Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#6501 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Dino79 »

tempuser wrote:
Dino79 wrote:Zna li neko kome su dodijeljene licence prijeratnih taksista.
Bilo je sigurno par stotina taksista srba. Kod koga suzavrsile njihove licence ?
Ja mislim da je sve revidirano poslije rata, da je bio neki rok za obnvu licenci. Znam sigurno da je poslije rata bilo bodovanje za standove, da se uzimalo u obzir ucesce u ARBiH, ranjavanja itd.
Jaran moj prije rata radio u nekoj gradj. firmi, uzme 24 licna dohotka napusti firmu, kupio licencu, s tim da se namjeravao baviti nekim privatnim biznisom, ali se zaratilo tako da nikad nije iasao na taksi. U ratu bio u ARBiH, ranjen, poslije rata redovno uplacivao sebi doprinose kao taksista i kad je doslo do raspodjele standova njega zapadne premija, kod hotela Central.

Znači lažu oni što pričaju da su kupili licence od srba kao stu se kupovala stanarska prava.

Jeli stand ide uz licencu ili se posebno mora kupovati ?
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2562
Joined: 28/02/2010 19:25

#6502 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Plavo-bijeli »

thekupus wrote:
Plavo-bijeli wrote:Zna li neko otprilike koliko je sada od stajališta na Marijin Dvoru do Malte(proširenje)? Znam da je nekad bilo od Skenderija do Malte 5km. I sad me vozio neki glavati seljak, nije uključio taximetar kaže 7km.. pa reko šta bolan 7km .. čuj 7km ne moze bit 7 da ga jebeš.. kaze poskupilo... helem u raspravu i svađu na kraju izašli na 6km.. .fakat nisam očekivao ovo pa da sam se spremio na ovaj tip rasprave, jebo marku gore dole, ali neću da me levat levati, pu mater vam lopovsku... naredni put ću znati šta ću reći.. ako je fakat ta cijena onda ok, ali opet je trebao uključiti.
Čim ti nije upalio taksimetar, sve je jasno.
Od taxi stajališta kod hotela Zagreb do proširenja na Dolac Malti je, po google maps, 2,6 km. To znači 2,6 x 1,20= 3,12. Na to dodaš start 1,90, to je 5 KM, i par feninga gore.
Zvanično od predsjedništva do proširenja 5,60km. od scca je onda 5,10 u vrh glave.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6503 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by tempuser »

Dino79 wrote:
tempuser wrote:
Dino79 wrote:Zna li neko kome su dodijeljene licence prijeratnih taksista.
Bilo je sigurno par stotina taksista srba. Kod koga suzavrsile njihove licence ?
Ja mislim da je sve revidirano poslije rata, da je bio neki rok za obnvu licenci. Znam sigurno da je poslije rata bilo bodovanje za standove, da se uzimalo u obzir ucesce u ARBiH, ranjavanja itd.
Jaran moj prije rata radio u nekoj gradj. firmi, uzme 24 licna dohotka napusti firmu, kupio licencu, s tim da se namjeravao baviti nekim privatnim biznisom, ali se zaratilo tako da nikad nije iasao na taksi. U ratu bio u ARBiH, ranjen, poslije rata redovno uplacivao sebi doprinose kao taksista i kad je doslo do raspodjele standova njega zapadne premija, kod hotela Central.

Znači lažu oni što pričaju da su kupili licence od srba kao stu se kupovala stanarska prava.

