Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Capajebo
Posts: 20680
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#6726 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Capajebo »

Bas dosta puta sam zvao taxi oko 4-pola 5 ujutro, nekada i oko 3, i nikada nisam cekao preko 10 minuta, a ne da nije bilo slobodnog vozila. U ta doba mi je cak lakse dobiti Sarajevo Taxi nego nekog privatnog... :D
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#6727 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by invincible1921 »

Cuj ne mora doc :lol: da mu kazem vozi me od carsije do katedrale ima dodje , jbt kolko ljudi sebi daju za pravo i jos pri tom su bahati, bezobrazni i povrh svega pljacckaju drzavu :-)
User avatar
nepass1
Posts: 9439
Joined: 06/07/2017 07:35

#6728 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by nepass1 »

un1ted wrote:
bingov buraz wrote:Šta mušterija ima sa tim?
Stvarno sam protiv ovih uhljupa iz taksija, ali šta očekuješ?

Da si rekao "U redu, ako nema niko u blizini, koja je udaljenost najbližeg taxi štanda, platit ću dolazak do moje adrese i onda transport do lokacije", vjerujem da bi neko došao.

Ako nema nikoga u blizini da se ekonomski isplati tvoja vožnja (gledajući neki prosjek trajanja vožnje), normalno da neće niko doći po tebe.

Po tvom, ti ako odeš na Bjelašnicu, neko iz grada mora da se odazove na tvoj poziv i dođe po tebe?
bolan nece od sebilja do pivare da dodju, prodjem kraj sebilja,puno taxija otpremam strance na aerodrom, pola sata zivkam nece niko. kad sam rekao stranci aerodrom majke mi stvori se taxi u roku 3 minute.
User avatar
avetinja
Posts: 31420
Joined: 19/07/2014 13:31

#6729 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by avetinja »

Pretpostavljam da se radi o Sarajevo taxiju?
Samo zovite privatne taksi službe i, uglavnom, nećete imati neugodnosti.
Najviše hahara i seljačina sam vidio u Sarajevo taksiju. Čast izuzetcima.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#6730 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Koliko poznajem taksiste, oni najvise vole nocnu smjenu, sami tako pricaju, oni se na standu dogovaraju ko ce u nocnu smjenu veceras, sutra i tako dalje. Vole nocne smjene, jer najbolje zarade, posebno iza ponoci kad ne radi gradski prijevoz.

Nocna voznja nosi i neke rizike, ali ne bojim se za njih, svaki ima nesto ispod sjedista, paliju ili vatreno hladno oruzje.

Privatni su se podijelili po reonima, eto i to je javna tajna, Paja stari grad, Zuti centar i novo Sarajevo, Crveni na sve strane, da ne idem dalje. Takodje puno je nelegalnih taksista koji su na "vezi" odnosno komuniciraju sa dispecerom odredjene firme, a prilicno sam uvjeren da nelegalni taxisti rade i u dogovoru sa SA taxama. Konkretno Latinska stand, ne jednom sam sjeo u taxi i skontam da nema ni firme na krovu ni taximetra, samo pukne cijenu ovisno gdje ides. Imaju pausalne cijene do Hrida, Mahmutovca, Sirokace itd.
Malo sutra bi oni stajali na SA taxi standu, a da to nije u dogovoru sa taxama.

Nelegalni zgrcu masne pare, naravno ne placaju porez drzavi ali plate "porez" taxama zbog koristenja standa.
User avatar
avetinja
Posts: 31420
Joined: 19/07/2014 13:31

#6731 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by avetinja »

Zgrću masne pare, ali daju i mas'an dio onome ko im je to omogućio. Isto kao što kod privatnih taksi službi dobar dio zarade ide vlasniku. I na kraju opet najbolje zarađuju taksisti Sarajevo taksija. Neki dan mi se jedan žalio kako su došla teška vremena i kako jedva zaradi dnevnicu od 100 i frtalj KM, a ne radi nešto pretjerano.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#6732 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by invincible1921 »

avetinja wrote:Zgrću masne pare, ali daju i mas'an dio onome ko im je to omogućio. Isto kao što kod privatnih taksi službi dobar dio zarade ide vlasniku. I na kraju opet najbolje zarađuju taksisti Sarajevo taksija. Neki dan mi se jedan žalio kako su došla teška vremena i kako jedva zaradi dnevnicu od 100 i frtalj KM, a ne radi nešto pretjerano.
A pdv, porez, nesto to ne znaju sta je :-) :-) svaki taxist sarajevo taxia je pravno gledano firma za sebe i sve sto zaradi uzme sebi u padze. Kolko sam upucen porez se placa od clanarine koja se placa udruzenju sto je blago receno mizerno u odnosu na ono sto oni zgrcu.
User avatar
avetinja
Posts: 31420
Joined: 19/07/2014 13:31

