mali tramvaji u špici (plus neprilagođena stajališta većim tramvajima)
3. semafori neprilagođeni da tramvaji imaju prioritet

Tek onda bi se dalo razmišljati o širenju mreže da se ukinu presjedanja (npr. za početak mreža prema Dobrinji i Hrasnici sa krugom uz entitetsku liniju da se izbjegnu terminusi tipa Željezničke stanice koji bi samo usložnili saobraćaj. Plus širenje na Vogošću što otvara mogućnost izgradnje drugog prstena sa Vogošće na Reljevo, Rajlovac, Dobroševiće, Osjek, Blažuj, Otes, Stup, i spoj na Nedžariće. (izgleda da će tu ideju napustiti sa početkom gradnje I transferzale - jer prvobitno je bilo planirano da postoji trasa između traka).

A ovako kako se radi godinama - tramvaj će se sam ukinuti od sebe.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#58 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by trambusek88 »

Mislim da samo Hrasnica trenutno ima izglede.
Što se tiče tramvaja za Dobrinju, nakon preuređenja Bulevara Branioca Dobrinje, bojim se da je zapečaćena priča o tramvaju za Dobrinju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#59 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Haris.ba »

trambusek88 wrote:Mislim da samo Hrasnica trenutno ima izglede.
Što se tiče tramvaja za Dobrinju, nakon preuređenja Bulevara Branioca Dobrinje, bojim se da je zapečaćena priča o tramvaju za Dobrinju.
Pa i ne baš. Poznavajući nas, to će i spasiti trasu. Samo su napravljene klupe za sjedenje. Da je prepravljen most na A transferzali da su ukinute rute za tramvaj, onda bi bilo gotovo. Ovako će sa vremenom biti očišćena trasa.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#60 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by trambusek88 »

Nekad sam postavljao šta je planirano što se tiče proširenja tramvajske mreže.

Ovo su prijeratni planovi. (osim Hrasnica-Vojkovići-Dobrinja, mislim da je planirana 2000-tih)

Image
Last edited by trambusek88 on 25/04/2018 13:27, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#61 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Truba »

da..1400 metara od vikendice mi računao sam

:( :( :( :( :( :( :(
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#62 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Haris.ba »

Bio je i taj plan poslije rata. Nešta bi i stranci uletili. Ali, propalo osim na planu politike, i na čisto organizacionim stvarima.

Ko i kako će naplaćivati kartu, čije će vlasništvo biti, treba li nova firma....
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#63 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by man_464 »

Da je Dbr i Hrasnicu povezati... Ovo otom potom ka Grbavici.
User avatar
astala_vistala
Posts: 1423
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#64 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by astala_vistala »

Samo prosiriti do hrasnice,trolu opet povezati do vogosce,kakva ukidanja :-)

pokretac teme da nisi tuzlak neki,znam da tuzlaci bi najradije ukinuli Sarajevo na svaki moguci nacin.
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#65 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Men_of_Numenor »

sarajlija1971 wrote:Jebi ga, demokratija. Svako ima pravo da kaze sta hoce. Pa evo da i ja kazem koju "pametnu".

Nekada davno imao sam ideju da se pored ovih "obicnih" tramvaja, uvedu tramvaji koji ne bi imali sjedista, znaci samo za stajanje.

Svaki takav tramvaj bi prevozio jos veci broj ljudi a bili bi oznaceni posebnom bojom, da se izdaleka vidi da dolazi taj bez sjedista, pa kome ne odgovara da ceka onaj sa sjedistima.

Takvi tramvaji bi isli kao svaki drugi ili treci i mislim da bi se u vrijeme spice itekako rasteretila guzva.

Eto, pa dajte koji "pametan" komentar.

Pozdrav.
Slažem se. A pored njih uvesti i one samo za ležanje.

Plus ne bi bilo loše da se uvede i jedan tramvaj za ljude koji malo više popiju :mrgreen: , ono da ne idu sami kući. Pokupiš ih sve na kamaru i samo ih razvoziš. Takvim što vole popiti obavezno ugraditi čipove pod kožu da ne bi bilo kasnije nisu znali da treba platiti vožnju :mrgreen:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#66 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Thorgerson »

trambusek88 wrote:Mislim da samo Hrasnica trenutno ima izglede.
Što se tiče tramvaja za Dobrinju, nakon preuređenja Bulevara Branioca Dobrinje, bojim se da je zapečaćena priča o tramvaju za Dobrinju.
Na Dobrinji ima dovoljno prostora da se smjesti pruga pored onoga sto su uredili.

Duz citavog Bulevara ide: trotoar + 2 trake za automobile (1 traka je parking) + ovaj uredjeni zeleni dio + široko šetalište.

