Sarajevski standard zivota

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#426 Re: Sarajevski standard zivota

Post by Emi_Nevermind »

sensij wrote:
AmirEmira wrote:Sensij- kao prvo sa mnom je sve u redu, i nema potrebe za uvrede, koliko vidim pokupila si svedski mentalitet, i oni su takodjer jako nekulturni. Sa mnom nije sve u redu jer sam postavila link sa interneta? I sto citam ista lose o Svedskoj? I, kao sto sam i pretpostavila 3 obroka, jer jedes sa djecom u vrticu. (rekla sam kafic, ili skolska menza, bila sam blizu..) I ja putujem puno, muz i ja odemo prvo u Svedsku, pa onda Spaniju jer je puno jeftinije nego kod nas. Zadnji put smo platilil 600KM za nas troje za Egipat, hotel sami nasli jeftino. Da su takve cijene kod nas, svi bi putovali puno vise (40 KM do Londona, ali to je druga tema).. 400 eura po djetetu ??? Mislim da ne zivis u Svedskoj, ovo je najveca nebuloza. Mom djetetu su slali 100 eura mjesecno, ali smo se odrekli te ogromne sume (znam da smo ovdje bijeda, trebali smo prihvatiti kako bismo ostali tamo..). Kao dijete sam i sama dobijala toliko mjesecno. Platu od 1500 eura na ruke hmmm, ako je to istina , drago mi je zbog tebe, ali u tom slucaju treba da te stid bude sto se ubrajas u siromasne.Povrat poreza. 1000eura hahahahah kakva glupost- ja prije 3 godine NJIMA morala vratiti 150 eura. sada kad placate manje poreza, sad ce vam biti penzij u 75 oj :D Ocigledno ne znas nista o ekonomiji- sto je manji grad- manja konkurencija- znaci skuplje.. O cemu ti ?? U Malmou falafel kosta 25 kruna, u manjem gradicu 70!!! Bila sam ja svugdje po Svedskoj, i studirala sam i njihovo pravo, i imala prijatelje Svede. S malo nasih sam, za neko cudo, nasla zajednicki jezik, sad vidim i zasto. Imam prijatelja koji je inzinjer i vikendom radi ekstra kao izbacivac. Kad je bio u posjeti je samo pricao kako ovdje nista ne valja, kako su svi jadni, i kad sam ga pitala sto on onda ima dva posla pored zavrsenog fakulteta, samo se distancirao i sada nemamo kontakta. Najmanja plata na ruke za tvoj posao u Malmou je malo preko 900 eura. http://www.lonestatistik.se/loner.asp/y ... n/Skane-20

Ako imas toliku platu kao stranac, svaka cast, uzivaj, ali nemoj da uzivas na nas racun, tako sto ces se nasladjivati na taj racun- kako je tebi bolje nego nama.

gilbert- ja nikad nisam rekla da su ovdje svi bogati ili vani svi siromasni, pa nisam retardirana. Ne volim da se raspravljam sa rno bijelim ljudima.

A sto se doktora tice- ovo jeste ekstremno niska plata, ja sam se zaprepastila.. I nikako, ali nikako nije reprezentativna za doktorske plate. Inace su prosjecne doktorske plate oko 4-5 hiljada maraka neto, i doktori, pored direktora i IT strucnjaka, najbolje zaradjuju. Ovo je ekstreman primjer, hocu samo da kazem da ne treba biti slijep, jer svega ima, i kod nas, i tamo. A stranica je potpun legitimna, i moze se vidjeti najniza i najveca plata za svaki moguci posao u svakoj regiji. Najbolje placen doktor dobija recimo nekih 15000 KM mjesecno :shock:

Tako je i u novinarstvu, svaku cinjenicu mozete okrenuti u svoju koristi i iznijeti samo ono sto ide u prilog vasem argumentu, ali je to samo djelimicno istina- treba biti fer. I kod njih, kao i kod nas-postoje ogromne razlike. Ali, na kraju balade- sv smo mi ljudi i bitno je zivjeti- i to tamo gdje smo sretni.
Amira - ], nema svrhe da se s tobom ubjedjujem vjeruj sta god hoces, da nisam bacila skaner skanirala bih ti moju platnu listu ali ti opet ne bih vjerovala. Ja ne otvaram linkove, jer nemam potrebe.. samo iz koje to godine vadis statistiku mozda prije 20godina. I sto da se stidim ako sam siromasna, ja tih kompleksa nemam ako se ja ubrajam u siromasne sa tom platom koliko onda imaju oni koji nisu siromasni, tj oni koji na primjer moja prijateljica i njen muz radi i njen sin imaju najmanje 50000 kruna mjesecno, znaci ja sam prema njima siromasna jer radim samo ja , a za djecu nisam rekla da primaju 300-400 eura, vec kada se saberu plate roditelja i djeciji dodatak treba da ostane djetetu toliko mjesecno. Inzinjeri su sada na prvoj toplisti veoma trazen posao i tezak je fakultet pocetna plata je oko 33000 kruna sa porezom. Jebiga valjda ja ovdje zivim i znam ekonomiju, tebi je ekonomija falafel a meni je koliko kostaju stanovi i kuce i naravno koliko je bolje za djecu, tako u Malmeu dvosoban stan kosta 1 milion kruna a u malom mjestu 350000kruna. Standard nije falafel i kafa, standard je skolstvo, zdravstvo. Neki dan isla sa sinom kod ljekara kad ono ne placa se za djecu do 18 godina, novi zakon izasao od januara, cudi me kako to nisi procitala ili nasla link. A da ne govorim za dole da trebas ljekara platiti i potplatiti. Ovdje je svaka operacija besplatna osim estetskih i mani se ti linkova.. eto ja se ne druzim bas puno sa svedjanima,uglavnom se druzimsa nasima, jer svedjani vole malo kukati kako im je tesko,
,,, a vole lagiti.
1.skolska menza je restoranska hrana sa najboljim kvalitetom
ne nije, dokazano je da je hrana u zatvorima kvalitetnija nego hrana u skolama i bolnicama i da kosta vise izdrzavati zatvorenike nego hraniti bolesne i ucenike. Bila je velika frka oko toga 2004, ali sve mi se cini da ti svedski (a ni nas) nije jaca strana, pa si to promasila. Ja i moje drugarice smo u srednjoj sa sobom nosile sendvice jer je hrana bila fuj, ali mozda je do toga kako je ko navikao.

2 da nisam bacila skaner skanirala bih ti moju platnu listu
Pretpostavljam da mislis na skEner, Scanna se kaze na svedskom, ne na nasem. Mislis da imponira to sto navodno imas para da BACAS skenere? To je infantilna fantazija i pokusaj ubjedjivanja, kao sto neko rece-kompleks. Ne trebas ti meni nista skenirati, bitno je da se ti mozes pogledati u ogledalo, a ne da ti ja vjerujem.

3. Ja ne otvaram linkove, jer nemam potrebe.. samo iz koje to godine vadis statistiku mozda prije 20godina
Pa kako si mogla da mi kopiras informacija sa mog linka ako ne otvaras :? kakav madjionicar.. JA ne vadim statistiku, za to postoje nadlezni organi u Svedskoj. Statistika vazi za 2011 godinu i apdejtana je u februaru 2012 godine, kao sto to mozes vidjeti na kraju stranice. Statistika nije od prije 20 godina, jer ne bi imalo poente unositi 20 godina staru statistiku na stranicu od ove godine. Prije 20 godina internet nije postojao. (Ili si ga mozda ti i tada imala, zajedno sa skAnerom?)s

4.ako se ja ubrajam u siromasne sa tom platom koliko onda imaju oni koji nisu siromasni

Ti se ne ubrajas u siromasne, oni koji se ubrajaju u siromasne su oni koji zaradjuju manje od 60% od prosjecne plate, a prema tvojoj informaciji, ti imas upravo prosjecnu platu za nekog u tvojoj struci, pogledaj statistiku na lönestatistik stranici, takodjer vidim da nisi bas vjesta sa citanjem, pa da ti pojasnim da su ovo BRUTO plate, i neto plata bude oko 33% manja, sto se poklapa sa tvojom..S toga nisi ni blizu ruba siromastva. Dakle, da imas 60% od svoje plate, to bi mogla reci..

5. najmanje 50000 kruna mjesecno

Ako mislis da toliko imaju na ruke, Ili oni tebi lazu, ili sve troje rade prilicno dobre poslove. To je 17 000 ak hiljada (3000 KM) po osobi, sto je ok za fakultetski obrazovane ljude. Jedino sto mi je cudno, je da njihov sin jos uvijek zivi kod kuce s tolikom platom. Ne poznajem nikog ko bi to radio. Moguce je doduse da su se zaduzili do guse, pa moraju kako bi otplacivali, ali me iskreno ne zanima ovakvo prepucavanje a la gastarbajter.

6. ja sam prema njima siromasna
Pretpostavljam da mislis da si naspram njih siromasna. I ja sam naspram Fahre Radoncica siromasna, to nije nikakvo mjerilo. Siromastvo se ne mjeri poredjenjem, vec odstupanjem od prosjeka.

