Sarajevski kafici nekad i sad...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1901 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by tempuser »

corsa wrote: Zijo Međuseljac nije držao Estradu. I sada drži Brazil i Vanni i živ je.
Predpostavio sam da je to sam fulio sa Ziju, a ko je drzao Estradu neposredno poslije rata?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#1902 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Challenger_ »

Image

Kad se već pominje Estrada.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#1903 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by corsa »

tempuser wrote:
corsa wrote: Zijo Međuseljac nije držao Estradu. I sada drži Brazil i Vanni i živ je.
Predpostavio sam da je to sam fulio sa Ziju, a ko je drzao Estradu neposredno poslije rata?
E ne znam ko je držao poslije rata. Za taj period znam da je držao Ismet Bajramović, a sad jeli odmah poslije rata ili je prošlo malo vremena ne mogu tačno tvrditi. Znam da ga je taj neki bivši vlasnik nešto izradio oko papira, pa je oko toga bilo problema. Negdje sam to čitao.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#1904 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by PapakizSarajeva »

zli_hordas wrote:
Banksy wrote:
goodbar wrote:... Krajem 70-ih u trendu je bio kafic "Dibek",neko je napisao da je to bila bosanska kafana,to je sada,onda nije bila,vec kafic sa alkoholom.Radio je konobar kome sam zaboravio ime,visok,debeo,jedno 120 kg,koji se odlicno kretao kroz guzvu,uz opasku"Samo dva milimetra da prodje Tvigi". ...
Murga konobar sada radi u fabrici obuce na vrbanjusi bivsoj ktk
Konobar o kojem govoris se zvao Smajo... I dobro se sjecas, imao je obicaj da se drekne : " Cuvaaaaj ide Tvigica od 120 kila ..." ...
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#1905 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by PapakizSarajeva »

Odavno ne navracah na ovu temu, a mrsko mi sad bas sve iscitavati, pa me interesuje spomenu li iko ovdje Caffe NAVA ... ??? I tu sam sa rajom, svojevremeno provodio puno, punoooo vremena ...
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1906 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by muha_sa »

PapakizSarajeva wrote:Odavno ne navracah na ovu temu, a mrsko mi sad bas sve iscitavati, pa me interesuje spomenu li iko ovdje Caffe NAVA ... ??? I tu sam sa rajom, svojevremeno provodio puno, punoooo vremena ...
Ilijas Torlak držo :-D prije neg je preimenovAo u Nava zvao se Sunce--medj prvim fliper u radnji imo :D

gorespomenuti Smajo prije Dibeka konobariso kod Ote
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#1907 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by zli_hordas »

Murga konobar sada radi u fabrici obuce na vrbanjusi bivsoj ktk[/quote]

Konobar o kojem govoris se zvao Smajo... I dobro se sjecas, imao je obicaj da se drekne : " Cuvaaaaj ide Tvigica od 120 kila
Odgovorio sam covjeku za Murgu iz 071 ne za Smaju.
jagugu
Posts: 1139
Joined: 28/07/2018 16:02

#1908 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by jagugu »

Ljudi iz cijelog regiona su nekad redovno dolazili u Sarajevo i provodili se po sarajevskim kafanama. Stari sat, Osmice, Motori, Kod Pinje i druga mjesta bila su legendarna, a u nekim od tih kafana je radio Mustafa Pijuk. Kaže da je znao imati više bakšiša nego što je bio cijeli pazar u kafani.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1909 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Sociolog »

Tokom 200tih pohadjajuci Medicibsku Bjelave , pocesto precesto smo isli u Pezo, Gold gore u Cekalusi, vidim sve ono zatvoreno kod drzavne Apoteke
McGradySA
Posts: 784
Joined: 24/02/2021 11:25

#1910 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by McGradySA »

Radi li još Bulldog u Kemal Begovoj?
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1911 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by konektovan »

McGradySA wrote: 01/03/2021 08:32 Radi li još Bulldog u Kemal Begovoj?
Mislim da ne radi...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#1912 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by high_volume »

muha_sa wrote: 12/02/2019 14:11
PapakizSarajeva wrote:Odavno ne navracah na ovu temu, a mrsko mi sad bas sve iscitavati, pa me interesuje spomenu li iko ovdje Caffe NAVA ... ??? I tu sam sa rajom, svojevremeno provodio puno, punoooo vremena ...
Ilijas Torlak držo :-D prije neg je preimenovAo u Nava zvao se Sunce--medj prvim fliper u radnji imo :D

