Sarajevske ruže

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

rockinfreakapotamus
Posts: 133
Joined: 19/08/2006 13:25
Location: rajvosa

#1 Sarajevske ruže

Post by rockinfreakapotamus »

Evo, baš se nešto sekiram zadnjih par mjeseci... nešto sam se sjetio Sarajevskih ruža... i hajd onda malo obratim pažnju i vidim da ih nevdim. Nema ih više... ko prije. U Ferhadiji samo se još ona jedna vidi kako treba, u dvije je uliven beton, isto tako na čvili i po vilsonovom, valjda kako se pohablo ono crveno, pa nasuli betona unutra, da ne bude rupa. Isto tako, gdje god su se ulice prekopavale i radile instalacije, ako je koja ruža bila u blizini, i ona je popunjena betonom, kad bi se zakrpilo to šta se mijenjalo več.
Nego šta hoću da kažem... Sarajevo nema većeg spomenika od ruža. Koji god stranac dođe ovdje, pita za ruže. U svim stranim brošurama o Sarajevu, obavezno se spominju ruže. A kakav je naš odnos? Uništavamo ih. Svaki dan ih je sve manje i manje.
A danas čitam u novinama, hoće gradonačelnica da stavlja nove ploče u Ferhadiji... znajući kakav je do sad bio odnos prema ružama, bojim se da će da nestanu...
Eh sad... jel iko ima ikakvu ideju šta bi moglo da se uradi? il ko je nadležan (kako novine kažu nije niko)?
Ja sam pokušao da nađem kontakt za neki ured grada Sarajeva... al sam il smotan il nesposoban.. ne znam. Pa jel iko zna neki mejl il nešto, kome bi se moglo pisat, da se obrati pažnja na ovaj problem? ...nije ba skupo, samo treba da volje... i malo para za onu crvenu masu da se popune rupe...

i ako iko ima starih slika ruža???? :( :( :(
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#2

Post by uvjek dobar gost »

http://www.sarajevo.ba/ba/stream.php?kat=27

Evo ti sajt onih najodgovornijih za sve u ovom gradu...

Ne samo ruže.... moglo se i moralo uraditi puno više na očuvanju uspomena na opsadu, na teror nad građanima ovoga grada.
da ne spominjem i ne navodim šta bih ja uradio... i šta bi sve ostavio da podsječa ovu populaciju koja ne cijeni niti grad ... sam a kamoli njegovu istoriju....
Ovdje navodim scenu sa paljenjem helikoptera.. i odluku da on bude ispilan i prebačen na otpad... a taj helikopter j spasio više ljudi nego Bakir IzetbegovićI Hadžihafizbegović skupa... i Semiha sa njima.....

Sad da su ostale neke protu-snajperske barijere il šta već... garant bi ova agresivna populacija dohakala i tome............

Bruka gradskih i opštinskih vlasti... a i nas svih skupa......
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#3

Post by mIRCerka »

Imali smo vec ovu temu negdje...
Nebitno...


Imam konkretno pitanje:
Ako krene poplocavati Ferhadiju (cesce je poplocavaju nego sto neki krece kucu), da li cete stati u odbranu ruza ili cete samo kukati po forumu?
Ja sam fakat sita price...Sita sastanaka, pregovanja, dogovaranja...
Kad se krene konkretno, makar i za pogresan cilj, idem...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#4

Post by Skyfox »

mIRCerka wrote:Imali smo vec ovu temu negdje...
Nebitno...


Imam konkretno pitanje:
Ako krene poplocavati Ferhadiju (cesce je poplocavaju nego sto neki krece kucu), da li cete stati u odbranu ruza ili cete samo kukati po forumu?
Ja sam fakat sita price...Sita sastanaka, pregovanja, dogovaranja...
Kad se krene konkretno, makar i za pogresan cilj, idem...
Nazalost da se i iskupi sacica nas samo bi nas uklonili i nastavili posao...
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#5

Post by cico x »

ee,nestace ruze jedan dan sve iz grada,a mi cemo imati 6 tema na forumu o njima
,takav smo narod,namjesticemo se da nas fino karaju gdje god oni zele(usput u toj pozi cemo nastimati sebi da forumamo malo) i tako cemo ih trpiti
a dok kad cemo trpitio.....sve do kad nam ne dodu u kucu i pocnu nam uzimati hranu iz tanjira,e tad ce nam definitivno prekipiti,proradice onaj zivotinjski nagon u nama da nekoga "ugrizemo" kako treba!!!

"znas ti nas,jebo ti nas "
Last edited by cico x on 10/12/2007 12:36, edited 1 time in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6

Post by mIRCerka »

Skyfox wrote:
mIRCerka wrote:Imali smo vec ovu temu negdje...
Nebitno...