7. Inzinjeri su sada na prvoj toplisti veoma trazen posao i tezak je fakultet pocetna plata je oko 33000 kruna sa porezom

Kao sto mozes vidjeti http://www.lonestatistik.se/loner.asp/y ... n/Skane-20, ovo nije istina jer inzinjer dobija oko 31 500 u prosjeku , sto znaci da je ovo plata nekog ko vec duze vrijeme radi taj posao.Na svaku platu preko 31 000 se placa dodatnih 20% poreza-znaci , 33% je oko 21 000 i dodatnih 20% -oko 17-ak hiljada, te je ta plata oko 400KM veca od tvoje. Ovo kao sto vidis vazi za iskusne inzinjere. Pocetne plate za inzinjere su daleko manje- statistika za Skåne-znaci regiju u kojoj je Malmo, kaze da je najniza pocetna plata 20 000, znaci 13 400, znaci oko 1300-1400 Eura posije poreza.
http://www.lonestatistik.se/loner.asp/y ... n/Skane-20

8. ja ovdje zivim i znam ekonomiju

Zivjela sam i ja tu do prije 4 godine, i godinu dana sam studirala nacionalnu ekonomiju na Handelshögskolan. Ako znas ista o Svedskoj, onda vjerovatno i znas sta to znaci. Pojasnit cu ti- falafel je ekonomija, kao i stan. To da li mozes pojesti nesto vani djelimicno je reprezentativno za kvalitet zivota. Standard u svijetu, kao i skupoca se recimo izmedju ostalog mjeri u jedinici "Big Mac", znaci koliko jedan Big Mac kosta. Ovo jeste bizarno, ali je tako. Drugo- stanovi su uvijek skuplje u velikim gadovima, ali su plate vece. Hoces da kazes da je standard u Sarajevu manji nego u Zenici jer su stanovi skuplji? Pa to je bizarno...

9. Neki dan isla sa sinom kod ljekara kad ono ne placa se za djecu do 18 godina, novi zakon izasao od januara

Ovo je smijesno. Svedska je do prije 5 godina imala zakon koji je omogucavao djeci besplatnu njegu. Ukinula ga je nova vlada. Taj "novi" zakon pruza mogucnost da djeca kad odu na zakazani pregled idu besplatno, ali ako mora u hitnu, to kosta 60 KM. Lijekovi se u Svedskoj placaju do 400KM i ako prekoracis to, onda su dzaba. Da te obavjestim samo, ovako iz mraka- kod nas je njega besplatna za sve osigurane ljude, znaci jednu ogromnu vecinu- svi koji imaju radni odnos, svi koji su na birou za zaposljavanje. Korupcije nazalost ima puno, ali je njega shodna sumi novca dostupnom koja se odvaja za zdravstvo.U Svedskoj, u drugu ruke, placaju 33% poreza i imaju uz to 13% PDV-a, meni je bizarno da djeca moraju u hitnoj platiti 60KM. Nasa privatna pedijatrica dodje u kucnu posjetu i uzme 50KM, 40 kod nje u ordinaciji.
Nikad nisam platila pregled niti ultrazvu u trudnoci kod nas, niti sam platila mito, a imala sam divnog ljekara. U svedskoj me pregledala medicinska sestra, a ne doktor, nisu mi dali da idem na ultrazvuk, pa sam sama morala platiti 200KM kod privatnika. Porodila me praktikantica. Prijatelj mi je izgubio oko jer je u hitnoj cekao 2,5 sata da ga prime i oko se nije moglo spasiti. Vec sam pisala o trudnici koju znam sto je izgubila bebu u 9om mjesecu trudnoce zbog nemara. Meni propisali 6 antibiotika iako pise da ih tijelo ne moze podnijeti, a sestri za upalu grla rekli da jede sladoled. Nemoj me vuci za jezik u vezi njihovog "dzabnog" zdravstva. Prije ce biti da vi zivite u mraku, tako svi vaze o divnom svedskom zdravstvu jer su im isprali mozak, a kad sam podizala lijek kod nas i nisam platila, pita me rodica : "kako mislis ne placa se ?" S obzirom na nasu situaciju, mislim da je zdravstvo sasvim solidno- kod nas rat prije 20, kod njih prije 200 godina, kod nas samo PDV i nikakva porezna politika, kod njih PDV i ogroman porez, kod nas novopeceni hibridni sistem, kod njih stabilan, uhodan sistem- i opet oni placaju lijekove, hitna kosta 60 KM, dok kod nas zdravstvo- kakvo-takvo je besplatno kao i lijekovi. Osim toga, kod nas su privatne usluge dostupne za prihvatljivu sumu novca- ultrazvuk 4d- 50 KM, u Svedskoj obicni- 200KM. Kod nas u bolnici. dzaba- tamo- ga ne mozes ni dobiti osim ako je komplikovana trudnoca. Tamo popravak zuba, cupanje korijena, lijek i sve sto vec ide- oko 600-700 KM. Ovo se ne odnosi na privatnike! Kod nas-privatno- 50 KM, 80 kod onih navikanih. U Svedskoj je jedino jako dobro sto se tice recimo operacija,jer imaju savremeniju tehnologiju, i hronicnih bolesnika, koji dobijaju sve dzaba nakon sto prekorace tih 400 KM. To sto ti sin ne mora platiti nakon tog silnog poreza nije ni za kakvu pohvalu.