Jeli stand ide uz licencu ili se posebno mora kupovati ?
Ne znaci da lazu, mogli su ih kupiti, ali mislim da je postojao rok za obnovu, da nisu jednostrano ponistene, tj oduzete.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20568
Joined: 12/08/2013 12:51

#6504 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by insaneinthebrain »

pustite sirotinju da radi, sram vas bilo :zzzz:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/taksist ... /190313059
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#6505 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by hrusta »

nisam nesto obraco paznju, ali vidim Zuti opet u funkcij. Raja koju taxi co. vi preporucujete onda?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#6506 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Tesla Edison »

Problem kod nas je slab Zakon koji reguliše ovu oblast. Da se kojim slučajem za ove prekršaje trajno oduzima vozilo, poništava vozačka dozvola bez mogućnosti ponovnog polaganja i izriče kazna od 10 milja maraka, ne bi se sigurno ovako ponašali. Dokle god je Zakon blag, manjkav i pun "rupa", neka se snalaze.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/taksist ... /190313059
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#6507 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Dope_Man »

Hebo auto, uzece on drugo. Za ovakve stvari samo licencu oduzimati. Kad dvojica prestanu da voze jer im je oduzeta, ostali ce za Dz voziti od aerodroma do Visokog ako treba.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6508 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by tempuser »

insaneinthebrain wrote:pustite sirotinju da radi, sram vas bilo :zzzz:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/taksist ... /190313059
Cuj Suljagica ".... problem prave i ilegalni taksisti, ali da oni budu parkirani ili na parkingu ili u blizini aerodroma te da su vozila njihovog udruženja jasno označena". :-) :-) :-)
Lakse je bez papira uci u NATO bazu na Butmiru nego taxi firmama i divljim taksistima prici ulazu i uzeti voznju pored prevaranata iz Sarajevo taksija.
Ljudi skontali foru, telefonom naruce iz konkurentske taksi firme auto na aerodrom, ovim opet znaju kad je "spica" pa se namjeste ispred kapije i za minut imas taksi koji vozi po taksimetru. Zato ovi kmece...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6509 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by tempuser »

hrusta wrote:nisam nesto obraco paznju, ali vidim Zuti opet u funkcij. Raja koju taxi co. vi preporucujete onda?
Žuti je, koliko znam, imao dosta licenci iako nije imao vozila na cesti, a osim toga je imao i ugovore sa nekim firmama i dispecerski centar preko kojeg je radio sa divljacima, a u zadnje vrijme koliko sam primjetio po vozilima i sl je u talu sa Holland-om ili tako nesto.
Licno kad koristim taksi i kad narucjume obicno Crveni taksi. Nisu ni oni savsreni, ali se bar trude da obnavljaju redovno vozni park i da su im vozila unifircirana, svako isto oznaceno, iste presvlake unutra itd.
User avatar
zomri
Posts: 12858
Joined: 03/05/2006 07:31

#6510 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by zomri »

hrusta wrote:nisam nesto obraco paznju, ali vidim Zuti opet u funkcij. Raja koju taxi co. vi preporucujete onda?
Samir&Emir, zadržali stare cijene, nema kratkih relacija, nema da neće u mahalu itd. nemam nikakvih drugih pritužbi.
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#6511 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by rizibizi »

Dok nisu digli cijene samo je crveni dolazio u obzir, sad Samir&Emir i Kale. Sa taxi samo u letu i na mahanje kad se uhvati.
User avatar
thekupus
Posts: 6812
Joined: 25/06/2011 22:38

#6512 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by thekupus »

Meni je prihvatljivo više platiti Crvenom taksiju, jer ne šalju ne označena vozila, što žuti i Samir&emir rade , uvijek su čisti i profesionalni, i ne pokušavaju prevariti.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#6513 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by burekodsira »

kad god na aJrodrom i s njega, zovnem fino crveni i rahat :thumbup:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#6514 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Porodice Foht »

tempuser wrote:
insaneinthebrain wrote:pustite sirotinju da radi, sram vas bilo :zzzz:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/taksist ... /190313059
Cuj Suljagica ".... problem prave i ilegalni taksisti, ali da oni budu parkirani ili na parkingu ili u blizini aerodroma te da su vozila njihovog udruženja jasno označena". :-) :-) :-)
Lakse je bez papira uci u NATO bazu na Butmiru nego taxi firmama i divljim taksistima prici ulazu i uzeti voznju pored prevaranata iz Sarajevo taksija.
Ljudi skontali foru, telefonom naruce iz konkurentske taksi firme auto na aerodrom, ovim opet znaju kad je "spica" pa se namjeste ispred kapije i za minut imas taksi koji vozi po taksimetru. Zato ovi kmece...
Koliko je po taksimetru s aerodroma do carsije, nisam se odavno vozio?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6515 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by tempuser »