gorespomenuti Smajo prije Dibeka konobariso kod Ote
A života ti,, gdje je u Navi fliper mogao stati :? Gore nije, iza vrata stepenice, šank, tamo wc... gdje?
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1913 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by muha_sa »

high_volume wrote: 01/03/2021 22:09
muha_sa wrote: 12/02/2019 14:11
PapakizSarajeva wrote:Odavno ne navracah na ovu temu, a mrsko mi sad bas sve iscitavati, pa me interesuje spomenu li iko ovdje Caffe NAVA ... ??? I tu sam sa rajom, svojevremeno provodio puno, punoooo vremena ...
Ilijas Torlak držo :-D prije neg je preimenovAo u Nava zvao se Sunce--medj prvim fliper u radnji imo :D

gorespomenuti Smajo prije Dibeka konobariso kod Ote
A života ti,, gdje je u Navi fliper mogao stati :? Gore nije, iza vrata stepenice, šank, tamo wc... gdje?
Jel to ne vjeruješ nekom ko je bio jedno vrijeme inventar u "Suncu" :? Dole u prizemlju je stajao fliper i osobno sam igrao haman svaki dan :D
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#1914 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by high_volume »

muha_sa wrote: 02/03/2021 06:31
high_volume wrote: 01/03/2021 22:09
muha_sa wrote: 12/02/2019 14:11
Ilijas Torlak držo :-D prije neg je preimenovAo u Nava zvao se Sunce--medj prvim fliper u radnji imo :D

gorespomenuti Smajo prije Dibeka konobariso kod Ote
A života ti,, gdje je u Navi fliper mogao stati :? Gore nije, iza vrata stepenice, šank, tamo wc... gdje?
Jel to ne vjeruješ nekom ko je bio jedno vrijeme inventar u "Suncu" :? Dole u prizemlju je stajao fliper i osobno sam igrao haman svaki dan :D
Nava je skučen prostor za "dodatnu opremu". Tada, u tvoje "sunčano" vrijeme, sigurno nije bilo mnogo gostiju, nije bila gužva kao poslije nekad, zato je i mogao stati tu u prizemlje. Nekad poslije ni na stepenicama nije bilo mjesta, pred vratima i u Saračima se stajalo...
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1915 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by muha_sa »

high_volume wrote: 02/03/2021 07:17
muha_sa wrote: 02/03/2021 06:31
high_volume wrote: 01/03/2021 22:09
A života ti,, gdje je u Navi fliper mogao stati :? Gore nije, iza vrata stepenice, šank, tamo wc... gdje?
Jel to ne vjeruješ nekom ko je bio jedno vrijeme inventar u "Suncu" :? Dole u prizemlju je stajao fliper i osobno sam igrao haman svaki dan :D
Nava je skučen prostor za "dodatnu opremu". Tada, u tvoje "sunčano" vrijeme, sigurno nije bilo mnogo gostiju, nije bila gužva kao poslije nekad, zato je i mogao stati tu u prizemlje. Nekad poslije ni na stepenicama nije bilo mjesta, pred vratima i u Saračima se stajalo...
Sve znam dobri moj high :-D osvrno sam se na vrijeme dok je Nava bila Sunce :D
Kad se renoviralo mi smo krenuli po birtijama i cuganju :lol:
Pape je bio redovan gost u Navi--jagmili se kokuzi ko ce mu platit turu :D
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#1916 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by high_volume »

muha_sa wrote: 02/03/2021 07:22 Pape je bio redovan gost u Navi--jagmili se kokuzi ko ce mu platit turu :D
:thumbup:

Pa ne samo kokuzi. Pape je, ko ne bi s njim nazdravio...
Addio pizo
Posts: 3
Joined: 07/03/2021 14:13

#1917 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Addio pizo »

