Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#6526 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by breuer »

Porodice Foht wrote:
Dzox wrote:
Cekaj, stvarno strancima uzmu 40 eura?
Uzimaju i vise.
Meni je to strasno. Razumijem kada mi u Spaniji taksista uzme 12 eura (bilo je to u Majorki) za voznju od nekih 4 minute posto mi hotel bio blizu aeroporta jer oni imaju minimum ispod kojeg nece voziti i tada taksimetar ne vazi. To mogu razumjeti fakat i nekakvo je nepisano pravilo u svijetu. Ove nase pljackase ispod slova taxi na relaciji aerodrom -carsija bas nikako. :-x
a zašto ti je razumljiva tuđa pljačka? svoju svakako treba kritikovati...
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#6527 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Porodice Foht »

a zašto ti je razumljiva tuđa pljačka? svoju svakako treba kritikovati...
Lanac hotela je blizu aerodroma u Majorki pa sam eto nasao opravdanje malo i sto mi nije skupo €12.
Ovaj gore govori da je to startna cijena. Nije! Fino pise da je minimum za jednu voznju €12 jer uobicajeno voze turiste u obliznje hotele, a startna na taksimetru je puno manja.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#6528 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by azdralovic »

Porodice Foht wrote:
a zašto ti je razumljiva tuđa pljačka? svoju svakako treba kritikovati...
Lanac hotela je blizu aerodroma u Majorki pa sam eto nasao opravdanje malo i sto mi nije skupo €12.
Ovaj gore govori da je to startna cijena. Nije! Fino pise da je minimum za jednu voznju €12 jer uobicajeno voze turiste u obliznje hotele, a startna na taksimetru je puno manja.
jesi vidio Majorkanskih varalica... koji je ekvivalent tamo crvenom taksiju da dodje na kapiju po mene?
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#6529 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

Firenca:

http://www.4242.it/aeroportoairport/

22 € – AIRPORT AMERIGO VESPUCCI FIRENZE

Nightly fare (10 pm – 6 am): €25,30
Holiday fare: €24,00
From Vespucci Airport to Downtown
From the Downtown parking Taxi to Vespucci Airport
From Vespucci Airport to the hotels of the city center and viceversa

ADDITIONAL FEES
luggage €1,00 each one
by the fourth passenger €1,00 per head
outside the town of Florence €1,00
departure from the airport €2,70 (to any destination other than that specified)

U Firenci je specifično to što taksi ne možeš zaustaviti. Možeš ga uzeti na štandu ili ga nazvati da dođe, ali ne možeš ga zaustaviti tako da mu mahneš dok prolazi kraj tebe.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#6530 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Stranci me ne cude, ne znaju za alternativu, ali kad neko domaci sleti na SJJ pa sjedne u SA taxi, onda i zasluzuje da ga oderu.

Zovi brate Zuti, Crveni, bilo koji, nemoj kod lopova.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6531 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by tempuser »

Hakiz wrote:Firenca:

http://www.4242.it/aeroportoairport/

22 € – AIRPORT AMERIGO VESPUCCI FIRENZE

Nightly fare (10 pm – 6 am): €25,30
Holiday fare: €24,00
From Vespucci Airport to Downtown
From the Downtown parking Taxi to Vespucci Airport
From Vespucci Airport to the hotels of the city center and viceversa

ADDITIONAL FEES
luggage €1,00 each one
by the fourth passenger €1,00 per head
outside the town of Florence €1,00
departure from the airport €2,70 (to any destination other than that specified)

U Firenci je specifično to što taksi ne možeš zaustaviti. Možeš ga uzeti na štandu ili ga nazvati da dođe, ali ne možeš ga zaustaviti tako da mu mahneš dok prolazi kraj tebe.
To je zvanicna tarifa, nek Sarajevo taksi ozvanici svoju tarifu za transfere sa aerodroma i mirna Bosna.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#6532 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by VladaFBiH »

dječak sa šibicama wrote:Stranci me ne cude, ne znaju za alternativu, ali kad neko domaci sleti na SJJ pa sjedne u SA taxi, onda i zasluzuje da ga oderu.