Znaci dovoljno je uzeti ove dvije trake automobilima (koji ionako tu samo zagusuju saobracaj i nicemu taj put ne sluzi) Pogotovo jer je i samo setaliste sada zatvoreno sa rampama - dakle mogu uci samo dostavna vozila. Tu postaviti sine i zavrseno. Valjda nije neki problem pomjeriti trasu pruge 3m u jednu stranu?

A sporednih cesta ima sasvim dovoljno. Tako da bi te dvije trake bile sasvim dovoljne za tramvaj.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#67 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Thorgerson »

Najveca steta je ta sto su stranice napravljene POSLIJE semafora, umjesto da su stavljene prije semafora.
Na taj nacin tramvaj teoretski moze stati 40 puta, umjesto 20 puta (ili koliko vec ima stanica).

E sad 20 semafora. Tramvaj ne fata bas zeleni val, neka stane na 10 semafora to je 10 nepotrebno izgubljenih minuta.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#68 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by man_464 »

Na taj način bi se barem 5-7 minuta uštedilo u jednom smjeru, sigurno, a time bi sa 22 tramvaja mogao biti inteval i 3 minute.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#69 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Dope_Man »

Thorgerson wrote:Najveca steta je ta sto su stranice napravljene POSLIJE semafora, umjesto da su stavljene prije semafora.
Na taj nacin tramvaj teoretski moze stati 40 puta, umjesto 20 puta (ili koliko vec ima stanica).

E sad 20 semafora. Tramvaj ne fata bas zeleni val, neka stane na 10 semafora to je 10 nepotrebno izgubljenih minuta.
Tacno, i ovo me je nerviralo otkako sam krenuo u srednju i tako poceo sa vozikanjem u tramvaju... ali problem je sirina. Sad je nemoguce pomjeriti stanice jer prije semafora imas iskljucnu traku lijevo na svakoj raskrsnici. Na par gdje je nema, nemas prostora opet.

Da se kako moze maci sina sa strane, tako da masi i traku za skretanje desno, e to bi nesto bilo, ali i to bi na dosta dijelova grada bilo veoma tesko za izvesti.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#70 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by trambusek88 »

To bi se moglo riješiti pametnim semaforima.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#71 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by DrugaGimnazija »

Thorgerson wrote: Na Dobrinji ima dovoljno prostora da se smjesti pruga pored onoga sto su uredili.

Duz citavog Bulevara ide: trotoar + 2 trake za automobile (1 traka je parking) + ovaj uredjeni zeleni dio + široko šetalište.

Znaci dovoljno je uzeti ove dvije trake automobilima (koji ionako tu samo zagusuju saobracaj i nicemu taj put ne sluzi) Pogotovo jer je i samo setaliste sada zatvoreno sa rampama - dakle mogu uci samo dostavna vozila. Tu postaviti sine i zavrseno. Valjda nije neki problem pomjeriti trasu pruge 3m u jednu stranu?

A sporednih cesta ima sasvim dovoljno. Tako da bi te dvije trake bile sasvim dovoljne za tramvaj.
Upravo tako. Automobili nemaju potrebe ici bulevarom, koji treba biti pjesacka zona + tramvaji. Pristupne ceste sa dovoljno parkinga postoje sa svih strana.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#72 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Bumerang »

Image

Image

Da li ce se pri obnovi tramvajske pruge i druge infrastrukture instalirati i stubni solarni paneli za voznju tramvaja. To bi u velikoj mjeri vratilo ulozena sredstva za rekonstrukciju pruge i ostale infrastrukture?
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#73 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by trambusek88 »

Jok, preskupa investicija.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#74 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Thorgerson »

trambusek88 wrote:To bi se moglo riješiti pametnim semaforima.
Ma nema tog pametnog semafora koji ce rijesiti ukrstanje cesta sa visokom frekvencijom saobracaja.

To je sve odlaganje rjesenja, a rjesenje je razdvajanje ukrsanja na nivoe. I to treba da bude dugorocni plan, gdje god je moguce uraditi.

Na Stupu evo vise nikada nema guzve. Mislim na samu stupsku petlju, druga je stvar sto nije napravljena puna XII transv. Ali guzve kod stupske vise nema. Niti je moze biti. Jbg, samo je premjestena dalje.

Meni se npr ono rjesenje za Pofalice ili za RTV svidja. Gdje je saobracaj stavljen pod zemlju, tramvaj gore i to je ok. Tome treba teziti.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#75 Re: Sarajevski Tramvaj - Ukinuti ili ne ?

Post by Dope_Man »

Na petlji zapravo ima guzve, ali uglavnom zato sto nije zavrsena (na kraju petlje prema aerodromu cesto se zaguzvaju jer se dvije trake spajaju u jednu, al opet to je problem nedovrsene ceste).
Post Reply