Imam konkretno pitanje:
Ako krene poplocavati Ferhadiju (cesce je poplocavaju nego sto neki krece kucu), da li cete stati u odbranu ruza ili cete samo kukati po forumu?
Ja sam fakat sita price...Sita sastanaka, pregovanja, dogovaranja...
Kad se krene konkretno, makar i za pogresan cilj, idem...
Nazalost da se i iskupi sacica nas samo bi nas uklonili i nastavili posao...
Mozda bismo uspjeli spasiti jednu ili dvije...
jer su spomen ploce tako mocno uklopili sa fasadom da i meni predstavlja problem da se orijentisem gdje je tacno pala granata na Markalama, kamoli nekom strancu...
:x
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#7

Post by Skyfox »

mIRCerka wrote:
Skyfox wrote:
mIRCerka wrote:Imali smo vec ovu temu negdje...
Nebitno...


Imam konkretno pitanje:
Ako krene poplocavati Ferhadiju (cesce je poplocavaju nego sto neki krece kucu), da li cete stati u odbranu ruza ili cete samo kukati po forumu?
Ja sam fakat sita price...Sita sastanaka, pregovanja, dogovaranja...
Kad se krene konkretno, makar i za pogresan cilj, idem...
Nazalost da se i iskupi sacica nas samo bi nas uklonili i nastavili posao...
Mozda bismo uspjeli spasiti jednu ili dvije...
jer su spomen ploce tako mocno uklopili sa fasadom da i meni predstavlja problem da se orijentisem gdje je tacno pala granata na Markalama, kamoli nekom strancu...
:x
A sta su jedna ili dvije naspram hiljade sarajevskih ruza... Ako nekim cudom i sacuvaju tih nekoliko nece biti dostojan spomen njihovog nesretnog znacaja...
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#8

Post by cico x »

ma kakvo vrijeme dolazi,neces vise ni smijeti spomenuti rat i opsadu sarajeva!
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#9

Post by Lace »

ja se zaista ne sjecam kad sam zadnji put vidjela te ruze...niti gdje ih jos ima :-?
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#10

Post by uvjek dobar gost »

cico x wrote:ma kakvo vrijeme dolazi,neces vise ni smijeti spomenuti rat i opsadu sarajeva!
Upravo tako... tim su nas putem poveli... monopol na odbranu, na patriotizam, monopol na mozak....
Monopol je put do sreće.... il kocka do kocke kockica, kroz prostor i kroz vrijeme.... :x
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#11

Post by cico x »

i onda jedan po jedan pocnemo pucati,i fino u al qaidu,opasam se dinamitim i odo u kanton,vladu,strosu.....
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#12

Post by tech10 »

Meni su one ruze u dvoristu Carsijske dzamije predivne
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#13

Post by Dori »

Lace wrote:ja se zaista ne sjecam kad sam zadnji put vidjela te ruze...niti gdje ih jos ima :-?
Fakat sad kontam, ne mogu se sjetiti ni jedne....mozda tamo kod fontane preko puta Sarajke? :?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#14

Post by mIRCerka »

Danas se navršava 14 godina od stravičnog masakra na pijaci Markale u Sarajevu kada je agresorska granata ubila 68, a ranila 142 osobe. U znak sjećanja na ubijene danas se obilježava "Dan sjećanja na sve stradale građane Sarajeva u periodu opsade 1992-1995“.

Mjesto na koje je 5. februara pala agresorska granata koja je ubila 68, a ranila 142 osobe nekada je bilo obilježeno "crvenom ružom“. Te ruže danas više nema, ali kao trajni dokaz o tragediji jeste spomen-ploča s ispisanim imenima žrtava.

Povodom obilježavanja 5. februara - "Dana sjećanja na sve stradale građane Sarajeva u periodu opsade 1992 – 1995", održat će se Zajednička Komemorativna sjednica Skupštine Kantona Sarajevo, Gradskog vijeća Grada Sarajeva i općinskih vijeća općina Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stari Grad, Hadžići, Ilidža, Ilijaš, Trnovo i Vogošća.

Komemorativna sjednica počet će u 11:00 sati u Narodnom pozorištu Sarajevo.

Pored najavljene Komemorativne sjednice, održat će se i historijski čas u svim osnovnim i srednjim školama na području KS, a u 12:00 sati gradonačelnica Sarajeva Semiha Borovac, predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić, član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić i drugi zvaničnici iz gradskih vlasti položit će cvijeće na spomen obilježje poginulima na pijaci Markale, mjestu najvećeg stradanja građana grada Sarajeva.

Komemorativnoj sjednici u Narodnom pozorištu prisustvovat će i predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić i član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić.