#6733 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by avetinja »

invincible1921 wrote:
avetinja wrote:Zgrću masne pare, ali daju i mas'an dio onome ko im je to omogućio. Isto kao što kod privatnih taksi službi dobar dio zarade ide vlasniku. I na kraju opet najbolje zarađuju taksisti Sarajevo taksija. Neki dan mi se jedan žalio kako su došla teška vremena i kako jedva zaradi dnevnicu od 100 i frtalj KM, a ne radi nešto pretjerano.
A pdv, porez, nesto to ne znaju sta je :-) :-) svaki taxist sarajevo taxia je pravno gledano firma za sebe i sve sto zaradi uzme sebi u padze. Kolko sam upucen porez se placa od clanarine koja se placa udruzenju sto je blago receno mizerno u odnosu na ono sto oni zgrcu.
Davno smo računali, kada poplaćaju sve potrebe, to iznosi oko 1000 KM. Dakle, porez, pdv, članarina, gorivo... Dnevno može uzeti stoju, što znači da mu ostaju dvije milje čiste zarade. Ovaj se žalio kao da mu je profit 20 KM. Kaže: "Gledaj, jebote, na šta smo spali", pokazujući na dnevnicu od stoju i frtalj. Zatim dodaje: "Nema, nije više kao prije, prije se bolje zarađivalo". Jebote, ljudi sa fakultetom rade za duplo manje, a taksista možeš biti i sa osnovnom školom.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#6734 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Zamisli ono sjednes u taxi a taxo kaze "aaaa jesi ti onaj sto pise o nama na klixu?" :D
User avatar
avetinja
Posts: 31420
Joined: 19/07/2014 13:31

#6735 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by avetinja »

:lol:

Ovaj o kojem sam pisao mi je dobar poznanik i već sam mu rekao neka vozi za GRAS ako mu je zarada mala. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6736 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by _BataZiv_0809 »

Realno nema lakseg posla da je vise parali a da ti ne treba neka skola.
azdralovic
Posts: 4423
Joined: 29/05/2010 21:46

#6737 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by azdralovic »

A gdje je kupiti auto, odrzavati, mijenjati gume...
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#6738 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by zomri »

Ne bi to bilo parali da nisu pod protekcijom broja licenci i minimalne cijene. Da je poslovanje zasnovano na tržišnim principima većina bi sa ovakvom uslugom propala u roku od nekoliko mjeseci.
User avatar
avetinja
Posts: 31420
Joined: 19/07/2014 13:31

#6739 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by avetinja »

azdralovic wrote:A gdje je kupiti auto, odrzavati, mijenjati gume...
Sve to imaš i bez toga da si taksista, s tim da su troškovi veći i učestaliji. Jeste jebeno za licencu, ali u plusu si kako god okreneš, jer licencu uvijek možeš prodati. Bilo kako bilo, u Sarajevo taksiju se dobro zarađuje.
azdralovic
Posts: 4423
Joined: 29/05/2010 21:46

#6740 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by azdralovic »

avetinja wrote:
azdralovic wrote:A gdje je kupiti auto, odrzavati, mijenjati gume...
Sve to imaš i bez toga da si taksista, s tim da su troškovi veći i učestaliji. Jeste jebeno za licencu, ali u plusu si kako god okreneš, jer licencu uvijek možeš prodati. Bilo kako bilo, u Sarajevo taksiju se dobro zarađuje.
pa svaki posao radis da budes u plusu...
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#6741 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dzeno123 »

un1ted wrote:
bingov buraz wrote:Šta mušterija ima sa tim?
Stvarno sam protiv ovih uhljupa iz taksija, ali šta očekuješ?

Da si rekao "U redu, ako nema niko u blizini, koja je udaljenost najbližeg taxi štanda, platit ću dolazak do moje adrese i onda transport do lokacije", vjerujem da bi neko došao.

