Sarajevski kafici nekad i sad...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#1801 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by piupiu »

:thumbup:

Evo još malo ...
Kemo Begtešija (38) je radnik u porodičnoj slastičarni. Gost se zove Sead Pekmez (70). Njih dvojica se druže decenijama, ali samo na jednom mjestu – u slastičarni „Tip Top“, udaljenoj svega nekoliko koraka od Sebilja u pravcu Bakijske džamije. Reklo bi se: u srcu Baščaršije.

Tip Top je tu od 1939. godine. Naime, tada je Kemin dedo, Bektes Begtešija stigao u Sarajevo iz rodnog Dragaša na Kosovu. Veliki majstor poslastica odlučio je svoje znanje demonstrirati svojim novim sugrađanima. Ubrzo su nastale poslastice uz koje su odrasle generacije stanovnika mahala smještenih od Vratnika do Bistrika.

Deceniju poslije Bektesu su počeli pomagati i sinovi: prvo najstariji Bilal, potom Nezir, a na kraju i najmlađi Muniš. Tih godina je „Tip Top“ bio na svom vrhuncu. Mahale su bile pune djece, a „Tip Top“ pun njihovih omiljenih poslastica: marcipana, zimskog sladoleda, boze i limunade.

-Tradiciju dede Bektesa smo sačuvali do danas. I ponosni smo na to – govori nam Nedžad Begtešija, zvanično vlasnik slastičarne „Tip Top“, no nezvanično, i među rajom, prvi među jednakima u ugostiteljskoj porodici Begtešija. Kao takav zadužen je za priču sa znatiželjnicima, ili novinarima, poput mene.

-Nama su od prvog dana dolazile slavne ličnosti. Valjda zato što im se sviđa ambijent, ali i naši specijaliteti. Evo, uzmimo Bregovića. Znate onog, Gorana Bregovića. On je naše mahalsko dijete. Stalno je visio u Tip Topu. Dok je bio mali sam je dolazio po marcipane, njegov omiljeni slatkiš, a onda, kada je postao momak, drugi su dolazili po marcipane, ali po njegovoj naredbi. Tada se to poštovalo – uz osmijeh govori Nedžad.

Tek rijetko ga prekine Kemo, koji u vrijeme naše posjete radi najdražu smjenu – iza polica sa slatkišima i sokovima. No, Nedžad se ne daa previše smesti, pa nastavlja priču.

-Dolazili su nama ovdje i predsjednici. Prvo je bio Džemal Bijedić, ali njega se ne sjećam dobro. A moj babo Bilal je imao čast da mu dolazi i predsjednik Alija Izetbegović. Rahmetli predsjednik je volio našu bozu, posebno u Ramazanu. Kada zbog državničkih obaveza ne bi mogao doći do Tip Topa on bi slao svoju kćerku da mu donese bozu. Eto, baš neki dan je bila u radnji i pričali smo o predsjedniku – sjeća se Nedžad.

smrdim/vijest/carolija-u- ... oto-161522
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1802 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by supercali »

Piu a kad cemo na kafu?
User avatar
petunija
Posts: 3016
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#1803 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by petunija »

quarterback wrote:
petunija wrote:Sjećam se da sam kao dijete volila onaj zimski sladoled iz Egipta.
Sreće moje kad sam vidjela da ih još prodaju :D
to je onaj slag sa cokoladom?
Da :D
Kad već pričate o kolačima, sjećam se da sam i puslice rado kupovala, meni je to bilo draže i od boema. :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1804 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Banksy »

muha_sa wrote:
petunija wrote::D
I mislila sam da ćeš ti znati, moguće i da smo vršnjaci :-D Čim se onako dobro sjećaš staza na Jahorini ;-)
Banksy me je uputila na ovu temu... :D
bio i varen i pecen gore :) cim proradi prvi na žicari :lol: kad krenu gužve pored Škaminog roštilja i opleti :-) :lol:

navece u Bistricu i mašala :lol:

kad spomenu Bristol moram ovo prepricat :lol:

negdje pred Novu zarakijamo i u neka doba neko se sjeti nocnog bara u Bristolu--hajmo tamo, gostuje poznata striptizeta iz Turske :)

elem--posjedali mi i sad jedna po jedna izlaze i plešu kad najaviše zvijezdu veceri :-D

izadje zvijezda u divnoj crnoj haljini, pokrivena i umotana-samo joj se oke vide--pleše mala, uvija se :) radi mašta :-) :lol:

ustade jedan od gostiju te se i on u ritmu muzike poceo oko nje njihat--lijepo ih vidjet, al zvijezda nikako da krene sa skidanjem :-)

u tom neki ciko krenu na podijum te pridje zvijezdi, skide joj onu maramu sa glave i lica :-) ukazaše se brkovi i celavica :lol: :lol: :lol: :lol:

plesac stade ko ukopan :shock: brže bolje pobježe za svoj sto a mi pod sto :lol: :lol: :lol: :lol:
gluho bilo... :lol: :lol: :lol:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#1805 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by direstraits0078 »