Zovi brate Zuti, Crveni, bilo koji, nemoj kod lopova.
Ja nazovem Sarajevo Taxi i kažem im: Neću kod ovih vaših lopova sa aerodroma, molim Vas pošaljite mi Taxi na aerodrom" i uvijek uredno dođe Sarajevo Taxi da nervira ove majmune :)
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#6533 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Blixen »

TESLA_EDISON wrote: Šoferčine umislile da su piloti
ne bi `volko Hamilton ni Alonso uzeli za voznju :lol: :lol: :lol:
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#6534 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

tempuser wrote:
To je zvanicna tarifa, nek Sarajevo taksi ozvanici svoju tarifu za transfere sa aerodroma i mirna Bosna.
Ne Sarajevo taksi. Kanton. Ni u Firenci tu cijenu nije dala taksi služba nego je grad rekao taksistima da će toliko naplaćivati.

Stvari kao što si cijene gradskog prevoza, vode, struje itd ne mogu i ne smiju se dati da ih određuje sama firma koja daje te usluge/proizvode, nego grad, kanton, entitet, država, zavisi od nadležnosti. Postoji javni interes koji je važniji od interesa davaoca usluga.

Zamisli da imam privatni vodovod koji snabdijeva recimo Zenicu vodom i da mi je litar vode 1 KM. Privatna firma, slobodno formiranje cijena i nema ko šta da se buni. Ko nema da plati, nema vode u česmi.

Tako ni taksisti u Kantonu se smiju odrediti cijenu vožnje, to radi kanton.

Ako taksisti hoće da imaju firmu u kojoj sami određuju cijene svojih usluga, neka se odreknu taksiranja i postanu recimo moleri. Pa neka naplaćuju koliko hoće.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6535 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by tempuser »

Ma nek odredi ko hoce, ako treba da to bude ta cijena, a ne ovako, naplati 2-4 x skuplje, a ne pali taksimetar, znaci ne plati porez ni za normalnmu tarifu.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6536 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by JThomas »

oni predlažu a kantonalno ministarstvo saobraćaja odobrava.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2562
Joined: 28/02/2010 19:25

#6537 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Plavo-bijeli »

Pričao mi je jedan taksista Žutog Taxia dva događaja sa aerodroma, te njegov način borbe sa istim lopovima:

#1: Došla mu xy iz Danske, sjeli u taksi i vozili se negdje do Starog grada. Ona imala malo naglasak i sjedila naprijed, a on samo šutio. Kad su došli kaže taksista 40km. On njega upita za šta bolan? Kaže jest, uračunao i torbe i svašta nešto kao.. kaže dobro samo mi daj račun... ovaj krenuo da zanovjeta on mu rekao, nema problema, samo pričekaj da zovnem policiju. Ostao mu sjediti u autu i došla policija za par minuta, i taj iz SA TAxia dobio 5000km kazne.

#2: Došla mu neka druga xy, sjeli u taksi i sad se vozili do Centra. Cijena 30km. On mu rekao kakvi ovo je 12km, evo ti 12 km ako hoćeš.. ovaj mu krenuo prijetiti, moraš platiti ovo ono... on izašao , a ovaj isto izašao kao hoće da se bije... kaže nema problema platit ću, samo pričekaj da zovnem policiju... ja kaze kako sam za mobitel on se okrenuo i brze bolje u auto i gas...

Eto tako je on meni ispričao pa sad jel istina.. nadam se da jeste i maksimalno sam uživao slušajući.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#6538 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Porodice Foht »

Plavo-bijeli wrote:Pričao mi je jedan taksista Žutog Taxia dva događaja sa aerodroma, te njegov način borbe sa istim lopovima:

#1: Došla mu xy iz Danske, sjeli u taksi i vozili se negdje do Starog grada. Ona imala malo naglasak i sjedila naprijed, a on samo šutio. Kad su došli kaže taksista 40km. On njega upita za šta bolan? Kaže jest, uračunao i torbe i svašta nešto kao.. kaže dobro samo mi daj račun... ovaj krenuo da zanovjeta on mu rekao, nema problema, samo pričekaj da zovnem policiju. Ostao mu sjediti u autu i došla policija za par minuta, i taj iz SA TAxia dobio 5000km kazne.

