Sarajevska zicara?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Kad ce radovi na zicari poceti?

2011
14
5%
2012
18
6%
2013
8
3%
2014
6
2%
2015
46
16%
nikad
197
68%
 
Total votes: 289

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2726 Re: Sarajevska zicara?

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote:
Jesi upalio kad objekat industriski pod napon .. i pustis jednu od distributivnih sklopki na manjem DO (320 A) a neko spojio osigurace 16A u kontru a nekoliko uticnica u nizu kratak spoj/fabricka greska :D selo gori a sklopka se ne ceslja :D
na vrhu bjelasnice radili rekonstrukciju trafostanice i jedan sto je penziju zaradio damo mu da uradi rasvjetu unutra ,prekidac,uticnica i 2 sijalice.doslo do pustanja,tehnicka komisija ,pusten 10 kv napon,ja ukljucim trafo ,kad eksplozija,bam, svjetlo se ugasi ,al trafo jos radi,svi pobjegli od ovih strucnjaka,ja baterijom posvijetlim- prekidaca nema,dezintegrisao se-gigant nulu i fazu doveo na prekidac :lol:
Mozda je kontao da prekidac treba da svijetli :D trebali ste covjeku objasniti a ja i vas :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2727 Re: Sarajevska zicara?

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: :D trebali ste covjeku objasniti a ja i vas :D
jebem ga stara ako nije naucio za 38 godina staza spojit prekidac i sijalicu,sta cu ga ja uciti...poslovodja iz energoinvesta :lol:

bio je i slucaj poslije rata odmah kad smo radili nesto u velepekari na malti ,mi radili na visokom naponu ,a elektromontaza na niskom i nekakav iz elektromontaze se pravio pametan i neko spojno polje metlom gurne i sastavi dva naufazovana transformatora 1000kVA...to je bas puklo ko bomba...izbacio odvod u 110/10 buca potok ,prekostrujna :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2728 Re: Sarajevska zicara?

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote: :D trebali ste covjeku objasniti a ja i vas :D
jebem ga stara ako nije naucio za 38 godina staza spojit prekidac i sijalicu,sta cu ga ja uciti...poslovodja iz energoinvesta :lol:

bio je i slucaj poslije rata odmah kad smo radili nesto u velepekari na malti ,mi radili na visokom naponu ,a elektromontaza na niskom i nekakav iz elektromontaze se pravio pametan i neko spojno polje metlom gurne i sastavi dva naufazovana transformatora 1000kVA...to je bas puklo ko bomba...izbacio odvod u 110/10 buca potok ,prekostrujna :lol:
Najbolje je pararelno da transformatori rade... posebno ako nisu od istog proizvodjaca i apsolutno istog tipa - garant za dugovjecnost :D - Ja ovamo projekt spominjem 2x 1000kv transformatore... kad tako - kaze bolje spoji 3 630ke (ima ih na stanju vise i jeftinije dodju) to ce da bude sve cakum pakum...... reko ajde ti cakum pakum to kod kuce pravi a ne ovde.Padne faza na jednom transformatoru odose sva 3 u stilu .. a da ne pricamo da podesiti transformatore da pararelno rade je bas pametno... al bas :oops:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2729 Re: Sarajevska zicara?

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: Najbolje je pararelno da transformatori rade... posebno ako nisu od istog proizvodjaca i apsolutno istog tipa - garant za dugovjecnost :D - Ja ovamo projekt spominjem 2x 1000kv transformatore... kad tako - kaze bolje spoji 3 630ke (ima ih na stanju vise i jeftinije dodju) to ce da bude sve cakum pakum...... reko ajde ti cakum pakum to kod kuce pravi a ne ovde.Padne faza na jednom transformatoru odose sva 3 u stilu .. a da ne pricamo da podesiti transformatore da pararelno rade je bas pametno... al bas :oops:
ma ovi rade odvojeno, ali ima mogucnost da se paraleluju sva 3,bio iskljucen trafo 1 ,a on je spojio 2 i 3 ,ne znam zasto se nije slagalo fazovanje,neko je ranije nesto cackao vjerovatno,jer su sva 3 ista trafoa( snaga ,spoj,proizvodjac)...
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2730 Re: Sarajevska zicara?