Innovation wrote:Image

Image

:)
Jedne prilike svratih ovdje na kolače, i ja da platim, kaže gazda ništa dužan nisi. Pojeo 18 komada, manje više različitih kolača. Malo sam bio ogladnio. :run:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1806 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by bitanga_sa_otesa »

direstraits0078 wrote: Malo sam bio ogladnio. :run:
sto nisi zvao?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#1807 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by direstraits0078 »

bitanga_sa_otesa wrote:
direstraits0078 wrote: Malo sam bio ogladnio. :run:
sto nisi zvao?
Zvao sam, ali bilo zauzeto. Tututututututu... :D
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#1808 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by zateznistub »

... a disko iza ABC-a.... :skoljka:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1809 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by bitanga_sa_otesa »

direstraits0078 wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:
direstraits0078 wrote: Malo sam bio ogladnio. :run:
sto nisi zvao?
Zvao sam, ali bilo zauzeto. Tututututututu... :D
okreni nulu ne cujem te :D
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#1810 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by direstraits0078 »

Ne radi mi nula na ovom Iskrinom, samo lokale mogu da okrecem. :lol:
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#1811 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by DZONPI »

Au zaboravi Istru kafanu preko puta Sarajke tu se pripremis za dalje,pa Aeroklub konobarica zmija probo ma kakvi bio jos puter.Kako se zvala diskoteka odma do bivseg kina Romanija to se ko nesto kroz maglu sjecam bila furka da se parovi drze za ruke rasire a ti lafo ispod trcis.Ma bilo dobro nisi znao gdje ces a tek sta je basti bilo.Ma daj.Prva ali bas prva piva zvanicno kod Adema u Svrakinu klipaca tad sam osjetio sta je zivot.Joj zimski sladoled ma zaboravio skroz znaci ima na Carsiji fino ima da ga zveknem ko da je ljetni.
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1812 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Edin H. »

DZONPI wrote:Au zaboravi Istru kafanu preko puta Sarajke tu se pripremis za dalje,pa Aeroklub konobarica zmija probo ma kakvi bio jos puter.Kako se zvala diskoteka odma do bivseg kina Romanija to se ko nesto kroz maglu sjecam bila furka da se parovi drze za ruke rasire a ti lafo ispod trcis.Ma bilo dobro nisi znao gdje ces a tek sta je basti bilo.Ma daj.Prva ali bas prva piva zvanicno kod Adema u Svrakinu klipaca tad sam osjetio sta je zivot.Joj zimski sladoled ma zaboravio skroz znaci ima na Carsiji fino ima da ga zveknem ko da je ljetni.

Je li mislis na SGL?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1813 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Banksy »

Do kina Romanija...?
Messier
Posts: 585
Joined: 06/10/2011 23:39

#1814 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Messier »

KENJAC wrote:Ne spada u red kafica a ni slasticarni ali zasluzuje da se o njemu potrosi par rijeci. Crveni kiosk na dnu Kralja Tomislava i Mustafe Golubica ! Jebo te zivot jel ko jeo one debele kobasice u natopljenom somunu ? Sedam miliona kalorija u deset zalogaja. Sine dragi .... Pojedes ono u ponedeljak varis do cetvrtka. Al to je jos i shvatljivo, a sta kazete za onu "Mocu" ? Za neupucene to je somun umocen u onu tepsiju sto skuplja mast sto kapa sa kobasica. Danas bi svi to proglasili za kancerogeno a mi ga trpali u sebe redovno cim bi skupili pet banki. Onih zutih pet banki ! Jebo te za pet banki se najedes.
gurman
Messier
Posts: 585
Joined: 06/10/2011 23:39

#1815 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Messier »

Edin H. wrote:
DZONPI wrote:Au zaboravi Istru kafanu preko puta Sarajke tu se pripremis za dalje,pa Aeroklub konobarica zmija probo ma kakvi bio jos puter.Kako se zvala diskoteka odma do bivseg kina Romanija to se ko nesto kroz maglu sjecam bila furka da se parovi drze za ruke rasire a ti lafo ispod trcis.Ma bilo dobro nisi znao gdje ces a tek sta je basti bilo.Ma daj.Prva ali bas prva piva zvanicno kod Adema u Svrakinu klipaca tad sam osjetio sta je zivot.Joj zimski sladoled ma zaboravio skroz znaci ima na Carsiji fino ima da ga zveknem ko da je ljetni.

