Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50451
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7651 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bloo »

bumerangss wrote: 09/06/2023 06:51
drug_profi wrote: 07/06/2023 13:17

Odlična i jeftino provodiva ideja.
Samo imaš mafijašku organizaciju kojoj to trebaš nekako nametnuti.
Ja bih uveo još jedan štand za ostale taksi službe, tj. za one koji prihvataju vaučer.
Ne znam zašto izmišljati nova pravila, vaucere, fiksne cijene... kad imamo riješenje a to je TAXIMETAR! Koliko otkuca toliko i naplati. Jućer je na Kalman radiju u 10:30 tema dana bilo taxiranje i možete preslušati tj pregledati tu emisiju na fb kalmana i ko zna nek postavi ovdje da svi vide tj cuju gosta predstavnika Sa-taxija, javljali su se i slušaoci, bilo i kritika i pohvala, zašto se placa prtljag i kako je u Tuzli... vrijedi poslušati

Ja razumijem i taxistu da mu se navuce mrak na oci za kratke vožnje npr sjedne mu mušterija od štanda Latinska cuprija i to uprtila 5 6 7 cekera voća povrća sa Markala i kajmaka i visočke suhotinje iz Tržnice :D i kaže vozi do bistričke stanice sto je 3 4 KM :-)

Ja sam za opciju da start bude skuplji a pređeni kilometar jeftiniji nego sad npr da start bude 5 KM a kilometar 1 KM pa bujrum hoćeš da glumiš gospodu da sjedeš u taxi zbog jednog kilometra onda može to je 6 KM a za 10 kilomatara koštalo bi 15 KM ili još drastičniji omjer npr da start bude 7 KM a kilometar 0,5 KM pa ce vožnja od principovog mosta do bistričke stanice biti 8 9 KM a od čaršije do ilidže 13 KM
Ko tete u Trznici kad hoces da kupis malu posudicu kajmaka ili hoces narezanog suhoh za 2 KM.... :|
Odbije te i ceka musteriju koja kupuje pola kile ili kilu...
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#7652 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by BHF_Manijak »

Zasto bih ga razumio? sam je odabrao taj posao i uslove, to isto da dodjes u pekaru i odbije ti dati 3 kifle, zaboga sto ne uzmes 5 lisnatih s hrenovkom, 2 hljeba i 2 mala bureka. :-)

Nema selektivnog pruzanja usluga niti je zakonski regulisano da on moze birati voznje. To sto su pojedinci medju njima smetljari i tersaju na krace realcije, to je duga stvar. Ima stvarno i korektnih i uljudnih taksista, pa rekao bih i vecina da je takva, ali ima i par papaka za primjer.

Kad pocne komentarisati duzinu relacije, pljun´o bih ga najradije. Jarane ja znqm da bi vi najvise voljeli da vam je svaka voznja od Carsije do Ilidze, ali tako vam ne funkcionise biznis i realno vecina tura koje danas napravite su vam 6-7KM, a vrlo rijetke gdje napravite 14-15KM. To sto tebe cini nesretnim to, zaboli me cosak, uradi prkvalifikaciju i bavi se necim unosnijim, ako si sposoban za to.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10798
Joined: 27/04/2021 22:52

#7653 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by tramvajtrojka »

BHF_Manijak wrote: 09/06/2023 11:30 Zasto bih ga razumio? sam je odabrao taj posao i uslove, to isto da dodjes u pekaru i odbije ti dati 3 kifle, zaboga sto ne uzmes 5 lisnatih s hrenovkom, 2 hljeba i 2 mala bureka. :-)

Nema selektivnog pruzanja usluga niti je zakonski regulisano da on moze birati voznje. To sto su pojedinci medju njima smetljari i tersaju na krace realcije, to je duga stvar. Ima stvarno i korektnih i uljudnih taksista, pa rekao bih i vecina da je takva, ali ima i par papaka za primjer.