#2: Došla mu neka druga xy, sjeli u taksi i sad se vozili do Centra. Cijena 30km. On mu rekao kakvi ovo je 12km, evo ti 12 km ako hoćeš.. ovaj mu krenuo prijetiti, moraš platiti ovo ono... on izašao , a ovaj isto izašao kao hoće da se bije... kaže nema problema platit ću, samo pričekaj da zovnem policiju... ja kaze kako sam za mobitel on se okrenuo i brze bolje u auto i gas...

Eto tako je on meni ispričao pa sad jel istina.. nadam se da jeste i maksimalno sam uživao slušajući.
Uživao sam čitajući ovo i ja ali nekako predobro mi sve to izgleda. Pogan je to da bi tako lako podvila rep. MoRe bit je i bilo...
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#6539 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

JThomas wrote:oni predlažu a kantonalno ministarstvo saobraćaja odobrava.
Da, znam kako je. Ali, nema zakona koji se ne može promijeniti.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#6540 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Blixen »

Porodice Foht wrote:
Plavo-bijeli wrote:Pričao mi je jedan taksista Žutog Taxia dva događaja sa aerodroma, te njegov način borbe sa istim lopovima:

#1: Došla mu xy iz Danske, sjeli u taksi i vozili se negdje do Starog grada. Ona imala malo naglasak i sjedila naprijed, a on samo šutio. Kad su došli kaže taksista 40km. On njega upita za šta bolan? Kaže jest, uračunao i torbe i svašta nešto kao.. kaže dobro samo mi daj račun... ovaj krenuo da zanovjeta on mu rekao, nema problema, samo pričekaj da zovnem policiju. Ostao mu sjediti u autu i došla policija za par minuta, i taj iz SA TAxia dobio 5000km kazne.

#2: Došla mu neka druga xy, sjeli u taksi i sad se vozili do Centra. Cijena 30km. On mu rekao kakvi ovo je 12km, evo ti 12 km ako hoćeš.. ovaj mu krenuo prijetiti, moraš platiti ovo ono... on izašao , a ovaj isto izašao kao hoće da se bije... kaže nema problema platit ću, samo pričekaj da zovnem policiju... ja kaze kako sam za mobitel on se okrenuo i brze bolje u auto i gas...

Eto tako je on meni ispričao pa sad jel istina.. nadam se da jeste i maksimalno sam uživao slušajući.
Uživao sam čitajući ovo i ja ali nekako predobro mi sve to izgleda. Pogan je to da bi tako lako podvila rep. MoRe bit je i bilo...
odmah se stoka fata za stanicu
zovu druge taksiste
prave dramu itd
prije dodje 5 drugih auta nego milicija
sve ovo fino zvuci ali da takso ode a da mu se ne plati, to se jos nije desilo :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#6541 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by iceman ze »

London centar- Aerodrom Heathrow, platio 35 funti, nasao ih preko tripadvisora, platio online, i to oko 4.30 ujutro, bmw7, ja mislio trgovci organima....:)
User avatar
okanomalo
Posts: 926
Joined: 09/01/2015 16:10

#6542 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by okanomalo »

na aerodromu uzeli taksi,kaze po koferu 5KM. odmah smo otkazali i zvali crveni taksi. ne volim kad me mahalci prave idiotom.nisam dijaspora pa da me uzimaju lopatom.platili voznju i to je to.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6543 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by tempuser »

iceman ze wrote:London centar- Aerodrom Heathrow, platio 35 funti, nasao ih preko tripadvisora, platio online, i to oko 4.30 ujutro, bmw7, ja mislio trgovci organima....:)
Isto tako 4-5 ujutro, Uberom centar Madrida - aerodrom, dodje Tesla, vozi lik utegnut u odijelo i kravatu ko da je na koncert ozbilje muzike posao i duplo jeftiniji od redovnog taksija.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#6544 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by hadzinicasa »

Porodice Foht wrote: Koliko je po taksimetru s aerodroma do carsije, nisam se odavno vozio?
Shine Logavina - aerodrom + 2 kofera = 11,5 KM. S ovim prevoznicima koji nisu digli cijene.
User avatar
thekupus
Posts: 6812
Joined: 25/06/2011 22:38