10 uglavnom se druzimsa nasima

Mislim da ti onda i ne poznajes Svedsku, niti Svedski mentalitet, a to vjerovatno i cini da tvoj svedski nije dovoljno dobar kako bi mogla pratiti politicka desavanja. Ja sma osim sto am putovala,i zivjela u druge dvije zemlje i mogu sa sigurnoscu reci da fakultetski obrazovani ljudi vise zaradjuju u drugim zemljama.


11. kako samo rade, kako im jedva ostane
Poznajem Svedjane, i sama si rekla da se ne druzis s njima, te ne mozes zakljucivati samo tako. I obratno, oni slabo kukaju, pogotovo strancima. Zadovoljni su, koliko god da imali, i kukaju samo kad se od njih ocekuje da plate, to ne vole. A i to je individualno. Tvoji zakljucci nisu fer. Osim toga, sada kada vise putuju, malo mozda shvataju da ima zemalja gdje je bolje, pa pocinju kukati..

Generalizacije i vrijedjanje nisu argumenti- kad pocnes da diskutujes kulturno. pomocu cinjenica, tad cu te shvatiti ozbiljno.
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#427 Re: Sarajevski standard zivota

Post by Emi_Nevermind »

sensij wrote:: Sarajevski standard zivota
Da nemam gripu, ne bih ja ovoliko pisala po forumu, nego bih izasla negdje prosetati ili zovnula prijateljice na kafu. Ovako sjedim komjuter - TV pa zato i citam Amirine statistike, znas li ti svedski?
Koliko ja procitah na tvom linku ispade da ja manje primam nego sto tamo stoji, odoh sutra tuziti sefa sindikatu...uh ne mogu sutra bit cu na bolovanju, bas ce mi srezati platu.
Evo i snijeg nam pada napadao je nekih 30 centimetara, prvi snijeg ove zime.
To sto tamo STOJI- je prosjecna BRUTO plata, i to je PROSJEK. Ne mozes sefa tuziti zato sto ti ne daje ili daje prosjecnu platu, to je pitanje dogovora kad udjes u radni odnos. Pa zeno pobogu, znas li ti ista o Svedskoj, jezik, svedske zakone, bilo sta? Mozda manje po tim teferiDZima, i malo vis po knjizi da udaris?!
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#428 Re: Sarajevski standard zivota

Post by muha_sa »

AmirEmira :thumbup: :thumbup:

unuk mi ima temperaturu i moramo lagat da je ima vec 4 dana ne bil ga primili :-) ne primaju dijete ni sa visokom temperaturom prva 2-3 dana :-) svaki sirup na recept platili u apoteci--ja pitam kcerku šta je to :-) otkud bebe da placaju :? kaže to što i ti--prvih jal 300 il 400 km-ova.(to ona meni u markama da bih je shvatio mada znam i u krunama :lol:) se placa, onda je djabno :-)
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#429 Re: Sarajevski standard zivota

Post by Emi_Nevermind »

prilagodjena wrote:
sensij wrote:Sarajevski standard zivota
A evo i jednog istinitog dogadjaja u Mercatoru u Team sportu
Setam ja tako po Team sportu a prodavacica izvolte, pa izvolte , nikako da me ostavi na miru. Vec se pocinjem osjecati neugodno jer cijelo vrijeme ide za mnom , ja je upitah-Imate li jakne marke Everest?
A ona - Kazete Everest
Ja - Da
Ona malo tise- Gospodjo ta marka ne postoji???
Ja - Jeste li sigurni
Ona - Jesam 100 posto ja poznajem sve marke, to je vas neko prevario
Ja- Jeli
Ona - Jeste
Ja- Dobro, dovidjenja
A na meni jakna Everest....
u svim merkatorima je intersport
U Svedskoj ima Team Sportia.. Team Sport ne postoji ni tamo ni kod nas. Te Everest jakne se u Svedskoj prodaju u Stadium prodavnicama, to je njihova "kucna marka". Nigdje drugo se ne prodaju, pa je malo nebulozno da je trazila jaknu koja se prodaje na samo posebnim mjestima u Svedskoj kod nas u Intersportu (valjda je tamo bila). To je kao da neko trazi K plus u Merkatoru u Ljubljani. Ali , ´ta ce, valjda pobrkala loncice, udarilo joj svijetlo u kojem zivi u oci.. nije lako tim prosvijetljenim.. :D
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#430 Re: Sarajevski standard zivota

Post by prilagodjena »

ja sad veze nemam gdje je tražila tu everest jaknu :lol: :lol:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#431 Re: Sarajevski standard zivota