Kad pocne komentarisati duzinu relacije, pljun´o bih ga najradije. Jarane ja znqm da bi vi najvise voljeli da vam je svaka voznja od Carsije do Ilidze, ali tako vam ne funkcionise biznis i realno vecina tura koje danas napravite su vam 6-7KM, a vrlo rijetke gdje napravite 14-15KM. To sto tebe cini nesretnim to, zaboli me cosak, uradi prkvalifikaciju i bavi se necim unosnijim, ako si sposoban za to.
samo su kod nas taksisti umislili da su bogom dane persone, od najvecih jebacha do najboljih politickih i sportskih analitičara, posao im je da voze kao sto si rekao svako to odbijanje ja bih stavljao kaznene prijave i bodove skupis te tri prijave ode licenca pa bi vidio kako ne bi radili . Il ono fiskalni racun mozes ga dobiti u Mostaru gdje je usluga za istu cijenu goriva mnogo jeftinija , a u Sarajevu ne mozes . Kad ode covjek u Mostar razrahati se kad uzme njihov taksi nazoves dodje,vozaci kulturica , jeftin , dobijes racun sve suprotno od ovih papanskih hahara
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#7654 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Laplace »

User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#7655 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Cuj kratka mu voznja, pa jel negdje pise da ne voze ispod 18 kilometara?

Ako hocu vozicu se 300 metara sa njim, start + predjena kilometraza, naplati, dovidjenja.

Cuj kratke im voznje, i jos snasa kupila kajmaka nja nja, pa kako te nije sramota haharu, ja bi je besplatno prevukao do bistricke stanice. Njemu kratka voznja, uhljupu odvratnom.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#7656 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Blixen »

tramvajtrojka wrote: 09/06/2023 11:35
BHF_Manijak wrote: 09/06/2023 11:30 Zasto bih ga razumio? sam je odabrao taj posao i uslove, to isto da dodjes u pekaru i odbije ti dati 3 kifle, zaboga sto ne uzmes 5 lisnatih s hrenovkom, 2 hljeba i 2 mala bureka. :-)

Nema selektivnog pruzanja usluga niti je zakonski regulisano da on moze birati voznje. To sto su pojedinci medju njima smetljari i tersaju na krace realcije, to je duga stvar. Ima stvarno i korektnih i uljudnih taksista, pa rekao bih i vecina da je takva, ali ima i par papaka za primjer.

Kad pocne komentarisati duzinu relacije, pljun´o bih ga najradije. Jarane ja znqm da bi vi najvise voljeli da vam je svaka voznja od Carsije do Ilidze, ali tako vam ne funkcionise biznis i realno vecina tura koje danas napravite su vam 6-7KM, a vrlo rijetke gdje napravite 14-15KM. To sto tebe cini nesretnim to, zaboli me cosak, uradi prkvalifikaciju i bavi se necim unosnijim, ako si sposoban za to.
samo su kod nas taksisti umislili da su bogom dane persone, od najvecih jebacha do najboljih politickih i sportskih analitičara, posao im je da voze kao sto si rekao svako to odbijanje ja bih stavljao kaznene prijave i bodove skupis te tri prijave ode licenca pa bi vidio kako ne bi radili . Il ono fiskalni racun mozes ga dobiti u Mostaru gdje je usluga za istu cijenu goriva mnogo jeftinija , a u Sarajevu ne mozes . Kad ode covjek u Mostar razrahati se kad uzme njihov taksi nazoves dodje,vozaci kulturica , jeftin , dobijes racun sve suprotno od ovih papanskih hahara
UBER ce im j... majku kad tad :D
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19538
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#7657 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by teskeredzic_22 »

BHF_Manijak wrote: 09/06/2023 11:30 Zasto bih ga razumio? sam je odabrao taj posao i uslove, to isto da dodjes u pekaru i odbije ti dati 3 kifle, zaboga sto ne uzmes 5 lisnatih s hrenovkom, 2 hljeba i 2 mala bureka. :-)

Nema selektivnog pruzanja usluga niti je zakonski regulisano da on moze birati voznje. To sto su pojedinci medju njima smetljari i tersaju na krace realcije, to je duga stvar. Ima stvarno i korektnih i uljudnih taksista, pa rekao bih i vecina da je takva, ali ima i par papaka za primjer.