Porodice Foht wrote: Koliko je po taksimetru s aerodroma do carsije, nisam se odavno vozio?
Udaljenost je cca 14 km, to je po taksimetru nekih 16,80 + start 1,9 = 19 KM, znaci bez prtljage, a to moze biti jos 4 KM, domaceg putnika oderu za duplo vise para, stranog 4 x!
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#6516 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Porodice Foht »

tempuser wrote:
Porodice Foht wrote: Koliko je po taksimetru s aerodroma do carsije, nisam se odavno vozio?
Udaljenost je cca 14 km, to je po taksimetru nekih 16,80 + start 1,9 = 19 KM, znaci bez prtljage, a to moze biti jos 4 KM, domaceg putnika oderu za duplo vise para, stranog 4 x!
Cekaj, stvarno strancima uzmu 40 eura? :?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6517 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by tempuser »

Porodice Foht wrote:
tempuser wrote:
Porodice Foht wrote: Koliko je po taksimetru s aerodroma do carsije, nisam se odavno vozio?
Udaljenost je cca 14 km, to je po taksimetru nekih 16,80 + start 1,9 = 19 KM, znaci bez prtljage, a to moze biti jos 4 KM, domaceg putnika oderu za duplo vise para, stranog 4 x!
Cekaj, stvarno strancima uzmu 40 eura? :?
Ako je vjerovati clanu sa linka

Cijene su od ranije poznate: 10 KM za područje Novog Grada, 20 KM za područje Novog Sarajeva, 30 KM za područje Centra, 40 KM za područje Starog Grada itd. Iste brojke nalaze se i na drugom dijelu cjenovnika koji je predviđen za strane mušterije, samo što pored iznosa stoji oznaka za euro.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/taksist ... /190313059
Dzox
Posts: 5
Joined: 11/02/2017 14:59

#6518 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Dzox »

Cekaj, stvarno strancima uzmu 40 eura?
Uzimaju i vise.
User avatar
drag_gost
Posts: 5537
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#6519 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drag_gost »

rizibizi wrote:Dok nisu digli cijene samo je crveni dolazio u obzir, sad Samir&Emir i Kale. Sa taxi samo u letu i na mahanje kad se uhvati.
Kale izbjegavam zbog debelog u bijelom vozilu. Nije htio voziti jednom.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6520 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Ommadawn »

Porodice Foht wrote:
tempuser wrote:
Porodice Foht wrote: Koliko je po taksimetru s aerodroma do carsije, nisam se odavno vozio?
Udaljenost je cca 14 km, to je po taksimetru nekih 16,80 + start 1,9 = 19 KM, znaci bez prtljage, a to moze biti jos 4 KM, domaceg putnika oderu za duplo vise para, stranog 4 x!
Cekaj, stvarno strancima uzmu 40 eura? :?
Naravno.
To ti je manje-vise svugdje po istocnoj Evropi, mahom najvise zastupljeno na Balkanu. Sarajevski taxisti tu nisu iznimka.
Zato kad uzimam taksi "Koliko ces mi uzeti do tog i tog odredista?" pa ako je cijena prema onoj koja je standardizovana za tu zemlju, uzmes. Ako je vise - ides dalje.
Mene je tip u Zutom taxiju pokusao izraditi. "Joj jarane, zaboravio ukljuciti taksimetar".
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#6521 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by tempuser »