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote: Najbolje je pararelno da transformatori rade... posebno ako nisu od istog proizvodjaca i apsolutno istog tipa - garant za dugovjecnost :D - Ja ovamo projekt spominjem 2x 1000kv transformatore... kad tako - kaze bolje spoji 3 630ke (ima ih na stanju vise i jeftinije dodju) to ce da bude sve cakum pakum...... reko ajde ti cakum pakum to kod kuce pravi a ne ovde.Padne faza na jednom transformatoru odose sva 3 u stilu .. a da ne pricamo da podesiti transformatore da pararelno rade je bas pametno... al bas :oops:
ma ovi rade odvojeno, ali ima mogucnost da se paraleluju sva 3,bio iskljucen trafo 1 ,a on je spojio 2 i 3 ,ne znam zasto se nije slagalo fazovanje,neko je ranije nesto cackao vjerovatno,jer su sva 3 ista trafoa( snaga ,spoj,proizvodjac)...
Sada prema preporukama/uputstvima - pararelni rad se preporucuje samo u hitnim situacijama i to da sto krace tako se radi....
Sto se tice metle... gledao sam guranje iste u transformator (gore odusak onaj za gasove ) da se provjeri jel pokazivac nivoa ulja tacan.... :D :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2731 Re: Sarajevska zicara?

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote:
Sto se tice metle...
ma ovaj je nicim izazvan gurnuo nozeve DU sklopke :lol: jos se nas poslovodja nacurio tamo da i on gleda,ja mu kazem makni se od tih amatera..ostade nenadano bez obrva i trepavica :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2732 Re: Sarajevska zicara?

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote:
Sto se tice metle...
ma ovaj je nicim izazvan gurnuo nozeve DU sklopke :lol: jos se nas poslovodja nacurio tamo da i on gleda,ja mu kazem makni se od tih amatera..ostade nenadano bez obrva i trepavica :lol:
Ih najbolje je kada rastavljaju/sastavljaju na rastavljacima sa topljivim, a nisu sklopku iskljucili - pa cim onaj noz dotakne ivicu lezista - spektakl :D - jos gore sto je SF iza ledja tom najcesce pa kako skoci jadan nazad tamam sleti na sf blok :lol:
puz_u_salati
Posts: 318
Joined: 29/03/2018 10:58

#2733 Re: Sarajevska zicara?

Post by puz_u_salati »

Ima li moderatora na ovo temi?
User avatar
spree
Posts: 7886
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#2734 Re: Sarajevska zicara?

Post by spree »

Haj ba nauci nesto
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2735 Re: Sarajevska zicara?

Post by muha_sa »

User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#2736 Re: Sarajevska zicara?

Post by thekupus »

Je li otvoren kafic na gornjoj stanici?
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#2737 Re: Sarajevska zicara?

Post by shake69 »

thekupus wrote:Je li otvoren kafic na gornjoj stanici?
To kao da se krije hebemti. Pa nigdje ni info ni fotke je li sve zavrseno, kada ce biti otvoren vidkovac s bastom jer evo skoro dva i po mjeseca a izgleda nisu zavrsili. :-? Sada ni na FB stranici na ta pitanja ne odgovaraju a prije odmah! :?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#2738 Re: Sarajevska zicara?

Post by Dope_Man »

Klasicna nasa prica - zvanicno je otvoreno dakle zavrseno je.. to sto zapravo nije zavrseno je nebitno, samo cemo ignorisati.
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#2739 Re: Sarajevska zicara?

Post by van Basten »

Eto se provozasmo familijarno zicarom danas. Da nas zelja mine. Svi plusevi i minusi nabrojani na temi stoje. Valjda se to vremenom sredi.
Jedno pitanjce- izmedju drugog i treceg stupa ( ili 3 i 4 nisam siguran) kad smo se penjali tako smo " propali" u par navrata da ni meni nije bilo svejedno, a supruga koja kuburi sa vrtoglavicama bas je bila ublijedila. Isto turbulencije u avionu. Jel to normalno na tom djelu rute ili je danas nesto vanredno bilo?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#2740 Re: Sarajevska zicara?

Post by vješalica »

Trebao si to propadanje prijaviti a ne diskutovati na forumu uzduz i poprijeko
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#2741 Re: Sarajevska zicara?

Post by Cossack »

vješalica wrote:Trebao si to propadanje prijaviti a ne diskutovati na forumu uzduz i poprijeko
Kako znaš da nije prijavio?
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#2742 Re: Sarajevska zicara?

Post by man_464 »

Ponekad se korpe zaustave na vrhu, pa duž trase ostale korpe kao propadnu, imao sam sličnu situaciju.

Ja tad: :shock: :run:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2743 Re: Sarajevska zicara?

Post by славянин »

vješalica wrote:Trebao si to propadanje prijaviti a ne diskutovati na forumu uzduz i poprijeko
Tako je ne diskutuj na forumu o zicari :lol:
made_in_sarajevo
Posts: 5584
Joined: 06/05/2013 23:05

#2744 Re: Sarajevska zicara?