Evo i ja da se ukljucim,mada je,izgleda,malo kasno.Iscitao sam vecinu postova i,cini mi ce,da niko ovaj slucaj nije pomenuo.Ja nisam iz SA,ne nalazim se tu,kao ni u BiH,ali me nostalgija stalno vuce u SA.Studirao sam u SA krajem 70-ih,pocetkom 80-ih u poznajem vecinu kafica u restorana koje su pominjani.Evo te price-Bio je kafic Teatar,tamo ispod Mupeta,preko puta glavne poste,preko Miljacke.Tu sam retko svracao,mozda samo par puta,jer je dolazila mladja raja,srednjoskolci.Ne poznajem gazdu koji je drzao Teatar,mozda sam ga vidio jednom,ako je on bio,ispred kafica,raspravljao se sa nekim pripitim gostima,cini mi se da je bio,onako,nabildovan.Kada sam se vratio u svoj grad,po navici sam kupovao AS,prvi YU tabloid i u jednom clanku,u AS-u procitam sledecu vjest,ne citiram,nego pisem po sjecanju,to je bilo negdje 1983-4.Naime,tu je pisalo kako je jedne veceri,pred fajront,dosao gazda kafica Teatar u restoran Papilon(to je restoran iznad zeljeznicke stanice,bio sam tamo par puta),u kojem je bio samo konibar,koji je sredjivao knjigu sanka.Gazda Teatra je izvadio pistolj i naredio konobaru da zakljuca vrata,da mu za sto donese bocu konjaka i pitao ga sta on pije.Konobar je rekao neko pice,a ovaj mu je narucio bocu tog pica.Sjeli su zajedno za sto i pili su.Ovaj konobar,vjerovatno iz straha,negdje na pola boca,konobar je izgubio svjest.Kada se u zoru probudio,vidio je da je gazda Teatra pucao sebi u glavu.Pozvao je policiju,a oni su ustanovili da je ovaj izvrsio samoubistvo.Da li se neko sjeca tog slucaja?Msm,morali bi.
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1918 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by muha_sa »

Addio pizo wrote: 07/03/2021 14:43 Evo i ja da se ukljucim,mada je,izgleda,malo kasno.Iscitao sam vecinu postova i,cini mi ce,da niko ovaj slucaj nije pomenuo.Ja nisam iz SA,ne nalazim se tu,kao ni u BiH,ali me nostalgija stalno vuce u SA.Studirao sam u SA krajem 70-ih,pocetkom 80-ih u poznajem vecinu kafica u restorana koje su pominjani.Evo te price-Bio je kafic Teatar,tamo ispod Mupeta,preko puta glavne poste,preko Miljacke.Tu sam retko svracao,mozda samo par puta,jer je dolazila mladja raja,srednjoskolci.Ne poznajem gazdu koji je drzao Teatar,mozda sam ga vidio jednom,ako je on bio,ispred kafica,raspravljao se sa nekim pripitim gostima,cini mi se da je bio,onako,nabildovan.Kada sam se vratio u svoj grad,po navici sam kupovao AS,prvi YU tabloid i u jednom clanku,u AS-u procitam sledecu vjest,ne citiram,nego pisem po sjecanju,to je bilo negdje 1983-4.Naime,tu je pisalo kako je jedne veceri,pred fajront,dosao gazda kafica Teatar u restoran Papilon(to je restoran iznad zeljeznicke stanice,bio sam tamo par puta),u kojem je bio samo konibar,koji je sredjivao knjigu sanka.Gazda Teatra je izvadio pistolj i naredio konobaru da zakljuca vrata,da mu za sto donese bocu konjaka i pitao ga sta on pije.Konobar je rekao neko pice,a ovaj mu je narucio bocu tog pica.Sjeli su zajedno za sto i pili su.Ovaj konobar,vjerovatno iz straha,negdje na pola boca,konobar je izgubio svjest.Kada se u zoru probudio,vidio je da je gazda Teatra pucao sebi u glavu.Pozvao je policiju,a oni su ustanovili da je ovaj izvrsio samoubistvo.Da li se neko sjeca tog slucaja?Msm,morali bi.
Sjecam se ja--Čerkez :( Momak sa Koševskog.

Papilon je bio u zgradi na Koševskom brdu. Na zidu nacrtan veliki leptir--to se sad veli mural :D

Detalje ne znam al su kolale svakakve price u vezi samoubistva :-)
Addio pizo
Posts: 3
Joined: 07/03/2021 14:13

#1919 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Addio pizo »

Svaka cast muha. Ti si ziva enciklopedija Sarajeva iz tog vremena.
User avatar
Feliks
Posts: 174
Joined: 15/05/2007 13:17
Location: Sarajevo

#1920 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Feliks »

Pozdrav, da malo osvježim temu.
Na Baščaršiji su bila još dva kafića koja mislim da nisu spomenuta. Prvi je Orijent, koji se nalazio pored Tabačkog mesdžida, kad se krene od Dedana na jug pa se skrene lijevo. Ispred Orijenta su bile stepenice koje su vodile do glavne ulice Obale kuda ide trmavaj. Izlazila je slična haš klijentela kao u Rock, Đerdan i slično, a mislim da je u njemu nekad izbila i neka frka, da li je neko nekog izbo nožem, ne sjećam se.