Je li mislis na SGL?

KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1816 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by KENJAC »

Messier wrote:
KENJAC wrote:Ne spada u red kafica a ni slasticarni ali zasluzuje da se o njemu potrosi par rijeci. Crveni kiosk na dnu Kralja Tomislava i Mustafe Golubica ! Jebo te zivot jel ko jeo one debele kobasice u natopljenom somunu ? Sedam miliona kalorija u deset zalogaja. Sine dragi .... Pojedes ono u ponedeljak varis do cetvrtka. Al to je jos i shvatljivo, a sta kazete za onu "Mocu" ? Za neupucene to je somun umocen u onu tepsiju sto skuplja mast sto kapa sa kobasica. Danas bi svi to proglasili za kancerogeno a mi ga trpali u sebe redovno cim bi skupili pet banki. Onih zutih pet banki ! Jebo te za pet banki se najedes.
gurman
Jes ! Tacno. Gurman , svaka cast !
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#1817 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by DZONPI »

Jest to je to ma zaboravio vise imena svega bilo nisi vise znao gdje ces.Za Olimpijadu je bilo dobro stranaca mjenjas lafo znacke u Borsalinu dolazili Kanadzani imam jos njihov bjeli Olimpijski sesir.Joj kad se otvori kafana u ratu na Skenderiji pivnica au to je bio najbolji kafic u trenutnoj situaciji,Muftic na Alipasinu au tu je bilo faca.
Messier
Posts: 585
Joined: 06/10/2011 23:39

#1818 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Messier »

DZONPI wrote:Au zaboravi Istru kafanu preko puta Sarajke tu se pripremis za dalje,pa Aeroklub konobarica zmija probo ma kakvi bio jos puter.Kako se zvala diskoteka odma do bivseg kina Romanija to se ko nesto kroz maglu sjecam bila furka da se parovi drze za ruke rasire a ti lafo ispod trcis.Ma bilo dobro nisi znao gdje ces a tek sta je basti bilo.Ma daj.Prva ali bas prva piva zvanicno kod Adema u Svrakinu klipaca tad sam osjetio sta je zivot.Joj zimski sladoled ma zaboravio skroz znaci ima na Carsiji fino ima da ga zveknem ko da je ljetni.
kabare,u onom prolazu od romanije,ka pozoristu mladih,sa desne strane,dole,iza zeljeznih vrata,odmah iza stepenica za kamerni..ako na to mislis
Messier
Posts: 585
Joined: 06/10/2011 23:39

#1819 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Messier »

Edin H. wrote:
DZONPI wrote:Au zaboravi Istru kafanu preko puta Sarajke tu se pripremis za dalje,pa Aeroklub konobarica zmija probo ma kakvi bio jos puter.Kako se zvala diskoteka odma do bivseg kina Romanija to se ko nesto kroz maglu sjecam bila furka da se parovi drze za ruke rasire a ti lafo ispod trcis.Ma bilo dobro nisi znao gdje ces a tek sta je basti bilo.Ma daj.Prva ali bas prva piva zvanicno kod Adema u Svrakinu klipaca tad sam osjetio sta je zivot.Joj zimski sladoled ma zaboravio skroz znaci ima na Carsiji fino ima da ga zveknem ko da je ljetni.

Je li mislis na SGL?
sgl je u danijela ozme bio,kasnije lavirint il tako nesto,
prenese me,pa stavih pjesmu skabije,koja je ordinirala u sglu,89,90,91
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1820 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by HAVANA »

Dje scabiu izvuce,jel ono sauka onaj u njoj svirao?Uh kuku sto setaju slova.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1821 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by HAVANA »

El Camino...a sto svitaju dobro
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1822 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by HAVANA »

Svoraju
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1823 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by HAVANA »

E jebaji ga.Sviraju.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#1824 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by quarterback »

:lol:
Messier
Posts: 585
Joined: 06/10/2011 23:39

#1825 Re: Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by Messier »

:D
elci na vokalu i basu,i azra na klavijaturi :-D

a smio bih se zakleti da je solo svirao onaj lejzi,sto je bio ranjen u ratu pa otisao van za usa il kanadu.
i djidji je bio na bubnjevima ponekad,ko kroz maglu ga vidim.
a istorija kaze,i to je fakt :D :

http://blob.blogger.ba/arhiva/2006/04/27/228439
Post Reply