Ako nema nikoga u blizini da se ekonomski isplati tvoja vožnja (gledajući neki prosjek trajanja vožnje), normalno da neće niko doći po tebe.

Po tvom, ti ako odeš na Bjelašnicu, neko iz grada mora da se odazove na tvoj poziv i dođe po tebe?
Jednostavno kompanija ne radi na tom principu i ne vidim sta mu nije jasno? Kada nazovete taksi, dispeceru kazete adresu on prozove stand kojem pripada ta adresa, ukoliko nikoga nema na standu trazi se najbliza pozicija, zatim najkrace vrijeme dolaska koje neko od taksista moze ponuditi. Taksiste izbjegavaju da se javljaju na te dalje adrese jer je mogucnost izrade velika, gubitak vremena, goriva. Razumijevanja kod nasih ljudi i empatije je sve manje i manje nazalost.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#6742 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by un1ted »

Empatije prema sa taxama nemam. Moj komentar je vise vezan za rad svih taksista.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#6743 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Ma da se razumijemo, njihov stav "sha je ba ja sam gazda auta mrs mi iz auta necu da vozim ko mi se ne svidja, necu kratke relacije" i ostalo futavljenje je odron, jer oni nisu kod kuce vec u autu, dobili su licencu koja uz dobre novcane prihode znaci i odredjeni odnos prema gradjanima jer oni rade jebeni prijevoz putnika.

Podrazumjeva se ljubaznost, uctivost, uostalom u nekim normalnijim drzavama taxista te doceka okupan, u sakou, sa kravatom, auto mirise, izadje da otvori gepek, da otvori vrata nekome slabo pokretnom i tako dalje. To se valjda podrazumjeva, ne da se ponasaju ko ulicna banda, ima njih kulturnih ali jako rijetka pojava.

sustina problema je sto imaju udruzenje, i misle da se mogu ponasati kako oni hoce. Dovoljno im je predsjednika udruzenja pogledati, klasicni hahar.

Tu treba sve licence oduzeti, dati trziste nekoliko privatnika koji ce postovati zakon i radnike, bez izrabljivanja, bez muljanja sa porezom, i mirno Sarajevo. Ali znamo da je kod nas to nemoguce.
nebogori
Posts: 681
Joined: 20/05/2019 10:23

#6744 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by nebogori »

Ministarstvo saobracaja ili ko je vec odgovoran za te licence samo treba propisati moras znati jedan strani jezik auto koje ispunjava neke uslove odijevanje i ko ne postuje oduzinati licence
User avatar
avetinja
Posts: 31420
Joined: 19/07/2014 13:31

#6745 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by avetinja »

To rade taksisti Sarajevo taksija jer im se može, svaki je gazda za sebe. Kod privatnika bi se mogao otkaz popiti. Ne znam šta radi inspekcija. Znam da onima na željezničkoj, aerodromu, Marijin Dvoru neće ništa jer imaju štelu kao ja da sada hoću da uđem u Pentagon.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#6746 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

avetinja wrote:To rade taksisti Sarajevo taksija jer im se može, svaki je gazda za sebe. Kod privatnika bi se mogao otkaz popiti. Ne znam šta radi inspekcija. Znam da onima na željezničkoj, aerodromu, Marijin Dvoru neće ništa jer imaju štelu kao ja da sada hoću da uđem u Pentagon.
Šta rade? Koliko ima Sa taksija, 1.000 - 1.500? Svi izađu na ulicu, blokiraju grad i pošalji ti sada kontradiverzionu jedinicu FMUP-a da ih tuče, oklopno vozilo da "ukloni prepreke normalnom odvijanju saobraćaja" koje će se materijaliozovati u obliku oštećenja ili uništenja taksi vozila itd.

Pa i ako ih rastjeraju, šta će sutra? Svakodnevni gerilski rat taksista protiv Kantona?

Nema u ovom Kantonu tako hrabrih ljudi da počnu rat protiv taksista.

Ili da odgovorim protupitanjem:

Zašto Prag ne riješi problem taksista, zašto to ne uradi Barcelona itd?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#6747 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Kakva inspekcija, njima policija ne smije nista, oni kao i GRASovci smatraju da imaju bogom dano pravo da blokiraju grad ako im se nesto ne dopada.