Takođe na čaršiji bio je jedan kafić, kad se ide Kundurdžilukom na istok prema Želji i Havani, nešto ranije se skrene udesno prema Aščiluku, tu je na ćošku bio kafić, ne sjećam se imena, bio popularan kratko vrijeme sredinom 80ih, imao je neko staklo na ulazu, a mislim i da se stepenicama silazilo u sam kafić. Zna li neko kako bi se to moglo zvati?

Dalje, kompleks CEDUS, tu je bilo nekoliko mjesta. Crvena galerija na ulazu s Titove je već pomenuta. Gore na spratu je bila glavna sala gdje su bile svirke i video projekcije, a skroz gore u potkrovlju jedan mali kafić, ne znam kako se zvao, da li je pripadao radio klubu ili nekoj sekciji, ne sjećam se. Bila je takođe bašta Cedusa gdje su bile svirke, a bila je jedno vrijeme i diskoteka.

Sa strane, ulazi se iz Šenoine, bila je plesna škola Evroritam, a u istom ulazu, da li u prizemlju ili na spratu, bio je Jazz klub, 1983. Kasnije se to mjesto preimenovalo u neki centar ili klub međunarodnog prijateljstva gdje su dolazili strani studenti iz nesvrstanih zemalja, ali i dalje smo mi to zvali džez klub. Bila je diskoteka, a povremeno i svirke uživo alter bendova tokom 1984-86.

Konačno, na Skenderiji kad se siđe stepenicama u privredni grad pored Zlatnog restorana, odmah udesno bio je mali kafić koga smo zvali Pab, ne znam je li mu to bilo zvanično ima.

Malo dalje udesno u smjeru zapada bio je neki jal restoran jal kafana, čni mi se da se zvalo Pivnica ili tako nekako. Bilo jeftino piće, neugledni stolovi (da li drveni), posluživale konobarice u borosanama... sjeća li se neko tog mjesta? Prva polovina 80ih.

Vraćamo se gore na plato. Bio je jedan povelik restoran na samom platou tamo gdje su danas one razne trgovke đe je bio sexy shop, kompjuteri, ćevapi, burek i slično. Da li je bio na samom mjestu današnjih trgovki ili je pak bio u onoj novijoj zgradi prema Ledenoj dvorani gdje je dugo bio Natuzzi namještaj, ne mogu se tačno sjetiti.
walthertz
Posts: 54
Joined: 27/04/2014 22:12

#1921 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by walthertz »

Pozdrav ekipa... Ima li netko možda fotografije raje iz kluba bilijar na domovima tamo iz 90e godine ??? Čuo sam da se je tamo isto fino družilo
HelaS
Posts: 5265
Joined: 22/09/2018 13:21

#1922 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by HelaS »

Feliks wrote: 09/05/2021 10:10 Pozdrav, da malo osvježim temu.
Na Baščaršiji su bila još dva kafića koja mislim da nisu spomenuta. Prvi je Orijent, koji se nalazio pored Tabačkog mesdžida, kad se krene od Dedana na jug pa se skrene lijevo. Ispred Orijenta su bile stepenice koje su vodile do glavne ulice Obale kuda ide trmavaj. Izlazila je slična haš klijentela kao u Rock, Đerdan i slično, a mislim da je u njemu nekad izbila i neka frka, da li je neko nekog izbo nožem, ne sjećam se.

Takođe na čaršiji bio je jedan kafić, kad se ide Kundurdžilukom na istok prema Želji i Havani, nešto ranije se skrene udesno prema Aščiluku, tu je na ćošku bio kafić, ne sjećam se imena, bio popularan kratko vrijeme sredinom 80ih, imao je neko staklo na ulazu, a mislim i da se stepenicama silazilo u sam kafić. Zna li neko kako bi se to moglo zvati?

Ulazio sam u oba, u ovaj drugi čak i skoro svake noći, ali imena se ne mogu sjetiti. Mala uska staklena ulazna vrata, odmah stepenice naniže, i uvijek bilo krcato gostima, pa čak i po danu.
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#1923 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Nierika »

Upratila sam Ministry of čejf i nisam još bila. :D
McGradySA
Posts: 784
Joined: 24/02/2021 11:25

#1924 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by McGradySA »

Zna li iko kako se zvao kafić/ugostiteljski objekat koji je bio na mjestu sadašnjeg Puba u KUD Ivo Lola Ribar?
grunf 11
Posts: 35
Joined: 02/07/2015 09:40

#1925 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by grunf 11 »

Bogovi su bili dobri prema ljudima koji su zivjeli u Sarajevu prije rata.
Last edited by grunf 11 on 05/06/2023 14:44, edited 1 time in total.
Post Reply