#6545 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by thekupus »

hadzinicasa wrote:
Porodice Foht wrote: Koliko je po taksimetru s aerodroma do carsije, nisam se odavno vozio?
Shine Logavina - aerodrom + 2 kofera = 11,5 KM. S ovim prevoznicima koji nisu digli cijene.
:roll: nije toliko nikad bilo, ispod 15 KM nema šanse, jedino divljak neki neoznačeni koji pazi da ga ne prijaviš
User avatar
sime_cipol
Posts: 16333
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#6546 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by sime_cipol »

thekupus wrote:
hadzinicasa wrote:
Porodice Foht wrote: Koliko je po taksimetru s aerodroma do carsije, nisam se odavno vozio?
Shine Logavina - aerodrom + 2 kofera = 11,5 KM. S ovim prevoznicima koji nisu digli cijene.
:roll: nije toliko nikad bilo, ispod 15 KM nema šanse, jedino divljak neki neoznačeni koji pazi da ga ne prijaviš
Bascarsija - B faza Sarajevo Taxi 12 KM, Samir & Emir 9 KM :roll:
Do Aerodroma mora biti vise, pogotovo ako racuna i torbe.
User avatar
nepass1
Posts: 9706
Joined: 06/07/2017 07:35

#6547 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by nepass1 »

thekupus wrote:
hadzinicasa wrote:
Porodice Foht wrote: Koliko je po taksimetru s aerodroma do carsije, nisam se odavno vozio?
Shine Logavina - aerodrom + 2 kofera = 11,5 KM. S ovim prevoznicima koji nisu digli cijene.
:roll: nije toliko nikad bilo, ispod 15 KM nema šanse, jedino divljak neki neoznačeni koji pazi da ga ne prijaviš
sa stqnda na aerodromu do inat kuce 15KM mi naplatio
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#6548 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by hadzinicasa »

sime_cipol wrote:
thekupus wrote:
hadzinicasa wrote:
Shine Logavina - aerodrom + 2 kofera = 11,5 KM. S ovim prevoznicima koji nisu digli cijene.
:roll: nije toliko nikad bilo, ispod 15 KM nema šanse, jedino divljak neki neoznačeni koji pazi da ga ne prijaviš
Bascarsija - B faza Sarajevo Taxi 12 KM, Samir & Emir 9 KM :roll:
Do Aerodroma mora biti vise, pogotovo ako racuna i torbe.
pa bilo je, evo zadnji put sad u januaru. samir i emir ne naplacuju kofere.
Sarajevotaxijem se ne vozim iz principa, inace ali zimus u zurbi sjednem kod katedrale i na semaforu kod Markala kad je stao na crveno - izadjem.
kad sam sjela u taxi pocnem gledati je li upalio taximetar, kaze on sta gledaS? reko' gledam gdje je taximetar i je li ukljucen. poce': sta je li ukljucen, sta ti meni u mom autu gledas, nemoj sad da te izbacim.
velim, ne morate me izbacivati, evo ja cu izaci sama - nema Boga mi tolike zurbe da ostanem nakon toga sjediti u autu. (taman stao na semafor) i izadjoh. osta da psuje.

krupni jedan, celavi - stand Katedrala.
Last edited by hadzinicasa on 24/03/2019 15:52, edited 1 time in total.
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#6549 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Entropio »

hadzinicasa wrote:
zadnji put sad u januaru. samir i emir ne naplacuju kofere.
Sarajevotaxijem se ne vozim iz principa, zadnji put, takodjer zimus zaustavim kod katedrale i na semaforu kod Markala kad je stao na crveno - izadjem.
kad sam sjela u taxi pocnem gledati je li upalio taximetar, kaze on sta gledaS? reko' gledam gdje je taximetar i je li ukljucen. poce': sta je li ukljucen, sta ti meni u mom autu gledas, nemoj sad da te izbacim.
velim, ne morate me izbacivati, evo ja cu izaci sama (taman stao na semafor) i izadjoh. osta da psuje.

krupni jedan, celavi - stand Katedrala.
Koje su to gadne seljacine.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#6550 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by hadzinicasa »

Entropio wrote: Koje su to gadne seljacine.
Primitivci bahati.
Post Reply