Post by sheilak »

U Švedskoj nemiri?
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#432 Re: Sarajevski standard zivota

Post by muha_sa »

sheilak wrote:U Švedskoj nemiri?
i Sveriges alla goda - nu kommer stolen. :lol:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#433 Re: Sarajevski standard zivota

Post by KatarinaKosaca »

A inače uzimati za komparaciju zemlju koja je prije 15 godina bila kompletno porušena i zemlju koja ima najbolju socijalnu politiku na svijetu odnosno poresku, baš onako mudro :zoka:
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#434 Re: Sarajevski standard zivota

Post by Emi_Nevermind »

muha_sa wrote:AmirEmira :thumbup: :thumbup:

unuk mi ima temperaturu i moramo lagat da je ima vec 4 dana ne bil ga primili :-) ne primaju dijete ni sa visokom temperaturom prva 2-3 dana :-) svaki sirup na recept platili u apoteci--ja pitam kcerku šta je to :-) otkud bebe da placaju :? kaže to što i ti--prvih jal 300 il 400 km-ova.(to ona meni u markama da bih je shvatio mada znam i u krunama :lol:) se placa, onda je djabno :-)
To laganje o duzini bolesti je standardno u Svedskoj :D Evo sad pricala s mamom, pitam je kaze lijekovi su dzaba nakon 1300 kr, znaci oko 300 KM ova, a doktorske posjete poslije potrosenih 2000 Kr, znaci oko 400 KM. Pa kod nas za 700 KM se moze solidno zdravstveno imati, i to u privatnim kinikama, bez da cekas i bez da moras da ih moljakas da te prime..hahaha kad se samo sjetim mog muza, med. sestra objasnjava kako je u Svedskoj sistem dobrostanja i sve je dzaba, i kako je to sve divno- i onda u apoteci plati, pregled u hitnoj plati, plati njegov boravak u porodilistu, ( 2 dana, 70 KM), i u neka doba kaze on meni- ili sam ja lud, ili oni. Pa ja koliko se meni cini, sve sto je dzaba se placa.. :-D A hrana u porodilistu, ne daj Boze, kaze muz ni u ratu ovoliko gladan nisam ostao k'o za ova dva dana :lol:
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#435 Re: Sarajevski standard zivota

Post by Emi_Nevermind »

prilagodjena wrote:ja sad veze nemam gdje je tražila tu everest jaknu :lol: :lol:
Ni ja :lol: :lol: to je zato sto smo u mraku :lol: :lol:
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#436 Re: Sarajevski standard zivota

Post by Emi_Nevermind »

KatarinaKosaca wrote:
sensij wrote:Sarajevski standard zivota
A evo i jednog istinitog dogadjaja u Mercatoru u Team sportu
Setam ja tako po Team sportu a prodavacica izvolte, pa izvolte , nikako da me ostavi na miru. Vec se pocinjem osjecati neugodno jer cijelo vrijeme ide za mnom , ja je upitah-Imate li jakne marke Everest?
A ona - Kazete Everest
Ja - Da
Ona malo tise- Gospodjo ta marka ne postoji???
Ja - Jeste li sigurni
Ona - Jesam 100 posto ja poznajem sve marke, to je vas neko prevario
Ja- Jeli
Ona - Jeste
Ja- Dobro, dovidjenja
A na meni jakna Everest....
Još jedan prilog tezi da ovdje svi živimo u mraku , a to ne znamo.
Evo jedan istinit događaj također

Kaže mi prijateljica iz dijaspore prošlo ljeto "Pa kako su ovdje cure tako dobro obučene, po zadnjoj modi, kako to, kako mogu".. a na njoj kineska demodirana odjeća.
I ja imam jednog poznanika, otisli mi s njim na kafu, nakon 10 minuta pita gdje ima dobrih kopija markirane odjece kupiti, htio da ide do Otoke, ali se razocarao kad je cuo da majice sa ogromnim Dolce Gabana natpisima vise nisu dostupne. Onda je kukao kako je skupa tekila od 4 KM (U Svedskoj je 15 KM..). Ne znam do cega je, ali se poslije toga vise nije pojavljivao :D
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#437 Re: Sarajevski standard zivota

Post by Lippenbekenntnis »

sorry, nije direktno vezano za temu, ali sam zaista iznenadjenje koja je razlika izmedju svedske i njemacke kada je zdravstvo u pitanju. ja sam veliki hipohonder i nema kakvih pregleda sve nisam imala i zaista nje bilo nikada problema sa zdravstvenim osiguranjima.
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#438 Re: Sarajevski standard zivota

Post by prilagodjena »

što mu ne reče da ima dolce gLabana :lol: :lol:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#439 Re: Sarajevski standard zivota