Pijaca Markale danas neće raditi.
:(
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#15

Post by uvjek dobar gost »

Hvala ti Saide Jamakoviću, tebi Semiha Borovac, Tebi Denise Zvizdiću.. a i tebi Zlatko Petroviću..... velika Vam hvala......Ja halalit nikad Vam neću..... i govoriti ću svima koliki ste miševi.....
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#16

Post by vedderedi »

Evo teme http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=45515
bez ijednog odgovora i sa 257 ucitavanja, a da je kojim slucajem Paris Hilton se pocesala po glavi bilo bi pregrst stranica teme.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#17

Post by mIRCerka »

vedderedi wrote:Evo teme http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=45515
bez ijednog odgovora i sa 257 ucitavanja, a da je kojim slucajem Paris Hilton se pocesala po glavi bilo bi pregrst stranica teme.
imala sam i ja temu, pa je nestala jer je trodupla...i slazem se...
PARIS PRNULA...milion ucitavanja, 156.432 odgovora...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#18

Post by uvjek dobar gost »

Na konto ove priče....

Ja lično ne očekujem od Semhe B, Saida Jamakovića, Zlatka Petrovića, Denisa Zvizdića da učine ništa više na planu očuvanja sjećanja na jedan od najtežih perioda u istoriji grada jer oni su izvukli ličnu korist iz svega toga, kao i masa drugih ljudi... nema javnog pritiska, nema svijesti "građana" "grada" da ako zaboravimo može nam se opet desiti...

Ja lično odvedem ljude koji mi dođu u posjetu na Vraca, Trebević, na Kovače da im pokažem par stvari... pokažem im koji dokumentarni film i neke fotografije..... ali sistem radi otvoreno kako bi se sve zaboravilo i zataškalo... veliko je pitanje zašto?

Pojedincima koji sjede na pozicijama savjest nije čista pa zato zataškavaju istoriju, građani ovog grada moraju prozvati likove koji su pare zaradili na ljudskoj muci i na jajima, šećeru, kafi... i čemu sve ne...... nismo to radili da bi se danas isti ti likovi vozikali u zatamljenim autima i krčmili gradske zelene površine kao da im je to babovina.....

Sramota je sviju nas što je to tako.....
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#19

Post by uvjek dobar gost »

:x :x :x :-)
saraydjecko
Posts: 90
Joined: 23/01/2008 11:50

#20

Post by saraydjecko »

Mozda zbog "stare gradske raje" nema vise ruza.Jer kako ce se osjecati nasa raja kad dodje kod nas iz Begisha,Nisa i ostalih mjesta gdje dio sarajevske raje provodi svoj zivot?Valja nam se znojiti i objasnjavati da je to slucajno palo a,da bi skrenuli sa teme onako hladno mozemo reci:divi onog seljaka sto je dosao ovdje,nista moj jarane bez stare raje...
valter071
Posts: 39
Joined: 26/01/2008 13:18
Contact:

#21

Post by valter071 »

Molim vas pridružite se tihom protestu koji se dešava i izvjesite crvenu tkaninu na prozor ili balkon u znak protesta protiv nasilja i korupcije. Crvena tkanina predstavlja i simbolizira prolivenu krv nedužnih i pravednika u Sarajevu. Simbolizira Denisovu krv. Ružu Sarajeva i srce Sarajeva.

Neka Sarajevo pokloni svoje srce Denisu za ovo krvavo Valetinovo.


Hvala
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22

Post by Truba »

cico x wrote:ma kakvo vrijeme dolazi,neces vise ni smijeti spomenuti rat i opsadu sarajeva!

slušajte

kad su se djeca počela kenjati po partizanskim grobljima počeo je kraj...

samo čekaj... za naših života će neki "umjetnici" praviti lakrdije i sa sarajevskom opsadom
User avatar
505
Posts: 123
Joined: 03/10/2007 01:07
Location: Volim te BiH

#23

Post by 505 »

komi wrote:
cico x wrote:ma kakvo vrijeme dolazi,neces vise ni smijeti spomenuti rat i opsadu sarajeva!

slušajte

kad su se djeca počela kenjati po partizanskim grobljima počeo je kraj...

samo čekaj... za naših života će neki "umjetnici" praviti lakrdije i sa sarajevskom opsadom
nažalost žalosno ali istinito
valter071
Posts: 39
Joined: 26/01/2008 13:18
Contact:

#24

Post by valter071 »

NIšta, samo treba to iznjeti u KS. Ruže Sarajeva su jedinstvena stvar.
Svaki je grad slavan i poznat po nečemu. Holivud ima svoju slavu i svoj film i svoje zvijezde, a Sarajevo ima svoju slavu i svoj film i svoje ruže.

Image

Image
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#25

Post by Umjetnik a »

nadam se da će se sačuvati Sarajevske ruže
Post Reply