Uz sve to, imaju uvijek u zaledjini korumpiranog ministra saobracaja, koji god je u fotelji.
Pa legaliziran je kriminal kupovine licenci, dakle ako imas pare plati, i vozi. Kofol uvodili neke restrikcije kako samo rodbina moze naslijediti licencu, pa kao moras imati dvije kupljene licence, eto nije govno vec se pas posrao.
User avatar
avetinja
Posts: 31420
Joined: 19/07/2014 13:31

#6748 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by avetinja »

dječak sa šibicama wrote:Kakva inspekcija, njima policija ne smije nista, oni kao i GRASovci smatraju da imaju bogom dano pravo da blokiraju grad ako im se nesto ne dopada.

Uz sve to, imaju uvijek u zaledjini korumpiranog ministra saobracaja, koji god je u fotelji.
Pa legaliziran je kriminal kupovine licenci, dakle ako imas pare plati, i vozi. Kofol uvodili neke restrikcije kako samo rodbina moze naslijediti licencu, pa kao moras imati dvije kupljene licence, eto nije govno vec se pas posrao.
Zna se kome se smije, a kome ne. Nisu svi glavešine.
Rješenje je privatizacija. Što to u Žutom ne smiju lanuti? Imaju GPS koji im prati vozilo. Ako se puno kurčiš onda te gazda nakurči.

To sa licencama je kao da se smanji broj taksista, a trebalo je zabraniti da se licenca nasljeđuje. Poslije završetka službe licenca ide nazad opštini, a pravo preče kupovine imaju članovi porodice do određenog roka.
Hakiz wrote:Šta rade? Koliko ima Sa taksija, 1.000 - 1.500? Svi izađu na ulicu, blokiraju grad i pošalji ti sada kontradiverzionu jedinicu FMUP-a da ih tuče, oklopno vozilo da "ukloni prepreke normalnom odvijanju saobraćaja" koje će se materijaliozovati u obliku oštećenja ili uništenja taksi vozila itd.

Pa i ako ih rastjeraju, šta će sutra? Svakodnevni gerilski rat taksista protiv Kantona?

Nema u ovom Kantonu tako hrabrih ljudi da počnu rat protiv taksista.

Ili da odgovorim protupitanjem:

Zašto Prag ne riješi problem taksista, zašto to ne uradi Barcelona itd?
Šta treba, pustiti da rade šta hoće?

Gdje ti ode sa tim. Neka inspekcija počne lupati kazne pa će se problem odmah smanjiti, jer neće svaki lola da se izdrkava na slabijima od sebe, uglavnom ženama, zato što ima privatnih, poslovnih problema ili ga je nešto sasvim treće iznerviralo u međuvremenu.

To je isto kao da odeš u Bingo da pokupuješ namirnice i prodavačica ti kaže da vratiš sve to nazad jer ti račun nije premašio stoju.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#6749 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Izmedju trebalo bi i uradjeno je postoji velika razlika.

Oni su licence pokupovali, "naslijedili", sad je gotovo. Mozes im danas ukinuti prodaju licenci, oni ce imati obrt narednih deset godina, neki i 15-20 ili vise dok im ne prahne penzija.

A nece im biti nista ukinuto cak stavise, bice im i stosta liberalizirano, kao i prethodnih godina.

Meni samo raja nije jasna, ko normalan zove SA taxi kad zuti, paja i jos neki privatnici, i dalje voze po nizim cijenama. Razlika u cijeni prilicno velika posebno na duze relacije.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6750 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by spreca »

Treba donijeti zakon da se zabrani blokiranje cesta,najvaznijih ulica u gradu itd. i svaki pokusaj raztjerati sa policijom u omjeru 10 policajaca na jednog demostranta...izuzetak bi bile sve opce demonstracije ...a ovo sranje taxista i nekih radnih organizacija i raznig grasova itd totalno zbraniti..izadje 100nekih ljencuga i zatvori cestu satima i hiljade nevinih ljudi ispasta po zimi i suncu djeca i bolesni itd...gospodo koji bi to radili blokirajte institucije koje su odgovorne za vase probleme a ne ceste...i dosta vise jebavanja postenog naroda koji ide da radi posteno i prehrani svoju obitelj
Post Reply