Post by sheilak »

i kakav je sad sa standard zivota? izvana gladac, a iznutra jadac, kako bi moja zg baka rekla za zagrepcane? :D

tako je to u svakom glavnom gradu.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#440 Re: Sarajevski standard zivota

Post by muha_sa »

sheilak wrote:i kakav je sad sa standard zivota? izvana gladac, a iznutra jadac, kako bi moja zg baka rekla za zagrepcane? :D

tako je to u svakom glavnom gradu.
neozbiljno je ovo naše poredit i sa jednom Evropskom zemljom al :-) što rekla moja rahmetli nana--krivo sjedi a pravo govori :-D
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#441 Re: Sarajevski standard zivota

Post by sheilak »

hej, muha, ali mi smo balkanci! za nas ne vrijede njihovi meHki kriteriji :D oni su njezniji, mi u startu imamo prednost i zato zesce uslove :D
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#442 Re: Sarajevski standard zivota

Post by bingov buraz »

Lippenbekenntnis wrote:sorry, nije direktno vezano za temu, ali sam zaista iznenadjenje koja je razlika izmedju svedske i njemacke kada je zdravstvo u pitanju. ja sam veliki hipohonder i nema kakvih pregleda sve nisam imala i zaista nje bilo nikada problema sa zdravstvenim osiguranjima.
Ko je zaista bolestan svedski zdravstveni sistem je skoro savrsen (to dokazuje i cinjenica da su jedna od najdugovjecnijih nacija na svijetu)placas ljekove do odredjene cifre i onda su besplatni,zaista bolesni ljudi ispucaju tih 1 500 kruna jos u januaru ili februaru a onda do kraja godine su besplatni.

Napisao sam skoro savrsen jer zaista imaju cudnu politiku primanja pacijenata,moras biti bas bolestan da te prime a da vidis doktora je skoro nemoguce,opet paradoks ovoj gore cinjenici o najdugovjecnijim nacijama.

Koncept porodiljskog odsustva je prica za sebe,i otac i majka imaju pravo na njega (nedavno je i kod nas predlagano slicno nesto).
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#443 Re: Sarajevski standard zivota

Post by muha_sa »

bingov buraz wrote:
Lippenbekenntnis wrote:sorry, nije direktno vezano za temu, ali sam zaista iznenadjenje koja je razlika izmedju svedske i njemacke kada je zdravstvo u pitanju. ja sam veliki hipohonder i nema kakvih pregleda sve nisam imala i zaista nje bilo nikada problema sa zdravstvenim osiguranjima.
Ko je zaista bolestan svedski zdravstveni sistem je skoro savrsen (to dokazuje i cinjenica da su jedna od najdugovjecnijih nacija na svijetu)placas ljekove do odredjene cifre i onda su besplatni,zaista bolesni ljudi ispucaju tih 1 500 kruna jos u januaru ili februaru a onda do kraja godine su besplatni.

Napisao sam skoro savrsen jer zaista imaju cudnu politiku primanja pacijenata,moras biti bas bolestan da te prime a da vidis doktora je skoro nemoguce,opet paradoks ovoj gore cinjenici o najdugovjecnijim nacijama.

Koncept porodiljskog odsustva je prica za sebe,i otac i majka imaju pravo na njega (nedavno je i kod nas predlagano slicno nesto).
ne daju zahmeta svojoj guzici :lol: glavna vijest na naslovnici novina koje sam listo je da se neka maca izgubila :lol:
ništa stresno--ne do bog se nasekirat :D
sensij
Posts: 44
Joined: 19/08/2008 22:29

#444 Re: Sarajevski standard zivota

Post by sensij »

Sarajevski standard zivota
Ja sto me Amirica izruzi, nije mi ovako neko odavno uradio, te ne znam svedski, te lazem, te hvalim se ...e moja zeno da ti imas fakultet ne bih ti takve gluposti valjala, mani se ti mene i vjeruj sta hoces, da ti iskreno kazem briga mene sto ti vjerujes ili mislis, jer mnogi nasi ce vise tebi vjerovati nego meni jel im tako pase
A da li sam napisla skaner, ili scaner sta to ima veze ako pogrijesim u pisanju. Vazno je da ti mene i druge uporno hoces da ubjedis da ja primam manje nego sto sam rekla,, Ja ga bacila pa se hvalim..pa ja sam bacila 3 mobilna 2 komjutera itd a ti nemoj da nisi napisala da lazem
...kada covjek nekima rekne istinu onda ispade, hvali se, pa nije ni cudo sto dijasporci kukaju, jer ako reknu istinu
bice hvali se
I jos nesto o Everest, to jest svedska marka i ona mi je prva pala na pamet, smjesno mi je to sto je rekla da ne postoji nigdje takva marka, mogla je reci mi tu marku. ne drzimo ovdje .
Itacno je sto neko rece ima je samo u Stadium
Dalje ako neko misli ovdje da je doktor skup u Svedskoj, to je njegova stvar meni nije. I treba 1100 kruna platiti i kod doktora i onda je besplatno , a u apoteku 1500 mislim, mozda bolje provjeri Amirica..hahahaha
Na kraju mene je MOJ narod otjerao s posla i iz kuce dosla sam ovdje sa jednom putnom torbom i Svedska me je prihvatila....
sensij
Posts: 44
Joined: 19/08/2008 22:29