Kad pocne komentarisati duzinu relacije, pljun´o bih ga najradije. Jarane ja znqm da bi vi najvise voljeli da vam je svaka voznja od Carsije do Ilidze, ali tako vam ne funkcionise biznis i realno vecina tura koje danas napravite su vam 6-7KM, a vrlo rijetke gdje napravite 14-15KM. To sto tebe cini nesretnim to, zaboli me cosak, uradi prkvalifikaciju i bavi se necim unosnijim, ako si sposoban za to.
Baš tako , da bi bio taksista moraš posjedovati četiri stvari :
- vozačku dozvolu za B kategoriju (koju ima 80 posto punoljetnog stanovništva)
- licencu vozača (prođeš obuku šest mjeseci i dobiješ je)
- taksi licencu ( ovo ti najčešće babo ostavlja iako nisi ni zanatlija , niti imaš neko specifično istorijski vrijedno zanimanje , niti si važan za turizam , niti si bilo čim zadužio bilo koga u javnom smislu ili značaju da bi ekskluzivno bio vlasnik te licence )
- automobil (kojeg posjeduje 70 posto punoljetnog stanovništva)

Ako nećeš da voziš zakonom propisane relacije (nigdje u zakonu ne stoji da mušterija mora platiti vožnju NAJMANJE JEDAN METAR) nek ide u konobare ili u nuklearne fizičare u skladu sa strukom i potrebama tržišta , ima ko hoće.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7658 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by moonca »

wrote: 09/06/2023 11:35 Kad ode covjek u Mostar razrahati se kad uzme njihov taksi nazoves dodje,vozaci kulturica , jeftin , dobijes racun sve suprotno od ovih papanskih hahara
:oops: kao da pishesh, o moru.. :lol: ideja za GO... hajmo u Mostar . vozati se taxi.em. :zoka:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#7659 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Poceli se i ovi iz crvenog i zutog buniti protiv kratkih voznji, istina ne smije otvoreno kao ovi ali negdje zimus, uzmem zutog od tunela Ciglane do marin dvora, gundja on nesto "joj da sam znao" kao ne bi on dosao. Rekoh ima li kakvih problema? da zovem centralu?

Mrs u pm bezobraznu.
corei3
Posts: 718
Joined: 22/05/2014 09:42

#7660 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by corei3 »

dječak sa šibicama wrote: 09/06/2023 14:34 Poceli se i ovi iz crvenog i zutog buniti protiv kratkih voznji, istina ne smije otvoreno kao ovi ali negdje zimus, uzmem zutog od tunela Ciglane do marin dvora, gundja on nesto "joj da sam znao" kao ne bi on dosao. Rekoh ima li kakvih problema? da zovem centralu?

Mrs u pm bezobraznu.
Šta potpada pod kratku vožnju? Da li ima rang lista, kratka, normalna i duža vožnja, ili je to kako je vozač taksija raspoložen.
Uvijek mi je bilo smiješno ono prije vožnje da pitaš kroz prozor auta: može li dotle i dotle, pa ako dotični vozač odluči da može onda i može, a ako shvati vjerovatno da mu je to kratka relacija onda kao nemože.
Također mi je neshvatiljivo i zaokruživanje na veće po 20-30 feninga, to je kao normalno.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7661 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by moonca »

:-) Kao kad dodjesh u ekskluzivni restoran na vecheru, i naruchish samo predjelo..salatu ili tako neshto.. tap vodu.. s dosta limuna.. jer se 'chuje'. :lol: . e ... tako narod hoche u voznju taxi. em....
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#7662 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

corei3 wrote: 09/06/2023 14:41
dječak sa šibicama wrote: 09/06/2023 14:34 Poceli se i ovi iz crvenog i zutog buniti protiv kratkih voznji, istina ne smije otvoreno kao ovi ali negdje zimus, uzmem zutog od tunela Ciglane do marin dvora, gundja on nesto "joj da sam znao" kao ne bi on dosao. Rekoh ima li kakvih problema? da zovem centralu?