Ommadawn wrote: Mene je tip u Zutom taxiju pokusao izraditi. "Joj jarane, zaboravio ukljuciti taksimetar".
Meni je tako jednom pokusao prodati foru, ne znam jel Zuti ili tako neki, ima tome, valjda je kontao da nisam domaci, i ja se prihvatio telefona, gleda on, a ja mu objasnim, ili sad palis taksimetar pa koliko otikuca ili zovem dispecera pa njemu objasni.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#6522 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Ommadawn »

tempuser wrote:
Ommadawn wrote: Mene je tip u Zutom taxiju pokusao izraditi. "Joj jarane, zaboravio ukljuciti taksimetar".
Meni je tako jednom pokusao prodati foru, ne znam jel Zuti ili tako neki, ima tome, valjda je kontao da nisam domaci, i ja se prihvatio telefona, gleda on, a ja mu objasnim, ili sad palis taksimetar pa koliko otikuca ili zovem dispecera pa njemu objasni.
Ja uhvatio za steku da izadjem na prvom semaforu (nismo presli ni 100 metara) no lik ga upalio. Slijedece pitanje je bilo da idemo preko Lukavice i Vraca (destinacija je bila Centar, kod Hidrogradnje do Bara na Stupu), kao da izbjegnemo guzvu, rekoh "Ne idem sa curom na sastanak, pa se ne zurim nigdje". Slijedece pitanje "Jesam li iz Sarajeva" na sto sam rekao da sam rodjen u Sarajevu (how yes no), na sto je rekao da "licim na nekog ko zivi vani" (tu me provalio, iako se fakat trudim da se stopim u okolinu) na sto mu ja rekoh da je u pravu ali da mi tata zivi u Sarajevu (pa zivio je do negdje 1975/1976). Eh tad je promijenio pricu u drugom smjeru.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#6523 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Tesla Edison »

Porodice Foht wrote:
tempuser wrote:
Porodice Foht wrote: Koliko je po taksimetru s aerodroma do carsije, nisam se odavno vozio?
Udaljenost je cca 14 km, to je po taksimetru nekih 16,80 + start 1,9 = 19 KM, znaci bez prtljage, a to moze biti jos 4 KM, domaceg putnika oderu za duplo vise para, stranog 4 x!
Cekaj, stvarno strancima uzmu 40 eura? :?
Šoferčine umislile da su piloti
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#6524 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Porodice Foht »

Dzox wrote:
Cekaj, stvarno strancima uzmu 40 eura?
Uzimaju i vise.
Meni je to strasno. Razumijem kada mi u Spaniji taksista uzme 12 eura (bilo je to u Majorki) za voznju od nekih 4 minute posto mi hotel bio blizu aeroporta jer oni imaju minimum ispod kojeg nece voziti i tada taksimetar ne vazi. To mogu razumjeti fakat i nekakvo je nepisano pravilo u svijetu. Ove nase pljackase ispod slova taxi na relaciji aerodrom -carsija bas nikako. :-x
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#6525 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by славянин »

Porodice Foht wrote:
Dzox wrote:
Cekaj, stvarno strancima uzmu 40 eura?
Uzimaju i vise.
Meni je to strasno. Razumijem kada mi u Spaniji taksista uzme 12 eura (bilo je to u Majorki) za voznju od nekih 4 minute posto mi hotel bio blizu aeroporta jer oni imaju minimum ispod kojeg nece voziti i tada taksimetar ne vazi. To mogu razumjeti fakat i nekakvo je nepisano pravilo u svijetu. Ove nase pljackase ispod slova taxi na relaciji aerodrom -carsija bas nikako. :-x
Vazi i kod njih nema to ne vazi taksimetar, zato svugdje imas startnu cijenu - ako oces metar da se vozis platis start+ taj metar.Ali nije rijetkost u svijetu da taksiste znaju zavrnuti.. tj moderni kocijasi. :D Uber zakon :thumbup:
Post Reply