#445 Re: Sarajevski standard zivota

Post by sensij »

Sarajevski standard zivota
Ja sto me Amirica izruzi, nije mi ovako neko odavno uradio, te ne znam svedski, te lazem, te hvalim se ...e moja zeno da ti imas fakultet ne bih ti takve gluposti valjala, mani se ti mene i vjeruj sta hoces, da ti iskreno kazem briga mene sto ti vjerujes ili mislis, jer mnogi nasi ce vise tebi vjerovati nego meni jel im tako pase
A da li sam napisla skaner, ili scaner sta to ima veze ako pogrijesim u pisanju. Vazno je da ti mene i druge uporno hoces da ubjedis da ja primam manje nego sto sam rekla,, Ja ga bacila pa se hvalim..pa ja sam bacila 3 mobilna 2 komjutera itd a ti nemoj da nisi napisala da lazem
...kada covjek nekima rekne istinu onda ispade, hvali se, pa nije ni cudo sto dijasporci kukaju, jer ako reknu istinu
bice hvali se
I jos nesto o Everest, to jest svedska marka i ona mi je prva pala na pamet, smjesno mi je to sto je rekla da ne postoji nigdje takva marka, mogla je reci mi tu marku. ne drzimo ovdje .
Itacno je sto neko rece ima je samo u Stadium
Dalje ako neko misli ovdje da je doktor skup u Svedskoj, to je njegova stvar meni nije. I treba 1100 kruna platiti i kod doktora i onda je besplatno , a u apoteku 1500 mislim, mozda bolje provjeri Amirica..hahahaha
Na kraju mene je MOJ narod otjerao s posla i iz kuce dosla sam ovdje sa jednom putnom torbom i Svedska me je prihvatila....
sensij
Posts: 44
Joined: 19/08/2008 22:29

#446 Re: Sarajevski standard zivota

Post by sensij »

AmirEmira wrote:
sensij wrote:: Sarajevski standard zivota
Da nemam gripu, ne bih ja ovoliko pisala po forumu, nego bih izasla negdje prosetati ili zovnula prijateljice na kafu. Ovako sjedim komjuter - TV pa zato i citam Amirine statistike, znas li ti svedski?
Koliko ja procitah na tvom linku ispade da ja manje primam nego sto tamo stoji, odoh sutra tuziti sefa sindikatu...uh ne mogu sutra bit cu na bolovanju, bas ce mi srezati platu.
Evo i snijeg nam pada napadao je nekih 30 centimetara, prvi snijeg ove zime.
To sto tamo STOJI- je prosjecna BRUTO plata, i to je PROSJEK. Ne mozes sefa tuziti zato sto ti ne daje ili daje prosjecnu platu, to je pitanje dogovora kad udjes u radni odnos. Pa zeno pobogu, znas li ti ista o Svedskoj, jezik, svedske zakone, bilo sta? Mozda manje po tim teferiDZima, i malo vis po knjizi da udaris?!
Hahaha ti mislis to ozbiljno da cu ga tuziti, sta je tebi ja se stobom zajebavam, a ti meni knjigu ba da citam..ne znam koju bih jedino da mi ti preporucis , ne znam ja ni svedski , ni svedske zakone, ja pala sa Marsa, neka ti znas sve preko lönestatistik ti citas preko interneta a ja radim svaki dan pa moze biti da si ti u pravu eller hur sto bi Svedi rekli
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#447 Re: Sarajevski standard zivota

Post by bingov buraz »

sensij wrote:
AmirEmira wrote:
sensij wrote:: Sarajevski standard zivota
Da nemam gripu, ne bih ja ovoliko pisala po forumu, nego bih izasla negdje prosetati ili zovnula prijateljice na kafu. Ovako sjedim komjuter - TV pa zato i citam Amirine statistike, znas li ti svedski?
Koliko ja procitah na tvom linku ispade da ja manje primam nego sto tamo stoji, odoh sutra tuziti sefa sindikatu...uh ne mogu sutra bit cu na bolovanju, bas ce mi srezati platu.
Evo i snijeg nam pada napadao je nekih 30 centimetara, prvi snijeg ove zime.
To sto tamo STOJI- je prosjecna BRUTO plata, i to je PROSJEK. Ne mozes sefa tuziti zato sto ti ne daje ili daje prosjecnu platu, to je pitanje dogovora kad udjes u radni odnos. Pa zeno pobogu, znas li ti ista o Svedskoj, jezik, svedske zakone, bilo sta? Mozda manje po tim teferiDZima, i malo vis po knjizi da udaris?!
Hahaha ti mislis to ozbiljno da cu ga tuziti, sta je tebi ja se stobom zajebavam, a ti meni knjigu ba da citam..ne znam koju bih jedino da mi ti preporucis , ne znam ja ni svedski , ni svedske zakone, ja pala sa Marsa, neka ti znas sve preko lönestatistik ti citas preko interneta a ja radim svaki dan pa moze biti da si ti u pravu eller hur sto bi Svedi rekli
Nemas pojma koliko ste vas dve ustvari slicne.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 23:41