Mrs u pm bezobraznu.
Šta potpada pod kratku vožnju? Da li ima rang lista, kratka, normalna i duža vožnja, ili je to kako je vozač taksija raspoložen.
Uvijek mi je bilo smiješno ono prije vožnje da pitaš kroz prozor auta: može li dotle i dotle, pa ako dotični vozač odluči da može onda i može, a ako shvati vjerovatno da mu je to kratka relacija onda kao nemože.
Također mi je neshvatiljivo i zaokruživanje na veće po 20-30 feninga, to je kao normalno.
To taxo odokativno, kako je raspolozen :D

On bi najradije voznju do Zenice ili Tuzle, i da je 10 km po kilometru. Odradi pet voznji mjesecno, mrkne par hiljada, ostatak vremena na standu tabiri svjetsku politiku sa kolegama.

Sto kaze munka, ekskluzivitet je voziti se taxijem, ipak to danas moze raditi svaka budala sa Uber aplikacijom. Ekskluziva, delikates, dragi moji unuci dedo vam se dva puta vozio taxijem!
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#7663 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by BHF_Manijak »

Ima jedan klosar dramaticno bezobrazan na standu Kumrovec i rek´o sam ne bih kod njega vise sjeo, taman kad bi jedini taxi u gradu bio, a ja umirao!
Mislim da je jedan od brace Sabanovic, vozi passata karavana, crni. Koju god relaciju spomenes klosar pocne nesto glavom vrtit, nesto mu nije jasno, imam osjecaj jedino da bi me do Visokog vozio. Svim kolegama sam ga spomenuo kao klosara i nista mi draze kad vidim da stoje na standu on na prvom i jos neko iza njega i maksuz prodjem debila i sjednem u auto iza.

Mrs stoko bahata.
zigson
Posts: 3037
Joined: 04/04/2015 22:17

#7664 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by zigson »

moonca wrote: 09/06/2023 14:43 :-) Kao kad dodjesh u ekskluzivni restoran na vecheru, i naruchish samo predjelo..salatu ili tako neshto.. tap vodu.. s dosta limuna.. jer se 'chuje'. :lol: . e ... tako narod hoche u voznju taxi. em....
Ha
zigson
Posts: 3037
Joined: 04/04/2015 22:17

#7665 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by zigson »

BHF_Manijak wrote: 09/06/2023 15:30 Ima jedan klosar dramaticno bezobrazan na standu Kumrovec i rek´o sam ne bih kod njega vise sjeo, taman kad bi jedini taxi u gradu bio, a ja umirao!
Mislim da je jedan od brace Sabanovic, vozi passata karavana, crni. Koju god relaciju spomenes klosar pocne nesto glavom vrtit, nesto mu nije jasno, imam osjecaj jedino da bi me do Visokog vozio. Svim kolegama sam ga spomenuo kao klosara i nista mi draze kad vidim da stoje na standu on na prvom i jos neko iza njega i maksuz prodjem debila i sjednem u auto iza.

Mrs stoko bahata.
Semso sabanovic Allahov rob jel
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7666 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by mk ultra »

BHF_Manijak wrote: 09/06/2023 15:30 Ima jedan klosar dramaticno bezobrazan na standu Kumrovec i rek´o sam ne bih kod njega vise sjeo, taman kad bi jedini taxi u gradu bio, a ja umirao!
Mislim da je jedan od brace Sabanovic, vozi passata karavana, crni. Koju god relaciju spomenes klosar pocne nesto glavom vrtit, nesto mu nije jasno, imam osjecaj jedino da bi me do Visokog vozio. Svim kolegama sam ga spomenuo kao klosara i nista mi draze kad vidim da stoje na standu on na prvom i jos neko iza njega i maksuz prodjem debila i sjednem u auto iza.