Post by made_in_sarajevo »

Danas cujem da su i elektricari gotovi na gornjoj stanici, ako ima dodavanja ili prepravke odu i da su ostali zavrsni gradjevinski radovi u i oko stanice tipa prilazni put i tako te za kraj stvari. Vjerovatno je sad najvise do zakupaca prostora kad ce sta otvoriti
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#2745 Re: Sarajevska zicara?

Post by shake69 »

made_in_sarajevo wrote:Danas cujem da su i elektricari gotovi na gornjoj stanici, ako ima dodavanja ili prepravke odu i da su ostali zavrsni gradjevinski radovi u i oko stanice tipa prilazni put i tako te za kraj stvari. Vjerovatno je sad najvise do zakupaca prostora kad ce sta otvoriti
Iako znam ko smo i da smo baska svijet, nije mi jasno da se toliko oteglo jer je u pitanju veliki gubitak u vrhuncu sezone kako samog JP tako i buducih zakupaca objekata. Berbi Skaki najvaznije bilo otvoriti zicaru 6 aprila, ostalo ga ne zanima. Garant nije ni jednom obisao radove na dolaznoj stanici da ubrza i zaprijeti eventualno penalima tim gradjevinarima. Bruka.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2746 Re: Sarajevska zicara?

Post by VladaFBiH »

van Basten wrote:Eto se provozasmo familijarno zicarom danas. Da nas zelja mine. Svi plusevi i minusi nabrojani na temi stoje. Valjda se to vremenom sredi.
Jedno pitanjce- izmedju drugog i treceg stupa ( ili 3 i 4 nisam siguran) kad smo se penjali tako smo " propali" u par navrata da ni meni nije bilo svejedno, a supruga koja kuburi sa vrtoglavicama bas je bila ublijedila. Isto turbulencije u avionu. Jel to normalno na tom djelu rute ili je danas nesto vanredno bilo?
nikakvo propadanje nisam primijetio osim malo drmanja kada ideš preko "kolutova"
made_in_sarajevo
Posts: 5584
Joined: 06/05/2013 23:05

#2747 Re: Sarajevska zicara?

Post by made_in_sarajevo »

shake69 wrote:
made_in_sarajevo wrote:Danas cujem da su i elektricari gotovi na gornjoj stanici, ako ima dodavanja ili prepravke odu i da su ostali zavrsni gradjevinski radovi u i oko stanice tipa prilazni put i tako te za kraj stvari. Vjerovatno je sad najvise do zakupaca prostora kad ce sta otvoriti
Iako znam ko smo i da smo baska svijet, nije mi jasno da se toliko oteglo jer je u pitanju veliki gubitak u vrhuncu sezone kako samog JP tako i buducih zakupaca objekata. Berbi Skaki najvaznije bilo otvoriti zicaru 6 aprila, ostalo ga ne zanima. Garant nije ni jednom obisao radove na dolaznoj stanici da ubrza i zaprijeti eventualno penalima tim gradjevinarima. Bruka.
detalje nisam pitao posto sam se morao nameraciti da se svadjama sa "strucnjacima i majstorima" od montera iz distribucije :mrgreen:
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#2748 Re: Sarajevska zicara?

Post by thekupus »

Trebevićkom žičarom prevezeno blizu 400 hiljada putnika
http://www.klix.ba/clanak/180726046

40 000 x 20
19 000 x 0
142 000 x 6
1 652 000 KM za 3 mjeseca
. Koje su ono procjene bile potrebnog broja za održivost?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#2749 Re: Sarajevska zicara?

Post by Thorgerson »

Pa koliki su samo oportunitetni prihod izgubili bog zna.

400.000 ljudi je otislo gore i vratilo se. Od tih 400.000 dosta njih je otislo u Pinu da popije kafu, jede itd. Sigurno je 90% od tih 400k htjelo sjesti na terasu na gornjoj stanici i diviti se pogledu...

I jos kaze do kraja godine ce bit sve gotovo...

Kakvi mamlazi.

Ne moze kod nas nista kako treba.

:-)
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#2750 Re: Sarajevska zicara?

Post by shake69 »

Ja bolan, sta kaze:´´Što se tiče radova na dolaznoj stanici Ramo Biber, medijima je rečeno da je kompletan projekat ušao u svoju finalnu fazu koja obuhvata i vanjsko uređenje te upotpunjivanje sadržaja u oba objekta dolazne i polazne stanice. Do kraja godine se očekuje da će sve biti završeno te izvršen tehnički prijem. :shock:
Pa ima li u ovoj zemlji ikakve odgovornosti bar kad para za projekat ne fali? Isto je s tuzlanskim aerodromom. Pet miliona osigurano ali se kasni 4-5 mjeseci i nikom ni dlaka na glavi ne fali. :zid:
Post Reply