#448 Re: Sarajevski standard zivota

Post by amidzazeher »

Malo postajete smjesni sa ovom pricom ali super ionako je tema otisla u helac.
Poredite nesto sto se nikako ne moze porediti, kao sto rekoh neko je "ispunjen" sa gajbom pive pod guzicom i dva jarana pjanca pored sebe koji po citav dan sjede ispred granapa i kako ko naidje pitaju ga da im kupi po jednu. Poslije odu kuci prespavaju noc pa ujutro hajmo opet!
Neko se osjeca "ispunjenim" kada sjedne u novo auto zapuca sa porodicom na put, a nekoga ne mozes uciniti sretnim sve kad bi mu na svakom koraku iskakale po tri zlatne ribice! Primjera je koliko i ljudi!

Ali ne kontam cime vi mjerite standard zivota tj. kvalitet zivljenja?
Cisti zrak, sistem(socijalni, platni,skolski....), obdaniste, ljekari, lijekovi, platezna moc prosjecnog gradjanina ili pak vrijeme, kafane, druzenje, rostilji, everest jakne, nove zimske gume?

Mislim glupo je i objasnjavati ili se stavljati na jednu ili drugu stranu ali nekada treba biti i malo realan. Poredite Sarajevo sa mozda nekim selima ili manjim gradovima u Svedskoj, i onda pri tome uzimate nase dijasporce kao mjerilo!!
Uzmite Stokholm, i mladjeg covjeka koji ima redovan posao i zivi kod roditelja kao i vecina u Sarajevu ili poredite bracni par sa dvoje djece i tamo i ovamo, ili na kraju penzonera :-)
Vidim poceli o porodilistima i djeci pisati :-) :-) Fakat budite malo realni/ji ;)

Samo nemojte da pisete tipa "Uh ja kad je zapalim poslije jela ne bih dao tog meraka"
I znam, nas je rat satrao i unazadio million godina ali eto moze se onda pricati i prije rata, ne znam navalite!
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#449 Re: Sarajevski standard zivota

Post by Emi_Nevermind »

muha_sa wrote:
bingov buraz wrote:
Lippenbekenntnis wrote:sorry, nije direktno vezano za temu, ali sam zaista iznenadjenje koja je razlika izmedju svedske i njemacke kada je zdravstvo u pitanju. ja sam veliki hipohonder i nema kakvih pregleda sve nisam imala i zaista nje bilo nikada problema sa zdravstvenim osiguranjima.
Ko je zaista bolestan svedski zdravstveni sistem je skoro savrsen (to dokazuje i cinjenica da su jedna od najdugovjecnijih nacija na svijetu)placas ljekove do odredjene cifre i onda su besplatni,zaista bolesni ljudi ispucaju tih 1 500 kruna jos u januaru ili februaru a onda do kraja godine su besplatni.

Napisao sam skoro savrsen jer zaista imaju cudnu politiku primanja pacijenata,moras biti bas bolestan da te prime a da vidis doktora je skoro nemoguce,opet paradoks ovoj gore cinjenici o najdugovjecnijim nacijama.

Koncept porodiljskog odsustva je prica za sebe,i otac i majka imaju pravo na njega (nedavno je i kod nas predlagano slicno nesto).
ne daju zahmeta svojoj guzici :lol: glavna vijest na naslovnici novina koje sam listo je da se neka maca izgubila :lol:
ništa stresno--ne do bog se nasekirat :D
Potpisujem, svi ko Brena, boli ih uvo za sve, a mislim da i jesu dugovjecni jer ne mogu do doktora doci :D Posto im je tesko doci do recepta, svi se na kraju okrenu prirodnoj medicini.. Moj muz se zijanio kad je vidio babu na motoru :D Jedina mana je sto svi postanu senilni u neka doba, pa puni domovi staraca..
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#450 Re: Sarajevski standard zivota

Post by madner »

Pricate isto da je kod nas 20 godina manje :roll:

Slovenci su citave 2 godine iza Svedjana :roll:
Locked