Mrs stoko bahata.
https://avaz.ba/vijesti/bih/355527/plja ... ada-latica

To su ovi ;-)

Inace u kontroli "staraca" koji prodaju za njih cigare po pijaci

I onda dođe milicija objavi poziv da se prijavi ilegalna prodaja cigara :lol:

Ne znam ima li ovako na ocigled naroda igdje na dunjaluku da kriminal cvjeta bez problema??
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19538
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#7667 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by teskeredzic_22 »

User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20569
Joined: 12/08/2013 12:51

#7668 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by insaneinthebrain »

ocekujemo rat na aerodromu ako se ovo usvoji, ima da polude sa taksisti :izet:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zatraze ... /230725037
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#7669 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Kako je to dole regulisano, crveni taxi ne smije uci na terminal? uzimam primjer crvenog.

Samo SA taxo smije uci tamo? to je nekim zakonom regulisano?
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#7670 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by azdralovic »

dječak sa šibicama wrote: 25/07/2023 12:35 Kako je to dole regulisano, crveni taxi ne smije uci na terminal? uzimam primjer crvenog.

Samo SA taxo smije uci tamo? to je nekim zakonom regulisano?
ne smiju na stand valjda... mene je ostavljao najnormalnije na parking, ili u kiss&fly zadnji put...
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#7671 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by HelaS »

azdralovic wrote: 25/07/2023 13:00
dječak sa šibicama wrote: 25/07/2023 12:35 Kako je to dole regulisano, crveni taxi ne smije uci na terminal? uzimam primjer crvenog.

Samo SA taxo smije uci tamo? to je nekim zakonom regulisano?
ne smiju na stand valjda... mene je ostavljao najnormalnije na parking, ili u kiss&fly zadnji put...
Čiji je prostor gdje se nalazi taxi-štand
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#7672 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Haris.ba »

HelaS wrote: 25/07/2023 13:07 Čiji je prostor gdje se nalazi taxi-štand
Aerodroma. Ali, taksi stand daje dozvolu ministarstvo saobracaja KS.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#7673 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Pretpostavljam da se onda misli, a u tekstu nije navedeno, na nove standove za privatne taksiste.

Ako vec smiju uci na parking, onda nije problem u prilasku terminalu.

Ne znam zasto ne zahtjevaju, ako vec ne mogu dobiti stand recimo, da stave svoje reklame tamo. Da turist kad dodje, vidi broj telefona, nazove. Da ga ne pljackaju ovi sto naplacuju 50 eura i slicno.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#7674 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by azdralovic »

a iskreno velika je razlika kad imas auta parkirana na aerodromu i kad moras kupiti po pozivu jer onda ili placa parking ili mora kruziti okolo kad mu istekne vrijeme za zonu
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#7675 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

dječak sa šibicama wrote: 25/07/2023 12:35 Kako je to dole regulisano, crveni taxi ne smije uci na terminal? uzimam primjer crvenog.

Samo SA taxo smije uci tamo? to je nekim zakonom regulisano?
Smije. Ima traka u koju ulaze taksiji koji nisu SA. Barem su ulazili prije 3 sedmice kada sam došao sa puta.

Nema zadržavanja, to jeste samo SA ima štand na kojem stoje, svi ostali prođu tom trakom i ako im mušterija uđe - uđe, ako ne uđe idu van aerodroma pa opet ulaze.

Ja najčešće odem sa terminala, stanem na sami ulaz na aerodrom, na ćošak gdje se skreće sa Kurta Šorka u aerodrom i nazovem Crveni.
Post Reply